Het echtpaar 0. van Biert in Ladvsmith - Canada Ouderavond in de Techn. School Redder Willem de Jager te Stellendam ter aarde bestclil CRENS- SlEïilLLEM Nieuw-Suf ilea f Contact met Flakkeese emigranten j Sex contra plicht Nieuwe Directeur-generaal Rijltswaterstaat VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 3 oktober „De eerste boer, waar ik werk vond, was 'n echte dictator. Och, ik verdien de wel goed, maar toch beviel hij me niet. Na twee maanden was ik het meer dan moe. Ik stopte m'n spullen in de plunjezak, bond die achterop mijn mo tor en vertrok." Dit vertelde ons de heer G. van Biert uit Ladysmith in Ca nada, met wie we een dezer dagen een gesprek hadden. Hij vertrok in 1951 naar Canada. Er was toen in dat land nog volop werk, vooral mi het boeren bedrijf en als vrijgezel kan hij gemak kelijk van werk en streek veranderen. Thans is dit niet meer mogelijk. De werkgelegenheid is zodanig teruggelo pen, dat emigranten, die een bezoek aan hun familieleden willen brengen, daardoor soms ook hun baan kwijt ra ken. Met de heer G. van Biert was dit niet het geval, want hij werkt al enige jaren met zijn zwager in een eigen me]lkbedrijf. In de zomer van 1951 is hij vertrok ken, met het s.s. „Volendam" van de Holland Amerika Lijn. Sedert enkele maanden was een neef van hem in Ca nada woonachtig, die hem de eerste tijd met allerhande dingen hielp. De boer waar zijn neef werkzaam was, kon nog wel een knecht gebrui ken en zo waren beiden werkzaam op een melkbedrijf. Dit zou echter niet lang duren. De boer van Hollandse afkomst was een echte dictator en de heer Van Biert voelde er weinig voor om geheel naar zijn pijpen te dan sen. Het duurde dan ook maar twee maanden, toen hij zijn plunjezak in pakte en op zijn motor stapte om el ders zijn geluk te gaan beproeven. Ook zijn neef die gehuwd was, ging met hem mee. Gezamenlijk trok men naar Van couver, waar werk werd gevonden bij een Canadese boer. Het werk beviel hem, maar tochhij verlangde toch iets anders en al na een half jaar trok hij weer verder. Naar Vancouver Island Op zijn motor reed hij naar het Van couver Island. Ditmaal vond hij werk op een Internaat. Hierbij hoorde name lijk ook een boerderij, waar groente, fruit e.d. werd geteeld, bestemd voor het internaat. Op deze boerderij is hij ruim een jaar werkzaam geweest. Opnieuw veranderde hij van werk kring en ging werken in een houtzage rij. Bijna de gehele bevolking van Vancouver Island leeft van de houtin dustrie. Er wordt in deze bedrijfstak heel goed verdiend, dit in tegenstelling tot het boerenbedrijf, waar wel een vrij behoorlijk loon werd betaald, doch lang niet zoveel dan in het houtbedrijf. Hij verdiende namelijk bij de boeren onge veer 85 dollar en in de houtzagerij 180 dollar per maand, boven kost en inwo ning. Waar Holland In juni 1954 kwam hij voor familie bezoek naar Holland. Hieruit blijkt wel, dat hij in de houtindustrie goed geld heeft verdiend, om de dure reis naar Nederland te kunnen bekostigen. Be grijpelijk hadden verschillende Hollan ders hem gevraagd, om hun familie de groeten van hen te brengen. Onder hen was ook een zekere mhr. de Jong uit Sneek. Toen hij na enkele weken ver blijf in Holland naar zijn familie ging, ontmoette hij de jongste zuster van dhr. de Jong. Hoe een en ander preries in zijn werk is gegaan weten we niet, maar wel, dat hij de verre reis van GoereeOverflakkee naar Sneek nog verschillende keren heeft gemaakt. Zijn verlof duurde niet langer dan 8 weken, dus veel tijd had hij niet. Omstreeks half augustus vertrok hij weer naar Canada, om daar verschillende zaken te regelen, alvorens hij zijn verloofde uit Holland zou laten overkomen. Eén dag voor Kerstfeest traden zij in Canada in het huwelijk. Dit had als voordeel, dat hij over het gehele jaar minder belasting hoefde te betalen. JEen eigen bedrijf Samen met zijn zwager dhr. de Jong, heeft hij een eigen melkbedrijf opge zet, wat prima floreert. Zij vullen zelf ook flessen met melk, waarvoor ze ver schillende machines hebben aange schaft. Het echtpaar heeft 3 kinderen, die momenteel bij de broer van mevr. van Biert-de Jong verblijven. Volgend jaar hoopt de heer de Jong zelf met zijn echtgenote naar Holland te komen. Ook zij hebben 3 kinderen, die gedurende hun vacantie gaan loge ren bij het echtpaar Van Biert! Zo heeft men de problemen die aan een vacantie bij de familie in Neder land zijn verbonden, opgelost. Rust en stilte Het echtpaar Van Biert woont in een rustige streek. Hun naaste buren wo nen nog ongeveer twintig kilometer bij hen vandaan. O, nee, ze vinden dat he lemaal niet erg. Ze houden van de rust en stilte, waar ze daar volop van kun nen genieten. De schoonheid van de na tuur is voor hen van groter belang, dan het bezitten van talrijke buren en kennissen, die bijna alles van je weten. „Ik hou daar niet van" bekende de heer Van Biert. In Holland zijn ze té in tiem met elkaar. Dat wil niet zeggen, dat de fam. Van Biert zich afzondert van de buitenwereld. Integendeel. Maar, hun hobby is het genieten van de rust en schoonheid van het landschap. Het echtpaar is j.l. dinsdag weer naar Canada vertrokken, met de „Staten dam" van de H.A.L. Wij wensen hen een prettige tijd en goede zaken in Ca nada toe. ,_v VRAAG^T EENS IN m W£D.KURViNJ(S 0R0GI5TER'J >r<!l!ilER»tófÜja«0> OU OPORP Een Engelsman wist dat de fabriek, waar hij wou inbreken, werd bewaakt door vier Duitse herdershonden. Daar om nam hij zijn eigen herdershond mee, een teef, wier charme zo groot was dat de vier waakhonden hun plicht ver zaakten. De" slimmerd werd toch ge snapt en kreeg negen maanden. (Nw Rett. Crt.) Meer dan 200 ouders, hoofdzakelijk van leerlingen uit de voorschakelklas sen, kwamen maandagavond 25 septem ber bijeen. Naast de onderwerpen wel ke reeds eerder op ouderavonden wa ren behandeld, werd ook van gedach ten gewisseld over het vak godsdienst leer, dat in dit kursusjaar voor het eerst zal worden gegeven. Waarvoor leidt de Technische Schoei op? Bij de aanvang van de avond be groette de direkteur, de lieer H. Kruik, de ouders van de nieuwe leerlingen welke in zo grote getale waren geko men. Hij wees daarbij op de gehele an dere geest, welke op deze school heerst in vergeiijking met de lagere school. Op deze school wordt getracht het be drijfsleven te imiteren om de jongens reeds nu vertrouwd te maken met de toekomst. De ouders werden er op ge wezen dat de maatregelen, welke ge nomen moeten worden, steeds het be lang van de leerling beogen. Hij ver zocht met klem om steeds achter de direktie en leraren te staan, ook al lijkt een maatregel soms streng. Het bedrijf waarin de knaap straks terecht zal ko men vraagt ook hardheid en dicipline. Uitvoerig werd stil gestaan bij de mo gelijkheden welke een technische op leiding biedt. Nog heerst in ons land gebrek aan waardering voor de goede vaktechnikus en overheerst in vele ge vallen de „witte boordjes" mentaliteit, ook hier op Flakkee. Bij het onderwerp beroepskeus, werd er nog eens op ge wezen de jongen niet te dwingen in een bepaalde richting, maar om hem te leiden naar een vak, waarin liij de meeste arbeidsvoldoening zal kunnen vinden. De ontwikkeling van het Technisch Onderwijs is vooral de laatste jaren zo snel gegaan, dat van de oude Ambachts- school niet veel meer over is. Vroeger werd 2/3 van de schooltijd aan prak tijkonderwijs besteed, tegenwoordig is dit precies andersom. Dit wordt door het bedrijfsleven gevraagd. Er moet in de huidige maatschappij meer aandacht besteed worden aan algemene vorming, aan begrip voor de ingewikkelde we reld, ook op het gebied van de arbeids verhoudingen. De schoolhuishouding De adj.-direkteur, de heer H. Dirkse, besprak met de ouders de maatregelen, welke noodzakelijk waren om een ge meenschap van plm. 330 jongens in goede banen te leiden. Door de school genomen maatregelen, vonden bij de ouders volledig begrip en na een uit voerige uiteenzetting werd door de ouders medewerking beloofd om de zelfdicipline van de leerlingen te hel pen opvoeren. Het absenteren komt gelukkig niet veel meer voor. De heer Dirkse ver zocht de ouders er op toe te zien, dat de jongens hun vrije uren gebruiken voor ontspanning en niet voor inspan nende arbeid op het land e.d. Godsdienstleer Het punt godsdienstleer werd door de direkteur nader toegelicht. Het verzoek in deze is uitgegaan van verschillende godsdienstige richtingen op het eiland. Pogingen om te liomen tot lessen gees telijke vorming, ingepast in het les- rooster, konden door sommige kerkge nootschappen niet worden geaksep- teerd. Er zal nu door samenwerking tussen de protestantse lierken één uur per week godsdienstleer gegeven wor den door predikanten van verschillende richtingen. Ook van rooms katholieke zijde zal van de geboden regeling ge bruik worden gemaakt. De direkteur wees de ouders er op, dat ook voor het uur godsdienstonderwijs de regelen van de schoolhuisliouding van kracht zijn. Deelname hieraan, op basis van vrij willigheid, kan kenbaar gemaakt wor den, door het inleveren van een strook op een reeds toegezonden formulier. Als men besluit een zoon deel te laten ne men, verplicht men zich voor het ge hele kursusjaar. Huiswerkkontroie Dit punt werd nader toegelicht door het hoofd van de a.v.o. leraren de heer H. J. Snitjer. Deze wees erop dat dit systeem, ontworpen in samenwerking met de ouders, alleen effekt sorteert als het serieus door hen toegepast wordt. Toezicht op het huiswerk kan, als de moeite wordt genomen de agenda en de schriften regelmatig te kontro- leren, preventief werken. Op school wordt het huiswerk gekontroleerd, maar het komt toch nog te vaak voor dat een knaap zijn huiswerk niet of onvol doende heeft gemaakt. Door volledige medewerking thuis kan dit zeker on dervangen worden. De ouders van zwakke leerlingen zullen nog voor het kerstrapport wor den uitgenodigd voor een gesprek. De lieer Wessels, administrateur van de school, gaf hierna een uiteenzetting voor het aanvragen van een studietoe lage. Aan de hand van een schema werd getoond wie wel en niet in aanmerking komt. Seksuele voorlichting De regeling van de seksuele voorlich ting, zoals deze aan de school wordt gegeven, werd door de direkteur uit voerig toegelicht. De ouders toonden veel belangstelling voor de reeds opge dane ervaringen van de afgelopen ja ren, welke voldoende hebben bewezen, dat deze voorlichting in een behoefte voorziet. Met enkele voorbeelden werd dit aangetoond. De ouders maakten voorts kennis met het systeem wat door de docenten wordt aangehouden. Met klem werd de ouders gevraagd, de jongen niet af te wijzen als hij, naar aanleiding van de voorlichting, bij zijn ouders komt om nadere inlichtingen. Geef deze dan, want hij heeft ze nodig. Hoewel op school het begin wordt ge maakt, werd er op gewezen, dat dit slechts een vervanging is, daar dit toch in wezen een taak van de ouders is. Na het beantwoorden van enkele vra gen sloot de direkteur om 9.45 uur de bijeenkomst, welke op een prettige wij ze was verlopen. Onder enorme belangstelling is zaterdagmiddag te Stellendam het stoffelyi; overschot ter aarde besteld van Willem de Jager, oudschipper van de reddings. boot „Koningin V/ilhelmina". Het gemeentebestuur en het bestuur van jf stichting verenigingsgebouw hadden „Het Haegse Huus" ter beschikking gg. steld voor de aan de begrafenis voorafgaande rouwdienst, die werd geleid doot ds. Smit, Hervormd predikant te Stellendam. In de grote zaal van het ver- enigingsgebouw verzamelden zich de familieleden, de vrienden en de leden en oudleden van de bemanning van de reddingsboot, alsmede afgevaardigden van de Kon. Zuid Hollandse Mij tot redding van schipbreukelingen, rond de baai- die schuil ging onder een schat van bloemen, bloemstukken en kransen. Bij degenen uit de kring van het reddingwezen bevonden zich de directeur van de Redding Mij., jonkh. T. M. van Suchtelen van Haare, de schippers van de reddingsboten uit Hoek van Holland, Terheide, Breskens enz., oudschippers en bemanningsleden van deze schepen, de meesten Stellendammers van ge^ boorte. Bij de gang van het Haegse Huus naar de begraafplaats stond vrijwel geheel Stellendam, oud en jong, langs de weg geschaard om getuige te zijn van deze indrukwekkende begrafenis van een der grootste zonen van het vis- sers- en reddersdorp. Ds. H. J. Smit sprak, staande naast de baar, naar aanleiding van Rom. 14 12, „Zodan een iegelijk van ons voor zichzelf rekenschap geeft". „Willem de Jager heeft in brede kring bekendheid verworven, vele malen heeft hij getoond een middel in Gods hand te willen zijn als hij drenkelingen redde van de dood" aldus getuigde de predikant, „maar de laatste jaren was er een leegte in zijn hart,, sinds hij zijn Vv^erk als schipper van de „Koningin Wilhelmina" had moeten neerleggen. Zijn dochter heeft hem verzorgd, zij heeft de leegte in het hart van haar vader trachten te vullen. Dat hart werd nog steeds getrokken naar de haven en naar het water" aldus ds. Smit, die het tragisch en treffend noemde, dat dit leven toch in het wa ter heeft moeten eindigen. Spr. gewaag de voorts van de ledige plaats, die de overledene achterlaat, niet alleen in de woning van de dociiter, maar vooral ook in de harten van zijn vrienden te Stellendam, op Flakkee en tot ver daar buiten. „Het moet ver met ons komen willen wij ons door anderen laten lei den" sprak ds. Smit verder, „de beman ningen van de reddingsboten hebben daar ervaring mee. Maar God zegt: „Laat U redden". Laten wij Hem dus onze nood zeggen, laat Hij ons redden, dan hebben wij een schuilplaats voor de hoogste nood, dan kunnen wij belijden, dat wij in nood en dood van Hem zijn, dan zien wij over het graf heen en be hoeven wij niet te vrezen. Ga niet al- Met de „Zuiderkruis" zijn plm. 300 personen uit Nieuw-Guinea naar Nederland vertrokken. Bij de foto's: Drukte op de kade in Hoilandia. Links een beeld tijdens de inscheping. Rechts een laatste groet alvorens de „Zui derkruis" het ruime sop kiest. leen door 't leven, Hij troost het hart dat schreiend tot Hem vlucht," aldus eindigde de predikant met bemoedigen. de woorden tot de familie, de collega's en goede vrienden van de overledene, Opoffering van zijn medemeK Aan de groeve sprak jonkh. Van Suchtelen Van Haare. Ooit deze vond het heengaan van schipper De Jager bijzonder tragisch. „In het begin van deze maand hebben wij nog een vrolijk onderhoud met elkaar gehad, Willein heeft onze maatschappij gedurende twee en twintig jaren trouw gediend en als ik zeg „onze maatschappij'" dan bedoel ik daarmede „de mensheid, zijn mede mens", aldus spr. „Bij dag en nacht, bij tij en ontij stond hij klaar voor de op zee in nood verkerenden, dan gin» hij er op uit om hulp te bieden. Hel heeft hem in het bloed gezeten, van jongsaf. Hij heeft de hoogste onder scheidingen gekregen, daar waren er bij, die slechts zelden en aan weinigen worden toegekend. Schipper De Jager is voor ons allen een voorbeeld ge weest, voor allen ook die met het wa ter te maken hebben. Zijn kundigheden en zijn karakter gingen samen en met Gods hulp heeft hij de stoutmoedigste reddingen uitgevoerd. Daarbij bleef hij de eenvoud zelf. Na een redding ver klaarde hij steeds en alleen maar „ili heb geluk gehad." Maar wie geluk ge had hebben, dat zijn de velen, die door zijn moedig optreden aan de zee werden ontrukt. Hij was een kundig schipper, voor ons, directeuren van de reddings maatschappij, was hij een beste vriend. Daarom kunnen wij begrijpen wat zijn heengaan betekent voor zijn kinderen, broers en zusters. Moge het U een troost zijn wanneer ik U zeg, dat U trots op uw vader en broer kunt zijn, dat wij hem danken voor alles wat tiij in blijmoedigheid en met opofferings gezindheid voor de mensheid, voor zijn medemensen, heeft gedaan en dat zijn nagedachtenis door ons in hoge eer zal worden gehouden" aldus eindigde de directeur van de reddingsmaatschappij. Burgemeester J. A. Kleijnenberg sprak namens het gemeentebestuur en riep o.a. de hulp in herinnering, die de reddingsbootbemanning onder schipper Willem de Jager kwam bieden aan zijn en de omliggende gemeenten tijdens de zware dagen van de ramp van 1 febru ari 1953. „Op het water heeft hij ge leefd en gewerkt, nu heeft hij toch in het water zijn graf gevonden" betreur de de burgemeester, die eindigde met de bede „Moge de Grote Schipper U nu begeleiden". Ds. Smit sprak ook aan de groeve en wees er op, dat Willem de Jager velen van de dood gered heeft, maar zichzelf niet heeft kunnen redden. Wij mensen hebben ook een andere Redder nodig, een Redder, Die ons verlost van de macht van de dood, de Enige Die ons troosten kan. Namens de familie bedankte een zwa ger van de overledene, de heer H. Eoon, te Dirksland, voor de belangstelling en in het bijzonder de mannen van de „Koningin Wilhelmina", die hun oud schipper ten grave hadden gedragen. Terwijl regen over de begraafplaats ruiste en allen het hoofd bogen daalde het stoffelijk overschot van Willem de Jager in het graf. Met ingang van 1 november a.s. zal ir. A. G. Maris in de functie van direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat worden opgevolgd door ir. J, de Klerk, sinds 1 juni 1956, in de rang van hoofd ingenieur-directeur, hoofd van de af deling a (waterhuishouding, waterke ring en landaanwinning) van de direc tie van de Waterstaat. DOUANE DOUANE Zeeuws-Vlaams verhaal door W. GELDOF „Wat zeg je, deugniet? Tegen wie z'n auto is die smokkelaar van jullie opge botst?" De ander ontnuchterde toch iets, door de schrik. „Weet ik veel! Ili heb geen pantserauto's, dat weet je toch wel. Laat me los of ik brul om hulp! Ben jij helemaal gek geworden?" De ijzeren greep van Kees verslapte. Dan rukte de Slof zich los, trok het por tier van zijn auto open en stapte in om weg te rijden. Versuft keek Kees hem na. Men zegt, dat sommige mensen van een ernstige gebeurtenis een onmisken baar voorgevoel hebben. Dat was hier dan zeker het geval. Vader kreet het in Kees. Want die moest vanavond met zijn jeep van de kant van Aarden burg komen. Hij merkte niet eens, dat moeder doodsbleek tn de deuropening stond. Hij rende naar de schuur, pakte zijn fiets. schold zichzelf uit, dat hij nog nooit een motor had gekocht en reed toen zo snel hij kon ide door Slof aangeduide richting, op. Reeds van ver kon je, aan de kop lampen der politie- en douaneauto's zien, dat er wat aan de hand was. Hon derd meter voor de plaats van het on geluk was de weg eenvoudig afgezet door twee veldwachters. „U zult een halfuurtje geduld moeten hebben, meneer! Straks is de boel net jes opgeruimd en dan kunt u passeren. U kunt teruggaan of blijven staan, net wat u wilt!" „Maar het is mijn vader!" stamelde Kees. „Hoe weet u dat? En hoe is uw naam dan?" vroeg één der veldwachters be- langsitellend. „Ik ben Kees Almekinders uit Nieuw kerke en mijn vader moest vanavond deze weg langs met de jeep! Hij had allang thuis moeten zijn!" „Gaat u dan even mee!" Van allea wat de man zei om Kees wat op zijn gemak te stellen vernam de laatste niets. Het bleek precies zo te zijn, als Kees zich vanaf het ogenblik dat de Slof had verteld, had ingedacht. Op een draagtoaar, aan de kant van de weg, lag zijn vader, zijn goede lieve vader. Een dokter knielde er naast, schudde het "hoofd. Toen zag Kees, hoe uit een hoofdwonde, haast onzichtbaar door het haar, bloed op de grond sijpel de. Hij wendde het gezicht af. Toen zag hij daar de ander staan, ge boeid tussen twee veldwachters. Het was Karel Pauwels, zijn gezicht ver trokken tot een grijns. In een opwel ling van radeloze drift stormde Kees op hem af. Maar hij had geen kans. Twee stevige douaniers grepen hem beet en duwden hem in een auto. Ze gingen ieder aan één kant van hem zitten en hielden een arm vast. Toen zei een heel bekende stem: „Ja Kees ook dat ibehooct tot ons vak!" Kees keek om en keek in het gezicht van Henk, dat bleek vertrokken was van spanning. Toen viel hij voorover en barstte uit in een hartstochtelijk en bevrijdend snikken Van alles, wat er die nacht gebeurde, hoe hij weer thuis kwam, ihoe vader werd thuis gebracht, waar Jo en Cor opeens vandaan kwamen, hoe moeder 'huilde en hoe alles tegen de vroege morgen toch weer stil werd in het oude huis, van dat alles droeg hij later nog sleclits een flauwe herinnering met zich mee Ook de ibegrafenis doorleefde hij als was het een boze droom, als iets, dat niet waar kon zijn. Wat daarna gebeur de, bracht hem echter wel uit de droom tot de werkelijkheid terug. Het was niet in de eerste plaats, dat hij vader miste, al was dat natuurlijk zo. Vooral onder 'het werk, want zij' waren op elkaar in gesteld geweest en nu Kees er alleen voor stond, moest hij erkennen, dat hij bepaalde dingen alleen niet af kon. Wat echter de diepste indruk op hem maakte was, beihalve moeders stille leed het feit, dat Karel Pauwels na een maand in voorarrest gezeten te hebben werd vrijigelaten. Zeker, zijn zaak zou nog wel voorkomen, onder invloed van alcohol een auto-ongeluk met dodelijke afloop veroorzaken was geen kleinig heid. Maar de reconstructie van het on geluk leverde moeilijkheden op omdat er niemand getuige van was geweest en omdat 'de remsporen ontbraken. De jeep van Almekinders en de auto waarin Ka rel Pauwels reed waren in de bocht met een klap tegen elkaar aangevlogen. Daarna had de jeep van Almekinders een paar maal in de ronde getold om al schuivende tegen een boom tot stil stand te komen, terwijl Karel waar schijnlijk in een ogenblik van sohrilt het stuur had omgegooid zodat ihij in de sloot was gevlogen. Reeds enige seconden waren de ach tervolgende douaniers en politie met hun snelle wagens ter plaatse, maar te laat om precies te kimnen zien wat er gebeurde. Vanzelfsprekend hield Karel Pauwels vol, dat de oude Almekinders in de bocht onvoldoende rechts had ge houden. Nu geloofde niemand dat: de man stond bekend als een voorzichtig en nauwkeurig chauffeur en Karel Pau wels was onder invloed, toen het ge beurde. Het tegendeel van Karel's be weringen kon echter op geenj enkele wijze worden aangetoond en dat be tekende, dat hij er met een flinke boe te, intrekking van zijn rijbewijs voor een jaar en een voorwaardelijke straf van afkwam. Dat deze gang van zaken, ofschoon juridisch juist, het rechtsgevoel van ve len, die niet met de Pauwels ophadden, krenkte, is te begrijpen. Zelfs Henk had met toenemende verwondering de gang van zaken bij de rechtszitting gevolgd. Hij wist zich te beheersen, maar bracht Kees het bijna tot razernij. En of Henk hem al uitlegde, dat de rechter zonder onomstotelijk bewijs niet veroordelen mag en kan, zelfs niet op iets wat hoogstwaarschijnlijk is, het kalmeerde Kees wel wat, maar het doofde zijn wraaklust in hem niet. Iets anders was, dat het hele dorp, de hele streek zelfs, partij vóór hem koos. Dat was natuurlijk wel verheu gend, want het hield in, dat Kees thans zóveel werk kreeg, dat hij twee knechts kon aannemen. Iedereen scheen te voe len, dat hier iets was gebeurd, dat ver keerd werd afgewikkeld. Zelfs de Slof soheen dat te voelen, want zonder boodschap van Kees bleef hij met zijn auto weg en verscheen hij niet meer op het erf. Er waren ook ernstige, oudere men sen uit de omgeving, die hem vroegen, of hij wel voldaan zou zijn geweest, wanneer Karel Pauwels was veroor deeld wegens het veroorzaken van dood door schuld. Die hem er op wezen, dat er verschil is tussen recht en wraafc Dan gevoelde Kees wel, dat er ook bö hem iets- niet in de haak was. Maar dit 'had moeder hem moeten zeggen, nie' de mensen uit het dorp wien het eigen lijk maar uit de verte aanging. Moeder echter was stiller dan ooit en droeg haar leed verbeten. Als zij woor den van berusting en troost had kunnen opbrengen, was er wellicht iets in Kees veranderd. Maar doordat zij ze niet uit sprak, meende Kees, dat in haar hart dezelfde opstandigheid heerste als in zijne. Hoofdstuk 4 Het leven gaat voort Het zou heel stil in het huis van de weduwe Almekinders zijn geworden dat najaar, als Cor op zekere zaterdag' avond niet had gezegd: „Ziezo moeder. Ik ben er weer en voorlopig blijf maar hier!" Ze hadden allemaal verbaasd opge keken. Allemaal, want als het enigS' zins mogelijk was waren de beide nieis" jes en Henk' 's zaterdagsavonds bij moe der en Kees. Aan uitgaan of pret raafeo dacht voorlopig toch niemand. Moeder keek even op van haar bre'' werk en zei: „Zou je dat wel doen, kif" Ik kan het best alléén af, hoor!" (Wordt vervolffli i D gega van schoo derin: dikan zijn ties. te he schoo nanci lijk Ho verzo meest de gr als huisig ven hij t: de ke school alle de V- behoo len h weer beho ders Hie schoo klassi weer stig Godts bericl reid c verzo aan d ke he Toe gen V de pr meest twee predil ander die o: vei-zo zich broed Dirks Ooit nader tijen brach ter ve vendi Oude De digin de pr De ve dit ge te ov blijve meest te om ter w hem omda zich worpc predil de SC teken dienst zullen er op bleef In isikal en zo in. D verm mogei ken. een v losmat klassi; daar loofd ging zoude, krati voore zijn om vf* attest' 'doch kerke; augus vervo had d mueli was eens Toe van vroeg en m naar nemei: welkel vallen moest Ho niet, en O- Als de zo Predi Plaat- Werd op zi 'gemee hij h moge en ani de sy- Dord Daani

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 2