n I Eisenhower en Berlijn De heer J. H. Koppelaar ten grave gearagen De heer P. de Vos Jac.zn. maakt vier miljoen aan spaargelden vol Plaatsiiii nieuws ^5 5 e Overweldigende belangstelling Prinses Margriet gaat studeren aan universiteit van Montpeller i(4e jaargang en Se laten et ze Sen. maat Chr. STREEKBLAD OP GEREFOBMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZmO-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN •96 >or- 298 DIERENDAG Gunstige ontwikkeling Boerenleenbank te Ooitgensplaat CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Dinsdag 3 oktober 1961 No. 3030 PBINS HENDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDiXHABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL ADVERTEISTTIEPRIJS 12 cent per mm. Bt] contract speciaal tariel NT! ten- !fer! !0 91 Ltd Nadat we de vijf artikelen geschreven hadden over het onderwerp „Hoe fc«;am Berm achter het IJzeren Gordyn'la- fen we i" ^e pers, dat oud-president Eisenhower zeer boos geworden was I. ^'ereer passage in een brochure die I onlangs is uitgegaan door het State- i Departement in Washington en die m de Engelse taal over de gehele wereld fs verspreid. Ze is getiteld .,Berlml961 n bevat een overzicht van het gehele probleem. We hebben dit geschrift ook ontvangen van de Amerikaanse ambas- "deTn Den Haag en onze lezers zullen te»riipen dat we het met grote belang- qteUins hebben gelezen, vooral om na e gaan of de gegevens erin kloppen met wat wij schreven, speciaal over de rol die Eisenhower heeft gespeeld m de Icwestie van de verovering van Ber- liin De passage, die daarover handelt eii waarvoor Eisenhower zo veront waardigd was, luidt als volgt: De Westelijke legers hadden Berlijn kunnen veroveren of tenminste kunnen deelnemen aan deze verovering. Maar de geallieerde opperbevelhebber gene raal Eisenhower geloofde, dat zi] nut- f tiger konden worden gebruikt tegen sterkere Duitse strijdkrachten elders. Het resultaat was dat de Sovjets Ber- liin veroverden, maar toen Duitsland capituleerde hadden de Westelijke le- oers veel meer en de Sovjets veel min der gebied bezet dan wat hun was toe- oewezen bij de Bezettingsovereenkomst van september 1944. Als tegenprestattie voor hun toelating tot Berlijn stonden de Engelse en Amerikaanse strijdkrach ten op 1 juli 1945 aan de Russen drie historische Duitse provincies en een deel van een vierde of met een totale bevolking van meer dan 8 miljoen, bij na de helft van het gebied en de be volking van de Oostzone." Hier wordt dus toegegeven, dat Eisen hower gelijk wij eveneens schreven als conclusie uit de Memoires van Churchill en Montgomery weigerde Berlijn prioriteit te geven in de gealli eerde strategie. Eisenhower heeft hier op echter gereageerd, omdat hij meent onbilliijk beoordeeld te worden. Hij vat deze tirade zó op, dat hij de Russen uit Berlijn had kunnen houden als hij ze vóór geweest was, wat inderdaad '- ook te concluderen valt. Nu heeft hij te zijner verdediging een brief geschre ven aan een Congreslid, waarin hij zegt, dat al in september 1944 besloten was Berlijn te bezetten en dat hij het daar mee niet eens was. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft hem geantwoord, dat het pamflet geen kritiek wilde geven op j. het geallieerde opperbevel. Er wordt 'T immers ook in gezegd, dat de gealli- j eerden een veel groter deel van Duits- I land hadden veroverd dan in 1944 aan I hen als bezettingszones was toegewe- I zen. Het is slechts opgenomen tegen de redenering van de Russen, dat zij recht hebben op Berlijn, omdat zij deze stad veroverd hebben. Maar dan heeft het Westen ook recht op bijna de helft van de Oostzone n.l. op 42.000 km2, die zij veroverd hadden (de gehele Oostzone, dus de huidige Duitse Democratische Republiek van Ulbricht is 107.000 km2 groot). Truman besloot echter tot de ontruiming om moeilijkheden met de I Russen te voorkomen. i Nu heeft Rusk beloofd dat deze pas- 'l sage bij een herdruk van de brochure i' herschreven zal worden om de schijn te vermijden dat Eisenhowed verant woordelijk zou zijn voor het feit, dat Oost-Berlijn in Russische handen kwam. We moeten bekennen, dat wij dit al les weinig overtuigend vinden. Het feit i blijft dat Eisenhowers strategie met goedvinden van Marshall niet op Ber lijn gericht was en dat daardoor het Westen inzake Berlijn in een zwakke positie is gekomen. Hij heeft welbe wust het plan van Churchill en Mont gomery, welke laatste al in de zomer van 1944, dus vóór de vaststelling der bezettingszones, hij hem had aange drongen op een regelrechte opmars naar Berlijn verworpen. De Duitse ge- neraal Blumentritt, die nu in Canadse dienst is, heeft na de oorlog het plan van Montgomery als zeer wel uitvoer baar geoordeeld. Wij menen derhalve, dat deze polemiek in de hoge Ameri kaanse kringen generlei verandering brengt in ons oordeel, dat de Ameri kanen dus Eisenhower niet alleen er in sterke mate toe hebben bijgedra gen de huidige situatie te scheppen door hun al te grote vertrouwen in Stalin. .s Woensdag 4 oktober is het J In ons land weer dierendag. -; Dieren staan dan in het midden Doen, wat anders vast niet mag. 't Paard krijgt dan een extra klontje. En de poes een stukje worst. J Of misschien een lekker visje, volle melk soms, voor de dorst. ■J 't Hondje is, met een heel vet kluif je Ook vandaag best in zijn schik Hij beloond.de vrouw, of 't baasje, Met een trouwe hondenblik. -M ï^J^arom mensen wees steeds vriendelijk m Voor elk dier, dat u ontmoet. m'^'^ kunnen 't wel niet zeggen '■i ^«aar, ze voelen het zó goed. 'I m"^ ^"^el 4 oktober, 1 Moet u goed vcTor dieren zijn -1 ^org ook op de andere dagen t^oed voor hen, ze vinden 't fijn!!! Bru A. W. B. Dat de heer J. H. Koppelaar te Middelharnis, die, zoals we in ons vorig num mer gemeld hebben dinsdagavond 26 september op plotselinge wijze overleed, een algemeen geachte en geziene figuur was, bleek bijzonder zaterdagmiddag bij zijn begrafenis waarvoor de belangstelling overweldigend groot was. Niet al leen uit Middelharnis en Sommelsdijk maar uit heel Flakkee en van ver uit het land, waren vrienden gekomen, om hem de laatste eer te helpen bewijzen. Het was een onafzienbare stoet die de lijkwagen volgde; plm. 30 auto's en ve len te voet (w.o. het voltallige personeel) kwamen achter de baar. Op de hoe ken der straten sloegen velen de ongewoon lange stoet gade en ondanks het regenachtige weer hadden zich bij de begraafplaats velen uit de burgerij ver zameld. Onder de belangstellenden waren talrijke persoonlijke vrienden en vriendinnen van de overledene; raadsleden van de S.G.P. uit andere dorpen; zakenrelaties; de pres. comm. van de N.V. Eilanden-nieuws de heer H. van Rossum, met commissarissen en aandeelhouders, burgemeester P. W. Hordijk, weth. M. K. van Eek en raadsleden; we bemerkten ook de heer A. Vlasblom te Delft, lid van de Prov. Staten van Zuid Holland en vele anderen. De leiding berustte bij de consulent der Geref. Gemeente, ds. P. Blok te Dirksland. In het sterfhuis aan de Hoflaan las ds. P. Blok een gedeelte uit het Schrift woord van Openbaringen 7 (van vers 9 tot einde) welke woorden hij daarna nader ontvouwde. Dit hoofdstuk spreekt van degenen die gekocht zijn door het dierbaar bloed van Christus, een scha re die niemand tellen kan uit alle talen, natiën en volkeren, staande voor den troon en voor het Lam, bekleed zijnde met lange witte klederen en palmtak ken in hunne handen. Spr. wees op het grote voorrecht dat het volk Gods ten deel valt, en de rijke erfenis die in uit zicht wordt gesteld, wanneer zij hier het kleed der zonde en alle moeite en verdriet afleggen. Want het zijn dezen die uit de grote verdrukking komen; en zij hebben hun lange klederen ge wassen en wit gemaakt in het bloed des Lams. Daarom zijn ze voor den troon van God en dienen Hem dag en nacht in Zijn tempel, waar zij niet meer zul len hongeren en dorsten en God alle tranen van hun ogen zal afwissen. Ds. Blok paste dit ook toe op de over ledene, die in zijn leven en wandel getuigenis had gegeven deel te hebben aan Christus, en nu met al de gezalig- den de kroon der heerlijkheid had ont vangen. Na beëindiging van de dienst in het sterfhuis werd de stoet geformeerd om naar de begraafplaats te gaan. De aula aldaar was overvol, honderden belang stellenden moesten buiten blijven die dus ook hetgesprokene niet konden volgen. De eerste spreker was de heer H. van Rossum te Dirksland, die als president commissaris van de N.V. Eilanden- nieuws een korte uiteenzetting gaf, hoe de heer Koppelaar in 1931 naar het eiland was gekomen om zich te asso ciëren met Drukkerij Gebrs. de Waal, waaraan de uitgifte van het blad „Ei landen-nieuws" verbonden was. Er Wie maakt de vier miljoen vol? Deze vraag stond de laatste weken in hét middelpunt van bestuur. Raad van Toezicht en de kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Odi!^tgensplaat. Het ■was namelijk te verwachten, dat het totaal ingelegde bedrag aan spaargel den snel de ronde som van 4.000.000 zou naderen. De gelukkige spaarder, die dit bedrag „üol" zou maken werd door het bestuur een gratis bijschrijving van honderd gulden beloofd. Negen dagen na dat deze toezegging aan de inwo ners was uitgegaan werd de verwach ting werkelijkheid. Op vrijdagmorgen verscheen de heer P. de Vos Jac.zn., Prins Hendrikstraat no. 15, voor het loket van het kantoor en op zijn spaarbankboekje liet hij zijn zoutschade bijschrijven. De heer De Vos had vanzelf geen vermoeden dat hij de gelukkige zou zijn en de kassier, de heer C. A. Roon, liet ook hiervan niets merken. Later kreeg hij een boodschap thuis, met het verzoek, om 's avonds even bij het bestuur te komen, die op het kantoor in een vergadering de in legger van de vier miljoen zou huldi gen. De heer De Vos is dus de man die de geschiedenis van de Bank weer heeft verrijkt met een grote gebeurtenis. Sterke groei Op het kantoor was behalve het be stuur, ook de Raad van Toezicht en de kassier aanwezig. De directeur, de heer J. A. van Nieuwenhuijzen kon deze avond constateren, dat de Bank goed vooruit gaat. Het is een officieel mo ment bij het volmaken van de vier mil joen aan spaargelden, aldus spreker. die vanzelf de heer De Vos hartelijk verwelkomde. De omzet is in stijgende lijn en de heer Van Nieuwenhuijzen, noemde in dit verband enkele cijfers. Op 31 de cember 1956 was het balanstotaal 3.320.326.— en nu in september 1961 is dit geklommen tot 4.728.737.—. Het rekening-totaal was op eerst genoem de datum 6.791.291.— en op 31 de cember 1960 was dit 11.877.766.—. Dat de spaargelden een van de be langrijkste posten van de Bank is kon de directeur aantonen met de volgende cijfers. In 1903 was er een spaargeld- inleg van 5.697.82, in 1949 1.804.600., in 1956 2.849.213.—, in 1959 3.464. 942.en nu september 1961 is de vier miljoen volgemaakt. De dagboekposten stegen van 8.073 in 1953 tot 23.231 in 1960. Het aantal spaarboekjes van 334 in 1913 tot 1566 op de dag van heden. Uit dit alles kan men zien, dat de Bank het vertrouwen heeft van de be volking, aldus de heer Van Nieuwen huijzen, die daarna aan de heer De Vos een envelop uitreikte waarin zich hon derd gulden bevonden. Deze attractie is een extra'tje waar de heer De Vos recht op heeft en die een felicitatie waard is, aldus besloot spreker zijn „ju bileum-rede" op de vier miljoen. Nadat de heer De Vos de complimen ten van de aanwezigen had geincasseerd dankte hij het bestuur hartelijk voor dit presentje, waarop hij vanzelf niet had gerekend. Hij was blij, dat hij nu ook wat kon sparen daar dit vroeger onmogelijk was, gezien de slechte tijd en het onderhoud van een groot ge zin. Gelukkig is het nu anders, aldus de heer De Vos. Mevrouw Roon ser veerde hierna koffie en gebak en daar mede was deze korte plechtigheid ten einde. De heer J. A. van Nieuwenhuijzen, directeur van de Coöp. Boerenleenbank te Ooitgensplaat, reikte aan de heer P. de Vos Jac.zn. (links op de foto) een en velop met honderd gulden uit als premie, omdat hij de vier miljoen aan spaargelden heeft volgemaakt. moest toen een harde strijd worden gevoerd tegen een ander blad, dat spot tend schreef over „het volkje" die In deze courant tot smart van velen wer den verguisd en vertrapt. De overlede ne heeft zich voor de beginselen die zijn naar het Woord Gods en de belij denis onzer Vaderen geheel ingezet, vaak met opoffering van zichzelf, zoals hij zijn gaven en krachten ook gaf aan anderen. Namens commissarissen en aandeel houders en ook als intieme vriend sprak hij woorden van troost tot de weduwe en de kinderen; het grote voor recht was dat zij niet behoefden te treuren als degenen die geen hoop heb ben. Hij bad hun toe dat zij veel zou den mogen zien, op het grote voorrecht dat hun man en vader na alle moeite en strijd nu is ingegaan in de rust, die overblijft voor het volk van God. De directeur-hoofdredacteur van de N.V. Eilanden-nieuws sprak daarna woorden van deelneming namens hem zelf, het technisch- en kantoorperso neel van al de bedrijven fa. Gebr. de Waal, de filiaalhouders in Zeeland( dhr. en mevr. Treurniet van St. Maartens dijk) en de firmant dhr. M. de Waal te Doorn. Spreker wees er op, dat zij het zich nog niet konden voorstellen, dat de stoel achter zijn bureau, die hij tot dins dagmiddag heeft bezet voortaan zal le dig staan; het is een ledige plaats die lang zal worden gevoeld en aan zijn deugdelijke leiding zal veel worden ge mist. Hij bad mevr. Koppelaar en de kinderen de troost toe die de Heere al leen geven kan; tot de heer J. H. Kop pelaar Jr. die reeds lang de leiding heeft in de drukkerij zegde hij na mens het personeel dat zij in hem gaar ne de patroon blijven zien om met Gods hulp en in goed overleg met elkaar de veelzijdige arbeid voort te zetten, tot verdere opbouw van de bedrijven, waar bij dan het lichtende spoor dat zijn va der heeft nagelaten ten voorbeeld moge zijn. Burgemeester P. W. Hordijk sprekend namens het gemeentebestuur gewaagde van de diepe schok die dit plotseling overlijden gegeven had. Drie kwartier 'nadat men elkaar de hand had gedrukt op een vergadering van het college van b. en w. met de woonruimte-commissie, waarvan de overledene voorzitter was, moest zijn heengaan worden vernomen. Spr. wees op de grote gaven van hoofd en van hart, die de heer Koppelaar be zat, waarin hij vaak zijn gevoel liet meespreken. Gaven, die hij ook besteed de ten nut van het algemeen, in het maatschappelijke, politieke en kerkelij ke leven, ook in de ondankbare taak als lid van de woonruimte-commissie. Spreker trok een treffend vergelijk met hetgeen hier zijn laatste taak was en wat hem nu was ten deel gevallen: hier bezig om voor zijn medemens wo ningen te bereiden, was aan hem nu bewaarheid wat de Heere Jezus in het Johannes evangelie toegezegd heeft: „in het huis Mijns Vaders zijn vele wonin gen." (Joh. 14 2). De burgemeester bad de weduwe en de kinderen toe dat dit hun bij de smart van het verlies tot troost zou zijn. Triumph Ds. P. Blok die als laatste het woord voerde wees er op dat de vorige spre kers terecht hadden gewezen op het grote verlies en de ledige plaats, die de overledene nalaat. Maar in dit verlies ligt winst omdat hij verlost van alle moeite en zorgen nu delen mag in de triumph die voor alle uitverkorenen, die naar Gods eeuwig voornemen ge roepen zijn, is weggelegd. Van hem kan worden gezegd: dood waar is uw prik kel, hel, waar is uw overwinning? De prikkel des doods is voor hem wegge nomen: hij mag nu delen in de over winning verkregen door het -bloed van Christus. Zalig zijn de doden die in de Heere sterven van nu aan. Ja zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun arbeid en hun werken volgen met hen. Op die heerlijkheid borduurde spreker een ogenblik voort en bad de weduwe, de kinderen en de overige familie toe dat zij méér zouden mogen zien op de winst dan op het verlies en dat dit ster ven gezegende vruchten zou nalaten. Ds. Blok besloot met een ernstig ver manend woord tot de aanwezigen om dat deel te mogen bezitten of verkrij gen dat nodig is in leven en sterven. Dankwoord De oudste zoon de heer J. H. Koppe laar Jr. dankte daarna de sprekers voor hun hartelijke woorden, inzonderheid ds. Blok voor de leiding op het sterf huis en de deelnemende troostwoorden tot de familie gericht. Ook richtte hij dankwoorden tot de vele vrienden en belangstellenden voor de laatste eer aan zijn geliefde vader bewezen waarna hij verzocht te zingen Psalm 89 7: „Hoe zalig is het volk, dat naar uw klanken hoort." De kist werd daarna de aula uitge dragen en het stoffelijk omhulsel aan de aarde toevertrouwd. Hiermee was deze indrukwekkende plechtigheid, die diepe ontroering naliet, beëindigd. NIEUWE TONGE Tijdrede. D.V. woensdag 4 oktober hoopt voor de Kiesvereniging der Staatk Geref. Partij de eerw. heer A. de Rede lijkheid te Ouderlterk a.d. IJssel een tijdrede uit te spreken in het kerkge bouw van de Ger. Gemeente Zuidel. Achterweg te Nieuwe Tonge. Toegang ook voor vrouwen. Aanvang 7.30 uur. H.K.H. Prinses Margriet zal van begin november gaan studeren aan de be kende Franse Universiteit van Montpeller. Verwacht wordt, dat de Prinses de cursus zal volgen, die speciaal voor vreemdelingen in Montpeller wordt gegeven, en zich zal verdiepen in de Franse Literatuurgeschiedenis. Foto: De Faculteit van de Letteren van de Universiteit in Montpeller. MIDDELHARNIS Winterdienstregeling R.T.M. Met in gang van 1 oktober is de winterdienst regeling van de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij ingegaan. Deze is zo danig gewijzigd, dat alle diensten 8 minuten later, dan in de zomerdienst- regeling vermeld, worden uitgevoerd. DIRKSLAND Oudste inwoonster wordt vrijdag 96 jaar. A.s. vrijdag 6 oktober hoopt de oudste inwoonster van Dirksland mej. D. Tanis 96 jaar te worden. Hoewel zij veel te bed ligt geniet zij nog een tame lijk goede gezondheid. Wij wensen haar van deze plaats een prettige dag toe. Arm gebroken. Het 6-jarige dochter tje van de heer C. Lodder viel spelen derwijs van een hekje af, waardoor zij haar arm brak. Het kind zal in het zie kenhuis moeten worden behandeld. Kerknieuws Ger. Gem. De extra col lecte voor de kerk heeft opgebracht 705.58 en de collecte voor de Theologi sche School 970.74. U weet het toch: kans op een gratis Dauphine of f 500,verdienen met een proefrit Vraagt inlichtinigen bij Pesch - Ouddorp - Telefoon (01878) 2 95 HERKINGEN Voor de tweede maal in bloei. Bij de heer J. G. Noordijk heeft niet al leen een pereboom voor de tweede maal gebloeid dit jaar, maar brengt thans voor de tweede maal nieuwe vruchten voort. Betaling zitplaatsffelden. Woensdag 4 oktober a.s. van 7 tot half negen zal er in de consistoriekamer der Ger. Gem zitting worden gehouden tot ontvangst van zitplaatsgelden. Geslaagd. De heer J. Stolk onderwij zer aan de chr. school op ger. grondslag is geslaagd voor de hoofdakte. MELISSANT Kerkdienst. A.s. vrijdagavond 6.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. Beatrix- laan voor te gaan ds. van Dam van Rotterdam (Zuid). STELLEND AM Wedstrijden. Op zaterdag 7 oktober zullen te Stellendam wedstrijden voor de jeugdbrand weercorpsen op ons eiland worden gehouden. Voor de beste ploeg wordt door het gemeentebestuur van Stellendam een wisselbeker beschikbaar gesteld, hier toe is een jury samengesteld uit de he ren Kuiper, Bienefelt en Scherpenisse, resp. K.H.B.B. en Commandanten Brandweer van Sommelsdijk en Mid delharnis. De wedstrijden vinden plaats aan de Haagsestraat en vangen aan des nam. om twee uur. Gevonden: Zilveren kettinkje, sleu telbos; papieren rijksdaalder; kabelslot van een rijwiel, dubbele fietstassen. Verloren: Bankbiljet van 10 gld. Inlichtingen postcommandant rijks politie. Benoemd. Met ingang van 1 dec. a.s. is de heer K. Ooms benoemd als com mies ter gemeente secretarie te Ilpin- gendam (N.H.) Catechisaties. A.s. dinsdag D.V. hoopt men weer met de catechisaties te beginnen om 6 uur 45 de j ongene meisjes t.m. 15 jaar en om 7.30 uur de oudere meisjes en jongens. Op woens dagavond om 7.45 uur de jongens t.m. 15 jaar. GOEDEREEDE Feestelijkheden rond het 75-jarig bestaan va/n „Apollo" Ter gelegenheid van het 75 jarig bestaan van de muziekvereniging „Apollo" op vrijdag 6 oktober a.s. is het volgende programma samengesteld. 10.30 uur: Opstellen van ApoUo bij het verenigingsgebouw. 10.40 uur: Af- mars van Apollo naar Bekaf. 11.00 uur: Begroeting van de gasten van buiten Goedereede op Bekaf en mars met Apollo naar het raadhuis. 12.00 uur: Huldiging van de jubilerende vereniging op de Markt voor het raadhuis. (Moch ten de weersomstandigheden slecht zijn, dan zal de huldiging plaatsvinden in het verenigingsgebouw). 13.00 uur Mars van Apollo door Goedereede, met als eindpunt het gebouw van de kleuter school op het Hongaarseplein. 15.00 uur: Concert van Apollo op de Markt. (Bij slecht weer zal dit concert worden ge geven in het verenigingsgebouw). Ter ere van „Apollo" en om het ge heel een feestelijk aanzien te geven, wordt de bevolking verzocht, op die dag de vlag uit te steken! COLTGENSPLAAT De eerste gladiolen afgeleverd. De oogst van de gladiolenbollen is momen teel in volle gang. Vrijdagmiddag j.l. werden de eerste bollen van dit seizoen geleverd door landbouwer Joh. Bree- man van de „Witte Brug", bestemd voor firma de Groot en Co te Hillegom. Keurmeester was de heer A. J. van Weenen te Nieuwe Tonge. Het Is te wensen voor de telers van de bloem bollen, dat zij een gunstiger najaar zul len hebben als het vorige jaar. Uienveiling 3 oktober 1961 Middel 11.38—11.36; drielingen 14.50; picklers 21.07. Aanvoer 63.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1