EHIVnDEil-IIIEUWS Verhoging crediet voor bouw van bijz. kleuterscbool SUNIL SUNIL Redder Willem de Jager verdronken In de haven van Stellendam 40-jarig jubileum van Modehuis Roodzand te Oirksland WASDAG - SUNILDAG - SUNILDAe Plaatselijk nisows Weth. Opstelten bracht toevoeging fluor aan drinkwater ter sprake Cemeenieraad Nieuwe Tonge Dii\es en Daijes Kerkdiensten tijdens bietencampagne te Stampersgat :sT 3e blad Vrijdag 29 september 1961 No. 3029 Aanleg parkeerterrein aan de Molendijk MODERNE BRilLEN D. KEUVELAAR De stormramp 30 september 1911 Oud-schipper van reddingboot „Koningin Wilhelmina" IIIHlIif'HWMM—^Mal^B Centrale Veiling Middelharnis Ettense veemarkt Eén o! twee Henmes gesmolten op Uw tong en overtollig nsaagzuur is geneutraMseerd. GEI Uit de gemeenteraad Nieuwe Tonge Dinsdagavond j.l. kwam de gemeen teraad van Nieuwe Tonge bijeen onder presidium van burgemeester C. Nieu- wenhuizen. De 20 punten tellende agen da bevatte weinig spectaculaire zalien en werd in vlot tempo afgewerkt. Zo viel onder meer het besluit, om het cre diet voor de in aanbouw zijnde kleuter school te verhogen met ruim f 19.000,—; dit is noodzakelijk omdat de aanne mingssom te laag bleek te zijn. In de vorige raadsvergadering was door een van de raadsleden de gevaar lijke en onplezierige situatie t.a.v. het parkeren op de Molendijk onder het oog gebracht. Keeds nu werd door b. en w. een voorstel ter tafel gebracht, waar in een crediet van twee duizend gulden werd gevraagd, om een en ander te kunnen veranderen. Na de gebruikelijke opening met liet ambtsgebed, volgde vaststelling van de notulen van de vorige vergadering. Hier over maakte dhr. Van den Doel enkele opmerkingen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten waarin werd medegedeeld, dat de uitkering uit het gemeentefonds met i 6,68 per inwoner wordt verhoogd ert daardoor wordt gebracht op f 59,42. Dit met ingang van 1 januari 1960 Aanleg parkeerplaats Zowel uit de raad als van de bewo ners van de Molendijk, zijn klachten geuit betreffende het parkeren van au to's op de IMolendijk. Het trottoir en de rijweg is daar ter plaatse bijzonder smal zodat b. en w. de ingekomen klachten niet ongegrond achtten. Een oplossing kan worden gevonden, door de aanwezige groenstrook tussen Mo lendijk 34 en de schuur van Chr. J. Bij- devaate in te richten tot parkeerplaats Op deze plaats kunnen dan 10 auto's parkeren. Hiermee zal een bedrag van f 2000,zijn gemoeid. De heer Tijl kon zich wel met de aan te brengen verbetering verenigen, maar vond het bedrag wel wat hoog. Ook de heer Van Eesteren was deze mening toegedaan. De voorz. antwoordde dat de groen strook geheel moet worden betegeld, terwijl ook nog enkele andere voor zieningen nodig zijn. Het bedrag werd verleend. Ingevolge art. 58, 3e lid van de kleu teronderwijs wet werd jilm. 800 ca. grond voor de bouw van een bijzondere kleuterschool overgedragen aan de „Stichting Christelijke School" Verhoging crediet Van de raad werd gevraagd het cre diet voor de bouw van de bijz. kleuter school te verhogen met f 19.319,74. „Dat valt me tegen", merkte dhr. Tijl op. De voorz. antwoordde, dat de bouw kosten voor kleine gebouwen altijd duurder uitkomen. Dit werd g:oedge- vonden. Aangekocht werd de woning 2e Wes- terstraat 11, eigenaar L. de Jong. De prijs bedraagt f 1050, Deze woning zal worden afgebroken Dit werd goedgevonden. Verschillende pensioengrondslagen werden i.v.m. een wijziging in de bezol diging opnieuw vastgesteld. Van de heer I. van Zielst was een verzoek ontvangen, om i.v.m. de slech te toestand van zijn woning 2e Wester straat 7, de woning 2e "Westerstraat 6 te mogen huren. Dit werd -goedgevon den. Bijdrage Sluisse Haven Ook in deze raad kwam ter tafel het voorstel,, om een bijdrage van f 724,07 te verlenen voor herstelkosten van de Sluisse Haven. De heer Tijl was van oordeel dat dit niet van direct belang is voor Nieuwe Tonge en meende dat de boeren voor het vervoer van hun suikerbieten er het meest van profiteren. De voorz. wees erop, dat het behou den van deze haven, mede i.v.m. de veerdienst een streekbelang is, wat door verschillende raadsleden werd onder schreven. De 'bijdrage werd verleend. Woningbouw Zoals bekend werd voor 1961 alsnog een bouwvolume toegewezen van 4 woningwetwoningen. Nu voor deze bouw het plan bestek klaar is, stelden ib. en w. voor ten be hoeve daarvan aan het rijk te verzoe ken een grondvoorschot ad. f 13.617,— en een bouwvoorschot van f 52.136,— te verstrekken. Daar 3 van deze woningen dienen ter vervanging van 3 krotwoningen stelden b.^ en w. tevens voor een krotoprui- mingsbijdrage aan te vragen en een ge lijk bedrag als deze bijdrage voor re kening van de gemeente te nemen. Onderhoud windmolens De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is van me ning, dat er maatregelen moeten wor den genomen teneinde het buiten ge bruik stellen van molens te voorkomen. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat een niet meer in bedrijf zijnde windmolen spoedig in verval geraakt, hetgeen dik wijls tot ontluistering of algehele af braak leidt. Genoemde Staatssecretaris is van mening, dat het In bedrijf houden het beste kan worden gediend door de molenaar een redelijke tegemoetkoming in de onderhoudskosten te verlenen. De Staatssecretaris is bereid 40 "/o van de jaarlijkse, werkelijk gemaakte, on derhoudskosten voor zover deze niet hoger zijn dan f 1.000,— en mitsdien tot een maximum van f 400,per mo len ten laste van het rijk te nemen. De Provinciale Staten hebben besloten daarin 10 "/o subsidie te verlenen. De Staatssecretaris zou het voorts op prijs stellen als de gemeente eveneens 10 °/o van deze kosten voor haar rekening zou nemen. Dit werd goedgevonden. Aan de heer W. C. Moerkerke werd een perceeltje grond, groot 225 m^ ver huurd, voor de prijs van f 0,05 per m^. Gewijzigd werden de bebouwings voorschriften, dit op verzoek van Ged. Staten. Ingevolge de premieregeling woning verbetering werd aan de heer C. J. Ad miraal een premie toegekend van f 500,- Aangeboden werden de gemeentere kening over 1960, de rekening: 196Ü van de Gemeentelijke Instelling Maatschap pelijke Zorg en de rekening 1960 van het Woningbedrijf. Gewijzigd werd de begroting: 1961, dit i.v.m. de in deze vergadering genomen besluiten. Eveneens werd. gewijzigd de begroting 1961 van het woningbedrijf, i.v.m. de 4 te bouwen woningwetwonin gen. De schoonhoudster van de garages en brandweerkazerne, mevr. Drooger, heeft hiervoor bedankt. Uit een tweetal candidaten werd gekozen mej. A. J. Zwerus. Rondvraag De heer Tijl zei, dat er geruchten door de gemeente gaan dat de bejaar denwoningen precies boven de riolering zijn gebouwd. „Als dat waar is" zei spr., „dan gaat dat verkeerd". Voorts wist de heer Tijl, dat er veel te veel ijzers zijn gemaalit voor de af rastering van het hertenkamp. Hier kan ik geen woorden voor vinden, aldus het raadslid, die betoogde dat degene die dit op zijn geweten heeft, de gemeente heeft benadeeld. De voorz. zei te weten, dat de be jaardenwoningen inderdaad boven de riolering zijn gebouwd. De woningen waren uitgezet aan de hand van een te kening zodat ze met de achterkant naar de riolering zouden komen te staan, doch later bleek dat de huizen er toen op stonden. De heer Tijl zei, dat hier voor ge waarschuwd was. De voorz. zei toe, de ze zaak nogmaals te zullen onderzoeken evenals het geval van de ijzers, waar de burgemeester nu geen antwoord op kon geven. Dit is het nadeel van de rondvraag, aldus de voorz., dat dikwijls moet wor den gewacht met het beantwoorden van een vraag tot de volgende vergadering. De heer Van den Doel bepleitte de aanschaf van een bankschroef voor ge meentewerken en vestigde tevens de aandacht op de slechte afvoer van het water achter de Kerkstraat en Van Baarlestraat. De voorz. zei toe dit te zullen onderzoeken. Een vraag, gesteld door weth. Opstel ten, is elders in ons blad opgenomen. Hierna volgde sluiting. passene! bi/ Utl uiterlijk SftsuUaaJ- OfitieJc— "IfiNOPnOSZ T£l,2lS7 MIOOELHRRNIS^ I BRUINISSE Het is, nu vijftig jaar geleden Dat een verschrikkelijke orkaan Ook ons land en volk moest treffen Heel de vloot deed ondergaan De wind wakkerde aan tot storm Deed bomen, huizen kraken Hij veegde met een enkele zucht De pannen van de daken. De golven werden opgezweept. Ze beukten onze dijken Die door dien zwaren overlast Haast dreigden te bezwijken En angstig luidde in dien nacht De klok; er was gevaar. De mannen spoeden naar de dijk Ze werkten met elkaar. Om het behoud van dijk en dorp Van 't eigen Zeeuwse land En, ondanks vele bressen hield De dijk gelukkig stand. Doch de boten die in zondagsiTASt In onze haven lagen Stormden er uit, men vond ze weer Gebroken, stukgeslagen En velen vonden in de golven In dien septembernacht de dood Onrust heerste in veel gezinnen De rouw was in ons land zo groot Maar in die tijd van leed en zorgen Kwam met Bruinisse's lot begaan Koningin Wilhelmina ons dorp bezoeken Dat heeft zo velen goed gedaan. 30 September, nooit vergeten Wij meer die bange onheilsnacht Die nu al vijftig jaar geleden. Ons zo veel angst en droefheid bracht JVa een leven op 2ee en na talloze reddingen van schipbreukelingen heeft dinsdagmiddag 26 sept. Willem de Jager, ovAschipper van de reddings boot „Koningin Wilhelmina" te Stellen- dam zijn dood in het water gevonden. Sinds oktober 1958 gepensioneerd had de heer De Jager de laatste jaren de tijd aan zichzélf en gistermiddag maak te hij een wandeling naar het eind van de Stellendam,se haven, waar hij zo menigmaal had genoten van het wijde uitzicht over het Haringvliet en het machtige Deltawerk m het midden van de rivier; daar is hij, in alle eevjzaam- heid, te water geraakt en verdronken. Vanaf het drukke gedeelte van de ha ven heeft men iets van dit ongeluk bemerkt, maar te laat om de drenkeling nog te kunnen redden. De „Koningin Wilhelmina", het schip waarop hij zo trots was en waarmede hij onder de zwaarste omstandigheden zee had geko zen, voer onmiddellijk naar de haven ingang en na geruime tijd zoeken kon de bemanning slechts het stoffelijk overschot van de oudschipper aan boord nemen. De pCotselinge dood van schipper Willem de Jager zette direct geheel Stellendam in rep en roer en in droef heid. Willem de Jager werd te Stellendam geboren op 6 juli 1898; hij is dus 63 jaar oud geworden. Zijn vader was visser en reeds heel jong ging hij mee het zeegat uit. Ook van zijn vader kreeg hij de aanleg, de moed en de bereid heid mee om zich in storm ontij op zee te wagen als het ging om het red den van schipbreukelingen. In die be ginjaren ging dat nog op de zeilen. Bij talloze reddingen en bergingen van schepen is hij betrokken geweest en het sprak vanzelf, dat hij ging behoren tot de bemanning van de reddingsboot. In de dertiger jaren kreeg hij het ge zag over het prachtige schip „Koningin Wilhelmina" en dat heeft hij tot voor drie jaar in handen gehad. Ook met deze reddingsboot is hij herhaaldelijk uitgevaren om medemensen hulp te bieden en- aan de gevaren van de zee te ontrukken. Een der meest specta culaire en moeilijkste reddingen is wel geweest die uit 1956 toen de zeeslepers Witte Zee en Ganges op de Maasvlak te, in vliegende storm, aan de grond geraakten. Willem de Jager en zijn mannen zijn er toen in geslaagd om Bruinisse sept. 1961 A. W. B. alle schipbreukelingen veilig in Stel lendam te brengen, zij het dat men er meerdere keren voor de Maasvlakte op moest. Voor zijn stoutmoedige reddingen werd schipper De Jager menigmaal on derscheiden; vele medailles sierden bij officiële gelegenheden zijn borst, in even zovele oorkonden waren zijn da den neergelegd en geëerd. De laatste onderscheiding, een gouden medaille met oorkonde van H.M. de Koningin, werd hem bij zijn afscheid in oktober 1958 uitgereikt door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Mr. J. Klaasesz tijdens een plechtigheid in het verenigingsgebouw „Het Haegse Huus" waarbij al zijn makkers van de Stel- lendamse en de andere reddingsboten van onze kunst aanwezig waren. Sindsdien leefde hij stil, maar nog steeds met volle belangstelling voor het water, de schepen en de reddingsboot, zoals wij nog kort geleden heel duide lijk bemerkten toen De Jager als oud schipper aanwezig was bij de inge bruikstelling van een nieuwe reddings boot te Ouddorp. Zijn stoffelijk overschot zal zaterdag a.s. op de begraafplaats te Stellendam ter aarde worden besteld. Veertig jaar geleden werd het vol gende strooibiljet te Dirksland ver spreid: Bij deze geven wij u kennis van de opening van de winkel van GEZUSTERS ROODZAND Zomerstraat 173 - Dirksland Voordeligst adres van hoeden, petten, baretten, heren- en da mesmodes, lingeries, dameshand- werken en huishoudelijke arti kelen. Ons minzaam aanbevelend, Hoogachtend, Gez. Roodzand Dit strooibiljet werd in 1921 te Dirks land verspreid en was dus het begin van het thans moderne Modehuis Rood zand, dat dezer dagen veertig jaar be staat. De gezusters Roodzand: Marie, Maai ke en Anna hadden deze zaak opgezet en vader Roodzand, die timmerman was, had in de Zomerstraat achter het woonhuis aan de Voorstraat een be scheiden, maar voor die tijd keurige winkel gebouwd. Er werd een levendige handel gedreven in hoeden en petten, maar vooral ook in het fijnere vak van lingeries en dameshandwerken. Dat gaf deze zaak al vrij spoedig een goede naam. Daar twee gezusters in het huwelijk traden werd in 1933 de zaak overge nomen door hun broer dhr. J. Roodzand wiens echtgenote hoedenmodiste was te Rotterdam. Bij de overname van de zaak beslo ten zij echter het hoedenvak er niet in op te nemen, maar zich toe te leggen op manufacturen en confectie. Het was in 1933 een hele opgave om een zaak op te werken. We leefden toen midden in de beruchte crisisjaren. In 1940 kwam daar de tweede wereldoorlog overheen; toen deze in 1945 voorbij was, waren al le zaken totaal leeg en geheel uitver kocht. De heer en mevr. Roodzand hebben toen tegen elkaar gezegd: „laten we nu de zaak meteen flink aanpakken en uitbreiden." In het eerst na de oorlog was dat moeilijk, want er waren niet direct zoveel stoffen te krijgen, men De heer en mevr. Roodzand (rechts) in de confectie-afdeling van hun modehuis, dat zij in stijl hebben weten op te voeren. Links de 3 Ge zusters Roodzand, die 40 jaar ge leden de zaak begonnen. stelde zich echter toen al geheel in op de volledige verkoop van dames-, he ren- en kinderconfectie, plus woning textiel. Was bij de overname zaak de win kel met enkele kamers uitgebreid, in 1954 werd de gehele oude winkel ge sloopt en werd op alle beschikbare grond die bij het pand behoorde een ge heel nieuw en zeer modern bedrijf ge bouwd, met een verdieping er op, waar thans de confectieafdelingen en woning textiel is ondergebracht. Beneden zijn de afdelingen stoffen en manufacturen, babygoederen, lingerie, corsetten en het gehele kleinvak. Het pand is reeds 200 jaar in bezit van de familie Roodzand en heeft in de loop van de tijd al heel wat veranderingen ondergaan tot het zover was als nu en in de Zomerstraat geheel domineert. Het Modehuis Roodzant te Dirksland heeft over het gehele eiland bekend heid, mede doordat er regelmatig twee vertegenwoordigers met een bestelauto langs de weg zijn, n.l. de heer R. A. V. d. Spaan voor West- en de heer A. M. Wesdorp voor O. Flakkee. Ook met de vorige jaren gehouden modeshows heeft Modehuis Roodzand veel succes geboekt. Nu deze zaak 40 jaar bestaat wilde de eigenaar dit jubileum niet zonder meer laten voorbijgaan al wordt er geen receptie of enige andere feestelijkheid aan verbonden. De heer Roodzand wil de liever het geld, dat hij anders aan een officiële receptie zou kwijt zijn, ge heel aan zijn clientèle besteden. Daar om wordt vanaf zaterdag 30 september t.m. zaterdag 14 oktober a.s. als jubi leum-attractie aan iedere koper die bo ven de 2.50 besteedt een geschenk aangeboden ter waarde van lO'Vo van het bestede bedrag. Velen kunnen dus van deze bijzondere attractie profiteren. Als redaktie complimenteren wij de heer en mevrouw Roodzand met het 40-jarig bestaan van hun mooie zaak en wensen hen voor de toekomst goede zaken en een toenemend debiet. Men zie verder de jubileum-adver tentie elders in dit nummer. RIJMEN VAN TIJMEN Met de tunnel onder 't IJ Kan er nu begonnen. Alle moeilijkheden zijn Heden overwonnen. Amsterdam heeft lang gewacht Maar 't komt voor elkaar. Najaar '67 is Deze tunnel klaar. Late haver gaat ook op! Beter zo dan nooit! Amsterdam daoht menigmaal: Lukt het hier wel ooit? Rotterdam is ons flink voor, Met z'n „Europrop", Waar men soms lang wachten moet. Maar nu klaart het op. Amsterdam maakt een begin En men werkt hard door. Misschien is men Rotterdam Straks wat timnels voor! Hoeveel boerderijen zijn er. Weer in juli afgebrand? In totaal zo'n 41 In ons lieve vaderland. Schade bijna twee miljoen hoor. Brabant stond wel bovenaan: Negen boerderijen minder, Alles door de rode haan. Hooibroei, omgevallen gasstel. Blikseminslag, tractorbrand, Kinderen die vuurtje stookten, 't Had gevolgen naderhand! Vuur is altijd zo kwaadaardig, 't Zijn de kinderen niet alleen. Die vaak onvoorzichtig leven. Zie de grote mogendheên. Is de lont niet dicht bij 't kruitvat? En dan nog die oostenwind! Stellig dat ook Moeder Aarde Dit niet zo behaaglijk vindt. Ik pendel, jij pendelt, hij pendelt. Ze pendelen heden heel druk. De Maasstad blijkt velen te trekken 't Is eigenlijk nog een geluk. De pendelaars zijn wat uithuizig. Maar vlak bij de deur is geen werk! En zo kent het reizen en trekken Vandaag aan de dag schier geen perk! Had Opa dat ooit kunnen dromen? Hij liep elke dag naar het land. Nu rijden er honderden bussen. Waarvan er soms een wel eens strand Men reist in de heel vroege morgen, Al slapende vaak naar zijn werk. Die uren betaalt men ook immers Al slapende rijk, dat is sterk! Tij men Veilling van woensdag 27 sept. 1961 Dubbele 28.------76.—; Tomaten A 20.— —21.—; id. B 20.—; Sla 8.20; Andijvie 7.------9.—; Bospeen 29.------31.—; Was- peen 31.Komkommers 18.—; Groene Savoye 7.------8.—; Rode kool 13.—; Cox Orange 69.D. du Comice 86.Le- gipont 32.------45.Bonne Louise 27. —38.—; Alicante 1 136.------156.—; id. 2 136.—; Frankenthaler 128.—. Op de veemarkt van woensdag 27 September 1961, werden aangevoerd 113 stuks, waarvan 104 runderen en 9 big gen. Het aanbod van hunderen was rui mer met trage handel en de prijzen moeilijk te handhaven. In biggen matig zeer matig aanbod, de handel verliep stil en de prijzen als vorige week. Het aanbod van slachtvee was gering met stroeve handel en vas te prijsnotering. Prijzen: kalfkoeien 750—1150—; kalf- vaarzen 8001050.guste koeien 650 835.pinken 400650.graskalveren 300—450.—; paarden 600—900.—; biggen 40.—60.—lopers 60—80.—; vette koeien 2.80—3.00 per kilo geslacht. SOMMELSDIJK De marktmeester van Sommelsdijk maakt bekend dat op 4 oktober 1961 de eerste najaarsrnarkt in deze gemeente zal worden gehouden. HERKINGEN Haven,. Naast de vertrokken schepen met suikerbieten, is er uit de haven een schip vertrokken, met gerst van de fa. Witvliet en Bestman. De weegbrug is voor de bietencam pagne goedgekeurd. Weger is de heer A. van der Velde. NIEUWE TONGE Uitslagen dam,club D.I.D. Uitslagen van 18 sept. j.l.: KlapmutsR. Mol 2 0; J. A. Dekker—M. Knöps 2—0; J. v. Putten—Vis 2—0. Uitslagen van 25 sept. j.l.: M. Knöps H. Dieleman 2—0; J. v. Putten—W. Dieleman 20; A. HolsterG. Knöps 0—2; Klapmuts—J. A. Dekker 1—1; H. Kattestaart—W. Vos 0—2. OOLTGENSPLAAT Winkels 6 uur dicht. Met ingang van 1 oktober a.s. zullen de winkels sav. om 6 uur gesloten zijn. Inenting tegen polio. Inenting tegen polio (kinderverlamming) voor kinde ren geboren in het eerste halfjaar 1961 (Ie injectie) zal plaats vinden op don derdag 5 oktober a.s, van 3 tot 3.30 uur nam. in het Wit-Gele kruisgebouw te Achthuizen en op woensdag U oktober a.s. van 2.30 tot 3 uur nam. in het Groe ne Kruisgebouw te Ooltgensplaat. Verkiezing ambtsdragers. Bij de ge houden verkiezing in de Geref. Kerk voor een ouderling (vacature D. F. Ok- ker) werd gekozen W. Tiggelman, en voor een diaken (vacature H. J. van Beusekom) C. Braber Azn. In de Herv. Kerk werd in de vacature van een dia ken gekozen J. van der Veer, die deze benoeming heeft aangenomen. Weg pijn - en geen angst meer voor de gevolgen van een stevig maal. Met Reunies bij de hand kunt U zonder zorgen eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit, met Reunies blust U afdoende, in een wip, onopval lend. Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar tijdens de bietencampagne in de cantine van de suikerfabriek „Dinte- loord" te Stampersgat protestantse kerkdiensten worden gehouden, die in terkerkelijk zijn geregeld. In de maand oktober zullen de volgende predikanten voorgaan: 1 oktober ds. L. Kleisen, Chr. Geref. Schipperspredikant te Utrecht; 8 oktober ds. W. v. d. Ende, Herv. Schipperspredikant te Grevenbicht; 15 oktober Student F. Harinck, Geref. Gemeente te Goes. 22 oktober ds. L. Zwaan, Geref. Schip perspredikant te Lobith. 29 oktober ds. J. van Lockhorst, Herv. Schipperspredikant te Zwolle. De aanvangstijden van de samen komsten zullen nader worden bekend gemaakt. In de dinsdagavond gehouden raads vergadering heeft wthouder Opstelten een vraag gesteld n.a.v. de aan het drinkwater toegevoegde fluor. De wa terleiding is al sinds lang, een veel om streden gebied, aldus de wethouder, daar niemand vrij is in het al dan niet nemen van het drinkwater. Een ieder is verplicht op de waterleiding aangeslo ten. Thans heeft men aan het drink water een medicijn toegevoegd, name lijk fluor. Spreker vond dit een zeer ingrijpend geval, daar fluor niet zo on schadelijk is, als dat werd voorgesteld. Spreker meende de toevoeging hier van gelijk te moeten stellen met de nog niet zolang geleden afgespeelde af faire met de Planta boter. Duizenden mensen gebruikten deze boter, aldus spr., en ondervonden er geen narigheden van. Er waren echter talloze anderen, die er ernstig ziek van werden, zelfs zijn er enkelen van ge storven. „Voor dergelijke ingrijpende maat regelen, achtte de wethouder het ten zeerste gewenst, dat de vertegenwoor digers van de gemeenten voor Nieuwe Tonge is dit de heer Tijl de gelegenheid krijgen, hierover over leg te plegen met de raad. Wellicht had dit besluit dan niet doorgegaan," aldus de wethouder. De abonné's op het waterleidingnet, hebben nu geen andere keus dan het drinkwater met fluor te gebruiken, of ze willen of niet. De heer Tijl zei, er wel rriet zijn frac tieleden over te hebben gesproken, die gemeend hadden hiervoor te moeten stemmen. Wel was de vraag gesteld, of het water geen gevaar op zou leveren voor de planten e.d. wat ontkennend was beantwoord, aldus dhr. Pijl. De voorz. zei, dat deze zaak voor zijn tijd als burgemeester van Nieuwe Tonge had gespeeld, maar spr. wist wel dat het voorstel om fluor toe te voegen met algemene stemmen was aangenomen. De burgemeester wist echter nog meer, veel meer zelfs, doch hierover bracht hij de raad achter gesloten deuren ver slag uit. De burg. wilde hierover in de open bare vergadering niet spreken. STAD AAN 'T HARINGVLIET Als gevonden werd aangegeven: Een kentekenplaat voor motorrijtuig NE 4456. Een portemonnaie met inhoud. Als verloren werd opgegeven: Een grijze shawl. Een gouden damespolshor loge met dito armband. Inlichtingen postcommandant rijks politie alhier.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 9