Raad Stad aan 't Haringvliet wil storten van landbouw- afval in betere banen leiden folklore AASERVO rnstig ongeliik aan boord van de G.O. 28 V en TAAL 2 Het Fanfarecorps „üpoilo" te Goedereede ^<.inderkoekji met blijven Uw aardappelen HARD, GLAD en GAAF! Fa. Gebr. Buijsse P. V. d. Ouden Zaken die adverteren, hebben meer klanJizi' Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 29 september i In de vrijdagavond gehouden raads vergadering te Stad aan 't Haringvliet namen de vroede vaderen een besluit, om de vuilstortplaats te voorzien van een afrastering, teneinde het ongeli miteerd storten van landbouw afval producten tegen te gaan. De gemeente raad tobt al jaren met het probleem, wat hoe langer hoe erger wordt. Als regel zal nu alleen op dinsdag- en vrij dagmorgen onder toezicht kunnen worden gestort. Verwacht wordt, dat ook de commissionairs hun medewer king verlenen, om alles in goede banen te leiden. Het optimisme bij de raads leden, dat het nu wel goed zal gaan, is echter niet zo groot. Maar, het is al een stap in de goede richting. De voorz. burg. C. Nieuwenhuizen opende de vergadering op de gebrui kelijke wijze met gebed, waarna vast stelling van de notulen volgde. Een har telijk welkom werd toegeroepen aan wethouder Saarloos, die sinds de vo rige vergadering een operatie had moe ten ondergaan. De voorz. wenste hem een verder herstel toe. Bij de ingekomen stukken, bevond zich ook een vertrouwelijke mededeling waarin werd gezegd, dat het beroep van J. Carels tegen het verleende ont slag als Kringhoofd, ongegrond is ver- iklaard. De heer Kreeft Informeerde of het vertrouwelijke stuk ook door de raads leden mocht worden ingezien, wat de voorzitter beaamde. Voorts vroeig het raadslid om een na dere uiteenzetting over de reorganisa tie bij' de B.B. De voorz. kon hierover mededelen, dat de drie vorige kringen, waarvan G. en O. ook deel uit maakte, zijn' samengevat en thans de Kring Z.H. 9 vormen. Hiervan maken deel uit Voome en Putten, Hoekse Waard en Goeree-Overflakkee. Het hoofdkwartier is momienteel te Hellevoetsluis geves tigd; dhr. J. Tijl uit Nieuwe Tonige heeft de dagleiding op het eiland. Aldus de uiteenzetting van de voorz. De verga dering werd na de behandeling van dit punt enige tijd geschorst, teneinde de raadsleden gelegenheid te geven, te luisteren naar de rede van de minister van Binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, over de individuele zelfbescherming in oorlogstijd. Na heropening van de vergadering werd aan de orde gesteld het voorstel om toe te treden tot het Waarborgin- istituut voor de Tuinbouw. Het risico dat de gemeente hierin meedraagt is 15 »/o. De heer Van Rumpt wilde igraag we ten welke bank de igeidieningeni voor de tuinders verzorgd. De voorz. ant woordde dat dit de Raffeisenibank is. De heer Kreeft meende dat in dit voorstel de op het eiland aan de gang zijnde verandering naar voren komt. Toetreding achtte spreker niet alleen noodzakelijk, doch hij meende dat dit ook de plicht van de gemeente was. Het voorstel verkreeg goedkeuring. Aanschaf leermiddelen Voor de aanschaf van een nieuwe taalmethode voor de o.l.-school werd een bedrag van 800.beschikbaar gesteld. Ook van deze gemeente werd een bij drage gevraagd, in het herstel van de bevervoorziening van de Sluisse Haven, tot een bedrag van f 440. De heer Kreeft vond deze bijdrage begrijpelijk en wilde zich daar niet te gen verzetten „Nog enkele jaren," zei de spr. „dan hebben we de brug" Aangeboden ter voorlopige vaststel ling werd de gemeenterekening: 1960, die de volgende cijfers te zien geeft. Gewone dienst: Ontvangsten Uitgaven Batig saldo Kapitaaldienst: Ontvangsten Uitgaven Nadelig saldo f 440a07,75 f 436.501,26 f 3.606,49 f 2.777.839,19 f 2.877.014,45 f 99.175,26 B. en w. merken hierbij op dat de ge wone dienst in feite met een nadelig saldo sluit van f 893,51 omdat ten bate van deze dienst een bijdrage van f 4500,uit de saldo is gebracht. Bovendien is over 1960 nog verschul digd f 2.456,77 als bijdrage in het ex ploitatietekort van de Stichting, „Bin nenhof" waarmede het totaal nadelig saldo stijgt tot f 3350,28 De heer Kreeft meende over de re kening, ondanks het teruglopen van de saldireserve, toch'nog tevreden te kun nen zijn. Eveneens werd voorlopig vast gesteld de rekening van het woning bedrijf, die sluit met een ontvangen uit gaaf van f 33.877,36. Het bedrag van de o.l. school werd in totaal vastgesteld op f 3707,17. Het be drag per leerling voor de bijzondere lagere school werd vastgesteld op 45,19 Uitbreidingsplan Tegen het uitbreidingsplan van de ge meente, ontworpen door het Instituut Stad- en Landschap, heeft eeni maand ter inzage gelegen en hiertegen zijn geen bezwaren ingebracht. Voorgesteld en goedgevonden werd dit uitbreidings plan ongewijzigd vast te stellen. Verkoop grond Voorgesteld werd aan de heer J. Ghijsels 310 m- grond te verkopen in het uitbreidingsplan, tegen f 7,50 per m^ Dit werd goedgevonden, ofschoon enige tijd werd gediscussieerd, of verkoop van grond in het uitbreidingsplan Nieu we Stad was aan te bevelen, i.v.m. een open te laten ruimte. Ingevolge de pre mieregeling woningverbetering werd aan Joh. Tiggelman een premie toege kend van f 500.voor verbetering van zijn woning Zeedijk 21 en aan M. van Damme een premie van f 36.66 voor verbetering van zijn woning Nieuw straat 18. De verordening op de heffing van keurlonen en slachtplaatsreoht werd opnieuw ongewijzigd vastgesteld. Vuilstortplaats In een prae-advies zeggen b. en w. hierover het volgende: „Ter verkrijging van een goede toe gangsweg naar een voor het storten van afval van landbouwproducten aange wezen gedeelte van de vuilstortplaats, is een hoeveelheid puin aangevoerd en geëgaliseerd. B. en w. stelden voor door plaatsing van een afrastering waarin een draai- hek, de vuilstortplaats af te sluiten en alleen op dinsdag en vrijdagmorgen het terrein open te stellen voor het storten van afval van landbouwproducten. De gemeentewerkmjan die op ge noemde tijiden regelmatig op de vuil stortplaats aanwezig is, kan alsdan aan wijzingen geven waar storting mag plaats hebben. Teneinde te voorkomen dat de ge- m.eente zich opnieuw grote uitgaven moet getroosten voor het opruimen van de vuilstortplaats zal aan de landbou wers en commissionairs een schrijven worden gezonden waarbij het boven staande zal worden bekend gemaakt en er tevens op wijzen dat aan degene, die niet voldoet aan de te stellen voorwaar den, het storten van bedoelde afval zal worden verboden". Dhr. Van Rumpt was van oordeel dat de afrastering niet direct nodig is. De voorz. wees erop, dat de praktijk an ders heeft geleerd. Het is onmogelijk, om een en ander in de hand te houden, wanneer de stortplaats niet wordt af- gerasterd. De heer Huizer vond het openstellen van de stortplaats tweemaal per week, te weinig. De heer Van Rossum wilde hiervan maar een verordening maken. De heer Kreeft kon accoord gaan met de terrein-afsluiting. Het is echter noodzakelijk, aldus spr. om voor een goede toegangsweg te zorgen, naar de stortplaats. Spr. zag een voorziening in de rijplaten. Voorts was het raadslid voorstander om voor elke vracht afval die wordt gestort een zeker bedrag te heffen. De heer Kreeft adviseerde, om iemand aan te trekken die regelmatig toezicht kan houden bij de stortplaats. Wethouder Saarlops meende, dat de vuilnisstortplaats goed is te bereiken met een vrachtafval^ wanneer deze niet „te gek" is geladen. De heer Kreeft was hierover een an dere mening toegedaan hield zijn stand punt vast, dat er rijplaten moeten ko men, terwijl hij regelmatig toezicht ook van groot belang achtte, „'t Kan een Dreesmannetje zijn, die iets bij wil ver dienen", aldus het raadslid. De voorz. was van rnening, dat de commissionairs een eventueel gevraag de bijdrage, niet of node zullen ver strekken. Het openstellen van de stort plaats op dinsdag en vrijdag zal, aldus de voorz. voldoende zijn. De heer Van Rumpt vond de vuil stortplaats een dankbaar onderwerp van discussie". Wethouder Soldaat meende het zo te moeten stellen, dat „als regel" op dins dag en vrijdag de stortplaats open zal zijn, maar er zijn dan ook uitwijkmo- gelijkheden. De heer Kreeft als laatste nogmaals hierover het woord voerend, zei dat over dit piont nog weleens zal worden gesproken. Hij vond deze voorzieningen waarmee f 275,zal zijn gemoeid, al een stap in de goede richting. Het voor stel werd goedgevonden. Rondvraag De heer Kreeft vroeg, wanneer de in aanbouw zijnde woningen zullen worden afgemaakt en wanneer het sportveld in gebruik zal kunnen wor den genomen. De voorz. antwoordde, dat de wonin gen nu spoedig zullen worden afge maakt. Het sportterrein kan nog ge bruikt worden, omdat het terrein is ge ëgaliseerd met zand, wat de grasgroei enigszins heeft tegengehouden. Het is jammer voor de voetbalclub, doch het is beter nog een poosje te wachten, daar anders de grasmat er schade van zal ondervinden. De commissie die de gras mat heeft gecontroleerd, zal dit het a.s. voorjaar opnieuw doen. Dhr. Van Kossum: „Farizeïsme" De heer Van Rossum wilde de raad van het volgende doen kennisnemen. Et zijn plannen geweest, om als Stich ting Dorpsgem,eenschap, met medewer king van het bestuur van de bijz. lag. school en dat van de openb. lag. school, een projectie apparaat aan te schaffen. Dit zou dan tevens de mogelijkheid openen om op de lagere scholen aan schouwelijk onderwijs te geven. Tevens zou dan de mogelijkheid daar zijn, om in het verenigingsgebouw films te draaien die worden beschikbaar gesteld door de Culturele Raad voor Zuid-Hol land. De bijz. school opperde hiertegen bezwaren, aldus het raadslid en ver trouwde de Stichting Dorpsgemeen schap niet ondanks het feit dat Stad a. 't Haringvliet zelf ook nog een commissie filmkeuring heeft. Het oude doet weer opgang, namelijk zichzelf op een voet stuk stellen, aldus spr. die dit farizeïs me noemde. De Stichting Dorpsgemeen schap heeft zich nu teruggetrokken, teneinde de beide scholen in de gele genheid te stellen een dergelijk appa raat aan te schaffen, zodat toch nog aanschouwelijk onderwijs kan worden gegeven. De heer Van Rumpt wilde geen prin cipieel debat en zei niet te willen in gaan op de zwaar geladen woorden van de heer Van Rossum. De heer Van Rumpt stelde de vraag, of er een Gemeenschappelijke regeling bestaat, voor aansluiting op het elec- triciteitsnet in de z.g.n. rendabele ge bieden. De voorz. antwoordde, dat hiervoor geen definitieve regeling bestaat. Wel wordt in zich voordoende gevallen, de z.g.n. ^/a regeling toegepast, wat wil zeggen, dat de betrokkene de E.M.G.O. en de gemeente elk ^/s deel in de kos ten ibijidragen. Dhr. Huizer informeerde of er al iets wordt gedaan aan de riolering in de sloot langs de Molendijk. De voorz. deelde mee, dat een spoe dige oplossing hiervoor wordt overwo gen. Dit is echter een zaak van de Pol der. Hierna volgde sluiting. 2e serie nr. 60 We hebben in ons vorige artikel de vele successen van ApoUo vermeld als een posthume hulde aan de oud-direc- teur Teun van der Wende, voor wiens prestaties de juryleden op de verschil lende concoursen de grootste lof had den. Wat heeft hij moeten zwoegen om het zo ver te brengen. Wie de notulen eh jaarverslagen naleest, stuit nog al eens op klachten over 't slechte bezoek der repetities en de geringe ernst bij 't studeren, over het verlies van goede muzikanten door vertrek naar elders, maar ook door kleinzielige ruzies van de leden onderling, over de slechte toe stand van de kas. Een contributie van 15 of 10' cent per week was soms al een toezwaar, zodat men in 1934 zelfs drie maanden vrijstelling van betaling gaf. Gelukkig was er een Commissie van Bijstand, kwamen er meer donateurs en kunstzinnige leden, kreeg men geld bin nen door epeldjesverkoop en entree gelden bij de uitvoeringen. Nooit gaf Teun van der Wende de moed op, hoe groot ook de teleurstellingen waren; hij heeft de grondslag gelegd voor een fan farecorps, dat nu in de muziekwereld met ere genoemd wordt wegens zijn topprestaties. In 't begin moest men zich tevreden stellen met eenvoudige volksliederen, potpouri's en marsen. Als een uitvoering gegeven werd op de markt of er een mars door de gemeen te gemaakt werd, dan was Teun van der Wende in zijn element. „Jongens, de Matador! Geeft 'em ketoen" en dan ging het het dorp door m:et oud en jong er achter. Als er geen geld was, werkte hij voor niets, anders voor f 50,— per jaar, later voor f 75,en f 100',en tenslotte voor f 150,De grootste glo rie voor hem was de blijde ankomste in het 'dorp na weer een nieuwe zege, als het hele dorp het corps opwachtte en het vaandel weer met een nieuwe 'medaille prijken kon. In 1937 nam hij zijn ontslag. Hij werd benoemd tot ere- direoteur en kreeg een 'klein pensioen. Hij overleed in 1947. In 1932 gaf Apollo zijn eerste con cert op het Marktveld in het nieuwe muziektent. Het mooie vaandel is een 'geschenk van de Commissie van Bij stand, 't is met 'de hand gemaakt, geen fabriekswerk. Hein Bruggeman rnaak- te er gratis eenl kast voor, die werd op gehangen in de Gouden Leeuw, nu in het verenigingsgebouw. We moeten ook noig vermelden, dat er op 21 mei 1934 een concours gehou den werd te Goedereede. Het is helaas door het slechte weer letterlijk en fi guurlijk in 't water gevallen. In 1937 'kwam het corps onder lei ding van de heer Gerrit Zoon uit Som- melsdijk. Tijdens zijn diensttijd trad de onder-directeur Thomas van der Wende een neef van de oud-dlrecteur, als di rigent op. Op 31 januari 1938 blies Apollo op de toren het Wilhelmus i(geboorte van Prinses Beatrix) en op 5 september 1938 gaf het bij vreugdevuur een concert op 't Havenhoofd. Op het concours te He kelingen, de 18e -mei 1938 kreeg de ver eniging een eerste prijs in de eerste af deling. Toen volgde op 2 mei 1940' op het concours in Rotterdam een eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid. Op 10 mei van dat jaar brak de oorlog uit. Men had vroeger gerepeteerd in de oude bewaarschool aan de Haven en het Pakhuis van Aren Tak (daar istaat nu het huis van Mevrouw Charbon), In 1897 werd de nieuwe school gebouwd in 'de Sint-Cathrijnestraat en de oude school werd' ingericht als bewaarschool. Voortaan hadden daar de repetities plaats, ook als uienloods, tot de D'uitse bezetting dit gebouw in beslag nam. Het corps verminderde tot 20 leden, maar men besloot toch door te zetten en hield de repetities in de paarden- stal van de Gouden Leeuw. Doch van eigenlijk studeren kwam niet veel. Er werd eeni flinke houten loods gebouwd op het schoolplein, waar men gerepe teerd heeft tot de ramp, de watersnood van 1 februari 1953, die veel schade toebracht aan instrum'enten en muziek. Van af die tijd hebben de repetities en uitvoeringen plaats in het verenigings- 'ge'bouw in de Pieterstraat. Op het concours in Hendrik Ido-Am bacht in 1946 'kon Apollo weer goed voor de dag komen en behaalde met 345 punten een eerste prijs in de afde ling uitmuntendheid. In hetzelfde jaar werd het 60-jarig bestaan van Apollo herdacht, waarbij' nog twee leden aan wezig waren, die tot de oprichters be hoorden, n.l. T. van der Wende en P. Renaud. In 1948 trad de heer Zoon als diri gent af en kregen we de heer VernoO'ys, een zeer begaafd man. Hij. is meterop- nemer bij de waterleiding, maar buiten zijn dagelijks werk is hij in hart en nieren musicus, die de verschillende corpsen, waarvan hij dirigent is, weet op te voeren tot topprestaties. Veertien jaar achtereen heeft Apollo een eerste prijs behaald, eerst in de afdeling Uit muntendheid in Aalsmeer en Middel- harnis '(116 punten met lof), in 1950 en '51 in de Ereafdeling in Oosterbeek en Delft, dn 1952 de eerste prijs met lof in de Vaandelafdeling in Zeist en daarop in '53, '54, '55, '56 en '57 te Apeldoorn Pernis, Schiedam, Vlissingen en Leer dam. Hierop volgde de promotie naar de Vaandelafdeling B en volgden de successen van '58, '59, '60 en '61 in Beste jongens en meisjes Terwijl ik dit schrijf, is de herfst be gonnen. Op de kalender tenminste, want als ik naar buiten kijk, is het heerlijk zomers weer. Gelukkig maar! Dat kan nog iets goed maken van de zomer, die niet zo zomers geweest is. En mooi weer kunnen we altijd ge bruiken, nietwaar? Als we nu het gure najaarsweer al moesten krijgen, dan zou de wintertijd lang duren. 'Toch kun nen we aan alles al zien, dat het jaar getijde aan het Opschieten is. De zon gaat haar banen hier al heel wat kor ter maken. De avonden worden als maar langer en zo ongemerkt gaan we de lange winteravonden tegemoet. Die lange avonden weten velen niet erg best door te brengen. Gaat dat ook zo bij jullie, jongens en meisjes? Zijn er onder jullie, die van vervelendheid niet weten wat te doen? Dan moeten jullie je schamen. Er is zoveel te doen. Laat de kostbare tijd toch niet nutte- loo'S voorbijgaan. Probeer binnen te blij'ven, gezellig in huis. Lees of teken wat. De meisjes kunnen zich altijd wel aan een hand- werkje zetten. Hoe leuk is het niet, als je straks kan zeggen: „Dat heb ik zelf gemaakt!" En er is ook w^el iets voor school te doen of voor catechisatie. Een ding zou ik jullie allemaal afra den. En dat is: het slenteren op straat Dat 'brengt nu helemaal geen voordeel aan, maar juist nadeel. Op straat kun je geen goeds leren. Het loopt steeds uit op baldadigheid en we worden ge voerd op zondige paden, waar we later grote spijt van kunnen hebben. Weten jullie 'echt niet wat jullie moet doen (en dan heb ik het tegen de kin deren die nog nooit een raadsel uit de 'krant gemaakt 'hebben), gaat dan liet volgende raadsel eens maken, dat hier een plaatsje krijgt. Het is heel een voudig, zie maar: SEPTEMBER-RAADSEL 5 Van de volgende lettergrepen moe ten 11 woorden gevormd worden en dat zijn al plaatsnamen uit Nederland. De omschijving van die plaatsen staat er onder. Als deze namen van 1 tot 11 on der elkaar staan, dan vomen de begin letters de naam van de tijd, die juist voor'bij'gaat. Hier zijn de lettergrepen: alk, am, burg, dam, dam, dor, del, drecht, dijk, enk, fra, gen, haar, hui, ker, lem, len, maar, me, mels, mid, ne, nij, rot, som, ster, ter, tho, zen. En nu komen de plaatsnamen: 1. Stad waar we een standbeeld vinden, dat herinnert aan de 'boekdrukkunst. 2. Stad met de Dromedaris. 3. De grootste handelsstad van Nederland. 4. Stad waar vroeger een hogeschool was; in Fi-iesland. 5. Dorp, dat aan een ander dorp is vas'tgbouwd. 6. Stadje dat pre cies eender heet als het land waarin het ligt. 7. Bekende stad in het Zee'Uw- se gewest. 8. Denk eens aan de kaas markten. 9. Grachten, Paleis, Rijksmu seum. 10. Herinnert aan Karel de Grote 11. Heeft iets met een Synode 'te maken. Ziezo, meer verklap ik niet, want dan zou de aardigheid er af zijn. BRIEVEN EUy B. Den Bommel. Een aardig op stel met enkele leuke tekeningetjes. In Amersfoort is het toch weer een beet je anders dan in Den Bommel. De le gende van het 'klooster is een beetje 'griezelig, hè? Zo zijn meestal die oude verhalen. Adrie H. Nieuwe Tonge. Goed verteld over dat vliegfeest, waar paddestoeltjes in de lucht tezien waren. Gelukkig dat er geen ongelukken gebeurd zijn. Ik denk, dat je er niet lang over geschre ven hebt. Dat behoeft ook niet als je iets vertelt waar je zelf bij bent ge weest. Al ja den C. Herkingen. Voor jouw leeftij'd kranig gedaan en weinig fou ten 'gemaakt. Als er lógeetjes zijn, komt er van de nachtrust wel een beetje te weinig terecht. Dat hinderde niet zo erg, want je m.oest toch niet naar school. Nellie K. Middelharnis. Bij jou iging het over Keesje dat zo flink groeit; over pannekoefcen, liet staarten van ui en, over fietsen als het tenminste een 'beetje weer was, enz. Je hebt goed je best gedaan, hoor Nellie. Leneke v. d. S. Oude Tonge. Jij zal 't opstellenmaken best leren. Je moet ech ter een beetje meer zinnen maken. Er staan zinnen 'bij, die de helft van je pa pier beslaan. Dat is wel een 'beetje te veel van hat 'goeie! Ik 'kan merken dat ■je alles in één adem verteld hebt. Lenle den B. Herkingem. De omge ving, die je beschreven hebt, is mij wel 'bekend. Ik heb die campings langs de Neokar ook gezien; niet toen jij er was, hoor! 't Is een fijne tocht geweest, Lenie! Ik denk, dat je een volgende keer toch weer iets a>nders zou nemen. m 4 moetet Plonie P. Rotterdam, 't Gaat goede richting. Als je alles had verte'llen dan waren er nog wefv zulke stukken bij geweest. Eén zin greep ik niet: „Over de reis hebben ruim drie jaar gereden." En dan het woord jaar een paar keren ondet streept. Ben ik zo dom, dat ik 'dat ui snap? Annie den B. Herkingen. Ditmaal je de zussen overtroffen. Dat magts eens hè? Het ge'beurt wel eens anfe oo'k wellicht. Ik denk, dat je het on gemakje rustig bent gaan vertellen Willie G. Middelharnis. Bij jouwoii stel moet ik aan Jantje denken fc je wat ik bedoel? Niet? Wel, Jantje v» Leiden! Ben ik ver mis? Volgende k» zet je het adres en je naam ook op il brief, hè? Bij voorbaat en dan weet het wel. Toosje de H. Zwijndrecht. 't Gaat- aardig, hoor! Hoe gaat het met de o». stellen in school? Moet je vaak eenoï stel maken? En waarover? Sjanie P. Ouddorp. Als je eens me-, tijd had gehad! Nu is het zeer haasii- gemaa'kt, niet? Toch heb je er de si-- wel van. Anneke K. Nieuwe Tonge. Hoe ga;' het op de v.g.l.o.? Is het een aardi.' 'klas? Je laatste rapport van de lagep school was best, alles boven het cijlei 6! Een eentonig gezicht, al die eendetl cijfers onder elkaar. In alle vakken je ongeveer gelijk. Thea N. Dirksland. Je oom Jan kal wel veel vertellen, denk ik. Hij heef de hele wereld al rondgezworven. VPai' moest hij nu naar toe, toen jullie her] weg'oracliten? Gaat Ouddorp toch nol boven Oostvoorne? EUie K. Overschie. Je hebt er h( wat werk van gemaakt! Aan alles metl ik, dat jou dit werk wel ligt. Als je zi; hebt om af en toe te schrijven, je wee dat je brieven welkom zijn EUy van D. Zoetermeer. Je moet niFi* denken, dat jouw werk zoveel mincf was dan van je zusjes, hoor! Je begrijf dat ik ook met de leeftijd rekenii: moest houden, hè? Sommige inzendk^ kwamen nog net over de streep, en st 'dere opstellen stonden er vlak vóo; h Tot die laatste behoorde jij. Hesje P. Hartelijk gefeliciteerd m je verjaardag! Allemaal. Het septemberwerk kj' worden ingezonden aan het bekenii adres. Vergeet nu niet adres en leeftij' op de enveloppe en op de briel schrijven. De hartelijke groeten en tot de vet 'gende week. Oom het oudste en betrouwbaarste middel Arnhem (topconcoursAsiperen, de Lier en Wassenaar. In Wassenaar kregen de badmannen, zoals men ze in hun witte 'broeken en witte petten noemde, de eerste prijs met 116% punten van het maximum 120, ze staan 'boven aan de lijst. Met verbazing kijken juryleden en publiek naar het betrekkelijk kleine troepje, een zuiver fanfare-corps (met enkel koperen instrumenten dus) soms met een gezicht van: wat moet dat wor den?, maar zodra ze 'beginnen te spelen en de directeur op de hem eigen Vv^ijze rnet beheerste gebaren de leiding geeft, valt er een stilte, dat is muziek. De heer Vernooye kreeg dan ook al tal van prij zen voor opvatting, voor dirigeren, en wat dies meer zij. Momenteel telt de vereniging 33 wer kende leden: 9 bugels, 6 'bassen, 4 bari tons, 3 tro'mbones, 4 pistons, 3 alten, 1 corhooim en 3 trommels. Het bestuur bestaat uit D. Brugge- man (voorz.), A. van der Wende (secr.), J. Meniheer (penn.), Jac. Kleyn (vice voorz.) en C. Soeteman. Veel heeft de vereniging te danken aan de Commissie van Bijstand, die gel- delij'k en m'Ct adviezen bijsprong en af en toe een instrument of muziek schonk Destijds waren dat de heren D'. Breen (een ider oprichters), D. Lodder en no taris Van den Berg. Na het overlijden van D. Lodder in 1932 werd de heer D. Goekoop bereid gevonden, die er dus al 29 jaar in zit. Na het overlijden van D. Breen in 1933 kwam burgemeester Charbon er in, na diens dood achter eenvolgens de burgemeesters Keyzer, Baron van Knotaelsdorff en Kleynen- berg. Notaris Risseeuw kwam in de plaats van de heer Van den Berg. Er zijn verschillende ereledeni o.a. M. Bruggeman, die 40 jaar werkend lid ge weest is en 25 jaar voorzitter, L. Kleyn, W. K. van der Wende in Den Haag, G. Zoon, K. Troost, Jan Tanis, C. Bake- laar, terwijl Baron van Knobelsdorff erevo'orzitter is. Vermeldings waard is nog, dat de heer VernO'Oys zelf een mars 'gecomponeerd heeft: „Leve Goedereede", uitgevoerd op 22 januari 1951. De laatste jaren zocht men samen werking met andere verenigingen, men gaat zelf spelen in andere gemeenten en nodigt hun corpsen uit in 't eigen ■dorp samen uitvoeringen te geven. Deze samenwerking legt een interlokaal ver band tussen de verschillende mMziek- corpsen. Zo 'Speelden het laatst op 2 september de corpsen uit Middelharnis, Oude en Nieuwe Tonge, Dirksland en Ouddorp samen met Apollo in Goede reede. Met de Gist en spiritus Harmonie uit Delft werd op 12 oktober '57 een ge slaagd concert in de Riviéra-hal in Rot terdam gegeven. De 8e juni 1955 speelde Apollo voor een 'groep buitenlanders, die een ex cursie op het eiland maakten. Vol be wondering en enthousiast luisterden die naar de prestaties van 'de inwoners van zo'n landelijik dorp. Het werkbezoek van de Commissaris der Koningin, Mr. Klaasesz, in 1960 werd opgelxiisterd met muziek, Zijne Exc. werd zelfs feestelijk het dorp uit geleid. We 'deden enkele grepen uit de ge schiedenis van Apollo, 'dat zich heeft opgewerkt van een aarzelend begin in 1886 onder leiding van de heer Voort- man tot de vele successen in de derde. Dank zij moderne middelen kon spoedig hulp worden geboden Donderdag 23 sept. j.l. voer de G.O. 28 van de visafslag in Scheveningen naar de visserij gronden bij de Bruine Bank, ongeveer 50 mijl W. van Zand- voort. Om half 4 in de middag gaf schipper Tanis aan zijn medeschepe lingen opdracht de trawl gereed te ma ken om deze overboord te zetten. Ze waren thans op de plaats gekomen, waar ze hun geluk zouden beproeven. Bij het vieren van de visdraden raakte het overboord onklaar en visser Grin- wis. één van de opvarenden zou even het visbord afbouwen. Daarbij kwam ongelukkiger wijze zijn linkerhand in de knel en de doorschietende visdraad verwondde in ernstige mate dit li chaamsdeel. Met de inhoud van de ver- bandtrommel werd zo goed en zo kwaad als dit ging de eerste hulp verleend. Besloten werd om koers te zetten naar de thuishaven Goedereede, opdat in het ziekenhuis te Dirksland verdere medi sche hulp verleend zou worden, hetgeen zeker pas 10 a 12 uur na het ongeval zou kunnen geschieden. Met de radiozender werd aan de an dere schepen van de Goereese vloot be kend gemaakt om welke reden de G.O. 28 van de visserijgronden vertrok, op dat 3 zoons van Grinwis, die ook vissen op deze vloot, zouden weten wat er gebeurd was. Deze radio-telefonische mededeling werd ook gehoord door L. Bakker van de Sch. 18. Deze visser had juist die morgen op de 128 m band ge hoord dat het hospitaal-kerkschip De Hoop met een tiental patiënten van de haringvloot op weg was naar IJmui- den en uit kameraadschappelijke over weging gaf hij schipper Tanis de raad met zijn zender contact op te nemen met De Hoop, opdat er spoediger medi- Ucnite£if& daoA. 9r. cMe. qo-tde. heJisMjeximxy^alkn, Verkrijgbaar bij; Middelharnis BELASTINGCONSULENT Voorstraat 18 - Sommelsdyk Telefoon (01870) 27 S7 Geen venekerlnseU tweede en eerste afdeling onder onze oude dorpsgenoot Teun van der Wende en dat nu gekomen is tot topprestaties en welverdiende roem onder Vernooys. Ons ApoUO', zeggen de Goereeërs. De stukken worden steeds zwaarder, het is kunst met een grote K 'geworden. Maar aan 't slot van iedere uitvoering geeft de 'dirigent populaire muziek, waarbij oud en jong juichend en zingend om de tent danst. Wij hopen, dat de toezielende medewerking van vele oude leden j en igere mensen zal inspireren zich in te werken, om 'het nu bereikte peil te handhaven. F. den Eerzamen sche adviezen gegeven zouden kunnea worden voor de gewonde. Deze raad werd in dank aanvaard e: even later had de G.O. 28 verbindiiii met De Hoop. De aanboord zijnde an was niet alleen direct bereid medisc advies te geven, maar achtte het zet beter dat de gewonde op De Hoop 9 bracht werd om complicaties te voor komen. Verheugd over deze oplossiiii werd onmiddellijk besloten van o; aanbod gebruik te maken. Schipper Rog van De Hoop en Tan: van de G.O. 28 maakten een voorplï op om elkaar zo spoedig mogelijk i ontmoeten. Met behulp van het Decca-apparai bepaalde de G.O. 28 zijn positie. Des was 52°35' Nb en 3°15' 01. De Hoo; voor 15 mijl W, van Kamperduin 52°44' N6 en 4°18' 06 koers IJmuide: De schepen waren dus ongeveer 40 mfl van elkaar verwijdert. Schipper Kol verlegde zijn koers naar W.t.Z. en d; G.O. 28 zou de wal invaren, koers O.U Regelmatig verrichtten beide schepel radiografische peilingen om elkaar verkennen. Ongeveer te 18 u. 30 o* moeten beide vaartuigen elkaar «1 52° 39' Nb en 3044 Ot. Een rubberbot werd van De Hoop uitgezet, waarme» de gewone werd overgenomen van G.O. 28. Binnen 2% uur na het ongeto was Grinwis aan boord van De Hooi waar hij direct deskundige medisc» hulp ontving en alles in het werk steld werd om hem op zijn gemak stellen. De Hoop zette om 7 uur wet koers naar IJmuiden, waar hij offl uur 30 afmeerde en zijn patiënten aiK verde. De G.O. 28 stoomde weer naar zij: visgronden, verheugd over de wete» schap, dat hun kameraad in goede hat den was. De heer Grinwis werd overgr bracht naar een ziekenhuis te Velze voor verdere behandeling. Hoewel het niet vaak gebeurd, nj aan het hospitaalschip gevraagd woi' hulp te verlenen aan een van de opfS' i rende van de zuidelijke kottervloot, i»' a gen deze laatsten toch wel dankoa' zijn, dat ook zij in geval van nood m' het volate vertrouwen een beroep W nen doen op hulp van De Hoop. G. J-'^-'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 6