6Mc en modeAa Zie onze GOllectie's mantels japonnen en pakjes leuke vlotte capuchonjasjes /maillots Over de fluoridering van de waterleiding en Sjaals Nylons Hanilschoeiieii BANKGIRO Tijil voor truitjes Een mooie herfst twijfelachtig jong meisje Van Kampenhout ^hokfsMc Enorme keuze in alle prijsklassen. Ook voor de jeugd - gekleed en sportief Vs - Vs en V4 modellen vanaf f 3.95[ net dagmeisje werkster Ook voor U Cleo wintertarwe uitverkocht. Middelharnis Morgen SHOWMANTELS 65.— Qostzeet[ljk298 Voor de kleuters: Leeftijd 2 jaar 20.90 Loop nu even binnen, dit kost U niets! y(J IX De keuze is groot, en de prijzen klein. Zo juist ontvBngeo in diverse kleuren en alle matf Zodra het kouder wor, kunt U ze niet misseo, iJ4e jaargan met kl. stijging per Zie ook onze collecties Zandpad 12 - Tel. 259) MIDDELHARNIS in aansluiting op raadsverslag Nieuwe Tonge N.V. sluvenburg'S bunk WEERPRAATJE INGEZONDEN Plastic zeilen Damespolshorloge (Sieno)-Typiste FRANS MORET WITTE WINKEL SUÈDË-JDSIES REINIGEN! PERSI - DEN HaSG VERPLEEGHULPEN De Nederlanden van 1845 alle verzekeringen dan wel bij, de Administratiekantoor Foto-albums Alle andere rassen uit voor raad leverbaar. Tel. (01870) 2298 PBn^s H Redactie Tel. (0187 Fa. C. van Wezel Zonen Naar aanleiding van het in de open bare vergadering van de gemeenteraad van Nieuwe Tonge gesprokene over de toevoeging van jluor aan het water van de Drinkwaterleiding Goeree-Overflak- kee hehhen wij ons voor inlichtingen gewend tot de directie van genoemd be drijf. Deze heeft ons uiteengezet, dat het voornemen terzake de fluoridering duidelijk is kenbaar gemaakt voor alle leden van het ailgemeen bestuur van de stichting, reeds bij indiening van de begroting voor 1961 en dat dit, min of meer ten overvloede, nog nauwkeuriger naar voren is gebracht in een begro tingswijziging, voorzien van toelichtin gen. Het besluit is eerst in het dage lijks bestuur gevallen en daarna door de algemene ledenvergadering, in de zelfde bijeenkomst als waarin de be groting werd aangenomen, goedgekeurd. Bovendien heeft de begrotingswijzi ging conform de bepalingen van de sta tuten van de stichting voor alle ge meenteraden gedurende zes weken op de secretarieën ter inzage gelegen voor de raadsleden. Deze ging vergezeld van een memorie van toelichting en tevens van afschriften van verzoeken, om tot fluoridering over te gaan, van alle art sen van het eiland Goeree-Overflak- kee, van het Groene Kruis met als eerste ondertekenaar de kinderarts van het ziekenhuis te Dirksland en van de Stichting Tandheelkundige Jeugd zorg op de eilanden; ook de schoolarts behoorde tot de ondertekenaars. De tekst van het door de artsen ge dane verzoek luidf letterlijk: „Ondergetekenden, artsen en tandart sen op Goeree en Overflakkee, brengen gaarne het probleem van de fluoride ring van het drinkwater onder uw aan dacht. Gezien het bijzonder gunstige ef fect van bovengenoemde maatregel op het tandbederf en gezien ook het abso luut onschadelijke ervan menen zij het zo spoedig mogelijk toepassen van drinkwaterfluoridering door uw bedrijf van ganser harte te moeten aanbeve len." Deze brief was dus ondertekend door alle artsen, tandartsen en andere medici uit de streek. Het dagelijks bestuur en de directie van het bedrijf hebben dus heus niet tussen neus en lippen door het besluit tot fluoridering laten nemen. Er zijn in de algemene vergadering geen tegen stemmers geweest, noch is er een prin cipiële discussie over gevoerd of zijn er opmerkingen gemaakt. Nadien zijn ook uit de raden die voldoende gelegen heid hebben gehad om van een en an der kennis te nemen geen bezwaren naar voren gekomen. Waren die er wel geweest, dan had men die ter kennis van gedeputeerde staten kunnen bren gen. Voorts kunnen in de raadsvergade ringen natuurlijk inlichtingen worden gevraagd over zaken van het waterlei dingbedrijf aan de door deze raden be noemde bestuursleden van de stich ting, doch bij het bepalen van hun standpunt zijn deze leden niet gebon den aan ruggespraak met hun gemeen teraden. Wat de fluoridering als zodanig be treft heeft de directeur van het water leidingbedrijf, de heer F. C. Geerling, ons uiteengezet, dat in alle leidingwater fluor uit de natuur voorkomt. De hoe veelheid van deze „natuurlijke" fluor varieert van 0,1 tot 0,3 milligr. per 1. Door het Flakkeese bedrijf wordt dit gebracht op 1 milligr. per 1. En er zijn zelfs waterleidingen, die van nature een hoger gehalte hebben (bekend in kringen van deskundigen is b.v. het geval van de stad Aurora in Amerika, waar men 1,2 milligr. per 1. in het wa ter heeft!) Het is juist dit van nature voorkomen van fluor in drinkwater ge weest, dat heeft geleid tot de ontdek king, dat fluor het tandbederf tegen gaat. Globaal berekend drinken thans in Europa en Amerika veertig miljoen mensen gefluorideerd water en nog nimmer is een geval van overgevoelig heid voor deze stof naar voren geko men. Wel is vast komen te staan, dat van de kinderen in de leeftijd tot 16 jaar van 40 tot 60 procent minder kans op caries heeft. MAAK GEBRUIK VAN Gratis formulieren en interestvergoeding. Inlichtingen bij Middelhamis - Sonunelsdük Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 Ons land heeft een echt truitjesWi- maat; niets is fijner dragen bij dat kille nazomerweer, als de mistslierten tus sen de bomen hangen en de dauw alle spinnewebben verzilvert, dan een tknus pullovertje met korte mouwtjes (kort, want we willen de winter namelijk zo ver mogelijk houden) in één of ander lief kleurtje en motiefje. Over gebrek aan keus op bonneterie- igebied behoeft u bepaald niet te kla gen; let u alleen maar eens op wat er allemaal aan verschillende modellen, kleurtjes en steekjes in draion wordt aangeboden. Naast het simpele tricot- truitje met pat en kraagje ziet u ook veel aparte, exclusievere modellen in fantasiesteek; soms zijn ze verw^erkt tot de prachtigste creaties, waarvoor de grootste Parij se modekoning zich niet zou behoeven te schamen. Maar in wel ke prijsklasse u bij draion ook terecht komt: de kwaliteit is van ieder artikel hetzelfde, en dat is een plezierig idee. Het verschil in prijs schuilt nooit in de kwaliteit van de vezel, maar alleen in de verwerking ervan; dn de steek of in het model. U bent er dus altijd van verzekerd dat al uw draion truitjes hun goede model en hun kleur blijven be houden, ook na ettelijke wasbeurten. THO'LEN Ongeval. De bromfietsberijder G. v. I. kwam te Bergen op Zoom met een trapper tegen de trottoirband en kwam zodanig te vallen dat hij met een her senschudding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. (van onze weerkundige medewerker) September heeft tot nu toe enkele malen een fraaie dag opgeleverd. Zon dag j.l. bijvoorbeeld zag het er in de natuur prima uit met veel zon en tem peratuur boven de twintig graden. Toch is zo'n enkele uitschieter niet vol doende om het „kwaad" van de afge lopen zomer te compenseren, die en daar zullen we het allemaal over eens zijn niet heeft gebracht, wat we er van verwachtten. Het zomerweer was aan de koude en sombere kant met een hoeveelheid neerslag, die over het algemeen boven normaal lag. De zon scheen in de Bilt met 507 uren honderd uren te weinig. De gemiddelde etmaalstemperatuur was er met 15.7 gr. C. 0.7 graad onder nor maal. Vergeleken met; de temperatuur van de slechte zomer van 1960 waren de cijfers op een fractie na gelijk. Zomerse dagen konden er in het mid den van het land maar tien af, hetgeen ongeveer de helft van normaal was. Verscheidene delen van ons land kre gen minder regen dan een jaar geleden en het aantal klachten, dat van agra rische zijde gehoord werd, was dan ook belangrijk kleiner dan toen. De neer slagverschillen onderling zijn echter wel zeer groot geweest, wat bijvoor beeld duidelijk in het oog springt bij een vergelijking: van de cijfers van Gro ningen en Drente met die van Zeeland. Terwijl Coevorden en Nieuwesohans een totaal van resp. 339 en 337 mm. boekten, verzamelde het station Sint- Maartensdijk op het eiland Tholen niet meer dan 112 mm. (De normale hoeveelheden lopen uiteen van 108 mm. op de Waddeneilanden tot 240 in Over ijssel). Vlieland deed het dit jaar met 200 mim. zeer bescheiden. „Oude Wijven" Wil het weer in het najaar „opzetten" dan moet zich boven Midden-Europa 'n hogeurukgebied installeren, dat daar een permanente verblijfplaats kiest. Met zuidelijke winden wordt dan war me subtropische lucht naar onze stre ken aangevoerd. Het maximum, dat tij dens het afgelopen weekeinde de zon introduceerde, was helaas te snel weer verdwenen. Een toenemende depressie- activiteit opi de Oceaan dteed zeker niet het beste verwachten. Blijft een „Oude Wijven"-weertype dus voorlopig: een vrome wens, het ziet er al evenmin naar uit, dat de „bonen heer" („beanhearre" zeggen ze in Fries land) weldra uit zijn schuilhoeken te voorschijn komt. De „bonenheer" is een Oostelijke wind, die de nog te velde staande bonen droogt. Voordat deze zijn intrede kan doen moet de luchtdruk bo ven Scandinavië hoog worden, opdat er te onzent een Oostelijke wind kan gaan waaien. (Nadruk verboden) BOEKBESPREKING „Juliana Regina 1961". Uitgave Hollandia N.V. te Baarn. „Juliana Regina 1961" verschijnt als 13e deel van de serie fotoboeken over het Koninklijk Gezin, in welke serie jaarlijks in september één deel ver schijnt. Het is altijd weer een lust om dit jaarlijkse fotoboek door te nemen, men vindt er altijd weer exclusieve fo to's in, die tevoren niet zijn gepubli ceerd. Wie zich regelmatig een deel aan schaft, krijgt op deze wijze een pracht van een fotoverzameling van ons Ko ninklijk Huis. Deze uitgave bevordert in sterke mate de binding met ons Oranjehuis. De prijs is slechts 3.25. Voor belangstellenden, die de serie compleet wensen te verzamelen, stellen de uitgevers de reeds verschenen delen ingenaaid of gebonden beschikbaar. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De heer F. Bentschap-Knook, wonen de te St. Maartensdijk, bevindt zich op financieel gebied in zeer moeilijke om standigheden. Zijn echtgenote (30 jaar) is al reeds vijf maanden aan een ze^r ernstige vorm van Polio opgenomen in het Til- burgse ziekenhuis. Hoewel de doctoren hoop geven dat zij na een ingrijpende behandeling weer zou kunnen genezen, is het voor hem onmogelijk deze zware lasten alleen te dragen. Als iemand verpleegd wordt in het ziekenhuis te Tilburg in het beademings centrum, zijn de kosten van zulk een behandeling ongeveer 20.000.per jaar. Ondergetekende heeft zich bereid verklaard, grote en kleine giften in ontvangst te nemen, om daarmede de zware lasten van bovengenoemd per soon te helpen dragen, in de hoop dat onder de zegen des Heeren zijn ernstig kranke vrouw voor hem en voor haar kind gespaard mag blijven. Daar de patiënte niet verzekerd is, heeft haar man geen bezwaar om langs deze weg aan zijn medechristenen ken nis te geven van de moeilijke om standigheden waarin hij en zijn vrouw verkeren. In de stille hoop en met de ernstige bede dat het een opwekking mag zijn dat velen zijn lasten zullen helpen dra gen en alzo de Wet van Christus te vervullen. De giften kunnen ook gestort worden te name van D. M. Treurniet te Sint Maartensdijk, postrek. no. 344802. Gelieve te vermelden op het giro strookje „Voor poliopatiënte B.K.V. Hoogachtend, D. M. Treurniet. THOLEN Laatste concert. De Kon. Harmonie Concordia te Tholen zal zaterdag 30 sept. a.s. op de Markt haar laatste con cert geven van dit seizoen. Om half tien wordt de avond besloten met een taptoe. BRUINISSE Verlaging kadegelden. B. en w. van Bruinisse stellen aan de gemeenteraad van Bruinisse voor, de kadegeiden voor het verschepen van enkele belangrijke landbouwproducten via de gemeente- haven belangrijk te verlagen, omdat de ze tarieven aan de hoge kant zijn. Aardappelen worden van 2 cent per 70 kg, terug gebracht tot 1 cent per 70 kg. Granen van 2 cent per hl tot 1% cent, en uien van 2 et per 50 kg tot cent. Het duister van de nacht is nauwelijks verdreven door de nieuwe dag die aan de einder gloort of heel de sluimerende natuur komt weer tot leven. Het jubelend gezang der vogels wordt alom gehoord. De spinnen gaan 'hun zilver-blanke draden weven die glinsteren in een eerste schuchtere zonnestraal De bloemen nu nog door een lichte dauw omgeven vertonen aanstonds al hun kleurenpracht en praal De wind die ruist door 't lover van de bomen doet op het wateroppervlak een zachte rimpeling ontstaan. Een hofhond blaft; verwachtend dat zijn baas nu gauw zal komen. Vanuit de verte klinkt het kraaien van een haan. L. Kats voor alle doeleinden s.v.p. vroegtijdig bestellen. Fa. J. W. MASTENBROEK Enkele Ring 9 - Tel. 2652 Sommelsdijk Voor direct gevraagd een goed loon bij: WED. M. HEERSCHAP Kelderweg 28 - Ouddorp VERLOREN: Bij vinding tegen beloning terug te bezorgen bij de agent v. d. blad J. C. KALLE Peuterdijk 15 Tel. (01876) 295 - Herkingen MEVROUW BOOT Voorstraat 13, Dirksland vraagt een voorlopig alleen voor de morgenuren, om mee te helpen in het gezin. Gevraagd voor één maal pe 14 dagen een flinke Voorstraat 6 - Telef. 22 35 Sommelsdijk Gevraagd voor zo spoedig mogelijke indiensttreding Zij die enige kantoorerva ring hebben genieten voor keur. Brieven onder no. 2411 bur. van dit blad. FEEST, FOP en ANDERE ARTIKELEN Vraagt catalogus 40 cent In postzegels. Vieramba«litstraat 106 Tel. S9S46 Rotterdam EHastleke Koosen Bnlk- en Brenkbanden PTJTSELAAN 14a Botterdam-Zuld t.o. stoomtramitialte HiUesluls GEWAAGD! GEDURFD! CHIQUE! ELEGANT! SCHITTERENDE NIEUWE Najaar- en Wintermode 1961 „Het mooiste van het mooiste" met royale EDELBONTkragen als: Persianer, In disch Lam, Petit Gris, Nertz, Blauwvos, enz. enz, (Enkele zeer fraaie tailleurs en tweedmantels) MEVR. J. COLLEWIJN - MANNEQUIN v.a. Oostplein rechterzijde, Rotterdam Nu is het tijd voor Behandeling volgens de Zweedse gepaten teerde methode. Wereldberoemd! Nergens beter! Onze naam: Fred. Hendr. plein 5, Tel. (070) 55 68 24 en 55 20 91 NOG KORTE LEVERTIJD Depot te Middelharnis Fa. M. PRINSEN, Westdijk 34 - Telefoon (01870) 20 74 Gevraagd voor Rust-Verpleeghuis Diac. Herv. Gem. Delfshaven enige intern of extern Goed salaris. Brieven aan secretaris A. Wagenaar, Wallisweg 20b, R.otterdam-7. brengen wij uw BRANDARIS-POLIS onder bij hët concern van ALLIANCE ASSURANCE Cy Ltd PALATINE INSURANCE Cy Ltd UNION INSURANCE SOCIETY of CANTON Ltd U belt en wij komen! Voorstraat 31, Tel. (018 70) 2313, Sommelsdijk bewaren uw herinneringen aan prettige momenten uit uw leven. Hierin hebben we zo'n grote verscheiden- heidi, dat ieder keus maken kan. De banden zijn in ve le moderne variaties ge maakt en zijn een lust voor het oog. Zelfs in de goed kopere prijsklasse brengen wijl moderne ontwerpen. Voor een mooi foto-album slaagt u altijd in Boekhandel DE WAAL Zandpad 118 Middelharnis I Nadat we hadden over Berlijn achte^ zen we in Eisenhower over een pa onlangs is pepartement de Engelse t is verspreid, en bevat een probleem, ontvangen sade in Den begrijpen dat stelling hebb te gaan of i met wat wij rol die Eise de kwestie lijn. De pass en waarvoor waardigd wa „De Westel kunnen vevo\ deelnemen a de geallieerd raal Eisenho tiger konden sterkere Dui Het resultaat lijn veroverc capituleerde gers veel me( der gebied t gewezen bij van septembe voor hun toe de Engelse erj ten op 1 juli historische deel van eer bevolking va na de helft volking van Hier wordt hower gel als conclusie Churchill en Berlijn priori eerde strateg op echter ge onbilliijk beo deze tirade uit Berlijn h ze vóór gew ook te conclu zijner verdet ven aan een i dat al in sej Berlijn te be mee niet ee minister van Rusk heeft pamflet geer het geallieer immers ook eerden een v land hadden hen als beze zen. Het is si redenering v hebben op B veroverd hel Westen ook r de Oostzone veroverd hac dus de huid Republiek va groot). Trum ontruiming Russen te vo( Nu heeft R sage bij een herschreven te vermijden woordelijk z Oost-Berlijn kwam. We moeten les weinig ov blijft dat Ei goedvinden lijn gericht Westen inzal positie is ge wust het pla gomery, well van 1944, du bezettingszon drongen op naar Berlijn neraal Blum dienst is, he van Montgon baar geoorde dat deze pol kaanse kring brengt in on kanen dus er in sterke gen de huidig hun al te gi Woensdag 4 In ons land Dieren staan Doen, wat 't Paard krij En de poes Of misschien Volle melk 't Hondje is. Ook vandaaj Hij beloond Met een trou Daarom men Voor elk die Dieren kunn Maar, ze voe Dus niet enl Moet u goed Zorg ook op Goed voor h(

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 10