Oe Grevellngendam in cijfers Johannes van der Kemp, een vruchtbaar schrijver Radio-activiteit toegenomen Pelagius en Arius n i Toenemend aanta! pen delaars 0|i Rotterdam CENTRALE VEILING Raad Oen Bommel Helicopter maakte een noodlanding in Sommelsdi'ikse polder Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Over een Dirkslandse dominee en zijn boek Aanrijdingen op de Langeweg MIDDELHARNIS WED,KUR¥IHKJ OtÖGlffïRtf F34e jaargang Dinsdag 12 september 1961 No. 3024 PBINS HKJDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kan toor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 Ift het If ver hit. Dit Él van |et on- or Lt. I voor i's en |k, dat is, is Zijt gij belust, o brave jeugd! Om groote schatten te vergaeren? Of zoekt ge een leven vol van vreugd? Doorzoek dan vlijtig deze blaêren. Is 't hoogen staet dien gij begeert? Wilt gij met Koningen verkeeren? Of als Profeten zijn geëert? Dit Werk zal u de wegen leeren Langs welken gij dit al verkrijgt: En tot den hoogsten eertrap stijgt. De lezer zal begrepen hebben, dat in dit rijm een boek wordt aanbevolen. Kennelijk een werk dat lang geleden verscheen, gezien de spelling en schrijf wijze. Inderdaad; want het boek, in dit dichtstukje geprezen, dateert uit het begin van de 18e eeuw. Het was ge schreven door Johannes van der Kemp, predikant te Dirksland van 1692 tot zijn dood in 1718. Van der Kemp heeft diverse boeken van de pers laten komen, waarvan zijn catechismusverklaring verreweg de be kendste is. Dit geschrift beleefde in de 18e eeuw al twintig drukken. Het ver scheen in 1717 voor de eerste maal, een jaar voor de dood van de auteur. Ds. Van der Kemp is pas laat met publiceren begoimen. Zijn pennevruch- ten getuigen van een rijpe geest. Maar omdat hij reeds op 54-jarige leeftijd stierf, heeft Van der Kemp zelf niet kunnen zien hoezeer zijn boeken in gang vonden bij het kerkvolk. Voor zijn kinderen was het echter een vol doening dat 'de arbeid van him vader zoveel waardering kreeg. Eén van die kinderen, Cornelius geboren in 1702 te Dirksland' zette in zoverre zijn vaders werk voort, door de herdrukken van diens boeken ter hand te nemen. Cornelius van der Kemp trad name lijk ook in het vaderlijk ambt. Hij ging theologie studeren en aanvaardde in 1724 de bediening te Benthuizen, de ge meente die honderd jaar later „in het nieuws" zou zijn door de afzetting van de bekende dominee Ledeboer. Van der Kemp junior stond nog kor te tijd te Oostzaan en Zierikzee, alvo rens hij in 1729 naar Rotterdam kwam, waar hij tot zijn overlijden in 1772 bleef Sedert 1743 was hij tevens hoogleraar in de godgeleerdheid aan de illustere school te Rotterdam, een hogeschool van lagere rang, maar waarvan de hoogleraren zich ook als professoren lieten betitelen. Prof. Van der Kemp had ook weer een zoon, die iets met de theologie te maken had, ofschoon hij nooit predi kant geweest is maar arts. Het was dr. •J. Th. van der Kemp, die oprichter worden zou van het Nederlands Zen delinggenootschap, de eerste zendings organisatie in Nederland. Tijdens het leven van zijn vader was er echter nog niets van te bespeuren, dat de jonge Van der Kemp iets be tekenen zou in het koninkrijk Gods. Als een andere Augustinus leidde hij een leven vol zonde en bandeloosheid. Totdat hij door een krachtdadige be kering tot andere inzichten kwam. Maar wij dwalen af van grootvader tot kleinzoon. Het ging eigenlijk om een boek van ds. J. van xier Kemp te Dirksland. Het droeg een zeer wijd lopige titel: „De Verborgentheid van de Verbonden Gods, zoo der Werken, op- gerigt met Adam voor den Val: en der Verlossinge, met Christus van Eeuwig heid: als der Genade, met den Uitver koren Zondaar, en deszelfs Bedeelinge in het Oude en Nieuwe Testament" Naar een veel voorkomend gebruik in die tijd deelde ds. Van der Kemp zijn boek in volgens de vraag- en ant- woordmethode. Men zou het een soort catechismus kunnen noemen, maar dan uitgewerkt op bepaalde punten name lijk de verbonden. Ook dit tweede boek is herhaaldelijk gedrukt. In 1743 verscheen een vierde druk, waarin het dichtstukje werd op genomen dat in de aanhef van dit ar- tU^eltje is geplaatst. Het kwam uit de pen van J. ter Hofsteede te Rotterdam, die overeenkomstig de hoogdravende stijl van zijn tijd erg ,gul was met de lof voor het boek en zijn auteur. Maar hij gaf ook een pluim aan ds. C. van der Kemp, zijn stadsgenoot, toen hij schreef: t Heb dank, o brave Kruisgezant! Regtaerte ZOON van dezen Schrijver, Die door uw onvermoeide hand. En lust, en onbezweken yver Ons door dit nuttig Werk verplicht. God wil u met zijn heil beschijnen, Tot dat gij namaels in 't gezicht Der vleklvelooze Serafijnen Heersoht op een Diamanten stoel Verr' boven al het aerdsch gewoel. In alle drukken van „De Verborgent- neid van de Verbonden Gods" is ook de voorrede van ds. J. van der Kemp op genomen. Daarin zet hij uiteen, dat hij net boekje allereerst schreef voor zijn gemeente in Dirksland. Hij wenste „dat het Volk (aan) myne zorge toebetrouwt, en lust toont in de oettenmge der Godzaligheid, ook in de kennisse der Waarheid verdere", t -^r^^^ "lag cius aannemen, dat vele Dirkslanders er destijds kennis van ge- nomen hebben en misschien zijn er nog wel ingezetenen in dit dorp, die er een i exemplaar van bezitten. Wie er nog eens in bladert, zal moe- ten erkennen, dat de aloude gerefor meerde leer er getrouw in naar voren wordt gebracht, al gebeurt dit soms wel wijdlopig en al gaat het nogal eens op erge kleine details in. Maar in de 18e eeuw zullen velen iets gehad heb ben aan dit boekje van ds. Van der Kemp. H. de J. MIDDELHARNIS Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur heeft op de Langeweg een aanrijding plaats gehad tussen een motor en een perso nenauto. De motor, bestuurd door de heer L. B. uit Herkingen reed in de richting Nieuwe Tonge en verleende geen voor rang aan een uit de Binnenweg ko mende personenauto, bestuurd door de heer C. O. uit Melissant. De bestuur der van het motorrijtuig en diens duo- passagiere zijn echtgenote liepen enkele lichte verwondingen op. De ma teriële schade is gering. Zaterdagmorgen heeft zich nog een aanrijding tussen een fietser en een personenauto, op de hoek Langeweg Koningin Julianaweg voorgedaan. De fietser, D. K. uit M'harnis wilde van uit de Kon. Julianaweg de Langeweg oprijden, toen juist op dat moment een personenauto, bestuurd door A. H. uit Middelharnis, de Kon. Julianaweg wil de inrijden. De fietser liep enige ver wondingen en een hersenschudding op. Beide aanrijdingen zijn bij de politie in onderzoek. ------O- Het pendelen van arbeiders blijft een zaak, die het Rotterdamse bedrijfsle ven per jaar vele miljoenen guldens kost. Dagelijks komen er nu 28.000 werknemers uit Brabant, Zeeland, het oosten van Zuid-Holland en uit Utrecht naar de Maasstad. Zij leggen jaarlijks gemiddeld 35.000 tot 40.000 km af. Alleen al in de havens werken 6000 pendelaars, voor hen rij den o.m. 120 bussen. Buiten het contingent van 28.000 zijn er nog ca. 12.000 arbeiders, die in het gebied van de Nieuwe Waterweg wonen (Schiedam, Vlaardingen, Maassluis ed.) en per jaar dus 5.000 a 7.000 km reizen. Voor deze categorie zijn evenwel de vervoersmogelijkheden veelal gunstig. Het aantal specifieke pendelaars is sedert vorig jaar met 20.000 a 3.000 toe genomen, vooral Wëst-Noord-Brabant levert nu meer arbeidskrachten. Veiling van maandag 11 sept. ^961 Sla 4.------16.Groene savoye 5. 12.—; Rode kool 15.------21.—; Tomaten A 37.------43.—; ld. B 33.------39.—; id. C 22.------26.—; Dubbele 28.------79.—; Kro ten 10.------11.Bospeen 54.Andij vie 7.------11.Komkommers A 11.------ 12.—; id. B 8.—; Alicante 136.------160.—; Meloenen 17.------66.—; B. Hardy 45.— —69.—; Triumph de Vienne 32.------36.—. Uienveiling van dinsdag 12 sept. 1961 Zaaien grof 10.69; middel 11.21; drie- lingen 19.69 tot 18.73; picklers 20.06. Aanvoer 90.000 kg. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond STELLENDAM Bloemententoonstelling Ned. Herv. School Op zaterdag 16 sept. a.s. 's middags 3 uur en sav. 7 uur wordt in de Ned. Herv. School de jaarlijkse bloementen toonstelling gehouden. Alle ouders, oud-leerlingen en be langstellenden worden hierbij uitgeno digd om de tentoonstelling te bezoeken. U kunt er plm. 150 prachtige planten bewonderen, terwijl er ook weer diverse attracties zijn. Doopaangifte. In verband met de bediening van de Heilige Doop in de Ned. Herv. Kerk op zondag 24 sept, zal de doopzitting gehouden worden vrijdag 15 sept. sav. 8 uur in de con sistorie. Kerkdienst. In de Geref. Kerk hoopt a.s. zondagmiddag om 3 uur in de dienst des Woords voor te gaan ds. v. d. Zwaag van Stad aan 't Haringvliet. Dorpsomroeper. Ofschoon het „be roep" van dorspomroeper aan het uit sterven is, wil Stellendam deze func tie blijkbaar handhaven. Er is onlangs van gemeentewege een oproep geplaatst in ons blad, maar er zijn geen gega digden op af gekomen. Nu hebben de leden van de Jeugdbrandweer zich be reid verklaard dit werk te zullen doen, die de daarvoor te ontvangen beloning zullen aanwenden ter versteviging van de kas. We zijn benieuwd wie van de jongens de beste stem heeft en het duidelijkst is te verstaan. Auto-boxen. Het dagel. bestuur der gemeente Stellendam neemt in over weging een aantal auto-boxen te laten bouwen, waarbij gestreefd wordt naar een huurprijs van 15.per maand. Vrijblijvend kan men zich daarvoor ter gemeente-secretarie opgeven. MIDDELHARNIS E.H.B.O.-?iieuu)s. De E,H.B.O.-ploeg van de afdeling Middelharnis-Sommels- dijk die deelnam aan de grote jubileum wedstrijd op zaterdag 2 september te Dordrecht behaalde daar de eerste prijs in box D. Aan deze vi^edstrijd werd door 56 ploegen deelgenomen. Daar er in box D ploegen deelnamen, die reeds meermalen landskampioen waren ge weest, is het voor de afdeling Middel harnis een niet verwacht succes ge worden. Ook dit jaar hoopt de E.H.B.O. weer een cursus in eerste hulpverlening te organiseren. Steeds opnieuw eist het verkeer zijn slachtoffers, terwijl op het werk of in de huishouding ook wel eens een ongelukje plaats vindt. Het moet daarom een aansporing zijn zich zo spoedig mogelijk op te geven, om wanneer nodig hulp te kunnen ver lenen aan de medemens die in nood verkeert. Na het behalen van het een- heidsdiploma bestaat nog de gelegen heid om te worden opgeleid voor het diploma Eerste Hulp In Oorlogstijd of Roode Kruis helpster of helper. Voor nadere bijzonderheden vejrwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad opgenomen. ÖIRKSLAND Moedercursus. Woensdag 20 septem ber a.s. begint de moedercursus. Meis jes van 18 jaar en ouder kunnen zich hiervoor opgeven van vijf tot half zes uur aan het Groene Kruisgebouw. Burg. Stand. Geboren: Ermina, doch ter van B. Sloof en C. A. Schuurman; Dirk Willem, zoon van K. Exalto en A. C. Vroege; Dirk Iman, zoon van J. Ver hagen en C. C. Braber; Martijntje Ma ria, dochter van J. G. Blok en J. P. V. d. Doel; Arend, Arie zoon van A. J. van Hassent en L. H. v. d. Heuvel; Laurens, zoon van F. J. v. d. Sloot en A, G. Bazen; Marinus, zoon van K. J. Stander en M. T. v. d. Vliet. Overleden: Arentje Goudswaard 82 jaar, wed. van G. van Driel; Johanna k. Westhoeve 53 jaar, echtgenote van J. Hoek; Lidia van den Ochtend 21 j., dochter van B. v. d. Ochtend en M. Kievit. STELLENDAM Burg. Stand over 15 juli t.ni. G sept. 1961. Geboren: Johannes z. v.h. echtp. C. van Lenten-van Dam; Jan z. v.h. echtp. W. M. Kreeft-Klink; Leendert z. v.h. echtp. I. Roon-Goedegebuur; Wouter Klaas z. van A. K. Blokland; Engbertje d. v.h. echtp. A. Spuij-de Boer; Jan Corstiaan z. v.h. echtp. L. Klink-van Etten; Jacob Hubrecht z. v.h. echtp. D. L. Kievit- v. d. Wal; Willem z. v.h. echtp. L. I. H. Ras-van Oostenbrugge; Cornells Hendrik z. v.h. eohtp. J. v. d. Linde-van Seters; Overleden: van Dalen, Jobje e.v. G. van Gelder, oud 83 jaren, Spuipad 17; Brinkman, Human, oud 72 jaren. Kon. Haakonstraat 9; Troost, Abraham, oud 57 jaren, Molenkade 41; Gehuwd: van Damme, Cornells wo nende te MeUssant met: Kievit, Lena J. A. te Stellendam; Grootenboer, Willem met: van Lenten, Jacoba, beiden wo nende te Stellendam; du Pree, Simon wonende te Melissant met: Klink, Ma rina L. te Stellendam; Moerkerke, Arie W. wonende te Ouddorp met: Roon, Arentje C. te Stellendam,; den Boer, Si mon wonende te Stellendam met: van Oostenbrugige, Jannetje M. eveneens wonende te Stellendam. Vestisingren: W. Kroon, Nieuweweg 79 van Zwolle; C. A. Troost, Kon. Haakon straat 7 van Rotterdam; L. Maliepaard met echtg. en 2 kind. Mr. I. Caustr. 19 van Herkingen; S. du Pree, Nieuwsweg 38 van Melissant; A. van Oostenbrugge met echtg. en 1 kind, Wijk I-227b van Melissant. Vertrokken: S. de Blok e.v. de Roo Langeweg 9 naar Dirksland; L. J. A. Kievit e.v. van Damme, Meidoornstr 18 naar Melissant; K. van Oostenbrugge, Langeweg 29 naar Dirksland; L. van Beek, Schoolstraat 2 naar Amsterdam; J. C. Roeberts, Voorstr. 74 naar Voorst. Nu de werkzaamheden aan de Gre vellngendam in volle gang zijn, wer ken op de Krammerplaat en aan de vaste wal te Bruinisse ongeveer 400 ar beiders. Op de Krammerplaat rijden naast een aantal buldozers en andere speciale machines, ongeveer 40 vracht auto's, die de materialen voor de we genbouw en de asfaltbekleden van de dijk, of de betonblokken voor de oost kant naar hun plaats van bestemming brengen. Een weg waar 2 auto's elkaar kun nen passeren wordt op de dam aange legd en over deze teerweg is het zo druk, dat wio te voet wil over steken danig moet uitkijken. Iedere dag vordert de asfaltering plm 60 meter. ledere veertien dagen wordt aan de aannemers een termijn uitbetaald van 600.000, dat is dus per week 300.000. Rekent men een werkweek op 50 uren dan betekent dat ieder uur 6000. of iedere minuut 100.In de tijd dat men dit stukje leest is er dus aan de Deltadam weer voor 100.uitgege ven. Per strekkende meter kost de dam op de Krammerplaat ongeveer 4000. maar de kosten van de dam in de stroomgeulen zullen ongeveer 15.000 tot 20.000 per strekkende meter zijn. Het mooist is het echter wanneer men de berekening op de sluis toepast. De sluis is een opening in het geheel van de Grevellngendam van 16 meter breed. Per meter kost deze opening in de dam ongeveer 400.000.(aange nomen dat de totale kosten van de sluis ongeveer 6% miljoen gulden zul len bedragen). In de werkhaven op de Krammerplaat is het een komen en gaan van schepen. Wekelijks wordt ruim 7000 ton materiaal aangevoerd. Klei, zand, steen, puin, grondstoffen voor de bitumenfabricage. De weg die thans wordt aangelegd zal later dienen voor het langzame ver keer. OUDDORP Vakantie burgemeester. Burgemees ter J. Kleynenberg is heden met va kantie en hoopt op 26 sept. a.s. weer in de gemeente terug te zijn. Sonnevanck en Zonnecfioren. Wat hebben we afgelopen zomer dikwijls gezegd „wat is er weinig zon". Hoe waardevol de zon voor de gezonde mens, van nog veel groter waarde de zon voor de zieke. Vooral onze T.B. pa tiënten. Niet alleen de zon als hemellichaam doch ook de zon in de vorm van ziel- verwarmende momenten van medeleven. Bij ons laatste bezoek aan Sonne vanck, bleek het weer overduidelijk, dat medeleven met deze patiënten de halve genezing is. Immers meestal plotseling worden de ze mensen zo uit hun gezin gerukt om voor een jaar (soms korter of langer) te midden van een geheel vreemde om geving „ziek" te zijn. Ontzaggelijk veel wordt voor hun ge daan, doch nog altijd te weinig. Dit jaar is de kerk voor patiënten klaar gekomen, en thans broodnodig is een nieuw mannenpaviljoen. En het kan er komeri, als we allemaal een beetje meehelpen. U „mag" hier deze week allemaal aan mee doen. Wat een voorrecht! We mo gen allemaal er wat aan geven! 35 da mes (liefdevol) zullen deze week bij U aankloppen voor een gave. Als we deze dames niet teleurstellen, dan stellen we onze zieke medemen sen tot dankbaarheid. NIEUWE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdagavond om half acht hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok van Dirks land. (Tevens H. Doop). STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. Donderdagavond om 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. OOLTGENSPLAAT Catastrophale situatie voor vereni gingsleven te Ooltgensplaat Burgemeester zendt telegram aan mmister Het uitblijven van de Rijksgoedkeu- ring voor een nieuw verenigingsgebouw te Ooltgensplaat, heeft de burgemees ter genoopt het volgende telegram aan de Minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid te 's Gravenhage te zen den: Ik vraag de aandacht van uwe excellentie voor door bouwstop ont stane catastrophale situatie voor verenigingsleven Ooltgensplaat. Dring met klem aan op onver wijlde rijksgoedkeuring vereni gingsgebouw. Burgemeester Ooltgensplaat, (get.) W. M. v. d. Harst. Het verenigingsleven te Ooltgensplaat dreigt danig in de war te lopen als er niet spoedig verandering komt in de huidige situatie. Door het verlies van het oude verenigingsgebouw, dat tot gymnastieklokaal voor de lagere scho len wordt verbouwd, zijn de vele ver enigingen en clubs die van dit lokaal gebruik maakten, zonder een doelmati ge ruimte komen te zitten. Men repa- teert en oefent nu in diverse ondoel matige gebouwen zoals brandweerka zernes, polderhuis, etc. waarin bijna geen licht doordringt en het verre van gezellig is. Voor het bouwen van een nieuw verenigingsgebouw waren de plannen in een vergevorderd stadium. Bestek en tekening werden gemaakt en de goedkeuring op het werk werd ver- ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mus. Bij contract speciaal tariel Na de hervatting van de kernproeven door de Sowj et-Unie wordt vooral in Japan het regenwater op radio-activiteit onderzocht. Foto: Een medewerker aan het Meteorologisch Instituut in Tokio tapt regenwater af voor onderzoek in het laboratorium. kregen. Een dezer dagen zou men tot besteding overgaan, maar.de bouw- stop deed de vereiste Rijksgoedkeuring uitblijven. Als deze niet spoedig af komt dreigt er een ondergang voor het verenigingsleven. Wij gaven hiervan reeds een uitgebreid verslag. Dubbeltallen in de Geref. Kerk. In de Geref. Kerk zijn de volgende dubbel tallen gesteld ter verkiezing van ouder ling en een diaken. Voor ouderling (va cature D. F. Okker) H. Boom en J. J. Brinkman. Voor diaken (vacature H. J. van Beusekom) H. J. van Beusekom en C. Braber Azn. Verkiezing a.s. zondag direct na de morgenkerkdienst. Veertig jaar getrouwd. Zondag j.l. herdacht het echtpaar W. de Vos-Ver- maat, Pieter Biggestraat 25, zijn 40-ja- rige echtvereniging. Mevrouw De Vos ligt momenteel in het ziekenhuis, zodat dit feit in stilte werd herdacht. De gemeenteraad van Ooltgensplaat komt vrijdag 15 sept. 1961 bijeen. Onder de agendapunten komt een voorstel voor tot toepassing van een premie regeling woningverbetering t.b.v. de aan de heer Jac. Broeman in eigen dom toebehorende woning Weespad 40. Er wordt een krediet gevraagd voor inrichting van een commissie-kamer; moesten tot dusver alle vergaderingen plaats hebben in de raadszaal, nu on langs de technische dienst in een afzon derlijk gebouw is ondergebracht kan dit voor de politie worden gebruikt en de politiekamer bestemd voor commis siekamer. Wel komen er dan enige voorzieningen aan te pas, waarvoor een bedrag van 900.nodig is. Verder wordt een krediet gevraagd van 1850.om de verwarmings-in- stallatie in de ambtswoning van de bur gemeester te verbeteren. Een ander punt betreft een voorstel tot garantieverlening op een hypotheek bij de N.V. Bouwfonds Nederl. Gemeen ten voor een door dhr. J. de Vos te bouwen nieuwe woning aan de Lange weg. De gemeentebegroting 1962 zal in de ze zitting worden aangeboden. Herstel zoutschade gemeentehuis Heden dinsdagavond 12 sept. komt de gemeenteraad van Den Bommel bij een. Op de agenda komt o.rn. voor ver huur van het sportterrein aan de voet balvereniging; aankoop bouwgrond in het uitbreidingsplan van N.V. J. P. Mast, gelegen langs de Schaapsweg, welke N.V. bereid is, deze grond aan de gemeente bij minnelijke schikking te verkopen. Dan is er een voorstel tot vaststelling uitbreidingsplan in hoofdzaak en plan in onderdelen. Aan het Instituut Stad en Landschap is reeds geruime tijd ge leden opdracht verstrekt tot herzie ning van deze plannen door de structu rele veranderingen, die elkaar snel op volgen (deltaplan, brugverbinding, aan leg van wegen enz.) Ook zal de ge meentebegroting 1962 worden behan deld en volgens het ontwerp worden vastgesteld. Na enige zaken het onderwijs betref fend, komt ook nog een begrotingswij ziging 1961 aan de orde, waarin o.m. een bedrag groot 9000.is geraamd voor herstel van de zoutschade aan het gemeentehuis en kosten van verbetering van dit gebouw. De kamer, die momenteel als secre tarie wordt gebruikt, zou grondig ver nieuwd moeten worden. De muren zijn n.l. zo vochtig dat het behang van de muren druipt en de vloeren zijn zeer slecht. Het plan wordt in de vergade ring nader toegelicht. Verslag volgt. „Wat zullen we nou hebben!" riepen vrijdagmiddag een aantal arbeiders, die bezig waren op of in de omgeving van een aardappelveld aan de Staverse weg onder de gemeente Sommelsdijk, toen zij een helicopter zagen dalen, die vlak bij hen aan de grond werd gezet. Met de bestuurder mee zaten er vier man nen in het enige, dat de toegelopen arbeiders duidelijk werd was, dat de machine wat men noemt een warmlo per had. De rijkspolitie te Middelhar nis werd voor deze onverwachte lan ding gealarmeerd en adjudant Mars kamp moest op zijn beurt de burge meester van Sommelsdijk, de heer P. W. Hordijk alarmeren. De burgemees ter was juist op een afscheidsbijeen- komst van de directeur van de Gas- centrale Flakkee en midden in zijn speech werd hij een paar malen naar de telefoon geroepen, doch na korte tijd bleek, dat noch de burgemeester, noch de politie verdere maatregelen behoef den te nemen, want nog voordat men een onderzoek had kunnen instellen vond de piloot dat men het wel weer kon wagen en koos hij het luchtruim naar het zuiden, over de Grevelingen, te verdwijnen. De politie was niet eens in staat geweest om te constateren wat voor wentelwiek het was, evenmin waar hij vandaan kwam en waarheen hij ging. Het volgende lazen we in de kerkbo de van de Geref. Gemeenten van de hand van ds. K. de Gier: „De vakantietijd is ook de tijd van de ansichtkaarten. Gedurig ontvang ik ze, van familieleden, van kennissen en van gemeenteleden. Soms mooie ge kleurde, vooral van de Veluwe, de Achterhoek, Zuid-Limburg. Ook van Oostenrijk, Zwitserland en Italië. Vorige week ontving ik een ansicht uit Wageningen en wel van bijzondere afzenders. Er stond n.l. op de plaats van de af zender: Pelagius en Arius. Natuurlijk was ik wel verwonderd over de vriendelijkheid van deze oude, eerwaarde heren. Zoals we allen wel weten leefde Pe lagius al ten tijde van Augustinus, hij was de Britse monnik die de erfzonde loochende en leerde dat de mens door het streven naar deugd zich de genade Gods kan waardig maken. Arius leefde in de 4e eeuw n. Chr. en was presbyter bij de gemeente in Alexandrië. Zijn ket terij was, dat hij leerde, dat Christus als de Zoon van God er wel was voor dat de wereld geschapen was, maar niet van eeuwigheid. Op de Synode van Alexandrië in 321 is zijn leer, dat de Zoon van God niet van eeuwigheid, maar wel de eerst geschapene was, ver oordeeld en Arius zelf werd afgezet. Nu heb ik op de katechisatie en bij de behandeling van de katechismus, als het ter sprake komt, toch altijd ge noegzaam de ketterijen van deze oude heren afgewezen en bestreden. Mis schien is het daarom, dat ik nu deze ansicht van hen kreeg, omdat ik op de preekstoel wel eens gezegd heb, dat Pelagius en Arius heel taai zijn wat betreft hun sterven, ja, dat ze nog spring levend rondlopen. Ik hoop echter dat hun aktiviteit met deze ansicht ten ein de is, want we kunnen ze in onze ge meente en in de kerk helemaal niet ge bruiken, want ze hebben de Geref. Kerk door de loop der eeuwen al heel veel moeite en ellende bezorgd."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1