Aangespoelde grote vis bleel( een Qrca te zijn lil Is de toekomst aan het communisme id longeman bij zwemmen SCOOTERS Firma Buijsse verleende uitstekende service Hel Ferguson-system Plezierbootje strandde aan Kwade Hoel( [v.j. Chr. STREEKBLAD OP GEREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tvoeemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond PESCH - OUDBQRP Het beest is ontleed en wordt opgezet] [in museum te Amsterdam Weegbrug op de Krammerplaat |l96l ^B4e jaargang Dinsdag 25 juli 1961 No. 3012 I Oos- It Her en ne- naar Irijden. iieuwe sn aan dank- fijl nog en klas te Ne- |r Werf psland, iJannie Kobie Ëe Reus (de Sir I cursus Dijke, Goud- Jo van |an der Herk, |an der Kaas- Imerina Wilma ial, Ri- Driel, Have, Irf, Arr et, Ma- I Heleen ian der SRK laor een thans Icht dat Ing dan Jtijdaan- |e over- Tid naa' tquency ft in te- Ikennaa- Itten en vrije •engt mee, UW5 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en edvertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 1. De Sovjet-dictator Chroestsjow laat Leen gelegenheid voorbijgaan om zijn Eigen Volk en de wereld te verkondi gen dat er helemaal geen wereldoorlog nodig zal zijn om de hele mensheid, ém alle landen en volken op de duur Communistisch te maken. We doen er ioed aan deze uitspraak niet alleen op fe vatten als een suggestieve bewering In het kader van de totalitaire propa- gande, waarvoor zwakke geesten ca pituleren, maar zeer toeslist ook als een voor hemzelf absoluut vaststaand feit. ^''i Zoals een christen vast gelooft in de 'i uiteindelijke komst en triomf van het i Koninkrijk Gods als het goddelijk sluit- stuk van de wereldhistorie, zo gelooft ■i Chroestsjow als goed communist in de universele zegepraal van het commu- 'I nisme over de heel wereld en de vesti- i ging op aarde van een soort paradijs, S waarin de mensheid zal leven volgens de communistische ideologie in een in- tegrale communistische maatschappij Degenen die dit niet geloven herinne- 5 ren wij eraan, dat het communisme niet 'i alleen een bepaalde maatschappij vorm inhoudt, maar dat het vooral ook pre- tendeert te zijn een religie, zij het dan zonder God en gebaseerd op het meest iradicale materialisme. Dit verklaart me lde het enorme fanatisme, dat alle echte Jcommunisten bezielt en dat hen tot zul- •Ike gevaarlijke tegenstanders maakt. I Intussen heeft Chroestsjow deze wijs- Iheid, dat de toekomst automatisch aan feet communisme zal toevallen, niet van Izichzelf. Zij is reeds geponeerd door fde geestelijke vader ervan, Karl Marx len diens epigonen Lenin en Stalin heb- fben ze in woord en geschrift eveneens ials één der hoofddogma's van de com- Imunistische leer voorgesteld, ledere goe- Ide en overtuigde communist gelooft er fdan ook in en zij inspireert hem daar- lom tot een weergaloos fanatisme in de Istrijd voor de realisering van de rode [heilstaat. Zoals het geloof van de chris- |ten in de komst van het Rijk Gods ge- Ibaseerd is op de Bijbel als zijnde het ..Jheilige en onfeilbare boek van Gods 'S openbaring, zo put de commuist zijn ,1 geloof uit zijn heilige boeken, te weten •f de geschriften van Marx, Lenin en Sta- lin, die voor hem normatief zijn. Het |-;is met name de geschiedbeschouwing '^,van de grote profeet van het commu- nisme Marx, die de grondslag heeft ge- [legd voor de stelling, dat het commu- inisme de toekomst heeft. f De menselijke geest heeft altijd ge- ipoogd een verklaring te vinden voor de [loop van het historisch proces. Vele fi- llosofen en historici hebben getracht de [beweging der historie te verklaren uit léén enkel grondprincipe. We denken ^slechts aan Kegel, Ranke en Spengler. I Het ligt voor de hand, dat deze verkla- I ring logisch in verband stond met hun levensbeschouwing. Dit kan niet an ders. Een theïst (iemand die in God en iZijn Voorzienigheid gelooft) zal van- I zelf sprekend de wereldhistorische ont- I wikkeling anders zien dan b.v. een atheïst (godloochenaar), die materialist is. Marx nu behoorde tot de laatsten en ihij is het geweest, die de grondslag J heeft gelegd voor de communistische jl geschiedenisbeschouwing door zijn leer i van het historisch-materialisme. De grondstelling daarvan is heel een- voudig: de produktiewijze van het ma- J teriële leven bepaalt het sociale, poli- ^tieke en geestelijke leven in het alge- "meen, of anders gezegd met de be roemde zin: „het is niet het bewustzijn van de mensen, dat hun zijn, maar om gekeerd hun maatschappelijk zijn, dat hun bewustzijn bepaalt." Dit betekent, dat niet de geestelijke, maar de stof felijke factoren primair zijn in het le ven en in de ontwikkelingsgang der ge schiedenis, m.a.w. dit stelsel houdt in een zuiver materialistische verklaring der historie, waarbij geen sprake is van de leiding of het ingrijpen van God en zelfs niet van een beheersing der his torie door menselijke ideeën. Marx heeft dus de christelijke geschiedenisbeschou- f wing en eveneens de Hegeliaanse volkomen op haar kop gezet. Het is in een krantenartikel niet de plaats om hier breed op in te gaan maar net bovenstaande vormt dit dienen we goed in het oog te houden het eenheidsprincipe van Marx met betrek- wng tot het historisch proces. Hij ziet 2 ait als een ontwikkeling van de feoda le naar de kapitalistische produktiewij- ze eii van deze naar de communisti- tsche. De ene maatschappijvorm evolu eert automatisch naar de andere via klassenstrijd, revoluties van het pro- :f ^etariaat en koloniale vrijheidsoorlogen. - In de historie werkt dus een economisch bewegingsmotief, dat uiteindelijk staat, (maatschappij en wereld voert naar een situatie, die men kan noemen de com- »iunistische heilstaat. En dit proces is door niets en niemand te stuiten, want .j het is natuurnoodwendig bepaald en ^"t-strekt zich volgens een ijzeren wet. Het is deze.leer nu, die Chroestsjow s orengt tot zijn bewering, dat de toe- Komst onherroepelijk aan het commu- "isme is. Omdat de vraag, of dit dog ma inderdaad waarheid bevat, voor de vrije wereld vóór en de onvrije wereld achter het ijzeren en bamboegordijn een ''^venskwestie is, dienen we haar aan I een nadere beschouwing te onderwer- I pen. Het marxisme en leninisme hebben I alle bovennatuurlijke en geestelijke fac- wren uitgeschakeld, dus op louter ma teriële motieven vervolgt de historie haar weg naar het communisme. Zo is de geschiedenis zelf als het ware de god geworden en de sovjet-leiders zijn profeten en priesters. Deze weten pre cies op grond van hun dialectlsch-ma- terialistische theorieën, hoe de historie zich zal ontwikkelen. Het is alleen maar jammer voor hen, dat deze ontwikke ling heel anders verlopen is en nog verloopt dan zij geprofeteerd hebben. Ze hadden gedacht, dat de proletarische klassenstrijd ook in de Westerse kapita- ^listische landen geleid zou hebben tot de wereldrevolutie, maar deze is niet gekomen. Deze landen zijn welvarender dan ooit, de klassenstrijd heeft zeer veel van zijn scherpte verloren door de toe genomen welvaart ook van de arbei dersklasse en nergens zijn in de hoog geïndustrialiseerde landen de toestan den zó geworden, dat een communisti sche revolutie kans van slagen heeft, nog afgezien van het feit, dat het com munisme er slechts een minieme in vloed heeft. Ook de volken, die zich vrijgemaakt hebben van het Westerse kolonialisme, denken er niet aan com munistisch te worden, al zijn er en kele, die uit opportunistische overwe gingen op Moskou leunen. De economie van 'de z.g. kapitalistische landen is niet ineengestort, doch werkt integen deel heel wat efficiënter dan die van de communistische geregeerde landen, die de ene debacle na de andere ver tonen. Profeet Stalin bleek zich ook radicaal vergist te hebben in de macht van het nationaal-socialisme. Als Ame rika en Engeland in de tweede we reldoorlog de Sovjet-Unie niet hadden geholpen met wapens en met een twee de front, dan ware ze zonder twijfel bezweken. Zo heeft deze communisti sche heilstaat in feite haar voortbe staan te danken aan twee kapitalisti- sche(!) staten en niet aan de historische noodwendigheid krpchtens de imarxisti- sche ideologie. Moskou kan wijzen op de machtsuitbreiding van het commu nisme in Oost- en Midden-Europa, maar ieder weet dat deze niet ontstaan is door economische ontwikkelingen in de produktieverhoudingen, doch enkel en alleen doordat de Sovjet-Unie de bru taliteit heeft gehad al deze satelietsta- ten na 1945 met bruut geweld in haar macht te houden en dat bij vrije stem mingen dit hele satellietensysteem als een kaartenhuis zou ineenstorten. De feiten weerspreken dus duidelijk de communistische visie op de geschie denis. Het moge waar zijn dat de stof felijke omstandigheden invloed uitoefe nen op de historische ontwikkeling, maar primair zijn de geestelijke facto ren in dit proces. Het marxisme is trou wens wetenschappelijk reeds lang ge diskwalificeerd en onhoudbaar geble ken. De evolutie der geschiedenis is niet volgens een bepaald systeem te verkla ren. Er zit ongetwijfeld een vaste lijn in, maar geen enkele filosoof zal erin slagen deze te ontdekken. Voor de mens lijkt ze volkomen systeemloos. En zeker de materialistische verklaring schiet hopeloos tekort. Daarom zijn alle com munistische beweringen omtrent een ontwikkeling in de richting van een wereldcommunisme volstrekt waarde loos, wanneer deze gebaseerd zijn op de marxistische historiebeschouwing. Als het werkelijk zover komen zou, wa re dit het gevolg van heel andere fac toren dan die door Marx c.s. werden aangewezen. De personeelsvereniging van de pro- viiiciale waterstaat op Goeree en Over- flakkee maakte op 9 en 10 juni j.l. haar jaarlijkse reis, nu naar de omgeving van de Belgische Ardennen, Bij deze gelgenheid deed zich op de tweede dag een ongelukje voor door het breken van een voorwiellager, waardoor de tweede dag voor een groot gedeelte in het water viel. Als compensatie voor deze mislukte dag bood de firma Buijsse spontaan de vereniging een dagreis aan in Neder land naar een door de vereniging te kiezen plaats, waarbij de volledige ver zorging die dag voor het touringcarbe- drijf zou zijn. Op woensdag 19 juli werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt en werd een trip gemaakt naar de omgeving van IJmuiden Amsterdam, waarbij de Velzertunnel, de Sluizen van IJmuiden en andere bezienswaardigheden werden bezichtigd. De dag werd besloten met een keu rig verzorgd diner in Carillon te Rot^ terdam. Een aardige bijkomstigheid was dat deze reis werd gemaakt met dezelfde bus waarbij ook dit mede op ver zoek van de vereniging dezelfde chauffeur, de heer P. v. d. Vliet, op trad als de eerste keer. Het spreekt vanzelf dat alle leden zeer te spreken waren over dit fraaie gebaar van de fa. Buijsse, waaruit blijkt dat ook op ons eiland wel bedrijven te vinden zijn die weten wat dienstverle ning betekent. OUDDORP Zaterdag j.l. is de 23-jarige A. A, v. K. van IJsselmonde, die te Ouddorp met vakantie was, bij het zwemmen verdronken. Hij was met een vriend ter hoogte van strandpaal 14, buiten het bewakingsgebied van de Reddingsbri gade te water gegaan. Hoewel hij een beste zwemmer was kreeg de onder stroom hem te pakken en werd hij door de stroom meegesleurd. Zijn vriend trachtte hem nog te redden, maar de pogingen waren tevergeefs. Het lijk is tot heden nog niet gevonden. Wij brengen hier een foto van de vreemde vis van 5 meter lengte en 2 meter breedte (gewicht 2 ton) die zoals wij in ons vorig num mer meedeelden, even ten oosten van de haven van Goedereede is aangespoeld. Toen de foto werd geno men was er veel bekijks van vakantiegangers uit Ouddorp; toevalligerwijze was daar ook de heer T. C. Smit uit Rotterdam, in specteur van de walvis vangst, die een tocht met de walvisvaarder Willem Barentz heeft meegemaakt. Zijn conclusie was dat het een orca was van het vrouwelijk geslacht, een roofzuchtig dier, met 44 scherpe tanden. Bij het verslepen van de walvis sen naar de Willem Barentz had hij meermalen gezien, dat deze dieren op het aas aanvallen en er grote stukken uit wegvreten. Zijn conclusie bleek juist te zijn; de voorzitter van de Visserijvereniging de heer E. A. Snijder heeft zich in verbin ding gesteld met het Natuur Historisch museum te Amsterdam en nog dezelfde dag is Dr. Stolk met drie helpers geko men, om het dier te ontleden. Ofschoon de Orca in staat van ontbinding was, heeft men het beest uitgebeend om het later in het Natuurhist. museum op te zetten. Dr. Stolk vertelde dat er een statis tiek wordt aangelegd van aangespoelde vissen; het komt slechts eens in de honderd jaar voor, dat een Orca, die thuishoort in de Zuidelijke Poolzee, aan onze kusten komt. Hij was zeer inge nomen m_et de vondst, want een derge lijke vis in ongeschonden staat komt zelden voor. DIRKSLAND Kerknieuws Ger. Gemeente. A.s. vrijdagavond hoopt de kerkeraad der Ger. Gemeente te vergaderen. Ouders die hun kinderen wensen te laten do pen kunnen aangifte doen om 7.30 uur. Gesloten. De Herv. leesbibliotheek is vrijdag 4 aug. wegens vakantie gesloten. Postbesteller Bechtum met pensioen. Met ingang van 1 aug. is de heer C. Bechtum eervol ontslag verleend we gens pensioengerechtigde leeftijd, als besteller bij de P.T.T. Het afscheid zal op die dag officieel plaats hebben waar bij P.T.T autoriteiten zullen tegenwoor dig zijn. HERKINGEN Kerkdienst. Donderdagavond om 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. MELISSANT Gei'.aagd. De heren J. Non, Lies Jop- pe, Dammis Hochem en Tom Keizer slaagden dezer dagen voor het examen Middenstand. VAN ONZE ADVERTEERDERS Harry Ferguson, de uitvinder van het thans wereldberoemde Ferguson-sys- teem, werd in Ierland geboren. Na zijn ingenieursopleiding kreeg hij in het be gin van de eerste wereldoorlog opdracht van de Engelse regering om te onder zoeken op welke wijze de landbouwer goedkoper en beter voedsel in kortere tijd op de markt kon brengen. Gecon fronteerd met de heersende voedsel- schaarste en zelf werkzaam in de agra rische sector zag hij het langduirge zware werk, dat de Boer moest ver richten om het zonodige voedsel te pro duceren. Onafgebroken zon hij op mid delen om voor de mensheid een appa raat te vervaardigen, waarmee dit voed sel sneller, goedkoper en op een een voudiger manier dan voorheen gepro duceerd kon worden. Ook in die tijd beschikte men reeds over trekkers om landbouwwerktuigen voort te trekken, maar deze trekkers waren lomp, te zwaar en zeer oneco nomisch. Bovendien werd bij het ge bruik van deze trekkers structuur-be derf van de grond veroorzaakt. Harry Ferguson's gedachten gingen in geheel andere richting. Aangezien gedurende het grootste deel van het jaar licht werk op het land wordt ver richt, was hij van mening, dat een trekker aan geheel andere eisen moest voldoen en i.p.v. zwaar, juist zo licht mogelijk moest zijn met een maximum aan zgn. „wiel-grip". Verder zou het mogelijk moeten zijn om deze tractor met een werktuig als het ware tot één soepel geheel te verenigen om sneller te kunnen werken en om ook kleinere percelen gemakkelijk te kunnen bewer ken. Zo ontstond de z.g. driepunts-ibeves- tiging van werktuig en trekker, welke revolutionaire vinding van Harry Fer guson thans door vrijwel iedere trek kerfabrikant is overgenomen. Om met deze lichte trekker toch zwaar werk te kunnen verrichten, werd door Harry Ferguson een hydraulisch systeem ont wikkeld, dat heden ten dage nog niet geëvenaard is. Het principe berust hier op, dat bij gebruik van de trekker met werktuig een bepaalde omzetting van krachten plaats vindt, waardoor de trekker juist die wielgrip krijgt, welke nodig is om maximum rendement uit het werktuig te verkrijgen. Vanzelf sprekend werd door deze beide vindin gen tegelijkertijd het vervoeren van de werktuigen zelf zeer vereenvoudigd. Harry Ferguson is in zijn opzet vol komen geslaagd: als resultaat van zijn vindingen worden thans over de gehele wereld miljoenen van deze systeem trekkers en werktuigen in de landbouw gebruikt. Aanvankelijk waren deze trekkers al len van hetzelfde type. Echter.de steeds voortgaande ont wikkeling van de n\echanisatie in de landbouw en vooral de veelvuldige toe passing van de aftakas waarmee men andere werktuigen, zoals maaidorsers, maaikneuzers, hooipersen enz. kan aan drijven, vereist steeds groter motorver mogen. Daarom kwamen in 1956 en 1958 ook Massey-Ferguson systeem trekkers met groter motorvermogen op de markt (resp. 37 en 56% p.k.) Ook de kleinere en grasland-bedrij ven gaan steeds meer mechaniseren. Daarom introduceert Massey-Ferguson thans een geheel nieuwe trekker, de Massey-Ferguson MF-25 met het we reldberoemde Ferguson-system, waar aan nog diverse technische nieuwighe den zijn toegevoegd. Deze trekker is volledig aangepast aan de eisen, welke het kleinere bedrijf tegenwoordig kan en moet stellen. Deze nieuwe Massey-Ferguson heeft een motorvermogen van 25 p.k., een ge synchroniseerde versnellingsbak met 8 versnellingen vooruit en 2 achteruit. Midden onder de trekker bevindt zich een speciale aandrijving voor midden- gemonteerde maatbalken, terwijl tot de verdere uitrusting o.a. een differentieël- slot, doordraaiende aftakas, hefinrich- tingsvergrendeling, V-vormige schijf- remmen enz. behoren. En omdat men aan deze trekker méér dan één werk tuig tegelijk kan aanbouwen, is hij niet alleen bij uitstek geschikt voor kleine re en grasland-bedrijven, doch ook ide aal als tweede trekker op grotere en akkerbouw-bedrijven. Teneinde de landbouwer in staat te stellen sneller en voordeliger te produceren, munt de systeem-trekker uit door de volgende eigenschappen: 1 Licht in gewicht en met een ma ximum aan wielgrip 2 Ruim voldoende motorvermogen om ook de zwaarste arbeid te ver richten 3 Grote veiligheid voor de gebruiker en bestuurder 4 Snel en eenvoudig aan- en afkop pelen van de werktuigen 5 Werking der trekker en werktuig als één soepel geheel. Na jarenlang experimenteren is vast gesteld dat een trekker met ca. 25 pk vermogen, zowel in gebruik als fabri cage de meest economische is voor klei nere en graslandbedrijven. Ook als tweede trekker op grotere bedrijven zal dit type van onschatbare waarde blijken te zijn. De oorspronkelijke hydraulische hef- inrichting en de driepuntsophanging hebben bewezen nog steeds de beste ter wereld te zijn en werden dan ook met enkele technische nieuwigheden ook op de nieuwe MF-25 gehandhaafd. De driepuntsophanging is geschikt voor al le reeds toestaande systeem-werktui gen, hetgeen natuurlijk goed nieuws is voor de ruim vijftienduizend gebruikers van het Massey-Ferguson systeem in Nederland. Wij verwachten dan ook, dat deze nieuwe telg uit het MF-geslacht de vol le belangstelling van de Flakkeese boe ren zal ontvangen. Zij immers weten, dat het nu meer dan ooit zaak is om het werk op de bedrijven goed te or ganiseren. Met weinig arbeidskrachten en goede machines kan en moet er in korte tijd véél gedaan worden. De nieuwe MF-25 zal dan ook zeker een uitstekende helper blijken te zijn. BRUINISSE Geslaagd. De heer Bert van der Vel de te Bruinisse, deed met goed gevolg eindexamen aan de Hoogere Technische School te Dordrecht. Hetzelfde examen werd eveneens met goed gevolg afgelegd aan de Hoogere Technische School te Leeuwarden, door de heer Jan Jumelet Hz. te Harlingen, geboren te Bruinisse. STELLENDAM Reddingsboot hadlde bemanning en vaartuig Zaterdagmorgen voer het pleizier- jacht „De Vrijbuiter" aan de grond op de zandplaat even ten oosten van de z.g. Kwade Hoek. Ondanks het pogen om het scheepje vlot te krijgen, lukte dit niet. Er stond een stugge noorden wind en bij het opzetten van de vloed was er tamelijk zee en lag het scheep je danig te stampen. Twee kinderen waren met een vletje naar de Goereese haven gezonden; het echtpaar met één jongen bleef aan boord, in de hoop dat men er af zou komen. Dit bleek onmogelijk; alle drie gingen ze toen van boord de zandplaat op. Zij meenden naar de wal te kunnen lopen; toen zij inzagen dat dit onmoge lijk was riepen zij om hulp. Dat was wel nodig, want met hoog water loopt de zandplaat onder, zodat er groot ge vaar dreigde. Goereese vissers hebben de reddings boot „Koningin Wilhelmina" te Stel- lendam gealarmeerd, die circa half acht uitvoer. Ze namen de schipbreukelin gen aan boord, die daarvoor wel tot hun hals in het water moesten. De red dingsboot heeft daarna het jachtje los getrokken en in de haven van Goede reede gebracht. Konder ongelukken is het geval afgelopen; het stalen scheep je had geen averij, alleen het anker was verspeeld. OUDDORP Hedenavond wordt onder het motto „Gezelligheid kent geen tijd" in de Evangelisatie tent van de Ger. Kerk aan de Oosterweg te Ouddorp een bij eenkomst georganiseerd voor de aldaar verblijvende vakantiegangers. Aanvang 8 uur. Onder meer wordt een pittig grammofoonplaten programma gebo den; er zullen gezamenlijk enkele lie deren worden gezongen, terwijl men tevens solozang van mevrouw Keur-van den Herik uit Melissant kan beluiste- ren. Ook verleent medewerking het Evangelisatiekoor uit Middelharnis, on- i der leiding van de dirigent de heer C. Chr. van den Heuvel. De dagsluiting j van deze avond zal worden verzorgd door ds. J. Noordhof van Den Bommel, die hiervoor als thema heeft gekozen: „De man die het zelf wel kon." Op vrijdag 28 juli a.s. zal dan even eens in de Evangelisatietent een bijeen komst worden gehouden, waar door de Gebrs. Boomsma een lezing met dia's over Israel zal worden verzorgd. Ook deze bijeenkomst vangt 8 uur aan. Wedvlucht. Zaterdag j.l. hield de Postduivenvereen. De Trekvogels een wedvlucht vanuit Mons 152 km. Uitslag: P. Mierop 1, 3, 4, 6, 8, 11, 16, 19, 20, 21; P. Klink 2, 25; J. Kapteijn 5, 7, 9, 15, 23; L. Dorsman 10, 14; W. Kievit 12, 17; C. J. Tanis 13; A. v. d. Bok 18; W. Pad mos 22; C. V. Koppen 24; L. Mijnders 26, 29; R. Kleijn 28, 30. Op de Krammerplaat, waar het zand- lichaam van de dam die in de toekomst Schouwen Duiveland met Goeree Over- flakkee zal verbinden, zienderogen groeit, is een weegbrug gebouwd om de hoeveelheden zand en bitumen, die straks als deklaag over dit zandlichaam zal worden overgebracht, te wegen. Men is bezig de installaties voor het bereiden van het bitumen mengsel in gereedheid te brengen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Uit Brits Columbia met vakantie. De heer G. van Biert Tz. is gisteren met vakantie uit Brits Columbia, vergezeld van zijn echtgenote in zijn geboorte plaats aangekomen. Hij zal twee maan den bij zijn ouders verblijven. Kalf veroorzaakt ongeluk. De krui denier M. Kamerling reed zaterdag met zijn auto over de dijk op Dabbe, toen plotseling een kalf de weg overstak. Hij kon het beest niet meer misrijden en reed er bovenop. Het kalf was dood en de auto zwaar beschadigd. Zelf be kwam hij geen letsel. Aan de L,T.S. te Bergen op Zoom slaagden voor de cursus metaalbewer king A. Soomers en voor schilderen J. Goedegebuure. Voor timmeren L. Deur- loo en M. Laban. Voor gezel schilderen slaagde C. La- ban bij de Landelijke Stichting voor Schilders. OOLTGENSPLAAT Kollekte Roode Kruis minder dan vorig jaar. De huis aan huis kollekte voor het Ned. Roode Kruis heeft opge bracht 1691.15. Dit is 106.25 min der dan in 1960. De oorzaak hiervan zal vermoedelijk liggen in het feit, dat er in de periode dat men koUekteerde, meerdere koliekten werden gehouden. Elf van de twaalf kandidaten slaag den voor het Midden^tandsdiploma. Tij dens de te Bergen op Zoom gehouden examens voor het diploma Algemene Handelskennis (Middenstandsdiploma) slaagden van de 12 kandidaten, onder staande personen, de dames: M. v. d. Bos (Langstraat); N. A. Leijdens A.Jd.; Fr. Overbeeke Wd.; J. M. Wouters L.Jd., allen te Ooltgensplaat en A. Winkels Achthuizen. De heren: J. A. M. Hage, Ooltgensplaat; W. van Kempen, Oude Tonge (deze kandidaat behaalde 55 van de 60 punten); A. T. M. en J. M. van Kouteren, Langstraat; L. P. Osseweijer, Den Bommel; en C. Winkels te Acht huizen. Zij volgden de Middenstandscursus te Ooltgensplaat, uitgaande van het I.M.O. (Instituut voor Middenstands Ontwik keling) te 's Gravenhage. Cursusleider: de heer C. W. J. Geerts te Ooltgens plaat. Bij voldoende deelname zal in sep tember a.s. wederom met een nieuwe cursus worden begonnen. Dit zal per advertentie nader worden bekend ge maakt. Inlichtingen bij de heer C. W. J. Geerts, Telefoon (01873) 214. Bakkerij verkocht. De heer L. den Braber heeft zijn bakkerij en het daar bij behorende woonhuis Molendijk noi 10, met ingang van heden onderhands verkocht aan de heer J. C. de Ruiter Cz., die ook een bakkerij heeft aan de Mo lendijk, schuin over het pand van de heer Braber. Aanvankelijk zou de zoon van de heer Braber, de heer W. den Braber de zaak van zijn vader overnemen, maar deze heeft een werkkring in Dordrecht aanvaard. De bakkerij van de heer Den Braber is een vanouds bekend bedrijf. Wijlen zijn vader, de heer W. den Braber nam in 1901 de zaak over van de heer Os seweijer, die naar elders vertrok. Aan vankelijk werd alleen brood gebakken van meel dat door de klanten iedere dag werd gebracht. Later, vooral in de tijd dat de heer L. den Braber de zaak van zijn vader overnam, werd begonnen met het vervaardigen van beschuit, koek en gebak. Zeventig jaar heeft de familie Braber dus in de bakkerij gezeten en (vooral) het brood en de andere pro ducten werden steeds geroemd. De heer Braber, die de 65-jarige leeftijd heeft bereikt en een andere woning heeft aan de Molendijk, zal het nu wat kalmer aan gaan doen en met zijn vrouw van de welverdiende rust gaan genieten. Een groot gedeelte van zijn vrije tijd zal de heer Braber wel met tuinieren vullen, hij is hiervan een echte lief hebber.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1