Zusier Corrie Coenradie (Herkingen) ierug uii Suriname Luchtvaartfeest te Nieuwe Tonge op zaterdag 24 juni a.s. Tienjarige knaap verdronken te Oude Tonge „Bell"-helicopter van Thomsen's Havenbedrijf landde op voetbalterrein te' Middelharnis leven i Ingezonden stukken CENTRALE VEILING yitsfai exanign IJ.S.-Ë Gaat een grote of kleine ballon sneller door het luchtruim? Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt ttveemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De start Os. G. Zwerus ksmt 2S aug. 'm Hoffand aaii Vier jaar arbeid op Stoelnnans-eilancl in zendingsziekeniiuis Bedreiging ol verkeersveiligheid Jongen van 12 jaar plotseling overleden ■MIDDELHARNIS Legt ook dit seizoen de H.LO.-proeven af! Dinsdag 20 juni 1961 No. 3002 PBINS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avo nds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, BIJ contract speciaal tarlet Jïet komende luchtvaartfeest heeft al ^el wat pennen en monden in beroe ring gebracht. Zo bereikte ons de vol gende vraag? Als straks de grote ballon van Boes- man en een kleine kinderballon tege- Iflk worden opgelaten, wie van de twee zal dan het snelste door de wind worden voortgedreven? De eerste gedachte is: de grote ballon gaat harder, want hij zal natuurlijk meer wind vangen. Maar er zijn ook velen, die denken, dat de kleine ballon sneller gaat, want die heeft minder weerstand. Wel, deze vraag heeft de mensen, al sinds héél lang bezig gehouden. Er zijn wereldberoemde aeronauten geweest, die proeven op dit gebied hebben geno men. Een van de eersten was Jean Bianchard. Deze balloncommandant, die reeds 150 jaar geleden zijn eerste bal- lontocht ondernam, monteerde tussen de tïaabol en zijn schuitje een groot zeil, om aldus precies als in de scheepvaart meer wind op te vangen en dus sneller vooruit te komen. Maar zó eenvoudig ging het niet. Anderen dachten dit vraagstuk op te lossen door met een handpomp in de ballonzeilen te blazen.zo ongeveer deed ook Ba ron von Münchhausen het, die zichzelf met paard en al uit het moeras hielp door zich aan de haren omhoog te trek ken. Hoe gaat het dan wel gaat? Vraagt U het maar zelf aan de balloncommandan ten als zij bezig zijn hun iuchtvaartuig voor de start gereed te maken. Want het bestuur dat deze luchtvaartshow organiseert, heeft enige aardige wed strijden voor het publiek georganiseerd. 'Tijdens de luchtvaartshow: Wedstrijden voor het publiek. De luchtvaartshow brengt niet alleen verschillende stunts op luchtvaartge- ,bied, maar het publiek kan zélf aan ï-sommige programma-punten actief deel- ■nettien. Zo kan men op het start-ter- iiïjein gratis vragen stellen aan de bal loncommandant. Deze vragen moeten op schrift zijn gesteld. De origineelste vragen zullen door de ballonvaarders voor de microfoon worden beantwoord. De aardigste vraag krijgt een lucht- vaartprijs. Als er weinig wind is, zal er nog een extra programma-punt aan de lucht vaartshow worden toegevoegd. De Bal loncommandant zal met de ballon dan enkele malen aan een kabel tot een hoogte van vijftig tot honderd meter stijgen, met aan boord enige autoritei ten en journalisten. Ook enkele per sonen uit het publiek zullen deze sen satie kunnen ondergaan. Daarna komt het letterlijke en fi guurlijke hoogtepunt van de dag: de start voor de vrije vaart naar onbeken de bestemming. Waarheen gaat het trot se luchtschip? Wel, ook deze vraag kunt U beant woorden, want het voornemen van het bestuur is, formulieren beschikbaar te stellen, waarop men de vraag m.oet in vullen: „Op hoeveel km afstand zal de ballon landen?" Vlak na het vertrek, als de grote ballon nog boven de start plaats vaart, zal een parachute worden uitgeworpen. Men moet raden op welke hoogte de parachute uit de mand wordt geworpen. Op het terrein zal men originele fo to-kaarten van de ballon kunnen krij gen, deze worden voorzien van een bij zonder luchtvaartstempel. Men kan de kaarten aan kennissen adresseren, de ballon neemt ze mee en na de landing zorgt de post voor de bezorging bij de geadersseerde. Tenslotte is er aan dit luchtfestijn nog een wedstrijd verbonden: ,,Wie maakt de mooiste foto film van deze middag?" en heeft de Haagsche Ballon- club de fraaie Courcellesprijs uitgeloofd voor degenen, die hef eerste present is bij de ballonlanding. Een zeer droevig verdrinkingsonge val heeft vrijdagavond j.l. te Oude Tonge plaats gehad. Aan het eind van de haven bij de sluis waren zoals ge woonlijk grote groepen kinderen aan het zwemmen; ook de 10-jarige Pieter Luij endijk. Toen de jongens en meisjes naar huis gingen tussen 8 en 9 uur want het was prachtig weer bleef er een hoop je kleren en een klein fietsje liggen. De naar huis kerende jongelui hadden er geen erg in, dat er één achterbleef, maar toen Pieter Luijendijk niet op tijd thuis was, werd men ongerust. De va der snelde naar de sluis, de politie en de brandweer kwamen in de weer en begonnen te dreggen. Men kv,?am op het idee met een net de sluis af te vissen; te ongeveer kwart voor elf werd het lijkje opgehaald en geborgen. Niemand van zijn kameraadjes heeft er ook maar iets van gemerkt, men had hem niet eens gemist. Uit dit ge val blijkt v/eer hoe nodig toezicht is bij het zwemmen vooral van kinderen en hoe noodzakelijk dat er een zwembad komt. Dan kunnen de ouders ook meer gerust ziin. Er is grote verslagenheid in de ge meente over dit tragische gebeuren en er gaat een diep medelijden uit naar de zwaar getroffen ouders. Ds. G. Zwerus, predikant der Geref. Gemeente te Norwich, Canada, (voor heen te Middelharnis) die zoals bekend het beroep naar Nunspeet heeft aan genomen, hoopt vrijdag 18 augustus met de „PtOtterdam" uit New York te ver trekken en zaterdag 26 aug. te Rot terdam aan te komen. Zondag 27 aug. hoopt hij eerst zijn vorige gemeente Middelharnis te dienen. De bevestiging en intrede te Nunspeet zal D.V. plaats hebben op donderdag 31 aug. Om hem te bevestigen is ds. v. d. Bijl te Barne- veld aangezocht. Vier jaar arbeid in een ziekenhuis op het Stoelmans-eiland in Suriname, uit gaande van het Zendingsgenootschap der Evangelische Broedergemeente te Zeist, heeft zuster Corrie Coenradie te Herkingen er op zitten. Verleden week is zij per K.L.M.-vliegtuig van deze zendingsbasis naar haar ouders en familie teruggekeerd. Zij heeft daar al die tijd bijzonder prettig gewerkt onder de Aukaners, in het aldaar gevestigde Zendingshospitaal. Wij hebben haar op gezocht en ons haar bevindingen laten vertellen, waarvan we hier een kort relaas laten volgen. as en -of egrafenis Jem.teBii^* Ds. L- M'^' gesproke"' Mej. C. E. Coenradie te Herkingen bezocht, na de lagere school te hebben doorlopen, de Ulo te Middelharnis en ging nadat zij haar diploma had verkre gen in de verpleging in het Diacones- s^nziekenhuis te Gouda. Zij werkte daar van 1950 tot 1957, behaalde het diplo ma Ziekenhuis-verpleging plus kraam- aantekening en werkte in het laatste als eerste verpleegster in de kraamafde- ling. Op een sollicitatie van het Zen dingsgenootschap der Evangelische Broe dergemeenschap te Zeist (de Hernnhut- ters) werd zij aangewezen voor uit zending naar Suriname op het Stoel- mans eiland in het Johanneshospitaal. Zoals bekend is Suriname (thans nog) een autonoom gebiedsdeel binnen het Koninkrijk der Nederlanden, aan de noordkust van Z. Amerika. Het genoem de eiland ligt 130 km van de kust is 8 km lang en 4 km breed en bestaat hoofdzakelijk uit oerwoud. De bevol king bestaat vnl. uit creolen, die gro tendeels geconcentreerd zijn in en om Paramaribo (100.000 inwoners). Zij werkte hoofdzakelijk onder de Aukaners, een stam die eigenlijk niet op het Stoel- manseiland woont, maar daar toch van tiJQ tot tijd komt en zich in de dorpjes m primitieve hutten vestigt. De stam heeft tot hoofd een z.g. granman, die ook het hoofd is van hun godsdienst. ^i) geloven nog in geesten, de ware godsdienst is hun vreemd. De Evangeli sche Broedergemeenschap heeft er tal van zendelingen die onder deze mensen werken en er zijn ook hier en daar schooltjes. De taal die er gesproken wordt is Neger-Engels het z.g. takki- lakfa. Nederlands is de ambtelijke en onderwijs taal, wat de kinderen op de sc^len wordt bijgebracht. Hét Stoelmans-eiland ligt aan de Morawyne-rivier met sterke stroom versnellingen; Paramaribo is dan ook f„"^^'i,™aar te bereiken met een kor jaal. Eens per week komt er echter een Vliegtuig, dat levensmiddelen, medica menten enz. aanvoert. In ernstige nood gevallen voor operatie, worden de in- neemsen per .vliegtuig opgehaald, om- naen die m het genoemde ziekenhuis voeren Als de mensen ziek zijn komen ze met hun korjalen naar het ziekenhuis en brengen dan hun hele familie mee. Ze vestigen zich dan in primitieve hut ten en wachten, tot de patiënt beter is en weer kan worden meegenomen. Ze moeten slechts één kwartje voor ver pleging betalen; de vrouwen, die geen geld hebben, betalen in natura. Zuster Coenradie vond het er bijzon der prettig werken. De inheemsen zijn erg dankbaar voor de hun verleende geneeskundige hulp. Er is één dokter met zijn gezin, drie Hollandse zusters en enige inheemse hulpverpleegsters. Men heeft er tegenwoordig ook een kerkje de verzorging van zieken en Evangelie-bediening gaat er samen, zo dat er zeer zegenrijk werk wordt ver richt. Zuster Coenradie had er ook een pe tekind, waarvan we hiernaast een foto hebben geplaatst. Bij de geboorte over leed de moeder; haar grootmoeder kwam het kind in een open korjaal Zuster Coenradie met haar petekind Beatrix, die aan haar speciale zorg was toevertrouwd. brengen, omdat er geen voeding voor was. Als er geen moedermelk is, moe ten de kinderen sterven. De zusters noemden haar Beatrix, omdat juist in die tijd prinses Beatrix een bezoek had gebracht aan Suriname. Na ongeveer een half jaar kwam de grootmoeder het kind weer ophalen. Begrijpelijk viel het afscheid toen niet mee, omdat men er zeer aan gehecht was. Zuster Coenradie zal niet meer naar dit zendingsveld terugkeren. Na de va kantie treedt ze weer in dienst als dl- acones in het ziekenhuis te Gouda. Met dankbaarheid ziet ze echter terug op de vier jaar, die zij in Suriname heeft doorgebracht. Vrijdagmorgen vloog een „Bell" heli copter met een groep arbeiders van Thomsen's Havenbedrijf in 12 minuten van Pier 6 aan de Waalhaven naar Middelharnis. De helicopter werd be stuurd door de Amerikaanse invlieger I. P. Franklin. Op de foto ziet men de groep waarvan we de namen in ons vorig nummer hebben gepubliceerd die zeer enthousiast waren over deze wijze van vervoer. Burgemeester P. W. Hordijk was aan wezig om de luchtreizigers te verwel komen. Aan de binnenzijde van dit blad vindt de lezer een artikel, waarin een en ander over dit moderne vervoermid del wordt verteld. Zuster Coenradie had over belangstelling bij haar thuiskomst niet te klagen. Van vrienden en kennissen ontving ze een schat van bloemen en fruit. We zien haar hier in de tuin van haar ouderlijk huis te Herkingen, te midden van een bloemenweelde. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Cornelis, zoon van W. Hartman en L. J. v. d. Slik; Jan, zoon van J. Bezuijen en N. v. d. Nieuwendij k; Leendert, zoon van P. Guldemeester en J. van Eek. 'Overleden: Iman Braber 82 jaar, echtgenoot van A. Maliepaard; Joan Martijn Bruggeman, 1% jaar, zoontje van D. Bruggeman en A. N. Heerschap. Toelatingsexamen. Voor het toela tingsexamen van de R.H.B.S. te Mid delharnis slaagden de volgende leer lingen van de Chr. School: J. Buth, J. van Driel, H. van Oortmerssen en C. de Wachter. HERKINGEN Opbrengst collecte. De collecte in de gemeente gehouden ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht ruim 85.—. Ongelukken. Het zoontje van A. Klem kwam met zijn fietsje zodanig te vallen dat hij een gapende wond aan zijn kin opliep en doktershulp nood zakelijk was. De kleine Tonie Bazen kwam tijdens het spelen in het zand op het Onderlangs, een nagel van een der tenen af te scheuren aan een betonnen band welke onder het zand bedolven lag, ook hiervoor moest heelkundige hulp worden ingeroepen. Schoonmaak kerk. Vanwege het schoonmaken van het kerkgebouw der (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Daar reeds geruime tijd herbestrating plaats vindt te Sommelsdijk n.l. de Langeweg en de Krak, wordt het ver keer wat in de richting Ouddorp gaat door de Binnenweg via de Voorstraat geleid. Bedoeling van dit schrijven is om de betreffende autoriteiten opmerkzaam te maken dat dit een onhoudbare toestand is. In de eerste plaats het gevaar voor de kinderen die op elk moment van achter parkerende auto's de straat op vliegen. Er staan wel twee verkeers borden ter aanduiding dat er ook nog een school is (maar die borden ziet men niet). De snelheid waar mee gereden wordt is helemaal uit den boze (15 km zou hier zeker gepast zijn). Dan het smalste gedeelte van deze straat (St. Joris Doelstraat) waar Hel leman zijn ijsjes verkoopt en Luijendijk zijn vlees verder Beekhoven zijn jonge klantje helpt. Het is al ge beurd dat moeders hun kinderen vlug moesten grijpen als zij een van deze winkels verlieten daar ze anders zeker onder de achterwielen van zware vrachtwagens zouden gelopen zijn. (Een bord met een rode en witte pijl zou be ter op zijn plaats zijn dan het stop- verbod op pand no. 19). Volgens mij zou de beste oplossing zijn om het verkeer langs het Rusthuis te leiden via Dorpsweg naar de Dirks- landse dijk. Hierbij zouden zeker de bewoners van deze straten gebaat zijn daar er ook al gescheurde muren van komen! Als bewoner die dagelijks deze snel heden aanziet vraag ik me af, waarom juist in een tijd van enorme trek naar Ouddorp deze Krak moet worden herbe- straat. Er zijn 12 maanden in het jaar en juist in deze vacantie maanden worden de belangrijkste straten afgesloten. Wiens kind wordt het eerste slacht offer?? Als het kalf verdronken is dempt men de put!! S. M. L. Ger. Gemeente kunnen kussens en bij bels e.d. worden teruggebracht a.s. za terdagmiddag van 3i uur. Ongeval. De werkman A. Riedijk had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden zijn arm zodanig te kneuzen dat dok tershulp moest worden ingeroepen, STELLEND AM Verjaringsjonds. Het verjarings fonds in de Ned. Herv. Kerk heeft over de maand mei 149.40 opgebracht. OUDDORP Zaterdagmiddag tussen 5 en 6 uur is de 12-jarige Karel van Smaalen van Rotterdam, die met zijn ouders op het terrein van de V.V.V. met vakantie was, plotseling overleden. Karel, die uit een gezin van 7 kin deren is, had 's middags wezen zwem men, en om 4 uur normaal aan tafel gegeten. Te ongeveer half vijf ging hij een douche nemen; toen hij wat lang uitbleef heeft mevr. Breen, echtgenote van de kampmeester de deur van de douchecel opengetrokken en vond de jongen dood op de grond liggen. Bij onderzoek bleek de douche in orde te zijn; de jongen is mogelijk aan een hartaanval o.i.d. overleden. Dit zeer tragische geval heeft begrij pelijk onder de vakantie-gangers op het V.V.V.-terrein grote verslagenheid te weeg gebracht en diep medelijden met de zwaar getroffen ouders gewekt. Door de goede zorg van het V.V.V.- bestuur is het gezin Van Smaalen per auto naar hun woning te Rotterdam vervoerd. Het lijk dat maandag j.l. is vrijgegeven is aldaar heden dinsdag be graven. OUDDORP Voor het toelatingsexamen van de H.B.S. zijn alle leerlingen der Chr. School geslaagd, n.l. Andries Bosland, Max van Damme en Corrie Westhoeve. Wedvlucht. Zaterdag j.l. hield de Postduiven vereen. De Trekvogels een wedvlucht vanuit St. Denis 340 km. Uitslag: W. Kievit 1, 14; Gebr. Ver- duijn 2, 6, 11; J. Kapteijn 3, 7; B. Dors man 4, 10, 13; R. Kleijn 5; P. Mierop 9, 12; L. Mijnders 8. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond a.s. om half acht hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. Hofman van Zeist. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht van de P.D. vereniging „De Rode Duif" op zaterdag 17 juni vanaf St. Denis. Afstand 339 km. Uitslag: A. C. Koppenaal 1, 5; Gebr. V. d. Valk 2, 4, 8; J. Mijs 3; Trommel- V. d. Boogert 6, 10, 11, 12; de Gans- Kamerling 7, 9, 13; Junioren zelfde af stand: J. Trommel 1, M. Jongejan 2. Op het concours te Huizen behaalde het Gemengd Koor „Concordia" in de Afd. Uitmuntendheid een tweede prijs met 286 punten. Het dameskoor „Con cordia" in de 3e afdeling een eerste prijs met 313 punten, onder leiding van de dirigent dhr. J. J. v. d. Heuvel. Veiling van maandag 19 juni 1961 Sla A 5.—6.20; Komkommer A 30— 36; id. B 22; id. C 16—18; Tomaten A 25; id. C 58; Boskroten 11—15; Bospeen 42 Kassnijbonen 120; Spinazie 45; Bloemkool A 37—50; id. A II 32; id. B 26—24; id. B II 13—17; id. C 19—24; id. D 16; Peulen 150—161; Doperwten 5055; Rode bes per doosje 3638; Frambozen per doosje 3645; Aard beien per doosje 2233; id. per kg. 102 131; Jecunda zonder dop 8792; Do- ré 20.30-^21.50; id. driel. 13—13.40; Ei genheimer 16—17.10; id. driel. 14, id. kriel 8.10; Present 25.70—25.8f; Bintje grof 16. Vorige week werd het mondeling exa men afgenomen voor het H.B.S. diplo ma A. De volgende personen slaagden: Mej. N. L. Fris, Oude Tonge; C. A. v. d. Sluijs, Oude Tonge; A. L. van Noord, Oude Tonge; mej. J. Grinwis, Ouddorp; N. A. van Kempen, Melis sant; mej. N. B. Scherpenisse, Middel harnis; J. Vis, Sommelsdijk; mej. H. A. J. Schilperoort, Ooltgensplaat. 1 candidaat werd afgewezen. Het mondeling examen voor het di ploma B, zal worden gehouden op 30 juni en 1, 3 en 4 juli a.s. Men schrijft ons: Het comité, afd. „Flakkee" van de Nationale vereniging tot bevordering van Harmonische Lichaams-Ontwikke- ling schrijft ons voor opname het vol gende: De H.L.O. is, met zeer vele toonaan gevende sportleiders en medici, van me ning dat de lichamelijke geoefendheid en tengevolge hiervan ook de lichamelijke conditie van de totale Nederlandse be volking, onder een gewenst minimum niveau ligt. Met de gedachte, dat dit feit een aan tasting betekent van de volksgezond heid, wil zij deze bevolking stimuleren tot sportbeoefening, met als bekroning, het behalen van het Nationale diploma. Immers, een sportief volk is een ge zond, energiek, opgewekt en eerlijk volk. De minimum-eisen, die onze Vereni ging meent te mogen stellen aan ieder een, die over een normaal ontwikkeld lichaam en goede gezondheid beschikt, berusten op een circa 25-jarige erva ring. Zij omvatten hoofdzakelijk natuur lijke vormen van lichaamsbeweging, zo als wandelen-werpen-springen-klimmen zwemmen en nog enkele behendigheids oefeningen. Onze examens willen echter voorna melijk gericht zijn op de grote middel matige sportbeoefenaars, die door om standigheden, zoals b.v. drukke werk zaamheden enz. nimmer tot toppresta ties zullen kunnen komen. Het jaarlijks deelnemen wordt dan als het ware een graadmeter van een, zij het soms wat bescheiden sportbeoefening. Ook kan het behalen van het H.L.O.-diploma door de niet in een sportvereniging ge organiseerde deelnemer, een stimulans betekenen tot aansluiting bij de sportge- meenschap. In vele landen, wij noemen o.a. Tsje- cho Slowakije, Polen en Zweden, is het behalen van het nationale vaardigheids diploma een erezaak en nemen tiendui zenden jaarlijks aan de examens deel. Het wordt begeerd door nagenoeg de gehele bevolking. Men is daar trots op het behaalde insigne, dat dan ook tot de meest gedragen onderscheidingstekenen behoort. Het jaarlijks deelnemen wordt daar beschouwd als een test tegen li chamelijke aftakeling. Hoewel op veel kleiner schaal, wordt deze opvatting gelukkig ook in ons land meer en meer begrepen. Het aantal voor de zevende tot zelfs voor de 15e maal geslaagden kan reeds op honderden ge steld worden. Dat dit aantal in de naaste toekomst tot duizenden moge toenemen. De trainingslessen welke ook dit sei zoen geheel kosteloos worden gegeven op de sportterreinen van de V.V. Flak kee in de v. Pallandtpolder zullen aan vangen op donderdagavond 22 juni '61, om plm. 7.15 uur. Gedurende de zomermaanden juli en aug. zal dan op elke donderdagavond aan kandidaten de gelegenheid worden gegeven zich te bekwamen voor het fraaie Nationale H.L.O. diploma. Kandidaten zijn verplicht in sport tenue te verschijnen. Eksameneisen als mede nadere toelichtingen zullen steeds op de oefenavonden gratis beschikbaar worden gesteld. Het H.L.O. Comité afd. „Flakkee" p.a. Pr. Hendrikstr. 18, Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1