Winier op Schouwen SUNILi fbrunott\ Salonboot „Lodewijk" vaart dagelijks naar de Deltawerken in de Grevelingen - s SUNIL m s De familie Stowitts - Van der Veer uit llmeril(a, met valtantie f Sommelsdi lljl^l^j^^^y^j^iy^ V 1911 - 29 juni -1961 Een oliepijpleiding van Canada naar Engeland? LasI' van zenuwen? m-^ ^m Mijnhafdfs Zenuwtableffen helpen U er overheen WIJeiQNtVINGEN GOEDEREEDE f Contact met Flakkeese emigranten Van Wijlen het echtpaa-^G. Mey«-^-- der Veer- ds. l. Blok va. (Extra collecte Vroegindeweii peiie. ^ij'^f^" Kerk 10 uur ZE Grote belangstelling bij proefvaart stavenisseI MEI Bladz. 2 „EILANDEN-NIKU'WS" Vrijdag 9 Juni Het moderamen van het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B, heeft op uitno diging van het bestuur van de Gewes telijke Afdeling Schouwen-Duiveland van dezelfde Bond een bezoeli gebracht aan Schouwen. Bij deze excursie kwam de Zeeuwse C.B.T.B. tot de conclusie dat het heden winter is in een groot ge deelte van de Schouwse landbouw en in een groot fruitteeltgebied rond Burgh en Haamstede. Het gezelschap constateerde o.m. dat de gerezen moeilijkheden in de fruit sector meer en groter blijken te zijn dan in de landbouwsector. Het vaststel len van deze gevolgen van verdroging en (hoe tegenstrijdig dit ook moge klin ken) verrotting is niet moeilijk. De ver- drogingsverschijnselen van het jaar 1959 en het verrottingsproces van het jaar 1961 lopen parallel. De oorzaken van deze droevige omstandigheden aan te wijzen is uiteraard veel moeilijker. Ge dacht werd hierbij aan de inundatie gedurende de oorlogsjaren en het daar opvolgende toegepaste ontwaterings- plan, daarna de inundatie tengevolge van de watersnoodramp d.d. 1 febru ari 1953 welke gevolgd werd door een herverkavelingsplan hebben de struc tuur van de polder Schouwen ongunstig beïnvloed. Ten overvloede kwam hierbij nog het wel zeer bijzondere natte jaar 1960, waarbij de vruchten niet dan met zeer veel moeite en inspanning van het land konden worden gehaald. Een stren ge ouderwetse winter had in deze om standigheden nog veel tot herstel kunnen bijdragen en zo kunnen we verder gaan. Onze menselijke geest tracht meestal op deze manier de som „af" te krijgen, doch ook in dit geval is een zwart-wit niet de oplossing. Een diepgaand on derzoek zal nodig zijn om de oorzaken van deze structuur-verschijnselen aan te geven. De betrokken boeren op Schouwen zitten nu met misgewassen, welke het gezelschap deed concluderen, dat er moed en zeker vertrouwen nodig is om bij dergelijke vruchten voort te gaan met de verzorging daarvan. Zeer ernstig heeft de deputatie van de Zeeuwse C.B.T.B. gezocht naar mid delen welke voor de betrokken perso nen mogelijkheden tot een oplossing kunnen bieden. Eenparig ging men hier bij van de gedachte uit dat in dit ver band hulpverlening noodzakelijk en ge boden is. In de eerste plaats zal bij het eerstvolgend bezoek van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Land bouwschap aan Schouwen op 13 juni a.s een pleidooi worden gehouden voor een vergoedingsregeling voor gewassen- schade. De C.B.T.B. gaat er daarbij van uit, dat deze feiten dienen vastgelegd te worden. Met andere woorden, wil men tot een verantwoorde hulpverlening komen, dan is het instellen van een ta xatie-commissie een eerste vereiste. Hulpverlening iii de vorm van rente loze kredietverstrekkingen wordt daar bij niet als een directe oplossing ge zien. De moeilijkheden worden hierbij immers verlegd naar latere tijdstippen. De oplossing werd meer nog gezocht in een nazorgregeling uit herverkavelings- verband. Met betrekking tot deze zorg wekkende toestand hoopt de C.3.T.B. nog nadere contakten te leggen mst na me met het landbouwschap, teneinde te trachten aanvaardbare hulpverlening te kunnen bewerkstelligen. Met betrekking tot de fruitteelt op Schouwen ligt de zaak zeker niet een voudiger. Meestal grote geïnvesteerde bedragen gaan in deze sector verloren. Met name is het nog een groot ver schil of men fruitteler-pachter, dan wel fruitteler-verpachter is. Reeds nu zijn 20 ha fruitteelt geheel dood, terwijl 34 ha gedeeltelijk zijn aangetast. Als men nu weet dat het gehele fruitteelt-areaal uit nog geen 300 ha bestaat in de Schouwse Westhoek en dat de Schouw se fruitkwekers tesamen reeds nu voor een half miljoen gulden zijn gedupeerd, dan krijgt men toch wel enigszins een beeld van het bedreigde bestaan van de eigenaars en/of pachters van verschil lende kleinere en grotere fruittesltbe- drijven. Door deze gang van zaken ver liest de grond zijn agrarische bestem ming en het ligt daar voor de hand, dat een recreatieve bestemming wel eens de opvolger kan zijn. De getroffen bedrijven liggen namelijk in het aan de duinrand gelegen gebied, waar de fruit teelt de laatste tijd erg bemoeilijkt werd door het verdrogen van de gronden. Na de wateroverlast van verleden jaar en van deze winter komt verrotting van de wortels voor, waarbij de bo venste nog gezonde wortels het grondwater dat intussen zijn normale peil weer heeft bereikt, niet meer kun nen bereiken. Het is een troosteloos ge zicht de afgestorven vruchtbomen, nu in juni van dit jaar, te zien staan. Ook aan deze zaak zal de Zeeuwse C.B T.B. gedurende de eerste tijd zijn aandacht wijden en streven naar een oplossing. Aan de bevolking van Goeree-Overflakkee Op 29 juni a.s. hoopt Zijne Koninklij ke Hoogheid Prins Bernhard zijn vijf tigste verjaardag te vieren. Deze heugelijke gebeurtenis wordt overal in den lande aangegrepen als mogelijkheid om uitdrukking te geven aan de nationale gevoelens van hoog achting en waardering voor de persoon en, het werk van de Prins der Nederlan den. Zo heeft o.m. het Nederlandse be drijfsleven, dat aan de Prins als inter nationale goodwill-ambassadeur zo veel te danken heeft, toesloten Z.K.H, een persoonlijk geschenk van waarlijk vor stelijke allure aan te bieden. Daarnaast echter bestaat er ook voor elke Nederlander een gelegenheid om van zijn sympathie jegens de Prins te doen blijken. Omdat, naar de mening van ondergetekenden, de bevolking van Goeree-Overflakkee daarbij stellig niet zal willen achterbijlven, lijkt het hun goed aan bedoelde gelegenheid op deze wijze ruimere bekendheid te geven. Z.K.H, de Prins, Regent en Naamge ver van het Prins-Bernhard-Eonds, heeft namelijk toegestaan dat de An jeractie 1961 tegen de achtergrond van Zijn kroonjaar wordt gevoerd en de hoop uitgesproken dat die actie in alle opzichten zal slagen. Het Prins-Bern- hard-Fonds stelt zich ten doel de gees telijke weerbaarheid van het Neder landse volk te schragen door het be vorderen van de zelfwerkzaamheid in de wetenschap, cultuur en kunst. Niet alleen het werk van geleerden en kun stenaars geniet de actieve steun van dit fonds, maar vooral ook de arbeid van de talloze verenigingen, die zich elk op eigen wijze bezig houden met de behartiging van volksontwikkeling, van jeugdzaken, van de beoefening van kunst door amateurs. Dat deze doelstelling ook voor het eiland metterdaad tot zijn recht is ge komen moge blijken uit het verlenen van bijdragen uit dit fonds aan onder scheidene verenigingen en instellingen op ons eiland tot een totaal-bedrag van 27.600.De instandhouding en ver dere uitbouw van dit cultureel vereni- gingswerk kost geld, voor de verkrijging waarvan steeds weer een beroep op het Prins-Bernhard-Fonds wordt gedaan. Aangezien dit fonds hoofdzakelijk door openbare inzamelingen wordt gevoed is het duidelijk dat de mogelijkheid tot hulpverlening er van beperkt is. Nu doet zich de unieke gelegenheid voor om, in de vorm van een sympa thie-betuiging jegens de Prins, dit Fonds aan extra middelen te helpen, waarvan het culturele leven, ook in onze plaat selijke gemeenschappen, de vruchten kan plukken. Teneinde iedere eiland bewoner deze gelegenheid te bieden zullen in de loop van de maand juni huis-aan-huis inzamelingscouverts wor- In het noorden van Canada worden op grote schaal exploitatieboringen ver richt, vooral langs de Mackenzierivier van de bodem gelijkt daar op die van de zeebodem langs de kusten van Loui- sian en Texas en men acht het waar schijnlijk dat er zich olievoorraden bevinden, schrijft het maandblad PM in het juninummer. Wellicht is het mo gelijk door de aanleg van een pijplei ding onder de Atlantische Oceaan Groot Brittanië voor de olievoorziening op de duur onafhankelijk te maken van andere gebieden zoals het Midden-Oos ten. Exploitatie van olievoorraden in de uiterst noordelijke gebieden zal ech ter, gezien de hoge transportkosten, alleen rendabel zijn als de voorraden een geweldig grote omvang hebben. Van zaterdag 10 juni v.m. 12 uur t.m. maandag 12 juni v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, telef. 2090. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Buth, telefoon 01871-306, Den Bommel en dokter Bou- man, tel. 01871-269, Stad aan 't Haring vliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, dieren arts te Middelharnis, tel. 2357. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 11 ju ni hebben voor de gemeenten Poortvliet Tholen, Nieuw Vossemeer en St. Phi- lipsland dienst dr. L. D. A. Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dr. Renes, telef. 400, Oud Vossemeer. den verspreid die in de week van 19 tot en met 24 juni zullen worden af gehaald. Ondergetekenden stellen zich voor het totale resultaat van de inzameling op het eiland vóór 29 juni te melden aan de voorzitter van het Prins-Bernhard- Fonds. Hierdoor wordt bereikt dat bij het bekendmaken van de uitslag van de nationale campagne aan Z.K.H, de Prins op Zijn verjaardag ook het Flakkeese aandeel daarin begrepen is. H. Bos, Burgemeester van Dirksland, Herkingen en Melissant. W. M. van der Harst, Burgemeester van den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge. P. W. Hordijk, Burgemeester van Mid delharnis en Sommelsdljk. J. A. Kleijnenberg, Burgemeester van Goedereede, Ouddorp en Stellen- dam. C. Nieuwenhuizen, Burgemeester van Nieuwe Tonge en Stad aan 't Ha ringvliet. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Dinsdag 13 juni a.s. des avonds 7.15 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirlisland. Inlevering vakantiebonnen. Het in leveren van vakantiebonnen voor de Bouwvakken vindt plaats op 13 en 14 juni sav. na 7 uur bij J. C. v. d. Made Emmalaan 12, Middelharnis. Werkne- merskaart ingevuld meebrengen s.v.p. DIRKSLAND Inlevering zegelboekjes. Op dinsdag 13 juni a.s. is er gelegenheid tot het inleveren van de vakantiebonnen van het S.F.B, bij M. Kalle, Wernerlaan 45, sav. na 6,00 uur. Werknemerskaart in gevuld meebrengen. Chr. Vrouwenbond. De Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt een samenkomst te houden met de bejaarden van Dirksland op woensdag 14 juni a.s. in het gebouw „Onder de Wiek". Aanvang 7.30 uur. Voor de pauze hoopt ds. van Hensber- gen te spreken en na de pauze de me disch zendeling J. van Woerden te Rho desia die over zijn werk zal vertellen, toegelicht met dia's. Degenen die vervoer wensen kunnen zich voor de 10e juni opgeven bij A, Hesselink-Nelisse Bosdreef 1. HERKINGEN De bromfiets van de heer N. Groen welke op de Scharloodijk tegen een boom was geplaatst vloog plotseling in brand. De oorzaak moet worden ge zocht in een lekke benzineleiding. MELISSANT Kerkdienst. A.s. zaterdagavond 7 u. hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan student Suijker van Rotterdam. Burg. Stand over de maand mei 'Gl. Kerkdienst. D.v. woensdag 13 juni a.s. des sav. 6.15 uur hoopt voor de Ger. Gem. in Nederland voor te gaan ds. Ligtenberg van Rotterdam. (H. Doop). Gevestigd: J. J. Koppenaal en gezin uit Dirksland; C. J. Smit en gezin uit Eimelo; A. van der Mast en gezin uit Nieuwe Tonge. Vertrokken: W. van der Bok en ge zin naar Dirksland; F. Jelier en gezin naar Dirksland; K. Grootenboer naar Dirksland. Geboren: Gerarda, dochter van A. J. L. van Bladel en van J. van Gulik, Gehuwd: G. van der Sluijs, 22 jaar, wonende te Middelharnis en N. J. Me lissant, 22 jaar, wonende te Melissant. Overleden: I. Neele, echtgenoot van L. Robijn, 72 jaar; P. Jongste, echtge note van K. Grinwis, 65 jaar. STELLEND AM Doopaangifte. In verband met de doopbediening op zondag 18 juni is er gelegenheid om doopaangifte te doen a.s. vrijdagavond 9 juni om 8 uur in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk. Trouwboekje meebrengen. Zegelboekjes en Werknemerskaarten. De inlevering^ van de vakantiebon boekjes en de werknemerskaarten van het Bouwbedrijf vindt plaats op 12, 14 en 15 juni a.s. des sav. van 7.30 tot 9.30 uur bij de pi. V. C. Koenraad, Pr. Wil helminalaan 18. Sakor collecte. De collecte welke vo rige week gehouden is ten bate van de SAKOR heeft 306.70 opgebracht. Schoolreisje. Op 14 juli a.s. gaan de klassen 1, 2 en 3 een schoolreisje ma ken naar de Rotterdamse diergaarde „Blijdorp". De klassen 4, 5 en 6 gaan daarna op 27 en 28 juli weer in Lunteren kampe ren, terwijl ook het Openluchtmuseum in Arnhem nog met een bezoek ver eerd zal worden. OUDE TONGE Verdeling zitplaatsen. Op zaterdag 17 juni a.s. wordt in de Herv. Kerk om drie uu nam. verdeling gehouden van opengevallen zitplaatsen. eengeheel nieuwe collectie iii zeer exclusieyè.modellen Gaarne zenden wij U onzej rijk-geïllustreerde catalogus franco per post! WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TELEFOON 116615 - ROTTERDAM Burg. Stand over de maand mei '61. Geboren: Francois, zoon van J. W. Nagtegaal en A. J. van der Wende; Klaasje Helena, dochter van M. J. Nijs- ten en J, van Dam; Geertruida Adriana dochter van C. van der Bok en P. Roon Overlijden: J. W. Bruggeman, echtg. van C. van den Houten. Huwelijken: W. C. Blokland en C. Breen; W. C. Tieleman en H. Tanis; H. Greebe en W. van Splunter. Ingekomen: T. van Dam en gezin van Ouddorp; M. Jelsma van Rotterdam; W. van Splunter van Amsterdam. Vertrokken: M. Lokker naar Dirks land; C. van Heest naar 's Gravenhage; A. L. Mieras met gezin naar Tilburg; W. J. van Veen naar Ouddorp. OUDDORP Inlevering vakantiebonnen. Zaterdag 10 juni van 2.305 uur wordt in de zaal bij H. Breen zitting gehouden om de bouwvakvakantiebonnen in te leve ren. Met het zegelboekje dient men te gelijk de werknemerskaart te overhan digen zonder welke geen inlevering mo gelijk is. Ook het zegelboekje dient vol ledig te zijn ingevuld ook al in 't belang van de vlotte afwerking. Na bovenstaan de datum kunnen nog t.m. 15 juni ze gelboekjes worden ingeleverd bij de plaatselijke vertegenwoordiger van het Soc. Fonds Bouwnijverheid W. M. West hoeve Oosterweg 70 te Ouddorp. Burg. Stand over de maand mei '61 Geboren: Jan, zoon van J. Meijer en J. E. van Splunter; Jacob, zoon van J. Westhoeve en A. C. van der Bok; An- nigje Arnolda, dochter van H. C. Wa len en A. van Silfhout; Leendert Hui- bert, zoon van G. van der Bok en L. C. Mastenbroek; Klaas Cornells, zoon van J. A. Meijer en C. Tanis; Chris tina Adriaantje, dochter van E. Sandi- fort en B. M. Soeteman; Jacomijntje, dochter van A. Meijer en J. Knape. Gehuwd: J. Wagenaar, 24 jaar en G. A. Goedegebuur, 20 jaar; T. van Dam, 29 jaar, en W. M. de Meulmeester, 23 j.; W. J. van Veen, 28 jaar, en P. Rijn- brand, 19 jaar. Overleden: Jacomijntje Westdijk, we duwe van D. Hoek, 83 jaar; Kommer van Splunter, echtgenoot van K. Bos hoven, 71 jaar; Dirk van Dam, echtge noot van G. E. Verhage 47 jaar (over leden te Dirksland); Jacobus Wilhelmus Weevers, ongehuwd, oud 50 jaar (over leden te Voorhout). Ingekomen: W. J. van Veen van Goe dereede. Vertrokken: G. A. Goedegebuur, echtg van J. Wagenaar naar Hilversum; B. J. van Dam, echtg. van M. J. Koese met 1 kind naar Stellendam; W. M. de Meul meester, echtg. van T. van Dam naar Goedereede; T. van Dam naar Goede reede; A. Ploeg, wed. van J. P. van der Linden, naar Loenersloot; K. Grinwis echtg. van M. den Os naar Delft; W. Breen en gezin naar Dirksland; H. Kleijn, echtg. van T. van Zomeren naar Vlaardingen; R. Wolters naar Amster dam; P. M. Moonen naar Den Helder. Visserij. Aan de gemeentelijke vis mijn bedroegen de aanvoeren der gar- nalenvissers voor de pelterijen van 142 tot 174 kg en voor export geen aanvoer, de kilogramprijzen waren van f 2.26 tot 2.36, tong 1.66—1.87, schar 22—34 et., spiering 30 et en paling 2. Beurs: Op de beurs van donderdag golden met kalme handel de volgende noteringen: gerst 2325; haver 2224; tarwe tot 31; groene erwten en schok kers 2530; furoren 12 et, alles per kg biggen 45 tot 60 gulden. Haven. In de Ouddorpse haven ar riveerde één pleizierjacht en vertrok een schip met schroot van firma Hoek. Bouwvakarbeiders. Inlevering bouw vakvakantiebonnen bij de heer Joh. Hameeteman, Oosterweg 41 vanaf 10 17 juni. NIEUWE TONGE Doopaangifte. Zondag 18 juni a.s. zal in de Herv. Kerk bediening van de H. Doop plaats vinden. Aangifte kan ge schieden a.s. zaterdag 10 juni in de con sistorie der kerk des sav. om 8 uur. Een veel gedane belofte van emi granten, bij het afscheid op het vlieg veld of op de kade is: „We zullen blij ven schrijven, hoor". Brieveii moeten als het ware de afstand tussen emigrant en familie overbruggen. Wanneer ech ter enige jaren verstreken zijn, komen De ouders van mevrouw Stowitts- Van der Veer, het echtpaar A. van der Veer-Vroegindeweij, emigreerde in 1903 van Goeree-Overflakkee naar Ameri ka, omdat dit land reeds toen meer mo gelijkheden bood dan Holland. Emigre ren betekende in die tijd een hele on derneming, waartoe maar niet ineens werd besloten. Het echtpaar vertrok met de „Rijndam" en vestigde zich in Grand Rapids, waar zij hun gehele le ven hebben gewoond. Was de heer Van der Veer in Hol land gewend om landarbeid te verrich ten, in Amerika werd hij fabrieksarbei der. In 1928 brachten zij een bezoek aan hun familie in Holland; dit was het eer ste en laatste bezoek, dat zij sinds hun emigratie aan Nederland brachten. Ge durende al de jaren echter, dat zij in Amerika woonachtig waren, werd een geregeld contact onderhouden met de familie in Sommelsdljk en met name de heer A. van der Veer. Toen de heer Van der Veer in 1956 in Grand Rapids kwam te overlijden, werd de briefwis seling door zijn echtgenote, mevr. Van der Veer-Vroegindewij voortgezet. In 1959 kwam ook zij, op 85-jarige leeftijd te overlijden. Het contact bleef evenwel bestaan, nu voortgezet door de jongste dochter van het overleden echtpaar, mevrouw Stowitts-Van der Veer. „Ik verlangde naar het land van mijn ouders" Door de regelmatige briefwisseling met de familie in Nederland, die men alleen kende van foto's, begon bij me vrouw Stowitts-Van der Veer het ver langen te groeien, om eens een reis naar Nederland te maken. Veel hadden hun ouders verteld over hun geboorteplaats en het eiland, wat bij hun vertrek in 1903 nog rust en vre de ademde. Graag wilde zij die plaats zien, waar hun ouders gewoond hadden. In 1960 werd besloten, om voor enige tijd naar Holland te gaan. Het echtpaar trof het echter niet best, want alle schepen waren in de vacantie periode volgeboekt. Daarom kon men eerst dit jaar de reis naar Nederland maken. Zaterdag 3 juni j.l. arriveerden zij met de „Statendam" van de Holland Amerika Lijn in Rotterdam; zij ZONDAG MDDELHARNI uur ds. r poe Varende Gem« en 6 uur ds. C Ger. Kerk 10 Gem. 10 en 6 (vrijgemaakt) bergen. de brieven meestal spaarzamer; sqirKSLAND rl helemaal niet meer, dit tot groot ;- jj. N. van Hei driet van de achtergeblevenen. Dat' C. J. Kesting. echter ook anders kan, wordt Ger. Gem. 10 frapjoante wijze bewezen door het ecIERKINGEN H paar D. Stowitts-Van der Veer ds. B. J. Wie Grand Rapids, Michigan, Amerika, voor het Bou 10 en 6 uur If vIELISSANT H ds. K. Exalto. STELLEND AM ds. H. J. Smit uur ds. de Vi 30EDEREEDE j. H. Vlijm Drenth. (voori DUDDORP Her ds. J. van Vli 4 uur ds. G. 9.30 en 6.30 Doopsgez. Ge van Zwijndre* &WJIEUWE TONG T uur ds. B. J. Z ^|***J het nieuwe 1 Ger. Gem. pïi«l3UDE TONGE G. Wursten e_ Hensbergen. uur lezen. 1STAD AAN 'T Kerk 9.30 en ren, Ger. A. V. d. Zwa; De fam. Stowitts-Van der Veet 6 uur lezen. met hun dochtertje Caty. Van iiieDEN BOMMEL vrouw S'towitts zijn nog 2 zuster, ds. S. de Joi en 1 broer in Amerika woonachüi Kerk 10 en 6 Een zuster is in 1954 overleden. OOLTGENSPL. ds. J. van Di Vlijm, (voorm 9.30 uur ds. te Middelhari man. Ger. zen. werden afgehaald door de heer A. n der Veer uit Sommelsdljk, waar zij durende hun verblijf op Goeree-Oïï flakkee zullen logeren. De heer Stowitts is Amerikaan ;LANGSTRAA1 verstaat slechts enkele woorden Ht dhr. T. Vetti lands. Hij is van beroep ingenieur-; Wieg'eraad. kenaar en als zodanig werkzaam bij verwarming, neral Motors in Grand Rapids. Ook; was nog nooit in Nederland gewee Hoe de heer Stowitts Holland vino Mooi en rustig! Maar voegde hij eraiTHOLEN Herv toe: „No Rotterdam!" „Rotterdam niel nenberg en Ger. Kerk 1( J. v. Egmon( en 6.30 uur 1 10 en 6.30 ui De prachtige salonboot „Lodewijk" van de Flakkeese Rondvaartdienst, on dernemer de heer L. Visser te Stellen- dam is donderdag ingezet voor dage lijkse rondvaarten naar de Deltawer ken in de Grevelingen. Zoals wij kort geleden hebben ge meld is de standplaats de haven van Bruinisse geworden, vanwaar de af vaarten plaats hebben. Woensdag 7 ju ni heeft een proefvaart plaats gehad, waarbij tal van autoriteiten van de bei de eilanden aan boord waren: o.m. bur gemeester V. d. Linde van Bruinisse; Ir. N. Biezeveld hoofdir. A. van de direc- tiewerken Delta-Zuid Middelburg; Ir. P. H. v. d. Weele, hoofdir. bij de Rijks waterstaat te Bruinisse; ir. Thiele (van de domeinen) dhr. Groenendijk v. d. Scheepvaart-inspectie; dhr. Oskam, dir. Zeeuwse Vereen, v. Vreemdelingenver keer, wethouders, enkele raadsleden en de havenmeester van Bruinisse; van Goeree Overflakkee de burgemeesters J. A. Kleijnenberg; W. v. d. Harst en P. W. Hordijk en meerdere genodigden. Het werd een zeer gezellige proef vaart, waarbij de Rijkstonnenlegger dhr Beekman kapitein Brinkman inwijdde om zo dicht mogelijk langs de in uit voering zijnde werken op de Krammer plaat te varen. De heer Visser bracht in een toe spraak hartelijk dank voor de mede werking die hij had mogen ontvangen van de Rijkswaterstaat, waarbij hij noemde hoofdir. Biezeveld, die de su pervisie heeft over de Deltawerken in Zeeland; ir. v. d. Weele belast met de uitvoering van de Grevelingendam ir. Thiele, van de Domeinen en burge meester V. d. Linde, die voor een goe de ligplaats in de haven te Bruinisse hebben gezorgd. Na afloop van de proefvaart werd in Hotel „Bru" bijeengekomen en toonde de heer Visser zich een voortreffelijk gastheer. Burgemeester van der Linde ver heugde zich dat deze mooie salonboot voor proefvaarten vanaf Bruinisse kon worden ingezet en wenste de onderne mer daarbij veel succes. De heer Os kam sprekend namens de Zeeuwse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, was overtuigd dat veel toeristen van de geboden gelegenheid zouden ge bruik maken. De vaartochten zijn niet alleen interessant om het imposante werk te zien dat in de Grevelingen wordt verricht maar ook, omdat de tocht gaat langs een vaarwater met veel scheepvaart. Nodig was contact op te nemen met de plaatselijke V.V.V.'s in Zeeland; de heer Oskam zegde van zijn kant alle medewerking toe. Ir. P. H. V. d. Weele prees het initi atief van de heer Visser om deze vaar tochten in te zetten en zegde mede werking toe dat aan boord een goede voorlichting kan worden gegeven. Op zijn kantoor kreeg hij steeds veel aan vragen om rondleiding etc, die hij nu naar de rondvaartdienst kon verwijzen. Burgemeester v. d. Harst vertolkte de gevoelens van dankbaarheid van het gezelschap van Flakkee, dat zij deze eerste tocht hadden mogen meemaken. Hij deelde mee dat men op Flakkee goede herinneringen had aan deze rond vaartdienst en wenste de heer Visser veel passagiers en een goede commer ciële uitkomst toe. In de maand juni wordt eenmaal per dag en wel des middags 2 uur afgeva ren; blijkt het nodig te zijn, wordt te half vier nog een tocht gemaakt. Het voornemen is in de maanden juli en augustus 3 diensten in te leggen. Tijdens de proefvaart werd door Ir, P. H. V. d. Weele een en ander verteld over het in uitvoering zijnde werk van de Grevelingendam, waarop we in een van onze volgende nummers hopen te rug te komen. Mevrouw Stowitts-Van der ït; spreekt wel de Hollandse taal en i er niet te vlug gesproken wordt, men zelfs met haar in het Flaltks converseren. Zij heeft dat nog gelee: OUD VOSSEK van haar moeder, die de jaren na: 6.30 uur ds. dood van haar man, bij haar jong 10 en 2.30 m dochter heeft doorgebracht. Gem. in Nedt Goeree-Overflakkee is niet zoals i lezen. Chr zich dat had voorgesteld, maar niett SCHERPENIS5 min vind zij het alles prachtig. „Ikti 2.30 uur ds. er naar verlangd, om het land van mi; Ger. Gem. 9, ouders te zien," vertelde zij. Tijdti POORVLIET I deze vakantie zal niet alleen de fami^ «i 6 uur ds. worden bezocht en die plaatsen, war Ger. Kerl' aan voor hen historie vastzit, maar f Egmond. staat ook nog een 10-daagse reis Mi ^s. P. Honkoi Duitsland, Zwitserland en Frankrijk en sav. openb. het programma. S'^- MAARTEI Er gaat dus voor het echtpaar Sti 2 uur ds.^ witts-Van der Veer en voor hun 9-jac Ger. Kerk dochtertje Caty, een drukke tijd aü ^^™- Ie; breken. Op 11 juli hopen zij weerna.' BRUINISSE I Amerika te vertrekken met het vlags^ °^- J"- Goud schip van Holland Amerika Lijn Ger. Ker „Rotterdam." Wij wensen hen nog ee ^f'^ Laan uil prettige vakantie toe. r„ 10 en 5 uur NIEUWERKEI dr. J. H. Be. ST. ANNALA uur ds. P. V H.A. en sav 9.30, 2 en er in NederlanJ zen. en 6 uur ds. H.A.) Oi: uur dhr. J. NIEUWE TONGE Ongevoil. De heer H. K. alhier W[ op de Herkingsedijk doordat liij i"!; losse grind terecht kwam met z'f bromfiets te vallen, waardoor hij grote hoofdwond opliep en zich der geneeskundige hulp moest stellf' OOLTGENSPLAAT Schoolreisje Openbare Lagere Srfi* Nr. 1. Begunstigd door mooi maal?;ten de leerlingen van de drie Iaa=; ste klassen op 1 juni hun jaarlP-' schoolreisje. Dit keer ging de tocht naar de OistK; wijkse vennen, waar een wandeling* om een ven werd gemaakt. Na de W"' dagpauze werd een bezoek gebracht a* sprookjesbos „De Efteling". Tijdens de terugreis werd even 5=' stopt bij het dorp Teteringen, waar* laatste consumptie werd gebruikt' O' zeven uur arriveerde men weer alii'*^ waar de plaatselijke muziekverenig'j- de jonge reizigers(sters) opwaclit'' Daarna volgde een korte wandel''- door het dorp. Het zij nog vermeld, dat de reis verzorgd door de busonderneming ifi' A.O." te Middelharnis, Opgave bejaardenreisje. De beja';' den die wensen deel te nemen aan l'| reisje worden'verzocht zich vóór voe^'.. dag 14 jïini a.s. op te geven bij nievrd" H. Kobus-Jordaan, Voorstraat 22. Een paar Oude Tonge de bouw van gen. Sindsdief heren Mooijae lijke aannem' vingsbedrag gegund hebbe schoten en k; van het bijzo Hingen. De ai pop, eveneen in zijn ontwei Goeree—Over etagebouw ml galerij. I Van deze a' komt de hel re helft er t vinden zich bij de bened> geltrottoir, b| de galerij. De galerij huizen, die complex WO. ^e galerij he, tectuur zuUei men er in dit trappen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 2