IglIAnPEfl-ftlEIJWS nationaal Reis- en Spaarfonds „Wij komen opent perspectieven voor emigrantenouders Groois idee van de heer M. Reckman uH Naarden IS Plaatselijk nieuws Lepelaar-kolonie in „Het Zwanewater" uniek kleinood van Nederlandse natuur Boekbespreking f# BUITENLAND TECHNISCHE SCHOOL LERAAR Voor beter bruidswerk B. VISKIL JAARLIJKSE GASTEN UIT DE NUL-DELTA blad Vrüdag 21 april 1961 No. 2986 ALG. VORM. ONDERWIJS Contactavonden Clir. U.L.O. Orgelbespeling op koninginnedag UIT DE KERKEN Bloemenmagazijn skenbu"' Massale gezinsuitbreiding in volle gang w$& Ettense veemarkt Veilingberichten Cuba ne gespannen toestand, die al gerui me tijd op Cuba heerste is vorige week Sterdag tot een uitbarsting geltornen, ben drie Cubaanse luchthavens door Wimen en raketten werden bestookt, /eigens de regering van Cuba waren leze aanvallen ondernomen door vlieg- uieen die opgestegen waren in de Amerikaanse staat Florida. Terstond heeft Fidel Castro de regering van de /erenigde Staten aansprakelijk gesteld boor deze bombardementen. Van Ame- likaanse zijde is deze verantwoorde lijkheid van de hand gewezen. Maandag is op enkele plaatsen in Cu- ha een invasie begonnen van opstan delingen tegen het regiem van Fidel 'astro. Dr. José Niro Cardona heeft jch aangediend als de leider van de Joorlopige Cubaanse regering" en heeft 'l^erklaard dat „Cubaanse patriotten zijn Isegonnen te strijden voor de bevrijding l?an het vaderland." De aanvallen zouden zijn ondernomen door uitgeweken leden van de Cubaanse I Naar het schijnt duren de aanvallen ïvoort en zijn ze niet zonder succes. Het Is echter moeilijk de juistheid van de ■berichten te controleren, daar het tele- ïoon- en luchtverkeer met Cuba geheel stil ligt. In het gehele land is de nood toestand afgekondigd. Dat er op de duur iets zou gebeuren op Cuba, was allang te voorzien. Fidel Castro, die hoe langer hoe meer aan de leiband van Chroestsjow begon te lo pen, heeft zich als een ware dictator ontpopt, onder wiens bewind de de mocratie geen schijn van kans meer had. Dat moest zich vroeg of laat wel wreken; naar het oordeel van politieke waarnemers is het vroeger gebeurd dan werd verwacht. De opstandelingen schijnen veel hulp te ontvangen van de al te lang on derdrukte bevolking. Er was reeds een ondergrondse beweging op Cuba werk zaam, die vanzelfsprekend thans open lijk de zijde van de rebellen heeft ge kozen. Men moet de opstandelingen niet be schouwen als volgelingen van de ver dreven dictator Batista. Het zijn juist daarom mensen die in het begin veel heil van Castro verwacht hebben, maar in hem teleurgesteld zijn. Castro heeft aanvankelijk bedoeld, van Cuba een nieuw, modern, democratisch land te maken. De sociale tegenstellingen in dat land waren nogal groot, zodat zijn leu zen bij de armoedige boeren op het platteland weldra gehoor vonden. Te recht zagen de V.S. hierin een commu nistische dreiging en dat heeft Castro tot een fel tegenstander van Ameri ka gemaakt, waardoor hij steeds meer in Russisch vaarwater is terechtgeko men. Hij is echter een te zelfstandige figuur om alleen maar stroman van Moskou te zijn. Tot op zekere hoogte is hij te vergelijken met de vroegere dic tator van Argentinië, Péron. Eigenlijk vertoonden beiden meer trekken van Hitler dan van Criestsjow. Hoewel Amerika doet alsof het van de prins geen kwaad weet, is het duidelijk dat de invasies op Cuba de instemming van de V.S. hebben. Het gevaar bestaat dat Cuba een nieuw element in de kou de oorlog zal worden. De betrekkingen tussen Amerika en Rusland, die aan het verbeteren waren sinds de ambtsaan vaarding van president Kennedy zou den er wel eens door kunnen verslech teren. Voor een militair conflict behoeft men niet zo spoedig bezorgd te zijn, zo lang de strijd tot Cuba beperkt blijft. Premier Chroestsjow heeft reeds een persoonlijke boodschap aan president Kennedy gezonden, waarin hij deze ver zocht een einde te maken aan de agres sie tegen de Cubaanse republiek." Als hij daartoe niet bereid blijk te zijn, zal Rusland de Cubaanse regering alle ge wenste hulp bieden. Eichmann De president van de Israëlische recht bank heeft bekend gemaakt dat de rechtbank zich bevoegd acht recht te spreken in deze zaak. De raadsman van de oorlogsmisdadiger heeft namelijk de ze bevoegdheid bestreden en de recht bank van partijdigheid beschuldigd. Hierna werd verdachte gevraagd of hij zich schuldig achtte aan de vijftien ten laste gelegde feiten. Vijftien maal antwoordde Eichmann zonder aarzeling en met vaste stem: „Niet schuldig in de geest van de aanklacht." Hij doet het namelijk voorkomen, alsof hij slechts als een willoos instrument de bevelen van Hitler heeft uitgevoerd op grond van het „Befehl ist befehl." Terecht heeft de aanklager Hausner erop ge wezen met welk een satanische wellust de beklaagde deze bevelen heeft uit gevoerd en hoe hij persoonlijk verant woordelijk moet worden geacht voor de wegvoering, mishandeling en uit roeiing van miljoenen Joden. Vele wreedheden van Eichmann en zijn on dergeschikten passeerden de revue en de aanwezigen in de rechtzaal waren hun ontroering nauwelijks meester. Bij dit alles bleef de verdachte onbewogen. Wie als een' dergelijk misdadiger nog zo'n houding aanneemt, moet wel geen geweten meer hebben. Er is voor deze misdaden maar één vergelding: de dood straf, die Eichmann dan ook ongetwij feld zal krijgen. Het is te hopen dat dat niet al te lang duurt! IVIaar het recht moet nu eenmaal zijn loop heb ben. MIDDELHARNIS Verbetering. In de slotalinea van het verslag over het afscheid van de heer N. M. Steur is een vergissing gemaakt. De opvolger van de heer Steur wordt niet de heer Bons zoals gemeld, maar de Techn. Hoofdambtenaar A de heer P. de Jong, die naast eigen functie het werk van de heer Steur zal overne men. DIEKHUUSNIEUWS ruil- Ruübeurs. Zaterdag a.s. is er beurs van 23 uur. Spelavond. Van 7 uur tot half 10 is er een spelavond voor jongeren van 12 jaar en ouder. Muziekuitvoering: Onder de titel: Mu- zikaal-mozaiek houden de Dlekhuus- clubs hun jaarlijkse muziekavond. Is een mozaïek een kleurig schouwspel, de ze avond zal een veelkleurig „hoor spel" bieden een bonte mengeling van solo- en ensemblespel, van klassieke en van wat in de wandeling „lichte" mu ziek heet. Deze vormen en kleuren vormen met elkaar het muzikaal-mo- zaiek dat dit jaar onder leiding staat van mej. C. Bernard. De uitvoering wordt gegeven op dinsdag 25 april a.s. om 7 uur. Kaarten a 1.kunt u krijgen bij dé leden van de muziekclubs. Bejaardensocieteit. In verband met de muziekuitvoering moesten we de socië teit, en dus ook de middag voor de da mes-bejaarden, verzetten naar woens dagmiddag. MIDDELHARNIS vraagt per 1 sept. '61: VoU. betr. Dag- en Avondschool hoofdakte gewenst Soil, binnen 1 week Schoolstr. 11. MIDDELHARNIS Volgende week worden er D.V. twee contact-avonden gehouden en wel dins dag 25 april voor de ouders uit Oud- dorp, Goeree, Stellendam, Melissant, Herkingen en Sommelsdijk en woensdag 26 april voor de ouders uit de overige plaatsen, beide avonden van 6.30 tot 8.30 uur. SOMMELSDIJK Voorjaarsmarkt. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat op 26 april 1961 de voorjaarsmarkt in deze gemeente zal worden gehouden. MIDDELHARNIS Op 1 mei a.s. de Nationale feestdag hoopt Arie J. Keyzer op het orgel der Ned. Herv. Kerk te Middelharnis een orgelbespeling te geven. Voor deze bij zondere orgelbespeling is een populair programma samengesteld, o.a. het „Carillon de Westminster" van L. Vier- né. Verder werken van Bach en Han del en een improvisatie op vaderland se liederen met samenzang. Deze bespeling begint om 7.30 uur nam., tijdsduur plm. 1 uur. Deuren open 7 uur nam. Programma's a 0.50 aan de kerk verkrijgbaar. Voor het orgelminnend publiek is dit concert op Koninginnedag een ware verpozing. Houdt dit bijzonder orgeluur dus op deze dag even vrij. CHR. GEREF. KERKEN Tweetallen te Amsterdam-Z. W. v. 't Spijker te Drogeham en K. Velema te Hoogeveen; Zwolle I. de Bruyne te Rot terdam en C. Verhage te Hilversum; Schiedam G. Blom te Meerkerk en I. de Bruyne te Rotterdam; Rotterdam H. V. d. Schaaf te Opperdoes en W. v. 't Spijker te Drogeham; Franiker W. van Heemst te Rozenburg en A. Rebel te Emmeloord; Zeist D. Henstra te Delft en M. Nieuwenhuijze te Amsterdam. Beroepen te Woerden W. de Joode te 's Gravenhage; Papendrecht M. Nieu wenhuijze te Amsterdam. Bedankt voor Oud Beijerland W. van 't Spijker te Drogeham; Westzaan W. de Joode te 's Gravenhage. De gezondheidstoestand van de be kende emeritus predikant ds. J. Jonge- leen te Wageningen gaat sterk achter uit. Sinds enkele weken is hij bedlege rig. VARIA Toen de brave mevrouw aan de do- miné vertelde dat ze zijn preken zo mooi vond en hoopte dat ze in boek vorm zouden verschijnen, lachte de do- miné en zei dat dat misschien wel post- huum zou gebeuren. „Nou ik hoop maar dat het heel gauw is", zei de brave mevrouw. (Burgerrecht) Telefoon 2438 Middelharnif^ Gigantisch en van niet te onderschatten waarde is de idee van de heer M. Reckman uit Naarden geweest, om te komen tot de oprichting van een natio naal Reis- en Spaarfonds voor pmifïrarten-ouders. De heer Reckman heeft een [zoon in Brazilië, die hij in 1959 heeft bezocht. Op de terugtocht, die per Vliegtuig werd gemaakt, overdacnt nij het grote voorrecht zijn zoon te hebben kunnen bezoeken, dit in tegenstelling tot vele andere emigranten-ouders, voor wie de kans om hun kinderen ooit nog eens te ontmoeten vrijwel onmogelijk was. In vele gevallen is het gebrek aan financiële middelen hiervan de oorzaak. Immers, ouders zullen nooit aan kinderen schrijven: „Stuur ons eens wat geld, dan kunnen wij jullie bezoeken." De Stichting „wij lïomen", heeft dit en vele andere problemen voor de emigranten-ouders opgelost en de mogelijkheid ge schapen, om kinderen in de vreemde te ontmoeten. Het Reis- en Spaarfonds „Wij komen", is dan ook een nationsfle zaak, een zaak waarop Nederland trots 'i kan zijn! lagt blad. Zoals reeds gemeld, werd dit idee van e heer Reckman geboren tijdens de uchtreis van Brazilië naar Nederland. De gedachte om iets te doen voor de emigranten-ouders, heeft hem sedert zijn touiskomst niet meer losgelaten. Plan- en werden gemaakt, het vóór en tegen |grondig bestudeerd en talloze conferen- ''ties gehouden. Gesprekken over de mo- ^gelijkheden van het plan werden ge- oerd met o.a. de procureur-generaal bij iet Gerechtshof te Amsterdam en ver schillende medewerkers van de Avro. Om het Nederlandse volk zelf over de ze aangelegenheid te laten beslissen, zette de heer Reckman op 5 januari 's middags na de nieuwsdienst in een ra diopraatje zijn plannen uiteen. De re actie van ons volk was overweldigend. Duizenden en nog eens duizenden brie ven stroomden bij de heer Reckman binnen, waarin dank werd gebracht voor dit grootse idee. Na deze wel zeer spontane reactie, s het nationaal Reis- en Spaarfonds definitief opgericht. En thans, ruim eén jaar na de oprichting, telt deze organisatie reeds meer dan 4.000 le den. Wat doet „Wij komen" voor U? Vele emigranten-ouders hebben wel licht zelden of nooit bij de gedachte stilgestaan om hun kinderen nog eens te gaan bezoeken. Door het in het leven roepen van deze Stichting, is echter het verlangen naar een weerzien ver sterkt, mede door het feit, dat een der gelijke reis nu ook binnen een ieders be reik ligt, Wanneer emigranten-ouders zich opgeven als lid van de Stichting „Wij komen", krijgen zij een spaarbank boekje, van de Rijkspostspaarbank. Hierop kan worden gespaard voor een reis naar de kinderen. Het geld blijft echter altijd eigendom van de spaarder. Mochten eijiigranten-ouders na verloop van tijd met het sparen willen ophou- den, dan krijgen zij prompt hun geld met de bijgeschreven rente terug be taald. Op de spaarboekjes staat, zoals uiteraard op elk spaarboekje, een nu- mer. Wanneer dus de kinderen in het bui tenland mee willen sparen voor de reis van vader en moeder, dan kunnen zij ht geld storten op het nummer van het spaarbankboekje van hun ouders. De Stichting heeft reeds weten te be reiken, dat zij, die leven van hun AOW, ook naar het buitenland kunnen reizen. Als zij de heenreis bij elkaar hebben gespaard, kunnen zij de reis reeds aan vangen. Hun A.O.W.-toelage wordt dan tijdens hun reis normaal uitgekeerd en in Hol land opgespaard waardoor hun terug reis kan worden betaald. Tevens be staat de gelegenheid, om tegen een zeer lage premie een kleine levensverzeke ring af te sluiten, terwijl een grote maatschappij bij wijze van proef een ziekte-verzekering afsluit, eveneens te gen een zeer lage premie. „W^ komen" drukt passage prijzen Gezien het grote aantal emigranten- ouders, die zich bij deze grote „fami lie" hebben aangesloten, is reeds een hoog bedrag gespaard. Dit beloopt on geveer 3.000.000.—. Hierdoor is be wezen, dat de organisatie in een zeer grote behoefte voorziet en de sympathie heeft van het Nederlandse volk. Thans worden vele conferenties ge voerd, met scheepvaart- en luchtvaart ondernemingen, om de passageprijzen te verlagen. Hieraan is reeds door verschillende maatschappijen gehoor gegeven o.a. door de K.L.M., die het mogelijk maakt om een reis te maken naar Australië voor 1780.terwijl deze normaal 2700 kost. Wanneer de Nederlandse scheep vaartmaatschappijen niet bereid zijn om de passageprijzen te verlagen, aldus vertelde ons de heer Reckman, dan zal De heer en mevrouw Reckman temidden van duizenden brieven, die zij als reactie ontvingen op de uiteenzetting van hun plannen tijdens een radio praatje, s^.-;™^^ :ii«H«ii.; '0^- getracht worden een Engels of ,Rrans schip te charteren. „We willen deze zaak echter nationaal houden en de scheepvaartmaatschap pijen zijn OD dit punt zeker bereidwil lig", aldus dhr. Reckman. „Wij komen" doet nog meer Door de Stichting is tevens een nood fonds in het leven geroepen, welk fonds beoogt om hen, die om een of andere reden b.v. door ziekte of een sterfge val plotseling naar het buitenland moe ten, aan het benodigde geld te helpen, terwijl tevens de verschillende forma liteiten zo snel mogelijk door de Stich ting worden afgewikkeld. Het door het noodfonds gegeven bedrag behoeft niet meer terugbetaald te worden. Reeds 45 personen mochten van het noodfonds gebruik maken, waarmee een bedrag van 70.000.was gemoeid. Voorts worden vele problemen op so ciaal terrein, waarmee emigranten- ouders geen raad weten, door de Stich ting opgelost. Dank zij telefoon, telex en de onmisbare hulp van de regerin gen van diverse landen kan veel wor den bereikt. Een Braziliaanse Scheepvaartonder- nemink deed een mooi gebaar door me de te delen 40 a 50 personen te willen vervoeren voor 1200.per persoon. Vermisten worden opgespoord Veel emigranten laten na verloop van tijd niets meer van zich horen, dit tot groot verdriet van de achtergebleven familie. „Wij komen" doet al het mo gelijke om emigrant en familie weer bij elkaar te brengen. Verschillende oproepen worden via de krant en de heer Reckman „Wij ko men" gedaan, om die emigranten op te sporen, die voor hun familie onvind baar zijn. Hiermee is reeds veel be reikt. Een eigen krant De Stichting „Wij komen" geeft ook een eigen krant uit, onder redactie van de heer Reckman, die van beroep jour nalist is. De krant wordt gratis be schikbaar gesteld, ofschoon van de le zers, indien mogelijk, wel een bijdrage wordt gevraagd. Deze krant houdt de emigranten- ouders op de hoogte van de gang van zaken, terwijl tevens reportages uit verschillende landen in het blad wor den geschreven. Spontaan Vermeldenswaardig is nog de spon tane reactie van het gemeentebestuur van Naarden, dat bij de oprichting van de Stichting lokaliteit beschikbaar stel de, terwijl de Naardense U.V.V. alle brieven registreerde en op de kaart stelde, zodat een overzichtelijk geheel is verkregen. De Stichting nationaal Reis- en Spaar fonds „Wij komen", heeft in het jaar dat zij bestaat, haar bestaansrecht ten vol- Jachtopziener Jan van Honschooten, trouwe waker over het natuurreservaat „Het Zwanewater" onder Callantsoog, heeft er sinds begin maart een jaar lijkse terugkerende zorg bij, welke hij met genoegen op zich heeft genomen: Op het eilandje midden in het Duin meer van het reservaat, waar de stem van de natuur door geen storende gelui den onverstaanbaar wordt gemaakt, zijn begin vorige maand weer zijn jaarlijkse gasten en zorgenkinderen. De lepelaars, neergestreken na een verre, vermoeien de tocht uit de Nijl-Delta waar zij tij dens de Nederlandse winter vertoeven. De vogels, die hun naam ontlenen aan de lepelvormige snavel, hebben na hun trek de tijd genomen om bij te komen van de verre tocht, maar zijn toch al vrij spoedig begonnen met het bouwen van de eenvoudige nesten, die zij op de grond spreiden en op de scheiding van maart en april kon de jachtopziener, die af en toe poolshoogte gaat nemen en aan wie de vogels betrekkelijk gewend zijn, hier en daar in de nesten al eieren vin den. Op het ogenblik is het In „het zwanewater" een drukte van belang: De vele huwelijken zijn niet zonder ge volgen gebleven en terwijl in sommige nesten laatkomertjes pas de kopjes uit het ei steken, liggen in vele andere nes ten al welgedane jongen, die hun hon ger bepaald niet ongemerkt laten. Foto boven: Vliegende en nestelen de lepelaars in de ongerepte natuur van het reservaat. Foto onder: Een val van de nesten. De lepelaartjes, niet bepaald schoon heden nog, zijn twee weken jong. Dat schreeuwt en dat krijst met een animo, welke door hef lekkerste hapje, dat vader en moeder brengt niet te do ven valt, en wat een moeite moeten de ouders doen om die lekkere hapjes te vergaren: Lekkernij voor jonge lepe laars wil zeggen, garnalen, en die zijn in de onmiddellijke omgeving van „het zwanewater" niet te vinden. Daarom vliegen de oude vogels dagelijks als het tij gunstig is de dieren weten dit bij instinct naar de Waddenzee, een tocht van ruim dertig kilometer heen en terug, om een krop vol garnalen te halen voor het donzen kroost. De vlie||dienst heen fen weer wordt drukker naarmate de jongen groter worden en meer gaan eisen en het is voor de grote vogels dan ook bepaald een opluchting als hun jongen vlug zijn geworden en het luchtruim kiezen om met de ouders mee te gaan dineren aan de Waddenzee. Bijgaande fotoserie geeft enkele beel den uit „het zwanewater" welke bij de meeste Nederlanders volkomen onbe kend zijn. Op de veemarkt van woensdag 19 april 1961 werden aangevoerd 260 stuks waarvan 230 runderen en 30 biggen. Het aanbod van runderen was ruim - met zeer levendige handel en de prij- zen hoger dan vorige week. In biggen matig aanbod, stugge han- d!el en daj prijzen onveranderd. Het aanbod van slachtvee was even rui mer met oplevende kalme handel, doch zeker niet hoger. Prijzen: kalfkoeien 750—1150; kalf- vaarzen 8001100; guste koeien 650 900; pinken 400—650; graskalveren 300 —450; paarden 600—900; biggen 40—60; lopers 60—80; vette koeien 2.80—3.10 per kilo geslacht. Coöp. Tuinbouwveiling „Barendrecht en Omstreken" G.A. Veiling van woensdag 19 april Bloemkool AI 54—69, BI 35—45, Cl 20—26, aanvoer 5.000 stuks. Sla 910— 1070, aanvoer 30.000 stuks, Staandglas komkommers AA 57—61, A 47—52, B 42 44, C 37—39, aanvoer 9000 stuks. Prei 11—16, aanvoer 5000 kg. Rabarber 6— 13, aanvoer 24000 kg. Radijs rood AI 9—16, aanvoer 50000 bos, AH 550—9, aanvoer 14.000 bos. Winston: A 62—72, B 48—53, C 25— 28. Goudreinette: A 44—57, B 39—41, C 31—33. Jonathan: A 50—59, B 43—56, C 32—40. Golden Delicious: A 75—86, B 64 ,C 42. Aanvoer fruit 60.000 kg. Ie bewezen. Met deze organisatie zal het „waarachtig wel gaan." Ook Goeree-Overflakkee telt vele emigranten-ouders, die wellicht nog slechts weinig van de Stichting heb ben gehoord. Het leek ons daarom goed om hierover in een beknopt ar tikel een en ander te vertellen. Het adres waar nadere inlichtingen zijn te verkrijgen is: M. Reckman, Burg. Van Hasseltlaan 10 Naarden, Tel. 02959—14756. Zojuist is verschenen de derde geheel herziene en aangevulde druk van BELASTINGAFTREK VOOR AUTOKOSTEN. Prijs 3.25 door H. N. J. Kuijer, bewerkt door A. J. Woelders insp. der belastingen. Met een lijst van catalogusprijzen van de meest-gangbare automobielen, gebouwd in de jaren 19571960. Uitgave: Nederlandsche Uitgevers maatschappij N.V. Leiden. De belastinggids voor de automobi list. Alle mogelijkheden voor belasting faciliteiten staan overzichtelijk en ge makkelijk hanteerbaar in deze hand leiding vermeld. Deskundige fiscale voorlichting over afschrijving, onderhoud, kosten langs de weg, reparatie, verzekering, dienst auto's, privé rijden, investeringsaftrek, etc. en alles over de motorrijtuigen belasting. Met het toenemende aantal auto's langs de weg komen er ook steeds meer autobezitters en gebruikers die er be lang bij hebben hun wagen zo econo misch mogelijk te gebruiken, óók door het juist toepassen van de fiscale mo gelijkheden, die veelal tot belangrijke besparingen kunnen leiden. Deze hand leiding maakt het mogelijk op het stuk van belasting „uit de auto te ha len wat er in zit." Het gehele terrein van de autokosten met betrekking tot belasting is in deze handleiding aan een beschouwing on derworpen, waarbij is gezorgd dat het behandelde zo is gerubriceerd dat alle punten snel kunnen worden opgezocht. Deze derde druk is uiteraard geheel bijgewerkt aan de hand van voorschrif ten en jurisprudentie. Wij zijn er van overtuigd dat iedere autobezitter en -gebruiker die zich de kleine uitga ve van 3.25 getroost voor de aan schaf van deze handleiding, veelal in staat zal blijken een belangrijke belas tingbesparing te realiseren. BRUINISSE Opbrengst collecte. De te Bruinisse gehouden Simavi collecte bracht op 329.15.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 9