Prins Berniïaril ere-districtsgouverneur van '''^«•^si''? Lions International ;1 40 jaar bi| de R.T.M. Ictlei Oud-Minister Hofstra Professor Romitie Wijlen Loemoemba van Oebr. Floliil door zware zeeslag vernield Firma Seton geeft deze week huishoud-shows Waarom heeft het seksuele zoveel belangstelling? jen vq, M teld van het mnen hatvtu! f RIJF Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Insiallaiie geschiedde door de heer Paul van Hessen CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Vl^instgevende avonden voor de huisvrouw Paasmandjes Paasnetjes VERB RU GG E's LEVENSMiD;DELENBEDR;jF Eerste vergadering C.J.B.T.B. en nieuw opgerichte Ciir. Platte lands Meisjesvereniging jaargang Dinsdag 21 maart 1961 No. 2978 Schie- HUIS kan aand (excl tie). ce van het ■ganlserefl 1 aug. 65.0» f 98.»» 9,0» jlverzorgi"^ zo spoed» 01870) PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon (01870) 26 29 Na 6 uur 's avonds Telefoon (01870) 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bü contract speciaal tariet Onlangs schreven we een artikel over Hofstra bij Verolme," vooral n a.v. de polemiek daarover in de socialistische en andere persorganen. De heer Hofstra is nu ingegaan op het verzoek van de redactie van „Vrij Nederland" om zijn opponenten, met name Prof. Kleereko- per, te antwoorden. Daaruit stippen we het volgende aan. - Dhr. Hofstra wijst uiteraard verwij ten van beginselverzekering etc. geheel van de hand. In zijn politieke opvattin gen is geen verandering gekomen, zo zegt hij. Dat het Verolme bedrijf een hyperkapitalistische onderneming zou zijn, vindt hij absoluut onjuist. En dat hij nu als directeur anti-fiscaal zou moeten werken, wijst hij geheel af. Voorts meent hij, dat een lid van de P.v.d.A. heel goed directeur kan zijn van een grote particuliere onderneming, omdat het juist de pretentie van deze ■partij is als doorbraakpartij, dat zij plaats wil bieden aan allen, ongeacht godsdienstige overtuiging of maat schappelijke positie. Terecht zegt dhr. Hofstra, ook, dat de kamerleden of ministers niet hun po sitie danken aan de kiezers, maar dat zij allen al lang een goede positie had den en bij het aanvaarden van het Ka merlidmaatschap of een ministerszetel ontzaglijk veel moeten opofferen (vrije tijd, liefhebberijen, gezinsleven, studie, soms zelfs gezondheid). Ieder van hen heeft het volste recht uit de politiek te gaan als ernstige motieven hem daar toe dwingen. Tenslotte deelt dhr. Hofstra mee, dat hij nog steeds het beginselprogram van de P.v.d.A. onderschrijft en dat zijn motieven uitsluitend van persoonlijke aard waren. Omdat zij uitsluitend hem zelf aangaan zijn ze niet geschikt als onderwerp van publieke discussie. En hij wenst zich niet te onderwerpen aan de geestelijke dictatuur van beterweten- de partijgenoten, die zelf nauwelijks iets'van betekenis voor de partij heb ben gedaan. Tot zover dhr. Hofstra. Inderdaad was het een persoonlijke zaak voor hem evenals het voor dhr. Verolme een in terne aangelegenheid was om hem aan zijn bedrijf te verbinden. En ofschoon velen toch wel nieuwsgierig zijn naar beider beweegredenen, zullen we het hiermee moeten doen. Toen enkele weken geleden het be richt kwam, dat de leider van de r.k. fractie in de Tweede Kamer zich om' gezondheidsredenen genoodzaakt zag zich uit de actieve politiek terug te trekken, heeft de Nederlandse pers van alle richtingen uitvoerige beschouwin gen gewijd aan deze figuur. En terecht. Want Prof. Romme was in de vader landse politiek de meest dominerende persoonlijkheid. Zoals we verleden jaar eens schreven in een speciaal hoofd artikel, was hij in ons land achter en vóór de schermen de machtigste man. Dit kwam allereerst hierdoor, dat hij de grootste fractie aanvoerde, zonder welke in de huidige verhoudingen nu eenmaal geen politiek te bedrijven is. Het werd voorts veroorzaakt door het feit, dat de K.V.P. in haar samenwer- kingstaktiek alle mogelijkheden open laat en dat elke coalitie voor haar ac ceptabel is. Maar tenslotte was er toch ook de factor van de persoon-Romme. Hij is een man van buitengewone intel ligentie, een zeldzaam geroutineerd tak- ticus, een zeer goed spreker en een on verstoorbaar debater. We hebben hem tlikwijls in de Kamer gehoord en voor al bij precaire situaties was hij in zijn kracht en wachtte ieder op het woord van Romme. Voor de K.V.P. is zijn heengaan daar om een onvervangbaar verlies. Deze partij heeft toch al niet veel kopstuk ken en de afwezigheid van Prof. Rom me zal in haar kring danig gevoeld worden. Objectief gezien zal de hele Ne derlandse politiek zijn sterke figuur missen. Maar of men het zo moet stel len, dat zijn heengaan een ernstig ver lies voor het land is, betwijfelen we. Laat ons niet vergeten, dat 1. hij een verklaard voorstander was van rooms-rode samenwerking. 2. hij medeverantwoordelijk is voor de half-socialistische naoorlogse politiek 3. hij een opportunist was met als achtergrond de roomse machtsverster- king. Uit dezen hoofde staat daarom voor ons vast, dat zijn politiek in vele op zichten funest was voor ons land. Het is alleen de vraag of zijn opvolger het anders zal doen. We kunnen er wel zeker van zijn, dat de koers in wezen onveranderd blijft. Alleen zal de taktiek minder uitge balanceerd zijn, de leiding minder be kwaam en is de kans groot, dat de K. V.P. sociaal meer links gaat varen. Nu we toch over personen schrijven, ook iets over een andere zeer omstre den figuur, de revolutionaire Kongolees Loemoemba. De reacties op de moord, waarvan hij het slachtoffer werd, waren zeer merk,waardig. In de vrije wereld ging laten we er maar geen doekjes om winden een zucht van verlichting op of schoon een moord een moord blijft en men liever een executie na Vrijdag 17 maart is Prins Bernhard op paleis Soestdijk geïnstalleerd als'ere- districts gouverneur van district 110 van Lions International. Deze instal latie werd verricht door de districts gouverneur van district 110 (Nederland) de heer Paul van Hessen, op ons eiland wel bekend als directeur-eigenaar van de darm-veredellngsindustrie te Som- melsdijk.' Hij was vergezeld van i-de heer Dick Stins, lid van de Lions en beeldhouwer te Amsterdam. De heer Paul van Hessen heeft in een korte toespraak tot Z K.H. Prins Bern hard o.m. gezegd, dat de Lionsclubs, zo geschakeerd mogelijk samengesteld uit goedwillende mannen, die elk voor zich representatief geacht kunnen wor den voor hun ambt, bedrijfstak of be roep, zich tot plicht hebben gesteld de gemeenschap te dienen, niet alleen door het bevorderen van wederzijdse ver draagzaamheid en vriendschap tussen de leden onderling, doch ook naar bui ten, ongeacht ras, geloof of huids kleur. Zij willen niet alleen in spiri tuele zin hun bijdrage leveren doch ook daadwerkelijk, door het organiseren van allerlei aktiviteiten, de gemeenschap waarin zij leven tot hulpvaardigheid aanmoedigen. De officiële doelstelling der Lions zijn duidelijk en breed van opzet; geen mo nopolie van een uitverkoren groep, doch zoeken een zo wijd mogelijke voorbe reiding. Voortdurend worden nieuwe clubs aan deze wereldomvattende or ganisatie toegevoegd; in 111 landen zijn reeds meer dan 1500 clubs, waarvan 28 stuks in Nederland. De heer Paul van Hessen zei dat het tot grote vreugde stemt dat Z.K.H. Prins Bernhard, die door persoonlijke levens houding de Lionsgedachte reeds vele jaren op vorstelijke wijze in toepassing brengt, bereid is de funktie van Ere- gouverneur van district 110 te aanvaar den, welke toetreding niet alleen een waardevolle stimulans zal vormen voor de verdere totstandkoming van Lions clubs in Nederland, doch tevens elk lid zal inspireren tot daadkracht. Op de joto: De installatie van Z. K.H. Prins Bernhard. Rechts de districtsgouverneur de heer P. v. Hessen, links de heer D. Stins, di recteur Activiteit Comité Lions International Daarna overhandigde de heer van Hessen een oorkonde aan Z.K.H, en spelde de Prins het insigne van Lions International op zijn revers, waarmee hij tot ere districts-gouverneur was ge ïnstalleerd. Met een krachtige handdruk betuigde Prins Bernhard zijn dank voor deze benoeming, waarmee hij was opgeno men in de kring van medeleden dezer Internationale Organisatie. Ter gelegenheid van deze installatie was van alle leden van de Lionsclubs in Nederland een prachtig bloemstuk op het paleis Soestdijk bezorgd, waar mee de Prins zeer ingenomen tsleek te zijn. MELISSANT Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. (Beatrix- laan) voor te gaan ds. P. Blok. STELLEND AM Ned. Bijbelgenootscnap. De afde ling Stellendam van het N.B.G. heeft een avond georganiseerd op D.V. woens dag 22 maart a.s. in 't Haegse Huus, aanvang 7.45 uur nam. Programma: Opening door de voorz. ds. W. Netjes. 2. Samenzang Ps. 119. 3. Toespraak door dhr. W. R. Scheuing, adj. secr. van het N.B.G. 4. Zang Herv. i Zangkoor. 5. Filmstrook met toelichting. I Pauze. 6. Zang- Herv. Zangkoor. 7. Toe spraak door ds. K. Exalto van Melis sant. 8. Zang Geref. Zangkoor. 9. Slui ting door ds. H. J. Smit. 10. Samenzang met collecte. Ook is er eenhuis-aan-huis boekje ver spreid door bovengenoemde vereniging, getiteld: „Hoe lezen wij de Bijbel." Wij zullen hepen dat een ieder het ter in zage genomen heeft en verzuimt vooral niet de belangrijke samenkomst bij te wonen. Houdt deze avond vrij. OUDDORP Grond.onderzoek en bemestingsadvies Ruilverkaveling. Naar we van betrouw bare zijde vernamen, zijn alle percelen in de polder Oude Oostdijk onderzocht. In verband hiermede worden alle grond gebruikers in de gelegenheid gesteld j advies in te winnen over de grootte van de bemesting. De heer Hofman zal hiervoor zitting houden a.s. don- derdag, 's morgens op de beurs en 's middags te Goedereede in de Gouden Leeuw. In de nacht van maandag op dins dag zijn, door de zware Noordwester storm en de hoge waterstand, de beide strandpaviljoens, staande op het Noor- derstrand te Ouddorp van de heren J. en W. Flohil, bijna geheel vernield. Men was jui,st begonnen, de strand tenten voor het komende seizoen weer op te bouwen. De schade is zeer groot. Ook de duinen hebben van de zware zeeslag veel geleden. Van de duinen over vrijwel het gehele Noorderstrand is ongeveer tien meter weggeslagen, terwijl de duinvorming bij de Nieuwe dijk, geheel is verdwenen. In de duinen bij de vuurtoren is een groot gat geslagen, zodat de eerste in lage vol Vv^ater kwam te staan. Sinds de rampnacht op 1 febr. 1953, hebben door stormweer en grote zeeslag, geen dergelijke vernielingen van de Oud- dorpse duinen plaats gehad. .Het strandpaviljoen van de heer W. A. van Beek, gelegen bij Toppershoedje heeft geen last van het water onder vonden. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Extra collecte voor de Theol. School. Uienveiling van dinsdag 21 maart Grove 21 07, middel 20.10, drielingen 25.07, picklers 32.28. Aanvoer 13.000 kg. een proces gezien had. Toch waren er ook in het Westen en natuurlijk ook bij ons lieden, die zijn verdwijnen van het toneel erg vonden. Dat zijn zij, die blind zijn voor de gevaren van het commu nisme en blijkbaar liever de economi sche en politieke verzwakking van de vrije wereld zien dan een terugdringen van het communisme en een straffe po litiek tegenover de opdringende oud- koloniale volken, die met behulp van Moskou want zelf zijn ze geen knip voor de neus waard de ondergang van het Westen nastreven. Dagelijks blijkt uit de krantenartikelen, dat ve len tegenwoordig geen normen meer hebben bij de beoordeling van de in ternationale situatie. Steeds meer stem men gingen op om Loemoemba maar weer in te schakelen, omdat hij zo veel aanhangers had. Al had hij heel Kongo aan zijn zijde gehad, dan had men o.i. nog neen juist daarom moeten ingrijpen, zoals men het des tijds op tijd ook met Hitler had moeten doen. Interventie is in zulke gevallen ge boden. Loemoemba was een zeldzaam gevaarlijk heerschap: brutaal, ongema nierd, handig, leugenachtig en gemeen. Toen hij oorzaak werd van talloze moorden op Belgen en verkrachtingen van blanke vrouwen, hoorde men wei nig, want dit waren „maar" kolonialis ten. Toen hijzelf echter slachtoffer werd van de situatie, die door hem was ge schapen, ging er in de halve wereld een Indianengehuil op. Zelfs Chroestsjow huilde krokodillentranen, omdat hij hierin weer een prachtig middel zag de gekleurde rassen op te zwepen tegen het blanke Westen. En in Amsterdam mochten communistische jongeren wel een agent mishandelen, maar van Loe moemba moest men afblijven! Wij zijn van mening, dat Loemoemba een Ie- De tijd dat de huisvrouw 's avonds moe en afgetobd van het vele werk in haar bed stapte is reeds lang voorbij. Daar hebben we radicaal mee afgedaan. Niet alleen de jongeren juichen dit toe, maar ook de ouderen. „Ach, tegenwoor dig hebben jullie het zo gemakkelijk met al die apparaten die het huishouden verlichten," verzuchten we, maar onder tussen zijn die ouderen, zonder dat ze er zelf erg in hebben met die tijd mee gegaan, kijkt u zelf maar rond in het huishoudendje van moeder en groot moeder. Vandaar misschien dat er, op de huishoudrevues die fa. Seton deze week op het eiland geeft, tussen die mo derne, jonge huisvrouwen, zoveel oude ren van de partij zijn. De kleine artikelen kunnen het leven veraangenamen Het is ook geen wonder. Waar men vroeger niet van durfde dromen wordt tijdens deze shows tentoonge steld. En wat zo opvallend is op deze avonden, juist de kleinste artikelen kunnen het leven veraangenamen en vergemakkelijken. Er worden veel arti kelen gedemonstreerd die weinig, bij zonder weinig kosten en die de huis- vensgroot gevaar voor het Westen ge bleven zou zijn en in het hart van Afri- I ka een satellietstaat van Moskou zou hebben gesticht. Hij zaaide wind en de daarop gevolgde storm vaagde hem weg. Evenmin als met Hitler kunnen we dus met hem medelijden hebben. vrouw veel werk uit haden nemen. Na tuurlijk kunnen we niet alles opnoemen wat er op een gezellige en onderhou dende manier getoond wordt. Het mooie zou er af zijn, want we mogen gerust wat overlaten voor de avonden dat U er zelf een kijkje gaat nemen. Keur van snufjes! Wist U dat er aardappelschilmesjes zijn voor rechts-, links- en onhandige mensen? Wist U dat er een boenwas in de handel is die niet alleen de vloe ren enz. beschermd maar ook reinigt? Hebt U ook wel eens onthand gezeten tosn U een nieuwe zwabber, bezem of zoiets aan de steel wilde bevestigen? Pa. Seton heeft de oplossing voor een klein bedrag in voorraad. Wij hadden nog nooit een fruitmandje met een res pectabel aantal mogelijkheden gezien. Het is geschikt als fruitschaal; men kan er groenten in wassen, frites in bakken, een hele bloemkool in koken, als onder zetter gebruiken en wat dies meer zei. Voor minder dan drie gulden is U eigenares. Er werden kook-, bak- en braadpan nen getoond in moderne kleuren en voorzien van de nieuwste snufjes. Een wonderpan, een snelkookpan (waarvan binnenkort een aparte demonstratie volgt) en mixers. Een atoomwasmachine kunnen de dame en heren, die de avonden verzor gen niet laten zien, al pogen ze dat, maar men kan ook niet spreken van „roeien met de riemen die men heelt", want thans zijn er zelfs volautomatische -BlfslNlNWEG°9<- TEL° 23 38 SÖ M M ELS DIJK wasmachines waarbij de huisvrouw slechts een knop moet omdraaien om een heldere was te verkrijgen. Het drogen en strijken is ook geen heksentoer meer, want ook dit is tot een minimum terug gebracht. Het is alles kinderlijk eenvoudig. En speel goed voor de kinderen te kust en te keur. Vele en mooie prijzen Wat het mooiste voor de huisvrouw op deze avonden is, is de grote kortin gen die firma Seton geeft. Dit geldt alleen voor de dames die de show be zoeken. En natuurlijk mogen we niet nalaten te vermelden dat er een groot aantal prijzen, die gratis worden ver strekt, gereed staan. Bovendien zal er één huisvrouw zijn die de gelukkige bezitster wordt van een Coleman olie- haard, waarvan ze zelf de kleur en het model mag kiezen. De prijs is eigenlijk 295 gulden maar zij krijgt hem gratis. Er zal tevens een huisvrouw of eventueel a.s. huisvrouw zijn die een Westhouse mixer zal winnen. Woensdagavond is er een demonstra tie in Ouddorp, Hotel Kloppers; don derdagavond in het verenigingsgebouw in Oude Tonge, Schoolstraaten vrij dagavond in Hotel Spee te Sommels- dijk. Dr. BOOT sprak over: Tijdens de jaarvergadering van de CJBTB, in Hotel De Kok te Sommels- dijk, hebben de jonge boeren en Chr. Plattelandsmeisjes, breedvoerig van ge dachten gewisseld over „Waarom heeft het sexuele zoveel belangstelling." Dr. Boot te Dirksland heeft het gesprek ge opend door over het onderwerp breed voerig in te gaan en de jongens en meis jes in de gelegenheid te stellen de vragen die er zijn, onderling en met de dokter te bespreken. Een nieuw bestuur voor de dames Het was de eerste keer dat de meis jes en jongens samen vergaderden. Kortgeleden is er een afdeling Platte landsmeisjes opgericht en in deze jaar vergadering werden ze in de gelegen heid gesteld zich een bestuur te kiezen. Zo werd mevr. Nellie van Eck-Knape als presidente gekozen, mej. Rudie van Putten, secretaresse, de dames Atie Jansen, All van der Vlugt en Lenie Melissant bestuursleden. Bij de jongens werd Arie Struik her kozen en in de plaats van Leen Korte weg, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Jan van der Vlugt. Het jaarverslag meldde een bloemle zing van activiteiten en gezellige avon den. Alleen staat het er met de kas niet al te best voor en dan te weten dat ze binnenkort voor een jubileum staan. Maar ach, wat geeft het, de vader, de CBTB is er ook nog, en die zal zijn kin deren niet in de steek laten, hopen ze. In het laatst van mei gaan ze naar een landbouwtentoonstelling in Lienden (Geld.) en in het begin van mei naar de bondsdag in Coevorden. Gesprekken met dr. Boot Dokter Boot zei het een geruststel lende gedachte te vinden dat de jon gelui een onderwerp wilden bespreken dat door de meeste ouderen als iets ge zien wordt waarover je eigenlijk hele maal niet behoort te praten. „Gelukkig denkt de tegenwoordige generatie er anders over. Een eeuw geleden werd het sexuele leven als iets zondigs gezien. Die me ning heeft zijn oorsprong in de historie maar sinds een kleine eeuw is men het anders gaan zien. Men vindt meer en meer de stelling verkondigt dat de jon geren juist wel op de hoogte moeten zijn van alles wat met het seksuele le ven te maken heeft. Het begint al bij kleine kinderen. Ze worden door hun ouders soms voorgelogen en de waar heid horen ze van vriendjes op school. Wie er beter kan voorlichten, de ouders of de vriendjes en vriendinnetjes, be hoeft nauwelijks beantwoord te wor den. Bovendien staat er nergens in de bijbel dat het verboden is. Juist het omgekeerde kan men vinden. Maar in de bijbel wordt geen platvloers gedoe besproken en als wij ons daar aan hou den is het in orde," aldus dr. Boot. Evenwel wordt er nog te weinig aan dacht aan geschonken hoewel de pro blemen zich opstapelen. De maatschap pelijke ontwikkeling staat achter bij de lichamelijke. Tenminste in Nederland. Hier ten lande moet men lang op school gaan en daarna komt de hogere school, zowel voor de handelsman als voor de boeren. Men kan zich niet veroorloven vroeg te trouwen want dan zijn we z.g. niet rijp maar lichamelijk wel. De me ningen hierover verschillen maar hoe het ook zei, er ontstaan lange verlo vingen waarin meestal, en dat komt op Flakkee veel te veel voor, gedwongen huwelijken. Dit geldt niet alleen voor verloofden maar het meest nog bij jon ge mensen die elkaar pas enlcele maan den kennen," vond de heer Boot die hiermede de discussie opende. Er vormden zich al vlug groepen die met elkaar een groot aantal vragen op de spreker afvuurden. Op Flakkee groeit men met de natuur op en dokter Boot moest verklaren waarom Flakkee zoveel „slechter" is dan de stad. De jongelui meenden dat Flakkee niet slecht is maar de stedelingen uitgere kender en zondiger omdat ze het kin dertal in eigen hand wensen te houden, wat hen wonderwel gelukt. Dr. Boot schreef die gedwongen huwelijken toe aan het weinig vertier dat er op Flak kee is. Op het raadhuis te Hellevoetsluis werd de heer J. Hartensveld, conduc teur bij de R.T.M., die binnenkort de dienst gaat verlaten wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, gehuldigd in verband met zijn 40-jarig dienstverband bij deze maatschappij. De heer Hartensveld, Flakkeeër van afkomst, heeft tijdens de ritten met de tram naar Rotterdam aan duizenden Flakkeeërs kaartjes verkocht. De burgemeester van Hellevoetsluis Jhr. T. A. J. van Eysinga reikte aan de jubilaris de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau uit. Mevrouw Hartensveldkreeg bloemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1