jtruciuur-veranderingen op Goeree en Overflakkee Het Is zover CROON Fa. KAPTEIN Brug over het Haringvliet aanbesteed leide 'iSlE loopavoi ïhool ilsdijk BUITENLAND BRUIDSWERK VEILIG' HERENMODE V Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ÈT LYRIL IBON IN Ialder Smenvatting en conclusies ieente INNENVERINCBED Lijdt ensme ditatie Gevallen maar niet weggeworpen /VRNIS +9 f-----------------------------------------N Wij zijn gereed met de vergroting van onze verkoopruimte. Laagste inschrijver: Aan nemers werken v/h H. J. Nederhorst te Gouda (f 8.713.000) Fruitmanden en Fruitbakjes Jje ^ruitcentrals" TELEFOON 01870-7004 33è jaargang Vrijdag 10 maart 1961 No. 2975 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon (01870) 26 29 Na 6 uur 's avonds Telefoon (01870) 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel iranciet .et op de ikefs met Vaamblliet PEKO PAtlU Ier Iten leverbaar' 2778 en 5ELGIE leid. |nu voor >OIJ liddelharnis 12059 21 (slot) We zijn thans gekomen aan het eind van onze beschouwingen. Al studerende en schrijvende kregen we meer stof te verwerken dan we werkelijk dachten en daardoor waren er in totaal 21 artikelen nodig, waarbij we ons nog ten zeerste hebben moeten beperken. In boekvorm zou het een brochure geworden zijn van 65 pagina's. Intussen vleien we ons ijet met de hoop, dat deze serie door al onze lezers gevolgd is. Menigeen zal naar het einde hebben verlangd. Maar we willen toch niet besluiten alvorens ■espect uitgesproken te hebben voor die de belangstelling en het ge- hebben kunnen opbrengen om de- ictuur tot het einde toe te volbren- En voorts danken we hen, die blijk gaven van hun interesse en waardering voor deze studie, die voor ons een zeer aangename bezigheid is geweest. We hopen, dat deze artikelenserie een bescheiden bijdrage kan vormen voor een beter inzicht in de problemen, die ,s en vooral straks een oplossing :n. We schetsten alleen de grote lij- rvan en de achtergrond, waarte- ,et structuurplan gezien moet wor- et zij aan de commissie ad hoc ;elaten dit alles verder uit te wer- :n het bijzonder hopen we, dat we rsorgaan voor G. en O. door het e orde stellen van deze proble- ik onze voorlichtende en mede- ggevende taak enigermate hebben ld, vooral door het populariseren de gecompliceerde vraagstukken, die hier aan de orde zijn. Wellicht kan dit de uitvoering vergemakkelijken. We geven nu aan het slot nog een korte samenvatting met conclusies. Aan het eind van dit artikel plaatsen we ter completering een tabel met de ge gevens over het bevolkingsverloop over het jaar 1960 van elke gemeente apart. We vestigen er de aandacht op, dat het begin-totaal van G. en O. niet klopt met het eind-totaal van de in ons derde arti kel gepubliceerde gegevens over de pe riode 1950 tot 1959. Er is een verschil van 13, maar we hebben di; cijfers op genomen zoals ze ons zijn toegezonden. Uit de tabel blijkt, dat de bevolking van ons eiland verleden jaar is toegenomen met 63 zielen, d.i. 0,2 »/o. Voor heel Ne derland was dit percentage 1,2, zodat G, en O. heel wat achterblijft. Maar in elk 'geval is er geen teruggang meer. Gezien de minieme toename kunnen we vaststellen, dat de bevolking zo onge veer stabiel is. Dit wordt niet alleen veroorzaakt door het grote vertrek- overschot van 9,2 °/oo, maar ook door het feit, dat het geboortecijfer (19,2''/oo) hier lager is dan het gemiddelde van ons land (20,8) en dat het sterftecijfer (8,0Voo) lager is dan dat van Nederland (VjeVoo). Daardoor is het geboorteover schot slechts 11,2 tegenover het lande lijke van 13,2''/oo. Opvallend is, dat er zulk een verschil is tussen de geboor tecijfers; in het Westen liggen ze veel lager dan in het Oosten, waar echter Ooltgensplaat weer een merkwaardige uitzondering vormt. Wel heel erg in het oog vallend is het verschil tussen de cijfers van Sommelsdijk en Middelhar- nls: het laatste is bijna tweemaal zo hoog! Over de 10-jarige periode 1950 tot 1959 was dat van Sommelsdijk ech ter gemiddeld 18,3%o, zodat 1960 blijk baar een incidenteel zeer onvruchtbaar jaar is geweest. Wat de sterftecijfers betreft, ligt Oost-Flakkee (uitgenomen Ooltgensplaat) veel lager dan het Wes ten, zodat uiteindelijk die streek een veel hoger geboorteoverschot heeft, Den Bommel b.v. driemaal zo hoog als Goe- deerede. De bijzonder hoge sterftecij fers van Sommelsdijk en Goedereede staan uiteraard in verband met de rust huizen. Tenslotte onze conclusies, 1. Heroriëntatie op het gebied van de economische structuur van G. en O. 18 dringend geboden i.v.m. de algemene economische ontwikkeling van ons land, de uitvoering van de Deltawerken en de uitbouw van de Rotterdamse agglo meratie naar het zuiden. 2. De economische structuur is te eenzijdig agrarisch, waardoor G. en O. Voor zijn welvaart te kwetsbaar is en ue werkgelegenheid in eigen streek veel te gering. v?u daaruit voortvloeiende moei- üjldieden openbaren zich ook in het be- mkingsverloop. G. en O. is een expul- siegebied met een vertrekoverschot van ruan 12''/oo over de periode 1950 tot 1959. Sedert 1957 is de bevolking vrij wel stabiel. Doordat het geboorteover schot hier 20/oo lager ligt dan in heel «ederland en door het zeer grote mi- en een ve*l het werk ï*...j^^ Ouddorp voor ie^^ Goedereeede Stellendam Melissant Herkingen Dirksland Sommelsdijk Middelharnis Nieuwe Tonge Oude Tonge Stad a.t. Haringvl. ^en Bommel Ooltgensplaat Goerea en Overfl. gratiesaldo vooral van jongeren, krijgt het eiland steeds meer een ongunstige leeftijdsopbouw, zich openbarend in een langzame veroudering. 4. Door verschillende oorzaken is er sen groot verloop onder de landarbei- iers en boerenzoons naar andere be drijfstakken: door de mechanisatie, de rationalisatie, de te kleine bedrijven, de seizoenwerkloosheid, de zuigkracht van de industrie en de lage notering van het vak op de beroepsladder. 5. Om de landbouwsituatie te sane ren zal nodig zijn: verdere ruilverkave ling, uitbreiding van cultuurgrond door landaanwinning, opvoering van de be drij f sgrootte, maatregelen tegen de sei- zoenwerkloosheid, landbouwonderwijs ook voor landarbeiders en verdere me chanisatie en automatisering. 6. De tuinbouw, waarvoor G. en O. zeer goede grond en een geschikt kli maat bezit, zal vooral na de afdamming sterk moeten worden gestimuleerd. De voorwaarden worden dan zeer gunstig: ontzilting, goede wegverbindingen over de dammen en de brug, groot afzetge bied in de buurt. Zij kan althans een deel van de uitstoting uit de landbouw opvangen. 7. Behalve in de sterke migratie de monstreert het structureel gebrek aan werkgelegenheid zich ook in het hoge percentage. Flakkeese pendelaars. Ener zijds vormt de mogelijkheid daartoe een zegen voor het eiland, daar er anders een massale werkloosiieid zou heersen, doch anderzijds heeft het pendelen naast sociale en geestelijke bezwaren ook in beginsel een migratiebevorderen- de tendens. De lange-afstandspendel moet derhalve tot zo gering mogelijke proporties worden teruggebracht. 8. De wisserij op garnalen van Stel lendam en Ouddorp zal zeer waar schijnlijk na de afdammingen niet meer lonend zijn. Aanschaffing van flinke kotters ter uitoefening van de kleine zee- of gemengd-visserij zal daarom be slist nodig zijn, waartoe de Regering gunstige credietmogelijkheden zal moe ten scheppen. 9. Vrijwel de enige bedrijfstak, die in staat is het structureel gebrek aan werkgelegenheid in de streek althans gedeeltelijk op te vangen, is de industrie en via deze in mindere mate ook handel en verkeer. Derhalve zal op industriali satie moeten worden aangestuurd. 10. De in het algemeen aan te voeren bezwaren tegen industrievestiging op het platteland, met name die van gees- telijk-sociale aard, kunnen grotendeels worden opgevangen door intensief ker kelijk pastoraat, sociaal en jeugdwerk en door een juiste keuze van industrie- typen. 11. Vestiging van bepaalde indus trieën in Midden- en Oost-Flakkee moet nu reeds krachtig worden gestimu- HAZEt-FAaRUKEN ZEVENBERGEN tCHUIMRUBBERBED leerd, doch tevens zal er door de Mi nister van Economische Zaken in het kader van de regionale industriesprei ding op G. en O. een ontwikkelingskem moeten worden aangewezen. - 12. De recreatie zal na 1964 en voor al na de afdamming van het Haring vliet in 1968 in Ouddorp, Goedereede, het Grevelingengebied en Scheelhoek zodanig toenemen, dat passende maat regelen nodig zijn om deze op te van gen. Voor de werkgelegenheid zal ze weinig betekenen, maar wel kan ze een zeer grote bron van welvaart worden. 13. In de op te stellen structuur schets zullen in het kader van de ruim telijke ordening met behulp van des kundigen gedetailleerde plannen moe ten worden ontwikkeld in verband met de tuinbouw, de industrie, de recreatie en het verkeer. 14. Het beleid van de gemeentebe sturen zal derhalve nu en in de toe komst een dynamisch karakter moeten hebben met begrip voor de noodzaak van algehele heroriëntatie en een bre de visie op de mogelijkheden tot schep ping van gezonde economische verhou dingen en inschakeling van ons eiland in de zich ontwikkelde nieuwe situatie in het Deltagebied. III. PetTïis als voorbeeld Petrus wil het lijden van Christus niet. Wij evenmin. Petrus zag niet in, dat het sterven van Jezus noodzakelijk was voor de verlossing van zondaren. Wij van nature evenmin. Petrus verloo chende zijn Heiland, omdat hij geen oog had voor de noodzakelijkheid van diens lijden. Wij wijzen Christus af om de zelfde reden. Petrus durfde de voetstappen van Christus in zijn lijden niet te drukken, omdat hij de waarde van dat lijden niet inzag. Ook wij huiveren voor smaadheid om Christus' wil, omdat wij niet gelo ven, dat het lijden van Christus vrucht draagt en dat daarom het lijden om Christus door heerlijkheid gevolgd zal worden. In deze weken herdacht de kerk het lijden van Christus. Maar nu een vraag: Kennen wij de noodzaak van dat lijden? En: Kennen wij de waarde van dat lij den? Wij zullen de noodzaak ervan alleen kennen, wanneer wij hebben leren be seffen hoe groot de schuld van onze zonde is. Door niets minder is de schuld onzer ongerechtigheden weg te nemen dan door het bloed van Jezus Chris tus. Zien wij dit in dan zullen wij met diepe eerbied en grote bewondering, ja, met heilige blijdschap het lijden van Christus overdenken. Enerzijds zijn wij beschaamd over onze zonden, anderzijds verrukt over zijn ontferming. Die is zo groot, dat Hij voor ontrouwen tot in de dood ging. Wij zullen de waarde van het lijden van Christus dan ook inzien. Hij heeft al degenen die geloven verlost van de eeuwige dood en hun een ingang verze kerd in het hemels Vaderhuis. Groot is de betekenis van het historisch lijden en sterven van Christus, Alle eeuwen door vinden de gelovigen daarin hun troost en zaligheid. Petrus en Judas Tenslotte willen wij nog letten op het verschil tussen Petrus en Judas. Van beiden wordt gezegd, dat zij uitgingen in de duistere nacht. Judas ging naar buiten, nadat hij het bloedgeld waar voor hij zijn Meester verraden had, in de tempel had geworpen. Hij ging naar buiten in wanhoop en hing zich op Petrus ging ook naar buiten. Bijna zou den we denken, dat ook hij wanhopig was. Hij weende bitter. Wat is het ver schil tussen Petrus en Judas? Tot Pe trus had de Heere gesproken: „De Sa tan heeft zeer begeerd u te ziften als de tarwe." Maar Hij voegde er bemoe digend aan toe: „Ik heb voor u gebe den, dat uw geloof niet ophoude." Het gebed van Christus is de redding voor Petrus. Christus had Petrus uitverko ren om leerling en apostel te zijn. Maar het belangrijkste is dit: zijn naam was geschreven in het Boek des Levens Daarom ging Petrus niet onder^ in zijn diepe val. Christus richtte de blik op hem en hield hem vast. In het hart van Petrus was de liefde Gods uitgestort. Judas was van die liefde vreemd ge bleven. Bij Judas ging alles om geld, bij Petrus om God. Voor ons de vraag: Hebben wij Chris tus lief gekregen? Hebben wij de nood zaak en de waarde van zijn lijden in gezien? Wanneer u het eigendom van Chris tus zijt, weet ge ook van uw zwakheid. Ik wens u toe, dat ge getroost wordt uit de genade van Christus jegens zijn ontrouwe discipel. Rotterdam. Ds. H. Goedhart.' Kongo Teneinde orde te scheppen in de Kon golese chaos zijn de politici Kongo in conferentie bijeen gekomen om geza menlijk de toestand te bespreken. De conferentie wordt gehouden op het eiland Madagascar. Er wordt aan deel genomen door tien delegaties van twee man, die allen een bepaalde richting of stroming in het Kongolese leven verte genwoordigen. Tot het laatste toe heeft men gehoopt dat ook Gizenga aan de besprekingen zou deelnemen, maar deze is niet verschenen. De regering van Gizenga zal nu ook bij de communistische landen wel uit de gratie zijn. Ze heeft immers onder het motto „Wij kunnen geen blanken meer zien" vijf journalisten uit com munistische landen uitgewezen. Ze was namelijk verbitterd doordat de gevraag de wapenhulp uit de Sowj et-Unie werd geweigerd. Gizenga's kansen zouden nu in het Westen hoger genoteerd staan, als hij kans zou zien, het centrale gezag in Kongo te herstellen, doch daartoe zal hij wel niet in staat zijn. Dat hij wei gert aan de conferentie op Madagascar deel te nemen, is ook niet in zijn voor deel. Dezer dagen is de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties weer bijeen gekomen en het ziet er naar uit dat Kongo opnieuw een belangrijk agen dapunt zal vormen. Waarnemers ver wachten dat de Russen van de gelegen heid gebruik zullen maken om opnieuw felle aanvallen op het beleid van Ham- marskjöld te doen. Daarbij komt nog dat Soedan haar contingent troepen uit Kongo gaat te rugtrekken, omdat „de V.N. machteloos staan tegenover de problemen in de Kongo." Kasavoeboe heeft hiermee een nieuw argument in handen om de on juiste houding der V.N. te bewijzen. Hij heeft ook geen vertrouwen meer in de gevolmachtigde van de V.N. Dajal, sinds deze de oprukkende troepen van Loemoemba niet gestuit heeft. Bij alle verscheidenheid en onderlin ge ruzies hebben de Kongolese politici op één punt overeenstemming, namelijk dat ze gekant zijn tegen de V.N. De conferentie op Madagascar is een dui delijke poging om de plannen van de V.N. te doorkruisen. Daarom zullen we van deze conferentie niet teveel moeten verwachten, want de gemeenschappelij ke haat tegen de volkerenorganisatie is geen hechte basis! Voor beter naar de Fa. C. Korleweg Zn. Middelharnis, Telef. 23 28 0<^- lag 7 m' 22.83, dri' Aantal Aantal in aantal in geb. ingek. vertr. vertrek aantal ver mw. geb. o/oo overl. o/oo over over inw. loop 1-1-60 schot schot 1-1-61 4175 75 18,0 31 7,5 44 79 84 5 4214 +39 1214 22 18,2 14 11,5 8 27 35 8 1214 1816 31 17,1 14 7,7 17 35 43 8 1825 1916 35 18,4 15 7,8 20 52 80 28 1908 —8 1067 20 18,8 10 9,4 10 13 24 11 1066 1 2952 52 17,6 19 6,4 33 93 101 8 2977 25 3667 46 12,6 53 14,5 —7 91 136 45 3615 52 5078 111 21,9 43t 8,5 68 207 239 32 5114 36 2162 45 20,8 11 5,1 34 38 44 6 2190 28 2861 70 24,4 16 5,6 54 82 136 54 2861 1316 29 22,1 7 5,4 22 16 31 15 1323 7 1927 51 26,5 11 5,7 40 40 70 30 1937 +10 3023 48 15,8 22 7,2 26 74 130 56 3003 30 83.184 633 19,2 266 8.0 369 847 1153 306 33.247 63 Nader vernemen we nog dat Presi dent Nkroehmah van Ghana in de V.N het debat aan Kongo heeft geopend. Hij ontvouwde daarbij zijn plan om een volledig Afrikaans opperbevel in te stellen dat uitgaat van de V.N. Dit op perbevel zou de volledige verantwoor delijkheid voor de handhaving van de orde in Kongo moeten overnemen. Ter conferentie op Madagascar heeft Kasavoeboe een voorstel gedaan aan de V.N. om een nationale defensieraad voor Kongo te vormen die zou moeten be staan uit vertegenwoordigers van de Kongolese strijdkrachten en de volke renorganisaties. Algerije Nadat president Bourguiba van Tu nesië vorige week besprekingen had ge voerd met president de Gaulle van Frankrijk, heeft hij het onderhoud voort gezet met Ferhat Abbas, de leider van de Algerijnse opstandelingenregering en met de nieuwe koning van Marokko, Hassan II. Hoewel de besprekingen in het geheim hebben plaats gehad, is wel duidelijk geworden dat De Gaulle een flinke scheut water in de wijn heeft gedaan. Hij zou hebben laten doorschemeren dat hij wel wil onderhandelen met de Algerijnse opstandelingen, althans met het Bevrijdingsfront. Ook zou hij niet langer geheel afkerig zijn van de to tale onafhankelijkheid van Algerije. Overigens was Ferhat Abbas nog niet zo enthousiast. Misschien ziet hij in de besprekingen tussen De Gaulle en Bourguiba wel een poging om buiten hem om over het lot van Algerije te beslissen. De Algerijnen blijven weige ren om het vuren te staken als voor- I waarde voor een gesprek tussen Frank rijk en de F.L.N. Daaruit blijkt dat ze hun verwachtingen nog niet zo hoog hebben gespannen I Al heeft Bourguiba dan zijn rol als bemiddelaar voortreffelijk gespeeld, de moeilijkheden zijn nog niet uit de weg geruimd. Vanzelfsprekend een be langrijke mijlpaal voor ons, maar ook belangrijk voor U, want gelijktijdig hebben wij onze voorjaarskoUektie geheel gereed, een koUektie met de uiterste zorg samen gesteld uit het nieuwste en beste wat vooraanstaande herenmodefabrikanten brengen. Komt TJ eens kijken, het is de moeite waard! ZANDPAD 58 MIDDELHARNIS Dirisdagmiddag 2 uur heeft in de aula van de Technische School te Middel harnis de aanbesteding plaats gehad van de brug over het Haringvliet. Er be stond zowel van de zijde van de autoriteiten als van de aannemers grote be langstelling voor dit object; eerlijk gezegd hadden we voor dit miljoenen kar wei niet zoveel inschrijvers verwacht. In totaal waren het er 29; de hoogste met de laagste inschrijver liep ruim 4 miljoen gulden uiteen. Uit onderstaande lijst valt te zien dat A. Broere N.V. uit Amsterdam de hoogste was met de som van 13.614.000.en de laagste Aannemerswerken v.h, H. J. Nederhorst te Gouda met 8.713.000.een verschil van 4.901.000.De gunnen werd nog aangehouden. De aanbesteding had plaats door de N.V. Brugverbinding Haringvliet, in welke N.V. alle gemeenten van het eiland Goeree Overflakkee en van Schouwen en Duiveland zijn betrokken. Het presidium van de aanbesteding be rustte bij de president van de N.V. Brug, de heer P. D. Sieling te Melissant. Met het dagelijks bestuur van de N.V. waren aan de hoofdtafel aangezeten van het Provinciaal gedeputeerd dhr. Deerenberg; Van directie bruggen Rijkswaterstaat waren aanwezig de hoofddirecteuren ir. Ten Bokkel Huinink en ir. P. J. Allard; de hoofddirecteur van de Generale directie ir. A. G. Quack Mr. Noteboom en van Centrale Accoun tantsdienst van het ministerie van fi nanciën de heren A. F. Topman en A. Bourdrez. Burgemeester Chr. v. Hofwe- gen van Sliedrecht, v.h. financiële ex pert in het bestuur van de N.V. de Brug, was ook overgekomen om dit historische ogenblik mee te maken. Wij hebben in ons vorig nummer een duidelijke uiteenzetting gegeven waar Het moment waarop de praeses, de heer P. D. Sieling de inschrijvings- biljetten uit de bus haalt. Rechts de heer J. Knape Mzn., directeur van de N.V. Brug over het Haringvliet. het in deze aanbesteding om ging, n.l. over de onderbouw van de brug, daar de bovenbouw onderhands is aanbe steed, met de vervaardiging waarvan men inmiddels is begonnen. Negen en twintig inschrijvers Even voor het sluiten van de bus riep de voorzitter de heer P. D. Sieling de aanwezigen in zijn algemeenheid een welkom toe en dankte de heren van de directie bruggenbouw Rijkswaterstaat en de gedeputeerden van het Prov. Be stuur voor de volle medewerking die steeds is verleend. Precies om 2 uur werd de bus met inschrijvingsbiljetten geopend; er ble ken 29 aannemers een opgave te hebben gedaan en wel als volgt; B. M. Noordwelle Zonen, Hardinxveld N.V. Bataafse Aann. Mij. Rotterdam N.V. v.h. G. van Dijk Zoon, Hardinxveld Geerlings Aann. bedrijf Rotterdam Ir. bur. Voor Bouwnijverheid, Rotterdam Hussen's Aann. bedrijf, Culemborg N.V, Internat. Gewapend Betonbouw, Breda N.V. Amsterd. Ballast Mij, Amsterdam N.V. H. F. Boersma, 's Gravenhage Aannemersbedrijf Oberon, Amsterdam N.V. Visser en Smit, Papendrecht A. Broere N.V. Amsterdam (hoogste) N.V. J. M. Strylant, Uithoorn N.V. E. Blok, Rotterdam A. Faas, Amsterdam Van der Vorm N.V., Rotterdam Volker Beton N.V. Sliedrecht Fa. K. en A. R. Haverland, Zwolle N.V. v.h. Hillen en Rosing, Amsterdam Aann. Werken, v.h. H. J. Nederhorst, Gouda (laagste) Aann. bedrijf v.h. V. Dongen en V. Hoven, Dordrecht Aann. bedrijf v.h. A. Dubbers, Malden (Gld.) Fa. H. en B. Beljon, Voorburg Nederl. Beton Mij Bato Den Haag Van Hattem en Blankevoort, Den Haag Alg. Bouw Onderneming, Breda Hollandse Beton Mij Den Haag Fa. A. Verhagen, Breda Aann. bedrijf P. A. van Wijnen, Dordrecht 9.010.000,- 10.120.000.- 8.740.000.- 8.750.000.- 10.100.000.- 10.000 000.- 9.910.000.- 10.117.000.- 10.667000.- 13.030.000.- 8.774.000.- 13.614.000.- 10.118.000.- 10.118.000.- 10.766.000.- 8.719.000.- 8.750.000.- 10.530.000.- 10.686 000.- 8.713.000.- 8.950.000.- 9.380.000.- 9.480.000.- 9.820.000.- 9.398.000.- y 10.520.000.- 10 050.000.- 9.380.000.- 8.742.000,- Vermelden we nog dat ook tegenwoor dig waren een tweetal vertegenwoordi gers van de firma D. Hudig Co. te Rotterdam en de heren Joh. v. Dijk Zoon van het Alg. Assurantiekantoor te Middelharnis, die gezamenlijk voor de assuratie van de brug hebben zorg ge dragen. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdyk 36 MIDDELHARNIS „De dwaasheid gekroond". In een ad vertentie in een R.K. blad stond on langs de volgende advertentie te lezen: „Openlijk dank aan God op voorspraak van Heilige Jozef voor zijn zichtbare hulp bij inbraak," ,D8 Linie") ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WIJNEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1