ser ir Kolen of Olie? bn in el Ds. J. den Besten nam afscheid van Herv. Gemeente te Dirltsland DiepvrieS' iMbeljauw Plaatselijk nieuws contrdK Ingezonden stukken BHtse oorkonde VQor 'mm Nederlandse redder No. 2966 szen Ilaatsen MEK Itterdam iek lie genegen ng [bank Bommel Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN In stampvolle kerk getuigden vele sprekers van dank en waardering v©or herderlijke arbeid Nogmaals over de voor lichting bolienteelt Afrikaners uitten hun grieven over apartheidspolitiek VlRBRUGGE's a Êy ÉNSM löb Ë^E^sl Ë^ED Rü F binnenweg; 9>-*TELii2338 Centrale Veiling Middelharnis De Gascentrale Flaickee ieuwe Tong« 6, Oude Tong» -en kunnen leverd. ET BESTÜÏ' PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon (01870) 26 29 Na 6 uur 's avonds Telefoon (01870) 20 17 - Giro 167930 Groot was zondagmiddag de belangstelling, die uit de Ned. Hervormde Ge meente van Dirksland en in het algemeen uit de Hervormde krmg op ons eUand aan de dag werd gelegd voor het afscheid van ds. J. den Besten, die na ruim zes jaren de kansel te Dirksland bezet te hebben naar Huizen ver trekt De kerk was stampvol, er moesten vele zitplaatsen worden geïmprovi seerd' en zelfs onder en achter de preekstoel werd plaats benut. Alle Hervorm de predikanten van het eiland woonden het afscheid bij, evenals het gemeen tebestuur van Dirksland, vertegenwoordigers van de kerkeraad van ds. den Besten's nieuwe gemeente, Ds. P. Blok voor de Geref. Gemeente te Dirksland, alsmede kerkeraadsleden uit meerdere andere gemeenten. Na de preek richtte ds Den Besten zich tot allen, met welke hij gedurende zijn ambtsperiode in Dirksland heeft samengewerkt en dat dit zeer velen geweest zijn bleek wel uit de lange opsomming en vloeide uiteraard ook voort uit de aanwezigheid van het ziekenhuis, welks bestuurders ook dit afscheid bijwoonden. Daarna hebben meerdere sprekers, temidden der gemeente, hartelijk dank gezegd voor de wijze waarop ds. Den Besten zijn werk in dienst van God en de medemens heeft verricht en de scheidende leraar de beste wensen mee gegeven naar Huizen. Christus steU de liefde tot kenmerk van het discipel zijn. Ds. Den Besten hield zijn predikatie naar aanleiding van de teksten 34 en 35 uit Johannes 13: „Een nieuw gebod geef ik U, dat gij elkander lief hebt, gelijk Ik U lief gehad hebt, dat ook gij elkan der lief hebt. Hieraan zullen zij allen bekennen, dat gij mijnne discipelen zijt, zo gij liefde hebt onder elkander", waar bij gesproken werd over de oorsprong, de kracht en de duur der liefde. Christus sprak de woorden, die Jo hannes vermeldt, in de nacht voor zijn sterven. Eerst moest Judas ontmaskerd worden. Toen kwam er voor Jezus de vrijheid om zich tot de andere discipe len te richten en hen ontsluit Hij al zijn liefde in het afscheid, geen afscheid voor goed echter, want er was de belofte 'van de wederkomst. „Nu wij afscheid nssnen, mogen wij niet op elkander blij ven zien" aldus spr., „want het voor naamste is en blijft." Ook de discipelen mochten niet bedroefd en werkloos neerzitten, zij kregen het gebod om de Jiefde in practijk te brengen. De oorsprong van de liefde is niet in ons hart, maar uit Christus, blijkens de woorden „gelijk Ik U lief gehad heb." -In de kerk is de liefde soms ook ver te zoeken, maar Christus is de oorsprong en wij moeten Zijn liefde in ons opne men. Zolang wij onbewogen langs het sterven van Jezus heen leven, is de lief de Gods voor ons geen wonder. Daarom „nu moet gij Uw wegen onder zoeken en U tot de Heere keren, Uw hart voor Hem openen en als er geen hoop in Uw hart is denk dan aan de belofte „Ik zal Uw stenen hart week maken en het verborgene zal Ik zoe ken." Welk een opzoekende liefde spreekt er uit Christus, Hij opent de ogen en werkt door, gelukkig wie Hem vindt. We vinden eerst rust als we ons verliezen aan Hem, Die ons Zijn liefde biedt. Het gebod werkt op ons in. Dat is de kracht der Liefde. Christus stelt de liefde tot kenmerk van het discipel zijn. En waar het waarachtig geloof is, daar is de liefde, die ook uitdrijft om het geloof uit te dragen. Deze liefde is niet de vrucht van ons vlees, maar van de HeUige Geest. Bidden wij daarom iedere dag: Uw geest bestuur mijn schreden." Om de liefde is het Christus te doen, een liefde, die zich niet alleen op in tieme vrienden richt, maar op allen, op iedereen. Om het in practijk te bren gen is nodig, dat wij de liefde van Christus zelf kennen. Dan wordt dat nieuwe gebod ons lief en waar deze liefde aanwezig is, wordt de verhou ding onder elkander vernieuwd en ge heiligd. Waar deze liefde komt, wordt al iets genoten van de vreugde in de hemel, Liefde is het gebod, met niets anders mogen wij ons tevreden stellen, wij moeten de minsten willen zijn te genover de ander. Helaas, van nature is er de haat en als die niet verdreven wordt voor de liefde, dan zal er geen leven zijn, „verhardt U niet, maar laat U leiden! De liefde vergaat nimmer meer, de liefde van Christus is eeuwig." „Wij nemen vanmiddag afscheid van U" zo besloot de predikant, „maar de Heere en Zijn Liefde blijft. Het is mo gelijk, dat wij elkaar op aarde weer ont moeten, wij hopen dat ook, maar be langrijker is, dat Hij gezegd heeft, dat Hij zal wederkeren. Hier is de liefde nog onvolledig, maar eens wordt de hoop vervuld en gaat de liefde ongestoord voort in het aanschouwen van Gods vreugde." Goede herinneringen gaan mee Nadat de gemeente Ps. 133 1-3 ge zongen had richtte ds. Den Besten zich met een persoonlijk woord tot de ge meente, eerst tot de burgemeester en de wethouders van Dirksland, met wie veel en goede samenwerking is geweest, m het bestuurlijke en vanwege het zie kenhuis. „Wij weten, dat U worstelt in net besef van Gods dienaresse te zijn" aldus de predikant, die zijn dank voorts met alleen tot het college, maar in het Dijzonder tot burgemeester Bos en diens echtgenote richtte. Hogelijk waardeerde de scheidende predikant het, dat deze middag de col lega s uit classis en ring aanwezig wa ren. „Wij nemen goede herinneringen aan U mede" verzekerde spr., die zich °°J öankbaar betuigde voor de eer- lijKheid en de eerlijke opbouwende cri- tiek onder de collega's. De kerkeraden van het eiland zegde spr. dank voor het genoten vertrouwen en daarna richtte hij zich in het bijzonder tot de praetor van de ring van predikanten, ds. Van Drenth; „U hebt mij bevestigd, ik heb de hoogste waardering voor uw eerlijk sn open tegemoettreden en voor uw leiding in schriftuurlijke geest in de vergaderingen." Aan ds. Gooyer van Sommelsdijk droeg spr. vervolgens de gemeente over zijnde deze de consulent; het consulentschap behoeft overigens niet lang te duren vanwege de aanvaar ding van het beroep door ds. Van Hens- bergen. Goede herinneringen verklaarde ds. Den Besten ook mee te nemen aan de kerkeraad van de Gereformeerde Ge meente en aan ds. P. Blok; beide predi kanten hadden in Dirksland veel werk, maar het was steeds een genoegen el kaar te ontmoeten. Van het ziekenhuis had spr. al af scheid genomen. Daarmede bestond een wel zeer nauwe betrekking, mede van wege de prediking uit de kerk, die in het ziekenhuis gevolgd kan worden. .,Moge uw werk tot rijke zegen zijn" wenste spr. het bestuur van het zieken huis toe. Tot de verenigingen zei ds. Den Bes ten: „Laat u niet ontmoedigen als u klein in aantal bent, maar ga moedig voort!" en voorts richtte hij nog af scheidswoorden tot de zendingscommis sie, de leiders en leidsters van de zon dagsschool, tot het hoofd en het verdere onderwijzend personeel van de Christe lijke school, tot de catechisanten en ver- volg-catechisanten, ook tot het perso neel van de openbare school voor de medewerking bij de schoolcatechisaties, tot de kerkvoogdij, die steeds veel te doen had en voor nieuwe opgaven staat door de komst van ds. Van Hensbergen en de a.s. restauratie van de kerk, ook tot de kosteres en de andere kerkdie naars, de organist, de concierge van „Onder de Wiek" en speciaal ook tot de heer en mevrouw Kesting, die spr. steeds tot veel steun zijn geweest en tenslotte tot de luisteraars van de kerk telefoon. „Wij hebben dikwijls beschaamd ge staan" verklaarde spr., „wij hebben ge tracht u het Woord van God te predi ken en uit te leggen, daar was verzet tegen, maar ook veel medewerking en veel medeleven. Wij zijn zeer verblijd, dat ds. Van Hensbergen het beroep heeft aangenomen, wij moeten hier veel los laten, maar het gaat om het Woord van God". Tenslotte richtte de predikant zich dan nog tot de kerkeraad, met wie steeds prettig is vergaderd, die steeds geholpen heeft en ook oog wilde heb ben voor de belangen van spr's tijd en studie. Erkentelijk betuigde spr. zich voor de aanwezigheid van een deputa tie van de kerkeraad van Wijk A uit Huizen en hij eindigde met gemeente en gemeentenaren Gods beste zegen toe te wensen. „Dirfcstoïid is U dankbaar" Na dit herderlijk afscheid kreeg ds. Gooyer de gelegenheid om het woord tot ds. Den Besten te richten. Burgemeester Bos verklaarde, dat het werk van de scheidende predikant voor Dirksland niet zonder betekenis is ge weest en wilde dit gaarne en openlijk tot uitdrukking brengen. „Wij weten dat de bevolking, in al zijn geledingen, U hoogacht, dat is een vreugde bij het af scheid, „Dirksland is u dankbaar", ver zekerde de burgemeester, die daaraan goede wensen verbond. Ds. Van Wakeren, Stad aan 't Haring vliet, voerde het woord namens de clas sis Brielle. „In breder verband waren wij geroepen om te zorgen, dat het Woord Gods heerschappij hebbe in de Kerk, daarop hebben wij, en U in het bijzonder, zich bezonnen in de classis," aldus spreker, die de vertrekkende vriend en collega toewenste, dat deze zijn bescheidenheid niet te groot zal la ten zijn in de nieuwe omgeving en dat Gods Woord voor hem het richtsnoer blijve. Bevestiging en ajscheid Ds. Van Drenth, Ooltgensplaat, sprak als praetor van de ring van predikan ten en memoreerde, dat hij ds. Den Besten indertijd heeft bevestigd, een merkwaardigheid dus van een bevesti ging en een afscheid binnen dezelfde ring. „Ik was zelf nog maar vijf maan den op het eiland" herinnerde spr., „U toonde direct een duidelijk ambtelijk besef, U hebt trouw de vergaderingen Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. meegemaakt, al had U niet veel op met vergaderen, U bent trouw geweest ook in de arbeid, wij danken U voor de vriendschap en de aangename omgang". Namens Geref. Gemeente Ds. Blok, sprekende namens de Ger. Gemeente van Dirksland, noemde het tekort in de ambtelijke dienst het groot ste struikelblok voor een predikant, maar ds. Den Besten heeft het werk vervuld in de wetenschap en erken ning van de afhankelijkheid van de Grote Ambtsdrager. „De Heere stelle U tot zegen in Huizen Wat de samenwer king tussen beide kerken betreft hoop te spr., dat deze met de opvolger op dezelfde voet zal worden voortgezet. Ds. Smit, Stellendam, voerde het woord namens het ziekenhuis en de pa tiënten. Het ziekenhuis ^bezorgde ds. Den Besten een steeds wisselende ge meente, dank bracht spr. voor de troost, de waarschuwingen en de prediking van het Woord tot de zieken. „Dat in Huizen ook veel huizen der barmhar tigheid mag aantreffen, ook al is er geen ziekenhuis" was sprekers wens. Ook de weleerw. heer Kesting ver klaarde gaarne temidden der gemeente nog woorden van afscheid tot ds. Den Besten te willen richten. Hij zegde hoog ste dank voor de samenwerking en de ondervonden vriendschap en getuigde, dat de scheidende predikant zeer heeft meegeleefd in dagen van droefheid, zowel als van vreugde, in spr's familie. Er zijn nauwe banden gelegd en het af scheid is verdrietelijk, maar spr, wilde zich daar bij neerleggen in de weten schap; dat het vertrek van de predi kant in Gods weg ligt. Ds. Gooyer betoogde, dat hij zich om twee redenen tot spreken genoopt ge voelde: enerzijds om de neiging tot aan dringen om te blijven, anderzijds om dat het vertrek geschiedt naar spr.'s ge boorteplaats. Wat het werk betreft ver klaarde spr. dat dit voor ds. Den Besten hetzelfde blijft: het uitwerpen van het net, van een sleepnet, waarmede niet zo maar op hoop van zegen wordt gevist. Spr. hoopte, dat dit vissen systematisch en getrouw door de predikant zal wor den voortgezet en dat Gods zegen daar op moge rusten. Ten slotte sprak namens kerkeraad en kerkvoogdij ouderling L. Bestman de scheidende leraar toe. „U hebt met lief de en zorg hier gewerkt, U hebt hier velen troost gebracht, wij zijn V daar voor dankbaar" aldus spr. „U hebt U een plaats in onze harten veroverd, XT hebt ons met liefde en zachtmoedigheid geleid." In zijn dank betrok de heer Bestman met name ook mevrouw Den Besten en op zijn verzoek zong de ge meente staande de predikant toe Ps. 121 2-4: „Zijn wacht, waarop men ho pen mag" en „De Heer zal U steeds ga deslaan." Na beëindiging van deze dienst legde ds. Den Besten voor de laatste maal als herder en leraar de zegen op de ge meente. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Een woord aan Opmerker In Eilandennieuws van 27 jan. las ik een ingezonden stuk van iemand die zijn naam niet durfde te noemen, maar schuil wou gaan onder Opmerker." Eerlijk gezegd heb ik het stukje met verbazing gelezen, en ik dacht hoe durft I zo iemand in de krant te schrijven. Er i stond ongeveer, dat het maar een vaag I teken is dat thans de gladiolenkwekers I nog moeten worden voorgelicht door mannen als de heer Oosterveer en Oostdam, want een lonende teelt be hoeft geen voorlichting, vooral niet als men er „het een en ander" van af weet. I Nu ik vraag mij af, weet Opmerker er we „iets" vanaf. Want de praktijk i leert ons elk jaar opnieuw, dat wij in „het vak" te weinig ervaring hebben. Steeds doet zich wat anders voor. Elke kweker zal als het seizoen voorbij is moeten zeggen, dat had ik moeten we- I ten, of dat had ik zus of zo moeten doen. i En daarom is bloembollentelt onmoge lijk zonder goede voorlichting. Wat zou er van terecht zijn gekomen, als de veilingen niet met die voorlichting wa ren begonnen een tiental jaren geleden! En ook niet te vergeten de heer Balken I van de Rijksvoorlichtingsdienst, i Toen dan ook de beginnelingen na I de ramp van 1953 weer begonnen, kwa- men zij tot de ontdekking, dat indien ze wilden slagen, ze met elkander sa men moesten werken, en zodoende werd te Nieuwe Tonge de gladiolenkwekers vereniging opgericht met slechts enkele leden. De Ned. Gladiolen Vereen, nam al spoedig met deze vereniging contact op, met het gevolg, dat er samenwerking kwam. Door toe te treden als lid tot laatst genoemde vereniging, wordt men zon der contributie betaling lid van de eer ste vereniging. In de kwekersvereniging gingen al spoedig stemmen op, om ook te trachten op ons eiland een afdeling te krijgen van de Kon. Ned. Ver. van Bloembollen cultuur, want om de tollen beurs te Haarlem te bezoeken 'moet men daar lid van zijn, óók al om eventuele ge schillen langs de gerechtigde weg op tii lossen. Ook dit lukie want al spoedig werd de afdeling Goeree en Overflakkee opgericht. In het laatst van het vorige jaar werden door de grote toeloop van leden reeds twee afdelingen gevormd, nl:: de afdelingen Goeree, en de afd. Flakkee. Dat deze verenigingen tot stand kwamen vond zijn reden hierin, dat de telers inzagen, dat zij om te kunnen slagen, over alle problemen van de teelt moesten worden voorgelicht. En wat nog belangrijker is dat het bestuur van de afd. Goeree en Overflakkee, de De heer Duncan Sandys, de Britse staatssecretaris voor koloniale zaken neemt deel aan de Grondwet Conferentie, die in het Federale Assemblee gebouw van Salisbury in Zuid Rhodesia wordt gehouden. Bij zijn aankomst stonden er duizende Afrikaners langs de weg met grote vellen papier waarop zij dui delijk hun grieven over de apartheidspolitiek kenbaar maakten. Mr. Sandys riep de hulp van de politie in (onder) en nam de papieren spandoeken in be slag, waarna hij ze in een hoek van de gang van het assembleegebouw propte. Had mr. Sandys belangstelling voor hun papieren kreten of De Britse ambassadeur in ons land, Sir Andrew Noble, heeft maandagochtend op de ambassade in den Haag een perkamenten oorkonde uitgereikt aan de 14-jarige koksmaat Peter Duivenboden, die in juni van het vorige jaar een tienjarig jongetje van de verdrinkingsdood in de Schotse rivier De Dee heeft gered. In het midden van de foto de moeder van Peter. noodzakelijkheid ging inzien van goed onderwijs voor de jonge telers. Ze zoch ten samenwerking met de Tuindersver eniging en de resultaten bleven niet uit. Wij kregen winter tuinbouw avondcur sussen, een vakschool, en wellicht in het vervolg nog wel eens een tuinbouw- dagschool, want zonder diploma's kan men geen „bloembollenteler" worden. Wij hopen toch allen dat wij straks over zoet water kunnen beschikken, zo dat de tulpenteelt ook op ons eiland zal kunnen worden beoefent. Daarvoor dienen we jonge mensen te hebben, die practisch èn theoretisch zijn geschoold. Steeds zijn de besturen in de weer om personen aan te trekken, die voorlich ting willen geven. Wij verwachten op merker ook op 16 febr. in hotel Osse- weijer te Nieuwe Tonge om 2.30 uur, want dan zal de heer D. Twisk, hoofd assistent van de Rijksvoorlichtingsdienst ever bloeiïiencultuur en over diverse boUenteelten spreken. Dan zult U ho ren, dat wij er nog maar weinig van af weten Als U geen lid zijt van onze vereni ging, is dat geen bezwaar, de toegang is voor ieder vrij, ook voor de pers. Dat er tienduizenden manden voor een krats verkocht zijn is sterk over- diaven. Het ergste is dat die telers niet geluisterd hebben naar de raad van zo'n veilingman. Er is immers een voorlich ter, die elk jaar met dat oude praatje komt: „verdeel je risico". En tienduizen den manden zijn nog tegen een lonen de prijs deze zomer verkocht via het In- en Verkoopbureau. En ik vraag mij af als Cuba als importerend land niet was afgevallen, en als de snijbloemen- telers in Engeland en Duitsland, niet zulke grote stroppen gehaald hadden met hun totaal verregende bloemen, m_et als gevolg een grote terugslag in aankoop van bollen voor het nieuwe seizoen, hoe zou dan het verloop der prijzen zijn geweest? Dan zou. ik Opemerker nog op het volgende willen attenderen. De veilin gen moeten het hebben van de dure bollen, niet van de goedkope. Ze wer ken op provisie. Daarom is juist hun streven naar gezonde mooie bollen, en van de beste soorten. V/at die strop van de boeren in Oost Brabant betreft, daar zou ik wel een kolom vol over kunnen schrijven want daar heb ik persoonlijk ondervinding van. Wel wil ik U vertellen, dat de veilingen en de Ned. Gladiolenvereni- ging, deze mensen ernstig hebben ge waarschuwd om heel voorzichtig aan te doen, maar helaas ze wisten het beter, met het bekende gevolg. Waar Opmerker zijn betoog mede be sluit, daar kan ik geen wijs uit. Er staat: „Veel te grote uitbreiding zal wel het gevolg zijn van de slechte geldelij ke opbrengst van dit product." Hiervoor zou ik in de plaats willen zetten: „Door de slechte geldelijke opbrengst van het product, zal de teelt wel wat worden ingekrompen, vooral door die telers die denken dat men gladiolen enz. kan telen als men er maar het een en ander van af weet." Met dank voor de plaatsing, C. V. d. KROON, Voorzitter van de afdeling Flakkee der Kon. Ned. Ver eniging van Bloembollenvultuur Nieuwe Tonge. MIDDELHARNIS Op uitnodiging van de Chr. Geref. Jeugdverenigingen komt vrijdagavond 7.30 uur in de kerk aan de Hoflaan spreken ds. J. Keuning van Veenen- daal over het onderwerp „De man met de gemiste levenskansen". SOMMELSDIJK Lezingen voor brandweer De Vereniging van Brandeewrcom- mandanten en Ondercom^mandanten „Goeree-Overflakkee" houdt op 14 fe bruari 's avonds kwart over zeven, een bijzondere bijeenkomst in hotel Spee te Sommelsdijk. De agenda vermeldt o.a. een lezing van de heer Drok over „De brandslang door de eeuwen" en van de heer Thiemens over „Doelmatigheid van de poederblussing". Bij beide lezingen zullen dia's worden vertoond. Na de le zingen zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. HERKINGEN *jJaarvergadering Vereniging voor Veilig Verkeer. Op 15 februari a.s. des avonds half acht houdt de afdeling Her kingen van het Verbond voor veilig verkeer haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw „Ons Huis". Houdt dus deze avond vrij leden. Onderhandse verkoop. Het woonhuis Tuinstraat 2, is door de huurder D. van Rumpt, onderhands aangekocht van de eigenaar M. Karels. OUDDORP Kerkdienst. Woensdagavond 7 uur a.s. hoopt in de Herv. Kerk voor te gaan ds. Treure uit Hillegersberg. Uienveiling van dinsdag 7 februari 1961 Grove 19.20; Middel 19.12; Drielin- gen 19.28; Picklers 33.71. Aanvoer 103.000 kg. In het Vrije Volk van 31-1-'61 werd een vergelijking getrokken tussen verschillende brandstof kosten, bezien per 10.000 warmte- eenheden. Dit ziet er als volgt uit: Electra 94 cent Gas 62 Antraciet III 31 IV 26 V 30 Petroleum 30 Waar men het cijfer voor GAS vandaan heeft is ons onbekend. levert verwarmingsgas tegen 35 cent per 10.000 cal. incl. vastrecht Iets duurder dan kolen of olie maar ook belangrijk gemakkelijker

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 1