Goedereede nam afscheid van burgemeester J. baron van Knobelsderff l aar De aanbieding van het geschenk Wijl Verongelukte tractor in de boezem te Dirks!an( lok in lievit De Liiii jien Op zeer originele wlj^e geschenk van culturele verenigingen aangeboden Dankwoorden van de Aanbieding geschenk van verenigingen Bladz. 2 L A N D E N - NI E U W S" Dinsdag 3 januari 19oiB)insdag 3 Nam verleden woensdag Stellendam op hartelijke wijze afscheid van burge meester en m,evr. van Knohelsdorff wegens hun vertrek naar Sassenheim Goedereede deed dit Oudejaarsmiddag eveneens op zeer spontane loijze, waar uit wel hleek, hoezeer de Goereëers aan het burgemeesterspaar zijn gehecht. De oude, fraaie gerestaureerde raadszaal was bij dit afscheid eivol met be langstellenden, zodat er nauwelijks ruimte genoeg was om allen te bergen,. Met de voltallige gemeenteraad was het secretarie- en gemeentepersoneel aan wezig, en vertegenwoordigers van de Goereese verenigingen in al hun schake ringen, de meesten met hun dames. Aan de raadstafel zat mede aan de heer Sillevis, vertegenwoordiger van de commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland. Voorts bemerkten we de posteommadant van de Rijkspolitie en adjudant Boere uit Ouddorp; burgemeester J. Kleynenberg; de heer Goekoop, dijkgraaf van de Generale Dijckage; hoofden van scholen, de wethouders uit Stellendam, Notaris Risseeuw, de heer W. Vernooys, dirigent van de muziek vereniging „Apollo" en tal van anderen. Er werden vele goede woorden gespro ken tot het scheidende burgemeesterspaar en op zeer originele wijze een ge schenk aangeboden van de plaatselyke verenigingen, waarvoor de burgemees ter m de 13 jaar dat hij te Goedereede is geweest, zoveel belangstdMng heeft betoond. De zitting werd geopend door de voorzitter, op gebruikelijke wijze met gebed, die daarna een welkomstwoord sprak tot de velen op de „publiel^e tri bune", inzonderheid tot de heer Sillevis, als vertegenwoordiger van de Commis saris der Koningin. Het enige agenda punt bevatte „afscheid van de burge meester" waarom deze de leiding over droeg aan de heer E. A. Snijder, de eerste wethouder. De heer Snijder voerde als eerste het woord, wijzend op het ongewone van een raadsvergadering op oudejaarsmid dag wat gevolg was van het besluit van H.M. de Koningin, n.l. de benoeming van burg. van Knobelsdorff op 1 jan. 1961 te Sassenheim. Enerzijds noemde hij deze benoeming een teleurstelling, omdat de raad nu een voorzitter moet missen die op zo soepele wijze de raads vergaderingen presideerde; anderzijds stemt het tot vreugde omdat het een vooruitgang betekent op de maatschap pelijke ladder. Spreker gaf dan een, terugblik wat er onder het 13-jarig beleid van de bur gemeester is tot stand gekomen, waar van hij eerst noemde de wederopbouw van het Havenhoofd, en de vele voorzie ningen in de kom van de stad, waarbij vooral de aandacht had het oude voor verval te bewaren. Ook voor het cul turele leven heeft de burgemeester op de bres gestaan, die niet rustte tot er een Verenigingsgebouw kwam, waarin de verenigingen onderdak konden vin den. Verder releveerde spr. de restaura tie van het gemeentehuis; de nieuwe ga rage voor de brandweer; onderhoud pleinen en straten; aanbrengen groen stroken; aanleg speeltuin; het steken van de oude gemeenteschool in een nieuw kleed, pand voor de kleuterschool en tientallen andere zaken meer. Ook stond het hart van de burgemeester open voor de lijdende mensheid; volgens spr. deed hij vaak huisbezoek en met de water snood heeft het burgemeesterspaar be toond mede te leven en mede te lijden. Uit het verleden overstappend naar het heden noemde spreker het uitbreidings plan van de kom. der gemeente en met medewerking van de buurgemeente de nieuwe uitweg door gebiedsoverdracht; de bij het Prov. Bestuur aanhangige grenswijziging zonder samenvoeging en meer prestaties, zoals de plannen voor het recreatie-gebied, het contact met het Deltaplan-Noord inzake de visserij en de havenplannen en zijn werkzaamhe den als lid van de N.V. De Brug. Wij laten U node vertrekken zei spre ker en hij vroeg zich af of hij Goederee de verliet omdat de overkant trok, of om een hogere positie óf vanwege de be dreigde samenvoeging? Wij gunnen U de promotie bevestigde spreker want de liefde is niet afgunstig, zij verdraagt, waarom we de last willen lijden, maar zij hoopt ook en wel, dat Goedereede niet wordt vergeten. Om dit te voorlïomen bood spreker namens de raad, het secretarie- en ge meentepersoneel een keurig album aan, vol met foto's, van de oude stad Goe dereede en wat daar in de loop van de tijd heeft plaats gevonden. Hij voegde daarbij de wens dat God de Heere hun uitgang uit de oude en hun ingang in de nieuwe gemeente zou zegenen. Weth. den Eerzamen sprak woorden van waardering tot de scheidende ma gistraat, die in alle eenvoud en kalmte veel goeds voor Goedereede had ver richt. Met weemoedzag hij hem en mevr. vertrekken; hij dankte voor de persoonlijke vriendschap en wenste bei den Gods zegen toe in hun nieuwe ge meente Sassenheim. De heer de Reus, die wel niet zo lang omgang had gehad m.et de burgemees ter zegde dank voor alles wat hij voor de gemeente gedaan had, complimen teerde met de promotie en hoopte dat hij een aangename herinnering van Goe- ree zou meenemen. De heer Sandifort gaf een korte schets van de komst van de burge meester in de gemeente, die als per soon en ook in zijn bestuursbeleid was meegevallen. Met dankbaarheid zag hij terug op de onder zijn leiding gehouden raadsvergaderingen die in goeden ge- moede, soms met humor, soms wat strakker, gehouden zijn. Spreker, die vocrz. geweest is van de woonruimte commissie, kwam vaak bij hem met problemen, die naar beste weten wer den opgelost. Nu lopen onze wegen uit een, zo betoogde hij; wij hadden U gaarne gehouden, maar gunnen U de promotie. Met een toepasselijk woord op oudejaar dat alles voorbijgaat, wens te hij de burgemeester en mevrouw bij hun vertrek Gods zegen en .alle goeds toe. De heer J. Tanis memoreerde dat hij indertijd tegen de Commissaris der Ko ningin had gezegd: „wij verlangen geen burgemeester maar een burgervader!" Als er een nieuwe Ivomt die niet min der is dan U, zijn we dubbel en dwars tevreden, aldus spreker, die de wens uitsprak dat het hem en zijn echtge note verder goed gaan zal. De heer 't Mannetje beklemtoonde dat de burgemeester veel voor de visserij had gedaan, voor -welke hulp hij dank bracht. Met groot pleizier had hij met de burgemeester samengewerkt; per- soonlijlt en namens de Vissersvereniging bood hij hem zijn gelukwensen aan. De heer J. Bruggeman verheugde zich met de promotie van de scheidende bur gemeester al was zijn heengaan voor de raad min of meer bedroevend, daar nu door hem geen leiding meer kon ge geven worden aan de belangrijke plan nen, die juist op stapel staan, welke ver band houden met de veranderingen door de uitvoering van de grote werken in de nabijheid van Goedereede. Zijn hoop was gevestigd dat de Commissaris der Koningin .spoedig een nieuwe burge meester bij H.M. de Koningin zal voor dragen; opdat de aanhangige zaken vóór een e.v. samenvoeging zouden tot stand komen. Wij hebben aldus spreker elkaar wel eens strijdlustig aangekeken, waar bij beiden echter het belang van Goe dereede op het oog hadden. Hij uitte zijn bev/ondei'ing voor hetgeen in de ambtsperiode was tot stand geliomen en zegde hem daar dank voor. In deze dank betrok hij ook mevr. van Knobels dorff, in liet bijzonder voor de be reidwilligheid v/aarmee zij het vereni gingsleven terzijde stond. Beiden gaf hij de wens van het nieuwe jaar m.ee: „Veel heil en zegen." Gemeente-secretaris Jongkoen schet ste hoe hij en de heer Hoek de volle tijd van de am.btsperiode tot groot ge noegen met de burgemeester had sa- mengewerlrt. Door de benoeming waren de beide heren wel wat verbluft; de felicitatie ging eerst niet van harte, al hebben de egoïstische gedachten spoedig plaats gemaakt voor een hartelijke gun ning van de promotie. Op de secretarie heeft men het meest m_et de burgemees ter te mai-cen, aldus spreker; hij bracht dank voor de hulp dat de gemeente waarbij dikwijls een diep gevoel voor de medemens werd aan de dag gelegd. Ook mevrouv/ bracht hij dank voor de genoten vriendschap en besloot met de v.'ens dat beiden een prettige toekomst zou beschoren zijn. De burgemeester zei nu pas goed te bemerken hoe gehecht hij was aan deze zijn eerste gemeente; het scheiden viel niet mee, het was anderzijds een kwes tie van eigen verkiezing. Hij had Goe- ree lief gel^regen; wat eerst onbekend was, was hem en zijn vrouw nu bemind geworden. Spr. corrigeerde, dat de aan dacht te veel op hem viel wat tot stand gekomen is, noemde hij gezamen lijk werk. Voor het prachtige geschenk, dat liem zeer had verrast, zegde hij har telijk dank. ledere sjDreker gaf hij daar na een apart woord; bij alle contacten was gepoogd eikaars hart te vinden. Tot de heer Bruggeman die gesproken had van „strijdlustig aanldjken" zei spre ker dat hij bepaald geen strijdfiguur v/as; al werd wel eens mening t.o. me ning gezet. Spreker overhandigde aan de secretaris als naaste medewerker een fraaie atlas als aandenken; en aan de heer Hoek, die veel van de natuur houdt, een foto-vogelboek. Aan de heer Labee schonk hij uit erkentelijkheid een boekwerk over bouwkunde. Dan wierp spreker nog een blik terug hoe hij te Goedereede was ontvangen door de toenmalige wethouder Goekoop en den Eerzamen. Hij en zijn vrouw voelden zich gauw thuis en lïunnen het zich nog niet indenken Goedereede te gaan verlaten. Wat de hem toegezwaai de lof betreft, daarvoor was hij erken- telijlï al behoorde het besturen van de gemeente tot zijn dagtaalc. Hij herdacht enigen die er niet meer waren, o.m. de oude heer Tanis, C. Lodder en D. van Gelder en wenste de vroegere wethou der Wesdijk een spoedig herstel toe. De scheidende burgemeester J.' baron van Knobelsdorff ontvangt hier uit han den van Nel v. d. Wende en Janny Bakelaar de langspeelplaat van alle ver enigingen. In het midden de heer D. Sandifort, die dit met een speech op z'n plat Goeree's, deed gepaard gaan. Noblesse oblige Het oude stadje Goedereede was hen beiden lief geworden: waakt over uv/ schoonheden maande spreker v/aarop liij liet franse spreekwoord noblesse oblige adeldom verplichtop toepas te. Wat de visserij betreft verheugde het hem dat Goeree een open vaarweg naar zee behield; de uitvoering van de gigantische Deltav/erlien zullen grote veranderingen brengen; bewaar uw ge loof, uw streek-eigen, v.w cultuur aldus sprelier maar sta ook open voor het gcede dat U van de overzijde gebracht wordt. Bij het eindigen van deze ambts periode wenste hij met de woorden uit het ambtsgebed de raad wijsheid en vcorzichtlglieid toe cm de gemeente te besturen, v/aarbij „durf" niet moest ont- brelien maar in alles geregeerd zou worden in afliankelijkheid van God, van Wie hij hoopte dat die hen zou bege leiden en alles schenken wat tot heil van de gehele bevolking dienen mag. Na de sluiting van de officiële raads zitting volgde een pauze waarin ver versingen werden aangeboden. Op wel zeer originele wijze werd daarna aan het scheidende burgemeesterspaar een geschenk van de verenigingen aange beden. De heer D. Sandifort kwam de raads zaal binnen sloffen en hield op z'n plat Goereas een leulie voordracht, die gro te hilariteit onder de aanwezigen ver wekte. Hij sprak namens al de vereni gingen en dat waren er „'n hele dot, 'n stilï of veertiene! Ze rope mien d'r nog al 's bie" zo zei hij, de grote vraag was, wat zullen wij liet burgemeesters paar bij hun vertrek aanbieden. We hebben „motte lappe, in van dat geld wat koape" na welk gezegde de deur open ging en twee meisjes binnen tra den (Nel V. d. Wende en Janny Bake laar) die in keurige bewoordingen de burgemeester een langspeelplaat aanbo den. De heer Sandifort lichtte toe, dat dit een opname was van een mars ge blazen door „ApoUo", en verder opna men van Goeree's gemengd koor en het kinderkoor. Alle verenigingen hadden in de kosten bijgedragen, waarvoor hij hartelijk dank braclit. Meerdere sprekers De heer Mathijsse, Inspecteur van het L.O. bracht de burgemeester dank voor hetgeen hii tijdens zijn verblijf te Goe dereede voor het onderwijs had gedaan. Ds. Vlijm bracht dank voor de steun en de adviezen bij de maatschappelijke zijde van het kerkelijk werk onder vonden. Hij wenste zijn scheidende ge meenteleden toe: „De eeuwige God zij U een woning." Adjudant .J3oere gewaagde van de prettige omgang op politioneel gebied, al was dat met hem slechts een korte tijd geweest. De heer van Bremen, hoofd der o.l. school spralï van een goede samenwer king en wenste hem namens het per soneel alle goeds toe in zijn nieuwe standplaats. De heer Dimmen Bruggeman vervul de namens „Apollo"' de „droeve plicht" om afscheid te nemen al complimenteer de hij met de promotie. Spr. merlite op, dat „Apollo" door het vertrek van de burgemeester een prima medewerker verliest uit erkentelijkheid bood hij namens de muziekvereniging het ere lidmaatschap aan. De heer M. van Zanten sprekend na mens zijn collega dhr. Bakker, herin nerde als oud-ambtenaar aan de mede werking die zij ontvangen hadden bij een sollicitatie naar een andere plaats. Hij hoopte dat het de burgemeester en mevr. in hun nieuwe gemeente wel zal gaan. Tot slot spralc notaris Risseeuw als vriend en sclietste hoe goede en moei- lijlve tijden waren doorgemaakt. Mede namens zijn vrouw sprak hij de wens uit dat de vriendschap zal blijven voort duren al zullen de bezoeken minder fre-quent zijn. Hij wenste beiden goede jaren in Sassenheim, Laatste woord De burgemeester bracht dank aan al le sprekers, die de gevoelens van alle schakeringen uit het verenigings- en ge meentelijk leven hadden vertolkt. Bij zonder was hij getroffen door het fraaie geschenk, dat hem en zijn vrouw echt op z'n Goerees was aangeboden. Hij zegde toe Goedereede nog menig keer te zullen bezoeken en wilde t.z.t. gaar ne het 75-jarig bestaan van „Apollo" meemaken. Spr. zegde dank voor het erelidmaatschap en beloofde toch dona teur te blijven. Hij besloot met de wens dat het Goedereede onder de ze gen des Allerhoogsten in alle opzichten wel zal gaan. Na afloop van deze samenkomst kwa men velen uit de burgerij de burge- Slechts een klein deel van de tractor, nieuwjaarsnacht te Dirksland veron stak nog boven het v/ater van de Boe: de berging. (Zie bericht op. de voorp; waarmede de 16-jarige M. Stolk, in de elul?;te en, waarbij hij om het leven kwam, zem uit. De heer P. Ie Comte bezig met gina). Eslag var m f 2,20 Doorregen Dilc baksp( 5 pond Verse vi'ors Ma'.se mag< Klapstuk Lendeïappe Woensdag 500gr. pauk voor 1,80- Bezoekt tij dag voor aanbieding! KIEVIT Secr. Nijghi Mid MIDDELHARNIS Kerknieuvjs Ger. Gemeente. Zondag a.s. hoopt in de Geref. Gemeente alhier voor te gaan de heer Huisman, Theol. Student te Rotterdam, des morgens 10 en des avonds 6 uur. SOMMELSDIJK Aanrijding. Maandag 2 januari werd met de personenwagen van de heer P. Warnaer, Kleykamp Dirksland een kind van de heer J. van Dam (uit de Nieuw straat) in de z.g. Krak aangereden. De gevolgen bielsen nogal ernstig te zijn; het kind, dat plotseling de straat over stak, bleek het linkerdijbeen te hebben gebroken, een hersenscliudding en in wendige kneuzingen te hebben opge lopen. Het is in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen. De politie heeft procesverbaal opgemaakt. HERKINGEN Konijnententoonstelling. Op vrijdag 6 en zaterdag 7 januari 1961 resp. van 6 tot 10 uui-, en van 2 tot 10 uur, zal er in het Verenigingsgebouv/ „Ons Huis" een Konijnententoonstelling worden ge houden. Op deze tentoonstelling is een keur- kollektie van 120 raskonijnen te zien met de door hen gewonnen ereprijzen en predikaten. Entree 50 cent, kinderen 25 et. MELISSANT Kerkdienst. Zaterdag hoopt voor de Geref. Gemeente in de Dienst des Vi^oords voor te gaan, student Huisman van Z.wijndrecht, 's avonds 7 uur. OUDDORP Kerkdienst. Vrijdag a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan stu dent Huisman, om 7 uur 's avonds. NIEUWE TONGE Aanrijding. Zaterdagmorgen had op de Langeweg bij de voormalige tram halte een botsing plaats tussen twee auto's. De chauffeur van een bostelwa gentje van de firma H. Braber uit Dirksland probeerde op dat punt de i'emmen, die juist waren bijgesteld. Hij verzuimde daarbij waarschijnlijk door de achterruit te zien; vrij kcrt achter hem reed n.l. een grote bestelwagen van fa. Both en Zoon, die niet tijdig meer kon uitwijken en er vrij liard mee in aanraking kwam. Het bestelwa- gentje van de fa. Braber werd tenminste lelijk gehavend. Persoonlijke ongelul;:- ken deden zich gelukkig niet voor. OUDE TONGE Haven. In de afgelopen week is er uit de haven vertrokken 1 schip met suikerbieten met een inhoud van 250 ton. Binnengekomen één schip met 250 ton pulp en een schip met steen. Doopzitting. Op zondag 15 jan. a.s. zal er gelegenheid zijn tot bediening van de Heilige Doop. De aangifte daarvoor meester en mevrouw de hand ten af scheid drukken. Woensdag 4 januari zal burgemees ter van Knobelsdorff in zijn nieuwe ge meente Sassenheim worden geïnstal leerd. 19 weer misbaar vi Ijouv/er. Dl werlï kost raad bij: Boekhani Zandpad 13 Midi; iff kan geschieden voor zaterdagavond a.s om 7.30 uur in de consistoriekamer. OOLTGENSPLAAT Bejaardcnmidelag. Woensdag 4 jan zal de maandelijkse bejaardenmidda; weer v/orden gehouden in „Elthato"' Aanvang 2.30 uur. Een mooi programme staat te wachten en aan het begin var liet nieuwe jaar wordt daarom me: nieuv/e moed begonnen. Laat niemanc verzuimen deze samenkomst te bezoe ken. De bietenvaart gaat nog steeds dooi', in de laatste week van het oude jaai vertrokken vanuit de liaven nog schepen met suikerbieten (samen 66( ton) voor de fabriek te Putteishosk Gelost werd een schip met pulp. Dt laatste bieten zullen vermoedelijk dez( week worden verscheept. Waterscbouw in de polder Bt' Zoals gewo( Aö.olfsïand. Op 14 januari a.s. zal in de' persverenig polder Sint Adolfsland (gemeente Oolt-i GoereeOv gensplaat) waterschouw v/orden geliou-i van het ja den over alle heulen, zijlen, dammen hekken, dijk-, weg- en kavelsloten. bijeen. De druk bevoll dat was ke: die j.l. vrijt Middelharn: Evenwel ■nent gezeis( mr. L. J. d geheten. H( liet leven laatst van 1 den naar de aldus mr. I weer vele DEN BOMMEL-OOLTGENSPLAAT Rectificatie niciivi'jaarsreceptie. In ons oudejaarsnummer stonden op twee verschillende plaatsen onder plaatselijk nieuws van Ooltgensplaat tegensti'ijdige berichten betreffende de nieuvi/j aarsreceptie van burgemeester en mevrouw van der Harst. Een der be richten liad onder Den Bommel thuis gehoord. Voor de goede orde plaatsen wij hier-| j^ ook enk onder een rectificatie. Op zaterda, januari a.s. zullen burgemeester en mevrouv/ van der Harst des namiddags van 2.30 tot 3.30 uur in verband met de jaarwisseling recipiëren op het gemeen tehuis van Den Bommel en van 4 tot 5 uur op de raadzaal van het gemeente huis te Ooltgensplaat. Een ieder die daaraan behoefte heefi is op de genoemde uren hartelijk wei- kom. THOLEN Weinig om.zet van oesters. Tenge volge van de staking in België worden er tiians vanuit Bergen op Zoom en f^., Tholen weinig oesters uitgevoerd, ter- "Sbben gedr aanwezigen ken. Deze verg ken van rt de bestuur van de hee: die de verg gen heeft. E en die veel den iemand maakte een uit en als zorgde hij in de verg hem bekene in het bijzo Namens i dankte mr. Schuttevaer medeleven i ook die wijl het juist traditiegetrouw het nu Een strop minuten stil genomen. Gen wei schi zijn 59 Op enige afstand bevond zich eèn boerenwoning, die, naar was gebleken, door de bewoners verlaten was. Het was niet de eerste woning, die zij in die toestand hadden aangetroffen. Het op merkelijke was geweest dat het verla ten in de laatste dagen geschied was. Verwachtte men een spoedige komst der Frarise troepen? De ruiters waren in een beste stem ming. Zij volbrachten immers een aar dig, prettig, gezellig tochtje? Dit was geen oorlog. Hij betekende niets. En in het zo gemakkelijk overwonnen land konden zij plunderen naar hartelust. Het heette nu, dat er vredesonderhan delingen gaande waren. Natuurlijk smeekten die Hollandse kikvorsen om genade. Nu, dan was die hele zoge naamde oorlog spoedig aan zijn eind en keerden zij naar huis, naar Frankrijk terug. Dan hadden zij althans niet een winter in het koude Noorden door te brengen. In een luie houding lagen zij in de buurt van het bosje, grappen vertellend; blij, dat hun aanvoerder het blijkbaar ook met de hitte te kwaad had, daar hij niet veel van hen vergde die dag. Een lange reus sprong op en staarde naar de horizon. „Wat heb je, Paul?" vroeg er een. „Niets. Ik meende, dat het opeens zo ging waaien." „Gekheid man. Er is geen aasje wind." „Nee. 't Is niets." En Paul wierp zich weer op de grond. Maar nauwelijks vijf minuten later sprong een ander op. „Wat is dat toch voor een geruis?" vroeg hij. Hij trok de opmerkzaamheid van de officier, die nader kwam. „Wat is er?" „'k Weet niet, luitenant. Hoort u dat geruis niet?" Allen hoorden het nu. Maar niemand kon het verklaren. Langzaam maar zeker kwam het na der, want het werd sterker. „'t Is precies, of er water klotst," zei er een „'t Is net als bij een overstroming van de Rhone," meende een ander, blijk ge vend, dat hij in zijn land wel eens een overstroming had meegemaakt. „Je bent dwaas," zei een ander, „'t Is de wind." „Wind? Er is geen zier wind, man." „'t Is water," zei de officier met over tuiging. „Wat vreemd. Er is hier toch geen rivier in de buurt?" Het geruis werd al sterker, Aan de horizon verscheen een grijze streep. „Zijn wij nu betoverd?" vroeg Paul. „Ik zeg, dat daarginds water komt aan- stromen. Over een kwartier is het hier." „Ben je mal? Daar komt geen water. Daar komt wel een boer over de weg." De aandacht werd even afgeleid. In derdaad naderde heel in de verte een man. De stip werd spoedig groter, steeds groter. Ondanks de warmte liep de man verbazend snel, soms op een drafje. Maar dan zag men weer de andere richting uit. Want dat ruisende geluid. Er was nu geen twijfel meer: daar stroomde over een grote breedte water, hun richting uit. Wat was dat nu voor gekheid? „Zal ik even gaan zien, luitenant?" vroeg Paul. „Ga je gang." Twee, drie ruiters liepen fuks door de droge sloot en ijlden het water tegemoet verlangend te weten, v/at het was. Zij zagen niets dan een heel brede stroolï v/ater, die steeds sneller stroomde. „Is dat nu echt of zinsbegoocheling?" vroeg er een, bijgelovig een kruis slaand. „Echt, man," riep Paul; „kijk maar eens". Hij bukte zich en speelde met de hand in het water. - „'k Heb doi'st," lachtte hij, de hand tot een schep vorm.end en drinkend. Maar onmiddellijk spuwde hij het uit „'t Is zout!" roep hij, vol verbazing. De anderen constateerden het ook. En toen begrepen zij er niets meer van. Intussen was de snelle wandelaar tot de overgeblevenen genaderd en riep in zuiver Frans de officier toe: „Kan ik niet achter een ruiter zitten, luitenant? 'k Moet zo spoedig mogelijk naar het hoofdkwartier." Uit zijn wambuis haalde de man een papier voor de dag, dat hij de officier toonde, waarop deze in eens de vrien delijkheid in persoon was. „Als het moet, dan moet het," zei hij. „Heb ik u niet meer gezien?" „Dat zal wel," zei de ander, „'k Was verleden week nog in het kamp te Zeist. Wanneer gaat u weg, luitenant?" „We vertrokken direct." „Dat is heel verstandig, als ge niet verdrinken wilt," zei de ander op droge toon. Op hetzelfde ogenblik keerden de rui ters terug, die een onderzoek hadden ingesteld. „Daar koint een hele zee aan, luite nant," riep Paul. „En het water is zo zout als wat." „Geen wonder, 't Is Zuiderzeewater," zei de man. „Haalt maar vlug de paar den." „Wat betekent dat?" vroeg de offi- „Dat betekent, luitenant, dat het hele Franse leger uit uilskuikens bestaat. Daar wacht men rustig het antwoord op de vredesvoorwaarden af en intussen hebben de Hollanders gelegenheid het land onder water te zetten. Dat is een sluwe streek van de Prins van Oranje. En een gelukte ook. Wij zullen iiet nu wel laten, Holland binnen te trekken. Bijna het gehele land staat een twintig, dertig centimeter onder water. De slui zen zijn opengezet en de dijken doorge stoken." „Dat is krankzinnigenwerk," meende de officier, die vol verbazing geluisterd had. „Krankzinnigenwerk of niet. 't Is ge lukt, 'k Zal het in Zeist gaan vertellen. Die magere Prins is ons allen te slim af geweest. Men zit op antwoord te wach ten. Ha, ha. Er komt geen antwoord. Dit is het antwoord: een kunstig onder water gezet land." „Op, te paard!" commandeerde de of ficier, „Dit is een belangrijk rapport." Het duurde enige tijd, eer de grazen de paarden gevangen en opgetuigd v/a ren. Maar toen reden de ruiters dan ook in snelle draf weg, In hun oren klonk het geruis van liet aansnellende Zuider zeewater, Midden in de lage Hollandse polders, waar het koren te maaien stond, maar thans aan de verrotting werd prijs gegeven, terwijl het land on vruchtbaar werd gemaakt. Het bedekte de drukste tijd moest zijn, dus vcor de oesterkwekers. Benoemingen. Tot hoofd van de openbare lagere school is benoemd de heer J. J. van Veenendaal, thans hoofd o.l.s. te Stavenisse. In Tot vierde leerkracht v/erd benoemd merkte inr. mevrouw Visser-van Beie uit Poort- baal gezien vliet. scheepvaart het afgelopf ST. ANNALAND een toelicht Extra kerkdienst. Woensdag 4 Ja" Hier^ a.s. hoopt des avonds om 7 uur voor afgphin" Geref. Gemeente alhier voor te gaan i'^^^lEr^^ ^fi de Dienst des Woords, ds. Chr. sn rf"Jf^ f^'^na' Dam uit Rotterdam-Zuid. den steeds"* Uienveiling van donderdag 29 dee. Mr. Den St. Annaland, 29 dec. 1960. Uien bon-schippers d; ken 15,42; uien middel 15,41; uien te nemen er middel voor overzee (voor exporl) keurig na t 16,50; uien drielingen 12,99; uienüjd is een picklers 20,—. Alles per 100 kg. A;>n-woorden: ot| voer 120 ton. vergroten o! Scherpenisse, 29 dec. 1960 15.52 arbeiden. I per 100 kg. Aanvoer 7V2 ton. er (of van de kleii pen waar te Als er bij' de v,'eiden, waar het vee niet nicei'-^^'■'^sek ind graasde. Het overstroomde de boeren-zien da erven. Maar geen bewoner werd ge-'*®'^ wordt g zien, in het te inunderen gebied was de '-''^^f <ie mensen aangezegd, dat zij hun hui: ..noemde mr. De ruiters joegen verder, paard van een zaten er twee: de ruiter te verlaten hadden. En zij hadden Iwt^^^Sang van gedaan, zij het met tegenzin. .producterw Op '-"ook veel goe en de man, die uit Holland gekomer.^®"^ ^P v/as. Gekomen bij de afdeling, gunde hij zich geen rust. Hij vroeg een vers paard en draafde het Utrechtse in. In de richting van Zeist. Waar gewaclit werd op het antwoord uit Den Haag. dat nu wel spoedig komen zou en dat natuurlijk de gestelde voorwaarden zou aannemen. Nee, hij gunde zich geen rust. Hij joeg zijn paard bijna dood, maar lie* kon hem niets schelen. Tegen de mid dag draafde het paard, zijn laatste krachten inspannend, door de dorps straat van Zeist, het dorp, dat v"' Fransen was. Naar het kasteel, waar de Franse vlag slap neerhing, omdat er geen zier wind was, dreef de zogenaam de marskramer zijn ros. Op liet voor plein sprong hij er af, lette niet op eni- ^"^J - ge officieren, die in "de scliaduw een jcijinnïf praatje stonden te maken, maar ijl''^ aiéüwe'^^'''-^ het bordes op, waar hij aan ordonnnn- iegèlden^^R sen naar de Hertog De Guiche vroeg, ivoi-^t me t (Wordt vervolgd) p^^^^ Het spijl der, dat Middelhar de scheepi ker zijn r tot 6 uur worden gi verordenir punt, wan gemeente haven van die van M vermeld ^orvaart ■melsdijk. Over deze corresponded ituur, maar in hei 'Chipperij, 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1961 | | pagina 2