nig. Ned. Patroonsbond afd. Flakkee in het zilver Ie Scheveningse haveningang Burgemeester Van Hofwegen nam afscheid van Brug N.Y. Staatssecretaris RoQlvinli Betaling abonnements geld per giro kop weer op Alles verloopt volgens schema Picnic-gelegenheid bij de brug? Burgemeester von Knobelsdorff overhandigt wisselbeker aan de winnaar van de siertuinwedstrijd, ditr. J. Meijzer Nieuwiaars-advertenties Hanbestëding in maart; in april beginnen Gevreesde konijnen- ziekie steekt de con SUCCES Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ji Drukbezochte receptie a.ll.W.B.-wegeiiwa£!iten patrouilleren niet op eerste Kerstdag en fjieuwiaar Dinsdag 20 december 1960 No. 2953 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon (01870) 26 29 6 uur 's avonds Telefoon (01870) 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ïnblik de |osteilep«|, Jent u oi vol te len? Dan Jnbieditig \e aankoi boort tegt Ineen keui anderen; 'ie bij enigszins ruw vireer vanaf de evard of één der pieren wel eens vissersvaartuig de Scheveningse ^•n lieeft zien binnenlopen zal met wdering vervuld zijn geweest voor valcmansciiap van de scliipper of rman, die leans ziet onder ongun- weersomstandigheden deze ge lijke haveningang binnen te varen. it dit is ook voor de meest gerouti- de zeeman een kunst op zichzelf in aide omstandigheden. Deze ingang 't namelijk helemaal niet. Ze is te en de pieren zijn niet lang genoeg. [staat bij ruw weer juist daar een llce branding, omdat het er te on- is. Wil men deze haveningang de 'st mogelijke veiligheid geven, dan °ten dus de pieren worden verlengd 'e ingang verbreed. zijn dan ook in de loop der jaren malen ongelukken gebeurd. Zo ook T in de nacht van zaterdag op zon- 11 december, toen de SCH. 21 „Arie der Zwan", een nog betrekkelijk iw schip met een zeer ervaren schip- tegen de kop van de Zuiderpier en verging. Het werd in tweeën ge en, een 17-jarige jongen verdronk :e andere 15 opvarenden werden, zij het snelle, heldhaftige en Blievende optreden van enkele bur en politiemannen, slechts ternau- ood gered. Wel is gebleken, dat de dele instanties schromelijk tekort gefloten zijn in de hulpverlening en dat er aan de organisatie heel veel ont brak, zodat daarover nog wel een har tig woordje zal worden gesproken, maar dit neemt niet weg, dat de eerstverant- woordelijlce voor deze gevaarlijke si tuatie bij de Scheveningse haven, n.l. feRegering, speciaal de opeenvolgende niJjBisters van Verkeer en Waterstaat, Sgljuldig staat aan de bestendiging van 6^. toestand, die geen ogenblik langer worden geduld, omdat het hier om jiéisenlevens gaat. Het is nu al zo vei gnomen, dat een verzekeringsmaat- SÉiappij sedert enige tijd haar cliënten VéSboden heeft in bepaalde omstandig heden deze haven binnen te varen! Elke ^serman is bang voor deze haven. Bij opkomend stormweer moeten de traw lers, loggers en kotters er elk moment naar binnen kunnen en dat is onmoge lijk. Elk jaar wordt er in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begro tingen van Landbouw en Visserij er Verkeer en Waterstaat bij de IVIinisteri; op aangedrongen de Scheveningse bui- tenhaven te verbeteren. De Ministe; van L, en V. verwijst dan steeds naai zijn collega en deze moet afwijzend be- sdiikken, omdat blij inbaar de Minister van Financiën geen extra-geld beschik baar kan stellen. Al in de twintiger ja- rénis door de Tweede Kamer een wets '/oniwerp aanvaard tot verbetering van 'défhaven, maar het werd door de Eerste KSmer helaas verworpen. Men is duf al 30 a 40 jaar bezig aan deze zaak maar nog steeds zonder resultaat. Mi nister Marijnen deelde verleden weel in de Tweede Kamer mee, dat de be slissing ligt bij Minister Korthals. Inmiddels is er door het Scheveningsr bedrijfsleven nu weer een intensieve actie ontketend om eindelijk tot een af doende oplossing te komen. We hopen dat deze nu succes moge hebben, want wordt hoog tijd, dat aan de ge 'Öarlijke situatie, die nu en dan men senlevens eist, definitief een eind word gemaakt. Waarom we in een streekblad voor Gperee en Overflakkee op deze mis stond wijzen? Omdat ook de vissers var pi^' eiland er belang bij hebben. Alle G(||reeërs, de kottervissers van Stel- lééiclam en ook een aantal Ouddorper? dié nu en dan vanuit Scheveningen de visserij uitoefenen, maken af en to( kennis met de moeilijkheden van dez- ihaven. We geloven wel uit hun naam te spreken, wanneer ook wij onze stem mengen in het koor van hen, die Minis ter Korthals met de meeste klem toe roepen: Excellentie, help Scheveningen aan een nieuwe en ongevaarlijke bui- tenhaven. Pit Bij de interpellatie van de oud-mi- nister Suurhof over de lonen in de me taalindustrie is wederom getaleken, dal de staatssecretaris Roolvink voor de so cialisten een tegenstander is, tegen wie ze met zijn allen niet zijn opgewassen. Wij hebben het debat in de Tweede Kamer woensdagmiddag bijgewoond, maar het was weer een lust om de ver dediging van het loonbeleid door dhr. Roolvink aan te horen. Samen met Mi nister Van Kooy en Minister De Pous moest hij antwoorden op de vragen van dhr. Suurhof. Maar hoewel deze be windslieden goede sprekers zijn en ze hun beleid krachtig verdedigcjen, was het opnieuw dhr. Roolvink, wiens rede het hoogtepunt van de discussie vorm de. Slechts heel zelden ziet men de Kamerleden stil en rustig luisteren naar een spreker, maar woensdagmiddag wwen èn de Kamer èn de volle tribune rteerst^ ai oor. Het is geen gewoonte, dat er in de Kamer geapplaudiseerd wordt en op de tribunes is het verbo den, maar anders zou de heer Roolvink ongetwijfeld, een daverend applaus hebben ontvangen. En dat ondanks de toqh eigenlijk dorre materie, waarover het ging. Deze staatssecretaris beschikt en schoeis» ;ing van h^' dagelijks aa« irnis. Donderdagavond vierde de afdeling Goeree-Overflakkee van de Algemene Nederlandse Patroonsbond, waarin praktisch alle ambachtsbedrijven op het gebied van aannemen, timmeren en metselen zijn verenigd, in Hotel Meijer te Middelharnis het 25-jarig bestaan, eerst met een druk bezochte re ceptie in een der kleinere zalen, daarna met een feest en herdenkingsavond in de bioscoopzaal. Tijdens de receptie zijn velen van het eiland hun felicitaties komen aanbieden aan het, dertien man sterke, bestuur. Daarbij waren de bur gemeesters P. W. Hordijk, Jac. Kleijnenberg en H. Bos, de eilandstaf van Provinciale Waterstaat, de directie van de Technische School, vertegenwoor digers van de openbare nutsbedrijven op het eiland, directeuren van gemeen telijke technische diensten, architecten, kortom alles wat in de streek met de bouwnijverheid te maken heeft. Vele instellingen en particuliere bedrijven zonden bloemstukken, die even zovele felicitaties inhielden en daarnaast wa ren nog een groot aantal schriftelijke gelukwensen door het bestuur ontvan gen. De receptie verliep uiterst gezellig onder het genot van kwistig opgedien de verversingen. Na de receptie .volgde de bijeenkomst voor de leden en hun dames, gevolgd door een groot diner. In die meer in tieme kring van aannemers en am- baohtspatroons spralc de afdelingsvoor zitter, de heer M. van der Spaan te Melissant, een hartelijk welkomst woord, braclrt deze dank aan zijn me debestuurders en aan de leden voor de ondervonden medewerking in het lei den van de afdeling en sprak deze voorzitter een in memoriam ten .aan zien van de leden, die in de laatste ia- ren de vereniging ontvallen zijn. Het geven van een overzicht terzake het werk en de bemoeienissen van de afdeling liet de voorzitter over aan zijn jongere dorpsgenoot, de heer P. L. A. Tieleman. Deze begon met de opmer king dat er op Flakkee al veel eerder dan 25 jaar geleden behoefte bestond onder de ambachtspatroons aan een or ganisatie voor behartiging van hun spe cifieke belanden, o.a. al in 1901 toen de ongevallenwet tot stand kwam en men de premie daarvan in de administratie enz. moest opnemen; er werd een ver gadering gehouden, waarvoor de pa troons te voet of met paard en wagen vanuit het eiland naar Middelharnis kwamen met als resultaat dat 't schrijf- loon bij het uurloon kwam, zegge 1 et. bij 11 ctü De week telde toen 85 werk uren, een opperman was al 's nachts om 3 uur aan de gang. „Er is wel wat ver anderd!" constateereie de heer Tiele man, die daarbij de 45-urige werkweek over bijzondere gaven. Opgeleid als me taalbewerker heeft hij zonder middel bare schoolopleiding zich opgewerkt via de vakbeweging tot een hoogte, die diep respect afdwingt. Hoewel Fries van geboorte, spreekt hij zeer goed Ne derlands in een aangenaam tempo, hij improviseert vlot en gemakkelijk, zijn redevoeringen zitten logisch in elkaar en hij is een geboren debater. Het valt in het parlem.ent niet mee om direct op scherp gestelde interrupties te ant woorden, maar dit gaat liem buitenge woon vlot af en hij is dan ook bij de socialisten op dit punt zo langzamer hand gevreesd geworden, zodat ze er zich niet meer zo aan wagen als voor heen. Dhr. Suurhof kreeg er nog een in terruptie zo van langs, dat hij kwaad weg liep en Mr. Burger, die het ook eens wilde proberen en zei, dat de staatssecretaris hem kwaad maakte, kreeg te horen, dat hij dit er niet bij behoefde te zeggen, want dat de hele Kamer dit toch wel zag! Daverend ge lach natuurlijk en Burger woest. Het is werkelijk een lust om zo'n debat aan te horen, temeer omdat dhr. Roolvink een specialist is op loongebied en deze materie volkomen beheerst. Bovendien is hij één van de weinigen die tegenwoordig nog de nadruk leggen op de beginselen. Op dit punt is het eigenlijk droevig gesteld. Principiële debatten hoort men weinig meer. De hele politiek draait om economische, sociale en financiële kwesties b.v. een krachtige bestrijding van het socialisme ontbreekt. Hoe komt dat? Gedeeltelijk doordat met name de heren van de vak bonden, die in het parlement een veel te grote rol spelen, alles bekijken vanuit hun eenzijdige klasseconceptie. Zo lieten de heren Hazenbosch, Van Nierop en Kikkert zich onlangs zelfs verleiden om voor een socialistische motie inzake het loonbeleid te stemmen, waarover met name in A.R. kringen nogal wat te doen is geweest. Ze zijn van die reactie blijk baar geschrokken, want nu stemden ze toch tegen de motie-Suurhof. De regering heeft inzake de loon- kwestie in het metaalbedrijf gelukkig voet bij stuk gehouden op de gronden, die wij ook in ons artikel van verleden week hadden aangevoerd. Dat dhr. Roolvink als bewindsman zioh ontwor steld heeft aan zijn „ambtshalve" vroe ger aangenomen houding als vakbonds man, pleit voor zijn hoge plichtsopvat ting en ook voor zijn moed. Want de vakbondsleiders beschouwen hem als een soort verrader en toch doet hij niets meer dan ieder Nederlander behoort te doen: ook de loonproblemen te zien in het licht van de algemene economische en financiële mogelijkheden. Daarom herhalen we wat we al meer schreven: deze bewindsman is één van de be kwaamste leden van onze regering en hoewel hij gezien de politieke constel latie in ons land meer rekening moet houden met de vakbonden dan ons lief is, hopen we toch, dat hij nog lang aan het bewind zal blijven, al was het al leen maar vanwege zijn magnifieke strijd tegen de socialisten. in het vooruitzicht stelde. Omstreeks 1915 bestond op het eiland al een pa troonsvereniging; de verdienste daarvan is o.m. geweest, dat men de prijs van een doodkist op 25 gld bepaalde en niet 11 gld., zoals door de meeste kleine baasjes berekend werd. Met waarde ring sprain: de heer Tieleman over hét werk wijlen de heer W. C. van As te Sommelsdijk, zelf schilderspatroon, die in alles de stimulator voor organisatie van het ambacht is geweest; hij was ook de oprichter van de technische school van de streek. Maar het duurde tot 1935 voordat er een hechte organi satie kwam, deze afdeling van de A.N.P.B. Schokkende gebeurtenissen behoefde spreker niet te vermelden, af gezien van oorlog en ramp, die de be tekenis van de afdeling voor het be drijfsleven naar voren bracht b.v. ter zake afwikkeling van oorlogs- en ramp- scliaden. De oorlogswederopbouw en de wederopbouw na 1953 hebben een on gekende bouwactiviteit op Flakkee ver oorzaakt, niet in het minst ook vanwe ge de achterstand in woningbouw tij dens de jaren 1940-1945, een achter stand die nog steeds niet is ingehaald. Spreker memoreerde vervolgens de door de afdeling in het leven geroepen meldingsplicht van bouwerijen, het ves- tigingsbesluit voor de ambachten van 1958, de bestedingsbeperking en de bouwstop en laatstelijk het bouwcon flict terzake de CAO. Met vreugde kwam de heer Tieleman tot de conclusie, dat momenteel de af deling springlevend is, zij het, dat hij een verminderde belangstelling voor de organisatie bij de jongeren te bespeu ren; voor deze jongeren hoopte irij, dat zij er voor gespaard zullen worden om door een crisis, nieuwe oorlog of andere ramp tot het besef gebracht moeten worden, dat men alleen door samen werking moeilijkheden het hoofd kan bieden. Het door Hotel Meijer keurig ver zorgde diner werd door het ongeveer honderd personen tellende gezelschap alle eer aangedaan. Tussen de gangen werden de bouwpatroons en hun dames aangenaam en beschaafd bezig gehou den door het optreden van het gezel schap André Carrell uit Rotterdam, aangevuld met de internationaal beken de goochelaar Eddy Schuier en het muzikale trio van Henk Lodema. Dat André Carrell in zijn conférences flink wat komische en ironische opmerkingen maakte over het aannemersvak, over aannemen, formulieren invullen en met ambtenaren omgaan, viel mede wel zeer in de smaak van de jubileumvier- ders. President-Commissaris Sieling: Vrijdagmiddag hielden de gedelegeerd-commissarissen en commissarissen van de N.V. Brugverbinding Haringvliet vergadering in de raadzaal van Sommels dijk. Behalve de vertegenwoordigers van Goeree-Overflakkee waren ook die van Schouwen en Duivelend ter vergadering aanwezig. Dat samenvoeging van gemeenten consequenties heeft voor de samenstelling van het grote bestuur bleek uit de besprekingen en een besluit terzake de verandering in de verte genwoordiging van Schouwen en Duiveland. Per 1 januari a.s. blijven op dat eiland slechts vier gemeenten over. Daar de N.V.-statuten bepalen, dat iedere gemeente een vertegenwoordiger in het algemeen bestuur moet hebben, zou de vertegenwoordiging van ons buureiland bij die van Goeree-Over flakkee in het niet vallen. Om dit te compenseren werd besloten dat het dagelijks bestuur per 1961 zal bestaan uit drie leden van Flakkee en drie van Schouwen; het zevende lid komt uit de Flakkeesche Gemeenschap, waarmede men deze stichting wil eren als de organisatie, die in het verleden heel veel voor het tot standkomen van de brug heeft gedaan en die, direct na de oorlog, het verkeersprobleem energiek heeft aangepakt. De vergadering had overigens een besloten karakter, zodat wij niet in staat zijn van het verder besprokene en beslotene verslag te doen. Onze uit nodiging betrof alleen het bijwonen van het afscheid van de gedelegeerd-com missaris, burgemeester Van Hofwegen, die, iedereen weet dat, naar Sliedrecht is vertrokken. Aan het slot van de ver gadering werd de heer van Hofwegen hartelijk toegesproken door de presi dent-commissaris van de N.V., de heer P. D. Sieling, te Melissant. Dank Deze memoreerde, dat het een lang durig en moeizaam werk is geweest om het zo ver te krijgen, dat het eiland op een brug zou mogen rekenen. Nadat er al twintig jaar geijverd was, kreeg men in 1950 de mededeling je krijgt 'm niet!" Toen heeft Flakkee zelf de zaak in handen genomen en is de N.V. opge richt. De heer Van Hofwegen v/erd be noemd tot gedelegeerd-commissaris en penningmeester en heeft daar ontzet tend veel werk mee gehad. Spreker ver klaarde de hoogste bewondering te hebben alle ijver, gedurende zo lange tijd, aan de N.V. en het brugideaal be steed en zegde daarvoor namens de ge hele N.V. hartelijk dank. „Het spijt ons, dat U van het eiland bent vertrokken, maar wij moeten U toch ook geluk wen sen met het feit, dat nu een grotere gemeente te besturen hebt," aldus de heer Sieling, „want daar uit spreekt mede de waardering van de Overheid." Als tastbare blijk van dank en als herinnering aan de N.V. Brug bood de heer Sieling de scheidende gedelegeerd- commissaris een picnickoffer met bij behorende inhoud aan, daarbij de hoop uitsprekend, dat dit geschenk de bur gemeester en zijn gezin veel genoegen tijdens prettige vakanties zal schenken. Net 'n span paarden Burgemeester van Hofwegen werd vervolgens toegesproken door de direc teur van de N.V., de heer J. Knape, gemeente-secretaris van Sommelsdijk. Deze verklaarde het dagelijks bestuur te zien als een span paarden, dat voor een zware wagen gespannen staat. Zo zwaar, dat men in het bestuur geen ri valiteiten kan gebr-uiken en dat het er niet om persoonlijke lof gaat, maar al leen om het werk en het resultaat. Van burgemeester van Hofwegen getuigde spreker, dat deze enorm veel werk heeft verzet, veel heeft geregeld en van veel inzicht blijk heeft gegeven. Ieder heeft zijn taak, ieder werkt op zijn manier en de taken van de burgemeester en spr. waren wel zeer innig met elkaar ver bonden. Het werk liep vlot, mede dank zij de medewerking van de administra teur, de heer Kuil. Spreker zei ge schrokken te zijn toen hij van de be noeming van de burgemeester hoorde; voor de brug kv/am die een half jaar te vroeg, want er was nog veel te regelen, o.a. de verzekering van de brug. Maar spreker gunde de burgemeester gaarne de benoeming en prees Sliedrecht daar mede gelukkig. „Gedelegeerd-commis saris van Hofwegen is ons voorgegaan in het teamwork, hij heeft medege- werlit aan een prettige sfeer in de ver gadering en Ook daarvoor zegde spre ker dank, voorts en vooral ook voor de persoonlijke goede verstandhouding. „Het ga U wel!" besloot de heer Knape. „Van varen afaan" Burgemeester Van Hofwegen beant woordde de beide sprekers en ver klaarde, dat voor hem de tijd van het afscheid nu vrijwel verstreken was. Het „jammer" van het afscheid geldt be slist terzake de N.V. Brug. „Wij hebben een zeer belangrijke pe riode achter de rug!" aldus spreker „en ik heb mij menigmaal afgevraagd: Ijen ik wel capabel genoeg? en herhaaldelijk rees de vraag of alle consequenties van ons handelen wel te overzien waren. Totdat ik bemerkte, dat men op de provinciale griffie de zaak had onder zocht en men daar onder de indruk was gekomen van de onderhandelingen en de bepalingen van het contract. Dus de kwaliteit mag er beslist wel zijn!" con cludeerde spreker. „Ik heb veel geleer,d in de N.V." ge tuigde spreker voorts, „en ik stap van het ene dossier in het andere, want ook Sliedrecht heeft iets met een brug te maken en ik kom daar precies op een moment als waarop ik hier met de N.V. te maken kreeg. Ik mag daar van voren af beginnen, maar nu met enorm veel ervaring." Spreker verzekerde, dat het hem al tijd een genoegen is geweest om met elkaar het werk in het belang van Goeree-Overflakkee te doen. De enige, die wel eens bezwaar maakte van wege het vele en lange vergaderen was sprekers vrouw, maar dat is nu ge heel ïoed gemaakt door het prachtige Burgemeester von Knobelsdorff stelde de winnaar van de Stellendamse tuin- wedstrijd definitief in het bezit van de prachtige, door de gemeenteraad be schikbaar gestelde, wisselbeker. Het vierde kwartaal loopt ten einde. Onze postabonnees verzoeken wij vrien- delijii voor het Ie kwartaal 1961 op ons giro-nummer 167920 1,90 over te schrijven, waarmee de nutteloze 30 cent van het incasseren worden bespaard. U kunt desgewenst ook voor een half of een heel jaar gelijk gireren! Administratie N.V. EILANDEN-NIEtrWS Middelharnis Voor zover U uw Nieuwjaars-adver tenties nog niet hebt opgegeven, doe het dan omgaand. U kunt het ook doen bij onze plaatselijke agenten. Het plaatsen van een heilwens in de krant bespaart U de moeite om uw relaties, vrienden en bekenden bij de wisseling des jaars apart een nieuw jaarsgroet te zenden en het is boven dien veel goedkoper! N.V. EILANDEN-NIEUWS Middelharnis geschenk van de picnickoffer, die spr. vele malen hoopte te mogen gebruiken, ook bij vakantie te Ouddorp en aan deze verzekering verbond -de burge meester de wens, dat men bij de brug een gelegenheid zal maken om te pic- nickenü Al het werk overziende kwam burge meester Van Hofv;egen tot de slotsom: ,,Als men maar bereid is tot samen werken, dan kan men zelfs een brug leggen!" Ook over Oosterschelde! De heer Sieling verbond aan al het gesprokene ook nog de wens en daarbij richtte hij zioh in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van Schou wen en Duiveland dat er ook spoe dig een brug gelegd zal worden over de Oosterschelde, waarop wij een der bur gemeesters van dat eiland hoorden zeg gen, dat zulks bepaald niet onmogelijk is. Na de vergadering en bovenvermeld afscheid van burgemeester van Hofwe gen hebben wij de gelegenheid aange grepen om aan president-commissaris Sieling nog enige inlichtingen te vragen over de stand van zaken met de brug. Deze kon ons mededelen, dat men mo menteel de laatste hand legt aan bestek en tekeningen voor de Haringvlietbrug, dat alle gegevens, die grondboringen aan de oevers van het Haringvliet en in de rivierbodem hebben opgeleverd, thans verzameld zijn en dat men in maart a.s. het miljoenenproject hoopt aan te besteden, waarna het N.V.-be- stunr vertrouwt, dat reeds in april met de werkzaamheden voor de brugbouw kan worden aangevangen. Op moeilijk heden van betelienis is men niet gestuit en de heer Sieling zei er van overtuigd te zijn, dat alles wat deze bouw betreft volgens schema zal verlopen, wat bete kent, dat Goeree-Overflakkee inderdaad in 1964 zijn fel begeerde vaste oever verbinding zal bezitten en dat dan te vens, via Flakkee, de bewoners van Schouwen en Duiveland, over de dan eveneens Idaar gekomen Grevelingen- dam, het eiland en de Haringvlietbrug zijn uitvalspoort naar de Randstad Hol land rijk zullen zyn!! De laatste tijd doen zich, aldus mel den krantenberichten, weer vele geval len van de gevreesde myxomatose bij konijnen voor. Deze ziekte, die reeds in de vorige eeuw bekend was In Zuid- Amerika, werd door een arts overge bracht naar Europa. Hij experimen teerde in Frankrijk met de gevaarlijke smetstof en sindsdien heeft de ziekte zich snel over Europa uitgebreid. De ziekte bereikte in Nederland in 1952 wel haar climax, toen duizenden bij duizenden konijnen het slachtoffer werden van de myxomatose. Ook op Goeree-Overflakkee hebben zich dit najaar weer verschillende gevallen voorgedaan. De ziekte is buitengewoon besmette lijk en wordt voornamelijk veroorzaakt door steekmuggen, vliegen, vlooien enz. Doch, ook door onderling contact van de konijnen, vindt in vele gevallen be- smettig plaats. Wanneer een konijn de gevreesde ziekte eenmaal te pakken heeft, is dit -in bijna alle gevallen do delijk. Uitgezonderd enkele hazen en konij nen is geen enkel diersoort vatbaar voor myxomatose, zodat dit dus een dier soort-specifieke aandoening is. De ziek te verschijnselen bij velen bekend, zijn de zwellingen van de oogleden, waar door deze erg gaan tranen. Daarna ont staan ernstige zwellingen op de kop, die zich later over het lichaam uitbrei den. De ziekte duurt in de meeste geval len 2 a 3 weken en opvallend is, dat de konijnen tot het laatst toe goed blij ven eten. Curatief zijn we machteloos tegen deze ziekte, doch we kunnen wel enige voorzorgsmaatregelen treffen. Het verdient allereerst aanbeveling om in streken waar de ziekte heerst, de konijnen niet vrij te laten rondlopen. Nieuw gekochte dieren dienen we eerst enkele weken apart te houden, alvo rens ze bij de anderen te laten rondlo pen. Doch, bovenal moeten de insecten, de veroorzakers van de ziekte, worden bestreden, om de myxomatose tot een minimum te beperken. De Wegenwacht van de ANWB zal op eerste Kerstdag en op Nieuwjaarsdag geen patrouille-diensten verrichten. De 240 bekende gele Wegenwacht voertuigen zullen gedurende beide da gen niet op de weg verschijnen; hun berijders zullen deze feestdagen in hui selijke kring doorbrengen. Op tweede Kerstdag zullen de Wegenwachten de normale zondagsdienst lijden. Op oude jaarsdag zal de ANWB hun dienst be korten tot 18.00 uur. Het Wegenwachtstation „Pauwmolen" nabij Delft aan rijksweg 13, Den Haag- Rotterdam, zal echter gedurende de ko mende feestdagen dag en nacht bemand zijn. OUDE TONGE Haven. In de afgelopen week zijn uit de haven vertrokken 7 schepen met suikerbieten met een inhoud van 1125 ton, bestemd voor de fabriek Dinteloord en voor Puttershoek 2 schepen met sui kerbieten met een inhoud van 512 ton en 1 schip met 70 ton graan. Binnenge komen 1 schip met inhoud 160 ton brandstoffen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 1