Koninkl. Kweekbedrijf V. d. Have n.v. reikie prijzen uii Bejaardenmlddag Het orgel in de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet ank! N.C.V.B. Plaatselijk nieuws pe Reformatie in de Klassis Brielle Goeree en Overflakkee 1574-1594 R.T.M, transportwagen in brand. Nacht over boedapest lers-liiij Vier slagzinnen over hun uienrassen werden beicroond INGEZONDEN -'BciBer IsHpsdag 13 november 1960 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 3END! I Gemeeni Ivan DaJ 7 uur i Me alhil paanbootr llecte vcr leref. Qt, ^t 41lf met at waar 5 lal wordf Td D.V, let Prote; pt heeft zaterdj; ooscollec;! fté gehot. nov. a.i J Gemeenti Inblok vat reed ea |rdam, (dii wedstrijc Jiadden) 4 |ant, nada! en bove; I de'chauf. waardoc: Ito van dt |us in bol- werdei ongeluk- rijkspoli- naakt. en botsini len aanrij- |k die V5I Fortuin- gewoon!! fesseren is Ie geladet pijk recht- bval wild: |de Tonge af wist Jiik, waar- lest passe nd rechti torgang tt I genoemde pan, waat' vernield ^den zicli estuurders aangeke- lie proces- |iging „Dt nov. een Ide School peniginges Aanvanj )p de 1.1- gehouden Deltabeurs te Dirksland was ook het Koninklijk 'eekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have n.v. te Kapelle-Biezellnge MTtegenwoordigd met een fraaie stand van diverse uienrassen, waarbij het nubliek aan een prijsvraag kon deelnemen, door van deze rassen een fraaie Slagzin samen te stellen. De uitslag daarvan is j.l. vrijdag bekend gewor- j f(jg prijzen zijn met enig ceremonieel in hotel Spee uitgereikt. Op deze mid'da" werden tevens een serie dia's vertoond over de suikerbietenzaadteelt Iran dit bedrijf in Japan, toegelicht door de heer A. Dirkzwager een van de directeuren van fa. v. d. Have n.v. Ie Tonge Company ontvan- teveer als pr we on- bs van u\ï Ihrijven Tiwsgierig- In geleden part van liij kraag ons of wij één van Wij ant- ^n kraag- als sou- leen sleu- lolgd door Talleen ge- lom onze lUen heb- lantwoord |iten. ge inlich- en daaï iiwe aan- Ji wij wel Islotte zal Iverwegen Ie verzoe- 1 toe nie- J de moei- Irijven e» Lgstellen'i Jst op eeo lame vod' niet de /ordt ge- Ine te be- ernstige van de In aktivi- ^e betref raden op e gaan- Om voor een prijs in aanmerking te komen moest men van de 4 merken uien iVIaelstede, Primeur, Maliebo en Westerloo een niet meer dan 20 woor den tellende slagzin maken. Over deze uienrassen waren 16 karakter-eigen schappen aangegeven, om het wat te vergemakkelijken. De directeur, de heer Dirkzwager, die met nog enige heren van zijn firma aanwezig was, alsmede de hoofdverte genwoordiger de heer W. de Jong uit Dirksland, deelde mee, dat er 1500 bil jetten waren ingevuld, zodat het de di rectie veel hoofdbrekens heeft gekost om de prijswinnaars vast te stellen, i^aar beste weten zijn drie inzendin gen bekroond, waaraan tenslotte nog een vierde is toegevoegd" deelde de heer Dirkzwager mee, die voorts zei, dat over de uitslag niet kon worden ge- -discussieerd. De eerste prijs een Philips bandre corder, werd toegekend aan de heer G. van Rossum te Stad aan 't Haring vliet. Zijn inzending luidde: „Van der Have selecteert, „de boer profiteert!" De tweede prijs viel aan een niet- landbouwer ten deel: de heer Jan Huy- sèn, horloger te Nieuwe Tonge verwierf déze met het volgende rijm: „IMaelstede" geeft U gtraden kleur, „Primeur" is cijferlijst grandeur; „Maliebo" mooi bol en rond; „"Westerloo" blijft 't langst geaond.. Deze inzending werd bekroond met een fraaie electr. mixer. De derde prijswinnaar (niet aanwe zig) was de heer L. Visser te Stellen- dam verwierf een electr. koffiemolen met de slagzin: „Wie geen risico wU lopen. Moet uienzaad by v. d. Have kopen". Tenslotte had de directie er nog een 4e prijs aan toegevoegd, voor een slag zin ingezonden door dhr. Jac. v. Nieu- wenhuijzen, Oudel. dijk 20 te Stad aan 't Haringvliet, waarvoor hij volgend voorjaar 5 kg uienzaal kan in ontvangst nemen. Voor zover aanwezig brachten de winnaars dank voor de hen toegekende prijzen. Naar Japan De heer Dirkzwager gaf daarna de aanwezigen een beeld van de suiker bietenzaadteelt in Japan, naar welke cultures hij dezer dagen per vliegtuig hoopte heen te reizen. Spreker was te Dirksland bij notaris de Vries geweest, wiens zwager ambassadeur is te Tokio, die hij (heden dinsdag) hoopte te be zoeken. De notaris haastte zich om een pakje voor zijn zuster mee te geven als men dit als iets alledaags hoort ver tellen, moet men wel concluderen, dat de wereld toch maar klein is!" Bij het vertonen van de dia's lichtte de heer Dirkzwager toe, dat men wat de uienteelt betreft aan de vooravond staat van hebi'iden; specifiek Neder landse hybriden dan. De heer Petit op ons eiland wel bekend werkt daar aan mee. Op een van de plaatjes zagen we hem bezig op de hoogvlakte van Ana tolia met het zoeken naar wilde uien- zaadstengels. In de streek van Turkije en Perzië komen die veelvuldig voor; ook wilde tulpen enz., die dan voor on derzoek naar Nederland worden gezon den en waarvan er ook verder worden gekweekt. Over de suikerbietenzaadteelt in Ja pan wist de heer Dirkzwager heel wat te vertellen. De bezoekers die er waren al konden zij dan geen prijs in ont vangst nemen, hadden toch een leer zame middag. Op deze foto ziet men de prijswinnaar van de Ie prijs de heer G. van Rossum van Siad aan 't Haringvliet (midden) en dhr. J. Huysen van Nieuwe Tonge (rechts) die 2e prijswinnaar werd. Geheel links de hoofdvertegenwoordiger van fa. v. d. Have, de heer W. de Jong te Dirksland. 11. GOEREE Verleden jaar hebben wij de roomse periode met het kerkgebouw beschre ven zodat wij nu door algehele raad pleging van het klassikaal notulenboek 1574 tot 1594 gelegenheid hebben te ver halen wat ons daarin over Goeree staat opgetekend. Tevens hebben wij de Pla- kaatboeken der Staten van Holland doorgebladerd en daarin ook nog iets gevonden over Goeree. De relarmatie. Adrlaan AUardi Jansen. 1574 tot 1577 Met de val van Brielle in 1572 was Goeree tevens aan de zijde van de Prins gekomen en tegelijk de hervorming toe gedaan. Er zijn in heel de klassis twee jaren heengegaan om de zaken dezer in grijpende beweging voor te bereiden. Dit geschiedde op last van de Staten yan Holland. Er waren wel enige gestu deerde predikanten uit Heidelberg en Geneve, maar in de eerste 25 jaren werden ook vele schoolmeesters en ge letterde personen tot het ambt toegela ten. Men begrijpt ook anders niet waar ineens al die predikanten vandaan kwa- iHen. Ook waren er pastoors die met de ïeformatie meegingen. Uit het slechte levensgedrag van vele voorgangers kun nen wij opmaken dat er „veel vermengd volk" mee optrok. Na twee jaren voorbereiding werd dan op 19 april 1574 de eerste klassika le vergadering gehouden te Brielle, waar wij als predikant van Goeree aantreffen Adriaan AUardi Jansen," een gewezen monnik. De algemene zaken werden daar nu eerst geregeld. De predikanten moesten de notulen van de eerste eigenlijke synode welke drie jaren tevoren te Emden gehouden was ondertekenen. Zij verbonden zich daarmee aan de kerkelijke wet. Allen moesten bijdragen in de kosten van af vaardiging naar de provinciale synode, Welke straks te Dordrecht zou gehouden worden. De besluiten aldaar gevallen moesten zij ook met hun handtekening bekrachtigen. Wat ons ressort aangaat zouden de predikanten bij toerbeurt op hun aan vankelijke wekelijkse samenkomsten prediken uit de brief aan de Efezen, la ter werd dit de stof uit de Heidelbergse ^atechismus. Wie te laat kwam ver- oeurde 2 stuivers en wie verstek liet gaan 4 st. Men moest overal zijn best wen een predikant te krijgen en nie mand mocht op enig dorp in de buurt gaan dopen of trouwen en in geen geval Qaarvoor betahng aannemen. Ook mochten zij daar geen begrafenissen leiden en dan daarvoor geld eisen. Lijk- preclikaties waren verboden, hoe mooi net volk dit ook vond. aa 1" preekschetsen over de brief Dr 11! ^^"^^"sn-waren afgelopen werd de predikant van Goeree aangewezen een «nvang te maken met de catechismus, predikant ter plaatse waar men ver gaderde zette deze reeks steeds voort. De predikatie mocht maximaal een half uur in beslag nemen, waarop dan be spreking volgde. Ging men naar Goeree of naar het 8 km verder gelegen Over flakkee, dan moest men des morgens om 7 uur op „de Hellevoetse Sluis" zijn. Toen de eerste maal de reis naar Goe ree uitgestippeld was hoorden de broe ders, dat aldaar de pest „grasseerde", d.w.z. veelvuldig voorkwam, zodat de vergadering verlegd werd naar Som- melsdijk. Hoewel het verboden was, had Al- bertus AUardi toch geld aangenomen van een huwelijkssluiting. Dit had hij ontvangen van Ariaen de bakker bij ge legenheid van het huwelijk van Susan na Valeriaensdochter. Hij moest dit geld overgeven aan de overheid en daarvoor een bewijs van voorlopige betaling vra gen. De klassis zou dan later wel be slissen hoe dit verder behandeld zou worden en inmiddels aan de gemeente van Veere vragen of Susanna werke lijk met Iman Jansen getrouwd was. De betaling door de overheid van het traktement der predikanten was ook een voortdurende zorg. Zo was het ook te Goeree en daarom besloot de klassis een verzoekschrift te richten naar de Prins om geregelde betaling te willen be werkstelligen. Het ging echter met de dienst van Albertus niet naar wens. Hij kon zich moeilijk voegen in het kerkelijk bestel en ook was hij niet inzake de leer aan vaardbaar. In mei 1576 moest hij zich laten examineren,- doch verscheen niet ter vergadering. Herhaaldelijk werd hij aangeschreven te verschijnen en zich te rechtvaardigen van hetgeen hem ten laste was gelegd. Na de vierde verma ning besloten de klassikale broeders, dat de predikanten van Overflakkee hem alles ten beste zouden raden en zo hij dit in de wind sloeg, dan zouden zij de Rentmeester verzoeken het traktement in te houden. Zo ging het nog enige ma len, totdat de klassis een buit.engewone vergadering uitschreef aan wie zij vol macht gaf met hem te handelen naar uitwijzen van zijn gedragingen. Na nog een jaar geduld te hebben geoefend, bracht de kommissie verslag uit van haar bevindingen. De geruchten aangaande zijn levens gedrag bleken de waarheid te zijn. Hij en zijn vrouw verorden schriftelijk be schuldigd van „een quact regiment en rebelheyt der kinderen, mitsgaders zijn dronckenschap". Dit geschrift was on dertekend door de sekretaris, burge meester, schepenen en raden en met het stadszegel bekrachtigd. Daarop volg de zijn afzetting door de overheid in tegenwoordigheid der wethouders. Adrianus Joannis (Jansen) 1577-1593. De klassis zocht nu voorziening voor Goeree bij de magistraat van Oostvoor- ne om te vernemen of deze gemeente hem vrij zou geven voor Goeree. Indien dit gelukte, dan zou de klassis haar aanbeveling geven. Inderdaad werd de vakante gemeente weer bezet en ver- Begin november kwam er aan het station te Middelharnis een afgeladen auto aan met goederen voor diverse winkeliers op Goeree en Overflakkee. Door onbekende oorzaak is deze vol gepakte auto in brand geraakt. Maar het ergste was dat in dezelfde auto vele pakken met geschenkenboekjes van de Fa. Seton opgestapeld lagen. U kunt v/el begrijpen dat als deze zending ver loren zou zijn gegaan, dan zou het ge hele eiland het zonder geschenkenboek je hebben moeten doen, wat vooral om deze tijd, kort voor St. Nicolaas, heel erg zou zijn geweest. Gelukkig is. dit niet gebeurd, maar dat hebt U al be grepen, gezien de vele bestellingen die reeds zijn binnengekomen. Mochten er gezinnen zijn die het door een of an dere oorzaak niet ontvangen hebben, dan verzoeken wij U dit per omgaande bekend te maken, waarop wij prompt voor een exemplaar zullen zorgen. U kunt dan thuis bij de koffie uw keuze maken. Bestellingen worden over het gehele eiland franco thuisbezorgd door de fa. Seton, Oude Tonge, Middelharnis, Ouddorp. (LM.) De Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Middelharnis-Sommelsdijk, nodigt alle bejaarden van beide genoemde gemeen ten uit op haar eerstvolgende bejaar denmiddag aanwezig te willen zijn, welke zal worden gehouden op dinsdag middag 22 november 1960 in „Jeugd- haven", Kerkepad te Middelharnis, aanvang half 3 uur precies. Voor ev. vervoer gelieve U zich te wenden tot mevr. Kievit, van Aerssen- straat 30 te Sommelsdijk, telef. 2713 of tot één van de andere dames van het comité. Allen hartelijk welkom! kreeg Goeree gedurende 16 jaren een dienaar. Tijdens zijn verblijf aldaar vierde het bijgeloof nog hoogtij. In 1586 werden namelijk op de Markt twee vrouwen le vend verbrand daar zij beschuldigd waren van toverij. Voorts werd het lijk van een andere vrouv/ opgedolven en naar het galgeveld vervoerd. Gelukkig drong het langzamerhand tot het volk door, dat al deze heksen processen onzin waren, zodat het ook in deze dagen aan Jacob Cats van het naburige Brouwershaven mocht geluk ken het volgende slachtoffer, tevens van hekserij beschuldigd, van een wisse dood te redden. Bij het lezen van bovenstaand op schrift gaan onze gedachten onwille keurig weer terug naar de droeve da gen van november 1956, toen de Rus sische duivels hun onmenselijke over val op een klein maar dapper volk be gonnen. Een van de kenmerken van de heden daagse mens is, dat deze zo snel vergeet. Het is daarom goed om in deze haasti ge tijd, waarin bijna nergens meer tijd voor wordt gevonden, eens even stil te staan en hen te gedenken die (thans weer 4 jaar geleden) zo moedig de strijd hebben aangebonden tegen het com munistisch geweld. Op die fatale zondag (4 november 1956) om 14.34 uur klonken de volgen de woorden uit de Hongaarse vrij- heidszender; „Volkereu van de wereld, hoort ons aan! Helpt ons! Op de wachttorens van het duizendjarige Hongaarse Rijk doven de vlammen. In naam der gerechtigheid, vrijheid en daadwer kelijke solidariteit, helpt ons! Hoort het stormgeliii van de Hongaarse klokken! Komt en redt ons. Het schip zinkt, het licht verdwijnt, de schadu wen over de Hongaarse aarde wor den van uur tot uur donkerder. Ver geet niet, dat de Sovjets bij hun bru tale stormloop geen halt kennen. Als wij aijn ondergegaan, bent V het vol gende slachtoffer. Helpt ons! Redt ons!" Terwijl de Russische tanks de straten van Boedapest binnenraasden, klonk onophoudelijk de roep: „Help! Help!" tot de vrije wereld. Tot plotseling de stem uit de aether verdween. Verbeten wierpen mannen en vrouwen, ja zelfs kinderen, zich achter de inderhaast op gebouwde barricaden, vanwaar zij hun (zo gevreesde) projectielen naar de vijandelijke troepen gooiden, voor welks overmacht zij helaas moesten zwichten. De dag, die anders gevierd werd door de Hongaarse protestanten als Gods dag was nu een dag van bloed en vuur en onbeschrijfelijke ellende. Terwijl de vrije wereld rustig ont waakte ging in Hongarije de zon der vrijheid bloedrood onder. De nacht was gevallen! Hoe graag ook gewild, de vrije we reld kon niet te hulp komen omdat dit een wereldbrand van ongekende ver nietiging zou hebben betekend. Vuisten werden gebald omdat men machteloos m.oest toezien hoe het Hongaarse volk ten dode toe werd gewond. Maar ook werden handen gevouwen, want in de kerken der vrije wereld ste gen de smeekgebeden omhoog tot Hem, Die heerst over de ganse aarde en Wiens oog over alle dingen gaat, hoe raadselachtig ook voor ons nietige men sen Gods wegen soms kunnen zijn of, MIDDELHARNIS Uitslag aanbesteding speellokaal kleuterschool. Uitslag van de openbare aanbesteding (door architectenbureau L. F. Kloppers) voor het bouwen van een speellokaal met schakelstuk bij de kleuterschool aan de Kastanjelaan te Middelharnis. F. Biesheuvel, Dirksland 46.172,—; J. Smeets, Oude Tonge 46.117,—; M. Os- seweijer, Oude Tonge, 45.650,C. J. Osseweijer, Sommelsdijk 44.600,H. van der Put, Sommelsdijk 43.000,—; P. J. Wielhouwer, M'harnis 42.869,—; J. Ie Comte, Sommelsdijk 42.790,—; A. Mans, Sommelsdijk 42.643,—; J. Smeets, Achthuizen 42.200,—; K. Kroos, Middelharnis 42.150,—; Fa. C. Boeter, Sommelsdijk 42.000,—; W. Mooijaart, Oude Tonge 42.000,—; A. Roos, Stad aan 't Haringvliet 41.500,—; L. W. V. d. Welle, Den Bommel 41.000,—; C. van Groningen, Middel harnis f 40.975,—; M. Langbroek, Mid delharnis 40.780,—; KI. V. d. Welle, Stad aan 't Haringvliet 40.650,—. Begroting van de architekt 41.938,41. OUDE TONGE Haven. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken 9 schepen met suikerbieten met een inhoud van 1440 ton bestemd voor de suikerfabriek Din- teloord en 5 schepen met suikerbietai met een inhoud van 1085 ton, bestemd voor de suikerfabriek Puttershoek. Binnengekomen 2 schepen met brand stoffen met een inhoud van 290 ton. Burgerlijke stand over oktober 1960 Geboren: Jannetje Cornelia d. v. H. P. de Bruin en C. v. d. Heuvel; Everdi- na Louisa Maria d. v. A. M. A. Lambert zoals de dichter Jac. Lelsz het zo tref fend uitdrukte: God, hoor dit lied dat als een snik wel klinken moet. verwoorde schrik. wij dragen rouw droef is ons hart. Uw wereldplan schijnt ons verward. Verhoor 't gebed, Neem weg de smart en troost dit volk zijn bloedend hart. Nu, na 4 jaar, bloedt Hongarije nog steeds uit de vele toegebrachte wonden en heerst over dit volk, dat zo zwaar beproefd werd de dictatuur van het communistische stelsel. Intussen dienen wij, die nog in vrij heid leven, waakzaam te zijn. Laten wij de vrijheid die ons nog wordt geschon ken dan ook recht waarderen, nu alles gist en kookt en woelt in deze wereld, conferenties mislukken en de interna tionale verhoudingen al meer verslech teren. Want Hongarije was en is een teken aan de wand der vrije volkeren. Opdat wij niet vergeten! L. Kats en A. M. G. Makker; Karel Cornells z. V. J. J. Pieterse en C. P. M. v. Otzel. Ondertrouwd: J. A. Buijs 25 jaar en P. Jochems 22 jaar; D. Blok 23 jaar en L. P. de Vos 17 jaar. Gehuwd: Fr. J. A.'van Peperstraten 29 jaar en G. J. Heestermans 21 jaar; H. Brinks 27 jaar en G. Kreeft 22 jaar; F2. Tanis 22 jaar en A. E. M. de Boed 24 jaar; A. A. C. de Wit 26 jaar en M. W. Bierbooms 27 jaar; J. A. Buijs 25 jaar en P. Jochems 22 jaar. Overleden: L. Hameete 70 jaar e. v. H. du Pree; E. de Vos 61 jaar e. v. A. Bogerman; A. de Leeuw 77 jaar e. v. C. Schouwenaar. Ingekomen: J. Pietersma met echtg. en 8 kirideren uit Wymbritseradeel; Fl. Tanis uit Goedereede; C. v. d. Berg met echtg. en 2 kinderen uit De Lier; G. van Kempen uit Rotterdam; Fr. P. Hage uit Oosterhesselen. Vertrokken: G. J. Heestermans e. v. F. J. A. van Peperstraten naar Oolt- gensplaat; R. A. M. Schepers naar Rot terdam; G. Kreeft e. v. H. Brinks naar Oostvoorne; M. W. Bierbooms e. v. A. A. C. de Wit naar Boxtel; M. M. C. Heestermans naar Ouden'oosch; Th. M. van Vugt naar Oudenbosch; I. J. M. Aben e. v. J. P. van Splunter met 3. kinderen naar Huizen N.-H.; M. G. F. de Rouw wed. van L. van Splunter naar Huizen N.-H. DEN BOMMEL Bekendmaking. Het bestuur der Bommelse polders maakt bekend, dat tot penningmeester is benoemd de heer D. J. van der Zanden. Vanaf heden dienen alle betalingen dan ook te ge schieden op het adres van de penning meester: Prins Bernhardstraat 19 te Den Bommel. OOLTGENSPLAAT Burgerlijke stand over okt. 19G0. Geboren: Hubertus z. v. M. Hamee- teman en P. Wagemans; Adriana, d. v. M. Heijkoop en N. den Hartog; Wilhel- mina 'Teresia Maria, d. v. F. J. v. d. Made en J. van Wijk. Overleden: H. Huibrechtse 40 jaar echtg. van A. H. M. Moerenhout (over leden te Dirksland). Gehuwd: W. Mourik 26 jaar van Mo lenaarsgraaf en J. in 't Veld G. Jd. 25 jaar; J. C. Braber 23 jaar en M. Buijs 20 jaar; M. van Dam Gzn. 22 jaar en M. A. de Ruiter 19 jaar; H. de Jager 25 jaar te Den Bommel en J. D. de Waal 18 jaar; F. Roon 28 jaar te Stel- lendam en M. P. Kreeft 28 jaar; Jac. de Vos Jac.zn. 25 jaar te Katwijk en M. N. van Dam Td. 21 jaar; J. Koene 22 jaar en M. J. Stoop 20 jaar. Ingrekomen: J. W. de Vos Abr.d. van Rotterdam; Fr. J. A. van Peperstraten van Den Bommel; G. J. Heestermans van Oude Tonge; J. L. Knöps van Lei den; F. Roon van SteUendam. Vertrokken: IJ. v. d. Vliet en gezin naar Vlaardingen; Ch. van Drongelen echtg. van Kats en een kind naar Nieu we Tonge; Joh. van Dam Lzn. naar Rotterdam; G. C. Winkels naar Wate ringen; K. C. van Kempen naar Som melsdijk; J. L. Knöps naar Middelhar nis; A. in 't Veld G. Jnz. en gezin naar Willemstad; Anth. van Dam Lzn. naar Den Bommel; M. P. Lokers naar Pijn- acker. Maarssen Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) Op vele plaatsen in ons land werden bij de Reformatie in de 16e eeuw niet alleen de beelden en de altaren, doch ook de orgels uit de kerken verw^derd. Dat laatste gebeurde niet zozeer omdat Calvinisme en muziek elkaar uitslui ten, zoals nog sltyd een hardnekkige legende wil, maar omdat vele organis ten voortgingen met het spelen van Roomse composities. Helaas hebben on ze vaderen dikwyls mèt het b^'^wfitpr ook het kind weggeworpen, lodai tal rijke mooie muzieKinstrumenien »n oie tijd een roemloos einde hebben gevon den. Later, in de 17e en 188 eeuw, be gonnen ze in te zien, dat het misbruik het gebruik niet opheft en toen ontstond weer overal de behoefte aan een kerk- orgel, voornamelgk ter begeleiding van de gemeentezang. Waar de orgels niet waren afgebroken, begonnen ze weer dienst te doen, elders moesten nieuwe orgels worden aangeschaft. Dat ging echter niet overal zonder strijd: velen moesten niets hebben van zo'n „helse ratelaar" en gaven de voorkeur aan een voorzanger. Omstreeks 1800 was er op het eiland Thoien nog slechts één kerkorgel, na melijk in de stad Thoien. Pcortviiet was de tweede plaats waar een orgel in gebruik werd genomen. Over de aan schaffing en inwyding van dit orgel wilen we in dit artikel een en ander meedelen. Het geschenk De kerk van Poortvliet viel tussen de jaren 1572 en 1577 ten offer aan het oorlogsgeweld. Bij de herbouw in 1585 werd alles, wat aan Rome herinnerde, verwijderd: de altaren, de beelden en. het orgel. Ruim twee eeuwen lang zou de gemeentezang door een voorzanger worden begeleid. Of er in later tijd bij de gemeente behoefte bestond aan een orgel weten we niet. Die behoefte werd echter wel gevoeld door de heer Abraham Dumont en door zijn vrouw Cornelia Jacoba Gaaswij ck. Zij was een dochter van een vroegere schout van Poortvliet; hij v/as een gefortuneerd koopman in Am sterdam. Hoewel woonachtig in de hoofdstad brachten ze jaarlijks de zo mermaanden in het landeUjke Poort vliet door. Hun plan om de kerk van Poortvliet van een orgel te voorzien, werd door de kerkeraad en de kerkmeesters met bei de handen aanvaard. Het orgel werd op 7 maart 1805 aanbesteed bij de orgel bouwer Abraham Meere te Utrecht en reeds op 26 juni 1806 kon het instru ment plechtig in gebruik v/orden geno men. Van deze ingebruikneming is ons nog een uitvoerig verslag bewaard ge bleven, waarvan we hier de hoofdza ken laten volgen. De inwijding „Hadden wij het genoegen, ons kerk gebouw sedert enige tijd aanmerkelijk verbeterd te zien, thans mogen wij ons verblijden dat hetzelve ook met een fraai orgel is versierd, hetwelk door waardige godsdienstvrienden, den heer Abraham Dumont, koopman te Am sterdam en deszelfs echtgenote. Vrouwe Cornelia Jacoba Gaaswijck, die des zo mers alhier hun buitenverblijf houden, aan de kerk edelmoedig ten geschenke is gegeven. Op den 20sten juni dezes jaars wierd hetzelve door onzen waardigen en veel geliefden leeraar Ds. G. J. ter Braak plegtig ingewijd, hetwelk Zijn Eerwaar de op deze wijze heeft verricht; na het votum werd den godsdienst geopend met het zingen van Psalm 33 1, 2, zonder gebruik van 't orgel, 't welk be nevens de verbetering in het kerkge bouw gemaakt, na eene opwekkende en het doel der plegtigheid aanduidende voorafspraak, in het voorgebed aan den dienst van God wierd toegewijd, en welks tonen zich daarop onmiddellijk tot lof van God horen Ueten, bij het zingen van den gehelen 150sten psalm. Zijn Eerwaarde had tot tekst verko zen. Psalm 150 la en 4b: „Looft God in Zijn heiUgdommet het orgel," sprekende over de betamelijkheid van Gods lof, de verpligting om dezelve in het openbaar en gemeenschappelijk tn zijn heiligdom te vermelden, vooral om dat ook te doen met het orgel." Volgens het verslag gaf ds. ter Braak hierna een uiteenzetting over „de nut tigheid van de toonkunst en de bijzon dere geschiktheid van het orgel ter re geling van het kerkgezang." Verder over „het vermogen dat het orgel heeft tot opwekking van een waar godsdien stig gevoel, alsmede ter roering van het hart en wijziging van deszelfs aandoe ningen. enz." Het betoog werd tel kens onderbroken door het zingen van een psalm. Achtereenvolgens zong dê gemeente, begeleid door het orgel Ps. 40 2, Ps. 79 4, Ps. 97 7 en Ps. 89 7. Ook werd „een muziekstuk" ten geho re gebracht! Helaas is niet vermeld, welk „muziekstuk" dat geweest is. Na dat nog gezongen was Ps. 105 vers 1 en 2 wekte ds. ter Braak de gemeente op om de lof des Heeren te vermelden. Daarop volgden toespraken tot „de edelmoedige schenkers, de leden der commissie tot den eeredienst en de kerkmeesters." De plechtigheid werd besloten met het zingen van Ps. 118 12. Vanzelfsprekend was er voor deze plechtigheide dienst grote belangstel ling, zowel van Poortvliet zelf als van de omliggende plaatsen. Onder meer waren alle predikanten van het eiland Thoien aanwezig. Het verslag eindigt met deze woorden: „Ieder verliet het Godshuis, ten uitersten voldaan, over de nette, keurige leerreden zowel als over het aangenaam orgelmuziek." Het orgel werd die avond bespeeld door „de kundige organist" J. G. Milet de St. Aubin. Naar de naam te oordelen zal dat wel geen Tholenaar geweest zijn! Dispositie en opschrift. We geven hier de dispositie, zoals deze ook voorkomt in het verslag in „De Boekzaal der geleerde wereld." Bas: Trompet 8° Mixtuur 4° Sexquialter 2° Fluit 4° Quint 3° Octaaf 4° Holpij p 8° Tremulant Diskant: Trompet 8° Mixtuur 5° Waldfluit 2° Octaaf 2° Carillion 3° Fluit Travers 8" Bourdon 16° Praestant 8° Het orgel draagt het volgende op- f^schrift: „Op den zevenden maart 1805 v/ierd dit speeltuig door den heer Abr. Dumont en deszelfs huisvrouw mejufvr. C. J. Gaaswyck als een ge schenk voor deze kerk aan den orgel maker Abraham Meere te Utrecht aanbesteed en op den zesentwintig sten juni. 1806 plechtig aan den Heere en zijn dienst opgedragen door den Heer predikant G. J. ter Braak met de woorden van Psalm 150 vers 1 en 4. Dit orgel werd met dankbaarheid Eerbiedig aan U opgedragen, O God des levens. Uw geweid. Laat onze dankstem U behagen; Dat 't tot Uw eerdienst ijver wekke. Lang Poortvliets kerk tot cieraad strekke." Personalia Ds. Gerrit Jan ter Braak heeft de gemeente Poortvliet elf jaar gediend. Hij werd er in de zomer van 1797 be roepen van Ouwerkerk op Duiveland. De bevestiging geschiedde op zondag 22 okt. 1797 door Ds. Jac. van Dongen van Zierikzee met 2 Cor. 4 3-4. De intree- tekst van Ds. ter Braak was Coll. 1 29: „Waartoe ik ook arbeide, strijdende naar Zijne werking, die in mij werkt met kracht." Op 27 juni 1808 kreeg Ds. ter Braak een beroep naar Hattem, dat hij op 24 juli d.a.v. aannam. Op 16 okt. van dat jaar nam hij afscheid van de gemeente Poortvliet. De schenker van het orgel, de heer Abraham Dumont heeft nog een twaalf tal zomers van het instrument m-ogen genieten. Op 28 aug. 1819 is hij te Poortvliet overleden en in de kerk al daar begraven. Zijn grafzerk draagt de volgende inscriptie: ,,Hier legt begraven den Heer Abra ham Dumont in leven koopman te Amsterdam geboren te Middelburg den 5 april 1740 en overleden te Poortvliet den 28 augustus 1819 in den ouderdom van 79 jaren, 4 maan den en 23 dagen." W. V. G.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 3