[rikaanse problemen Rotterdam begint officieel bouw van^ondergrondse Diamanien echtpaar in Zuidzijde - Den Bommel rgerlijk vandalisme te Middelharnis Ernstige botsing tussen motor en auto Echtpaar W. v. Hulzen-v. d. Linde 60 jaar getrouwd Ploegdemonstratle fa. S. V. d. Velde S Zonen ^ii^ Dinsdag 15 november 1960 No. 2943 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Centrale Teiling lEiddelharnis Plaatselijk Nieuws lovember Haargang felNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS fedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon (01870) 26 29 6 uur 's avonds Telefoon (01870) 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. c Bij contract speciaal tarief. H/ jaar 1960 zal de geschiedenis in- Jals het Afrika-jaar. Van de vijf Iddelen is het zwarte thans wel het t spectaculair in zijn ontwilïlte- en problematiek. Het wordt vrij koloniale banden in een waarlijk Éachtig tempo en de nieuwe staten ten zich in de rij der Verenigde Is, waarbij ze zo ogenschijnlijk be- geen last hebben van een minder- digheidsgevoel. Het verschijnen heze pasgeborenen op het interna- Be lorum gaat gepaard met veler- toblemen, terwijl er bovendien in la nog enkele andere gevarenge- fn zijn. Men kan op het ogenblik [onze mening hier vier hoofdpro- fen onderscheiden: dat van Alge- tan Kongo, van Zuid-Afrika en |e communistische infiltratie. Algerië het uiterste noorden, aan de Mid- dse Zee, ligt de Franse provincie Ugérië, oorspronkelijk een in 1830 op Ie Turken veroverde kolonie. Er vestig- ien zich zeer veel Fransen in de loop mn de jaren, als gevolg waarvan thans )p een totale bevolking van 10 mil- oen er ruim 1 miljoen Fransen zijn. De imse bevolking wordt gevormd Arabieren en Berbers, die allen 'ammedaan zijn. Ook hier waait al iinds jaren een anti-koloniale storm, lie zich in 1954 ontlaadde in de sedert üen niet opgehouden Algerijnse op stand. Vooral na de vrijwording van ------^üarokko en Tunesië enige jaren gele den werd het Algerijnse probleem •steeds klemmender. Het grote verschil met die twee andere voormalige Franse koloniën zit in het percentage Fransen. In Marokko bedroeg dit ongeveer 3°/o en in Tunesië SVo, maar in Algerië is het loo/o, Bovendien is dit laatste al t^r/i tientallen jaren lang een deel van 1 Frankrijk en hebben Algerijnen zitting in de Nationale Vergadering. Er is dus vanwege het grote aantal i Fransen, die dit land als hun definitie- j ve woonplaats beschouwen, in Algerië >«iai^v/ een bij uitstek moeilijk vraagstuk ge- W^^^'^ schapen. Deze Fransen worden nog wel „colons" (kolonisten) genoemd, maar ze voelen er zich inheems. Zij hebben er ook de vrelvaart en de beschaving ge bracht. En nu is de moeilijkheid, dat bij de proclamatie van een geheel on afhankelijk Algerije dit miljoen Fran sen politiek onder de heerschappij van de Algerijnen zou komen, m.a.w. het volksdeel, dat de intellectuele en cul turele elite vormt, zou ondergeschikt worden aan een bewind, dat zonder twijfel niet in staat is behoorlijk lei ding te geven en op eigen benen te staan. En zo staan er nu wat het Alge rijnse vraagstuk betreft, drie standpun ten tegenover elkaar: de opstandelin gen onder Ferhat Abbas willen een Al gerijns Algerië, de Fransen die er wo nen en ook vele Fransen in Frankrijk willen een Frans Algerië houden, ter- wijl generaal De GauUe een vrije volks stemming wil, waarbij de Algerijnen zelf kunnen beslissen of ze na vrijwor- A ding nog een band met Frankrijk wil- ^.!.iJ len bewaren. Voor de opstandelingen gaat dit standpunt van De Gaulle niet ver ge- noeg en voor de Algerijnse Fransen veel te ver. Deze vrezen n.l. en terecht dat zij in de verdrukking zullen komen. De Gaulle staat hier voor een vrijwel onoplosbaar probleem. Het gaat om on verzoenlijke tegenstellingen. Wat moet er gebeuren met die één miljoen Fran sen, als hun positie in een vrij Algerië onmogelijk wordt? Wij hebben de 200.000 Nederlanders uit Indonesië kun nen opnemen, maar repatriëring van een miljoen binnen een kort tijdsbestek zou een soort volksverhuizing zijn en de hele Franse economie in de war stu ren. Wat er tenslotte gebeuren zal, is niet duidelijk. Het hele Algerijnse vraagstuk kon voor Frankrijk wel eens tot zware interne spanningen en zelfs tot een explosie leiden, Maar dat Al- gene vroeg of laat vrij wordt, staat vast. Kongo Het Kongolese drama sleept zich nog steeds voort zonder dat er veel tekening m de situatie komt. Een voornaam punt IS, dat de heer Loemoemba is uitge schakeld. Het is echter de vraag of hij op een kwaad ogenblik weer niet boven water komt, want hij is een dynamisch man en zijn tegenstanders zoals presi dent Kasavoeboe zijn geen krachtfigu ren. Er wordt daar in Kongo een geraf- j iineerd politiek spel gespeeld, waarin allerlei krachten tegen elkaar inwerken Oe Belgen proberen, geholpen door rsjombe van Katanga en wellicht ook door Kasavoeboe, weer invloed te krij gen; Rusland, Ghana en Guinee zijn er op uit Loemoemba weer op de troon te helpen; het Westen poogt uiteraard het gematigde bewind van Kasavoeboe overeind te houden en Hammerskjöld zeilt tussen de partijen door, doch poogt kennelijk de Russen niet verder tegen zich m 't harnas te jagen. Wat uit dit ailes geboren zal worden, is niet te voorspellen. Men kan er alleen van zeggen, dat definitieve uitschakeling van Loemoemba al veel gewonnen zou *ijn. En voorts staat vast, dat Kongo net slachtoffer is geworden van zijn voortijdige vrijheid en dat het wellicht nog geruime tijd een speelbal zal blij- g ven in de koude oorlog. Zuid-Afrika ut Op de uiterste ïuidpunt van Afrika ligt de derde brandhaard van dit vre- relddeel. Na de gebeurtenissen van deze zomer schijnt het er nu rustiger, maar het grote probleem blijft: hoe handhaven de drie miljoen blanken en speciaal de bijna 2 miljoen „Hollandse" Afrikaanders zich op de duur tegen over de 9 miljoen zwarten. Hier staat men praktisch voor hetzelfde dilemma als in Algerië: krijgen de Bantoes stem recht, dan is het met de blanken ge daan en valt Zuid-Afrika enkele eeu wen terug. Blijft de regering-Verwoerd de apartheidspolitiek radikaal doorzet ten, dan stuit deze op steeds groter te genstand in binnen- en buitenland. Ook hier weer een puzzel, die onoplosbaar schijnt. Persoonlijk zien wij geen andere mo gelijkheid dan het voeren van een ge matigde apartheidspolitiek. De blanke Afrikaanders moeten deze wel voeren op straffe van ondergang. Nu zou dit heus niet zo erg moeilijk zijn als niet zovelen zich daarmee bemoeiden. Maar al wat progressief is, wil elk rassen- verschil uitwissen zonder rekening te houden met de consequenties voor de blanken. Daarbij zitten er onder de En- gels-sprekenden velen, die de regering- Verwoerd uit historisch sentiment te genwerken, vooral Anglicaanse gees telijken en zendelingen. In de Verenig de Naties heeft Zuid-Afrika vrijwel iedereen tegen. Natuurlijk alle commu nistische, neutralistische en pas vrij- geworden ex-koloniale landen, maar ook het vrije Westen neemt een o.i.' treurige houding aan. De Veren. Staten en Engeland zijn tegen de regering- Verwoerd en zelfs in het Nederlandse parlement werd dit voorjaar een motie aangenomen, waarin de apartheidspoli tiek werd afgekeurd. Zo staat de Zuid- Afrikaanse regering tegenover een in terne oppositie èn tegenover een haar vijandige wereld met een probleem, dat hoe het ook wordt opgelost, altijd tot een dramatische ontwikkeling zal lel den. Het communisme Vanzelfsprekend maakt Moskou van de situatie in Afrika gebruik om ook in het zwarte werelddeel zijn invloed uit te breiden. En dat lukt. In Guinee, één der jongste staten, is een communis tisch bewind. In Ghana vindt Chroest- sjow een goede vriend in president Nkroema. In Kongo had hij een zetbaas in Loemoemba, maar dat is voorlopig misgegaan. In Algerië gaat hij nu Fer hat Abbas steunen om straks, als dit land vrij wordt, de vruchten van die vriendschap te plukken. En deze kun nen zeer belangrijk zijn, want als de Sovjet-Unie zich militair in Noord- Afrika weet te nestelen, wordt de zuid flank van het N.A.V.O.-gebied zeer ernstig bedreigd. Zo gaat het politieke schaakspel onafgebroken door. En het Westen is verdeeld. De eigenzinnige De Gaulle verzwakt de N.A.V.O., in de Veren. Staten hebben de presidents verkiezingen elk doortastend optreden al maandenlang onmogelijk gemaakt; in Engeland twisten de socialisten over atomaire ontwapening.. Als deze ont wikkeling zo doorgaat, krijgt Chroest- sjow gelijk als hij zegt, dat het com munisme ook zonder oorlog de wereld wel verovert. Uienveiling van dinsdag 15 nov. 1960. Grove f 8,89 8,53; Middel 9,17 8,57; Drielingen 10,18; Picklers 34,19. Aanvoer 42.500 kg. MIDDELHARNIS Zondagmorgen heeft zich op de ver keersweg naar het Havenhoofd een ernstig ongeluk voorgedaan waarvan de gebroeders Bom uit Middelharnis het slachtoffer zijn geworden. Zij kwamen op een motorfiets van de veerboot en j reden in een lange file van auto's en andere voertuigen huiswaarts, toen zij plotseling de file verlieten mogelijk om de anderen te passeren waarbij zij met volle vaart op een van de te- genovergestelde richting komende per sonenauto reden, welke werd bestuurd door dhr. J. A. Dekker uit Nieuwe Ton- ge. In min of meer ernstige toestand moesten de beide broers naar het zie kenhuis te Dirksland worden vervoerd. Dhr. Dekker liep geen letsel op; zijn auto evenwel werd aan de linkerzijde ernstig beschadigd. Dit voorval heeft weer eens overduidelijk bewezen, dat verlaten van de file op een drukke ver keersweg levensgevaarlijk is. Kqkavond „Prinses Irene"-school. De „Prinses Irene"-school voor bui tengewoon onderwijs houdt vrijdag 18 november a.s. in het schoolgebouw aan de Hobbemastraat no. 4 te Middelhar nis haar jaarlijkse kijkavond 's avonds van 7.30 uur tot 8.30 uur. Deze avond geeft een beeld van wat met hoofdelijk onderwijs aan moeilijk lerenden is te bereiken, niet alleen wat de gewone schoolvakken betreft, maar tevens wat de meisjes presteren in de naaldvakken. Velerlei kledingstukken zijn met de trap- of electrische naaimachine ver vaardigd. De handenarbeid artikelen zullen weer zoals elk jaar te koop zijn. Ouders, en allen die belangstelling voor dit onderwijs hebben, zijn van harte welkom. Voor consumptie wordt ge zorgd. DIRKSLAND Uitslag schaken. Afd. I. H. de Zout- J. van 't Geloof 1-0; W. Kardux-W. Markwat 0-1; A. van 't Geloof-C. Lug- tenburg 1-0; afd. Il: G. v. 't Geloof-W. Markwat Sr. 1-0; S. v. d. Waal-M. Best- man 0-1; J. Troost-D. v. d. Wekke 1-0; P. V. Oostenbrugge-J. Koppenaal 1-0; J. Koppenaal-P. v. Oostenbrugge 0-1. Vogelshow. In het gebouw „De Scha kel" wordt op vrijdag 18 en zaterdag 19 november een vogelshow gehouden, vrijdag van 19 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 22 uur. Maatschappelijk werk. De Stichting voor maatschappelijk werk Dirksland- Melissant en Herkingen heeft met in gang van 1 febr. 1961 tot maatschappe lijk werkster benoemd mej. A. van Zon te Sassenheim. Zij zal tevens optreden als leidster van de stichting gezinsver zorging West-Flakkee. HERKINGEN Opbrengst collecte. De extra collecte voor het bouwfonds der nieuwe pasto rie heeft tijdens de bevestiging en in trede van ds. Wiegeraad in de Ned. Herv. kerk opgebracht 300,52. De catechisaties bij de Herv. kerk zullen beginnen dinsdagavonds om half zeven voor jongens en meisjes vjn 12- 16 jaar, en om half acht voor jongens en meisjes van 16 jaar en ouder. Donderdag 17 nov. a.s. nam. half drie zal in de Geref. Gemeente het huwelijk kerkelijk worden bevestigd van A. Looij en A. de Geus door ds. C. Mole naar van Moerkapelle. Haven. Uit de haven zijn vertrok ken 4 schepen suikerbieten met be stemming Dinteloord. Collecte. De collecte voor em. predi kanten weduwen en wezen, heeft in de Geref. Gemeente opgebracht 87,45. Pachtgelden. A.s. zaterdag 19 nov. zal er des avonds in het jeugdgebouw der Herv. kerk nogmaals zitting wor den gehouden tot de ontvangst van zit plaats en erf pachtgelden op de beken de uren. Uienprijs. Naar we vernamen is de prijs der uien iets stijgende, men be steed thans 6 a 7 et. per kg. OUDDORP Kerkdienst. Woensdagavond 7 uur lioopt voor de Herv. kerk voor te gaan ds. Rootselaar. Er zal gecollecteerd worden voor de kleuterschool. NIEUWE TONGE Zangavond. Heden dinsdagavond om 7 uur zal de zangvereniging „Eendracht maakt macht" een zangavond geven voor de kerktelefoon die bestemd is voor de zieken en ouden van dagen. OOLTGENSPLAAT Vergadering speeltuinvereniging. Heden (dinsdag) avond om 7 uur zal in Hotel Hobbel een algemene leden vergadering worden gehouden van de speeltuinvereniging Ooltgensplaat. Na de huishoudelijke zaken zullen er en kele films worden vertoond. Ook niet- leden zijn welkom. Klaproos-collecte. De klaproos-col lecte voor het Ned. Oorlogsgravencomi- té heeft opgebracht 68,67. Verkoop woonhuis. Door notaris A. H. Ris te Oude Tonge, zal publiek wor den verkocht bij opbod op dinsdag 22 november en bij afslag op dinsdag 29 november, beide avonden te 7 uur in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat, het woonhuis en erf aan de Slikdijk no. 1, groot 83 centiare. Het laatst bewoond door de heer Jac. Troost. Weger-havenmeester voor de Gala- theesehaven. Wegens vertrek naar Gou da tegen 1 januari 1961 van de heer A, H. G. Polak, roepen b en w sollicitan ten op voor de betrekking van weger havenmeester aan de Galatheesehaven. Zie verder de advertentie in dit num mer. Scheepvaart. In de week van 7 tot m met 12 nov. werden in de haven ge laden 6 schepen met suikerbieten (sa men 1150 ton) voor de fabriek te Put- tershoek. Binnen kwamen 1 schip mei zand voor de gemeente, 1 schip mev puin en een stoomtrawler voor de sloop voor de fa. Heuvelman. Aan de Gala theesehaven zijn geladen ook 6 schepen met suikerbieten voor Dinteloord mei een gezamenlijke inhoud van 1220 ton. BRUINISSB Beroepen. In de Ned. Herv. kerk al hier is beroepen ds. A. Langhout te Heusden. Onfortuinlijke pastor. Ds. C. Beze- mer uit Zierikzee, die zondagmorgen tt Bruinisse een preekbeurt kwam vervul len, slipte met zijn auto op het beruch te gladde wegdek, van de Dorpsweg en kwam in de naast de weg liggende sloo terecht. Gelukkig kon mevr. Klompe eveneens op weg naar de kerk, de on fortuinlijke pastor, die van de slipparti^ gelukkig geen letsel bekwam, een lif verschaffen, zodat de kerkdienst zon der noemenswaardige vertraging kor beginnen. De auto die op zijn kop in de sloot stond, werd later door de brandweer auto op het droge getrokken. Een vrolijke stoompluim, welke maan- bouw van de ondergrondse. Het was vbor de werkzaamheden heide, dagochtend over het Weena in Rotter- Mr. A. H. C. Gieben, secretaris-gene- De foto geeft een overzicht van deze dam waaide, verkondigde dat hier offi- raal van het Ministerie van Verkeer en voor Rotterdam zo belangrijke plech- i cieel een begin was gemaakt met de Waterstaat, die officieel de eerste paal tigheid. Vandaag - dinsdag - hangen de vlag gen in Zuidzijde uit! Nee, kijkt U maar niet op de kalender, er is niemand van het Koninklijk huis jarig. Toch is er iets dat de kleine gemeenschap in Zuid zijde zeer verheugd en waarvoor men echt wil feestvieren. Op 15 november 1900 zijn WiUem van Huizen en Janne tje van der Linde in het huwelijksboot je gestapt. Dat is dus 60 jaar geleden en daarom gaan de vlaggen uit. Het echtpaar is in Ouddorp getrouwd, waar ze ook geboren en getogen zijn. Armoede in de dertiger jaren heeft hen echter verdreven. Hun kleine huisje in ,De Scheerhoek" in Ouddorp, hebben ze verwisseld voor een flinke woning in Zuidzijde, waar de armoede de deur niet meer in gekomen is. Ze hebben lus een gelukkige ruil gedaan Meer dan dertig jaar wonen ze nu in het oosten van het eiland en hebben er natuurlijk helemaal geen berouw van gehad, ver huisd te zijn. Mevrouw van Huizen is '.elfs nooit.meer in Ouddorp geweest. Ze zegt dat ze niet tegen reizen kan, maar haar man heeft het vermoeden lat ze er geen belangstelling meer voor heeft. „Maar toch zou ik deze en gene nog wel eens willen zien, misschien komt er wel eentje", zo hoopte zij. Ouddorp is zo veranderd heb ik wel begrepen uit de krant, en misschien kom ik er toch nog weleens. Al heeft Ouddorp dan veel van zijn prachtige groen verloren en prijs moeten geven, aan de vreemdelingen, ik zou het toch nog weleens willen zien", hoopte ze, al kan ze dan niet tegen reizen. De baas is al 83 jaar en werkt niet meer. Hij heeft wat last van de hoest, maar verder is hij kerngezond. Zijn vrouw is 78 jaar en werkt als de beste, zegt ze zelf. Ze doet alles alleen en heeft bovendien nog een kleindochter en -zoon in huis en een eigen zoon. Al leen de was, daar komt haar dochter voor uit Middelharnis. Het echtpaar heeft 7 kinderen; 3 dochters en 4 zoons; 16 kleinkinderen en 11 achterkleinkinderen. Ze komen allemaal op de bruiloft. Het huis is er groot genoeg voor om ze allen te bergen. „Ik zal het wel erg druk hebben, maar dat heb ik er wel voor over. Het is leuk als ze er alle maal zijn, en ze komen allemaal graag ook, dus vooruit maar," vertelden ze toen ze ons naar de deur begeleiden en toen we afscheid namen, vroeg ze ons, alle Ouddorpers te groeten en te zeg gen dat „Waar je brood is, is je vader land." In de nacht van zaterdag op zondag, lebben een of meer personen op erger- ij ke wijze uiting gegeven aan hun /andaJisme, door het vernielen van een iroot aantal jong aangeplante boompjes i.,an de Rottenburgerweg, terwfll ook 3en aantal paaltjes en grondplanken lan de Langeweg het moesten ontgel- ien. Het was al met al een droeve ba- ans die de rijlcspolitie uit Middelhar- lis zondag j.l. moest opmaken. Zes en lertig boompjes en in totaal 16 paaltjes 'tl grondplanken, waren het mikpunt ;eworden van vernielzucht. De boompjes zijn op een dermate lardhandige manier aangepakt, dat de ie onherstelbaar zijn beschadigd; de !:ronen zijn er afgebroken, zodat een iele rij boomstronken herinneren aan Ie plaats waar zij eens hebben gestaan. leze ergerlijke vernieling van natuur- ïchoon heeft de politie er toe gebracht, }en speurhond van de overkant te laten comen, teneinde ten spoedigste licht_ te Drengen in deze zaak. Verleden week waterdag 5 november hebben een of neer, tot nog onbekend gebleven per sonen, niet minder dan dertien ruiten /ernield van de broeikassen van de Fa. 'werus aan het Oost-Voorgors te Mid- lelharnis, terwijl er maandagmorgen De aangekondigde ploegdemonstratle van Fa. S. v. d. Velde Zonen te Nieu we Tonge, die vrijdag a.s. gehouden zal worden vindt niet plaats op het land van de heer Slis te Oude Tonge, maar op het zware en moeilijke terrein van de heer Jst. v. Es, Oudel. dijk t.o. Blauwpanneweg. Men leze vooral de advertentie met de verdere aanduidingen elders in dit blad. j.l. in de Hof laan een flink aantal bo men, waarschijnlijk met een mes zijn beschadigd. Grote stukken boombast zijn er af gesneden, zodat deze al be staat er geen direct bezwaar voor deze bomen dat ze zullen afsterven, toch een minder mooie aanblik bieden. Het is onbegrijpelijk, dat er personen zijn, die in dergelijke activiteiten hun plezier vinden en we kunnen niet an ders dan hopen, dat deze figuren snel gearresteerd worden, waarmee een ein de komt aan hun minderwaardige prak tijken. Het fraaie beeld aan de Rot tenburgerweg, waar aan de zijde van de weg de boompjes geplant stonden, biedt een ontredderde aanblik. De to tale schade beloopt 500,—. Zij, die de politie op enigerlei wijze over deze voorvallen kunnen inlichten, worden verzocht zich in verbinding te stellen met de groepscommandant te Middel harnis. Deze foto laat zien op welke wijze de vernielzucht aan de jonge boompjes is bot gevierd. In totaal zijn er aan de Rottenburgerweg 36 boompjes geruï neerd. Aan de Hoflaan zijn plm. 16 boompjes beschadigd. Een buitenge woon laffe daad, waarvan te hopen is dat de politie de daders spoedig zal weten te vinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 1