e ^^te£ tiLet uit! Zilveren jubileum van y/achimeesier Moerland ie Middelharnis DE HOBBY VAN DElSMID machtigste man 5. Ontspanningsavond van het C.N.V. Plaatselijk nieuws 4e Middenstandsbeurs te Nieuwe Tonge N NUTSSPAARBaNK Voorstraat 36 Middelharnis Militaire oogstcolonnes voldoen uitstekend Opening Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN oemd EOsl IJKE S" Neem heden nog een SPflaRBaNKBOEKJE bij de NUTSSPflaRBflNK. ^ti vergoeden U de bijzonder aantrekkelijke rente van 3,O0 #0 gehele tegoed. >k^ Na opvraging vlotte terugbetaling i^ Veilig, voordelig en vertrouwd ii^ Onbeperkte storting i^ Onder voortdurende controle van de Ned. Bank en de Ned. Spaarbankbond. Opgericht 1849 TeL 2012 Dit blad bestaat uit zes pagina's Centrale Veiling Middelharnis ]j jaargang iiAn Dinsdag november 1960 No. 2941 1961 edetil n PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon (01870) 26 29 !jl I Na 6 uur 's avonds Telefoon (01870) 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. radigl ischl talinJ -t bej esser- Van C, West uis ter n bo- ANT! sianei', s, enz, rzijde jiacht is voor lieel veel mensen een iiitrekkelijk iets. Overal treft men jsonen aan, voor wie de uitoefening an iets fascinerends heeft. Er zijn er jcr dan men denkt. Feitelijk schuilt in ■jer mens een soort dictator, maar lang iet iedereen heeft de energie, het in- llect, de persoonlijke eigenschappen j het karakter om deze aangeboren «ging in daden om te zetten. Intussen 'ijti het verschijnsel op alle leeftijden in allerlei kringen voor. Men kan •t al bespeuren bij kinderen en het jijft actief tot op hoge leeftijd. Het 'jënbaart zich in het gezin, in het be- ;ijf, in de kerk (ja, ook daar), in de («anisaties, in de nationale politiek. En [fii behoeft zeker geen echte dictator jzijn om autocraat te wezen. Maar ifte mensen zijn niet gemakkelijk in bomgang. Hoe meer macht ze krijgen, i te meer groeit hun machtsbegeerte lotsingen kunnen dan niet uitblijven. zo voert de strijd om de macht tot jcrlei onverkwikkelijke tonelen, in het 'oot en in het klein. Het terrein, waarop ze zich het meest het scherpst openbaart, is dat van de litiek. En dat is niet verwonderlijk, lilt politieke strijd is in wezen strijd 1 de macht. Dat is internationaal het !val, maar ook in de binnenlandse pe ek van elk land. Elke Staatkundige rcspering meent in ernst, dat haar be ad en doelstelling de beste zijn voor ittland en derhalve is verovering van politieke macht voor hen identiek iet de beste behartiging van het lands- lang, Waarbij dan tegelijk het voor- tel komt, dat de overwinnende partij toegang heeft tot de bezetting der lakties in de staat. Vanwaar dat poli- e'ffi strijd steeds zo fel verloopt en in praktijk met weinig scrupules wordt efoerd. Men zie thans slechts naar de lesidentsverkiezingen in Amerika om de bevestiging van te vinden. Zo heeft ieder land één of meer po- itieke figuren, die een dominerende rol Sommigen zijn vanwege hun asoonlijkheid en bekwaamheid auto- latisch tot het leiderschap geroepen. denke b.v. aan Adenauer in West- luitsland, De GauUe in Frankrijk en len Goerion in Israël. Ook in democra- sche landen is zulk een machtspositie iet onmogelijk. In landen, waar de ijd niet gaat tussen twee, maar tus- imeer partijen, is het uiteraard niet eenvoudig, omdat men daar meer epetkt is in de machtsuitoefening van- 'ege de noodzaak met compromissen te Toch is er dan meestal wel één irtij, die de toon aangeeft. Zo kan men ook de vraag stellen hoe et er in dit opzicht in Nederland bij aat Is er iemand aan te wijzen, die ier een overwegende invloed heeft op e landspolitiek? Men zou geneigd zijn denken, dat dit de Koningin moet )t Maar dit is niet zo. In een contitu- onele monarchie zoals wij die hebben, liet koningschap in zijn machtsuit- toing ten zeerste beperkt. We zullen ier geen uiteenzetting geven van de ositie der Kroon in ons staatsbestel, aar het is duidelijk, dat de Koningin iet de richting aangeeft, waarin het ïeringsbeleid zich beweegt. Zouden de ezers in meerderheid socialistisch romen, dan benoemt de Koningin een to regeringsleiders. Blijken b.v. de omsen het machtigst, dan zal een oms-georiënteerd kabinet volgen. En Koningin tekent ongeacht de po- tieke richting alle wetten, K.B.'s etc. 'e deze regering haar voorleggen. Js het dan de minister-president, die machtigste man moet worden be bouwd? Dat hangt in ruime mate af 1 diens persoonlijkheid, maar ook 1 de politieke verhoudingen. Van W tot 1905 kon men zeggen, dat Dr, "yper de machtigste man was. De "msen hadden toen nog lang niet zo- invloed als tegenwoordig en Kuy- r was er de man niet naar om zich curatele van anderen te laten 'Uen. Zo zou men ook Thorbecke, "ft van der Linden en Colijn kunnen Wmen als regeringsleiders, die werke- in zeer hoge mate het regeringsbe- zelf bepaalden. Van een absolute ^cht kan natuurlijk ook bij een mi ster-president geen sprake zijn, om- liij steeds gebonden is aan de par tijverhoudingen. Ook Colijn moest steeds meer rekening gaan houden met de roomsen, speciaal met hun leider Mgr. Nolens, die wel de grote souffleur werd genoemd. Achter de schermen oe fende deze geestelijke een enorme in vloed uit. En toen de positie van Colijn de roomsen een doorn in het oog werd, hebben ze hem tenslotte in 1939 weg gewerkt. In de na-oorlogse periode werd de K.V.P. de machtigste partij in ons land, ook al bleef ze soms wel eens één of twee zetels beneden de P.v.d.A. Haar positie is niet alleen gebaseerd op de grootte van haar stemmental, maar meer nog op het feit, dat zij de sleutel positie in ons parlementaire bestel in neemt. Het is n.l. zo, dat de K.V.P. en de P.v.d.A. wel ongeveer even sterk zijn, maar de politieke verhoudingen liggen hier zo, dat zonder de K.V.P. geen enkel kabinet gevormd kan wor den en zonder de P.v.d.A. wel. Het laat ste wordt thans bewezen. Als men de K.V.P. zou willen uitsluiten, ware dit alleen mogelijk wanneer er een samen werking tot stand kwam van de P.v.d.A. met de V.V.D. en met de beide Prot. Chr. partijen. En dit is absoluut uitge sloten, omdat de laatste drie partijen dit beslist niet willen. Van deze situa tie maakt de K.V.P. uiteraard een dank baar gebruik. In geen enkel kabinet ontbreekt ze. Voor haar zijn alle com binaties mogelijk. Principieel kan ze met elke partij samenwerken. Doet ze het in een bepaalde periode niet, dan is dit slechts een kwestie van taktiek. Ieder begrijpt, dat hierdoor der macht van Rome in ons land ontzaglijk ge groeid is. En dit is nog bevorderd door dat de K.V.P. na 1945 over een leider beschikt, die ontegenzeglijk zeer bijzon dere kwaliteiten heeft: Prof. Romme. We geloven daarom niet te veel te zeg gen als we beweren, dat deze in feite de machtigste politieke persoonlijkheid is in ons land, ten eerste vanwege de uitzonderlijk gunstige positie van zijn partij, ten tweede vanwege zijn per soonlijke eigenschappen en ten derde omdat hij zonder twijfel de bekwaamste der fractieleiders in de Tweede Kamer is. Wie is deze Prof. Mr. C. P. M. Rom me? Hij is een Brabander van geboorte, 64 jaar oud, was vele jaren advocaat in Amsterdam en werd daar raadslid. In 1935 werd hij professor in het staats- en administratief recht aan de Kath. Econ. Hogeschool in Tilburg. Gedurende twee jaar, van 1937 tot 1939, is hij mi nister van Sociale Zaken geweest in het kabinet-Colijn. Na de oorlog werd hij de onbetwiste leider van de roomse fractie in de Tweede Kamer, wat hij nog steeds is. Wij hebben Prof. Romme vele malen zien en horen spreken en debatteren. Hij beschikt over een volumineuze stem waarmee liij, geholpen door de micro foon, alle tegenstanders gemakkelijk overbuldert; hij spreekt zeer vlot, met een soms overrompelende woorden stroom, maakt dikwijls erg lange z.g. Rommiaanse zinnen, waarin hij echter zelden zelf verstrikt raakt, hij is een echte woordkunstenaar met een zeer aparte stijl. Zonder papier spreekt hij evengoed als wanneer hij leest, wat hij, overigens zelden doet. Zijn kennis van het staatsrecht is uiteraard zeer groot en wordt slechts overtroffen door die van Prof. Oud. Zijn grootste kracht schuilt in zijn tactiek en op dit gebied heeft hij dan ook zijn weerga niet. Als een discussie in de knoop dreigt te ra ken, treedt hij meestal op als de man, die een meer of minder bevredigende oplossing biedt. In de Kamer loopt hij niet onrustig heen en weer zoals vele andere Kamerleden, maar hij zit meest al ijverig te werken of luistert aandach tig naar een spreker. Zo is Prof. Romme ongetwijfeld de meest dominerende fi guur in de Tweede Kamer. Zijn frac tieleden erkennen in hem de vanzelf sprekende leider. Hij geeft in en buiten het parlement de roomse politieke lijn aan en hoewel men bij kabinetsforma ties nooit veel zijn naam leest, kan men erop aan, dat hij praktisch de formateur aanwijst en zijn andere eisen stelt. Zelf schijnt hij beslist geen minister meer te willen worden, hoewel hij het er heel wat beter zou afbrengen dan Prof. de Quay. Zo is hij zonder minister-presi dent te zijn in vele opzichten de man, die aan de touwtjes trekt. Ofschoon ook hij ten zeerste rekening moet houden met de krachtsverhoudingen in het par lement, kan ongetwijfeld worden ge steld, dat hij de grootste invloed uitoe fent op de gang van zaken. Natuurlijk zien de andere partijen deze machtspositie met lede ogen aan. Speciaal Mr. Burger van de P.v.d.A. wijst nogal eens op de macht van Rom me. Maar wat is eraan te doen? Het is de consequentie van onze politieke con stellatie. In elk geval zal de K.V.P.- fractie, nu Prof. Romme wegens over spanning voor geruime tijd is uitgescha keld, zeer aan hem missen, want een equivalente vervanger is er in haar kring naar onze mening niet te vinden. De militaire oogstcolonnes die op ons eiland in de landbouw zijn ingezet, vol doen uitstekend. De derde groep van plm. 100 man is maandag gearriveerd de andere twee groepen zijn inmid dels weer naar hun garnizoen vertrok ken. Men hoopt dat deze derde groep veertien dagen zal blijven. Deze derde groep kwam maandag uit Ermelo vm. 11.30 uur in het kamp te Oude Tonge aan. Toen de jongens stonden aangetreden werd een korte toespraak gehouden v/aar het om ging; intussen werden ze in groepjes inge deeld en stonden de boeren al gereed met luxe wagens om de militairen af te halen. Na een verversing te hebben gebruikt vertrokken zij en waren even na één uur al op het land aan het werk. De militairen krijgen 's morgens een lunchpakket mee en eten op de boer derij. Bij regenweer 's morgens blijven ze daar tot na de middag; klaart het weer dan op, kunnen ze weer direct aan de slag. De organisatie kan uitstekend ge slaagd heten en de boeren waren over het werk van de militairen zeer tevre den. Dat bleek wel bij het afscheid van de vorige twee groepen; er zijn in som mige gevallen tussen de landbouwers en de jongens zelfs vriendschapsbanden ontstaan. De twee vertrokken groepen vonden het spijtig dat ze moesten op breken, waaruit wel blijkt, dat het on gewone werk met ambitie wordt ge daan. Het C.N.V. heeft al verschillende ma len op liet eiland Goeree-Overflakkee van zich doen spreken, door middel van ontspanningsavonden. Op zaterdag 12 november a.s. zal aan de leden van het C.N.V. weer een der gelijke avond worden geboden, die ook nu weer verzorgt zal worden door de C.N.V.-boys uit Pernis. Zij zullen deze avond een schets op voeren, terwijl ze het geheel zullen om lijsten met muziek. Hoezeer deze avonden in trek zijn, blijkt wel uit het feit, dat de toegangs bewijzen reeds bijna geheelzijn uitver kocht! Er zijn maar weinig mensen op Flakkee, die wachtmeester Moerland uit Middelharnis niet kennen. Geen wonder hij is al mxim dertien jaar op het eiland en kan heel goed met de bevolking opschieten, speciaal met de jeugd, met wie hij echt bevriend is geraakt. Morgen, woensdag zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer Moerland bij het politie-apparaat kwam. Zijn funktie was toen gemeente-veldwachter, in het bijzonder belast met de nachtdienst. Dat was juist in de tijd, dat de nacht wakersdiensten werden opgeheven. De eerste standplaats van de heer Moerland was Zoetermeer, waaraan hij de beste herinneringen heeft, al kwam hij in de bezetting voor grote moeilijk heden te staan, toen de bezetter hem ar resteerde en hij 4 weken op het Haagse Veer werd ingesloten. De jubilaris van a.s. woensdag: wachtmeester M. J. Moerland van de rijkspo litie te Middelharnis. Echt thuis gevoelt deze politieman zich pas, als hij met de verkeersauto over de Flakkeese wegen kruist. In de auto vindt hij alles wat hij voor het uitoefenen van zijn funktie nodig heeft. Zelfs zijn processen verbaal komen meestal in die wagen tot stand. Daarna werd de heer Moerland voor straf overgeplaatst naar Barendrecht eli mocht hij zfln gezin niet meer zien. Na de bezetting ging hij weer terug naar Zoetermeer, waar hij, met nog een col lega, feestelijlc werd binnengehaald. Ramp Op Flakkee heeft de heer Moerland ook wel een en ander meegemaakt. Vooral de ramp zal hij niet licht ver geten. In de rampnacht is hij met een collega naar de Van Pallandtpolder ge gaan, waar zij door het water verrast werden. Tot de schouders moesten de twee mannen door het water waden om in veiligheid te komen. Die veiligheid was ook maar betrek kelijk, want het ging via hanebalken, nadat ze eerst nog geprobeerd hadden het vee op de Van Pallandtboerderij los te snijden. Het waren benarde uren, maar hij wist met zijn optimistische aard zijn lotgenoten van paniek te weerhouden. „Het is gelukkig goed af gelopen, want ik zat wel in angst over hem, hoor!" moest mevrouw Moerland bekennen. Sinds kort heeft zijn motor met zij span plaats gemaakt voor een politie wagen, waar de jubilaris het erg druk mee heeft. „Nu is hij zeker nooit meer thuis", lacht zijn vrouw, „maar ik heb geen beklag met hem, hij doet het, ge loof ik, graag en als vrouw van een politieman ben je daar allang aan ge wend." Wachtmeester Moerland wil niet dat er een groot feest van komt. Hij wil zijn jubileum als een verjaardag vieren en wenst beslist geen officiële ont vangst op het gemeentehuis. De burge-, meester met één der politieautoriteiten uit het district zullen hem nu thuis ko men feliciteren, a.s. woensdagmorgen, 's Avonds komen de collega's met hun echtgenoten. MIDDELHARNIS Kosteloze inenting. Op dinsdag 15 november a.s., des namiddags 2.45 uur bestaat ten huize van de heer H. M. B. van de Peppel, gemeente-arts. Voor straat 26 alhier, gelegenheid tot koste loze inenting en herinenting voor kin deren, die de leeftijd van 1 jaar nog niet hebben bereikt. Verzocht wordt de trouwboekjes van de ouders alsmede de geboortebewijzen en inentingsboekjes van de kinderen mede te brengen. DIRKSLAND Uitslag schaken. Afd. I. J. van 't Ge loof—W. Markwat 0—1; C. Lugtenburg H. de Zout 0—1; G. Maasdam—W. Kardux O1; A. van 't GeloofA. Lug tenburg afgebr.; afd. II. G. van 't Ge loof—M. Pestman 1—0; J. Troost—S. v. d. Waal 1—0; D. v. d. Wekke—W. Markwat 1—0. Zang. De onlangs opgerichte zang- Ib Thaarup, een Deense smid kocht enige tijd geleden een oude gasfabriek waarin hij zijn woning en werkplaats vestigde. Hierdoor kon hij zich zonder veel bezwaar 's avonds aan zijn hobby wijden: het verwerken van oude af- valbrokken tot plastieken. Tot welk resultaat oude emmers, betonijzer, pij pen en dergelijke materialen kunnen lijden blijkt uit deze foto, waarop het zoontje van de smid een van de „beelden" schoonmaakt. vereniging begint a.s. vrijdagavond om 8 uur de repetities worden gehouden onder leiding van Ary Keyzer uit Mid delharnis in het gebouw „Onder de Wiek". Geboren: Adrianus Pieter z. v. W. de Gast en J. Bazen. Overleden: A. Witte 77 jaar wed. van J. Luime; H. P. Blok 71 jaar echtg. van A. Bonman; KI. Bakelaar 74 jaar vr. van C. van Wijk. HERKINGEN Gevonden voorwerpen. Een heren- polshorloge met flex a fix band. Inlich tingen bij de postcommandant der rijkspolitie. Nieuwstraat 11a. Bekendmaking. B en w van Herkin gen brengen ter openbare kennis, dat de begroting van de inkomsten en uit gaven der gemeente, alsmede die van het woningbedrijf en van het Algemeen Armbestuur voor het dienstjaar 1961 van 8 november 1960 tot de dag der be handeling in de raad ter gemeentese cretarie voor een ieder ter lezing is ne- dergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. STELLEND AM Burgerlyke stand over okt. 1960. Geboren: Neeltje Pieternella d. v. J. van der Mast en J. C. van Es; Aagje Cornelia d. v. G. Kievit en A. C. Noort- hoek. Overiyden: M. Klink 82 jaar. Ingekomen: H. Sandjer van Harder wijk; L. P. W. de Paauw van Harder wijk; H. L. Sandjer van Harderwijk. Vertrokken: P. M. Spuij naar Rotter dam; A. Kievit naar Papendrecht; R., van der Sluis naar 's-Gravenhage; A. G. Vlietland naar Bloemendaal; Fr. Jansen naar Zaltbommel; P. Brinkman: naar Sommelsdijk; T. Dijkstra naar Al kemade; T. C. G. Spaargaren naar Al kemade; F. Roon naar Ooltgensplaat. Cursus. De Veilig Verkeerscursus zal voortaan gehouden worden op vrijdag avond van 8-10 uur in de Chr. Nat. School. We hopen dat velen deze leer zame cursus zullen volgen, en zij de op gedane kennis in de praktijk zullen brengen en, behoorlijke weggebruikers zullen worden. Meldt U dus nog. NIEUWE TONGE Ongeluk. De heer P. L. alhier had het ongeluk op de M.harnisseboot te vallen, waardoor hij met zijn hoofd op de klem van de brug viel. Hij bekwam hierbij een hersenschudding. Botsing. Op de hoogte kwam de bromfietser P. v. d. W. in botsing met een auto. De bromfiets werd zwaar be schadigd. De bromfietser van der W. biacht het er met enige verwondingen nog goed af. OOLTGENSPLAAT Dankstond Geref. Gemeente. Don derdag 10 november a.s. zal er in de Geref. Gemeente dankstond voor het gewas worden gehouden, des nam. 2.30 uur en 's avonds 6.30 uur. Voorganger is ds. Chr. van Dam te Rotterdam. Scheepvaart. In de week van 31 okt. tot en met 5 nov. zijn uit de haven ver trokken 3 schepen met suikerbieten (sa men 430 ton) voor de fabriek te Put- tershoek. Vanaf de Galatheesehaven Woensdagmiddag a.s. wordt de vierde Middenstandsbeurs te Nieuwe Tonge geopend. De opening zal in tegen stelling met het reeds gepubliceerde bericht door burgemeester C. Nieu- wenhuizen worden verricht, die hier mee voor het eerst officieel in het openbaar optreedt. Een verslag over de fraaie stands op deze beurs is geplaatst aan de binnenzijde van dit blad. vertrokken ook 3 schepen voor de fa briek te Dinteloord met een gezamenlij ke inhoud van 620 ton. Oudste inwoner jarig. Donderdag 10, november a.s. zal de heer L. de Vos, Stoofstraat 19 zijn 96ste verjaardag her denken. De heer de Vos is de oudste in-, woner van Ooltgensplaat. Hij mag zich nog verheugen in een goede gezondheid en dagelijks kan men hem op zijn wan delingen in het dorp tegenkomen. Verkoopdag ten bate van „Elthato". Woensdag 9 november zal er in het veren, gebouw „Elthato" een verkoping plaats hebben ten bate van genoemd ge bouw, 's Middags om 3 uur vindt de opening plaats en kunnen de gemaakte en alle andere gratis beschikbaar ge stelde goederen worden bezichtigd. Er zijn vele mooie en nuttige artikelen op velerlei gebied. De verkoop begint 's avonds om 7.30 uur, waarbij nog enke le andere attracties zullen worden in geschakeld. Gekozen. In de vacature W. G. C. van Kempen is in de Geref. Kerk tot diaken gekozen de heer H. J. van Beu- sekom. Kerkelijke huwelijksbevestiging in de Geref. kerk. De navolgende kerke lijke huwelijksbevestigingen zullen een dezer dagen in de Geref. kerk plaats vinden: woensdag 9 nov. des nam. 2.30 uur van D. van Halewijn te Vlaardin- gen en W. L. Roodzant, door ds. A. C.^ Scherpenisse van Barendrecht; donder-' dag 10 november des nam. 2.30 uur van A. C. Hotting en M. Oosters door ds. A. V. d, Zwaag van Stad aan 't Haringvliet; zondag 20 november voormiddag 9.30 uur van A. J. van Hassent en L. H. v. d. Heuvel door ds. P. Huisman van, Ooltgensplaat. Klaproos-collecte. Zaterdag 12 nov. a.s. zal een huis aan huis collecte wor den gehouden voor het Ned. Oorlogs- gravencomité (de zogenaamde Klap- rooskollekte). 28.094 maal heeft een va der en moeder, of vrouw en een kind, troost gevonden bij het graf van hen, die voor Nederlandse bevrijding zijn ouders of gezin voorgoed verlieten. Dat kon, dank zij de gastvrijheid van het Nederlandse volk; mogelijk gemaakt door de klaprooscollecte. Laat daarom a.s. zaterdag de collectebus niet zo maar aan uw deur voorbijgaan. Het is een ereplicht. Veiling van dinsdag 8 november 1960. Uien: Grove 7,04; Middel 7,32 7,26; Drielingen 7,11; Picklers 28,30. Aanvoer 44.500 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 1