k N en lis Tweeling huwde een tweeling ie Ouddorp Vier aanrijdingen op één dag e Amerikaanse presidents verkiezingen Tweede familie zwom naar de vrijheid BRUIDSWERK Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond tiE 69 69 If/. 350 ig 49 75 bUen 551 MEDITATIE DEMAS BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Onderploegen of groenmaaien van voedergranen Zeldzame gebeurtenis die grote belangstelling trok Bus ramde luxe wagen te Dirksland -^Ar Twee luxe wagens botsen op Voorstraat te Dirksland Bij watertoren Dirksland vlogen twee auto's op elkaar Te Melissant ging door onhandige manoeuvre met tractor een bromfietser van de dijk Fa. C. Korteweg Zn. jaargang Vrijdag 26 juli 1960 No. 2914 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 (II ttui avonds Telefoon K 1870—2017 Glfo 187910 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. B% coxtract ipeclaal tarl«l k R«l blik 89 heerli] fles f2, fles f2 fet verstoi pre insek kn, tapijt! Ï95 et. mgoed.' aanrijde; het eila Ie UIc-so uitgang lieuwe (gelegd insesselas' angeweg Julianaw ebracht, Lange«i aan zich zonder i :an insl» logeüjk ^eweg, <i' amelijk o irkeer lakte. Zoi tracé M :ot bij de gedee» met Wil Ongevi ij de Bu: de WS» ik ter ho" i aangels kort ing' zullen t de bus ihoeven iverige v» lering zal wor* gewerkt dorp z«*; Vanaf vorden ;e van iet rol''" inderneni» oor Mid* tering verfi'aa'"' 2. e staatsinricliting van de V.S. be- op de Grondwet van 1787. Daarin it o.a. dat de uitvoerende macht in den is van de president. Er is echter zelfsprekend colt een volksvertegen- ifdiging, die mede over de wetge- g beslist. Deze volksvertegenwoordi- g bestaat uit twee delen evenals in meeste landen; de Senaat (als onze ste Kamer) en het Huis van Afge- rdigden (onze Tweede Kamer). De aat heeft nu precies 100 leden, n.I. it elke staat. De leden worden voor jaar gekozen en om de twee jaar idt een derde deel af. Het Huis van ;evaardigden telt momenteel 437 ze- uit elke staat een bepaald aantal rgelang de grootte van de bevolking. staat New York b.v. heeft er 45, jr Nevada en Alaska (dun bevolkt) ;hts 3. Bij de verkiezingen van no- iber a.s. moet een president, een !-president, een Huis van Afgevaar- den, een derde van de Senaat en nog enorm aantal andere autoriteiten ozen worden. Het is dus geen won dat het land al maanden tevoren itiek in rep en roer is. itmaal zal de verkiezing gehouden 'den op 8 november. Er zullen onge- r 80 miljoen kiezers zijn. Stemplicht echter in Amerika niet. De presi- t wordt niet rechtstreeks door het gekozen, maar door een college kiesmannen. De verkiezing van e mannen geschiedt per staat. Elke it heeft een aantal kiesmannen, dat ijk is aan zijn 2 senatoren plus zijn tal afgevaardigden: New-York dus Texas 26, Californië 34 enz.; m to- bestaat het college dus uit 437 plus is 537 kiesmannen. De te kiezen sident en vice-president moeten dus minste 269 stemmen hebben. De wijzing van de kiesmannen ge- iedt aldus: de kiezer stemt op de ididaat-kiesmannen, die door zijn tij zijn gesteld. Hebben de kiesman van een bepaalde partij meerder- u behaald, dan stemmen alle kies- inen van die staat op de kandidaat die partij voor het presidentschap, Jat er geen evenredig kiesrecht is, ir de meerderheid beslist. In feite :den op 8 november alleen de kies- inen gekozen en heeft pas op maan- 19 december de formele presidents- kiezing plaats, maar uit de uitslag de verkiezing der kiesmannen kan precies berekenen, hoe de presi- tsverkiezing zal uitvallen, zodat dit 1 de nacht van 8 nov. of in de mor- van 9 nov. bekend zal zijn. „et is dus een nogal ingewikkelde lethode, die bovendien meebrengt, dat a president gekozen kan worden door ill meerderheid van kiesmannen, ter- lijl het aantal totaalstemmen der kie- m een minderheid vormt of omge- mA. Zo werd b.v. in 1876 president lyes gekozen met 185 stemmen in het IscoUege en 4.033.950 in totaal, terwijl tegenstander Tilden 184 stemmen kiesmannen had en 4,284.855 stem- m van kiezers. Dit is echter nog maar ie keer voorgekomen. Om een indruk geven van de stemverhoudingen ge- we enkele voorbeelden. In 1932 ;g Roosevelt 23 miljoen stemmen en tegenstander 16 miljoen. In 1936 Roosevelt er 27 m. en de ander in 1940 Roosevelt weer 27 m, de ^er22 m. en in 1944 Roosevelt 25 m., tegenstander 22 m. Duidelijk is te dat de meerderheid van Roose aan het afbrokkelen was. In 1948 de beroemde verkiezing van Tru- plaats, die niemand verwachtte, de z.g. opinieinstituten niet: Tru- kreeg 24 miljoen st., zijn tegen- ider 22 m. In 1952 kreeg de populai- piisenhower er 34 m. en de democrat fte kandidaat 27 m., terwijl de ver- idingen in 1956 waren: Eisenhower lil. en Stevenson 26 m. )i kandidaatstelling van de twee |te Amerikaanse partijen, de Repu- reinse en de Democratische partij is apart evenement. Ze worden n.I. 'gewezen op de z.g. partijconventies. ?van de Democraten is op 11 juli en pnde dagen gehouden te Los An- p en daar werd Kennedy als kandi- Voor het presidentschap en John- voor het vice-presidentschap geko- De Conventie van de Republikei- zal op 25 juli a.s. in Chicago be- 'en en daar zal zeer waarschijnlijk !on wel als kandidaat aangewezen *n, zodat straks de eindstrijd gaat 'en Kennedy en Nixon. Die conven- maken op buitenstaanders een zon- pge indruk. Het is een soort politie- itemis met optochten, muziek, span- isen, veel lawaai en een chaotische *te. Toch geschiedt achter de scher- alles serieus en volgens plan. Elke ,'ventie heeft zijn eigen partijkies-_ Rfien, de democratische had er 1521' F6 republikeinse 1331. De volstrekte pderheid is vereist en Kennedy pTO daar al direct enige tientallen [i^men boven, zodat hij al bij de eer- iMnde gekozen was. Meestal gaat het 20 vlot en hebben bij de eerste ■mming 2 of 3 kandidaten de leiding. *ordt net zolang gestemd tot één hen de volstrekte meerderheid De stemming geschiedt door alfa- ■ische afroeping van de staten; men '"^t met Alabama, vervolgens Alaska ,*en eindigt met Wyoming. Met de •^■president gaat het evenzo. Deze niet uit dezelfde staat afkomstig Want Demas heeft mij verlaten, hebbende de tegenwoordige we reld liefgekregen en is naar Thes- salonica gereisd. (2 Tim. 4 10) Een afval der heiligen is er niet. God zal nooit het werk der genade, dat Hij naar Zijn vrijmacht en welbehagen in de harten der Zijnen aangevangen is, verlaten of overgeven. De kerk zingt daarvan: De Heer's is zo getrouw als sterk; Hi} zal Zijn werk Voor mij volenden! Wel is er in de kerk des Heeren zwa re strijd gevoerd in de loop der eeuwen. Wanneer wij slechts geleerd hebben acht te geven op onze belijde nisgeschriften, dan kunnen wij het uit de Dordtse leerregels leren, dat onze va deren tegen de remonstranten een zwa re strijd gevoerd hebben juist over de ze zaak, of er al dan niet een afval der heiligen is. Luister dan naar het ant woord, dat onze vaderen gegeven heb ben: „Want God, Die rijk is in barmhartig heid, neemt, naar het onveranderlijk voornemen der verkiezing, de Heilige Geest van de Zijnen, ook zelfs in het droevig vallen, niet geheel weg, en laat hen zover niet vervallen, dat zij van de genade der aanneming en van de staat der rechtvaardigmaking uitvallen, of dat zij zondigen ter dood of tegen de Heilige Geest, en, van Hem geheel verlaten zijnde, zichzelf in het eeuwig verderf storten" (Dordtse Leerregels Hst. V art. 6). Wanneer ge u daar de tijd toe gun nen wilt moet ge eens met aandacht dat gehele hoofdstuk, dat aan de be strijding van de dwaling der remon stranten in zake de volharding der hei ligen gewijd is, lezen, want dit hoofd stuk is zeer leerzaam en troostrijk. Wij belijden dus naar 't Woord Gods, dat er geen afval van de heiligen is en dat daar, waar 't werk der genade eenmaal verheerlijkt werd, het ook zeker zal worden bevestigd. Nu rijst echter de voorname en belangrijke vraag, wat de betekenis is van de woorden, die Paulus wijdt aan Demas. Wie was Demas? Veel lezen wij van hem niet in de Schrift. Wij weten uit hetgeen, dat wij van hem. lezen in de brief aan de Colossenzen en in de brief aan Filemon, dat hij een medearbeider van Paulus geweest is in het werk des Evangelies. Terwijl Paulus vanuit zijn gevangenschap 'n brief aan Timotheus schrijft, laat hij hem weten, dat Demas hem verlaten heeft en de tegenwoordi ge wereld heeft liefgel<:regen. De gedachten daaromtrent zijn ver schillend. Sommigen menen, dat dit be tekent, dat Demas de dienst in het ko ninkrijk Gods de rug heeft toegekeerd en zich tot een andere bezigheid ge voegd heeft, terwijl anderen menen, dat Demas de wereld liefgekregen heeft in deze zin, dat hij de waarheid verlaten en wedergekeerd is tot een werelds le ven zonder zich meer te bekommeren om hetgeen hij in samenwerking met Paulus eerst gepredikt heeft. Bij het laatste gevoelen sluiten wij ons ook aan om verschillende redenen. Paulus was in Rome om voor de Naam en de zaak des Heeren te lijden, en wist dat hij weldra als een offerande zou worden geofferd. In deze strijd en moeite verlaat Demas hem, die daarin openbaart, dat hij om Gods zaak niet lijden wil noch zijn leven verliezen. Wel, Christus Zelf heeft ons gesproken van hen, die wanneer de hitte der ver volging kwam af zouden vallen van het geloof. Zulk één is Demas. Thessalonica( de wereld lokte hem, toen het gevaar dreigde, dat hij zijn getuigenis des Evangelies met zijn bloed zou moeten bezegelen. Daarom is De mas ons een waarschuwend voorbeeld. Alles, wat geschreven is, is tot onze lering geschreven. Demas was eens een mede-arbeider van de grote apostel, zelf een verkon diger van de genade Gods en ziet, hij gaat heen en kiest de wereld voor zijn deel. Zouden dan toch de aanhangers van de gedachte, dat er een afval der heiligen is, niet gelijk hebben? Leert ons dit voorbeeld dat dan niet overdui delijk? Uit vele plaatsen in Gods Woord blijkt ons, dat de genadegiften Gods onberou- welijk zijn en dat Zijn volk wedergebo ren is uit een onvergankelijk zaad. Neen er is geen afval der heiligen. Maar wel leert ons ook deze geschiedenis, dat er veel kan zijn in het leven van een mens, waardoor irij de schijn van christen zijn op zich geladen heeft, maar van het wezen van de waarachtige christen ver vreemd blijft. Het bijna in Christus zijn doet ons nog zonder en buiten Hem vertoeven met al de gevolgen, welke het buiten Christus zijn medebrengt. Demas, hij, de dienaar der waarheid wordt een dienaar der wereld en nu is hij door de eeuwen heen als een ge zonken schip en daardoor een waar schuwend baken op de zee van het le ven. Omgekomen is hij voor eeuwig, omdat de liefde der wereld in hem niet gekruist werd, (Wordt vervolgd) Rotterdam. Ds. A. Vergunst. zijn als de president. Straks krijgt men dus in Chicago hetzelfde spectaculaire toneel als verleden week in Los Angeles. De president en de meerderheid van het Congres (dat is de naam van de beide huizen van het parlement teza men) zijn niet altijd van dezelfde partij, want ze worden apart gekozen. Van 1877 tot 1956 was er gedurende 44 jaar een republikeinse president, die echter 16 jaar lang een democratische meer derheid tegenover zich had. Gedurende 34 jaar van diezelfde periode was er een democratische president, maar die moest 12 jaar met een republikeins Congres regeren. Ook thans is dit het geval. De 437 zetels van het huidige Huis van Afgevaardigden worden bezet door 280 democraten en 152 republi keinen (er zijn 5 vakaturés door over lijden) terwijl president Eisenhower re publikein is. Deze situatie geeft echter geen onoverkomelijke moeilijkheden. De twee partijen verschillen in de V.S. niet zoveel van elkaar en bovendien is er op het gebied van de buitenlandse politiek en de defensie na 1941 (Pearl Harbor) een zeer grote mate van over eenstemming tussen beide. Met George Washington kwam in 1789 de eerste president der pasgeboren republiek aan het begind. Hij was de man van de vrijheidsoorlog. In totaal zijn er nu met Eisenhower mee 33 pre sidenten geweest. Enkele bekende figu ren uit de rij willen we nog even noe men. Van 1817 tot 1825 regeerde pres. Monroe, die in 1823 de z.g. Monroe-leer proclameerde, die hierop neerkomt, dat de V.S. zich zullen verzetten tegen in terventie van buiten-Amerikaanse mo gendheden op het gehele Amerikaanse continent. Die verklaring is dezer da gen weer naar voren gebracht in ver band met mogelijke infiltratie van de Sovj et-Unie op Cuba. Een andere heel bekende president was Abraham Lin coln (1861-1865), die de slavernij af schafte en tenslotte vermoord werd. Uit de eerste wereldoorlog is bekend pre sident Wilson, de promotor van de Vol- HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN kenbond, waaraan de V.S. echter zelf niet deelnamen. En uit de jongste ge schiedenis herinnert iedereen zich nog president Franklin D. Roosevelt, die de langste ambtsperiode heeft gehad van allen. Hij was de man, die met zijn New Deal maatregelen nam tegen de crisis van de dertiger jaren en hij was het, die de V.S. mobiliseerde tot hulp verlening aan Europa tegenover Hitler en die na de verraderlijke aanval van Japan op de Amerikaanse vloot bij Pearl Harbor de uiteindelijke nederlaag van de Asmogendheden organiseerde. Zijn opvolger Truman, is bekend door zijn doortastend optreden tijdens de blokkade van Berlijn in 1948 en bij de communistische overweldiging van Korea. De tegenwoordige president Eisenhower is in 1952 gekozen vanwege zijn grote populairiteit als oorlogsleider en om zijn sympathieke persoonlijkheid. Als president heeft hij echter zeer te leurgesteld, vooral in zijn tweede perio de. Hij bleek geen staatsman van for maat te zijn, liet te veel aan zijn minis ters over, was aarzelend in zijn beslui ten en blijkbaar bevreesd om radicaal op te treden. In de buitenlandse poli tiek dreef hij helemaal op het kompas van zijn minister Foster Dulles, die meer dan eens langs de rand van een oorlog durfde gaan. Na diens dood en opvolging door Herter is het prestige van de V.S. met sprongen omlaag ge gaan. Het is voor leder duidelijk, dat het slappe, weifelende, steeds defensie ve optreden van de V.S. dankbaar wordt geëxploiteerd door Chroestsjow, Fidel Castro en andere onruststokers. Daarom, wordt het hoog tijd, dat er in de Amerikaanse regering een andere wind gaat waaien. Als deze ontwikke ling zou doorgaan, betekende dit niet alleen voor Amerika zelf het verlies van zijn positie als toonaangevende mogendheid, maar vanzelfsprekend ook óen enorme verzwakking van de positie van de rest der vrije wereld. Het is daarom goed, dat er nu kans is op een energieke jonge president. Hoe de partijverhoudingen in de V.S. liggen, hopen we in een slotartikel nog onder het oog te zien. De Voedselcommissaris voor Noord en Zuid-Holland deelt aan de telers van voedergranen (rogge, haver, gerst en gemengd gewas), die na de landbouw telling mei 1960 zijn overgegaan tot het onderploegen of groenmaaien, mede, dat zij verplicht zijn hiervan schriftelijk mededeling te doen aan hun plaatselij ke bureauhouder, onder opgave van produkt en oppervlakte. Dinsdagmiddag j.l. deed zich te Oud dorp de zeldzame gebeurtenis voor, dat een tweeling met een tweeling in het huwelijk werd verbonden. „Dit heb ik, alhoewel ik al vele paar tjes in de eclit heb verbonden, nog nim mer meegemaakt!" verklaarde burge meester Jac. Kleijnenberg in zijn inlei dende toespraak tot de bruidjes Baaltje Jacomijntje en Marina Arzina van Dam inwoonsters zijner gemeente en tot de bruidegoms Maarten Johannes en Hendrik Koese uit Stellendam. „Ik heb ook nooit twee bruidsparen tegelijk aan de groene tafel willen hebben, maar nu moet ik wel een uitzondering maken", aldus de burgemeester verder. De jongemannen zijn 21 jaar oud, de bruidjes 20 jaar. Een van de jonge- trouwde vrouwtjes is linkshandig, een van de jongemannen ook. En zij hebben links bij links en rechts bij rechts ge kozen! Vanzelfsprekend trok dit huwelijk van de dubbele tweeling een enorme belang stelling. Met name al wat vrouw is in Ouddorp had zich voor het gemeente huis verzameld en voor de juist ter plaatse vertoevende badgasten werd het ook een interessant kijkspel. De bruidsparen arriveerden in luxe auto's bij het gemeentehuis, daarachter volgde een grote autobus, afgeladen met het omvangrijke aantal leden van de fa milies van Dam en Koese. Bruiden en bruidegoms onderwierpen zich gewillig aan al die belangstelling en aan de flitslampen der fotografen; even gewillig poseerden zij voordat zij het raadhuis binen gingen en ook na af loop van de huwelijksvoltrekking, die, vanwege de vele te tekenen acten, meer tijd in beslag nam dan bij een gewoon huwelijk. De burgemeester en zijn as sistent, gemeenteböde J. van der Bok, moesten bovendien terdege uitkijken om met de acten en de namen niet in de war te komen; de burgemeester nam het zekere voor het onzekere en hield de stukken van de burgerlijke stand van het ene bruidspaar angstvallig on der zijn hoede, de andere aan de wa kende ogen van de heer van der Bod overlatend. Bij het verlaten van het gemeente huis was de belangstelling nog toege nomen en de politie moest ruim baan maken voor de bruidsparen en de brui- loftsgangers. Iedereen was in de beste stemming en vol bewondering voor de in zachtrood getooide bruidjes. ,Hiep, hiep, hoerah!" juichte burgemeester Kleijnenberg de zojuist gehuwden van af de stoep ten uitgeleide toe en dat werd direct door alle aanwezigen over genomen. Op de foto ziet men de tweeling bruidsparen, v.l.n.r. Maarten Johannes, Baaltje Jacomijna, Marina Arzina en Hendrik, met in hun midden burge meester Kleijnenberg. Voor de tweede maal in twee dagen is een Tsjechische familie - vader, moeder en twee kinderen - naar het Westen gevlucht met gebruikmaking van de veerboot „Seebad Ahlbeck" tussen Warnemuende in Oost-Duitsland en Gedser in Denemarken. Toen het schip de haven van Gedser naderde sprongen zij gevieren over boord en slaagden erin de vaste wal te bereiken. Zij hebben aan de Deense autoriteiten om politiek asyl gevraagd. Op de foto's zien we de familie bij hun aankomst in Kopenhagen. Later bleek, dat zij met de eerder naar Denemarken gezwommen Tsjechen afgesproken hadden hun vlucht op deze wijze te volbrengen. De Rijkspolitie op het eiland Goeree Overflakkee had donderdag handen vol werk; op één dag waren er niet min der dan vier aanrijdingen te behande len. Het begon al heel vroeg in de morgen: Over de Bouwdijk te Melis sant reed een tractor met aanhangwa gen (eig. Gebrs. Struik) die door een jongeman bestuurd werd en slingerde bewegingen maakte. De bestuurder scheen ook iets te roe pen aan een andere jongen, die op de aanhangwagen zat. Een achterop rijden de bromfietser, de heer H. Hameete, werkzaam bij M. Sieling, die wilde pas seren kreeg door de slingerende bewe ging geen ruimte genoeg en werd de dijk afgeduwd. De heer Hameete kreeg verwondingen aan handen en knie, ook werden zijn kleren gescheurd. De bromfiets werd beschadigd. De tractor stopte even, maar toen de bestuurder zag dat dhr. H. overeind krabbelde reed hij door. Er is aangifte bij de politie gedaan. JSus romde auto Het tweede geval was van ernstiger aard, althans wat het materiële betreft. Donderdagmiddag kwam een Opel Re cord van de fa. Monhemius uit Zwijn- drecht, die hier op het eiland aard- beiplanten en witlof telen in botsing met een bus met aanhangwagen van de R.T.M. De luxe wagen van de fa. Mon hemius, waarin 3 personen zaten, kwam vanaf de Voorstraat richting heul ge reden, toen deze door de van links uit de Zomerstraat komende bus werd ge pakt en compleet in de trechter Onder- langs, tegen de muur van de op doi hoek staande winkel werd gedrukt. De ge volgen waren dat de Opel geheel werd ingedeukt, het linkse voorwiel lag er zowat naast. De inzittenden bekwamen gelukkig geen letsel; de bus had weinig schade. Begrijpelijk kwam het op dit drukke verkeerspunt een geweldige op stopping; vrij vlug was echter de poli tiewagen uit Middelharnis ter plaat se, zodat assistentie werd verleend om het verkeer te regelen. De bus ko na enig oponthoud de reis vervolgen. Botsing op de Voorstraat De politie te Dirksland had in de morgen van dezelfde dag ook al een pro cesverbaal op te maken gekregen, daar er op de Voorstraat twee luxe wagens tegen elkaar waren gebotst. Dit betrof de uit de veekoper J. Troost te Dirks land die met een luxe wagen uit de Zo merstraat richting Voorstraat reed en daar in botsing kwam met de luxe wa- Voor UW RElSDEVlEZEN: Néderlahdsche Handél-Maatschapppij Corresppndentschap Middelharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) Voor beter naar de Mlddelharnia, Tel. 2328 gen van de heer G. Elewaard, Hoofd- vert. Wed. F. de Jongh N.V. te Som- melsdijk, die zich richting Sommelsdijk begaf. Beide wagens kregen aan het voorfront schade. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Botsi^Êf bij watertoren Het vierde geval deed zich des mid dags voor bij de watertoren. Vanuit de richting Dirksland-Sommelsdijk kwam over de klinkers, vlak voor de bocht een vrachtauto gereden, waarachter zich twee luxe wagens bevonden. De een passeerde de vrachtwagen op normale wijze, de ander, de heer A. Baart uit Goedereede probeerde het ook, maar juist kwam er een tegenligger, een volks wagen bestuurd door de heer P. v. d. Tol te Dirksland. De heer Baart remde maar slipte (het was regenachtig weer en de weg was glad) en kwam daar door links op de rijweg in botsing met de volkswagen van de heer van den Tol. Beide auto's liepen aan de voorzijde flinke schade op. Gelukkig reden beiden niet hard, naar schatting 45 km., waar schijnlijk zouden dan de gevolgen veel ernstiger zijn geweest. De bestuurders hadden generlei letsel. Met deze wagen op elkaar volgende autobotsingen is wel bewezen hoe nood zakelijk de nieuwe politiewagen is. Men moest donderdagmiddag op twee plaat sen tegelijk zijn en door de aanwezig heid van voldoende manschappen had het verkeer geen noemenswaardig op onthoud.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 5