Slechte voorlichiing Nederlandse aan emigranie\ Grote teleursteilingen bij aankomst in Canada Antwoord op vragen over Haringvlietbrug Grillige herfst- en wintermode CHOC. 25 cl. 4 en TAAL 2 UIT DE KERKEN I Bij elk pak )chmmmËt De nieuwe veer Flakkee-Schouweni?™kwekkend Bladz. 2 „BILANDEN-NIBUWS" Dinsdag 26 juljMerlag 26 juli 2e serie 42 In mijn vorige artikel besprak ik woorden met v, deze keer kom ik met de w. Hie sleept alles in de wacii (de wacht) d.i. hij pikt alles in, neemt wat hij krij gen kan. Dé wacht doewe is het vee in de schuur verzorgen. Wie de wacht had, mestte de stal uit, gooide vers strooisel onder het vee, gaf het eten en drinken op z'n tijd, moest het kammen (ros kammen), enz. De wacht doewe bie een zieke bij hem waken. Ik doewe de wacht in de voornacht en joe in de naenacht. Koeien wachte: iioeien hoeden, b.v. aan de dijken. Wadde(n) zegt men voor watten. Je mot wadde op die dikke kaeke legge. Een waddetje in 't oore douwe, d.w.z. een propje watten. Mit een stoónde waegen rieje of menne. Bij 't koren mennen reden de knechts maar al lieen en weer; de volle voeren werden onderwijl door de arbei ders in de schuur gelost. Noe hei je 't hooi op de waegen nu is er ruzie, vallen er hoge woorden. 't Waegenhuus was (is) de loods bij de schuur, waarin de wagens, ploegen, eggen, enz. geborgen werden (worden). 't Waegentouwe is een dwarshout, dat met een bout gehecht wordt aan de voorwagen, door den „draoiboam" heen daaraan zitten de zwingen, waaraan de strengen der paarden bevestigd wor den. Ze binne deer altied vroeg in de wae- pens, d.w.z. aan 't werk, vroeg op. 't Is geen waer is, het is niet waar. De waereld is de wereld. Hie weet van de waereld niet of; dit betekent: hij is buiten kennis, maar ook hij is volkomen onschuldig. 't Leit voor de waereld, zegt men van een afgebroken of ingestort huis. Hie is van de waereld hij is overleden. Die zaeke is uut de waereld die zaak is afgedaan. Bel voor de waereld, kaerel in de waereld, hoe is 't in de waereld (of gos- ter waereld) meuglijk zijn uitroepen van verbazing. Hoe zal dat kind ter waereld komme? hoe zal dat zaakje voor elkaar komen? De waerheid. Ouderwetse mensen de waeried. Men verstaat er onder Ie de Bijbel, 2e een bijbetelkst. 1. De Waerheid is een richtsnoer voor 't leven. 2. Toe viel die waerheid in m'n har te (toen kreeg ik die Bijbeltekst). Mit 't waeter voor den dokter motte komme, d. i. moeten vertellen, wat men weet of wat er hapert. Ze komme van over waeter, d.w.z. van buiten 't eiland. Hie goot over waeter, d.w.z. het eiland af. Gauw op leeg waeter zitte, d.i. gauw in tranen raken, in de put. Hie loapt verbie, as 't waeter verbie Dordt, d.w. zonder te groeten of notitie te nemen. 't Leit in 't waeter, 't is mis gegaan, b.v. met een vrijage, waetere is Ie op een bepaalde manier verven, b.v. een deure waetere; 2e met water laten doortrekken b.v. hout wae tere; 3e 't vee water geven. 'n Waetergangk is een poldersloot, die bij de afwatering betrokken is. de waeterienge is een brede poldersloot, idem. 't Is mar 't waeterschap, d.w.z. niet veel zaaks. 't Waeterstal in de wei is het wed, waar de paarden en koeien kunnen drinken. De waeterwind is de noordwesten wind, die hoog water veroorzaakt. 't Is mar een waeterzunnetje: dit zegt men, als op een regenachtige dag de zon even doorbreekt en het daarna weer gaat regenen. 't Zunnetje goot weer waeter haele, d.w.z. 't zal weer gauw gaan regenen. Waffere is ontstaan uit wat voor een. In 't oude dialect is dit het vragend voornaamswoord inplaats van welke. Wafferen hoewd is joewen? Welke hoed is van jou? Op wafferen tied was 'n hier? Waffere boeken lees je? kan beteke nen welke (van deze) of Wat voor soort Maar bedoelt men perse de soort, dan zegt men wafferande. Wafferande bló- men heit 'n in z'n hof? 't Is wak weer, d.i. ongestadig. Hie ziejt er mar wampujig uut, d.w.z. slordig, haveloos. Hetzelfde betekent wanderekt. Wanhouwe is slecht onderhouden, 't Is mar 'n wanhouwe boeltje. Een wanne is een platte tenen mand om 't koren van kaf en stof te ontdoen. Men gooit het te zuiveren koren op in de wind, en vangt het schoon op. Ze heit 'n schoot as 'n wanne, zegt men van een vrouw met een brede, ruime schoot. Ik heb ook wel eens gehoord: ze heit 'n schoot om een ezel te baeke- ren (in Charlois) De waoiplaiiken zijn de aan de bo venkant langs het dak van de schuur aangebrachte tegenplanken, om 't af waaien der pannen te voorkomen. Een warre is een kwast in 't hout. In de warre zitte betekent ongerust zijn. De ouwers zitte in de warre over 't zieke kind. 't Is in de warre tussen die twee, d.i. ze hebben onenigheid met elkaar. Een watjekouw (ook metjekouw), een slag in 't gezicht. Wanwauwe is zotteklap uitslaan klet sen. Ik was, maar ook ik wazze; m'n waz- ze voor wij waren (Ouddorps en Flak- kees waere). Ze rópe d'r een weê over uut, d.w.z. alle mensen spreken d'r schande van. 't Is een weefgetouw zegt men van een wiebelend kind, dat niet stil kan zitten. In Goeree zegt men nog weeg voor een wand, een muur. De schure heit een steêne weeg. De weêgplanken zijn de zware planken tegen de achterwand van de paardenstal. Men noemt ze ook slagplanken. Ze moeten voorkomen, dat de paarden met hun achterpoten de wand stuk slaan. Weêgluzen zijn wand luizen. De weegbree noemt men weêgeblaen. Een weel (in 't Nederl. wiel) is ei- binnendijkse plas achter een buitendijk, die bij een doorbraak ontstaan is. Van de weelde uut 't speg sprienge. Letterlijk doen dit de maden. Men be doelt met het spreekwoord: gemakke lijk verkregen geld te royaal uitgeven. De ween, de krampen bij een beval ling. In de weer goö as 'n nat bigge zegt men van iemand, die 't zich erg druk maakt. Een weêrshoöd is enkel een beneden- stuk van een regenboog. Volgens de volksmening is het een teken, dat er slecht weer op komst is. Weêrsporrig en weêrssporrelig bete kenen: zich verzettend, weerstrevend. Alle tiejen hae d'r weêrtiejen, dus na regen komt zonneschijn of andersom (ook fig,). 't Is voor mien een weet, in voor joe een vraeg. Ik weet het, maar jij kunt er alleen naar raden. Dat kom ik wel an de weet, daar zal ik wel achter komen. Ze weet er veel van, of ze heit er veel weet van, zegt men van iemand, die erg treurt over een verlies ze lijdt er onder. Een weeuw is een wenk. Een wient in een weeuw is zoo goed as een schreeuw! Weeuwe is wenken. Gendag weeuwe (wuiven). Uut de wège is uit de weg. Dat moet je uut we wège rume, d.i. dat moet je zien te schikken. Een weggescheêd, een wegkruising. Van de weg zegt men de wegt. Het bijwoord weg is weig. Ik goó weig. Men terreve is weig (verkocht). Dat mot je weigdoewe (verkopen of op ruimen). Weigdouwe is verstoppen. Hie douwt z'n centen goed weig. weigfrommele: Een beetje geheimzin nig wegstoppen. weighelpe: verkwisten. Hie helpt alles weig. weigkomme: Die kom wel weig, d.i. die vindt z'n weg wel. Je zal slecht weigkomme, d.i. je zal veel narigheid ondervinden, b.v. tegen iemand die slecht oppast. Weigkrupe is zich verstoppen. Weig- krupertje of krupeltje spelen is ver stoppertje spelen. Weiggooie is verwaarlozen, niet meetel len. Dat mot je niet weiggooie, d.i. daar moet je niet gering over denken. Goal die joon aok nie weig, d.i. houd daar ook rekening mee, hij is wat mans. weigneuke is weggooien (ruwe taal) weigtrekke is verbleken. Ze trekt gauw weig. 't Leêger weiger niejt zegt men vaak als iets valt. Laet dat wel weze (met de klemtoon op wel), d.i. houd dat voor zeker. Hie is niet wel-elège of wel-ezéte zegt men van iemand, die 't nooit naar de zin is. Weldraegers zijn kleiperen. Welig vleis is wild groeiend vlees om een wond. De welle is de welput. De welle geeft nog, d.i. we kunnen nog water,krijgen. Ook fig. Biest welle, d.i. tegen de kook aanbren gen. Welstoónshalve, d.i. fatsoenshalve. F. den Eerzamen Wassenaar NED. HERV. KERK Beroepen te Opheusden kand. J. P. Verkade te Stolwijk. Aangenomen naar Hoevelaken A. Klein Kranenburg te Hilversum. Bedankt voor Wezep H. K. v. Win gerden te Harderwijk. Verhuisd. De Eerw. heer W. J. v. d. Kraats, godsdienstonderwijzer te Kin derdijk en secr. van de Prov. afd. Zuid- Holland der Jongelingsverenigingen op G.G., is verhuisd naar Amsterdam, van Lemmikstichting, Nieuwe Keizersgracht la. Behalve de kandidaten, die reeds be roepen ontvangen hebben, zijn tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heren J. Bezemer te Waalwijk. W. S. Cuperus te Waddinx- veen, T. Kamerbeek te Bodegraven, A. Klüsener te Delft, G. C. Post te Delft en T. Lekkerkerker te Wageningen, waarvan de laatste een benoeming als hulpprediker te Lunteren ontving voor de tijd van een jaar. Zendingsdag: Op 4 aug. wordt de jaarlijkse zendingsdag van de G.Z.B, te Driebergen gehouden. Sprekers zijn dit jaar: Ds. A. Meyers te Utrecht, ds. J. Vis te Rijssen, ds. R. de Bruin te Barne- veld, mej. Eggink, directrice van een Chr. Huishoudschool te Rante Pao, ds. C. Graafland te Woerden, ds. A. den Hartogh te Amersfoort, en ds. T. Poot te Middelharnis. De G.Z.B, heeft thans een nieuw zen dingsterrein gevonden in Afrika. Zij zal het zendingswerk van de Ned. Herv. kerk in Zuid-Afrika overnemen in de provincie Natal. Dit gebied is ongeveer 2V2 maal zo groot als Nederland en heeft ongeveer twee en een half mil joen inwoners, waarvan een kwart mil joen blanken. Ds. W. Vroegindeweij te Bleiswij k herdacht dezer dagen het feit, dat hij voor 25 jaar in het predikambt werd bevestigd te Reeuwijk. Voorts diende hij in deze periode nog de kerken van Poortvliet en Bleiswijk. Ds. Vroegin- dewey heeft dit jubileum in alle stilte herdacht, gebruik makend van het jus non jubilandi (het recht om niet te ju bileren). Ds. A. Luteyn em. predt. te Utrecht werd 13 juli j.l. 80 jaar. Hij werd in 1905 in zijn eerste gemeente Bonthui zen bevestigd en diende vervolgens de gemeente Aalst, Ooltgensplaat (1910- 1912) IJsselmuiden, Hasselt, Muiden, Vlaardingen en Nijkerk, waar hem in 1946 emeritaat werd verleend. Daarna verleende hij nog hulpdiensten te Delft en Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdijk en Zwaagwest- einde kand. A. Otter te Apeldoorn; Steenwijk, kand. J. Vogel te Wormer- veer; Edmonton (Canada) P. op den Vel de te Hilversum; Bedankt voor Murmerwoude en To ronto J. W. V. d. Gronden te Enschede; De kerkeraad van Den Haag-centrum besloot, dat voortaan de mannen tijdens het gebed in de kerkdienst, evenals de vrouwen blijven zitten, daar velen dit de laatste tijd toch al deden. Overleden: Te Oud-Beijerland over leed plotseling de heer H. v. d. Berg in de ouderdom van 72 jaar. De heer v. d. Berg genoot bekendheid als onder wijzer en organist. Hij had jaren zit- Vele Nederlanders zijn in de loop der jaren naar Canada geëmigreerd, ten einde zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. Velen dachten dan ook in Canada het land van belofte te zullen vinden. De voorlichting over dat land was immers gunstig, goede toekomstmogelijkheden enz. Eenmaal in Canada leerden zij de harde werkelijkheid kennen en bleek hun grootste voorstelling over Canada een desillusie, een kaartenhuis dat bij de eerste kennismaking met de werkelijkheid ineen stortte. Een machtige vijand van de emigranten deed veelal snel zijn intrede, de werkeloosheid, die de mensen op de linieën dwong en lien een hopeloze strijd om hun bestaan deed voeren. Begrijpelijk is het niet allen zo vergaan. Velen hebben in Canada gevonden wat zij zoch ten, een mooi land en goede toekomstmogelijkheden. Echter voor hen, die zich in hun voorlichters bedrogen zagen is Canada een land van tranen. De voorlichtingsbureaux hebben jammerlijk gefaald in hun taak. Het had wellicht beter geweest als zij de emigranten gewezen hadden op de vele geestkracht die nodig is om de grote moeilijkheden te overwinnen. Het had velen bittere tranen en grote teleurstellingen bespaard. Wat een Nederlandse journaliste over haar ervaringen bij de emigranten verteld heeft kunt U in het volgende verslag lezen. De heer M. Reckman te Naarden (or ganisator van het Nederlands Reis- en Spaarfonds voor emigrantenouders) heeft een onderhoud gehad met de jour naliste Laura J. Schippers, die een eigen blad uitgeeft en over de slechte voorlichting van Nederlandse emigran ten naar Canada haar ervaringen mee deelt. Dit artikel is opgenomen in El- seviers weekblad van zaterdag 9 juli waarvan we een gedeelte overnemen, omdat het goed is dat men dit op onze eilanden ok weet en voor e.v. tegen vallers wordt behoed. Mevrouw Laura J. Schippers is acht jaar geleden met haar man, dr. A. W. Schippers en twee kinderen naar Canada geëmigreerd, die daar wèl slaagde. Haar man had in Rotterdam en in Den Haag een accountantsbureau, dat hij vaarwel zegde om zich met vrouw en kinderen in Canada te gaan vestigen. „Maar wij hebben aan de lijve onder vonden, wat het zeggen wil in een vreemd land van voren-af-aan te be ginnen," zegt mevr. Schippers. „Menig- ting in het H.B. van de Chr. Geref. Knapenbond en redigeerde geruime tijd het blad van die bond. Voorts had hij als secretaris zitting in het Prov. be stuur Zuid-Holland van het Nederlands Bijbelgenootschap. In „De Wekker" verschenen van tijd tot tijd gedichten van zijn hand. Met hem is een zeer ak- tief persoon heengegaan. Prof. J. Hovius is 13 juli met de „Grote Beer" naar Amerika vertrokken. Hij is aan boord werkzaam als gees telijk verzorger en zal in Amerika en Canada enkele maanden verblijven om de vacante gemeente te dienen. De kerk van Apeldoorn is thans defi nitief gesplitst in Centrum en Zuid. De kerken tellen resp. 900 en 400 zielen. Ds. Velema, die in Zuid woont, zal ver huizen naar centrum, terwijl de kerk van Zuid zo spoedig mogelijlï zal gaan beroepen. Twee voorbeelden van de herfst- en wintercollectie van de Romeinse hoe- denontwerper Tita Rossi: Links de „kachelpijplijn"; een hoed van groen flu weel welke naar achter wordt gedragen. Rechts een „torenachtige" creatie van kersenrode fluweel. De anders gelijkmatige schaduw van het fluweel wordt hier gebroken door ingenaaide plooien. Men moet het maar mooi vinden! maal hebben wij in de eerste tijd tegen elkaar gezegd: „Wat zijn we eigenlijk begonnen, waren we maar liever in Nederland gebleven. Nu denken wij er natuurlijk anders over. Canada heeft grote aantrekkelijkheden, waarvan voor al de vrijheidj die de mensen er genie ten, het hoogste goed is. Wij hebben in Canada „De Nederlandse Courant voor Canada" uitgegeven en daarin hebben wij een goed bestaan gevonden. Doch er zijn veel Nederlanders, die eigenlijk niet hadden moeten emigre ren en die b.v. door werkloosheid een bijna wanhopige strijd om hun bestaan voeren. Wie in Nederland een goede po sitie heeft en verzekerd is door allerlei goede Nederlandse sociale wetten, moet zeker niet gaan emigreren. De ervaring heeft mij geleerd dat de voorlichting over Canada voor wat de emigratie betreft bepaald slecht te noe men Is. Over het algemeen kan men zeggen, dat de Gewestelijke Arbeids bureau'» in Nederland een vrij goede voorlichting geven. Wij hebben eens een enquête gehouden onder de Ne derlandse emigranten en daarbij aller lei belangwekkende vragen gesteld, die ons een inzicht zouden geven in het wel en wee van de Nederlanders. De resul taten van zulk een enquête waren ver rassend. Het antwoord op één van de vragen „Wat zoudt U anders i indien U weer zoudt willen emigrj was in vele gevallen wèl tekel voor de situatie: „Nooit meer luisjl naar de voorlichting over emigrat» Nederland." Men moge van Nederlandse zijdJ weren, dat er in Canada vrijwel f werkloosheid bestaat onder de K j landse emigranten, de praktijk v(| het ons wel anders. Bekwame jonge mensen, die 1 technisch vak hebben geleerd, kt er wel aan de slag, evenals vsrpi sters, aan wie een grote behoefte! staat, maar van tijd tot tijd treed toch ook werkloosheid op in de bil vakken en, na het seizoen, in de if en tuinbouw. Men moet in Nederland de waail vertellen. Wanneer men met een f naar een tandarts gaat en altijd tg zegt dat het geen pijn doet, is de f goocheling dubbel erg; men moEi mensen rustig durven zeggen datl opbouwen van een nieuwe positici een vreemd land, pijn kan doenl men tegenover moeilijke probltl komt te staan en dat men de gl kracht zal moeten kunnen opbrel om ernstige tegenslagen te overwiiT De mensen voelen, dat zij very zijn voorgelicht. Wanneer ik dilij van die Nederlanders ontmoet, die| zo zwaar te verantwoorden zeg ik wel eens bij mij zelf: geen nacht meer slapen wanneer il verantwoordelijkheid zou moeten 1 gen voor die verkeerde voorlichtinsj men deze mensen gaf." Er is geen land ter wereld, dat zJ voor de emigratie doet als Nederl maar ik vraag mij dikwijls af ol enorme kapitalen, die aan de emi|l worden besteed, wel juist besteed f Of men de emigratie van NederlJ uit niet al te gemakkelijk maakt.'l In haar eigen krant schreef mevnl Schippers kort geleden: „In Nederll is blijkbaar een campagne gaande! gens de methode Coué: de voorliclij is goed, de voorlichting is beterl voorlichting is best. Maar ik weetl beter. De voorlichting Is slecht, daardoor ondervinden vele emigraJ in Canada diepe teleurstellingen."! Deze week Puur oi melk. I Gezel In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Assmann (kath. V.) heeft minister Korthals een aantal technische bijzonderheden over de brug over het Haringvliet bij Nu- mansdorp meegedeeld. De lengte van de brug, die men tegen het midden van 1964 gereed hoopt te hebben, zal onge veer 1200 m bedragen. In de brug zal een beweegbare overspanning met een vrije doorvaart van 35 m worden op genomen. De totale breedte van de brug bedraagt 25.50 m tussen de leunin gen. Zij biedt ruimte aan twee geschei den rijbanen voor snelverkeer en aan een afzonderlijke rijbaan voor lang zaam verkeer. Aansluitende wegen Aan de noordzijde zal de brug aan sluiting geven aan een ten westen langs Numansdorp aan te leggen nieuw weg vak van de weg no. 19 van het rijks- wegenplan-1958. Deze nieuwe weg no. 19 zal op een nog nader te bepalen plaats nabij Klaaswaal, dan wel bij Heinenoord aan de bestaande weg no. 19 worden aangesloten. Verwacht wordt dat het tracé van deze weg zeer bin nenkort, na ontvangst van het ter zake aan de raad van de waterstaat gevraag de advies, zal kunnen worden vastge steld, waarna zeer spoedig met de grondaankoop een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Het doortrekken van de Beneluxweg in noordelijke richting naar Vlaardin gen en de bouw van een tunnel bij Vlaardingen zal in verband met de bouw van de brug niet worden bespoe digd. Er zal om te beginnen naar wor den gestreefd, de verbinding viaj nieuwe weg no. 19 met Rotterdaal spoedig mogelijk te voltooien, waa nabij Heinenoord een nieuwe brug ij de Oude Maas, ter vervanging vail Barendrechtse brug zal worden! bouwd. Benelusi Omtrent het tijdstip waarop de naam Beneluxweg aangeduide i die nog niet in het rijkswegenplal opgenomeia, zal worden aangelegd, k| nen thans nog geen mededelingein den gedaan. Dit tijdstip zal mede i'| den bepaald door het tijdstip wasi de rijksweg no. 16 (Rotterdam-Mj dijk-Princenhage), die binnen afzierl re tijd in samenwerking met Belgiêj autosnelverkeersweg tot Antwerpen! worden voltooid, overbelast zal gerai Na voltooiing van de VolkerakdamI de weg over de brug bij Numansdj via deze dam van een goede aansl ting aan het bestaande wegennet f Noordbrabant worden voorzien, zo li minister Korthals mee. mk aan te p Het verslag over de nieuwe v dienst Ouddorp-Scharendijke N.V., plaatst in ons nummer van vrijdaf behoeft enige verbetering. Er stond de dieselmotor waarmee de veert wordt voortgestuwd 60 P.K. was moet zijn 160 P.K. Daarom sclire; wij dat er flinke por op staat er 60 P.K. zou dat niet het geval zij'' MIDDELHARNIS Kerkdienst. Donderdagavond 7 hoopt voor de Geref. Gemeente al voor te gaan ds. C. Molenaar Moercapelle. 16 Koning Lodewijk XIV van Frankrijk zag de kring rond. Nevens hem zat zijn minister van oorlog, Louvois. Aan de andere kant en tegenover hem bevon den zich de generaals Condé, Turenne, De Guiche, Luxembourg en de Roche- fort, de opperbevelhebber van de be roemde Franse cavallerie. Verder nog andere opper-offlcieren. Een uitgelezen gezelschap, wachtende op het ogenblik, dat de koning het woord nemen zou. „Mijne heren, De Guiche heeft mij meegedeeld, dat zijn spion heden uit Holland is teruggekeerd met belangrij ke gegevens. De Guiche, breng het rap port uit." Generaal De Guiche herhaalde in an dere woorden, wat hem door zijn spion was medegedeeld. „Het schijnt dus, mijne heren, dat wij bij ons oorspronkelijk plan moeten blij ven: Maastricht links laten liggen en door het Kleefse op de Rijn trekken. Als de Kleefse steden ons niet te lang ophouden, kunnen wij over enkele we ken bij Lobith staan. Daar kunnen wij verder zien. Condé?" Generaal Condé, de chef van de Ge nerale staf, nam het woord. „Uwe majesteit heeft, als steeds ge lijk", betoogde hij. „Maastricht zou ons te lang ophouden. En ik vermoed, dat de Kleefse vestingen binnen twee we ken in onze handen zijn. Bij de Rijn komt dan de moeilijkheid pas. Wij zul len een brug moeten slaan, en nu hangt het van de bezetting af, hoe dat gebeu ren zal. „Als ik U even in de rede mag vallen, zei De Guiche, „in droge zomers is de Rijn doorwaadbaar op enkele plaatsen. Mijn spion kan die plaatsen wel uitvin den." „Dat ware veel gemakkelijker. Wan neer wij eenmaal over de Rijn zijn, zou ik binnen twee dagen Amsterdam wil len bereiken. De wereld zal er versteld van staan." Zij waren veel gewoon, de generaals van Lodewijk XIV, maar deze opmer king vonden zij ietwat al te kras. Ook de koning zelf zag met verbaasde blik naar generaal Condé, terwijl de ge bochelde Luxembourg ongelovig lachte. „Ik wil een zeer uitvoerbaar plan ont wikkelen, majesteit, dat ons na de Rijn te zijn overgestoken binnen twee dagen te Amsterdam brengt." „Laat horen, mijnheer Condé." „Mijnheer De Rochefort, kunt u met twintigduizend cavalleristen, in twee dagen te Amsterdam zijn?" vroeg Con dé triomfantelijk. „Als het moet, kan het," antwoordde generaal De Rochefort verbaasd. „Welnu, dat is mijn voorstel. Het is zo eenvoudig als wat," zei Condé. „Maar men moet Condé heten, om op de idee te komen," meende de Koning. „In de leerschool van Uwe Majesteit komt men op alle mogelijke ideeën, vleide Condé. „Mijn plan is uitvoer baar. Waarom zouden wij het niet doen? Dan is in één week de Republiek der Nederlanden ons." „Tot meerdere glorie van ons onover winlijk leger," meende De Guiche. Generaal Condé trok de kaart naar zich toe. Alle opperpfficieren deden hetzelfde. En terwijl de koning trots om zich heen zag, verklaarde de chef van de Generale staf verschillende situaties in het Kleefse, luisterde hij naar op- en aanmerkingen, zodat na verloop van een uur het veldtochtsplan voor de ko mende weken was opgemaakt: Maas tricht links laten liggen, door het Kleef se heen, op Lobith aan. Generaal De Guiche spoedde zich te paard naar zijn brigade. Op het erf ont moette hij zijn spion, die schijnbaar doelloos rondslenterde. „'k Heb je niet nodig gehad, Frangois" zei hij vriendelijk. „Je inlichtingen wa ren zeer waardevol. Volg het leger. Binnen korte tijd heb ik een nieuwe opdracht." „Ik denk die niet te vervullen, excel lentie." „Wat blief?" „'t Wordt me straks te gevaarlijk. Wij zitten dan midden in de oorlogstoe stand," zei de spion. „Je krijgt een nieuwe opdracht," be sliste generaal De Guiche. „En je loon wordt verdubbeld." Zonder verder een antwoord af te wachten, gaf hij zijn ros de sporen. HOOFDSTUK VI DE PRINS VAN ORANJE „Dus gij zoudt met de Prins van Oranje in nauwere aanraking willen komen?" De vraag werd gesteld door Caspar Fagel, de griffier van de Staten van Holland. Hij richtte ze aan het adres van Alfred Oyens Beekman, die de griffier in zijn werkkamer een bezoek bracht. Het was niet de eerste maal sinds Al fred te Den Haag in garnizoen was. Ten gevolge van dienstzaken was hij in con tact gekomen metCarpar Fagel, de grif fier, een knap, zeer bekwaam man. Dat contact had tot gevolg gehad, dat er een vriendschapsband was ontstaan tussen Alfred en de familie Fagel, zo dat hij tussen de bedrijven door ook wel eens de werkkamer van de steeds druk bezette griffier binnenwipte. Hij voelde er zich volkomen thuis. Niet alleen om de rustige huiselijkireid, die er heerste, maar ook om de inne mende persoonlijkheid van de griffier. En nóg meer vertoefde Alfred er gaar ne, omdat Caspar Fagel dacht als hij. De griffier, die, als graaf Oyens Beek man ver in het Gelderse, een verwoed Republikein was geweest, was als een blad aan een boom veranderd en thans uit volle overtuiging de Prins van Oranje van harte toegedaan. „Dus gij zoudt gaarne met de Prins van Oranje in nauwere aanraking wil len komen?" „Ik wens niets liever, dan de Prins te dienen", antwoordde Alfred geestdrif tig. „Ge zult er zeer spoedig de gelegen heid toe krijgen, mijn waarde," lachte de griffier. „Ik verwacht, dat de be noeming van de Prins tot Kapitein- Generaal der Unie slechts een kwestie van enkele dagen meer is." „Is het heus waar?" vroeg Alfred ver rast. „Ik vertel het natuurlijk in vertrou wen. Ge begrijpt, dat ik op de hoogte ben." Inderdaad begreep Alfred dat. Alleen wist hij niet, en 't werd hem ook niet verteld dat de stille invloed van Fa gel van grote betekenis was voor een and er erg ikstukkon va eden, waara :rken dat di ats gehad, uws zijn int de gaslev' ;sche stroom i'ed dacht mei gasbedrijf spoe Sl^nzelfsprekenf giting weg el ISoom. Daarma nt kwijt, ol 'rijven destij waren al 'Jrdwenen. iöi we nog wl ■"motoren encT to praktisch! eventuele benoeming. „Bepaald vlot zal dat toch wel i| gaan?" vorste Alfred. „Nee, de meeste Statenleden zul| het niet van harte doen. Ik venw dan ook, dat de benoeming slechts één jaar zal zijn. Men zal evenwel ui ten, want de aandrang wordt te gi' Men bespeurt zeer wel, dat het volt Oranje roept. Hij is ook de enige'] weg. Ge weet, dat ik het vroeger ders zag. Ik was een aanhanger van^ Witt's politiek. Maar de schellen mij van de ogen gevallen. Die poli'l deugde niet, al was zij ongelwi)'"| goed bedoeld." „Wat zal de Raadpensionaris dot vroeg Alfred in spanning. „Hij zal zonder twijfel het besluit, de Staten zullen nemen, uitvoeren. is er een veel te rechtschapen man f en een vroom Christen. Dat betel^ evenwel niet, dat hij de Prins niet kan tegenwerken. Het kan op verst'l lende wijzen. De tijd zal leren, of' het goed zie." „Dat zou toch een schandaal z'? barstte Alfred los. „Tut, tut, mijn vriend; men geefl| maar niet een overtuiging prijs, die meer dan twintig jaar gekoesterd li*] De Witt heeft ontegenzeggelijk een v'| te lijn gevolgd. Het valt niet ge»j keiijk, die los te laten, zelfs al is gevaar van zo nabij, als dat thans f geval is." |ee. Ondanks fabriek zich |0 huisvrouw t te koken eB !ch koken el nd nog nie- omen, uitge: waar geen icentrale hee grote kosten r te gaan. I! 'en mopperen 'en lang klan gasapparate ■everd aan g hoge kost pakt om hun pJWen op pri ^gen brengen met zich e' *inst ten g. 'i^' Voor de >ar voor de j beste weg 01 fakeling zo 1 Krijgen nu >r ons geld, aan koleng; »anden draai de gasboni ^r vergelijke stokers doe gekomen z de zwarts- Rn beëindigi fSi't als de si

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 2