•i i m Waierleidingbedrijf stelde een ,,opiager" in gebruik Victarm INPAKSTERS JONGENS Brom fietsen DE SPAR Watertransport in kortere tijd naar voorzieningsgebied Korte raadszitting te Den Bommel aardig meisje Onderwijzerspaar Taüis-de Vos feestelijk in de bloemetjes gezet Plaatselqk Nieaws Vele geschenken als blijk van waardering irvolg raad Dirksland buiten m 'W|i^liSpii|i|^m Kwestie proces tussen gemeente en erven Mast afgehandeld NERVEUS? „NERVICOL II" Homoeopatische Geneesmiddelen - Centrale Postbus 9, Utrecht, Tel. (03402)-3648, Giro 428302^ Fa. D. J. van der Have N.V. Negro en Italiaanse wikken Alexandrijnse klaver Stoppelknollenzaad W. Akershoek buitenwoning STAD AAN 'T HARINGVLIET juli 196|M,ir,sdag 5 juli I960 „EILANDEN-NIBUWS" Bladz. 3 In een onderhoud met de directeur van het Waterleidingbedrijf Goerce- Overflakkee heeft deze ons een uiteen zetting gegeven over de „opjager" die dezer dagen in werlcing is gesteld om het transport van het leidingwater door de hoofdleidingen te vergroten en het water in kortere tijd naar het voorzie ningsgebied te persen. Deze opjager is geplaatst in een houten gebouwtje aan de voet van de Dirkslandse dijk bij de haven en is door de technische dienst van het Waterleidingbedrijf bedrijfs klaar gemaakt. Het vorige, jaar toen het bijzonder droog was, lag het reeds in de bedoeling een opjager te plaatsen om een meer ere diri. et gebei» aria uil oor aria's van Pi. hiervai' Ie koloml: niet eens m hem* moor. Maal, waanne* dat de«, had, da«f waar aan W; want da«; land no! aldu-' regelmatige druk op de waterleiding te krijgen. Men zat toen soms na 6 uur 's avonds met twee ledige watertorens als oorzaak van bovenmatig waterge bruik voor tuintjes sproeien e.d. Eerst om 12 uur 's nachts begonnen dan de torens vol te lopen, en waar men om 5 uur 's morgens reeds volop water be- ;i|nt te gebruiken, was de aanvoer niet yoldoende bij te houden. Nu de eerste maanden van 1960 óók ,Z€er droog waren, heeft het dagelijks festuur besloten met spoed deze aanja- te bouwen, die in zes weken is ge- ^ed gekomen. De manometrische opjager heeft )^een capaciteit van 100 kub. m. water .alper uur bij SVs atmosfeer. Het water '^fcan tot 35 m. worden opgepompt. De opjager wordt aangedreven door een elektromotor van 27 p.k. Zie foto. ïHet maximaal dagverbruik bedraagt ^00 kub. meter water op ons eiland. ^et belangrijkste punt voor geregelde tóevoer is het transport door de hoofd- leidingen wat nu door de opjager wordt f' rgroot. Verleden jaar (1959) waren er dagen waarbij een lagere druk dan atmosfeer voorkwam en in deze aanden 16 dagen gedurende enkele ten. Uiteraard is dit niet zo veel, maar ffianneer men 's avonds bezweet en vuil fuiskomt en men wil onder de douche er is geen voldoende voordruk dat gasgeyser opvlamt, is Leiden in last. |t zal nu voortaan tot het verleden horen. Watervoorraad voldoende ^aar aanleidinfg van een vraag in de neenteraad van Sommelsdijk over gering van water aan de bouwput, ibben wij bij de directie geïnformeerd deze voorziening van invloed was op I Waterlevering voor Flakkee. Uit het gtwoord bleek ons dat de watervoor- ad in de duinen voor tientallen jaren idoende is en dat desnoods nog meer bnnen kunnen worden aangeboord, pn kan dus hierover gerust zijn. Het aterverbruik op Goeree-Overflakkee as in 1958 703.000 m3 en in 1959 ».poo mS, dus 149/0 meer. Het ver- Tiik aan de bouwput beloopt 600.000 per jaar. In de overeenkomst is be- Jald, dat de voorziening voor Flakkee pid moet praevaleren. Op de bouw- ^t staan twee tanks die samen 2500 water bevatten, welke voorzien in behoefte voor één week. Aan deze pks wordt water toegevoegd op tij- sn. dat de torens voldoende water be- Itten. Als men op het eiland in het |uw zit, wordt de toevoer naar de PUWput tijdelijk stopgezet, zodat men ïilijk ee« nie ver- hij achtte nieuwbouw beter, maar )nd daar gezien zijn inlichtingen zeer ssiinistisch tegenover. De kern van ïyn vraag was niet beantwoord, n.l. »als de school niet wordt afgekeurd, is "ïjen w dan bereid tot restauratie?" ^■L)e voorz. antwoordend, zei, dat b w ook niet hoopvol gestemd over nieuwbouw maar wil toch niet zonder jneer akkoord gaan met dit wisselvallig °^eid. Na hetgeen door de inspectie "f mef'^ S^^t het h.i. nietaan, om dit °\taa« „kattebelletje" af te doen. 'R te iiaarom is het bij de hoogste autoritei- 1 oppasse ^^opnieuw aangesneden, wat tot ge^ .^Sp'^nvetist m'^ gehad een nieuw onderzoek. ai '-'^ laü;"itslag is nog niet bekend. OU er geen nieuwbouw kunnen ko- 'II, zuUen b en w maatregelen tref- Dan moeten we echter eerst weten lar we aan toe zijn aldus de voorz., er bij voegde, dat restauratie ook halve ton kost. 'aarna werd de vergadering gesloten. vervol! er op het eiland geen hinder van heeft. Wat de watervoorraad in het alge meen betreft heeft de bevloeiing te Ouddorp veel goeds tot stand gebracht en behoefden de reserves in de diep- watervakken minder te worden aange sproken. Investering verantwoord De kosten van de opjager en de plaat sing belopen rond 15.000,wat o.i. een investering is die, gezien het grote praktische nut, zeer verantwoord is. We kunnen deze zomer verwachten, dat er geen enkele dag zal voorkomen dat de druk totaal wegvalt. Tenzij dat zich er gens een grote buisbreuk voordoet, maar dat is dan force majeure. De opjager slaat automatisch af als de aanvoer van het pompstation te Ouddorp e.v. uitvalt. Door middel van een retourklep blijft het wa ter door de hoofdleidingen dan toch doorstromen. De gemeenteraad van Den Bommel kwam op donderdag 30 juni 1960 in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van der Harst. Na opening door de voorz. op de ge bruikelijke wijze met gebed, deed deze mededeling van het plotseling ziek wor den van de heer Hokke, wethouder, zo dat deze de vergadering niet kon bijwo nen. Spreker wenste de heer Hokke vanaf deze plaats van harte beterschap toe. De notulen der vorige vergadering werden, behoudens een kleine opmer king van de heer Abr. Lokker vastge steld en getekend. Ingekomen stukken waren voor deze vergadering niet aanwezig zodat de voorzitter overging tot behandeling van agendapunt 4 hetwelk behelsde de af wikkeling van de 10 jaren geduurd hebbende proces Gemeente/Mast be trekking hebbende op de havenoutilla- ge. Daar de raadsleden over dit punt voorlopig geheimhouding ingevolge de gemeentewet was opgelegd, hetwelk blijkbaar toch niet geheel is nagekomen kunnen worden hetgeen bleek uit de belangstelling op de publieke tribune, stelde de voorz. voor eerst in geheime vergadering te gaan, alvorens een be sluit te nemen. (Wij merken hierbij op, dat de pers niet voor deze vergadering is uitgenodigd. Red.) Na heropening van de vergadering gaf de voorz. een resumé van deze ge hele geschiedenis en stelt aan de orde het voorstel van b en w tot het per 1 augustus 1960 opzeggen van de aan de wettige nakomelingen van wijlen de heer J. P. Mast verleende publiekrech telijke en privaatrechtelijke vergunning tot het hebben van een beschoeiing in de haven, het hebben van 6 vloedpalen en het dempen en riolering van een scheidingsloot. B en w stellen verder voor hen op dracht te geven aan de vergunninghou ders een termijn te stellen waarin men de gemeentegrond zal moeten worden opgeleverd in een staat naar hun ge noegen, zoveel mogelijk in de oorspron kelijke toestand. De voorz. vraagt de leden of zij nog over deze zaak het woord verlangen, doch geen der leden maakt hiervan ge bruik. Unaniem was men van mening dat Mast de gesloten overeenkomst op alle manieren heeft ontdoken en zij niet bereid blijken te zijn tot een gesprek, nadat tot in hoogste instantie dit pro ces ten gunste van de gemeente is uit gesproken. Met algemene stemmen wordt het voorstel van b en w aangenomen. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten wordt een kasgeldlening aangegaan van 70.000,— voor één jaar tegen een rente van 3V4»/o 's jaars. De 14e wijziging der gemeentebegro ting dienst 1960 wordt hierna met alge mene stemmen vastgesteld. Hierna volgde sluiting. N.V. BISCUIT- EN CHOCOLADEFABRIEK DORDRECHT POSTBUS 32 In verband met de toenemende vraag naar onze kwaliteitsprodukten, hebben wij in ons bedrijf weer plaats voor zij zullen worden opgenomen in de gratis spaarregeling voor een huwelijksuitzet. U ontvangt een goed basisloon en U kunt boven dien een ruime premie verdienen. voor werk in het magazijn en bij het intern transport. er is voor hen een aantrekkelijke spaarre geling voor de vakantie. Het vervoer van en naar Dirksland gebeurt per extra autobus; dus geen wachttijden. Het reis geld wordt vergoed. Ga gerust eens kijken in ons bedrijf aan de Philip Hoofjesweg te Dirksland. Daar zal men ook gaarne inlichtingen verstrekken over lonen, werktijden en andere arbeidsvoorwaarden, da gelijks tussen 7.30 en 5 uur en 's zaterdags tus sen 7.30 en 10 uur is daartoe gelegenheid. Een zenuw-krachtvoedsel is in deze tijd meer dan nodig Voor oud en jong is „het goud voor de zenuwcellen", „Nervicol II" is volkomen onschadelijk en zonder verdovende bestanddelen samengesteld en kan in het volste vertrouwen worden gebruikt. Ieder, die met zenuwklachten te kampen heeft kunnen wij niet genoeg aanbevelen om eens een kuur met „Nervicol II" te gaan proberen! Nog nimmer hadden wij een cliënt, die niet over „Nervicol II" tevreden was; in het ongunstigste geval vond men nog merkbare verbetering. Prijs „Nervicol II" V4 liter Kuurflacon 12,75; Vs liter 22,75; Proeffles 5,25 (75 gram) Franco huis toezending van alle middelen volgt direct na ontvangst van postwissel of girocheque. Alle bestellingen, brieven en verzoeken om inlichtingen uitsluitend richten aan: biedt U aan voor levering herfst 1960; Gele Eigenh. S 28/opw. Gele Eigenh. SE 28/opw. Bintje S 28/opw. Bintje SE 28/opw. Furore S 28/opw. Patrones S 28/opw. Alles onder voorbehoud van goedkeuring. Uit voorraad leverbaar: (zi^ bladz. 75 in de rassenlijst) Vertegenw.: W. DE JONG, tel. 4 79, Dirksland en de plaatselijke agenten. „Apeldoorn". Gem. zit-sl. kamers met keuken, pracht omgeving. Vermeul, Billi- tonlaan 32, tel. 06760-19008. alle merken, prima kwali teit, ruime service, Sparta en Batavus-bromfietsen staan aan de spits. Telef. 390 - Ouddorp Nog 2e hands Magneet- bromfietsen in voorraad. Ik wil buiten wonen, wie heeft met of zonder grond of met boomgaard of wat voor mij geschikt is. Brieven no. 15811 adv. bur. Zaagmolenstraat 47, Rot terdam. Terstond of e.v.t. met sep tember gevraagd in gezin met 2 kinderen een voor dag en nacht. Meer dere hidp aanwezig. Vrij en salaris nader te re gelen. Brieven: KEIZER Karelweg 89 - Amstelveen Nadere inlichtingen: R. v. Putten Vroonweg 6 - Dirksland Wordt óók klant bij de grootste kruidenier van Ne derland: waar 450.000 gezinnen klant zijn! elke 3e pul BIER (Pils of Oud Bruin) voor de halve prys en tóch Vfih elk 2e pakje SPAR-THEE 25 et goedkoper en tóch 10"/o geldig van 7-14 juli Deze week DUBBELi zegels bij: SPRITS 250 gr. 58 24 zegels, 12 et voordeel! AGAR FRUIT 200 gr. 44 18 zegels, 9 et voordeel! VERMICELLI pak 29 12 zegels, 6 et voordeel! RUNDVLEES 450 gr. 1,28 52 zegels, 26 et voordeel! HARING in torn. saus blik 75 30 zegels, 15 et voordeel! ONTBIJTKOEK groot 56 22 zegels, 11 et voordeel! CALYPSO WAFELS pak 60 24 zegels, 12 et voordeel! 2 VBUCHTENROLLEN 38 16 zegels, 8 et voordeel! Sparretje voor de lunch ONTBIJTSPEK z. zw. 100 gr. 35 - Wh BOTERHAMWORST 200 gr. 45 - lOVo THEEWORST 100 gr. 55 - 10«/« VARKENSVLEES blik 116 - 10»/o Kopen bij De Spar is sparen bij de koop! V/erkelijk voordeel Groots was de hulde die vrijdagavond j.l. het onderwijzerspaar Tanis-de Vos te Stad aan 't Haringvliet ten deel is gevallen. De belangstelling voor dit ju bileum was werkelijk overweldigend. Meer dan 300 ouders, oud-leerlingen en andere belangstellenden vulden de zaal, die in een bloemenparadijs was herschapen. Vele sprekers zwaaiden de heer en mevrouw Tanis-de Vos grote lof toe, waaruit bleek, hoezeer zij teStad aan 't Haringvliet geliefd zijn. On der de belangstellenden bemerkten we o.m. ds. P. van Wakeren, Herv. predt. aldaar, burgemeester van Hofwegen en het voltallige gemeentebestuur. Ook de kinderen van de school van meester Tanis hadden hun aandeel in de feestvreugde. Staande op het podium van het „Trefpunt", waar de feestelijk heden werden gevierd, vormden zij met letters de woorden „Hulde aan onze ju bilerende meester," waarna zij het on derwijzerspaar onder een weelde van bloemen bedolven. Na een vlot welkomstwoord door de voorz. van de oudercommissie, dhr. J. D. Koert, verkreeg burgemeester van Hofwegen het woord, die meester Tanis van harte met dit juibileum feliciteer de. Spreker memoreerde een en ander vanaf de tijd hoe meester Tanis als jong onderwijzer was begonnen en hoe hij zich al die jaren ten dienste van de gemeenschap heeft ingezet. Opvallend vond de burgemeester de trouw van meester Tanis aan het eiland, daar hij een mooie betrekking kon krijgen te Delft, maar Stad aan 't Haringvliet liet praevelaren. Ook het gemeente- en secretariepersoneel zijn vol lof over U en zien in U een goede vriend. Namens de diverse instanties bood spreker aan de jubilaris enkele enveloppen met in houd aan alsmede andere geschenken. Mede in zijn hulde betrok spreker mevr. Tanis, die altijd klaar stond met koffie e.d. en haar gasten altijd waardig ont ving, ondanks de miserabele toestand waarin haar woning toen verkeerde. Alle aanwezigen brachten de jubila ris dan een zanghulde, bestaande uit een door enkele personen gecompo neerd lied, wat op de trompet werd begeleid door dhr. Maliepaard en ge dirigeerd door dhr. van den Boogert. Dhr. J. L. Koert, voorz. van de ouder commissie sprak enkele woorden van waardering, waarin hij beklemtoonde dat de grootste kracht van meester Tanis gelegen heeft in de liefde voor de kinderen. Spreker dankte en com plimenteerde dhr. Tanis van harte en bood hem namens de burgerij een fraai bankstel aan. Van de schoolkinderen ontving de jubilaris uit handen van A. van Rpssiun en Keesje van den Boogert (Keesje is de jongste leerling van de school) een mooie lamp. Namens het onderwijzend personeel sprak onderwijzer Pape, die eveneens vol lof was over meester en mevr. Tanis. De samenwerking tussen het hoofd en de onderwijzers is steeds uit stekend. De Stadse muziekvereniging bracht de jubilaris hierna een muziek- hulde, waarin zij o.m. speelden „Dankt dankt nu allen God". Namens de cur sisten van de middenstandscursus kreeg dhr. Tanis een mooie ligstoel en mevr. Tanis een fraaie schemerlamp aange boden. Bijzonder geestig en vlot was de speech die dhr. Kroeze, voormalig on derwijzer aan de openbare school te Stad aan 't Haringvliet tot meester Ta nis hield. Ook deze spreker zei veel van meester Tanis geleerd te hebben waar mee hij thans zijn voordeel doet. On danks de humor in zijn rede, lag er ook de nodige ernst in en hij hoopte dat het meester Tanis goed zal gaan. Ds. P. van Wakeren voerde namens de kerkeraad het woord en feliciteerde dhr. Tanis van harte. Wij hebben el kaar iets meer dan oppervlakkig leren kennen en elkaar in woordenwisselin gen niet gespaard, zodat we elkaar van avond eerlijk in de ogen kunnen zien. We moeten elkander als mens tegenover mens leren zien en waarderen. Er zijn U vanavond vele goede woorden en geschenken toegevoegd, zei spreker, die hem de wens toevoegde: moge God U eens de grote beloning schenken, en U opnemen in de vreugde des Heeren. Spreker hoopte op een voortdurende goede samenwerking en wenste mees ter Tanis Gods zegen toe. Dankwoord Meester Tanis dankte hierna allen die aan deze avond hadden meege werkt. Hoewel spreker het niet lijn vond in het middelpimt der belangstelling te staan, meende hij dat het toch goed was, dat er hoogtepunten in i«inands leven SOMMELSDIJK Burgeriyke stand over juni 1960. Geboren: Cornelia d. v. J. Mossel man en J. A. HoUeman; Carola Jacoba d. v. J. S. van Dis. Overiyden: C. Bogerman echtg. van P. C. Vreeswijk 77 jaar; M. Schilper- oord echtg. van M. v. d. Baan 81 jaar; W. Jongejan wed. v. C. v. d. Hoek 87 jaar; M. Trommel wedn. van M. Kornet 79 jaar. Huwelqken: P. Fokker 23 jaar en D. J. Schellevia 19 jaar; J. Flohil 26 jaar en C. van Putten 20 jaar; J. van 't Hof 26 jaar en W. Westdijk 23 jaar. MELISSANT Kerkdienst. Vrijdag 8 juli te 6.30 uur hoopt ds. H. Ligtenberg van Rotterdam voor de Geref. Gemeente in Nederland voor te gaan. GOEDEREEDE Geboren: Pieter z. v. M. Lokker en J. Lokker-den Eerzamen. NIEUWE TONGE Burgerlijke standi over juni 1960. Gehuwd: J. L. Noteboom 20 jaar en Pr. Both 16 jaar; Th. Kik 21 jaar en L. Kievit 16 jaar; C. Kabos 31 jaar en L. Klapmuts 25 jaar; A. Kreeft 22 jaar en P. J. Noteboom 21 jaar. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan, ds. Blok van Dirksland. Burgerlqke stand. Geboren: Louise Anita d. v. A. C. Karsbergen en K. P. Seton; Johanna d. v. W. H. v. d. Heij den en G. J. A. Vieveen; Marinus C. z. V. C. V. Loon en J. v. d. Berg; Hu- berdina C. M., d. v. W. Tuns en C. M. van Peperstraaten; Johanna D. W. A. d. v. F. Tuns en H. Hameeteman; Cor nells Maria d. v. W. Ie Comte en M. C. zijn. Niet de goede woorden alleen hebben mij getroffen, doch ons gehele samenzijn, waaruit blijkt dat er tussen Stad en mij een band is gegroeid, al dus meester Tanis, die het overigens geen verdienste vond dat hij 25-:aar biJ het onderwijs is, want dat bereiken er veel meer. De goede verstandhouding heelt mij moed en kracht gegeven aldus spreker; hij bracht ook hulde aan zijn moeder, die hem ondanks haar armoede toch heelt laten doorstuderen. Dhr. Tanis besloot met te zeggen, dat het hem verheugde te weten dat Stad en hij bij elkaar behoren. Het jubileum is voor de lamilie Tanis een onvergetelijk feest geworden waar aan zij nog yele malen met genoegen zullen terug denken. Krouwer en Jannetje d. v. D. v. d. Ouden en C. J. Huijer. Ondertrouwd: A. Tuns 20 jaar en J. A. M. Nobels 20 jaar; J. G. van der Made 24 jaar en M. P. PoUemans 23 j. Getrouwd: J. v. d. Tol 25 jaar en W. B. C. Los 23 jaar; T. Kats 22 jaar en N. lyfaten 20 jaar; W. Mijnders 26 jaar en F. M. PoUemans 22 jaar. Overleden: Chr. M. C. Fabert 7 jaar B. Kik 4 jaar; A. Kamerling echtg. van J. Hagens 70 jaar; S. L. Kanters 79 jaar. Ingekomen: J. Westdijk echtg. van L. Kievit uit Sommelsdijk; P. S. D. v. d. Koomans echtg. van Fluit uit Gouda; J. C. Ameijde uit Mijnsheerenland; M. P. v. d. Tonnekreek uit Rotterdam; G. M. Vervloed echtg. van J. M. Buijs uit Ooltgensplaat; H. C. Donkersloot uit Eindhoven; G. J. H. van Genderen met echtg. en 1 kind uit Rotterdam; Fr. Trapman uit Moordrecht; J. C. de Wit en echtg. en 2 kinderen; M. van Huizen uit Ooltgensplaat; L. Slinker uit Som melsdijk; A. M. H. A. echtg. van van Peer uit Oudenbosch en Kr. van Wijk uit Goedereede. Vertrokken: A. Tuns naar Rotterdam; J. V. d. Tol naar Valburg; H. C. Don kersloot naar Eindhoven; H. W. J. Los naar Rotterdam; R. C. Bakken naar Os lo (Noorwegen); N. Maten echtg. van T. Kat naar Nieuwe Tonge; A. H. Har- tog met echtg. naar Rotterdam; M. M. Saarloos naar Sommelsdijk; P. Nijsse naar Rotterdam; L. Wittekoek echtg. v. L. V. Prooijen naar Sommelsdijk. Collecten. In de week van 4 t.m. 9 juli a.s. zal er in de gemeente een huis aan huiscollecte voor de Stichting Chr. Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" ge houden worden. Opbrengst De gehouden collecte voor het P.I.T. in de Ned. Herv. kerk heeft opgebracht de som van 168,53. Wegens vakantie van ds. A. Jonkers hoopt op zondag 10 juli a.s. in de Ned. Herv. kerk voor te gaan ds. L. Kloot wijk van Scherpenzeel. OOLTGENPLAAT Prachtig resultaat. Op een te Bos koop gehouden concours behaalde de Gemengde Zangvereniging „Advendo" (directeur de heer J. v. d. Heuvel Sr.) een eerste prijs in de ere-afdeling met 311 punten. Bromfietser door jeep aangereden. Toen de heer IJ. v. d. Vliet vrijdag avond van zijn werk te Vlaardingen kwam werd hij op de weg langs het Voomse kanaal met zijn bromfiets door een jeep vaii achteren aangereden. De heer van der Vliet kwam hierdoor te vallen en werd op verschillende plaatsen gewond en kneusde zijn rech terarm. Per auto moest hij worden thuisgebracht. Kleuterleidster geslaagd voor hoofd akte. Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg slaagde mej. M. Quist, leidster aan de Chr. Kleuterschool „André Marie", voor haar hoofdakte kleuter onderwijs.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 3