HAItDEn-niEUWS Buurischap Kralingen (Sommelsdijk) krijgi riolering Groot Brittannië r chool met de Bijbel gaat volgende 3 lokalen verbouwen Buitenland Leden van Benelux- raad bezochten Deltawerken Fiscus verstoort vacantiegenoegens van besielwagenbeziiters blad Vrijdag 24 juni 1960 No. 2904 «M Fa. Gebr. Buijsse N.V. Slavenburg's Bank Uitgave van DOUWE EGBERTS N.V. Joure (Friesland) en Utrecht PIOCUHÏ- Baby-huidje ^SlABYDERHE'*^^ ^/iw oe^artó bezoekt bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht Vakantiediensten te Maastricht VAKANTIE? DE VOOGD'S De raad van de gemeente Sommelsdijk kwam maandagavond bijeen. Af- "ezig was ir. J. B. Mijs. Besloten werd tot het beschikbaar stellen van 17.000 -oor aanleg riolering in de buurtschap Kralingen, waartegen van de zijde van e P.v.d.A. bezwaar bestond, omdat volgens hen aan een soortgelijk geval an de Dorpsweg geen aandacht werd besteed. Aan de verdere verbouw van 'e School met de Bijbel werd volgens art. 72 L.O.-wet medewerking verleend, ■'et benodigde krediet voor de samenstelling van een struktuurschets werd ok hier verleend al werd daarover door verschillende leden een en ander gezegd. Na opening met gebed door burge- .eester P. W. Hordijk werden de notu- ■XI vastgesteld. Bij de ingekomen stuk- :n, die zo onder de hamer doorgingen lerkte de heer van den Boogert op, t hij een schrijven miste van de heer ;nape, over de bouw van een huis aan ie Koninginnelaan, waarop de voorz. ntwoordde dat het geval wel in het fi 'College besproken was. De gemeente- ond is niet toereikend om er een huis bouwen zei spreker, zodat ook nog n gedeelte grond van de Woning- uwvereniging moet worden verkre- m. Er moet dus met gemeente en wo- ingbouwvereniging overeenstemming Worden gezocht. Dhr. v. d. Boogert meende dat vol gens de gemeentewet alle stukken die linnenkwamen aan de raad moesten 'oorgelegd, waarop de voorz. zei, dat er ;aat: „ter plaatse waar zij behoren." Bij de spaarverordening ambtenaren ;elde de heer Blok (arb.) een vraag ar aanleiding dat de minister be- aar gemaakt had tegen de progressie deze regeling. De voorz. antwoordde dat geen af wij lende voorstellen werden aanvaard, en moest zich daar dus wel bij neer leggen zei spreker, wat de raad dus ook maar deed. Beschikbaarstelling van een krediet van f 17.000,voor het leggen van een riolering in de buurtschap Kra- lingen. Een aantal inwoners van de On- waardsedijk-Kralingen had zich tot het college gewend met de mededeling, dat ernstige hinder ondervonden wordt van leen sloot, die voor hun woningen ge- |iegen is. Gevraagd is deze sloot te dem ppen. Gebleken is, dat deze sloot even- |als de wegen op Kralingen geen feigendom van de gemeente is, doch van ^de polder. Voorts is gebleken, dat de lachten omtrent de stank inderdaad gegrond zijn. Deze toestand is ontstaan, doordat voorheen in deze buurtschap maar in /het wilde weg gebouwd is. Men gaf zich geen rekenschap van datgene wat tot het bewoonbaarmaken van een huis of groep van huizen behoort, als b.v. aan leg van straten, verlichting, riolering e.d. De Techn. Dienst heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld, waarbij geble ken is, dat het nodig zal zijn een riole ring te leggen indien de onder langs de .;dijk gelegen sloot gedempt wordt. Het ,geheel betreft ongeveer 250 meter leng- ;e. De totale kosten van een en ander, aarbij gerekend is op de meest een- [voudige uitvoering en zonder bronbe- aling, worden geraamd op 17.000, |Het bestuur van de polder de Oude 'laat is bereid gebleken 500,bij te [dragen in de kosten van demping van [de sloot. Voorts is gebleken, dat ongeveer 30 ercelen op dit riool kunnen lozen. Vol- [gens de bestaande verordening op de heffing van een rioolbelasting in deze [gemeente kan na het gereedkomen de zer werkzaamheden van deze percelen een rioolbelasting van 15,per per ceel per jaar geheven worden, alzo in totaal f 450,— per jaar. Aangezien het riool niet in gemeen tegrond komt te liggen, dient aan de eigenaars toestemming gevraagd te worden. Voorgesteld werd een bedrag van 17.000,— beschikbaar te stellen voor bovenomschreven doel. De heer Hoogzand (arb.) kon zich voorstellen dat men veel last ondervond van een open sloot en hij juichte het toe dat de polder er zich voor interes seerde, al vond hij de bijdrage niet groot. Wel wees hij er op, dat aan de Dorpsweg zich eenzelfde geval voor doet, waar een paar jaar geleden al op is gewezen. Toen vond b en w het geen aangelegenheid om het polderbestuur er in te betrekken en men ketste het af, omdat het betrokken gebied niet in het uitbreidingsplan lag. Intussen is de si tuatie aan de Dorpsweg nog zo en spr. kwalificeerde, dat men voor een soort gelijk geval te Kralingen 17.000,— uittrekt. Om die reden achtte hij het voorstel onaanvaardbaar Hij voegde Hommel H er aan toe, dat de stank aan de kaai "^'^LmU voor de bewoners ook ondragelijk is en öaar ook wel iets aan diende te worden gedaan. De heer A. Knape merkte op dat Kra- iingen reeds lang van waterlozing is ^■«4H verstoken geweest. Hij stemde daarom 20'voorstel van b en w. m Dg voorz. antwoordde dat het parallel lopen van Kralingen en de Dorpsweg niet opgaat. De moeilijkheid daar is, dat deze sloot niet meer„ in de afwate ring van de Polder is opgenomen. Er is daar geen lozing, dus een groot verschil met de Dorpsweg, waar wel afvoer is. De heer van Nimwegen was het wel eens met het voorstel van b en w al stemde hij in met hetgeen de heer Hoogzand over de Kaai had gezegd. Voor Kralingen wordt 17.000,— uit- gegeven en aan de kaai wordt niets ge daan, aldus deze spreker. De voorz. zei hierop dat het voor beeld van de kaai ook niet opging met het perceel in Kralingen. Zolang de lozing van rioolwater voor de haven nog in de ambtelijke molen zit, kan er weinig aan worden gedaan. Wel becri- tiseerde spreker sterk, dat de bewoners langs de haven alle vuil er in depone ren. Onlangs hebben twee bewoners voor het eerst een vuilnisemmer aan geschaft! Dat zegt genoeg, aldus de voorzitter. De heer Hoogzand was het met de motieven van de voorz. niet eens. Er wordt onderscheid gemaakt tussen een zelfde gevallen was zijn mening. De heer Blok vond het niet duidelijk welke taak de gemeente in Kralingen had. Ook t.o.v. van bebouwing vond hij de situatie vreemd. De voorz. zei hierop dat er geen af- voermogelijkheid is van rioolwater, waarom met het polderbestuur is ge sproken, die medewerking geeft om deze kwestie op te lossen. Als de polder niet mee werkte, zou het voor de ge meente een exorbitant hoge uitgave be tekenen. Als er grenscorrecties komen komt het weer anders te liggen. Dhr. Blok merkte op, dat nu in par ticuliere grond een riool wordt gelegd, terwijl de sloot van de polder is. „Gedeeltelijk" zei de voorz., die het overigens geen puzzle noemde, omdat 5n. a££e qo^de. UeJienMexüngaxiAen Middelharnis met de eigenaren van de grond wel overeenstemming zal worden verkre gen. De heer Hoogzand vroeg stemming. Alleen de P.v.d.A.-fractie was tegen. Het voorstel van b en w was dus met 7-3 stemmen aangenomen. Subsidie-verzoek Stichting voor Maatschappelijk Werk „Middelharnis- Sommelsdijk-Nieuwe Tonge." B en w deelden de raad mede, dat van de Stichting voor Maatschappelijk Werk „Middelharnis-Sommelsdijk-N.- Tonge" de begroting voor het jaar 1960 is binnengekomen. Deze begroting ligt ter secretarie ter inzage. We totale uit gaven zijn als volgt begroot: a. jeugd- en volksontwikkelingswerk 20.182,75; b. algemeen maatschappe lijk werk f 9.805,—; totaal f 29.987,75. Blijkens de toelichting op de begro ting is hiervan subsidiabel een bedrag van resp. f 17.961,24 en 8.945,13. De rijkssubsidie is als volgt berekend: Middelharnis-Sommelsdük Kade 5 Middelharnis Telef. 01870-2268 Reis- en Zakendeviezen Behandeling van Uw Export Handelsbemiddeling en Informaties Uw Bankier Uw Adviseur a. jeugd- en volksontwikkelingswerk 40''/o f 7.180,b. algemeen maatschap pelijk werk 30»/o 2.683,50. De Stichting verzoekt in haar schrij ven subsidie te verstrekken voor het jeugd- en volksontwikkelingswerk op basis van de rijksbijdrage (40»/o) en voor het algemeen maatschappelijk werk het subsidiepercentage in afwijking van het rijkssubsidiepercentage eveneens op 40»/o te bepalen. Op 3 sept. 1959 werd besloten aan voormelde Stichting over 1959 subsidie te verlenen over eenkomstig de rijkssubsidieregeling: 40''/o voor het jeugd- en volksontwikke lingswerk en 40''/o voor het algemeen maatschappelijk werk. Nu het rijk het subsidiepercentage voor het algemeen maatschappelijk werk teruggebracht heeft tot 30"/o, me nen b en w dat ook de gemeenten een zelfde gedragslijn moeten volgen. Het jeugd- en volksontwikkelings werk, waarin het rijk dus 40''/o subsi dieert, heeft alleen betrekking op de gemeenten Middelharnis en Sommels dijk. In 1959 werd reeds overeengeko men dat dit werk door beide gemeen ten gesubsidieerd zou worden in ver houding van de bevolkingscijfers. Voor de gemeente Sommelsdijk zal de subsi die dan bedragen: 37/89 van f 7180,— is f 2984,94. Het maatschappelijk werk strekt zich uit over de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk en Nieuwe Tonge. In 1959 werd reeds besloten de subsidie hier voor te dragen in de verhouding 3:2:1 De rijkssubsidie ten behoeve van dit onderdeel is geraamd op 2683,50. Ten laste van de gemeente Sommelsdijk zou dan komen"2/6 gedeelte van laatstge noemd bedrag is f 894,50. Goedgevon den voor aan de Stichting voor Maat schappelijk Werk voor het jaar 1960 een subsidie te verlenen ten behoeve van a. het jeugd- en volksontwikkelings werk 2.984,94; b. het algemeen maat schappelijk werk 894,50, totaal 3.879,44. Aangekocht werd de blote eigendom en afkoop erfpachtsrecht van het dijk- talud oostelijke gedeelte van de Oost dijk. Het dijktalud, eigendom van mej. C. M. Moolenburgh te Hilversum kocht men aan voor de prijs van 34,50; het erfpachtsrecht, toebehorend aan dr. W. J. Slis te Rotterdam, werd overgeno men voor de prijs van f 54,De kos ten van overdracht komen voorreke ning van de gemeente. Besloten werd tot aankoop van een frankeermachine, omdat bij gebruik daarvan de werkelijke porto-kosten worden berekend, die veel lager liggen dan wat door de Posterijen voor 1959 in rekening is gebracht. De kosten hiervoor belopen 877,50 totaal. Goedgevonden werd de wijziging ver ordening op de heffing van keurloon en slachtplaatsrecht. De verordening tot heffing van „weegloon" werd opnieuw vastgesteld. Volgde een voorstel tot verlenging van de^ termijn van ontruiming van on bewoonbaar verklaarde woningen, waarbij de heer Blok de aandacht ves tigde op de woning Wevershoek 11, waar voor de bewoners nog steeds geen andere woonruimte is gevonden. De voorz. zegde toe aan dit speciale geval aandacht te zullen besteden. Verder werd besloten dat de gemeen te Sommelsdijk zich garant zal stellen voor een kasgeldlening voor het „Bin nenhof" groot f 65.000,zulks ter fi nanciering voor een tijdelijke toename van de voorraad grondstoffen. Onderwijs Vastgesteld werd de vergoeding ex ploitatiekosten bijz. gewoon lager on derwijs over 1959, neerkomende op 189 X 34,62 oftewel 6543,18. In de com missie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer J. Lodder, in de vakature M. Blok. Aan de heer R. P. Wildeboer Schut werd ontslag verleend als onderwijzer aan de O.L. school en Ieder jaar wordt door de firma Dou- we Egberts, de Koninklijke Tabaksfa- briek. Koffiebranderijen, Theehandel N.V. een keurig album uitgegeven met schitterende kleurenfoto's over vreem de landen en volken en belangwekken de cultuurbeschrijving. Zo verscheen er achtereenvolgens een album over de Tropen, over Bali, onze West, Australië, Canada, Zwitserland, Italië en Fran krijk. IVieerdere van deze beschrijvin gen zijn geleverd door de onlangs over leden journalist Piet Bakker, ook de tekst van het laatste album over Groot Brittannië is van zijn hand. Het Britse volk kenmerkt zich in veel opzichten door eigenaardigheden en tradities; in Engeland houdt het ver keer links, de politie mag er geen wa pens hebben; de postzegels vermelden het land van uitgifte niet; de marine draagt er nog altijd rouwdassen we gens de dood van Nelson; iedereen mag er staande op een zeepkist, in het Hy- depark de regering beledigen! Vele malen In de geschiedenis is Eu ropa gered door de onverzettelijke wil van de Britten. Beschermd door de gol- ven van de Noordzee, wist Engeland de ondergang voor te bereiden van Napo leon, van Wilhelm II en van Adolf Hitler. Over dit volk, zijn karakter, zijn geschiedenis en zijn afwisselende land schappen heeft Piet Bakker met zijn levendige geest en pikante stijl ge schreven. Helaas is het een van zijn laatste werken geweest. Al is een al bum een boekwerk, waarin alleen de hoofdzaken aangestipt worden, hij heeft dit op een wijze gedaan, die bewonde ring wekt. Wie als tourist naar Enge land gaat, wordt door dit boek volko men geïnformeerd. De geschiedenis van Groot-Brittannië waardoor de bele zenheid van de schrijver in het oog springt de volksaard, folklore, cul tuur, de mooiste gedeelten van steden, dorpen en van het platteland, komen er in voor, waarbij iedere bladzijde is ver lucht met fantastisch mooie kleurenfo to's van de Britisch Travel Association. Het album bevat verder een prachtige kaart in kleuren van het Britse eilan denrijk, waarop alle graafschappen staan .aangegeven. Met dit album over het land van de grootste Engelsman, die waarschijnlijk ooit heeft geleefd, het land van Winston Churchill, maakt de firma Douwe Egberts wel een zeer goede beurt. Voorzien van de eerste 12 kleurenfo to's, is dit album voor het publiek ver krijgbaar a 2,40; de resterende foto's worden voor 225 D.E.-waardepunten beschikbaar gesteld. Men vrage hier over aan de winkelier. De albums van Douwe Egberts vormen een bezit van blijvende waarde, waarmee men zijn kennis van land- en volkenkunde kan vermeerderen. Amerika-Japan De regering van Japan heeft vorige week president Eisenhower verzocht, van zijn voorgenomen bezoek aan Ja pan af te zien. De reden van dit ver zoek was, dat de regering ondanks de grote politiemacht, die op de been ge bracht was, niet voldoende garanties kon geven, dat Eisenhower veilig zou zijn voor de onlusten. Reeds geruime tijd worden er in Japan grote betogin gen en demonstraties gehouden, waarbij het soms hardhandig toegaat, om te protesteren tegen de ratificatie van het Japans-Amerikaanse vredesverdrag, die dezer dagen een feit is geworden. Eisenhower's perschef, Hagerty, die een week eerder naar Japan was ge reisd, heeft reeds ondervonden, hoe op gewonden de betogers te werk gingen. Ze omsingelden het vliegtuig waarmee hij op het vliegveld van Tokio was ge land en zouden hem gemolesteerd heb ben, indien Japanse militairen hem niet per helicopter uit het gedrang hadden gehaald! Aanvankelijk was Eisenhower niet van plan, zijn bezoek aan Japan te la ten varen, maar toen premier Kisji het hem verzocht, stemde hij dadelijk toe. De president was toen (en is ook nu nog) bezig een reis te maken door het Verre Oosten, de langste reis, die hij ooit als president heeft gemaakt. Amerika heeft hierdoor in de gehele wereld opnieuw een prestigeverlies ge leden. Na de capitulatie van Japan (waartoe het door twee atoombommen wel gedwongen was) heeft Amerika ge- tracht, het land door de eerste moei lijke jaren heen te helpen. Het leger werd hervormd en gemoderniseerd en het had er alle schijn van, dat de ban den met het voor Amerika in ecomisch opzicht zo belangrijke Japan steeds hechter zouden worden. Nu blijkt ech ter, dat de communistische invloed in Japan groter is dan men aanvankelijk heeft willen inzien. Rusland en China ageren voortdurend tegen de Ameri kaanse militaire bases in Japan en zij vinden in het land zelf een klankbo dem om de grieven door te geven aan de regering. Voor Amerika betekent dit een grote teleurstelling, voor Eisenho wer persoonlijk is het pijnlijk zijn ambtsperiode te moeten eindigen met een paar flinke blunders, eerst het neer schieten van een spionage-vliegtuig, nu weer het afgelaste bezoek aan Japan. Voor Japan zelf, dat vrijwel alle grondstoffen voor z'n industrie van el ders moet betrekken, zou een verwij dering van Amerika noodlottig kunnen zijn, of het moest zijn, dat het zaken zou gaan doen met rood-ChinaDe oppositiegroepering zou daar wel voor te vinden zijn en China zelf zal ook wel z'n best doen om de economische rela tie met Japan uit te breiden en daar mee de communistische invloed te ver groten. Inmiddels is na een laatste demon stratie in de nacht van zaterdag op zondag het Japans-Amerikaanse ver drag in werking getreden. De regering Kisji is echter als gevolg van de soci alistische en communistische ondermij ning, zeer verzwakt. In sommige krin gen werd zelfs gevreesd, dat Kisji plan nen zou hebben om na de ratificatie van het verdrag af te treden, Het veiligheidsver'drag komt in hoofd zaak op het volgende neer: Amerika zal Japan verdedigen, ais dat land wordt aangevallen; Amerika zal echter Japan raadplegen vóór het strijdkrachten of wapens naar Japan zendt. De Ameri kaanse bases in Japan zullen nog tien jaar worden gehandhaafd. Het Japanse Lagerhuis heeft 105 da gen over dit verdrag gedebatteerd en het daarna goedgekeurd. Het is nu au tomatisch van kracht geworden doordat het Hogerhuis zich een maand daarna nog niet had uitgesproken. Als deze week ook de Amerikaanse Senaat het verdrag heeft goedgekeurd en de docu menten zijn uitgewisseld, dan is aan alle formaliteiten voldaan. Frankrijk-Algerije Nadat president de GauUe terugge keerd was tot zijn vroegere standpunt ten aanzien van Algerije, namelijk de bereidheid om met de leiders van de opstand te praten, en het de Algerijnen duidelijk is geworden, dat het de Gaul le te doen is om onderhandelingen en niet om een eenzijdige capitulatie, heb ben de opstandelingen aan de uitnodi ging gehoor gegeven. Ferhat Abbas verklaarde zich bereid om als hoofd van een delegatie naar Parijs te gaan en daar met de Franse regering te on derhandelen. In Frankrijk heerste er vreugde over de stap in de goede rich ting, al wordt wel beseft, dat de eigen lijke moeilijkheden nu pas gaan begin nen. In de nacht van dinsdag op woens dag ontstonden er nog weer nieuwe problemen. Een Frans vliegtuig, dat de Algerijnse delegatie zou ophalen, werd door de opstandelingen onverrichter zake teruggestuurd, omdat de Algerijn se regering weigert, gebruik te maken van Frans vervoer. Geruchten dat een vliegtuig van de K.L.M, de delegatie naar Parijs zou brengen, zijn op dit ogenblik nog niet bevestigd. Ook heerst er in Algerije nog wan trouwen tegen de Fransen als gevolg van bepaalde commentaren in de Fran se bladen en tegen de dominerende po sitie van Frankrijk bij de onderhande lingen. In Algerije deed een gerucht de ronde, dat er pamfletten zouden zijn uitgeworpen, waarin stond, dat deze onderhandelingen overgave betekenen en dat de overige rebellen er dus goed aan zouden doen, de wapens ook maar neer te leggen! Het betreft hier slechts een procedu re-kwestie, maar deze mag niet te lang duren, wil ze de eventuele onderhan delingen niet in ongunstige zin beïn vloeden. Daarvoor zijn de standpunten van Frankrijk en van Algerije nog te ver van elkaar verwijderd. Mede ten behoeve van de vakantie gangers in Zuid-Limburg houdt de Ge reformeerde kerk van Maastricht tot en met 4 september iedere zondag vier kerkdiensten: 10 en 5 uur in de gerefor meerde kerk aan het Sterreplein te Maastricht; 10' uur in de schouwburg aan de Pietersstraat te Valkenburg en 5 uur in de Prinses Irenekerk aan de Plentert te Valkenburg. Reisongevallenverzekering. Pre mie 0,50 per pers. per dag. Polis klaar terwijl U wacht. ASSURANTIEKANTOOR Makelaar in Assurantiën Xelef. 24 49 Middelharnis Dertig leden van de volksvertegen woordiging van België, Luxemburg en Nederland, hebben zaterdag een bezoek gebracht aan de Deltawerken in het Haringvliet en in het Volkerak. Als gastheer trad op de minister van Ver keer en Waterstaat ad interim mr. J. van Aartsen, terwijl het gezelschap voorts o.a. werd vergezeld van de di recteur-generaal van de Rijkswater staat ir. A. G. Maris en het hoofd van de Deltadienst prof. ir. P. Ph. Jansen. Bestelwagenbezitters, die hun voer tuig gebruiken om met familie of gezin op vakantie te gaan, maken een kwade kans vele honderden guldens extra aan belasting te moeten betalen. Als name lijk voorzieningen zijn getroffen om in de laadruimte van een bestelwagen personen te vervoeren, valt de auto on der de bepalingen van het verhoogde 2OV0 tarief van de omzetbelasting. Al dus schrijft ons de Alg. Verladers en Eigenvervoerders Organisatie (E.V.O.) Het is de laatste maanden herhaalde lijk voorgekomen, dat bezitters van be stelwagens bij terugkeer in Nederland aan de grens moeilijkheden ondervon den als zij in de laadruimte familie of gezinsleden vervoerden, voor wie enige zitplaatsen waren aangebracht. Zelfs als kon worden aangetoond, dat de auto in hoofdzaak voor goederenvervoer en bestelwerk werd gebruikt en de zit plaatsen slechts met een paar bouten of klemmen tijdelijk waren vastgezet, moest 800 tot 1000 gulden aan omzetbe lasting worden betaald. De E.V.O. heeft in een brief aan het Ministerie van Financiën verzocht om op korte termijn een bevredigende op lossing te vinden voor het vraagstuk van het vervoer van gezins- en fami lieleden met een bestelwagen. De E.V.O. acht het begrijpelijk, dat wanneer na vaak grote financiële offers door een middenstander een bestelauto is aangeschaft, hij deze ook een enkele keer voor uitstapjes en vakanties met gezin of familie wil gebruiken. In der gelijke gevallen ontbreken meestal de middelen om naast de bestelwagen voor het goederenvervoer er ook nog een personenauto op na te houden. mej. A. L. Blom als hoofdleidster van de kleuterschool. Vastgesteld werden verder de ver goedingen vakonderwijs 1959; het be drag der uitgaven enz. voor het O.L. onderwijs over 1959 en bedragen terza ke van het kleuteronderwijs. Verbouw School met de Bijbel B en w stelden de raad in kennis met een verzoek van het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhou ding van een school met de Bijbel te Sommelsdijk dd. 8 juni I960', om me dewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920, voor het verbouwen van de lokalen 3, 4 en 5 van de school, staande aan de Jacob Banestraat no. 8, alhieré Aan de Inspecteur van het La ger Onderwijs in de Inspectie Brielle is advies gevraagd door genoemd be stuur, dat na ontvangst aan het ge meentebestuur zal worden doorgezon den. De raming der kosten voor dit plan zal bedragen 26885,in welk bedrag begrepen zijn de kosten voor het aan brengen van de vloerbedekking, voor het conserveren van de kapconstructie boven alle lokalen van de school en het architekten-honorarium. De verdere kosten voor verwarming (gasoyars), gordijnen en lichtarmaturen voor de genoemde 3 lokalen worden geraamd op 4.080,De totale kosten worden alzo geraamd op 268885, 4.080,— is f 30.965,—. Het bestuur is voornemens het werk aan te besteden onder alle ambachts lieden van deze gemeente en is bereid een waarborgsom van IS'/o der uitvoe ringskosten in de gemeentekas te stor ten. Deze waarborgsom dient na 20 jaar gerestitueerd te worden. Overigens is de gemeente gehouden jaarlijks een ren te te vergoeden over het bedrag van de waarborgsom. Het rente-percentage is gelijk aan het percentage, hetwelk de 30/0 Nationale Schuld afwierp op de eerste beursdag van het jaar, waarin, de waarborgsom is gestort, vermeer derd met Vs'/o. De heer Blok kon de bouwpolitiek van het bestuur niet toejuichen; in 3 fasen verbouwen kostte z.i. meer dan een nieuwe school. Ook de ristrictie, dat de aanneming enkel onder de plaatselijke ambachtslieden zal plaats hebben vond hij bekrompen. De voorz. antwoordde dat de ver bouw in fasen met opzet was gedaan ten eerste om het onderwijs te laten doorgaan en ten tweede omdat voor restauratie tot 50.000,zelf een ver gunning mag worden verstrekt. Het systeem wordt algemeen toegepast, ook bij de O.L. school te Middelharnis heeft men het gedaan. Wat de ristrictie be treft dat de pi. ambachtslieden alléén mogen inschrijven kon b en w moeilijk tegengaan. „Maar toch niet enkel voorstanders van het Chr. onderwijs" zei de heer Blok. De voorz. antwoordde, dat bij het ge ven van medewerking volgens art. 72 L.O.-Wet, dit niet het geval mag zijn. Raadslid van Nimwegen merkte op, dat bij inschrijving voor aanbouw Landbouwschool op een bedrag van twee ton verschillen waren tot 50.000. „En toch kan het soms voordeliger zijn onderling aan te besteden" repli ceerde de voorz., die een geval bij de hand had gehad van recente datum, waarbij men zei: „Hadden we maar niet publiek aanbesteed. Spr. deelde verder mee het reeds verbouwde gedeelte van de School met de Bijbel te hebben be zichtigd, dat er als nieuw uitzag. (Vo rige week hebben we hiervan foto en verslag gegeven. Red.) Het voorstel werd m.a.s. aanvaard. Water voor de bouwput Bij de goedkeuring van de rekening Drinkwaterleiding 1959 werd door dhr. A. Knape gevraagd, of de levering van water aan de bouwput de watervoor-,' ziening voor het eiland gevaar zou kunnen brengen. Er wordt daar goed water verbruikt, terwijl er zoveel „drab- water" is, dat men z.i. daar beter voor zou kunnen bestemmen. Voorts vroeg hij, of het mogelijk was de druk te verhogen. De voorz. antwoordde wanneer voor de bouwput ander water zou moeten gebruiken dit met tankschepen zou moe ten aangevoerd. Onvoldoende water is er niet; aan de bouwput wordt alleen des nachts geleverd. Weinig druk was volgens spreker oorzaak van te veel watergebruik, sproeien etc. Inmiddels is er besloten een aanjager te bouwen om de aanvoer van water naar O.- Flakkee te verbeteren. „Maar er zijn toch nieuwe kanalen gegraven en hoe zal de watersituatie over vijf jaar zijn?" vroeg dhr. Knape. „De kanalen zijn er om het hemel water op te vangen, dat het niet naar zee afstroomt. De gedachte gaat uit, om die kanalen verder uit te strekken om zodoende een nog groter reservoir te krijgen aldus de voorz. Samenstelling structuurschets De nota voor de samenstelling van een structuurschets, waartoe het initi atief genomen is door de burgemees terskring, kwam ook hier ter tafel en werd door de voorzitter toegelicht. De heer Hoogzand (arb.) noemde het initiatief prijzenswaardig maar of het succes zou hebben, betwijfelde hij. Gaarne zag hij er in opgenomen, dat het natuurschoon zal worden be schermd; in de commissie van 36 leden, waarin 26 raadsleden (wat hij te veel vond) wilde hij ook de vakbonden zien vertegenwoordigd. De heer Blok was er niet tegen maar vond, dat men er te vroeg mee begint. Spreker wees op de rapporten van het ETI e.a., waarvan de prognose ze-^ ker reeds voor 50"/o is veranderd, al gaf hij toe dat de ramp daar grote in vloed op heeft gehad. Wel vond hij de schets goed voor de homogeniteit van de gemeenten, anders gaat men eikaars gebied doorkruisen. De heer Knape, die er ook niet erg optimistisch over was, wilde de bijdra ge van 80 et. per inwoner als een maxi mum stellen. Voorts deed het vreemd aan, dat het uitging van de burgemees terskring, alsof die alles weten! De voorz. antwoordend zei dat het E.T.I.-rapport, en „Flakkee in de bran ding" anders lag dan met deze schets, die hij zag als een grote kaart, waarop gearceerd en in kleuren stond aangege ven waar tuinbouw, industrie enz. ko men kan. Op de opmerking dat men er te vroeg mee is zei spreker dat we snel leven en men zich voor de veranderin gen zich voltrekken er op dient te be raden. Wat de hogere kosten betreft meende spreker dat 80 cent per inwo ner wel het maximum zou zijn. De structuurschets zal verder wel aange ven dat het natuurschoon behouden wordt; door de recreatieplaatsen wordt het uitgebreid. Wat het bestuurlijke aangaat zullen de vakbonden er zeker in worden betrokken, omdat vraag stukken van pendelarbeid, woongele genheid enz. als vanzelfsprekend aan de orde komen. De commissie zal het gesprek openen met alle mogelijke in stanties, zeker ook uit de werknemers sector. De opmerking dat het initiatief van de burgemeesterskring is uitge gaan en dat deze in de commissie zit ting nemen, achtte spr. vanzelfspre kend om zich als hoofd van de ge meente te oriënteren. Het voorstel werd daarna aangenomen. Van de Loterij-commissie voor de halfjaarlijkse Vee- en Paardenmarkt te Sommelsdijk werd een schenking aan vaard groot 187,70, zulks onder voor waarde, dat dit bedrag zal worden aangewend voor een fonds ter bevor dering van het marktwezen in de ge meente. Besloten werd aan de heer Campfens Chr. de Vrieslaan Middelharnis, een stuk grond te verkopen aan de Joos Janselaan, voor de bouw van een woon huis, in samenwerking met het Bouw fonds Nederl. Gemeenten, tegen de prijs van 10,90 per m2. Dan ging de raad in besloten zitting.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 9