Afscheid Ds. M. Tanis e doodstraf Zonnebrillen Veilingberichten Brandwachten te Stad aan 't Haringvliet ontvingen diploma's van Chr. Geref. Kerk ie Middelharnis Kerkinstituëring Geref. Gemeente prkt Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond te re- 175 Tijdens vakature blijft Z.Eerw. consulent van de genneente Gouden echtpaar: Piet van der Velde en Maria Grootenboer jaargang Dinsdag 21 juni 1960 No. 2903 boskrj.' speen li -.01 A 33, komltt doperif Jzie 28^ kriel ij 'auch 8s i Mad;". ensdag l 131 stt biggen. Was t en dept 1"^ aanb' Ijshoude; was n' ïn prijj ■075; ki' sn 600-1; fn 250-i!- PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Nt 8 uur «vondi TelefooB K 1870—2017 Giro 1«7«80 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ coBtract apeciaal teriet 5-60; per kg, iPf |en slaa». nöps vs; ier te fi- |.rmbestij. zijn ill tevergeÉ Irgemeest; tn de grf I Joram v; geerd ie was f ld ds.; ïer was! bediker, ^rzonk. E woo; leen heer Boone It tchitect I Geref. li; liefde t kje had {i I gedaan t: zenlijken. vermaï deze (1; k'as, datj.^ ekte liij Ih deze ji lilie voort |i t Enige tijd geleden werd de beschaaf de wereld weer eens geconfronteerd met het probleem van de doodstraf. Dat was bij gelegenheid van de execu tie van de Ameril^aanse misdadiger Êhessman, die na zijn veroordeling tot Ib doodstraf nog vele jaren op de yol- fekking ervan heeft moeten wachten, omdat hij kans zag de procedure van iaar tot jaar zodanig te rekken, dat hi] wellicht tenslotte er nog het leven zou afbrengen. Dit is niet gebeurd. Enkele .iaanden geleden werd hij in zijn ge- 'Cngenis in Californië door gifgas te rechtgesteld. Er is toen in de hele wereld veel ru moer geweest rondom deze zaak en dui zenden hebben gepleit voor gratieverle- ning Wel nam niemand de persoon van Chessman in bescherming, die een zeer gevaarlijk misdadiger was, maar men wnd het onmenselijk om iemand, die al zoveel jaren op de voltrekking van zijn doodvonnis zat te wachten en eigenlijk al duizend doden gestorven was, uiteindelijk nog te executeren. Men is daar in de kringen van rege ring en justitie niet voor gezwicht en oi. terecht. Het recht moet zijn loop teijben, ook al ziet een veroordeelde |lans door studie in de rechten en met 'Shulp van zijn advocaten de zaak ja renlang slepende te houden. Het geval-Chessman, dat in onze snellevende wereld alweer bijna ver geten is, maakte de doodstrafkwestie weer actueel. En hoewel ze dit in ons land niet is, willen we er toch nog eens nader op ingaan, want hier schuilt een beginsel achter. De doodstraf is een straf, die opzette lijk de dood teweegbrengt en die door de overheid wordt gehanteerd. Ze wordt en werd op allerlei manieren toegepast: in vroegere eeuwen door verbranden (denk aan de z.g. ketters); door ver drinken of levend begraven; door rad braken, hetgeen veel bij moordenaars geschiedde zoals b.v. met Balthazar Gerards, die in 1584 na zijn moord op Prins Willem van Oranje met vier paarden van elkaar werd getrokken, dus gevierendeeld; door ophanging met de strop, een verachtelijke methode, speciaal gebruikt voor hen, die zeer minderwaardige misdaden hebben be gaan zoals in recente tijd (in 1946) met de topfiguren van het Hitler-regiem in Neurenberg; door onthoofding, een me thode die vooral bij personen uit ho gere stand werd toegepast, men denke aan Oldenbarneveldt, die op het Bin nenhof in Den Haag door het zwaard ^an de beul werd terechtgesteld en aan ie vele duizenden, die tijdens de Fran- revolutie op de guillotine het leven leten. In oorlogstijd is de gebruikelijke anier bij de militairen tegenover de serteurs, spionnen en landverraders de kogel door het executie-peloton. En te genwoordig worden in de landen, waar de doodstraf nog bestaat, ook diverse methoden toegepast: in Engeland door middel van de strop met een valluik, Frankrijk nog altijd de guillotine en de Verenigde Staten of de elektrische ;oel of gifgas (dat is in de diverse sta in verschillend). In vele landen is in de vorige of deze :uw de doodstraf afgeschaft. In ons [and gebeurde dit in 1870. Na 1813 was er de terechtstelling steeds uitgevoerd et de strop en in 1861 had de laatste xecutie plaats. Zo bestaat de doodstraf ik niet meer in Zwitserland, Duitsland e Scandinavische landen en in enkele .aten van de V.S. Zelfs in de Sovjet unie is ze in 1947 afgeschaft, nog on- .er het bewind van Stalin, maar dit zal, [ezien wat daar achter de schermen lebeurt, wel alleen op papier zijn ge- ihied. Wellicht zal men tegenwerpen, lat na de oorlog toch in ons land een ;0-tal landverraders zoals Mussert en ax Blokzijl, benevens enige Duitse erroristen als Rauter voor het vuur peloton zijn gezet. Dit was mogelijk doordat onze regering in Londen in '943 de doodstraf voor oorlogsmisdadi- [ers weer had ingevoerd. Trouwens, in et militaire strafrecht bestaat ze nog ■;eeds en in 1952 heeft de regering in o Wet-oorlogsstrafrecht de mogelijk heid geschapen, dat ze in tijd van oor log weer kan worden toegepast voor nisdrijven tegen de veiligheid van de taat. Wat nu het principe van de doodstraf betreft, hier openbaren zich zeer sterke 'pro's en contra's. Al wat humanistisch i denkt, is er fel tegen. Zolang de ker- ^ken nog beslag legden op de geesten, bestond hieromtrent geen controvers. 3e kerkleer huldigde vanouds de dood- Istraf. Eerst toen 1750 de z.g. Auf- Iklarung of Verlichting zich in brede •kring van de geesten meester maakte, |begon de strijd ertegen. De humanis tische beginselen, die zich emancipeer den van Schrift en religie, verzetten ■ach uit een oogpunt van menselijkheid [tegen deze „ruwe, onbeschaafde en ver- onderde" strafmethode. Het ligt dus voor de hand, dat de doodstraf in de tijd van het dominerend liberalisme in de vorige eeuw werd afgeschaft en dat er niet de minste kans is, dat ze weer zal worden ingevoerd, omdat voorzover |Wo weten er thans slechts twee partijen Tijn, die ze nog op hun program heb ben staan: de A.R.-partij en de S.G.- JPartij. Over het probleem van de doodstraf bestaat een zeer omvangrijke literatuur. Hier kunnen we echter slechts zeer [Summier de. kwestie behandelen. Het gereformeerd (in theologische zin) standpunt baseert zich op de Schrift. In Rom. 13 4 is sprake van de Over heid als dienaresse Gods. „Indien gij kwaad doet zo vrees, want zij draagt het zwaard niet tevergeefs, want zij is Zondagavond 19 juni heeft ds. M. Tanis, predikant van de Chr. Geref. kerk te Middelharnis van zijn gemeente afscheid genomen, wegens zijn vertrek naar Barendrecht. Voor dit afscheid was grote belangstelling, die nog groter zou geweest zijn, wanneer niet op hetzelfde uur in de andere kerken dienst geweest was. ledere plaatselijke kerk had echter toch vertegenwoordigers ge zonden om dit afscheid mee te maken, óók van de Herv. kerk te Sommelsdijk. Mede aanwezig was burgemeester Hordijk en mevr. Hordijk, de familie van Ds. Tanis en kerkeraadsleden van de Chr. Geref. Kerk te Barendrecht. Na het zingen van Psalm 119 45, votum en zegen, aflegging, geloofsbelij denis, Schriftlezing en gebed, wees ds. Tanis er op, dat hij thans voor de laat ste maal de gemeente van Middelharnis als herder en leraar het Evangelie ver kondigde. Dit wil echter niet zeggen dat we daarmee los van elkaar komen te staan want eenmaal komt het ge predikte woord terug en zulen we sa men rekenschap moeten afleggen van het gesprokene en van het gehoorde, voor de Rechterstoel van Christus. Predikende willen wi] van U scheiden, aldus ds. Tanis, waarbij hij tot tekst had gekozen 2 Petr. 1 19: „En wij hebben het profetisch woord dat zeer vast is en gij doet wel dat gij daarop acht hebt, als op een licht, schijnende in een duistere plaats, totdat de dag aanlichte en de morgenster op ga in uwe haren." Het thema was: De predikende schei dende dienaar, waarbij werd gewezen op een kostbaar bezit, gegeven een heil zame raad en bepaald werd bij een za lige toekomst. Petrus heeft deze brief geschreven aan de verstrooiden, toen hij was geko men aan het eind van zijn leven, om dat hij wist, dat het einde zijns taber nakels haast zijn zou. Hij herhaalde nog eens, wat hij hen heeft mogen pre diken: hij was geen kunstig verdichte fabelen nagevolgd, maar had de Waar heid Gods gebracht en hen bekend ge maakt de kracht en de toekomst van de Heere Jezus Christus, waarbij hij herinnert hoe hij Hem op de berg ge- Gods dienares, een wreekster tot straf dengene die kwaad doet." Dit houdt in, dat de Overheid de zwaardmacht heeft en deze rechtens mag en moet toepas sen. En in Gen. 9 6 is de Schrift wel zeer duidelijk: „Wie des mensen bloed vergiet, zijn bloed zal door de mens vergoten worden." Dit zijn de twee tek sten, waarop de eis van de doodstraf onder ons wordt gebaseerd. Ze is dus een Schriftuurlijke eis van de doodstraf onder ons gangbare exegese. Er ligt in opgesloten, dat de Overheid het recht èn de plicht heeft om voor bepaalde misdrijven de doodstraf toe te passen, speciaal voor moord. In Israël werd ze ook voor menig ander misdrijf toege past en de methode was de steniging. Alle andere Bijbelse volken kenden ze trouwens ook: de Assyriërs hadden de zeer wrede terechtstelling in de vorm van het „palen" en de Romeinen ken den de kruisiging. Bij alle natuur- en vele cultuurvolken was ze de straf op moord, bloedschande, echtbreuk en ver krachting. Maar met de toenemende ontkerstening verloor de Bijbel haar normatieve betekenis voor velen en dit bracht ook ingrijpende wijzigingen mee in de beginselen van ons strafrecht. Voor ons is het hoofdprincipe van de straf de vergelding, in deze zin dat de gerechtigheid haar loop moet hebben. Dit vergeldingsbeginsel werd meer en meer afgewezen en door het utiliteits principe vervangen. Het humanisme stelt, dat de eerbied voor het menselijk leven de doodstraf uitsluit, dat zij de zeden verruwt, in strijd is met de mo derne beschaving, dat het menselijk le ven ook voor de overheid onschendbaar moet zijn en dat deze straf bij een even tuele gerechtelijke dwaling onherstel baar is. De moderne strafrechttheorieën houden geen rekening meer met de eis der Schrift. Zij gaan uit van heel an dere beginselen. Hier staan tegenover elkaar de a.bsolute strafrechttheorieën, die uitgaan van de eis der vergelding op grond van de Schrift of van ethische noodwendigheid en de relatieve straf rechttheorieën, die uitsluitend naar het maatschappelijk effect van de straf kij ken, dus de voorkoming van misdrij ven en de heropvoeding van de misda diger. We kunnen er hier niet verder op ingaan, maar bekend is, dat de mo derne strafrechtgeleerden daarom allen de doodstraf afwijzen. Wel moet de ge nerale of speciale preventie een rol spelen, d.w.z. de straf moet afschrik kend werken en herhaling zoveel mo gelijk tegengegaan. Ook de psychiatrie speelt tegenwoordig een veel te grote rol. Daarom wordt tegen de doodstraf van die zijde ook als argument aange voerd, dat zij verbetering en reclasse ring onmogelijk maakt. Er liggen hier inderdaad vele problemen: schrikt de doodstraf af of niet velen betwijfe len het en al heeft de Overheid het recht ertoe, is het dan juist om er ge bruik van te maken? Er zit zonder twij fel nogal wat vast aan het doodstraf- principe, maar voor ons is beslissend, dat ze in overeenstemming is met de Schrift en dat de tegenstanders zich baseren op de beginselen van het hu manisme. Wij blijven dus in principe voorstander van de doodstraf als inte grerend deel van ons strafrecht. zien heeft, Zijn stem gehoord en Zijn Majesteit heeft aanschouwd. En dan zegt hij: wij hebben het profetische woord, dat zeer vast is. In de grond tekst staat: dat vaster is, het wil zeg gen dat de Heere onder het oude Ver bond van Zijn heil heeft doen gewa gen, maar dat het nu in vervulling ge gaan is. Golgotha ligt achter, Christus is verhoogd aan de rechterhand Zijns Vaders, Die eenmaal Zijn Kerk uit de druk zal verhogen waaruit moed en troost kan geschept worden. Dit gold voor hen die in de diaspora waren en voor ons, die leven in de eind-tijd, de komst van Christus naderend is. Petrus geeft een heilzame raad: gij doet wel dat gij daarop acht hebt, als op een licht, schijnende in een duistere plaats. Spr. zette uiteen wat die duis ternis betekent; hoe Jezus Christus het licht wil laten vallen in duistere zon daarsharten en vermaande zich bid dend onder het Woord te stellen. Voor de oprechten gaat het licht op in de duisternis. De Apostel spreekt ook van een zalige toekomst; totdat de dag aan lichte (niet een dag, maar de dag van de Zoon des mensen), waarop Christus zal vex'schijnen om te oordelen de le venden en de doden. Die dag kan er spoedig zijn, aldus spreker, het geruis Zijner voetstappen wordt reeds ge hoord. De blinkende Morgenster zal dra aan de hemel worden gezien; dan zal het voor hen die Hem niet kennen verschrikkelijk zijn, maar voor hen die Zijn komst verbeiden vervuld worden, gij moogt zijn waar Ik ben. Zo wij kin deren des Lichts zijn, laat ons wandelen in het licht aldus de scheidende predi kant, die voorts vermaande acht te ge ven op het profetisch woord dat tot zaligheid is geschonken en het pad der geboden Gods te bewandelen. Als schier alle licht gedoofd is, mag op dat Woord gepleit, in alle omstandigheden, in nood en dood, totdat het Licht, waarop geen duisternis meer volgt aanlichte en de Morgenster opga in de harten. Toespraken Na gezongen te hebben Ps. 119 65: „Hoe wonderbaar is Uw getuigenis" hield de scheidende predikant een toe spraak, allereerst tot de broeders ker- keraad, met wie hij het in hoofdzaken altijd goed had kunnen vinden. Spreker gevoelde bij het scheiden iets van de zware taak die op hen ligt en bad hen toe, dat de Koning der Kerk hen licht zou geven, om de gemeente naar het profetisch Woord te leiden, bovenal dat de Heere spoedig de ledige plaats zal vervullen. Ds. Tanis bracht de broeders dank voor alles waarin zij hem hadden bijgestaan, ook voor het medeleven bij het overlijden van zijn schoonmoeder en hun vertegenwoordiging op de be grafenis te Driebergen. Tot de catechisanten zei spreker, dat hij op de laatste gehouden classis be noemd was tot consulent van Middel harnis, wat wil zeggen, dat hij D.V. in september a.s. ter plaatse zal catechise ren, hoewel hij hoopte, dat dan inmid dels een beroep zal zijn aangenomen. U ging ons ter harte aldus spr., en al wa ren wij misschien wel eens scherp, we bedoelden het goed. Op de noodzake lijkheid van de vernieuwing des levens is steeds gewezen, zoekt de Heere, ter wijl Hij te vinden is. Spreker bad ook het Verenigingswerk zegen toe en bracht dank aan koster v. d. Linde. Tot de gemeente zei spreker, dat hun nood gedurig was voorgelegd voor de Troon der genade. Als we niet zeker wisten, dat de Heere hem geroepen had elders te arbeiden, waren we niet van U heengegaan. Op Goede Vrijdag had hij 's Heeren goedkeuring op het geno men besluit duidelijk ervaren. Wij gaan van U, maar de Heere staat voor Zijn Kerk en Zijn dienaren in. Gij bezit het profetisch woord, dat zeer vast is en spr.'s hartewens was, dat bij allen de Morgenster in de harten zal opgaan. Met het volk Gods lag er een onver brekelijke band; in Woord en Sacra ment waren goede uren geweest. Ds. Tanis dankte de burgemeester voor zijn aanwezigheid en bad hem Gods zegen toe in Zijn verantwoorde lijke taak. Tot de afgevaardigden van de kerken zei spreker, dat er een uni formiteit en een pluriformiteit was; de eenheid ligt in het Woord. Spreker noemde het een zegen, dat over de kerkmuren heen elkaar de hand kon worden gereikt. Tenslotte bracht ds. Tanis dank aan de afgevaardigden van de kerkeraad te Barendrecht en riep zijn gemeente toe: vaart wel, vaart eeuwig wel. Ouderling A. Driesse sprak bij het vertrek van ds. Tanis eerst tot de ge meente met de wens dat hen de bede van Ps. 121 1 en 2, welke verzen hij citeerde, eigen zal zijn. Vervolgens dankte hij mevr. Tanis, die als presi dente van de Vrouwenvereniging had gefungeerd en daarmee veel voor de armen had gedaan. Hij bracht ook in herinnering het sterven van haar ge liefde moeder, die hij veel had bezocht, die een biddende en zuchtende moeder was voor het gezin en voor de gemeen te. Tot de scheidende predikant zei spreker, dat de kerkeraad het nog niet eens was met zijn gang naar Baren drecht. Wel lag er een band, door de grote ambtsdrager zelf gelegd; en als er een band is aan de Koning der Kerk, is die, ook aan elkander. De Heere over- giete U met hemels licht in de bedie ning tot in lengte van dagen was zijn besluit en geeft dit moed voor de toe komst, waarna hij verzocht de schei dende predikant staande toe te zingen uit Ps. 134 3: „Dat 's Heeren zegen op U daal." Ds. Tanis dankte voor deze woorden en legde na het zingen van het Ie en 4e vers uit de Avondzang voor de laatste maal de zegen op zijn gemeente. Velen maakten daarna gebruik om ds. en mevr. Tanis de hand ten afscheid te drukken. MIDDELHARNIS Vrijdag a.s. is het 50 jaar geleden dat het echtpaar Piet van der Velde en Maria Grootenboer in het huwelijk tra den. Om die reden zal het in hun mooie ruime huis op de Voorstraat een druk te van belang zijn, want alle kinderen en kleinkinderen willen die dag niet graag missen. Het echtpaar heeft 10 zoons en 4 dochters, waarvan de doch ters en 4 zoons getrouwd zijn. Met el kaar hebben ze 22 kleinkinderen, die steeds bij grootmoeder en grootvader op bezoek komen en waar alle rapporten van de kinderen en andere voor de kinderen zo belangrijke gebeurtenissen besproken worden. Mevr. van der Velde heeft het nog steeds volhandig maar haar dochters komen veel op bezoek en steken graag de helpende hand uit. De heer van der Velde heeft 40 jaar lang op het landbouwbedrijf van Gebr. Zeedijk werkzaam geweest, maar nu hij gepensioeneerd is, doet hij het wat kal mer aan. Hij is 73 jaar oud en zijn echt genote 69 jaar. „Veel narigheid hebben we niet ge had in onze trouwdag, alleen dat er in de oorlog acht jongens naar Duitsland werden vervoerd, waarvan vijf tegelijk bij een razzia. Maar gelukkig zijn ze al lemaal gezond en wel thuisgekomen," zo vertelden ze ons. Gezellig kunnen ze met z'n allen pra ten over de pleizierige tijd toen ze in de Brandsteeg woonden. Dagelijks werden er twee volle emmers aardappelen ge schild, toen ze allemaal nog thuis wa ren, en zo zal het ook wel met groen te en dergelijke gegaan zijn. Ze zijn er trots op dat ze een groot gezin hebben, met aangetrouwden en kleinkinderen en dat er nooit zelfs maar een klein ruzietje onder elkaar is. „We zijn ge lukkig allemaal altijd tevreden, en daar zijn we zo blij om",vertelde mevr. van der Velde", die zich reeds verheugde in het vooruitzicht, dat kinderen en klein kinderen op de jubileumdag allen zul- Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H. Eilanden G.A. - Rotterdam Prijsverloop maandag 20 juni 1960. Andijvie 8-15 p. kg.; bloemkool IA 17-39 p. St.; HA 10-31; IB 10-12; IIB 13; kom kommers A 27-34 p. St.; B 22-26; C 15; bospeen I 18-32 p. bos; II 12-19; was- peen IA 11-33 p. kg.; IIA 15-16; sjalot- ten 21; aardappelen, grote 34-46; poters 34-42; kriel 28-39; sla I 3,00-5,50 p. st; II 3,00-3,10; spinazie 15-35 p. kg.; kroten 3-11 p. bos; spitskool 6-11 p. kg.; selde rij 4 p. bos; peterselie 6-13 p. bos; ra barber 10-14 p. kg.; postelein 18-22 p. kg.; tuinbonen 20-26 p. kg; dubb. bonen 1,49-1,63 p. kg.; snijbonen 1,08-1,42 p. kg.; peulen 1,08-1,22 p. kg.; doperwten 45-50 p. kg.; kroten I 41 p. kg.; kroten (Modjo's) 28 p. kg.; Combinatie I: to maten A 6,80 p. bak; B 6,60; C 6,60; Combinatie II: tomaten A 6,70 p. bak; B 6,30; C. 6,50; Aardbeien I 23-56 p. doos; II 23-38; I 91-1,53 p. kg; II 58-1,11; zonder dop IA 78-84; II 66 Rode bessen I 55-62 p. doos pruimen 66-1,36 p. kg.; frambozen 36-37 p. doos; perziken 19-28 p. St. APPELWEEK IN ENGELAiVD Eind mei heeft Australië een recla mecampagne voor appels gevoerd in Groot Brittannië. Daartoe waren een groep Australische meisjes overgeko men. Ze reisden met de voornaamste sneltreinen door het land en gaven iede re reiziger een appel of een peer. De kleding van de meisjes was ge decoreerd met witte appelbloesems. Deze „appelweek" had als doel de be volking te wijzen op het begin van het seizoen van Australisch fruit. Volgens berichten zal Groot-Brittan- nië dit jaar niet minder dan 640 mil joen appels en 140 miljoen peren invoe ren uit Australië. len bijeen zijn. Het zal hen vrijdag ze ker niet aan gelukwensen ontbreken; bij de vele die ze hebben te ontvangen voegen we alvast de onze en wensen hen verder vele gelukkige jaren toe. DIRKSLAND Collecten. De collecte voor de sana toria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" bracht f 186,10 op. De collecte voor de Geref. Zendingsbond 762,—. Burgerlijke stand. Geboren: Jan Bouwen z. v. J. de Snaijer en A. C. Voorberg; Jan z. v. A. Bakelaar en A. Kroon; Jenneke Pieternella Alida d. v. A. W. Schaaf en E. Jordaan; Cornelia Arina Wilhelmina d. v. A. L. Kardux en H. J. van der Boom; Heiltje Adriaantje d. v. C. Driesse en J. Huizer; Jan Arie z. v. A. Hogchem en A. Looij; Dingena d. v. D. Fluit en M. M. Kosten. Ondertrouwd: A. L. van Wezel 18 j. en L. Groenendijk 20 jaar; H. J. Bakker 25 jaar en M. P. Vreugdenhil 21 jaar; P. Brinkman 24 jaar en M. van der Wekke 19 jaar. Getrouwd: A. van Oostenbrugge 26 j. en J. H. Knops 21 jaar. Overleden: L. Kievit 77 jaar echtg. van H. van Lente; J. P. Huizer 8 uur d. V. P. Huizer en L. Klapmuts; C. W. de Laat 65 jaar ongeh.; B. P. Lugthart 67 jaar echtg. van P. Tanis. HERKINGEN Collecte. A.s. zondag zal in de Herv. kerk de maandelijkse extra collecte voor de kerk worden gehouden en in de Geref. Gemeente een extra collecte voor het Kindertehuis te Nunspeet. Benoemd. Aan de Herv. Chr. school is met ingang van 1 oktober a.s. als on derwijzer benoemd de heer Chr. Ko- nings te Putten. Burgert, stand: Ondertrouwd: P. de Berg 20 jaar te Melissant en Chr. Snij der 18 j. te Herkingen. Bekendmaking. De aangekondigde predikbeurt van ds. Rijksen te Gouda op a.s. donderdag 23 juni, gaat wegens omstandigheden niet door. Voor uw ogen is het beste maar net goed genoeg. Neem een ZONNEBRIL uit WED. KÜRVINK's DROGISTERIJ OUDDORP Biertap wedstrijden. Op de gehouden Nationale Biertapwedstrijden, 15 en 16 juni te Rotterdam, dakpaviljoen Groot- handelsgebouw, behaalde dhr. M. Be- zuijen, Paviljoen „'t Gorsje" de 2e prijs voor de eenmanszaken. In teamverband werd aan dhr. J. Flohil, Paviljoen „De Zeester" en mevr. Troost-van Dam, voor tappen en serveren (in 4 ronden) de 3e prijs toegekend. Aan deze wedstrijd namen 54 teams deel. Beide deelnemers ontvingen een beker en medaille. Vakantiebonnen. Laatste inlevering vakantiebonnen met opdruk: „Geldig tot en met 30 april 1960". Degenen die hun vakantiebonnen van de landbouw nog niet ingeleverd hebben kunnen deze 24 en 25 juni inleveren. Ook mi litaire chequesbonnen kunnen terzelf der tijd worden ingeleverd bij P. Ba kelaar, Visserstraat 22, alhier. Wedvlucht. Zaterdag j.l. hield de postduivenvereniging „De Trekvogels" een wedvlucht vanuit Chateauroux. De uitslag was: Gebr. Verduijii 1, 5, 9; J. Kapteijn 2, 4; P. Mierop 3; Geloof van Wijk 6; A. v. d. Bok 7; R. Kleijn 8. NIEUWE TONGE Opbrengst collecte. De collecte van sanatoria „Sonnevanck" en „Zonneglo ren" heeft opgebracht de som van 118,50. Kerkdienst. Donderdagavond 23 juni a.s. om kwart voor acht, hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Tevens zal dan de bevestiging plaats vinden van ambts dragers. Huwelijksbevestiging. D.V. donder dag 23 juni nam. 3 uur zal in de Ned. Herv. kerk een huwelijksbevestiging plaats vinden door de plaatselijke pre dikant ds. B. J. Zaal. OUDE TONGE Muziekvereniging „Vooruit" bestaat 35 jaar. De muziekvereniging „Vooruit" heeft de laatste jaren nogal eens van zich doen horen. En terecht, er was reden genoeg. Want deze vereniging heeft kans gezien, zich in enkele jaren een belangrijke plaats te veroveren op con coursen e.d., onder leiding van de diri gent dhr. van Balen. Doch ook organisatorisch wist het bestuur de vereniging steeds hoger op te voeren. De laatste blijken hiervan zijn wel de schitterende uniformen, welke op de bevrijdingsdag voor het eerst werden gedragen en de ingebruik name die dag van de prachtige muziek- tent. Dat het bevrijdingsfeest zo uiterma te is geslaagd is voor een groot deel te danken aan de wijze waarop „Vooruit" die dag haar medewerking heeft ver leend. Niet minder dan vijfmaal trad zij in het openbaar op. Thans gaat de muziekvereniging a.s. zaterdag haar 35-jarig bestaan herden ken. Dat „Vooruit" bij haar zusterver enigingen op ons eiland een goede naam wist te veroveren blijkt wel uit hetfeit, dat niet minder dan 7 korpsen aan deze herdenking een muzikale omlijsting ko men geven. Dit zijn „U.D.I." van Oolt- gensplaat; „E.M.M." van Den Bommel; NIEUWE TONGE De Geref. Gemeente te Nieuwe Ton- ge, die tot dusver een station is geweest van de Geref. Gemeente te Dirksland, zal woensdag tot een zelfstandige ge meente worden geïnstitueerd. Op een 1.1. gehouden ledenvergadering zijn tot kerkeraadsleden gekozen als ouderlin gen de heren L. v. d. Doel en P, van Moort en tot diakenen de heren L. van Brussel en S. van Loon die in deze dienst die door 'de consulent ds. P. Blok van Dirksland zal worden geleid, zullen worden bevestigd. Zoals bekend houdt de Geref. Ge meente haar godsdienstoefeningen in lokalen van de oude openbare school, die tot een keurig kerkje zijn verbouwd De dienst vangt aan woensdagavond kwart voor acht uur. Maandagavond j.l, werden verschil lende brandwachters te Stad aan 't Ha ringvliet, op het gemeentehuis ontbo den, om hun diploma voor brandwacht 2e klas uit handen van burgemeester van Hofwegen te ontvangen. Het heeft geruime tijd geduurd, aleer deze ge meente een goed brandweercorps ter beschikking had, doch thans is het zo ver, en kunnen de inwoners van Stad gerust zijn. Een bijzonder woord van waardering ontving dhr. Willem van Heemst, die geen enkele cursusavond, (25 in totaal), heeft overgeslagen. De cursus werd verzorgd door de heer G. de Koning van Middelharnis. Na een welkomstwoord van burge meester van Hofwegen, memoreerde deze enige tijd over de vele moeilijk heden die overwonnen moesten worden, alvorens er een goed brandweercorps, uitgerust met modern materiaal, kon worden opgericht. Reeds lang voordat men mij als burgemeester van Stad benoemde ben ik eens wezen spreken om de brandwachters een opleiding te laten geven. Doch, al dadelijk werd meegedeeld dat dit voor deze plaats schier ondoenlijk was, daar er geen in structeur zich beschikbaar stelde om naar deze gemeente te komen. Maar, naarmate er meer kapitaal kwam, werd het benodigde materiaal aangekocht, en dhr. de Koning bereid gevonden, de cursus te verzorgen. Of schoon het moeilijk was voor dhr. de Koning, om de cursus op gang te hou den, is het hem toch gelukt, en zijn al len die examen hebben gedaan, ge slaagd. Spreker meende, dat de heer de Koning er wel het meest bekaaid af kwam, omdat deze geen diploma ont vangt, en de brandwachters tot deze graad van deskundigheid heeft opgeleid. Spreker hoopte van harte, dat nu ook zal worden begonnen voor het diploma brandwacht Ie klas. Tevens zijn er nog enkele brandweerlieden, die dit diplo ma niet hebben behaald, omdat ze geen zin in de cursus hadden. De burgemees ter wees op de grote noodzaak, om dit diploma te halen, daar de kennis van de brandweerman, van het allergroot ste belang is. Na deze opwekkende woorden ging de burgemeester over tot uitreiking van de diploma's aan de volgende personen: H. van Peld, W. Mackloet, W. van der Welle, J. van der Valk, Joh. Tiggelman, A. Jonge jan, J. Huizer, C. de Bruin, G. Smids en A. Witvliet. Daarna dankte de burgemeester dhr. de Koning, die het peil van de Stadse brandweer zodanig heeft weten op te voeren. Het werk van de brandweer wordt nooit ten volle gewaardeerd en gehonoreerd, doch weet, dat het ge meentebestuur met de brandweer mee leeft. Na enkele consumpties te hebben ge bruikt, dankte dhr. H. v. Peld de bur gemeester voor zijn goede woorden, waarna de gediplomeerde brandwach ters huiswaarts keerden. „Apollo" van Nieuwe Tonge; „Sempre- Crescendo" van Middelharnis; „Amici- tia" van Dirksland; „Tot Nut en Genoe gen" van Melissant en „ApoUo" van Goedereede. De andere verenigingen waren helaas verhinderd (enkelen moe ten nog naar een concours). Het programma luidt: 3 uur rondgang door de gemeente; 3.40 uur défilé voor het gemeentehuis; 4.30-5.30 uur receptie door het bestuur van „Vooruit" in de raadzaal van het gemeentehuis); 6 uur concert van alle deelnemende vereni gingen op de tent op de Kaai. Na afloop van het concert lampion optocht. Voor het muziekminnend publiek van ons eiland dus een programma om van te genieten. Indien het zaterdag gunstig weer mag zijn, belooft het voor de ju bilerende vereniging een hoogtijdag te worden. ABONNEERT U OP EILANDEN-NIEUWS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 1