en beetje economie „BINNENHOF" krijgt flinke uitbreiding I I I 9 BRUEDSWERK No. 2876 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE Het zwaard der Gerechtigheid Yoör uv/ REISDEyi£ZEI*: J Fa. C. Korteweg Zn. Vijf en twintigjarig jubileum van de heer J. A. van Nieuwenhuijzen te Ooltgensplaat Zondagdiensten artsen j binnenveringbed Lessen Lanbouwschool weer hervat Na voltooiïag vrijwel berekend op behoefte van Goeree-Overflakkee De ark van Noach in de politiek betrokken iïi 4i J jaargang Vrijdag 11 maart 1960 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 U8 8 uur 'a avonds Telefoon K 1870—2017 -- Giro 167880 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel. )nder arbeidsproduktiviteit verstaan dus: de totaalproduktie per bedrijf, Irijfstak of landelijk gedeeld door aantal arbeiders, ol anders gezegd: in een bepaalde periode (b.v. een i) per arbeider voortgebraclite hoe- jlheid goederen. Deze arbeidsproduk- ytdt wordt uitgedrukt in een index- Her. Was b.v. de produktie per arbei- in de Limburgse kolenmijnen in j47 in kilo's 1638 en in 1952 maar 1609 stellen we het eerste getal op 100, n is dus de produktiviteit van i9ï7 1952 gedaald van 100 op 98. Deze ge len noemt men de indexcijfers met i basisjaar 1947. Wel was in 1952 de iaalproduktie groter dan in 1947, jai' er was een verhoudingsgewijs gro- aantal arbeiders tewerkgesteld, ndaar de daling. Men kan de produktiviteit in een iin bedrijf betrekkelijk gemakkelijk rekenen. In grote en gecompliceerde idrijven of in een hele bedrijfstak ordt het al moeilijker, maar om b.v. produktiviteit van de gehele na- male industrie of landbouw te bere- jnen worden zeer ingewikkelde bere- iningen vereist, die bovendien slechts globaal karakter hebben, zodat men wel voorzichtig moet hanteren, wrdat de struktuur der bedrijven zo teenloopt, moet men soms verschil- inde maatstaven hanteren b.v. in de ndbouw de produlrtie per ha., in het livelbedrijf per koe, in de industrie Er man of machine of per pk. Boven- ieti zijn er groepen, waarbij men loeilijk van produktiviteit in de ge- 'lietste zin kan spreken ,b.v. bij de nbtenaren en bij het onderwijs. En ih moeten deze categorieën bij loons- salarisverhogingen betrokken v/or- jn, Vandaar dat men hun percentage )lgens de vrijere loonpolitiek pas iststelt, wanneer men zo ongeveer het imiddeld resultaat der diverse be- rijfstakken heeft berekend. De regering heeft verleden jaar, toen iet de nieuwe loonpolitiek begonnen als één harer eisen gesteld, dat loonsverhogingen in het algemeen de coduktiviteitsverbetering niet moch- ai te boven gaan. Dit is een gezond «nomisch principe. De loonontwik- iling moet in de pas blijven met de ■oduktiviteitsontwikkeling. Waarom? mdat anders het meerdere loonbedrag ivonden moet worden of uit verlaagde insten of uit verminderde reserves of it prijsverhoging. En aangezien de nst van de ondernemer zoal niet een ijwel vaststaand gegeven zijnde, dan ich liefst niet verlaagd moet worden evenmin de interne financiering in it gedrang mag komen, loopt een te ierke loonsverhoging onherroepelijk t op prijsverhoging. En dit mag in len geval gebeuren, omdat dan het ef- ict van loonsverhogingen weer teniet 'ordt gedaan. IWen schijnt maar niet willen begrijpen, dat prijsstabilisatie prijsverlaging verre te verkiezen zijn iven loonsverlioging. Elke loonsver- ing, die niet gedekt wordt door pro- iktiviteitsverbetering, werkt inflatoir, dat ze de prijzen mee omhoog trekt. In zo blijven we in een spiraal om- joogdraaien, zodat het lijkt alsof men leer kan besteden, hetgeen in werke- kheid niet het geval is. De regering ziet dit alles heel goed in. iaarom heeft ze de gedifferentieerde lonvorming ingevoerd, waarbij men tgaat van het principe, dat er geen gemene loonrondes meer moeten ko- len, waarbij men meer uitging van [olitieke overwegingen (men denke aan Ie verkiezingsloonronde van 1956) dan an economische beginselen. Dit is wel [emakkelijker, want als de regering lals voorheen onder de P.v.d.A. een lonsverhoging van S'/o proclameert, an deze zonder meer ogenblikkelijk 'Orden geëffectueerd. Maar dan v^ordt óf niet voldoende, óf in 't geheel «n rekening gehouden met de pro- juktiviteit. Men meende altijd, dat er \i- ruimte te verdelen was d.i. pro- ktiviteitsverhoging, maar deze moest «eds resulteren in loonsverhogingen, 'e te hoog gemikt waren om propa- ndistische redenen. De grote moeilijkheid voor elke re- ■ring en speciaal voor de huidige is leze, dat de valebonden een veel te ■ote druk uitoefenen. De leiders daar- |an zijn verpolitiekte economen, d.w.z. houden geen rekening met wat eco- 'inisch mogelijk en wenselijlt is, maar streven onophoudelijk naar specta- iïaire successen in de vorm van loons- 'erhogingen. Zij spreken weinig of 'iet over prijsverlaging. Deze gaat ventueel uit van de ondernemers en er ïalt dus voor hen geen propaganda uit slaan. Daarom zoeken ze de verdo ng van de ruimte liefst aan de an- |ere leant: lonen omhoog. Dan kunnen te vakbondsleden zeggen: onze leiders Ijn toch maar flinke kerels. Daarbij ■omt nog, dat ze steeds meer willen lan de produktiviteit toelaat. De huidige regering ziet blijkbaar 'k geen kans om zich aan haar eigen irincipes te houden, opgejaagd als ze "ordt niet alleen door P.v.d.A. en •V.V., maar om politieke redenen ook 'oor de „regeringspartijen", het C.N.V. ■n de K.A.B. De zaak is n.l. deze, dat let indexcijfer voor de produktiviteit |an 1958 op 1960 volgens het Centraal lanbureau (het economisch rekenin- itituut van de regering) met 7 punten BU stijgen, terwijl de lonen en salaris- "n in die periode in totaal, dus met begrip van huur- en melkcompensa- „Zwaard! Ontwaak tegen Mijn Herder en tegen de Man, die Mijn metgezel is, spreekt de Heere der heirscliaren; sla dien herder!" Zacharia 13 7a Wondere namen, waarmede hier de Messias, de Man die ten zwaarde ge doemd is, genoemd wordt: Mijn Herder en de Man dia Mijn metgezel is. Ja, Jezus Ciiristus is de Herder van de Heere der heirscharen, Hem lieeft God de Vader verordiiieerd om te zijn „de grote Herder der sclrapen". Hij moet de kudde Gods, het verlcoren volk des Heeren verzamelen uit alle geslachten, talen, natiën en volken. Hij moest ze zoeken op de bergen van eigengerecii- tigheid en in de diepe dalen varr God vervreemding. Hij moest ze verlossen uit de klauwen der helse wolven, ze losmaken uit het struikgewas Iiunner zelfverblinding en ze ophalen uit de donkere grachten der ongereclitigheid. Hij moest ze verzamelen tot de kudde, en die kudde leiden in do grazige wei den van Zijn Woord en genade. Hij moest ze voeren door de woestijn des levens, ook door het donkere dal des doods, naar de schaapskooi in de hemel. Daarom noemt de Heere der heir scharen Hem terecht: Mijn Herder! V/ant Hij was ook van de Vader aan Zijn Kerk beloofd en van de Vader aan de Zijnen gegeven. Maar de Heere der heirscharen noemt Hem ook ,de Man, die Mijn metgezel is." Het grondwoord duidt op een aller- nauwste betreiiking van gelijkheid, op de naaste. Welnu, Jezus Christus is immers de „naaste" van God. Eens Nêderlandsché HandeIrMaatschapppij Correspondentschip Middélharnis i laijdpad 108, té\efl ^7^ (6-1870) tie, autonome verhogingen, huurbijslag 1957, zullen stijgen met tenminste 11 punten! Dit betekent dus, dat er meer ruimte wordt verdeeld dan er aanwe zig is. En dit voert onherroepelijk en tot overbesteding en tot prijsverhogin gen. Het is wel merkwaardig, dat de soci alisten verleden jaar een uniforme loonsverhoging eisten van 4"/o en dat er nu bij de vrijere loonvorming voor wat betreft de reeds goedgekeurde c.a.o.'s. reeds een gemiddelde van 5,6*/o uit de bus gekomen is. De arbeiders zijn dan goed met de nieuwe methode. Maar hoe is zoiets mogelijk? Enerzijds schijnt de P.v.d.A. op haar manier ietv/at be scheiden te zijn geweest, maar ander zijds schijnt de produktiviteitsbereke- ning niet geheel in orde te zijn. Het is n.l. zo, dat iedere bedrijfstak nu zulle een berekening op tafel moet leggen alvorens het College van Rijksbemidde- laars de verlioging goedlceurt. En zoals we reeds opmerkten dragen deze bere keningen een zeer globaal karaktei'. Er is zulk een variatie in de bedrijven, dat het moeilijli: is een eindcijfer vast te stellen. Er zijn ondernemers, die hele maal geen cijfers verstreleken en dan moet men er maar oen slag naar slaan. Gevolg van één en ander is, dat men te hoog mikt en meer „ruimte" calcu leert dan er in feite aanwezig is. Wij liebben verleden jaar augustus al ge schreven, dat naar onze mening do re gering op een te hoog niveau ging star ten. Er is n.l. niet voldoende ruimte voor de diverse compensaties plus een nieuwe loonsverlioging van gemiddeld 5"/(>. Maar de oud-minister Suurhoff heeft toen een verhaal opgedist over twee koirijnen in een te kleine hok en hij vreesde, dat het compensatie-l-conijn zoveel ruimte zou innemen, dat er voor het loon-konijn niat veel zou overblij ven. Inderdaad had hij eigenlijk nog gelijlï ook. Maar uit politieke overwe gingen moet de regering beide effec tueren en vandaar de discrepantie. Men had of de compensaties moeten wegla ten of een kleinere looirsverhoging moeten geven. Aangezien echter de P.v.d.A. en de K.V.P. en de vakbonden alles wilden hebben, moest de regering door de knieën. Deze gang van zaken pleit niet tegen de vrijere loonvorming op zichzelf. Deze is uit economisclr oogpunt veel beter dan de geleide. Maar ze pleit wel tegen de uitvoering ervan, die op de duur evenzeer tot inflatie leidt. Onze tijd staat in het teken van de perma nente potvertering, die men zelfs laat doorgaan als er geen pot meer is. Zoals het met de lonen gaat, staat Iret ook met allerlei andere uitgaven: men eist tunnels, wegen, havens, Lauwerszeein- dijking etc. etc. zonder te letten op ge zond geld. De enige oplossing voor de potverteerders is, dat men maar voor een paar miljard bankbiljetten laat drukken!! Maar dan zal het einde de last dragen. Voor beter naar de Midaelhamis, Tel. 2328 Wezens met de Vader. Hij behoefde het geen roof te achten, Gode evengelijk te zijn. Gods Woord spreekt er van hoe Hij van eeuwigheid door de Vader ge genereerd is; ja, dat Hij voor de grond legging van al het geschapene reeds bij God was. En Jezus sprak het Zelf uit: „Ik en de Vader zijn één." Nu moet Zacharia hier profeteren: „Zwaard! ontwaak tegen Mijn Herder en tegen de Man, die. Mijn metgezel is, spreekt de Heere der heirscharen: sla dien Herder!" De Herder moot dus vallen onder het zwaard. En wilt gij aanschouwen, iioe het zwaard der gerechtigheid ontwaakt te gen de Herder en metgezel Gods? Volgt Hem dan op Zijn lijdensweg, in Geth- semané, in Kajafas'raadzaal, voor Pi- latus, op Golgotha, en ziet, lioe die Herder der schapen op de Icruislieuvel Golgotha valt onder het zwaard der gerechtiglreid, als Hij tenslotte sterft aair het vloekhout der schande. Hoort, hoe krachtig het bevel luidt: „sla dien Herder!" Hier is geen pardon. Hij moet bukken in het stof der aarde. Hij is een worm en geen man. -Deze profetie is dus wel vervuld. Al leen dit is het wonderlijke mysterie, dat onder het zwaard valt, niet een booswicht, maar een Herder Gods, een metgezel des Heeren, een Rechtvaar dige, de Zone Gods. En die Rechtvaar dige valt onder het zwaard, in de plaats van Zijn schapen, opdat zij voor eeu wig van het gerichte Gods zouden be vrijd zijn. Voor Christus dus een klievend zwaard, en voor Gods kerk, de balsem des vredes, uit Zijne wonden vloeiende. Nu heeft het lijden en sterven van de Heere Jezus, dat als een zwaard over Hem kwam, in zijn diepste bete kenis niet anders plaats dan naar de Raad en het bestel van de Heere der heirscharen. Hij stond als Bestuurder boven het zwaard. En Kajafas, Judas, de joden Pilatus, zelfs ook de duivel zijn middel oorzaken, instrumenten in Zijn hand, om het zwaard te stoten in de borst van Zijn Herder, opdat zó Gods Raad worde uitgevoerd. En de zondaar, die door genade leert zien, dat hij de dood en eeuwige straf fen verdiend heeft, zal tot vertroosting der ziel, hier een Ireilgeheim ontdekken dat hem ontsluiert de harmonie van Gods eeuwige liefde en gerechtigheid in liet uitdeigen van zijn zonde en schuld. Want die gezegende Jezus is met Zijn liart Borg geworden. Hij heeft Zich met ede verbonden, om uw schuld, o Sion, te voldoen. Hij heeft zich verbonden, om uw dood, die dood, welke gij ver dient had, te sterven en om uw hel te blussen. God zoelct Zijn Herder, opdat Hij uw straf, o Sion, zal ondergaan! Daarom werd Hij geslagen! Ziet, die zo het lijden en sterven van Jezus niet verstaat, heeft nog nooit de rijlcdom, de troost en het Godverheer- lijkende van het evangelie der genade in Christus, begrepen. Dit toch is het wonder der wijsheid en genade Gods: God Zelf slaat Zijn Beminde, om de dood van Gods bemin den te sterven. En Christus onttrekt Zich niet, maar is bereid, om voor de beminden Zijns Vaders, die ook Zijn beminden zijn, bloed en leven op te brengen. En dat alles doet Hij, opdat de Vader verheerlijkt worde en Zijn Sion ver lost O, geslagen Herder, dat wij dan tot uw kudde mogen behoren! Dan zijn wij eeuwig behouden! Want 's Heeren hand is dan tot ons gewend! De heer en mevrouw J. A. van Nieuwenhuijzen-Nooteboom te Ooltgensplaat temidden van de bloemen en geschenken die hun werden aangeboden in een feestelijke vergadering van de Coöp. Boerenleenbank te Ooltgensplaat, ter gelegenheid van het feit, dat de heer van Nieuwenhuijzen 25 jaar bestuurslid van genoemde bank is geweest en daarbij de funktie van directeur bekleed. (Zie verslag in het 3e blad) Katwijk aan Zee. Ds. N. de Jong Van zaterdag 12 ünaart 1960 v.m. 12 uur t.m. maandag li maart v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommeisdijlc: Afwezig de artsen Dogterom, Wierin- ga en v. d. Peppel. Voor spcedgevalleri Balcker, arts, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirkslsnd-Herkingen.IWelissant: Afwezig de artsen Eivé en Huismaii. Voor spoedgevallen Boot, arts, telefoon 01877-227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen Kramers, arts, tel. 01873-201, Ooltgensplaat en de Man, arts, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSMENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, telef. 01877-281, Dirk,sland. hazêt:faBrieken zevenbergen SCHUIMRUBBERBED SOMMELSDIJK Woensdag 16 maart a.s. hoopt dhr. den Eerzamen de lessen aan de land bouwschool te hervatten. In oktober 1955 startte te Sommelsdijk Hervormde kerk, de sociale werkplaats king van het merendeel der gemeenten met vijf arbeidskrachten. Hoezeer de beschuttende werkplaats aanwezig was bouw al spoedig te klein was en dat hof" een nieuwe vestiging moest be stand in het centrum van Middelharnis, minder-valide arbeidskrachten en moes werken er 125 en heeft men nog een wing was men dus al te klein en dit thans bezig is te bouwen. Aan orders geen gebrek, wel aan Flakkeese opdrachtgevers. Het toenemen van het aantal mensen, dat in het „Binnenhof", en alleen daar, werk kan vinden is mede veroorzaakt door de opheffing van een soortgelijke, maar aanzienlijk kleinere, werkplaats te Stellendam. Stellendam is nu ook toegetreden tot de gemeenschappelijke regeling van het „Binnenhof" en be halve Goedereede hebben alle gemeen ten van het eiland er nu deel in. Woensdagmorgen ging de vlag op liet in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte van de sociale werkplaats „Binnenhof" te Middelharnis. In deze montagehal zul len binnenkort 40 a 50 mensen geplaatst kunnen worden. Eerst stond het er niet naai', dat de vlag omlioog zou gaan. want vanwege de nachtvorst en de snerpende oostenwind gevoelden de ambachtslieden er niets voor om de bouw voort te zetten. Maar omdat men het feest niet in de war wilde sturen ging men toch de bovenste balklaag op en kwam de driekleur in top te staan. De bouw van de montagehal wordt verzorgd door aannemersbedrijf A. Mans te Middelharnis. Ontwerp en toe zicht directie Technische Dienst van Middelharnis. Daortoe keerden de wateren weder van hoven de aarde, heen en weder vloeiende; en de wateren namen af ten einde van ho^nderd en, vijftig dagen. En de ark rustte in de ze vende maand, op de zeventiende dag der maan, op de bergen van Ararat. Deze passage uit Genesis 8 hoeft al vele expedities naar het duizenden me ters hoge Ala Dagh-gebergte op de grens van Armenië, Turkije en Iran doen be geven. Het belangrijkste punt van dit geweldige rotsmasief aan de grenzen van Europa en Azië is de 5180 meter hoge berg Ararat waarop de ark van Noach na de zondvloed bleef vastzitten. Volgens min of meer betrouwbare gegevens moet de ark nog steeds op de berg aanwezig zijn. De laatste aan wijzingen spreken van resten in het Araratgebergte op de grens van Turkije en Rusland. Verleden jaar september heeft de Turkse regering dit gebergte fotogra fisch vanuit de lucht laten opnemen. Uit deze opnam.en bleek dat er zich een versteend schip bevindt van 150 m. lang en 50 m. breed. Deze zomer gaat een Amerikaanse expeditie naar het Ararat gebergte om de ontdekking op de foto's te verifiëren. Men hoopt belangrijke ge gevens te vinden omtrent de ark van Noach. De leider van het team, de heer Noorbergen, een Nederlander van af komst, is nogal optimistisch. Maar prof. dr. J. H. Kospers, hoogleraar in de Se mitische talen en letterkunde en archeo logie van het Nabije Oosten te Gronin gen, meent dat liet nog een open vraag is of de ark van Noach wel daadwer kelijk zal worden gevonden. Deze hoog leraar toonde zich dus gereserveerder dan de heer Noorbergen. In 1898 beklom de aartsdeken Nouri drie m_aal de berg Ararat. De derde maal slaagde hij er in de berg te be klimmen en toen ging hij op zoek naar hetgeen een Turkse expeditie vijftien jaar tevoren meende te hebben gevon den. Hij vond een groot schip welke af metingen overeen kwamen met de in het boek Genesis vermelde gegevens over de ark. In het begin van 1917 vlogen twee Russische vliegers over het bergmassief en volgens hun mededelingen vonden ze een boot met drie maststompen op een bolstaand dele en er was een loop gang met leuningen omheen. De Russen hebben er toen ook een expeditie heen gestuurd. Ze vonden een vaartuig dat van een duurzame houtsoort was ge bouwd en beschilderd met harsachtige verf. In de zijwand was een deur van zes meter in het vierkant. Er waren twee dekken. Het onderste bevatte gro te vertrekken afgescheiden met houten wanden. Op het bovenste dek waren vele hokken aangebracht voorzien van metalen tralies. De gehele konstruktie bleek een voorbeeld van vakmanschap te zijn. Of dat allemaal waar is? In 1949 hebben Amerikanen en En gelsen ook eens een tocht naar de Ara rat willen ondernemen. Of dat toen nog doorgegaan is weten we niet maar wat v/e nog wél weten is dat het toen de Amerikanen en de Engelsen door de Russen verweten is dat deze expeditie alleen maar bedoeld waren als spionage tegen Rusland, Van deze berg kan tnen nml. een deel van Rusland overzien. Zo ziet m.en dat de ark, waar wellicht niets meer van over is, toch in de po litiek kan worden betrokken. H. J. V. P. in een voormalige pastorie van de „Binnenhof", opgericht in samenwer- op Goeree-Overflakkee. Men begon behoefte op het eiland aan zulk een bleek uit het feit, dat het oude ge bet bestuur van de stichting „Binnen- werkstelligen. Die kwam in 1958 tot was berekend op ongeveer honderd t er al aanstonds 106 opnemen. Thans wachtlijst van dertien. Bij de vernieu- noopte tot een uitbreiding welke men Nieuwe montagelia) Het in aanbouw zijnde nieuwe deel bestaat in hoofdzaak uit een werkhai van 240 vlerk, meter oppervlakte, in het verlengde van de bestaande grote werkplaats en uitziende op de voor malige trambaan van de P..T.M., waar over het gemeentebestuur van Middel harnis t.z.t. de Koningin Julianaweg zal doortrekken. De bestaande cantine van het „Binnenhof" zal tegelijkertijd vergroot worden, evenals de was- en toiletgelegenheden. In deze nieuwe montagehal zal men max. veertig mensen kunnen plaatsen. Dit betekent, dat er in totaal 150 a 160 minder validen kunnen worden opge nomen en het stichtingsbestuur en de directeur, de heer J. A. Scliaap, nemen aan, dat met dit aantal geheel in de Flakkeese behoefte aan zo'n cen trum voorzien kan worden. Tenzij zicli moeilijkheden in de conjunctuur zou den voordoen, waardoor de particuliere bedrijven er toe overgaan om het eerst de niet voor honderd procent volwaar- digen uit te stoten, iets waarmede men ten tijde van de bestedingsbeperking al te maken heeft gehad. Zelfs T.V.-bedraöing Dank zij de aktiviteit van de be drijfsleiding is de werkplaats steeds voorzien van voldoende werkorders. In 1958 trok men een fabriek van metalen springveren tot zich en sindsdien w-ordt deze fabricage met stijgend succes be dreven, zodat er ook telkens uitbrei ding aan moest worden gegeven, zoals ook met de nieuwe hal meer gelegen heid liiervoor gecreëerd wordt. Veel maakt men ook naar eigen ontwerp, b.v. Jileuter- en kantoormeubilair. Ds heer Schaap is in dezen zeer creatief, zoals ons bleek toen hij ons een op vouwbare kampeerstoel toonde, die men binnenkort in produktie gaat ne men. De orders komen praktisch allen van het vasteland en daartoe behoort tlians ook een opdracht van Philips betreffen de liet klaarmaken, d.w.z. op lengte knippen, sorteren en vertinnen, van bedrading voor televisietoestellen. Over toelevering van bepaalde andere onder delen aan grote industrieën is men thans bovendien in onderhandeling. Het enige dat men voor een Flakkees bedrijf maakt zijn vetnippels voor landbouwmachinebedrij f van Rumpt N.V. te Stad aan 't Hai'ingvliet. Het zou natuurlijk prettig zijn als men meer voor het eiland zelf kon doen, maar dit is uitgesloten vanwege het ontbreken van industrie van betekenis. Overigens staat dit niet alleen het binnenhalen van orders vlak bij de deur in de weg, maar verhindert het ook de afvloeiing van mensen, die in het „Binnenhof" zover gerevalideerd zijn, dat zij prima op hun plaats zouden zijn in industrië le bedrijven. Revalidatie-arts Aan de verzorging der arbeiders v/ordt alle aandacht besteed, zoals ook kan blijken uit de benoeming per 1 maart j.l. van een eigen revalidatie arts, dokter H. IJ. Verheus uit Breda, die thans iedere week een dag naar het „Binnenhof" komt voor onderzoek der arbeiders en voor adviezen terzake het werk dat de mensen het best kunnan doen. I ;-:-lii T it

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 1