Gemeentebegroting 1960 van Oude Tonge vastgesteld Motie van Prov. Staten van Z-Holland voor versnelde brugbouw 101 1 P. DE VOGEL OLDENBORN NIEUWS UIT ZEELAND Po Verordening voor het scheidingen toekennen van onder- vastgesteld Kokkerellende heren lol Uv BELASTINGCONSULENT Tel. 01877-550 - Melisssst ALLE ADMINISTRATIES VAN Biz. 2 „MIiANlJKN-NIBUWS" Dinsdag 19 januari 1960 In ons vorig nummer liebben wij een gedeelte van het verslag over de op 14 januari gehouden gemeenteraadszitting geplaatst; we laten hier de rest volgen. De behandeling van de gemeentebegroting 1960 was het voornaamste 'punt; de bijbehorende beschrijvingsbrief hebben wij reeds te vOren gepubli ceerd. Algemene beschouwingen werd'enalleen door de heer de Vin (P.v.d.A.) gehouden, die dit o.i. meer voor de vorm deed, omdat er uiteraard over de begroting zelf niet veel te zeggen viel. Subsidie voor bejaarden Aan de orde kwam een voorstel tot subsidieverlening aan de afdeling Bond Ouden van dagen doordat de kosten van verlichting en verwarming van de C.C.H.-barak, waarin de ontmoetings bijeenkomsten worden gehouden, de gebruikers in rekening worden ge bracht, hetwelk een meerdere uitgaaf vergt van 60,per jaar. Voorgesteld werd met ingang van 1 juli 1959 de subsidie te verhogen met 30,per jaar (wordt 434,per jaar in totaal). De heer de Vin merkte op, dat er drie kachels branden en dat kost veel. „Dat kost een kwartje per uur, of 75 cent voor de drie" zei de voorzitter. De heer de Vin: Het is veel meer! Die ouden van dagen vermaken zich daar spr. had daar veel lof voor maar nu moeten ze nog 30,bijbe talen. Spr. deed een beroep op de raad om dit bedrag er bij te geven. Dan wordt het f 60,— of totaal 164,— per jaar. We doen toch al niet zoveel voor deze oude mensen. Daarnaast houden die mensen nog een aparte avond, die, ze zelf betalen, aldus spreker. De voorz. antwoordde, dat subsidie] iets anders inhoud, dan alle tekorten te| betalen. Er komen 20 mensen bijeen, oftewel 2080 man per jaar. Die 200C mensen moeten uitgerekend 2V2 per jaar opbrengen per man, hoogstens is het 3 cent. Dat is 5 cent per week en spr. meende dat dit toch wel te dragen was. De voorz. rekende voor dat het met dit bedrag niet gedaan is; er zijn plannen om een grotere plaats in te ruimen voor de ouden van dagen. Bo vendien moet er een zekere „zelfwerk zaamheid" blijven, ze moeten er zelf finantieel ook iets al is het heel weinig aan bijdragen. De heer de Vin bepleitte nogmaals dat het allemaal oude mensen zijn; AOW-trekkers, die het niet kunnen be talen. De voorz. betwijfelde dit en vond het wel iets overdreven; het is tot heden niet gebleken. Als raadsleden moeten we de spelregels betreffende subsidie verstrekking in acht nemen. Dit was de heer de Vin wel eens; maar tweederde of driekwart kunnen het iiiet betalen. Hij maakte er een voorstel van wat door dhr. v. Kampen werd gesteund. Bij stemming bleek het verworpen met 3-2 stemmen. Tegen waren weth. Gebraad, Slis en Groe nendijk. Het voorstel b en w was hier mee aangenomen. Grond voor auto-boxen. Door de heer W. Mooijaart, metselaar te Oude Tonge, is een aanvraag ingediend tot verkoop van 150 m^ bouwgrond, liggende in het wederopbouwplan, aan de Willem straat; op deze grond worden door aanvrager garages gebouwd. Bij raads besluit van 27 januari 1959 is ter zelfder plaatse 170 m^ bouwgrond verkocht voor 5,per m^; goedgevonden werd deze grond voor dezelfde prijs aan de heer Mooyaart te verkopen. Aankoop grond in de Molenpolder Een lijst van de aan te kopen gronden in de Molenpolder was bij de stukken voor de raadsleden ter inzage gelegd. De prijzen van deze grond en andere vergoedingen zijn in overeenstemming met de door de Centrale Commissie voor de Onteigeningsvergoedingen op gemaakte taxatierapporten. Met de desbetreffende eigenaren is omtrent deze grondprijs volledig overeenstem ming bereikt. Voorgesteld werd de be nodigde kredieten beschikbaar te stel len. De heer Slis zag er vooralsnog geen vestigingen en ook de weg aldaar niet geprojecteerd. De voorz. antwoordde dat er niet mee kon worden gewacht tot de eerste zich aanmeld. Bij voorbaat wordt ge tracht die gronden te verwerven voor uitbreiding. Na enige bespreking werd het voor stel aangenomen en de kredieten ver leend. Instelling verordening voor on derscheidingsteken. Dan volgde een voorstel tot vaststel ling van een verordening regelende de instelling en het toekennen van onder scheidingen der gemeente Oude Tonge. Bij dit punt was geen prae-advies van b en w, waarom de voorzitter een toe lichting gaf. Spr. zei, dat er zich geval len kunnen voordoen, waarbij aan be paalde personen een blijk van gemeen telijke waardering wordt verstrekt, b.v. bij een jubileum, bij een afscheid, voor een tentoonstelling of anderszins zij die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt ontvangen dan een gemeente penning in brons of zilver. Deze penningen worden geslagen bij de „Koninklijke Begeer", de eerste stempeling kost 465,de exemplaren die daarna nodig zijn kunnen nabesteld worden, variërend van f 4,25 tot f 19,70 per stuk. Na enige besprekingen, waarbij werd benadrukt er niet te ruim mee om te springen, werd het voorstel geaccep teerd. Behandeling gemeentebegroting De heer de Vin (P.v.d.A.) was de enigste die een korte alg. beschouwing hield. Deze spreker vroeg zich af, welk houvast biedt deze begroting, als we niet weten, wat er met de nieuwe wet op de finantiële verhoudingen uit de bus komt? De heer de Vin begreep, dat daar moeilijk een antwoord op was te geven en dat deze begroting op de oude regeling moest worden opgezet. Er zijn wel enige objecten aangegeven, die uit voering vereisen. Spr. meende wanneer de regering zoveel onzekerheid liet dat van uitvoering niet veel zal terecht ko men, maar drong met klem aan met wel enige voorrang te geven aan de bouw van een aula op de begraafplaats. Aan het slot van zijn betoog drukte spr. zijn verheuging uit, dat er in saraen- werking met de gemeentebesturen van het eiland een struktuurplan zou ko men, bij de samenstelling waarvan de centrale organen van het eiland zullen worden ingeschakeld. Ook vroeg hij aandacht voor de pendelarbeiders en het onmenselijke, onverantwoorde ver voer van de R.T.M, en wees er op, dat de boten 's morgens en 's avonds over belast zijn. Hij verzocht te willen aan dringen om op de spitsuren een extra boot in te leggen, waardoor een meer menselijk vervoer kan worden gewaar borgd. De heer Groenendijk (S.G.P.) bracht zijn dank aan b en w voor het ant woord op de door de commissie gestel de opmerkingen en verzocht eveneens bij de uitvoering van werken voorrang te verlenen aan de bouw van een aula op de begraafplaats. Voorts had hij be zwaar dat de kosten voor houtwormbe- strijding niet op alle 165 woningen zou worden toegepast terwijl dit toch in principe besloten was. De voorz. deze laatste vraag beant woordend, zei, dat de houtworm, (bok tor) plotseling was opgekomen. Van de 165 woningen waren er 33 verkocht. Spr. bezag de vraag van de aanspra kelijkheid en meende dat die alleen ging over de woningen, die aan de zorg van de gemeente zijn toebetrouwd. De heer Groenendijk". Die mensen zitten allen met hetzelfde euvel! De heer de Vin: Die mensen hebben toch de huizen gekocht? „Het is een verborgen gebrek, dat zich openbaarde" antwoordde de heer Groenendijk. De voorz. zei hierop, dat het in strijd zou zijn met het Burgerlijk Wetboek, deze huizen er bij te rekenen. Dan volgde hoofdstuksgewijze behan deling van de begroting. De heer Groenendijk stelde zich bij het betreffende hoofdstuk tegen subsi die Hum. Thuisfront; Nederlandse to neel-unie; en stichting O. en O. Dit werd genoteerd. De gemeentebegroting 1960 werd daarna vastgesteld, eveneens de begro ting grondbedrijf. Boedel Dabbe en die van de Instelling Maatschappelijke Zorg. Subsidie Tuinbouwschool Op initiatief van de Rijkstuinbouw- consulent te Barendrêcht is op Goeree- Overflakkee een vakschool voor de groenteteelt en bloembollenteelt opge richt. In het bestuur van deze school hebben personen zitting, die uit hoofde van hun beroep of functie nauw zijn betrokken bij de tuinbouw. Momenteel wordt deze vakschool bezocht door 19 leerlingen, waarvan 4 uit deze gemeen te. Door het bestuur is verzocht aan deze vakschool een bijdrage, groot 50 te willen verlenen in de exploitatie kosten. B en w zijn overtuigd, dat de ge meentebesturen in verband met de strukturele verandering, die zich in deze streek voltrekt, aan deze vorm van onderwijs zullen bijdragen, zodat werd voorgesteld en goedgevonden de gevraagde bijdrage te verlenen voor het cursusjaar nov. 1959-aug. 1960. Verhoging crediet rioleringswerk- zaamheden plan „Oost". Op 29 dec. 1959 is door b en w open bare aanbesteding gehouden voor het maken van riolering in plan „Oost". De laagste inschrijver was de firma A. J. Dijkers te Middelharnis voor de totaalsom van 23.250, De door de gemeente-architect opge maakte begroting bedroeg 19.000, Deze begroting is ongeveer 2 jaar ge leden opgemaakt tegen de toen gelden de (lagere) prijzen en daarbij was reke ning gehouden, dat deze werkzaamhe den in „eigen beheer" zouden worden uitgevoerd. Dit is nu niet meer moge lijk door het vertrek van de technische ambtenaar de heer de Wit. Thans is ook gebleken, dat zich op sommige plaatsen een veenlaag in de grond bevindt, die uitgegraven moet worden; dit brengt vanzelfsprekend hogere uitgaven met zich mede. Uit de gehouden besprekingen tussen de laagste inschrijver en de gemeente is getaleken, dat dit werk voor geen la ger bedrag kan worden uitgevoerd. Voorgesteld en goedgevonden werd het destijds gevoteerde crediet met 4000,- te verhogen. Recreatieoord en zwembad Bij de Ie wijziging gem. begroting dienstjaar 1960, deelde de voorzitter mede, dat het einde van het gereedma ken van het recreatie-oord in het zicht was. Al kon men zich hierover verheu gen, brengt het toch zorgen mee omdat het ook moet worden geëxploiteerd al dus spreker. Ged. Staten hebben ge ëxporteerd, aldus spreker. Ged. Staten hebben gevraagd hierover een uiteen zetting te geven,' waarom door b en w een prognose is gemaakt. Dit kan an ders uitkomen; het enige wat moet vast staan is, dat de rente en afschrijving voor de gemeente er uitkomt. Het ove rige behoeft de gemeente niet te dek ken. De heer Slis zei over deze exploitatie begroting of het niet beter was het zwembad in particuliere handen te ge ven. De voorz. antwoordde, dat het niet de bedoeling was dat de gemeente het zwembad zou exploiteren. Er is ge dacht aan een stichting, die dan ook voor de rente en afschrijving zorgt. „We moeten het hele zwembad maar achterwege laten!" aldus uitte zich de heer Groenendijk. De voorzitter: Dat is een nieuw ge zichtspunt. De heer Groenendijk voorzag een groot tekort met veel moeilijkheden voor de gemeente. Er is aldus spr. 4 kilometer ruimte om te zwemmen buiten het zwembad om! „Alleen mag je er niet uit- en aan kleden" wierp de heer de Vin tegen. Weth. Gebraad: Met een zwembad komt er een behoorlijke gelegenheid om te leren zwemmen. We zullen er de ouders een pleizier mee doen en het zal een grote geruststelling voor hen zijn. De heer de Vin was b en w dankbaar dat dit zwembad was geprojecteerd. We zijn er al 25 jaar op bezig verzucht te spreker en misschien zullen we het nu uiteindelijk krijgen. Wat de begro ting betreft was spr. van mening, dat het tekort aanzienlijk hoger zal zijn dan geraamd. De heer Groenendijk zei niet tegen het zwembad zelf te zijn, maar wel te gen de hoge kosten. Dat was ook zo met het sportveld. Wie zal het alles beta len? zo vroeg hij. „We hadden ook een ander beeld kunnen geven", antwoordde de voorz. maar dan zou het nog meer tegenvallen. Het recreatieplan is er en we staan nu voor de exploitatie. Spr. lichtte toe, dat Zweden 35000,- beschikbaar had gesteld voor een be jaardentehuis; toen dit niet kon, ston- RIJMEN VAN TIJMEN Dames voor, maar heren volgen! Let maar eens op Sommelsdijk. 't Worden er volleerde kokers. Als ik zo de zaak bekijk.* Togen ze hierheen vrijwillig? Ofofwerden ze gestuurd? Moeten ze vooraf nog telkens. Door hun vrouwen aangevuurd? Laten we hierover zwijgen. Want dat blijft een open vraag! Daarom zullen we maar denken: Deze mannen doen het graag. En ze vinden 't een koud kunstje. Om te gaan met een fornuis. Voortaan willen ze niet anders. Maken ze eens een abuis. Wel, wie zal 't hen kwalijk nemen? Men is niet in eens volleerd. Welke vrouw doet deze dingen. Soms ook wel niet eens verkeerd? Menig voordeel biedt zo'n cursus, Mjaar er is één nadeel hoor! Moeder brengt nu minder uren. Voortaan in de keuken door. Want nu kan ze commanderen: „Ga jij dit en dat maar doen." Dan zal 't 'manvolk wel eens denken, Aan die tijd van toen en toen. Steeds maar zuchtend: Was ik toch maar. Met de kookkunst niet annex. Door die Sommelsdijkse cursus, Krijg ik nog eens kookcomplex! Tij men. SOMMELSDIJK Herdenkingssamenkomst. Ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de Ned. Herv. Jongelingsvereniging „Jehova Nissi" alhier, (waarover we in ons vorig nummer een en ander heb ben gemeld) zal woensdag 27 jan. a.s. in de Ned. Herv. kerk een herdenkings samenkomst worden gehouden. Na opening door de ere-voorz. ds. A. Gooyer zal de secretaris van de ver eniging een „Terugblik" geven over de afgelopen veertig jaar. Ds. C. v. d. Boogert uit Harderwijk zal een rede houden waarvan de titel is „Als een Arends". Voorts wordt er medewer king verleend door de Zangvereniging „Jubilate Deo"; ter afwisseling zal door Gerrit Zoon een orgelbespeling plaats hebben. Het slotwoord zal wor den gesproken door de voorzitter, de heer C. Edewaard. Het belooft een mooie avond te worden, waartoe we gaarne opwekken deze bij te wonen. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Prijzen van veldvruchten. Gerst 25-24V2; haver 24-25V2; tarwe tot 31%; erwten kl. gr. 35-46; erwten schokkers 41-46; maanzaad 135; uien 20 et.; aard appelen furoren 15 et. Alles per kg. Handel matig. Opbrengst collecten. De gehouden collecten in de Ned. Herv. kerk voor de emeriti enz. heeft opgebracht de som van 58,en de maandelijkse collecte voor de kerk heeft opgebracht 120, DEN BOMMEL Onderhandse verkoping. De heer F. Fluit, heeft zijn woon- en winkelhuis, thans bewoond door de heer J. P. de Bakker, aan de Beneden Oostdijk alhier onderhands verkocht aan de heer A. Hoek, deze is voornemens dit pand te den we voor de keuze. Onze plicht is nu om het zo goedkoop mogelijk te ex ploiteren; de verstrekte cijfers zijn no dig om de mogelijkheden te omlijnen, al was spr. er ook van overtuigd, dat het de nodige hoofdbrekens zal kosten. „Het gaat mij niet om de stichting", aldus dhr. Groenendijk, maar om de hoge lasten. „Persoonlijk meen ik dat het zal mee vallen" aldus uitte zich de voorzitter. De heer de Vin vroeg nog hoe het water in het zwembad kwam, waarop de voorzitter antwoordde, dat er gezui verd vloedwater in zal worden ge pompt. De exploitatierekening werd daarna aangenomen met de stem van de heer' Groenendijk tegen. Dan volgde sluiting met dankgebed. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land vergaderden op 12, 13 en 14 jan. in het gebouw van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage. In zijn openingswoord legde de voor zitter, de Commissaris der Koningin Mr. Klaasesz er de nadruk op dat bij het behandelen van de begroting vele cijfers te pas komen maar dat het wen selijk zou zijn niet alleen op de cijfers te letten maar dat er gezien zou wor den op de mens in alles zijn behoefte wijl toch welvaart niet altijd geluk meebrengt. Wapenspreuk Vlgelate Deo Confin- dentes. De commissaris kon ook nog medede len dat de wapenspreuk Vigilate Deo Confidentes (waakzaam, op God be trouwend) weer aan het wapen was toegevoegd, 30 dec. 1959 was daarvan bericht ontvangen. De laatste jaren werd deze spreuk, onder het wapen gemist waarom in de vorige winterzitting door de heren van Rossum en van Asch van Wijk een plei dooi werd gevoerd deze spreuk weer aan het wapen toe te voegen. Gedeputeerde Staten hebben dit voor stel overgenomen en aanhangig ge maakt bij de Hoge Raad van Adel, waarop dan juist nog in 1959 een gun stig antwoord werd ontvangen. De voorzitter sprak dan de wens uit dat dit geen zinledige spreuk voor de Staten mocht zijn maar dat de zin daarvan zal worden betracht. Motie voor versnelde brugbouw Voor versnelde brugbouw over het Haringvliet is een pleidooi gevoerd door de heren N. v. d. Brugge, L. Ja cobs, H. van Rossum en Chr. van Hof- wegen. Gedeputeerde Deerenberg heeft daar op geantwoord dat er gedurig bij de Minister op aangedrongen is de bouw van deze brug te bespoedigen. Ged. voorzag ook dat wanneer de dam door de Grevelingen in 1964 klaar zou zijn het verkeer met 50"/» zou toenemen en er dus een tweede Haringvliet zou no dig zijn om dit verkeer op te vangen. Om de Minister aan te tonen en te overtuigen dat het ook de wens is van Prov. Staten, dat de brug over het Ha ringvliet er spoedig komt en Gedepu teerde in zijn aandrang daartoe te steu nen werd de volgende motie ingediend. De Staten van de Prov. Zuid-Holland op 14 januari 1960 in vergadering bij een; gelet op de onder de nrs. 142 en 244 opgenomen vragen en antwoorden van het Voorlopig Verslag en de Me morie van Antwoord van de Rijksbe groting 1960 (Hoofdstuk IX B Verkeer en Waterstaat); overwegende dat dooi het ontbreken van voldoende werkge legenheid op het eiland Goeree-Over- flakkee: per dag 900 arbeiden moeten pendelen naar bedrijven in dï omgeving van Rotterdam; 800 ai« beiders bovendien bij het Gewestelijk Arbeidsbureau als werkzoekenden zijl geregistreerd; 200 arbeiders tij dei lijk werkgelegenheid vinden in dj bouwput in het Haringvliet; jaarlijkl door het gebrek aan werkgelegenheid ii de streek, vele jongeren wegtrekken ori elders een meer uitzicht biedend vak leren; overwegende dat het ter verrut ming van de werkgelegenheid in di streek noodzakelijk is te komen tot: een intensiveren van de landbouw een ontwikkelen van de tuinbouw ei van de bollencultures; ontwikkeling van reeds gevestigcl industriën; tewerkstellen van arbeiders op red< lijke afstand van de woonplaats, mi aan redelijke eisen voldoende reisge legenheid; overwegende dat het ontbreken v; een vaste oeververbinding de belanj rijkste hindernis is voor de ontwikkJ ling van de werkgelegenheid op GoereiJ Overflakkee; overwegende dat de bestaande veer- verbindingen op onvoldoende wijze voorzien in de verkeersbehoeften van de streek; overwegende dat na het gereedkome^ van de Grevelingendam voor de ve, verbinding van Middelharnis-Hellj voetsluis en van Den Bommel-Numaa dorp moet worden verwacht een vej meerdering van het vervoersaanbod; besluiten: 1. het College van Ged. Staten uit nodigen, namens de Staten, bij minister van Verkeer en Waterstaj met grote kracht aan te dringen een versnelde uitvoering van voorgenomen Brugverbinding ovi het Haringvliet, zodat in onmidèj lijke aansluiting op het gereedkom van de Grevelingendam de Harinij vlietbrug gereed zal zijn; 2. het College van Ged. Staten uit nodigen de Staten in te lichten ovi de bij de Minister van Verkeer si Waterstaat ondernomen stappen e! de naar aanleiding daarvan verlai gen resultaten. Aldus besloten in de vergadering vi de Staten der Prov. Zuid-Holland va 14 januari 1960. Deze motie werd aangenomen met« 4 na algemene stemmen. estaat e ;ij nuttig' rlijk ho al te va; ilteren in de gen smaak i: de hals ivankelij. el zijn hij zal heet-etei eerst zoi oorzaker en, storii art en w de pat dat hij t ort, dan lak van e aden BEI ;n, dat en, mag verbouwen tot een patat-frites annev ijstaria. De heer J- P. de Bakker laat thans aan de Emmastraat een woon- en winkelhuis en garage bouwen. Deze winkel zal gebouwd worden als zelf- bedieningswinkel. ACHTHUIZEN Auto van de dijk. Vrijdagmiddag stond de auto van de bakker uit de Z.zijde op de dijk, vlak voor het R.K. Internaat. Toen de bediende startte, slipte de wagen wegens de gladheid en ging steil van de dijk af, de sloot in. De bestuurder kwam tussen het stuur rad beklemd en klaagde over pijn in de borst. Toch is hij lopend nog brood gaan bezorgen. De auto, die van voren helemaal ingedrukt was is met een ta kelwagen uit de sloot gehaald. ST. MAARTENSDIJK Afloop aanbestellngen. In het kader van' de herverkaveling van het eiland Tholen werd door de Ned. Heide Mij. aanbesteed het aanbrengen van een deklaag op de landbouwwegen ter lengte van 80 km. De laagste inschrij ver was W. Rasenberg uit Breda met 764.000,—. Voor de aanleg van 22 km landbouwwegen was de laagste de firma J. v. Schilt uit Lepelstraat met 759.000,Deze was eveneens de laagste inschrijver voor de aanleg van 4 km wegen en egalisatie in de Oude- landpolder bij St. Maartensdijk met es oppervlak van 215 ha. De inschrijvings som was 684.000,—. THOLEN Duivententoonstelling. De P.V. „B Trouwe Duif" hield een duivententoon stelling, waarvan de eerste prijzen deel vielen aan: Oude doffers: V. La ban; oude duivinnen: L. Jansen; Jaii ge doffers: F. Nuts; Jarige duivinnei A. de Jonge; jonge doffers L, Jansen jonge duivinnen D. Uil; late jonge fers L. Laban; late jonge duivinnen A Laban; schoonheids doffers A. Doui schoonheid duivinnen D. Uil. Burgert, stand over dec. 1959. Geboren: Izabella Pieternella d. v, i J. Schot en C. B. Baay; Adrianus z. i A. L. Istha en J. Both; Adriana Maatj; d. V. A. W. van Poortvliet en S. Sciiot Getrouwd: A. A. M. van Goorden jaar en D. H. M. van Oorschot 23 jaai Overleden: Eliza Johannes Kosten It jaar, echtg. van K. Middelhoek. Danunen. De uitslagen van de oa- derlinge competitie van de Tiiools damclub luiden deze week: J. Priem—D. de Vos 2—0; C. Potter- J. Hogerheide 2—0; M. Schot—L. vai Dijke 2—0; C. J. de Korte—M. Heezo 1—1; C. Moeliker—J. Elybaas 2—0; J de RijkeW. Nieuwenhuijzen O2; K L. Priemde. Potter 0—2; P. Jeroense- J. Hogerheide 2—0. ST. ANNALAND Vergadering C.H.U. Maandagavow kwam de afdeling St. Annaland van dl U. in ope school r De vooi ling, de te de aan hderheid Poortvliei end met in met 10 ging in g ir. was t et bestuu inder erk stellen Heijboei op, dal el behoor :n van at nigingen. adat de ;ringen ■d bracht zijn fina k, dat e van Nieuwi ird en de olse plaa is en de en propc 'den. Ook eer een C.H.U. e contril per ja het bes ikelen (v retaris) e nningmes lesloten m Statenkri: gaan X).\ )e heren ker zuUer ur zitting ier dankt d' ijboer en vriendsch t hem ge ngewerkt C.H.U. t( IS voor ir Vien- en 7 12 jan. Sl,59—21. 60, uien n stek 9. 51- 80 ton. icherpenU maat 30. Alles Extra kei Qpt des s; ■m. van SI dienst dt ld uit Cap Orgelcoll ie kerkdie Annalan een or n. 10. Anders placht Wendels steeds een blik te werpen naar de ramen of het balkon van het herenhuis als hij er voorbijliep, en al zag hij er niemand dan tikte hij toch aan zijn pet; dat plachten de boswachters altijd te doen; maar thans Het Herbert Wendels het na. „O mama, wat een norse, sombere man is die boswachter Wendels toch; hij loopt vlak langs het balcon en groet niet eens!" Het was het jongste dochtertje van de heer van Riekum, dat deze woorden tot haar moeder sprak, met wie ze zich juist op het balcon bevond. „Je kunt naar iemands uiterlijk lang niet altijd zijn karakter beoordelen, Suze," antwoordde mevrouw van Rie kum, die even een blik wierp naar de jager, die juist over de stenen brug de Oldenborn verliet. „Hij behoort zijn meerderen toch te groeten, mama," hield het tienjarige kind nog vol, dat reeds een tikje weg had van haar vaders trots. Mevrouw van Riekum moest even lachen, doch dan sprak ze ernstig: ,Ben jij misschien de meerdere van de bos wachter, Suze?" Het meisje begreep de bedoeling van moeders woorden, doch gevat merkte ze nog op: „Maar u was toch óók op het balcon! Dan had de man toch u moeten groeten! Hij is toch een knecht van papa!" „Die man heeft verdriet, Suze. Giste ren is zijn vrouw begraven, en nu zal waarschijnlijk zoveel droefheid zijn hart vervullen, dat hij er geen acht op heeft geslagen of hier iemand stond of niet. Trouwens onthoudt dit maar goed, dat het niet altoos de trouwste en bes te mensen zijn, die zo opvallend be leefd en vriendelijk zijn tegenover hun meerderen." Mevrouw van Riekum was door de grote glazen deuren naar binnen ge gaan en Suze bleef in haar rieten stoel tje op het balcon zitten lezen. Spoedig was ze de onvriendelijke boswachter, die straks haar ergernis zo had opge wekt, weer vergeten, doch in de namid dag, toen ze met de overige huisgeno ten aan tafel zat, kwam hij haar door enige knorrige opmerkingen van haar vader weer in de gedachten. De heer des huizes was, even voor hij aan tafel kwam, van een rijtoer over zijn landgoed teruggekeerd en klaar blijkelijk verkeerde hij in geen zeer op- geruime stemming; hij nam hoege naamd geen deel aan het gesprek, dat in hoofdzaak gevoerd werd door Suze, haar dertienjarige zuster Lida en niet het minst door de twaalfjarige Rudolf, de enige zoon des huizes, een dartele woelige knaap. „Heb je wel een erg prettige rit ge had vandaag?" vroeg mevrouw van Rie kum aan haar man. „Me dunkt, dat je er niets opgewekt uitziet." Deze haalde even de schouders op. Hij liet niet gaarne merken wat er in hem omging, doch hij wist zeer goed, dat het scherpe oog zijner vrouw hét wel bespeurde als er iets was, dat hem hinderde. „Prettig, prettig! wat zal ik daarvan zeggen. Sof ie; ik ben juist niet voor mijn genoegen een rijtoertje gaan ma ken; t was meer mijn bedoeling, om eens na te gaan of mijn bevelen naar beho ren worden uitgevoerd en daaraan mankeerde nogal iets." De heer van Riekum zweeg, blijkbaar wilde hij het gesprek over dit onder-, werp liever niet voortzetten, doch me vrouw wilde er meer van weten; ze vroeeg zo kalmpjes weg: „'t Was toch zeker geen opzet van de mensen? is het wel, Paul?" „Wat zal ik daarvan zeggen", sprak de landheer met gefronste wenkbrau wen, „'t lijkt wel of die oudere dienst- mannen van de Oldenborn allen ge neigd zijn om ten opzichte van mijn or ders lijdelijk verzet te plegen, en de reden daarvan is, dat ze merken, hoe ik niet van plan ben, mij naar hun inzich ten te voegen, doch wil, dat zij zich zul len schikkken naar mijn mening." „En met wie heb je dan verschil van mening gehad?" vroeg mevrouw weer. „Och, 't begon vanmorgen al vroeg met die hoofdboswachter Wendels. 'k Had hem van de zomer gelast, een gro te partij dennen te merken en vroeg in de herft te doen rooien, en reeds toen kwam de kerel in verzet. Hij vond het zonde en jammer van die prachtige dennen, die zo mooi de Noordkant van het bos afsloten, doch al dadelijk stopte ik hem de mond eiï bracht hem aan het verstand, dat hij slechts had te ge hoorzamen. „Nu is de herfst bijna ten einde en de bomen staan er nog, maar 'k heb het die kerel vanmorgen doen begrijpen dat ze in mij een strenge meester, en niet een soort kameraad gevonden heb ben; zoiets moet oom Frans wel voor hun geweest zijn." Op hetvriendelijk gelaat van me vrouw van Riekum tekende zich duide lijk een trek van misnoegen af en op verwijtende toon, maar toch kalm en zacht, merkte ze op: „Hoe kon je zo hard zijn tegenover een man, wiens vrouw gisteren naar 't graf is gebracht en dan nog wel over iets, waarin hij misschien te goeder trouw heeft gehandeld." „Dat zijn vrouw overleden is ,ontslaat hem in 't minst niet van zijn plicht om als loontrekkend dienaar te verrichten wat hem is opgedragen, en dat feit ont heft mij niet van het recht hem de straf toe te dienen, die hem toekomt." „En waarin bestond die straf, Paul?" „Wel, ik heb hem gezegd, dat hij geen orders meer mag komen vragen bij mij, waaruit hij begreep, dat hij feitelijk geen hoofdboswachter meer was. „Het lijkt er werkelijk wel op, alsof men mij wil dwarsbomen", ging de heer des huizes op ontevreden toon voort. „Toen ik de heer Beverman zo terloops mededeelde, waarom die boswachter mijn misnoegen had opgewekt, sprong de rentmeester zodanig voor de kerel in de bres, dat ik mij genoodzaakt zag, ook hem te doen gevoelen, dat hij voor mij niet onmisbaar is." De heer des huizes zweeg en een ogenblik werd geen ander geluid ge hoord dan het rinkelen van vorken en lepels op borden en schalen; doch toen riep opeens de kleine Suze: „Ziet U wel mama? Papa vindt die norse boswach ter, die vanmorgen zonder ons te groe ten voorbij het balcon liep, óók gee" prettige man!" „En ik vind ^lem juist wél een aar dige man," riep de knaap in antwoord op de aanmerking van zijn zu.sje; heb hem verleden zaterdagmorgen een fazant zien schieten, die hoog boven bomen door de lucht vloog, en zü" zwarte hond ging de vogel halen tusse» de struiken en bracht hem netjes M zijn baas. En de boswachter Idopte toen de hond op zijn kop en spralt zo vriendelijk tot hem alsof het een mens was. Zeg Papa", zo ging de knaap w één adem door, „krijg ik ook een ge weer en een hond, en mag boswachtet Wendels mij leren schieten?" Mevrouw kon niet nalaten te glM' lachen om de geestdrift van de knaaPi doch zijn vader trok nog méér de wenli- brauwen samen. „Eens en voor altijd Rudolf", 'do"" het streng, „je moogt volstrekt niet i» het bos komen zonder geleide, en 1 moogt niet met de ondergeschikten 't zi jagers of houthakkers, praten of je me hen inlaten; heb je mij begrepen? Zijn ruwe, onbeschaafde mensen en kunt van hen niet veel goeds leren- Pr (Wordt ver ■vo\m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 2