Sunil wast Stralend wit 'SiflüiL folklore Mooie konijneo-expositie van Nut en Sport - M'harnis-Sommelsdijk De (levens)lcunst van bedanken.. en ispaart \rw linnenkast San balm Zeer kori NIEUWS UIT ZEELAND Vos stal sleutel van schuur ^iieuwó In kei korv en TAAL 2 WiTTER DAN DE WITSTE GEIT stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouw^en - merken direct dat het hemels blauwe Sunil tegelijk het modernste en het dege- lijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend "witte was Neem meteen het yoordeiige reuzenpak Jaag die ondragelijke Rheumatiek uit Vw leden. Jfléln nacht Uw handen gaaf èn zacht handcrème Kinderhoekj e In da Vacht handen JilillER/''--- Tube95ct, De PtCK Mi All« Oo| Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUW S" Vrijdag 15 januari is 26 serie na. 30 Nog eens: de Dorpsgemeenschap Een paar lezers van mijn artikelen vinden, dat ik te veel de loftrompet over die gemeenschap steek. Ik weet immers net zo goed als zij, dat er van gemeenschapszin vaak maar weinig blijkt. Er is overal geharrewar en on enigheid. Ik heb in mijn artikelen aangetoond dat ondanks de verschillen en vaak ge schillen de dorpsgemeenschap bestaat. Men behoeft het volstrekt niet in alles eens te zijn. In gewichtige aangelegen heden mag men gerust van mening ver schillen. Een Surinaams spreekwoord zegt: „Waar geen ruzie is, is er ook geen liefde". Die ruzies zijn vaak een bewijs van een verhoogde belangstel ling in- de daden en meningen van an deren. Laat er af en toe maar eens een hard woord vallen. Als 't puntje bij paaltje komt, steken de lui toch elkaar de helpende hand toe, zijn ze toch weer één. Men neemt nu eenmaal graag no titie van elkaar. „In de stad laope de mensen je verbie, as 't waeter verbie Dordt. Ze kieke je an in zieje je niejt." Dat is zo, maar daar kennen ze elkaar niet, zoals op het dorp. Men noemt in de dorpen elkaar bij de voornaam, soms met de bijvoeging van de naam van vader of moeder, man of vrouw of met het beroep: Kaot van Maos, Bet van Thomas, Jan van Bet, Jan de Smid, Aoi de Waegemaeker. Ook worden zeer veel bijnamen gebruikt, Vi?aarover ik reeds eerder geschreven heb. Komen er vreemden zich in 't dorp vestigen, dan blijft men die noemen bij hun achternaam of beroep en funktie. Men bracht zijn schoenen bij Arjaon, Besjaon, maar bij Markus; men haalde zijn brood bij Izak of Jaopje, maar bij Averaers en Flohil; om zich te laten knippen of scheren gaat men naar Eed of Slot, vaak nog de kapper genoemd, men gaat voor z'n kleren naar Wullem, maar Knape, oorspronkelijk een Oud- dorper is altijd Knaepe gebleven. Men liet verven bij Aorie of de jongens van Aorie, of bij Dubbeld. Het bijeen leven in een kleine ge meenschap brengt mee, dat er veel ge kletst en geroddeld wordt. Men zegt wel eens: er kan geen vogeltje zijn staartje oplichten, of men ziet het en heeft er wat van te zeggen: „Hei je 't al ehoord?" „Wat zei je wel van die en die?" De mannen hebben den hoek en de vrouwen hebben d'r onderonsjes aan de deur of op straat. Elk nieuwtje is in 't dorp in een ogenblik bekend en dan komen de kritieken los. Soms hoort men goedmoedige spot, soms wat sar casme en leedvermaak. Wat de een ver telt, vult de ander aan, wat de een uit als een veronderstelling, wordt door de ander doorverteld als „'t is eclit waer." Naast onschuldige kletspraatjes is er ook lelijke kwaadsprekerij. Een typisch dialektische uitdrukking voor kwaad spreken is „van iemand ofhaele". Geen mens ontkomt aan die dorpskritiek, geen burgemeester, dokter, dominee of onderwijzer, ieder krijgt zijn beurt. Uit de aard waren de oude dorpsge meenschappen conservatief men hield het bij het oude Ik herinner me nog hoe er op 't dorp gemopperd werd over de leerplichtwet. Ieder is toch zeker baas over zijn eigen kinde ren en mag ze thuis houden, als hij dat wil." Wat een tegenstand was er vroeger tegen het inenten tegen de pokken nu gaan de moeders met haar baby's om prikken tegen de hoest, tegen de polio, tegen dyphteritus. Wat is er gefulmineerd tegen de zomertijd! Men sprak van het verzetten van de zon, van 't ingrijpen in het Godsbestel. In de dorpen waren tal van mensen, die hun klokken en horloges op de oude tijd hielden, men hield daaraan vast en soms was er niets anders van die zo mertijd te merken, dan dat de toren klokken een uur later aangaven, dan de tijd volgens welke men leefde. Nu hebben we sedert de bezetting door de Duitsers de midden-europese tijd, die veertig minuten later is dan de oude tijd en ieder gaat er met mee. Er wordt niet meer over gepraat. Groot was het verzet tegen de intre de van vrouwelijk personeel in de scho len ik herinner me nog goed, hoe er door de boeren gemopperd werd, toen de eerste schooljuffrouw in Goedereede kwam, terwijl ze zelf vrouwen of meis jes in 't land lieten werken bij het aard appelen rooien en peeblad afsnijden! „De vrouw hoorde immers alleen in het huishouden," Wat een verzet is er geweest tegen de aansluiting op de drinkwaterleiding hadden de voorouders niet altijd ge dronken uit de trassen? En dan die dwaasheid van riolering! Ook al zo'n nieuw snufje. Wat een strijd hebben de pioniers voor de verbeteringen in de landbouw en de veeteelt niet moeten voeren tegen oude vooroordelen en inzichten. Hoe lang heeft men zich niet beholpen met petroleumlampen, terwijl er al elek triciteit beschikbaar was. Over de veranderingen in de mode, de klederdrachten en gebruiken heb ik in mijn vorige artikelen al gewezen. Hoe vreemd het moge klinken, juist het gemeenschapsgevoel heeft veel nieuwigheden snel ingang doen vinden. Wat anderen doen, moet ik ook! En 't is niet enkele een kwestie van navol ging, maar ook van naijver. Men wil elkaar overtroeven vraag het maar aan de winkeliers van kleding en huis- raadartikelen. Je moet meedoen met de anderen. Zij radio wij ook. Zij te levisie wij ook. Zij een auto wij ook. Hij een brommer ik ook. Daaraan is ook toe te schrijven, dat het gebruik van alcoholische dranken zo sterk is toegenomen. Kwamen ze vroeger alleen bij bijzondere gelegen heden op tafel, nu maakt men die ge legenheden zelf wel. 't Zelfde geld voor koekjes en gebakjes. Een belang rijke factor is de verhoging van de welstand en dan de sociale voorzienin gen. Hoeveel geld zou er wekelijks door de jeugd aan snoep besteed worden? Wie leert zijn kinderen nog sparen? Men geeft echter ook guller voor al lerlei collecten; men is trots op de pres taties van zijn muziek- en zangvereni- JN Só.ikSS-Oc Vrijdag en zaterdag j.l. werd door de vereniging van konijnenfokkers „Nut en Sport", gevestigd te Middelharnis en Sommelsdijk, een tentoonstelling gehou den in de zaal van hotel Zaayer in eerst genoemde gemeente. Aan de expositie was een keuring voorafgegaan, die ver richt werd door de konijnenkenner Jac. van Kooten uit Rotterdam. Vooral za terdagavond heeft de tentoonstelling ve le kijkers, uit geheel Flakkee getrokken en deze zullen allen wel vol bewonde ring zijn geweest voor de prachtige, met grote zorg en toewijding opgekweekte dieren. Dat gold ook voor de dames, want die werden met zulke fraaie pels- jes van de Rexen, Tans en Alaska's geconfronteerd, dat zij zich daarvan de prachtigste bontmantels gedroomd moe ten hebben. De ereprijzen van deze tentoonstelling werden als volgt toegekend: C. Witvliet, Dirksland, wisselbeker voor het mooiste dier, medaille voor de mooiste Wener- voedster, jong; J. C. Visser, Stad aan 't Haringvliet, wisselbeker voor mooiste dier eigen fok, medaille voor mooiste grote Vlaamse Reus, standaard voor mooiste Vv^itte Vlaamse Reus; M. Ba zen, Herkingen, standaard voor mooiste haaskleurige Vlaamse Reus en een geld prijs voor mooiste Groot Zilver; E. van Mourik, Herkingen, standaard voor de mooiste Gele Vlaamse Reus; P. Katte- staart, Middelharnis, medaille mooiste Lotharinger; Jn. Albregts, Middelhar nis, medaille voor mooiste Groot Chin- cilla eigen fok, jong; B. van der Slik, Sommelsdijk, geldprijs voor mooiste We ner oud; B^ D. Visser, Stad aan 't Ha ringvliet, medaille voor mooiste Wener, ram, jong; medaille voor mooiste We ner, voedster, op een na; medaille voor mooiste paar van één ras, één kleur; E. van der Velde, Middelharnis, medail le voor mooiste Wener voedster op twee na; A. de Korte, Herkingen, medaille voor mooiste Alaska; H. van Eesteren, Middelharnis, medaille voor mooiste Rex, medaille mooiste Rex op een na en sierprijs hoogste aantal punten één ras één kleur; L. Doornhein, Herkingen, won de medaille voor het mooiste dier der lUeine rassen en de medaille voor liet mooiste dier op een na van eigen fok. Begin vandaag nog 'n Kruschsnkuur. Iedere dag die kleine dosis Kruschen en U voelt zich al gauw weer een ander mens. Dat komt omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen nieuwe Itracht bijzet, ze als 't ware versterkt. Onzui- verlieden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten. Ze wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is daar nu de oorzaak weggenomen van het lijden en de pijn, die nu uw leven vergallen. Ledeboer moest ergens eten. Vele vrienden zijn genood. Waar een rijk voorziene tafel, Hen het nodige wel bood. En zo schikken al de gasten. Wel ietwat nieuwsgierig aan. Maar wijl Ledeboer zou bidden: Had de gastvrouw zo gedaan. Alle schalen zijn met doeken. Heel zorgvuldig afgedekt, 't Eten mocht niet kouder worden, Hetgeen argwaan heeft gewekt, Bij de leraar van Bonthuizen, Hij stond weer in 't middelpunt. Welke ere hij veel liever, Aan Zijn Koning hier nu gunt. 't Viel hem zwaar om te beginnen, 't Was Gods dienaar o zo bang. Men verwachtte hier natuurlijk Een gebed en liefst lieel lang. Want die afgedekte schalen, Spraken duidelijke taal. Ledeboer kón niet beginnen. Zuchtte een en andermaal. „Heere zegen deze spijze, Amen". Meer werd niet gezegd. Allen hebben zich verwonderd, Over 't bidden van Gods knecht. X. gingen, op zijn schakers en dammers, en op zijn voetballers. Neen, de dorps gemeenschappen zijn nog niet dood, al zijn ze dan wat losser geworden in on ze moderne tijd van verkeer,, radio en televisie, kranten en tijdschriften. Wassenaar. F. den Eerzamen. THOLEN Hoogwater in de week van 17 t.m. 23 januari 1960. Z. v.m. 6.06 M. v.m. 6.30 D. v.m. 7.05 W. v.m. 7.50 D. v.m. 8.35 V. v.m. 9.30 Z. v.m. 10.30 donderdag 21 4.00 uur. uur en nam. 6.20 uur; uur en nam. 6.50 uur; uur en nam. 7.30 uur; uur en nam. 8.20 uur; uur en nam. 9.10 uur; uur ennam. 10.10 uur; uur en nam. 11.25 uur; 3 an. Laatste Kwartier te Beste jongens en meisjes! Jullie begrijpen wel, dat er een hele boel post voor mij is gekomen. Er is geen doen aan, om elk meisje en jongen apart voor de kaarten van Nieuwjaar te bedanken. Mag ik het hier dan ineens doen, voor allemaal tegelijk? Hartelijk dank, hoor, voor jullie kaarten! Ik was er heel blij mee. Nu ga ik eerst het nieuwe raadsel schrijven, JANUARI-RAADSEL 2 1. Koning van Israël; 2. Eerste mens; 3. Schoondochter van Naomi; 4. Paulus sclireef een Brief aan zijn geestelijke zoon....; 5. Vijand van de Joden; werd aan de galg gehangen; 6. Zoon van Boaz; 7. Zoon van Jacob; 8. Ik ben de Alfa en de 9. Eén der Ideine profeten; 10. Naam van een richter (er zijn meer namen, die met die letter be ginnen; één is genoeg); 11. Bathseba was eerst getrouwd met....; 12. Burg, genoemd in het Boek Ester. De beginletters van deze woorden vormen de naam van een discipel van de Heere Jezus. Dit raadsel werd me toegezonden door Corrie Westhoeve, Ouddorp. BRIEVEN Plonie F. Rotterdam. Ja, ik heb je een paar keren gemist, maar ik weet nu hoe het komt. Jammer dat vader zo veel van huis moet, maar dat moet nu eenmaal. Soms worden we gedrongen tot iets, waar we vroeger nooit aan heb ben gedacht. Proberen maar zoveel mo gelijk alles zelf te doen. Weet je iets niet, dan vul je het niet in. Niet alle kinderen hebben elke maand alle ant woorden, hoor! Annie den B. Herkingen. Eigenlijk wel jammer dat je moest gaan schrij ven toen je zo gezellig bij oom Hans was. In Heerlen ben je ook nog ge weest. Bedankt voor de kaart uit die plaats, hoor! Ik denk dat het nog een behoorlijk eindje is, van oom naar N.-B. Jan S. Middelharnis. De oplossingen weer als altijd van de trouwe helpster. Kranig, hoor! Jammer dat er geen re geltje nieuws was. Was je niet ei'g in orde? Het wisselvallige weer op het einde van het jaar is niet zo best voor je geweest. Kees V. Middelharnis. Had je het i'apport niet zo gedacht? Dan is het meegevallen. Die enkele magere cij fertjes zal je wel een beetje vetter mesten, denk ik. De wil daartoe zal er wel zijn. Was het stil toen je zusters weer weg waren? Lenie den B. Herkingen. Ook al bij oom Hans zitten schrijven? Kwam oom niet eens kijken? Heeft hij vroeger ook niet een poosje meegedaan? Ik meen van wel. Je rapport kan niet zijn als op de lagere school, maar je zal toch voor enkele vakken stevig moeten aan pakken. Ik begrijp het grote verschil niet tussen de cijfers voor algebra en meetkunde. Corrie V. Middelharnis. Een best rap port, vooral nu ik weet dat de meester geen hogere cijfers geeft dan acht. Een verstandige meester is dat. Waren het makkelijke raadsels? Fijn, hè? Zijn die letters al verteerd? Je kon er nog eens op terug Iromen, hè? Stien G. Den Helder. Het begin van de vertaling was goed. Jammer dat je het niet ten einde kon brengen. Ik meen, dat je het al eens geschreven Il ebt van je verjaardag, maar ik was het toch vergeten. Het is een mooie da tum en gemakkelijk cm te onthouden. Gaat het op de Gr. van Pr.-School be ter? j Aja den B. Herhingen. Het was on- I gewoon om in Oudenhoorn te schrijven. I En je gedachten zijn er niet zo bij als i je aan liet logeren bent. Heeft oom H. I veel koeien? Je rapport is goed, hoor! Wist je dat alles uit je hoofd, of heb je het op reis mee genomen? Rietje v .d. M. Middelharnis. Vv^'as je een beetje zenuwachtig om de tekst op te zeggen? Je broertje had misschien niets te doen en dan wil je wel weg. Heb je het boekje al uit? En hoe ging het in De Plaat? Zijn jullie daar toch nog geweest? Sjaan van L. Dirksland. Het gaat aardig met je rapport; alleen nog een paar zwakke plekjes weg werken en daar ben jij wel voor in staat. Heb je Hannie nog in Herkingen ontmoet? Wat heb je twee praktische cadeaus gekre gen, zeg! Zal je er zuinig mee omgaan? Tineke D. Stad aan 't Haringvliet. Wat had je al veel stukjes handwerken. Je hebt er een goed cijfer voor ook. De andere cijfers zijn ook best. In zo'n mooie school moet je wel goed leren, nietwaar? Jan is flink geweest om al zo stil te kunnen zitten in de kerk. Be dankt voor het kaartje! Johan van G. Brulnisse. Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, Johan. Dat de meester en de dominee weggaan, heb ik gelezen. Gelukkig dat het met opa een beetje beter ging. Je rapport heeft niet één onvoldoende, dus dat is niet slecht. Voor schrijven had ik nau welijks dat cijfer verwacht. In taal b^i, je een hele baas, hoor! Han van L. Nieuwe Tonge. Je balpj schrijft goed, hoor! Nu kun je wel mJ dan zes verdienen voor schrijven. \^I heb je mooie boeken gekregen! n| gaat in beide over de vaderlandse schiedenis. Vind je dat mooi? Het met oom Willem nog goed afgelopen. Teuntje van G. Bruinisse. Je hsj mooie cijfers, zeg! Probeer ze zo raa| te houden. Hoe onverwachts kan dood komen. Dat is wel gebleken jullie dorp. Op een ogenblik dat we niet zouden verwachten, gebeurt h Onze adem heeft maar op te houde| en we zijn niet meer. En hoe kort is 1 leven van dat meisje geweest. Dat er acht op mochten leren slaan, wai wat bij een ander kan gebeuren, k| bij ons cok. Wat zou het groot zijn we bereid mochten zijn om te sterverj Alie S. Ouddorp. Jij schrijft je ra port op een gemakkelijke manier: heb niet minder dan dat en mijn hooi ste cijfer is dat." Mooi zo! Ik weet dsf alles. Ik zou dat ingelijste kussen eens willen zien. Het zal wel mooi zijj denk ik. EUie van D. Zoetermeer. Het is wes een hele lap die je geschreven het Wat hebben jullie veel logé's gehaj En is opa nog gekomen op moedct verjaardag? Nog hartelijk gefeliciteer| hoor! Opa zal dit nu ook wel lezen. Hf is leuk als je weet dat hij de krant oo; leest. De heer L. heb ik ook al een pa:: keren gehoord. Je rapport is bs; vooral als je bedenkt, dat meester zulk; lage cijfers geeft. Paulien B. St. Philipsland. Kind, kin het wemelt van achten op je rappor: En bij Jos gaat het ook al zo goed! Gee wonder, hè? Kinderen van meester; als die nog niet goed kunnen leren, wi, moet het dan wel niet kunnen! Zij jullie nog naar B. geweest? Annie van D. Zoetermeer. Wat liei jij veel geschreven, Annie! Je wist va: geen ophouden. Maar het is best, hoor Kun jij begrijpen dat er kinderen zijt die op de penhouder zitten te bijten, i: de hoop dat er wat woordjes uit zulle komen? Het natuurkundecijfer moe: wel een drukfoutje zijn. Dat kan haas: niet anders. Bedankt voor de hartelijle; wensen, hoor! Ook de hele familie be- danlct. Allemaal Een lijstje met prijswinnei: kan ik nog niet geven. Volgende week hoop ik het te doen. En wie niet toe u die hf waar h< is. De hartelijke groeten van Oom Ko, ST. MAARTENSDIJK Zielental St. Maartensdijk bleef gelijk Het zielental in onze gemeente heeft sinds vorig jaar geen verandering on dergaan. Op 1 januari 1959 bedroeg het aantal zielen 2'7707; namelijk 1401 man nen en 1306 vrouwen. Dit aantal ver meerderde door geboorte met 49; met 27 mannen en 22 vrouwen; het vermin derde door overlijden met 31; namelijk 14 mannen en 17 vrouwen, en door ver trek met 85, (45 mannen en 40 vrou wen). Op 31 december bedroeg het in wonertal des 2707 zielen. 1401 mannen en 1306 vrouwen dus totaal 2707. Er werden in totaal 13 huwelijken vol trokken. ST. ANNALAND Verhuizingen binnen de gemeente: L. J. van de Repe van Julianastraat 9 naar Kerlieblokstraat 2; G. C. van de Repe- van Popering van Molendijk 16 naar Kerkeblokstraat 2; H. Polderman en echtgenote van Suzannaweg 12 naar Schoolstraat 13; A. Steketee en echtge note van Voorstraat 41 naar School straat 15; Adr. J. Gunst en gezin van Molendijk 7 naar Kerkeblokstraat 4; G. Hage en gezin van Nieuwstraat 4'7 naar Langeweg 13; C. den Braber en gezin van Bierensstraat 22 naar Curee- straat 28; P. Dekker en gezin van Cu- reestraat 28 naar Tonhuisstraat 15. Loop der bevolking gedurende het jaar 1959: Het aantal inwoners bedroeg cp 1 jan. 1959: 1347 mannen en 1338 vrouwen, totaal 2685 inwoners. Dit aan tal vermeerdere gedurende 1959 door geboorte met 36 m. en 26 vr., totaal 62 inw.; en door vestiging met 35 m. en 32 vr., totaal 67 inw.Dit aantal verminder de door overlijden met 12 m. en 14 vr. totaal 26 inw.; en door vertrek met 42 m. en 38 vr. totaal 80 inw. Het inwoner aantal bedroeg op 1 jan. 1960 1364 m. en 1344 vr. of totaal 2708 inwoners. Alzo een vermeerdering van 17 mannen en 6 vrouwen, totaal 23 inw. BRUINISSE Loop der bevolking gemeente Bruinisse De bevollcing van de gemeente Brui nisse bestond op 1 januari 1959 uit 2395 personen, te weten 1169 mannen en 1226 vrouwen. Zij vermeerderde door geboorte met 43 (23 m. en 20 vr.) en door vestiging met 72 (36 m. en 36 vr.) Er overleden 28 personen (14 m. en 14 vr.), terwijl er vertrokken 112 per sonen (48 m. en 64 vr.) De bevolking bestond op 31 decem ber dus uit: 2370 personen zijnde 1166 mannen en 1204 vrouwen. Totale ver mindering 25 personen (3 mannen en 22 vrouwen.) De vermindering van 25 per sonen is voornamelijk te wijten aan ver trekkende Delta arbeiders, in vaste dienst bij de firma Boltje en Zonen. Haven. In het jaar 1959 gingen 434 schepen in en uit de gemeentehavens van Bruinisse. Er werd 4513 ton zand aangevoerd, 1425 ton grind en 630 ton cement. Er werden 461 ton aardappelen verla den en ruim 15 miljoen kg. suikerbie ten. Er werden 11 draglines van het eiland afgevoerd, terwijl nog ruim 35 ton mest werd verscheept. Inrijverbond Bergstraat. Indertijd werden door burgemeester Michaelis vergunningen afgegeven voor het per fiets berijden van de Bergstraat. Door b. en w. wordt er thans de aan dacht op gevestigd dat deze ontheffin gen van het verbod om deze straat per rijwiel door te rijden ongeldig zijn. Ieder die thans ontheffing van het in- rijverbod wil bekomen, dient zich daar voor schriftelijk tot b. en w. te wenden. „De hele levenskunst bestaat uit twee dingen: met flinklieid zich iets kun nen ontzeggen en met beza- digheid kunnen genieten." SIRIUS De zoveel besproken „levenskunst" bestaat eigenlijk uit een heleboel kunst jes, kleine en grote. Wat niet wegneemt dat de hierboven geciteerde wijsgeer o.i. de spijker op de kop slaat. Het leven is immers een compromis tussen „ont zeggen" en „genieten'.. Van de wieg tot ■het graf mag men wel zeggen. De ba by, die zich niet bij tijd en wijle zijn (eigen!) duim weet te ontzeggen, geeft evenmin blijk van levenskunst als de alsmaar dikker wordende dames die als maar meer taartjes bij de thee gaan eten. Niet dat wij iets tegen duimzui- gen of taartjes eten hebben. Dat niet. Doen er zelf zo nu en dan ijverig aan mee (althans wat de taartjes betreft). Nu weten wij helemaal niet of mijnheer Sirius bij zijn filosofische opmerking ook heeft gedoeld op duimen, taartjes en zo. Maar wel weten wij dat het ook daarbij van levenskunst getuigt om met bezadigheid te kunnen genieten. En dat Virij die babies en dames véél flinker vinden, die zich zo nu en dan een duimpje resp. taartje kunnen ontzeg gen. Het zou te ver gaan om hier alle le vensterreinen de revue te laten passe ren, waarvoor in wezen precies dezelfde wijsheden gelden. Maar één voorbeeld willen wij wel noemen, omdat er méér belangen mee gemoeid zijn dan de mo gelijke duimelarij-complexen van ba by en de onmogelijke taille van me vrouw. Wij doelen hoe kan het ook anders op het wegverkeer. Om precies te zijn: op het alkoholgebruik vóór en tij dens het rijden. Wie zo eens zijn ogen de kost geeft op feestelijke bijeenkomsten, recepties of gewoon aan de borreltafel, zal tot de schrikbarende ontdekking komen, dat veel mannen zich net zomin een borrel kunnen ontzeggen als de dames hun taartjes en de babies hun respektieve- lijke duimen. Dat het aantal mannen, dat in dit opzicht de hierboven bedoel de levenskunst in praktijk brengt, maar bedroevend klein is en dat velen wel van „genieten" weten, maar dan niet „met bezadigheid". Dit gebrek aan levenskunst berust in vele gevallen op een misverstand. Want Een vos heeft geprobeerd er vandoor te gaan met de sleutel van de schuur van boer Paal Bakkeloeken in de Noor se plaats Lesja. Toen de boer uit de stad naar huis terugkeerde, zag hij hoe twee vossen rustig de schuur uitwandelden. Een van de dieven had de sleutel in zijn bek. Paal Bakkeloeken schreeuwde en ging achter de dieren aan om zijn sleutel terug te krijgen. De vossen bleken ech ter sneller te zijn en het leek erop of hij zijn sleutel voorgoed kwijt zou zijn. Totdat de vossen over een heg moesten springen. Dat lukte wel, maar de aan dacht voor de sprong was blijkbaar zó groot, dat de ene vos de sleutel ver loor. (De Rott.) nog altijd zijn er velen, die denken datj het onbeleefd is, om op een partij ofi receptie een aangeboden borrel of glas sherry te weigeren, en dat het voor de gastvrouw of gastheer een persoonlijt affront zou zijn, om zijn voorkeur voor, een glas alkoholvrije drank kenbaar tel maken. Niets is minder waar, En dat het „flink' staat om vooralj maar mee te doen, is op zijn zachtst ge-:' zegd een primitieve gedachte: ook onderi diegenen, die de kunst verstaan om het leven (inklusief het geestelijk voclit); op gepaste wijze te genieten, wint steeds: meer de opvatting geld, dat het voor; een weggebruiker van flinkheid getuigt zich iets te kunnen ontzeggen. Dat het ware levenskunst is, om zich als weg gebruiker tot lijfspreuk te kiezen: als ik rijden moet, dan drink ik nietj als ik gedronken heb, dan rijd ili niet,! Dan zal spoedig blijken, dat de kunst; van bedanken" voor een aangeboden, borrel helemaal geen kunst is. Tenslot te blijven de duimen en de taartjes nog over Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer, j en nimmer j ruw of schraal Het is de Hamamelis die het 'm doe' Gespannen verhouding beëindigd. Aan de gespannen toestand tussen Ve nezuela en Nederland is een eind ge komen. Met de terugkeer van de Ve nezolaanse ambassadeur dr. Julio de la Rosa op zijn post in den Haag is een eind gekomen aan de periode van de gespannen betrekkingen tussen beide landen. Sedert november van het vori ge jaar was de ambassadeur terugge roepen en verbleef hij te Caracus. De oorzaak van de gespannen verhouding was het vrijlaten van twee Cubaanse vliegers uit Dominicaanse Republiek, die pamfletten neergeworpen hadden, die gericht waren tegen de regering van president Betancourt. Die pamfletten waren neergekomen op Curagao, dat de beide vliegers voor Venezuela hadden aangezien. Toen de beide vliegers na gedaald te zijn en in arrest te zijn ge steld v/erden ze later vrijgelaten. Tegen deze vrijlating ging het protest van de Venezolaanse regering. Russen naar de planeet Mars? Naar van Russische zijde wordt bericht heb ben Russische geleerden de route voor een raketvlucht naar de planeet Mars in kaart gebracht. Volgens hen zou de m-ogelijkheid bestaan om binnen twee jaar een raket te lanceren die om Mars kan cirkelen en naar de aarde kan te rugkeren. De afstand van de planeet Mars naar de aarde varieert van 35 tot 63 miljoen. Volgens de Russische geleer den is de mogelijkheid niet uitgesloten dat er op Mars leven bestaat. Ook zou den tekenen er op wijzen dat er op de planeet Mars plantengroei, micro-orga nismen, zou bestaan. is verkri Egberts voor de I^Tuiti 2. Ruin lijk s 3, Hooj 10pt\ ■potje i pakje tt ^53' enz

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 6