grandioze uerboutvings^ uituerhoop Ie Oude Tonge! Daling bevolkingscijfer ie Nieuwe Tonge Kortingen en speciale aanbiedingen zoals nog niet is voorgekomen Wij hebben nog veel meer koopjes profiteert er van zie de etalages Gemeentebegroting 1960 Oude Tonge sluit met enig nadelig saldo Raad verleende nneb4-3 stemmen subsidie aan Humanistisch Thuisfront Plastic Bifcii voorraadbussen van 1,25 voor 79 cl. Droogrek voor f 2.95 afwasbak I van 2,95 voor f 1.50 Plastic (10 Itr.) emmer van 4,95 voor f 2.89 Prachtige plastic botervloot van 1,25 voor 69 cl. Pedaalemmer met kleine beschadiging van 16,45 voor f 8.95 insdag 12 januari 1960 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 8 SETON'S va;n 4,40 De raad der gemeente Nieuwe Tonge was de uitgesclireven vergadering van burgemeester was uitgesteld. In de hield, liet deze vooral domineren, dat uit gaat en daartegen maatregelen die woningbouw zullen andere voorzienin liet verlenen van subsidie aan het Hu stemmen werd aangenomen. Voor het van 5 woningwetwoningen ontvangen, Na opening door de voorzitter bur gemeester Chr. v. Hofwegen met ge bed stond deze stil bij wat in 1960 ge meentelijk heeft plaats gehad. Hij dankte de heren dat zij de vergadering die in december belegd was, wegens zijn korte ziekte tot heden hadden wil len uitstellen. Allereerst bezag hij de loop der be volking, waarbij van een belangrijke teruggang sprake is, n.l. een daling van 2186 op 2162 inwoners. Deze cijfers af zonderlijk beziende kwam spr. tot de volgende conclusie: het aantal geboor ten (52) gedraagt zich normaal; het aantal vestigingen is echter maar 29 tegen een gemiddelde van vorige jaren op 49 a 50. Spr. meende dit te moeten zoeken in de weinige woningbouw en ook, dat het vertrek sterker wordt door werkzoekenden elders. Het vertrekcijfer is abnormaal hoog, n.l. 28 mannen en 55 vrouwen. Elf vrouwen vertrokken wegens huwelijk, 2 gezinnen emigreerden en slechts 8 vrouwen gingen in de industrie. Twaalf personen (6 m en 6 vr.) vertrokken in verband met het onderwijs; 3 gingen naar het Rusthuis. Spr. constateerde dat de bakens dienen te worden verzet, wil de migratie niet nog meer toene men. Er zijn 22 pers. overleden wat iets hoger ligt dan het gemiddelde (wat 17 is) Spr. verwachtte dat dit cijfer in de komende jaren hoger zal worden, om dat de bevolkingverouderd. Van deze 23 overledenen zijn 4 personen beneden en 18 boven de 65 jaar. De voorz. deel de mee, dat hij een statistiek zal laten opstellen over de loop van de bevolking van de laatste 50 jaar, die bijzonder leerzaam kan zijn. Wonlngbouw-poUüek. Dan bezag spr. de woningbouwpolitiek in het algemeen Al noemde hij het verblijdend dat van, een gunstige woningpositie kan worden gesproken, er zijn toch een 25-tal wo ningen, die de toets niet meer kunnen doorstaan, waarvoor t.z.t. vervanging zal moeten geschieden. Er zijn 31 wo ningzoekenden; een aantal dat groter is dan wordt verondersteld. Er is- dus wei nig ruimte voor vestiging van elders. Bij die 31 zijn er 17 die een woning hebben; anderen wonen in of hebben trouwplannen. Het aantal van 31 is te groot om hieraan voorbij te gaan. Het college heeft het voornemen de wonin gen die vrij komen toe te wijzen aan lien, die een zekere economische bin ding aan deze gemeente hebben. De toewijzing van de woningen zal ook meer moeten plaats hebben in contact met de eigenaar. Dit geldt uiteraai'd alleen voor het particuliere bezit. Wat de toewijzing van woningwetwoningen betreft is b en w van plan deze toe te wijzen aan inkomensgroepen, waarvoor ze zijn gebouwd. De differentiatie bij de woningwethuren zal worden toege past naai; het inkomen. Voorts zal bij Ged. Staten worden aangedrongen op een jaarlijkse toewijzing al is het maar van een aantal van 5 a 6 woningen, om daardoor de arbeidsmarkt zoveel mo gelijk te stabiliseren. Spr. betreurde dat in 1959 niet kan worden gesprol^en van enige bouwaktiviteit. Ook de particu liere bouw is de laatste jaren ten achter gebleven; er liggen voor mensen met een groter inkomen goede mogelijkhe den. Het college zal alles doen om ver- Iteerde toepassingen, ook uit het ver leden, b.v. zij, die een hoger inkomen tiebben ^n toch in een woningwetwo ning verblijven, deze naar de particu liere bouw over te schakelen. Met vreugde constateerde spr. dat 1959 ondanks de droogte, als een nor maal jaar kan worden aangemerkt. kwam vrijdag 8 januari bijeen. Dat 30 dec. 1959 die wegens ziekte van de Nieuwjaarspeech die de burgemeester de bevoUiing van Nieuwe Tonge achter- nen te worden getroffen. Op gebied van gen komen. Er ontstond een debat over manistisch Thuisfront, vi^at met 4-3 jaar 1959 is nog een bouwcontingent die inmiddels zijn aanbesteed. T.a.v. 1960 hoopt het college dat met de bouw van een openbare kleuter school kan worden aangevangen en ook met die van de Chr. kleuterschool. Verder zijn er geen belangrijke plan nen voor 1960, wel deed spr, een drin gend beroep op de leden om te zien wellve ontwikkelingsmogelijkheden er voor de gemeente liggen, in ieder geval om de gemeente te handhaven zoals die reilt en zeilt. Spr. besloot met de beste wensen voor het jaar 1960 aan de leden en hun gezinnen. De heer Tijl v^enste als oudste raads lid de burgemeester en zijn gezin we derkerig een goed nieuwjaar toe en dankte voor de gesproken woorden. Hij was verheugd dat er op het eiland een tuintaouwval^:schcol is gekomen, wat mogelijk aanleiding zal worden, dat de boUenteelt ook hier nog zal worden uitgebreid en waar ook veel werkge legenheid in zit. De voorz. antwoordde dat het ge meentebestuur daarom een aktieve grondpolitiek moet voeren, om de mo gelijkheden die er liggen uit te buiten. Dan kwamen de notulen aan de orde, waarbij de heer L. v. d. Doel opmerkte dat de voorz. hem bij de bespreking over de afwatering in de straat waar hij woont, niet goed had begrepen. Hij had opgemerkt, dat de mensen een plank moesten leggen om met droge voeten achter het huis te komen. De voorz. zei hiervan nota te nemen, waar na de notulen werden vastgesteld. De ingekomen stui^ken werden voor kennisgeving aangenomen, alleen over het verzoek van het Humanistisch Thuisfront om subsidie, ontstond een debat, met als uitslag dat een jaarlijkse subsidie van 5,zal worden toege kend. De heer Reus (P.v.d.A.) deed daartoe een voorstel wat door zijn frac tiegenoot de heer Tijl werd onder steund. De heren L. v. d. Doel (S.G.P.), en Kievit (A.R.) protesteerden en stelden zich tegen De heer Tijl kon dit standpunt niet begrijpen. Als je christelijk bent, aldus spr., moet je naastenliefde beoefenen. Jezus heeft gezegd: hebt uw vijanden lief als jezelf. Als je dat niet doet, noem ik je geen christen, maar een farizeeër! Dhr. V. d. Doel antwoordde dat er chr. militaire tehuizen waren, waar an dere groeperingen ook terecht konden. Spr. nam het voor lief, dat hij voor een farizeeër werd uitgekreten, maar dat wilde nog niet zeggen, dat hij die men sen haat. Als het over „een goed chris ten-zijn gaat", had spr. dit bij de heer Tijl wel eens betwijfeld. „Heb ik mij daarvoor uitgegeven?" vroeg dhr. Tijl. „U dient evengoed uw vijanden lief te hebben" gaf dhr. v. d. Doel terug. De heer Tijl: „Wanneer doe ik dat niet?" Dhr. v. d. Doel: „Ik denk op 't ogen blik aan de stichting van de Chr. School, waar U pertinent tegen was." „Toen de school er eenmaal was, heb ik vóór alles gestemd" antwoordde dhr. Tijl. „Noodgedwongen," aldus de heer v. d. Doel. Dhr. Tijl: „Ik heb ook mijn princi pes!" Weth. Opstelten stelde dat het aan tal chr. militaire tehuizen 54 was tegen 4 humanistische naar zijn weten. Hij had geen bezwaar dat er een voorstel kwam om de humanisten enige subsi die te geven, al werd het hem nu wel moeilijk gemaakt, door de uitspraken van dhr. Tijl. Als het zo is, dat men denkt dat wij die mensen als vijanden beschouwen, moest hij zeggen dat het tegendeel waar is. De heer Reus merkte op, dat er wel gezegd is, dat in de chr. militaire te huizen ieder kan komen, maar U zit hier voor heel de gemeente zei spr. tot de heer v. d. Doel. Bij stemming werd het voorstel Reus aangenomen. Vóór stemden Reus, Tijl, van Eesteren en weth. Opstelten. Tegen van den,Doel, Kieviet en van Zielst. Afviferking agenda Goedgevonden werd aan de eigenaar van de woning Klinkerlandseweg 5, een premie toe te kennen voor verbetering woning. De begroting hiervoor be draagt f 4.400,waarvan ^/s of 466.67 ten laste van de gemeente komt. Vóór het gebouwtje van de diepvries cellen aan de Noordelijke Achterweg is een trottoir aangelegd, toebehorende aan de Coöp. Diepvriesvereniging. Overeengekomen is, dat de gemeente deze grond „om niet" overneemt. Extra onderhoud woning-wetwonin- gen. De gemeente-architect heeft een uitvoerig rapport opgesteld voor nood zakelijk uit te voeren onderhoudswerk zaamheden aan de woningwetwonin gen in de Kogingin Julianastraat. De totale kosten worden geraamd op 9547,83. Van dit bedrag zal een nog niet te bepalen gedeelte kunnen wor den terugontvangen. De onderhoudsreserve voor deze wo ningen is reeds uitgeput, doch het leek b en w niet voor tegenspraak vatbaar dat de door de gemeente-architekt noodzakelijk geachte werkzaamheden worden uitgevoerd, willen naar verloop van korte tijd geen hogere kosten ge maakt moeten worden. Voorgesteld werd het gevraagde krediet beschikbaar te stellen. Dhr. Reus was opgevallen dat b.v. aan een tuinhekje zoveel geld wordt besteedt. Spr. meende dat zo'n hekje geen dienst doet. De voorz. antwoordde, dat het de vraag is of daarover in de raad gespro ken mag worden. De hekjes zijn gezet ten gerieve van de bewoners, al is het enkel maar om de fiets tegen te zetten. Weth. Opstelten meende dat de bewo ners er aansprakelijk voor zijn. Hier wreekt zich, dat geen garantie is ge vraagd van de bewoners van de huizen meende spreker. De heer Reus vond het zonde van het geld, waarbij de heren van den Doel en Kieviet zich aansloten. „Het hek raakt van de dam!" zei weth. Opstelten, waarna besloten werd de hekjes te laten vervallen. De heer Reus was een post tegen gekomen van een keukendeur, die 118,kostte. Dat vond hij ook veel. De voorz. antwoordde dat dit niet anders kon en de prijs was. Na nog enige verdere inlichtingen werd het voorstel aangenomen. Aanleg pad Finlandplein-Ds. Wen- tinkstraat. Het wederopbouwplan der gemeente voorziet in de aanleg van een pad van het Finlandplein naar de ds. Wentinkstraat. De kosten van aanleg met afrastering beplanting enz. bedraagt f 2410,Het pad heeft een lengte van 50 m en een breedte van 3 m. Met de eigenaren van de grond, J. Bakker en C. Hoogstraate is overeenstemming bereikt over de overdracht van resp. 137 en 50 m^ grond a 1,25. De totale kosten van aankoop, ver goedingen en aanleg zullen daarom ge steld kunnen worden op 3000, De heer Kieviet wilde het pad alleen bestemmen voor voetgangers en fiet sers. „Zwaar verkeer mag er niet over", antwoordde de voorzitter. Het krediet werd verleend. Subsidie Stichting Maatschappelijk Werk. De Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg is reeds sinds vele jaren deelnemend lid van de Stichting Maatschappelijk Werk voor Middelharnis-Sommelsdijk en Nieuwe- Tonge. Jaarlijks werd ten laste van de G.I.M.Z. aan kosten van deelneming betaald een bedrag ad f 750,Met in gang van 1 januari 1959 is een reorga nisatie tot stand gekomen, tengevolge waarvan de G.I.M.Z. slechts een jaar lijkse bijdrage ad 203,80 behoeft te be talen. Daartegenover staat dat van de gemeente een subsidie verwacht wordt, gelijk aan de subsidie van het rijk ad 10.820,—. De gemeente Middelharnis en Sommelsdijk dragen tezamen een subsidie ad 5405,voor het jeugd werk. Voor het onderdeel algemeen maatschappelijk- en gezinswerk dienen de 3 gemeenten tezamen 5415,bij te dragen. Overeengekomen is, dat dit laatste bedrag 902,50 ten laste van deze gemeente komt. Tot 1 januari 1959 werd derhalve in de kosten bijgedragen 750,m.i.v. 1 januari 1959 wordt dit nu 203,80 902,50 is 1106,30, alzo een bedrag ad 1106,30 750,— is 356,30. Dit werd goedgevonden. Grond in erfpacht. Van de heer Abresch was een verzoek om grond in erfpacht groot 400 m^ voor uitbreiding bedrijf. De gemeente wilde liever ver kopen, maar fa. Abresch had het liever in erfpacht. Er zal een showroom op worden gebouwd, langs het pad, de grond hiervoor beslaat 225 m^ tegen 5 et. per m~ oftewel 200,per jaar. Tegelijkertijd zal de grond aldaar wor den geëgaliseerd. De garage van de Coöperatie zal verdwijnen; ook is er nog enige grond aan de Westdijk, waar over onderhandelingen gaande zijn. De heer Kieviet wilde als voorwaar de stellen afheining en beplanting langs het pad, wat reeds bleek te zijn overeengekomen. De heer van Eesteren verheugde zich dat dhr. Abresch als middenstander zijn zaak cp deze wijze omhoog kon werken. „De gemeente betuigt wel zijn goede wil om de middenstand te helpen" con cludeerde de voorzitter. Het voorstel werd goedgekeurd. Aan L. Drooger werd diens woning opnieuw verhuurd en wel tegen de prijs van 8,per week. Vastgesteld werd de verhoging kindertoelage gem. perso neel voor het 4e kwartaal 1959. Aangenomen werd een verordening betreffende de bestrijding van ratten en muizen. „Als ze er nu de hand maar aan hou den", zei dhr. Tijl. „Daar hebt U als raadslid op toe te zien" antwoordde de voorzitter. „Dat zal ik wel doen ook" nam de heer Tijl zich voor. BouM? 5 vi?oningwetwoningen Voor het jaar 1959 is van Ged. Staten nog een jjouwkontingent ontvangen voor 5 woningwetwoningen. Deze wo ningen zouden worden gebouwd aan de Oranjestraat. Voor het opgemaakte en goedgekeurde plan is geen aanvaard bare prijs binnengekomen, ook niet na dat het plan door de architekt zoveel mogelijk was vereenvoudigd. Een nieuw plan dat reeds elders wordt uitgevoerd, is daarna snel over genomen mèt de aannemer v. d. Put uit Middelharnis, die een prijs heeft ge vraagd die inmiddels door de Prov. Direktie te 's-Gravenhage is aanvaard. Voorgesteld werd te besluiten tot on derhandse aanbesteding en met aanne mer v. d. Put zal getracht worden zo veel mogelijk plaatselijke ambachtslie den in te schakelen. Ook dit werd goed gevonden. Verhuur perceeltjes grond. Tot we deropzegging werden verschillende perceeltjes grond verhuurd a 0,05 m^, t.w. aan: J. de Jong, Kerkstraat 3 80 m^ M. Zweerus, Kerkstraat 5 80 m^; C. Tijl Koninginnelaan 5 460 m^; L. v. d. Ou den, Koninginnelaan 10 340 m^; Th. de Gast, Battenoord 7 803 m^; H. Knöps Battenoord 8 803 m^; J. W. van Oosten de Molendijk 31 333 m^; Chr. van Er- kel, Finlandplein 1 228 m^. Eveneens een aantal perceeltjes grond verhuurd tussen de woningen aan de Oranjestraat en de Prins Bernhard- straat. Rondvraag De heer Tijl attendeerde om op de Zuiddij k het trottoir door te trekken, dat de palen met draad bij Verwey weg kunnen. De voorz. meende dat daar geen be zwaar tegen was. De heer van Eesteren wilde op de Voorstraat een stopbord plaatsen, ge zien het gevaar voor het verkeer. De voorz. zei dat dit al meer bespro ken is. Spr. noemde het een moeilijk verkeerspunt, zodat er aandacht voor is in het college. De bromfietsen die van de Zuiddij k komen, hebben dan echter vrij spel om door te rennen, wat ook een bezwaar vormt. Een moeilijkheid is ook, dat er geen geschikte plaats is voor een bord maar het zal in ieder ge val worden bekeken, aldus spreker. De heer van den Doel wees op de vele auto's, die voor de uitrit staan aan de Kerkstraat, vooral op zaterdag. De voorz. bleek hiervan op de hoogte te zijn; hij zou de politie opdracht ge ven er op te letten. De heer Reus wees op de moeilijke bocht vanuit de Bernh. straat, naar de Westdijk. Grote vrachtwagens kunnen daar moeilijk hun draai nemen zei spr. Aan de leden der gemeenteraad is aangeboden een exemplaar van de be groting van de algemene dienst, met bij lagen, alsmede een exemplaar van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg begrotingen van het grondbedrijf, de en de boedel L. C. Dabbe, allen voor het dienstjaar 1960. Bij de gemeente begroting 1960 was een beschrijvings- brief bijgevoegd van de volgende in houd: „Het meest opvallende bij het op stellen van de begroting was, dat er financieel duidelijk een rustphase in treedt. Dit bood het gemak, dat vele ra mingen konden worden gebaseerd op feitelijke cijfers over 1958, hetgeen meer vastheid biedt. Voorts behoefden inin- der correcties in de staat van renten en afschrijvingen (bijlage XX) te wor den aangebracht, omdat alle kapitaals- werken, van middelmatige omvang, na de restauratieperiode van 1954-1958 als voltooid kunnen worden beschouwd. Sedert dien vonden nog wel kapi- taalswerken plaats, maar in een minder hoog tempo en duidelijk blijkt daaruit, dat deze twee categorieën bevatten, n.l.: a. hetgeen om formele redenen op de kapitaaldienst thuisbehoort, zoals me dewerkingen ex. art. 72 der Lager-On derwijswet 1920; 2. werken van grote allure, strikt genomen buiten het nood zakelijk verzorgingspeil vallende, maar gemotiveerd door de eisen van de ont wikkeling van het maatschappelijk le ven in het algemeen, en de komende ontsluiting van het eiland (zoals het re creatie-centrum; de voorgenomen ver bouw van het verenigingsgebouw; de restauratie van de toren aan de Ned. Herv. kerk). Nieuvye objecten Zonder enige voorrang uit te spreken heeft ons college in overweging U te zijner tijd voorstellen te doen tot; a. bouw van een aula op de algemene begraafplaats 25000,b. riolering van het dorpscentrum 40000,c. riolering in plan „Oost" 19000,d. riolering in plan „Zuid" 20000,e. riolering aan de zuidelijke kant van de Molendijk f 15000,—; f. herstel van de afrit van de Molendijk naar de Molen weg 15000,g. weg door plan „Zuid" 35000,h. restauratie van de toren der Ned. Herv. kerk 400000,—; k. ver bouw (en vergroting) van het vereni gingsgebouw 2C0000,terwijl een en ander met zich medebrengt voorstellen tot aankoop van gronden in de plannen „Oost" en „Zuid", voor thans nog niet te noemen bedragen. De zuiveringsinstallatie is thans in aanbouw, het crediet voor het zwembad is verleend en goedgekeurd, maar in zake de uitvoering is nog niet de voor deligste modus gevonden. Zeer recent werd geattendeerd op het feit, dat onze gemeente een zeer grote schuld per inwoner zou hebben. Deze beloopt feitelijk een bedrag van 1468,88 per inwoner. Met waardering voor dit medeleven in het financiële le ven van de gemeente, menen wij er op te moeten attenderen, dat een kapi taalspositie moet worden beoordeeld naar het vermogen dat uit een balans blijkt. Uiterst globaal kan men stellen, dat tegenover de leningsschuld van 4198078,34 is geraamd: a. batige saldi van vroegere diensten 96101,69; b. eigen kapitaal 16237,13; c. reserve t.b.v. volkshuisvesting 72173,70; d. reserve Gemeentefonds 42265,21; e. reserve watersnoodvergoe dingen, t.w.: f 109889,68 15536,01 is 125425,69; f. reserve schenking hout 99573,41; g. reserve koopsommen wo ningen 237756,—. Totaal 689532,83. Deze reserves hebben soms wel een be stemming, maar er rusten geen ver plichtingen op; reserves, waarop deze wel rusten zijn niet vermeld. Gemeentelijk bezit Voorts heeft de gemeente te ver wachten een uitkering van het Rijk in De voorz. antwoordde dat het college op het standpunt staat, hoe gemakke lijker men de hoeken maakt, hoe meer ongelukken er gebeuren. Nu moet men de voorzichtigheid in acht nemen. „Dus bewust kruisingen zo m.oeilijk mogelijk maken!" concludeerde de heer Reus, wat de voorzitter tegen sprak, die daarna de vergadering sloot. de kosten van het wederopbouwplan. Deze bijdrage is geruime tijd geleden door het Rijk geraamd op 826300, Wanneer men dit in ogenschouw neemt, blijkt de netto-schuld te bedragen 2682245,51 of f 938,51 per inwoner. Tegenover dit bedrag staat een bezit van 192 woningen, 1 winkel, 1 postkan toor, 251163 m- grond in het Grondbe drijf en nog enige daarbuiten (zie staat grondlasten), 2 verenigingsgebouwen en 2 schoolgebouwen resp. 9 en 2 klassen, een aula en voorts een vrij groot on rendabel bezit, dat echter geen enkele inwoner zou willen missen en dus naar vervangingswaarde minus afschrijving mag worden getaxeerd, zoals 25 straten, een rioleringsnet met zuiveringsinstal latie, een brandweerauto (met garage), een handelsterrein, een keersluis, een weegbrug, 3 begraafplaatsen" en als in direct noodzakelijk 2 gebouwen voor bestuurlijke, administratieve en tech nische aangelegenheden. Wij menen daarom, dat de vermogenspositie geen zorgen wekt. De begroting sluit met enig nadelig saldo, uitgedrukt door beschikking over batige saldi van vorige dienstjaren. Het is echter uw raad bekend,' dat bij de subjectieve vaststelling van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds met ingang van 1954 door hogere orga nen er op is geattendeerd, dat Oude Tonge evenals alle andere gemeenten, zodra de riolering volwaardig is (n.l. in dien er een zuiveringsinstallatie be staat) een rioleringsbelasting moet hef fen, die gemiddeld opbrengt een bedrag van 15,per aansluiting. Wanneer men dit invoert, wordt de begroting reel sluitend en er zijn geen redenen aan te geven, waarom Oude Tonge zich van deze heffing ontslagen mag achten. Een voorstel in deze geest kan tegemoet worden gezien. In het duistere verblijft de verdere ontwikkeling van de financiële positie. Het thans aanhangig wetsontwerp op de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente is voor Oude Tonge ongun stig. Onze gemeente geniet namelijk een hoge uitkering uit het gemeente fonds wegens herstel van watersnood- schade. Het daardoor beschikbaar ge komen bedrag is vastgelegd in rente en aflossingen van geldleningen (en via deze afschrijving op gedane investerin gen). Men zal op deze eenmaal verleen de faciliteiten nooit kunnen terugko men op een wijze, die de financiële ba sis van de gemeente schokt. Inmiddels blijkt dan ook reeds, dat de aanvan kelijke dreiging luwt en wordt getem poriseerd. Dit is winst, maar het blijft wel onaangenaam, dat voor grotere werken de gemeente in het duister tast ten aanzien van haar draagkracht op langer termijn." MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK N.C.V.B. bejaardenmiddag. De Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Middelharnis- Sommelsdijk nodigt bij dezen alle in woners van Middelharnis en Sommels dijk boven de 65 jaar uit tot het bij wonen van een bejaardenmiddag en wel op dinsdag 10 januari a.s. des mid dags te half 3 uur, in „Jeugdhaven", Kerkepad te Middelharnis. Op het programma staat: „Een praat je met een plaatje over oud- en nieuw Flakkee" door mr. J. Lodder. U kent onze adressen voor ev. vervoer? Voor Sommelsdijk mevr. Kommers, Jac. Banestraat 6, Telef. 2110 en mevr. v. d. Doel, Dorpsweg 43, Telef. 2786. Voor Middelharnis: mevr. Lodder, Voorstraat 6, Telef. 2661; mevr. Moer land, Burg. Boumanpl. 13, Telef. 2565. Allen hartelijk welkom! OUDE TONGE Loop der bevolking over het jaa,r '59. 1440 m. en 1381 vr., aantal geboren 30 m en 30 vr., idem elders geboren, tot de bevolking behcrenden 1 m en 4 vr. to taal 1471 m en 1415 vr. Aantal ingeko men personen 32 m en 51 vr. totaal 1503 m en 1466 vr.. Aantal overledenen 4 m en 2 vr. totaal 1499 m en 1464 vr., aantal elders overlelden, behorende tot de bevolking 7 m en 2 vr. totaal 1492 in en 1462 vr.. Aantal vertrokken per sonen 46 m en 47 vr. Stand op 31 dec. 1959-1 jan. 1960 1443 m. en 1415 vr. Levenloos geboren: geen. Aantal huwe lijken 22. Aantal echtscheidingen: geen. Zondagsschool. De zondagsschool zal weer hervat worden op zondag 17 jan. a.s.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 3