D Daglicht heefi grote invloe op de smaak van ofe me OLDEmORN Afscheid van ds. Fr. Mallan te Bruinisse HJ.S. T.H.(S.) r' Portretwerk Handen en Li ppen ruw? fOROlri TECHNISCH ONDERWIJS rwarrmg en Verantwoord suiker bieten verbouwen Hazen lief en leed In bruine fles wordt natuurlijke smaak behouden en vitamines bewaard Raak geantwoord Ra Kinderfoto's J. ZANDSTRA Land- en Tuinbouw Wetenschappelijk Genootschap UST DE KERKEN reportages FOTO ROTSMA VAN D£ SU Bladz. 2 „EILANDEN-NIBUWS" Dinsdag 12 januari Voor een stampvol kerkgebouw lieeft vrijdagavond ds. F. Mallan afscheid ge nomen van de Geref. Gemeente te Bruinisse, die Irij 11 jaar als voorgan ger lieeft gediend. Nadat gezongen was Ps. 84 3 werd gelezen 1 Cor. 2. In zijn inleidend woord lierinnerde ds. Mallan aan de waarlieid van het gezegde Scheiden doet pijn, om vervol gens te wijzen op het afscheid van Elia en Eliza, maar meer nog aan het afscheid van Christus en Zijn discipe len. Hij bepaalde zijn gehoor vervolgens bij zijn tekstwoord 1 Cor. 2 3-5. En ik was bij Ulieden in zwakheid, in vrees en in veel beving en mijn rede en mijn prediking was niet in bewegelijke woorden der menselijke wijslield, m.aar in de betoning des Geestes en der kracht, opdat uw geloof niet zoude zijn in wijsheid der mensen, maar in de kracht Gods, Hij verdeelde zijn tel^st in drie punten: Hoe wij bij U hebben ver keerd, hoe wij U hebben geleerd en wat wij voor U hebben begeei'd. Wijzend op Paulus werk en verblijf in de gemeente van Corinthe, trolc hij een parallel tussen deze gemeente en de' meente van Bruinisse. In Bruinisse geen tegenstand tegen het Woord, zoals te Corintlre, integendeel uitwendig had de gemeente goed voor hem gezorgd, zoals ook zijn voorganger ds. Vreug- denhil had moeten getuigen. Hij herinnerde aan zij bevestigings tekst en aan zijn bevestiger ds. Fraanje hij kon getuigen dat hij niet in eigen kracht had gewerkt, hij had ook geen schoonschijnende redenen gebraclit, maar Gods Woord Zelf. Nu was echter de zalving van Gods geest nodig om dat Woord vruchten te doen dragen. Als eenvoudig man had hij ook nadat hij tot het predikamt was toegelaten, nog veel gestudeerd, om het Woord in gang te doen vinden; hij Irad echter on dervonden, dat het niet de kennis is, waarvan men het moet verwachten, maar alleen van de werking van Gods Geest. Het Zaligmakend geloof, geeft een levend geloof, hij mocht hopen dat er ook te Bruinisse wasdom was, voor dat Woord en wees tenslotte op liet Woord der Schrift, dat Gods woord niet ledig wederkeert. Zich na zijn predikatie riclitend tot de kerkeraad, kon hij getuigen, dat steeds in broederlijke liefde was sa- mengewerlrf, hij hoopte dat de ledige plaats die hij achter liet spoedig mocht worden vervuld. Vervolgens richtte hij zich tot de af gevaardigden uit de Classis waarmee hij ook zo dikwijls had samengewerkt en die in zeer grote getale aanwezig waren en tot ds. Aengeenbrug uit Ter- neuzen, met wie hij samen in Zeeland had gewerkt. Dit had banden gegeven, die niet ge makkelijk verbroken worden, aan ds. Aengeenbrug was het Woord uit Jesaja 40, bevestigd, dat God de kracht ver nieuwt als der arenden, gezien de ziek te die deze had doorgemaakt, maar waarvan hij hersteld was. Inige banden bestonden ook tussen sprelcer en zijn vriend en leermeester dr. Steenblok uit Gouda, tot wie hij zich vervolgens riclitte. Tenslotte wen ste hij Gods zegen toe aan de plaatse lijke overheid en aan de afgevaardig den van de plaatselijke kerken in het bijzonder de collegae ds. van den Brink en ds. Wielemaker die beiden aanwe zig waren, aan dr. van Leeuwen, het hoofd der school de heer Brilman, de iMSter en de organist. Een woord van vermaan richtte Irij tenslotte tot zijn catechisanten en tot de gemeente. Ds. Mallan werd op zijn beurt toe gesproken door ouderling Joh, de Waal, die eveneens gewaagde van de droef heid die dit scheiden veroorzaakt, die de leeraar toewenste dat hij ook in zijn nieuwe gemeente Gods Woord recht mocht verkondigen en snijden en die getuigde van de liefde, de vrede en de eensgezindheid waaronder steeds was samengewerkt. Tot de gemeente richtte ouderling de Waal zich wijzend op de meer dan 1000 preken die ds. Mallan had geliouden, die evenzo vele vermaningen waren. Het Avondmaalsstel dat ds. Mallan aan de gemeente van Bruinisse heeft gesclionken, zal de gedaclrte aan hem levendig houden, mevrouw Mallan en gezin wenste hij ooli liet allerbeste toe, haar dankende voor de goede zorgen,' ook door haar in het belang van de gemeente van Bruinisse verricht. Ds. Aangeenbrug kon op zijn beurt getuigen van de door God gelegde ban den, die hem met ds. Mallan verbonden, waardoor de samenwerking in het ge west en de classis altijd voortreffelijk waren geweest. Dr. Steenblok herinnerde aan zijn al lereerste ontmoeting met ds. Mallan, toen deze voor het eerst voor liet cura torium verscheen, met algemene stem men werd hij toen tot de school toege laten. Hij wees de gemeente er op, dat de onderiierder weg gaat, maar dat de Opperlierder blijft. Burgemeester C. H. van de Linde sprak eveneens enltele afsclieidswoorden. Door de gemeente werd ds. Mallan toegezongen Ps. 25 2 en Ps. 134 3. Als slotzang werd gezongen Ps. 89 10. Van de gelegenlieid om ds. .en mevr. Mallan de hand ten afscheid te druk ken werd door zeer velen gebruik ge maakt. Ook uit de gemeente Veenendaal waarheen ds. Mallan vertrekt waren velen aanwezig (pim. 50 pers.) Kent U onze Zes verschillende opnamen. Com pleet in fraai mapje. AXELIER EN FOTOHANDEL SOMMELSDIJK Weinig en toch veel verschil H.T.S. is de afkorting van Hogere Teclmische School (de nieuwe naam voor de M.T.S. of Middelbaar Techni- sclie School). T.H. is de afliorting van Teclmische Hogeschool (universiteit voor techni sche wetenscliappen)helaas gebruikt men ook wel T.H.S. Ondanks het v/einige verschil in af korting (slechts de verwisseling van twee letters!), geeft men er de voorkeur aan om tot overeenstemming te gera ken met soortgelijke aanduidingen in het buitenland. Het uitwisselen van ge gevens en personeel, emigratie en de internationale waardering voor ons land mal?;en dit noodzakelij 1?:. Vanzelfsprekend is er wezenlijk wel veel verschil tussen H.T.S. en T.H.(S.).i De eerste levert het middelbare- en do; tweede het liogere kader voor de be drijfsleiding in de industrie. Rektifikatiie Op grond van gevraagde inlichtingen kan worden aangenomen dat in liet voorgaande artikel (inzake studietoela gen) het verschil tussen H.T.S. en T.H. (S.) niet voldoende tot uiting is geko- j men. Hieraan was het „zetduiveltje" mede schuldig. Het betreffende gedeelte van dit ar tikel is daarom hieronder nogmaals (gekorrigeerd) afgedrukt. U.T.S./M.T.S., Macli. School, Techn. Hogeschool Zoals reeds eerder in deze rubriek besproiïen, is de mannelijke jeugd van het eiland Goeree en Overflakkee op de overkant aangewezen, indien zij een verdere techniscire dagopleiding wil volgen, zoals aan U.T.S., M.T.S. (Uit gebreid- of middelbaar technisch on derwijs; de laatste sclrool wordt tegen woordig meer en meer Hogere Techni sche school of H.T.S. genoemd), Machi- nistenschool, Akademie van Beeldende Kunsten enz., en T.H. (Technische Ho geschool op universitair nivo: Delft, Wageningen, Eindhoven). Dit geldt zo wel voor afgestudeerde leerlingen van H.B.S., als U.L.O. en Technische School. Vanzelfsprekend is voor een studie aan de T.H. het bezit van het diploma H.B.S. 5 j. c. B. vereist. Voor de andere opleidingen kan volstaan worden met diploma U.L.O. of Technische School. Het verbouwen van suikerbieten is voor vele streken daarom zo aantrel-c- kelijlc, crndat de bietenprijs reeds lang voor de uitzaai vaststaat en Iret gewas suikerbieten een gunstige financiële op brengst geeft. Deze beide factoren worden vaak als beslissend aangezien bij het opmaken van het zaaiplan. Daarnaast zijn er evenwel nog andere factoren, welke mede punt van over weging dienen uit te maliën om tot een verantwoorde verbouw te geraken. De suikerbiet dient te passen in het vruchtwisselingsschema, terwijl het zo vroeg mogelijke tijdstip van zaaien bepalend is voor vele gronden; verder is de watervoorziening van de in te zaaien percelen, vooral op de Iro- ger gelegen gronden, van beslissende betelcenis; het jaar 1959 heeft dit weer eens in het bijzonder aangetoond. De geringe schieterneiging van de toegelaten rassen maakt het mogelijk vroeg te zaaien; door het advies van het grondonderzoek op te volgen kan vaak op de post meststoffen bezuinigd worden. Door het kiezen van rassen, welke vi'oeg het veld dekken is een eerste voorwaarde gescliapen om het schadelijk optreden van de vergelings- ziekte te beperken. Bij een krappe arbeidersbezetting in het voorjaar kan een ras genomen wor den, dat door een lioog percentage één- en twee-kiemige zaden arbeidsbespa rend werl5;t bij de eerste verzorgings- werkzaamheden; gedacht wordt hierbij aan het ras met ver-uit de hoogste eco nomische opbrengst, de Kleinwanzlebe- ner Polybeta, welke door liaar gunstig wortelgevi/icht en hoog suikergehalte zelfs voor de vroegste leveringen ge schikt is en door haar hoge opbrengst aan lang-groenblijvend blad ook op de gemengde bedrijven voor verbouw spe ciaal in aanmerking komt. Vele verbouwers, die een proef geno men hebben met nieuwere rassen, ko men hierop terug en verbouwen weer de als oogstzeker bekend staande oude re rassen, waartoe eigenlijk alleen nog de Klein Wanzleben E behoort, welke het prestatievermogen van de polypoï- de' rassen volledig kan bijhouden en RIJMEN VAN TIJMEN Veel honden zijn der hazen dood! Als ik het zo bekijk. Dan was de jachtlust wonder groot, In 't dorp Sint Maartensdijk. Men heeft zo vlak voor oudejaar. Er vreselijk geschoten. De drijfjacht was er weer in trek, Bij kleinen en bij groten. Maar als men dan het haasje is. Dan valt zoiets niet mee. Dan is het ook in hazenland. Wel ver van pais en vree. Ach ja, men kiest het hazenpad. Met velerhande bochten. Want om te zijn of niet te zijn. Daar meet wel om gevochten. Met dit zo droevig resultaat. Dat er drie honderd zeven, In korte tijd gesneuveld zijn Ten dode opgeschreven! Nu spraken dus de jagers eens. Hun onvervalst latijn! Bij zulk een aantal mag men wel. Heel opgetogen zijn. Nu is de rust dus weergekeerd. De jacht is afgesloten. En wat er nu in hazenland, Nog rondspringt op vier poten. Geniet alweer een tijd van rust, Behalve dan de strik! En zo is het ook voor een haas. Maar altijd schrik op schrik. Tij men. Het Wetenschappelijk Genootschap konat vrijdag 15 januari, des nam. 8 uur bijeen in de aula van de R.H.B.S. te Middelharnis. Als spreker zal optreden prof. dr. M. A. Beek van Amsterdam met het on derwerp: „Aspecten van het oude en nieuwe Israël". voor middenvroege en late leveringen het aangewezen ras is. Een verantwoorde oppervlakte sui- Iterbieten per bedrijf en het zaaien van die rassen, welke economisch het hoogst gewaardeerd worden, vormen mede de grondslag van een verant woorde suikervoorziening van ons land. Dezer dagen zullen vele huismoeders in de brievenbus 'n mooie folder l ben gevonden, waarop een bruine melkfles stond afgebeeld. Met ingang maandag 11 januari zal deze bruine fles n.l. worden geïntroduceerd door Koninklijke Hollandia Fabrieken van Melkprodukten en Voedingsmidd N.V. uit Vlaardingen, die ook vestigingen heeft te Goes, Oud-Gastel en gen op Zoom. De verpakking van melk in een bruine fles is geheel nieuw Nederland; Hollandia is de eerste die er mee op de markt komt. En j proeven hebben uitgewezen met groot succes. Waarom is een bruine fles beter? Hetis wetenschappelijk vastgesteld, dat de inwerking van daglicht op ge pasteuriseerde melk zeer nadelig is voor dit tere produkt; niet alleen ont staat liierdoor een minder aangename smaak aan de melk, doch ook het vita minegehalte loopt terug. De bruine fles n.l. houdt de ultraviolette stralen tegen voor 80 procent (de witte voor 30 pro cent), zodat bepaalde oxydatie-proces- sen, die smaakbedervend werken, niet kunnen plaats vinden. Het Nederlands Zuivelinstituut heeft in haar maand blad 14 mrt. 1959 over de invloed van daglicht op de melk geschreven, waar na Holandia in haar laboratoria uitge breide proeven heeft genomen, waarbij kwam vast te staan, dat de smaak van de melk in een bruine fles veel beter werd bewaard en als tweede groot voordeel, een langer behoud van vi taminen, die aan de melk zulk een hoge voedingswaarde geven. In cyfers uitgedrukt komt dit hierop neer: bij melk in een witte fles ge plaatst in direct zonlicht loopt vitamine c in 3 kwartier tij ds terug van 11.3 mil ligram tot 0.2 milligram. ïn een bruine fles duurt dat bijna vier uur. De HoUandiafabrieken kunnen er trots op zijn, dat zij de eerste zijn die de bruine fles op grote schaal in de lian- del brengen. West-Brabant en Zeeland hadden daarvan de primeur; uit een verkoop-statistiek hebben wij gezien, dat de omzet in deze provincies aan merkelijk is gestegen; men prefereert NED. HEKV. KEEK Beroepen te N.-Lekkerland T. Lange- rak te Vinkeveen. Aangenomen naar Elspeet A. J. Tim mer te Huizen; Bedankt voor Raamsdonk J. v. 't Ende te Noordeloos. Ds. A. J. Jorissen te Oudshoorn, die de benoeming tot jeugdpredikant in de sector van het Herv. Geref. Bondsleveh aannam, lioopt 10 april afscheid te ne men en 11 april te Utrecht als zodanig intrede te doen. De heren S. Assenbergh te Lunteren, G. Schaap te Huizen, A. Schipper te Ede en .1. Voordouw te Bodegraven slaagden voor het kand. examen theo logie. Respectievelijk in februari en juli hopen dit jaar zich 18 kandidaten van de Geref. Bond beroepbaar te stellen. BcSft: Ondanks het ongunstige advies van het ministerie van predikanten, be sloot de l5:erkvoogdij de Nieuwe Kerk beschikbaar te stellen voor een kerst- sarnenkomst, waarin o.m. een Roomse voorganger optrad. De predikanten ds. L. Vroegindewey en J. v. Rootselaar hebben hiertegen een gemeenschappe lijk protest laten horen, want zij oor delen bedoelde samenkomst in strijd met de H. Schrift en de Catechismus en voor de trouwe belijders ergernis wekkend. Ds. E. de Lint te Llenden is in een ziekenhuis opgenomen en zal enige tijd rust moeten nemen. Loosduinen. Voor de Herv. Gerefor meerden is er geen plaats in de kerk te Loosduinen, maar thans zal wel een vrijzinnig predikant beroepen worden. Nieuwe predikantsplaatsen: Te Hars kamp (gem. Otterloo), Voorthuizen, 't Harde (gem. Oldenbroek) en Lunteren zullen nieuwe predikantsplaatsen ge sticht worden. Noord-Oostpolder. „Het Gereformeer de Weelïblad' 'bericht, dat thans niet minder dan negen predikantsplaatsen in de Noord Oostpolder zijn gesticht. Acht hiervan worden ingenomen door Midden Orthodoxe predikanten en één is vrijzinnig. Ook hier is blijkbaar voor de Herv. Geref. richting geen plaats. (Alleen mogen zij er voor collecteren). De verwa.rring en verwijdering' onder hen, die op enigerlei wijze de Geref. gezindte zijn toegedaan, neemt eer toe, dan af, ondanks alle (goed bedoelde) pogingen om het tegendeel te bereiken. Zo is er onlangs een samenspreking ge weest tussen enkele predikanten van de Geref. kerken (sjmodaal) en vrijge maakt. Van de zijde der laatsten is hier tegen v/eer protest aangetekend, bij monde o.a. van dr. Jasperse uit Leiden, die de verzuchting slaakt: „Zijn onze Gereformeerde kerken (vrijgemaakt) soms niet meer de wettige kerl^en al léén, waarvan Art. 28 N.G.B. zegt dat allen schuldig zijn zich zelven daarbij te voegen?" „De Wekker", het orgaan der Chr. Geref. kerken haast zich te vragen of ook zij dan niet de wettige kerken zijn. „Het (Herv.) Geref. Weekblad" tekent hierbij o.i. terecht bij aan: „Wij zullen hierbij een bescheiden Hervormde op merking maken: Zou het niet beter zijn om ons niet te veel op de borst te slaan maar te treuren over de verdeeldheid en verscheurdheid der kerk van Chris tus? En ons zelf te onderzoeken of we een levens lidmaat van die kerk zijn! GEKEF. KERKEN Beroepen te Stad aan 't Haringvliet kand. A. v. d. Zwaag te Groningen; Zuidland A. Baayen te Zuid-Beyerland; Smilde A. Klapwijk te.Paessens; Bols- ward T. Hagen te Deventer; Aduard W. de Ruiter te Idskenshuizen. Aangenomen naar Landsmeer J. van Wattum te Midwolda; Nieuwer Amstel D. V .d. Meulen te Eefde; Tholen J. C. van Egmond, kand. te Rijnsburg. Bedankt voor Werkendam S. Hoek stra te H. I. Ambacht; Ferwerd S. Gre- ving te Wildervank; Berlikum R. Pe tersen te Oudemirdum; Den Bommel kand. J. v. Egmond te Rijnsburg. CHE. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam en St. Jans- klooster M. Roos te Alphen aan de Rijn; 's-Gravenmoer C. v. d. Zaal te Harlin- gen. Aangenomen naar Midwolda H. Wes terterp te Wormerveer, die bedankte voor Doesburg. Zieriksee: De kerkeraad verwierp een verzoek om in het verenigingsgebouw tijdens bruiloften sterke drank te mo gen schenken, doch verlaagde de huur prijs ervan. Ds. L. Beekamp t Op 87-jarige leef tijd overleed te Meppel de em. predi kant ds. L. Beekamp, zwager van de reeds lang overleden prof. de Bruin. Deze beiden behoorden tot de voortrek kers der huidige christelijk gerefor meerde kerken. Ds. Beekamp werd op 30-jarige leeftijd predikant en werd in 1902 te Delft in het ambt bevestigd door wijlen ds. J. Wisse. In 1906 vertrok hij naar Arnhem, welke plaats in 1916 voor Amersfoort verwiseld werd. Vervolgens stond hij te Rozenburg, Harlingen 'en Meppel (1929- 1943) waar hem emeritaat verleend werd. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam M. Blok te Rijssen; Werkendam P. Honlioop te Yerseke. Bedankt voor Letlibridge C. Hegeman te Genemuiden. Ouderlingen conferentie: Op 23 jan. zal D.V. in het vergaderlokaal van de kerk aan de Boezemsingel te Rotterdam een ouderlingen conferentie gehouden worden. Referent is ds. G. Zijderveld te Capelle aan de IJssel. De bevestiging en intrede van ds. H. Rijksen te Gouda zal D.V. op woensdag 27 januari plaats hebben, 's Middags om 3 uur de bevestiging, door ds. L. Rijksen te Rotterdam en 's avonds om 7 uur de intrede. VARIA. Er is laatst een aardig boekje uitge komen van de hand van Henk de Jong, geen onbekende voor de lezers van Eilanden-Nieuws. Het heet „Preekstoel op, preekstoel af en bevat tal van anec dotes over bekende en minder bekende predikanten. Zo wordt er ook een hoofd stuk gewijd aan de tijdsduur der pre diking. Dit schijnt alle tijden door een punt van discussie geweest te zijn. Zo is er ook een periode geweest, dat deze tijdsduur bepaald werd door een zand loper, welke naast de preekstoel hing. Was deze zandloper leeg, dan beteken de dat, dat ook het einde van de kerk dienst daar moest zijn. De heer de Jong verhaalt nu, dat de bekende ds. Lede- boer, wanneer de zandloper leeg, maar hij nog niet uitgesproken was, deze weer placht om te draaien, met de woorden: „Broedertjes, we nemen nog een glaasje". de bruine fles boven de witte, en in hoofdzaak, omdat de melk „lek; der" is. In Denemarken en Finlani de bruine fles al heel gewoon gev, den, terwijl deze ook in Amerika gang maakt. Deze week zullen diverse melkslijt de bruine fles, waarin laaggepaste seerde melk met de hoogste voedin waarde dus bestemd voor bnmid' lijke dagelijkse consumptie ook Flakkee invoeren. De Hollandia-produl^ten zijn op f\ kee wel bekend, ook uit de regelma! advertenies in ons blad en omdat bruine melkfles ook op ons eiland heel nieuw is, geven we deze uita zetting. De bruine fles is voor de fabrikan: wél duurder van inkoop, maar meerkosten neemt Hollandia voor eij rekening. De gr-otere omzet, die n; bewezen is door de bruine fles wol verkregen, zal die meerprijs wel ccr 1 penseren. i Wel moeten wij opmerken, dat m„, in de bruine fles afhankelijk blijft i de temperatuur en op een koele pla dient te worden gezet. Het is niet dat de melk langer goed blijft dan een witte fles, maar wel de twee gii voordelen heeft, n.l. de natuuilij smaak en behoud van vitamines. U melk, uit een bruine fles zal men neg meer mans zijn. Prima en niet te evenaren Een zeker Predikant, Was in het dorp gekomen. Maar was niet erg bemind. Bij alle ware vromen. De „fijnen" schold hij uit, En gaf ze vreemde namen. 't Zijn „kruipers" „femelaars". En zonder zich te schamen. Voegt hij maar keer op keer, Hen harde woorden toe. Hij werd, als 't daar om ging. Van 't preken nimmer moe. Eens moest hij over varen. Dat was een hele toer. De veerman, een der fijnen. Stond ditmaal aan het roer. En op het kleine bootje. Daar vlotte 't saam zo niet. Tot dominee dan eensklaps. Twee rode tonnen ziet. Nu vraagt hij aan de veerman, Wat dat voor dingen zijn. En deze had al spoedig. Een antwoord in z'n lijn. Het antwoord luidt: „Die tonnen, Zijn bakens dominee. Ze v/ijzen mij de richting, 't Is zo gesteld er mee: Dat ze de weg wel wijzen. Als menig Predikant, Maar zelf de weg niet weten, Kijk, daar is d'overkant." De dominee zegt niets meer. Ziet rood van ergernis. Hij merkt wel, hoe gevat soms, Zo'n fijne veerman is! BRUINISSE Ds. van den Brink gaat naar Deiï Haag. Aangenomen het beroep naai 's-Gravenhage door ds. H. van den| Brink alhier. 8. Zacht schudde de boswachtersvrouw weer het hoofd. „Zeker, Herbert, je hebt de belangen van je heer trouw be hartigd, maar hun eisen en bevelen gin gen nooit tegen je gemoed in, veeleer strookten ze volkomen met eigen nei gingen en begeerten. „Doch nu dingen van je gevorderd worden, die tegen je gemoed ingaan, hoewel je niet kunt zeggen, dat er iets onrechtvaardigs in is, nu komt je on middellijk in opstand, nu kun je niet dienen. O Herbert, ik vrees zo, dat voor jou de tijd van verzoeking zal komen; tracht toch je handen te vouwen en God te bidden om bewaard te blijven voor verkeerde daden; slechts in Zijn kracht kun je de duivel van haat en verbit tering weerstand bieden, als hij je aan port tot verzet en geweld. Bid om vrede, voor je ziel door 't geloof in die Heiland die de gestalte van een dienstlinecht wilde aannemen, hoewel Hij de Heer was van hemel en aarde." Een hoestbui onderbrak haar woor den, en de boswachter stond op van zijn stoel en kwam naast haar staan. Weer was er angst en onrust in zijn scherpe ogen, want hij zag wel, dat een bloed vlek de zakdoek rood kleurde, die ze tegen de inond had gedrukt. „Trui heeft gelijk, moeder," zei de jager met zacht verwijt, „je moet niet meer in de avondlucht op de bank gaan zitten." Een zucht ontsnapte de lippen van de boswachtersvrouw; ze wist het wel, dat de woorden, welke ze zoeven tot haar man had gesproken, vrijwel langs hem heengegaan v/aren zonder zijn gemoed te treffen. Dat hoesten, die bloedvlek echter, deed zijn hart beven en zijn bruine wangen verbleekten, omdat hij vreesde haar te verliezen, die hem zo dierbaar was. Het duurde thans niet lang meer of het avondeten dampte op tafel. Slechts met moeite en op herhaaldelijk aan dringen van haar man, gebruikte de boswachtersvrouw er een weinig van. Het avondeten was spoedig afgelopen en moeder nam de Bijbel van de oude latafel en reikte hem Jos toe. 't V/as een vaste gewoonte, dat Jos 's avonds, voor men zich ter ruste legde, een hoofdstuk voorlas uit Gods Woord. Moeder had dat zo gewild en van het ogenblik af, dat de knaap duidelijk kon lezen, Vv'as er geen avond geweest, dat hij Iret niet had gedaan. „Wat zal ik lezen, moeder?" vroeg de jongeling, terwijl hij de bladen door de vingers liet glijden. „Waar dat pauwenveertje ligt, Jos", was haar antwoord en dat wees het ze vende hoofdstuk van Mattheüs aan. Kwam het door het gesprek, dat zo even gevoerd was of misschien door het zienderoog verergeren van moeders kwaal, dat Jos Wendels met veel meer ernst en aandacht las dan anders? Helder en klaar klonk zijn jonge, krachtige stem door de stilte van de woonkamer en al bewoog zich geen spier in het gebronsde gelaat van de boswachter, toch leek het hem, of wat zijn jongen las voor hem alleen was bestemd. „Met v/elk oordeel gij oordeelt, zult gij geoordeeld worden." Oordeelde hij zijn meester niet? En zag hij niet een balk in diens oog, zon der te bedenken, dat ook liij, Herbert Wendels, zijn gebreken had? „Gaat in door de enge poort; want wijd is de poort en breed is de wég, die tot het verderf leidt," klonk het verder. Zou hij eens die nauwe weg betre den? Of zou hij straks ,als de storm over hem losbarst (want de boswach ter gevoelde, dat die storm in aantocht was) voortjagen op dat brede pad? „Bidt en u zal gegeven worden.' Bid om vrede voor je ziel, had Marie daarstraks gezegd. Zou hij daarom bidden? En weer klonk hem de koude, snijdende stem van zijn landheer in de oren „Gij hebt slechts aan mijn opdracht te gehoorzamen zonder meer." Bij die herinnering was elk spoor van vrede verdwenen uit zijn hart, om plaats te maken voor opstandige bitterheid. Reeds lang nadat men was ter ruste gegaan in het oude jachthuis, lag Her- bert Wendels nog in zijn bed te woelen; hij kon de slaap maar niet vatten. Daar voor kwelden hem te veel de gedachten aan hetgeen hem de toekomst zou brengen, en zonder dat hij het wist, dacht de jager weer hardop evenals of hij rondliep in het eenzame bos. „Liever schiet ik hem door het hoofd dan mij te laten behandelen als een laf fe lakei, die nog pluimstrijkt als zijn heer hem een schop geeft." Zacht streek de nachtwind door de hoge eikenkruinen en in het bos klonk schel en scherp de kreet van een roof vogel. „Ha!" mompelde de jager grimmig, „die daar is vrij en buigt zich voor nie mand, men kan hem neerschieten, maar anders leeft en sterft hij in vrijheid in het bos, door niemand gel^necht." Het scheen alsof die ontboezeming Wendels' gemoed wat had opgelucht. Als naar gewoonte luisterend naar de geluiden en de nachtelijke stemmen van het woud, daalde tenslotte de slaap neer op de boswaclrter van de Olden- born. Zijn onrustige geest werkte echter voort in sombere droombeelden, die in bonte warreling hem weer datgene de den aanschouwen wat de ganse dag zijn hersens had vervuld en hem alle ge moedsrust ontroofde. NIEUWE HEREN NIEUWE WETTEN III. Reeds lang genoeg wist boswachter Wendels, dat de kwaal, die de krachten zijner vrouw sloopte, langzaam maar zeker voortwoekerde; en er waren de laatste tijd ook wel kentekenen geweest die er op wezen, dat het uur van schei den niet zo heel ver meer af kon zijn. De boswachtersvrouw zag het zelf zeer goed in en meer dan eens reeds had ze getracht haar man en ook Iraar jongen voor te bereiden op hetgeen niet zo lang meer kon uitblijven. Maar ach, ze beefde er voor terug, verder op het naderend afscheid in te gaan. Ze had getracht, hem te troosten met haar stil maar onwankelbaar ge loof, getracht hem iets te doen gevoelen van haar berusting in Gods ondoor grondelijke wil; doch Herbert Wendels kon haar zielevrede niet begrijpen en] hij zag niets anders dan het dreigende, donkere graf, dat de vrouw zou opne-j men, die hij boven alles ter wereld lief had. I Onverwacht viel op zekere dag de; slag, zo onverwacht, dat noch de bos wachter, noch zijn zoon aan het sterf bed stonden, toen de dood de boswacli- tersvrouw overviel. Op haar gewone, rustige manier deed ze haar huiselijke bezigheden, en ook de oude meid was in de huiskamer aanwezig, toen de huisvrouw door een hevige hoestbui werd overvallen. Dadelijk hield ze de zakdoek tegen de mond doch die zakdoek kon net bloed niet stelpen, en de oude Trm sprong terechtertijd toe om haar in de armen op te vangen, toen ze ineenzonli. Het bloed golfde haar uit de mond, en in de armen der radeloze oude vrouw, geraakte ze bewusteloos. Alleen, want er was geen hulp m de onmiddellijke omgeving, legde Trui de boswachtesvrouw op haar bed en vloog toen de deur uit om hulp te halen. De eerste die ze ontmoette, was een tuinmiansjongen, en die zond ze vlu» naar de woning van Kors Waveling mei de boodschap, dat er een ongeluk ge beurd was in het jachthuis, en dat vrouw Waveling zo spoedig mogenJi? komen moest en een jongen meebren gen om naar boswachter Wendels en diens zoon te kunnen zenden. De ra| was de burgemJ hield, lip uit gaalT woning^ het verl stemmej van 5 Na ai gemeesf bed stoJ meentell dankte die in zijn kod len uitsl Allerif volkingj terugga! 2186 opj zonderil volgenc ten (52)1 aantal tegen e{ op 49 zoeken ook, dal werkzoi Het n.l. 28 vrouwe 2 gezin vrouwe persene verbanc naar h dat de wil de men. Er zil hoger is) Spr komen( dat de 23 over en 18 b de mee opstelle van d( leerzaa Woni de won Al noe een gui gesprol ningen, doorsta zal mo ningzot dan wc nig ru] Bij die hebben trouwp groot c college gen di' hen, d ding a toewij 2 meer i met d alleen de toe betreft wijzen ze zijl de WO past n Ged. een ja van ee daard( gelijk in 195' enige liere b geblev een gr den. H keerde leden, hebbei ning liere l Met 1959 o maal

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 2