r goed sluitende r St. Philipsland stelde een begroting 1960 vast ■B&JJ'NJ'IJ1J.UJJ1.M'B ^|pmiiiatiiiir»»iii'fiiiiii a^eiit(@) ¥^ii pol Uw brandverzekertrig Ass.Mij. ,,Nieuw Rotterdam'" Hypotheken V. Vrouwen op basis Bieuwe waarde, Ziekenhuis- en Operatie verzekering enz. enz. Sluit u (zonder angst voor de kleine lettertjes) het veiligst bij: kantoor Goeree-Overflakkee Tel. 01877-550 Meiissant „De Toekomst" „^^^/-Veï m4,net4.ttH,i-é^ Officieel agent voor Goeree-Overflakkee Fa. WITVLIET, Zandpad 13, Niddelharnis, Tel. 2073 Alle merken camera's en toebehoren Fotohandel J. Zandstra Biz. 4 „BIIiANDKN-NIXUWS" In de laatste raadsvergadering van 1959 met alle leden tegenwoordige her dacht burgemeester L., J. de Jonge in zijn openingswoord het overlijden van het oud-raadslid A. W. Beurkens die van 21 nov. 1922 tot 6 sept. 1927 lid van het gemeentebestuur was. Enige jaren was de overledene ook controleur iiij de werkloosheidswet en tijdens de laatste oorlog distributieambtenaar. Spreker hoopte dat God weduwe en kinderen zou sterken in dit zware ver lies. Schoolradio Behandeld werd vervolgens het ver zoek van het chr. schoolbestuur in An na Jacoba Polder om een aantal leer middelen beschikbaar te stellen als landkaarten, stempels, atlassen en een schoolradio. B en stellen voor het ver zoek in te willigen. Weth,. Reijngoudt zegt dat hij alleen bezwaar heeft tegen de radio. Spr. acht het niet nodig, want zoveel goeds komt er niet uit het toestel. Dhr. Beurkens begrijpt dat weth. Reijngoudt princi pieel tegen is, maar heeft hij de uitzen- dingen van de schoolradio wel eens ge hoord? Ze zijn voor kinderen uiterst leerzaam. Dhr. Quist is dezelfde mening toege daan.' Hij meent dat dit voor wejh. Reijngoudt, die het nooit heeft gehoord, niet te beoordelen is. Dhr. Verwijs vraagt of weth. Reijngoudt zelf een ra dio bezit, wat deze bevestigend beant woord. Toch blijft hij bij zijn mening dat er weinig goeds doorkomt. Weth. Mol wijst er op, dat de school radio in onze tijd een gewoon leermid del is volgens de L.O.-wet. Wijst de raad het af, dan kan men in beroep en moeten de gelden toch worden ver strekt. Hierna wordt met algemene stemmen besloten het verzoek in te willigen, behoudens de stem van weth. Reijngoudt. Gemeentewapen In het Provin ciehuis. De voorzitter merkt op, dat hij dit onderwerp nogmaals op de agenda heeft geplaatst als gevolg van een verzoek van een tweetal raadsleden. Zij willen de bedoelde 500,alsnog beschikbaar stellen. B en w het is bekend,, vinden het jammer, dat hetverzoek destijds met meerderheid van stemmen door de raad werd afgewezen. Het is na melijk volgens het college een eer met enige andere gemeenten uit Zeeland voor dit doel te zijn uitverkoren. De heer Nelisse zegt er het nut niet van in te zien. Het kost uiteraard 500,en waar is het goed voor. De voorzitter dringt er nogmaals op aan het verzoek in te willigen. De heer Verwijs begrijpt deze han delwijze niet goed. Wij zijn toch se rieuze mensen en geen kinderen, die vandaag voor en morgen tegen zijn. Daar zit iets achter. Dat b en w er voor zijn kan spreker zich indenken. Daarom zal het ook wel voor de tweede maal op de agenda zijn geplaatst en moge lijk is er ook druk uit de gemeente uit geoefend. Dhr. Beurkens meent dat vorige spre ker gelijk heeft. In de gemeente en de Polder zijn er een aantal mensen, die zeggen: dat wapen moet in het pro vinciehuis komen. Als de raad het niet doet, dan doen wij het. Hij zou het een schande vinden, wanneer de raad het niet deed en het wapen dus niet door de gehele bevolking werd geschonken, maar door een groep burgers, daarom heeft spreker tot de voorzitter gezegd, dat zijn fractie de C.H.U. haar stem wil wijzigen en het voorstel steu nen. Ook de heer Quist zou deze ge volgen een klap in het gezicht van de raad vinden en het staat vast, dat dit gebeurt, wanneer de raad het niet wil. Weth. Reijngoudt wijst er op, dat het dagelijks bestuur er wel het nut en eer in zag. Dhr. Beurkens, merkt op, dat weth. Reijngoudt nog door weth. Mol tot de orde moest worden geroepen bij die stemming, omdat hij tegen zijn eigen voorstel was, waarop de heer Reijngoudt antwoordt, dat zulks een vergissing was. Hierna wordt het voor stel om de 500,voor het gemeente- wapen in het provinciehuis beschikbaar te stellen met 5 tegen 2 stemmen (van de heren Verwijs en Nelisse) aangeno men. Verhuur tuintjes Een aantal tuintjes aan de Wilhelmi nastraat en de Sluisblok kunnen wor den verhuurd. De voorz. wijst er op, dat de volgorde van in aanmerking ko men is bepaald naar de gezinssterkte. Na enige bespreking hierover gaat de raad daarmee akkoord. Geen bezwaar is er vervolgens tegen wijziging van het ambtenarenreglement. Een garantiebe- sluit wordt genoment.b.v. het Bejaar denhuis „Ten Anker" in Tholen. De stichting wil door het aangaan van een vaste geldlening de rente doen vermin deren. St. Philipsland zal voor 6237, garant zijn. Dhr. Beurkens vraagt of er al grond door de Stichting is verkocht en of deze garantie een onderdeel is van de reeds bestaande garandering. De voor zitter zegt dat het daarop neerkomt. Inplaats van een bedrag voor kasgeld lening wordt nu een groter bedrag voor vaste geldlening gegarandeerd. Be zwaar is hier verder niet tegen. Van verschillende personen wordt door de gemeente het erfpachtsrecht overgenomen. Hierna volgt intrekking van een besluit van 15 april 1955 tot aankoop van het z.g.n. blote eigen domsrecht van 9.17 are straat en erf, in eigendom bij notaris E. D. v. d. Vel de te Tholen tegen de totaal prijs van 11,25. Een nieuw besluit was nodig voor een strookje grond, van bakker Stols, waarop een straat is gelegd. Een zesklassige school Er is een schrijven van het hoofd der 0.1. school, dat volgens het ministerie van O. K. en W. het 7e en 8e leeijaar moet verdwijnen en het een 6 klassige school moet v/orden. De kinderen van de 7e en 8e zouden ondergebracht moe ten worden in de huishoudschool te Bruinisse, de ulo en technische scliool te Steenbergen. Er kan tijdelijk onthef fing worden gevraagd, zodat de kinde ren hier kunnen blijven. De heer Ne lisse m.eent dat ontheffing vragen een dringende eis is. Kinderen die niet ver der studeren, kunnen beter hier naar school gaan. De raad besluit dan de ontheffing aan te vragen. Van de ge meentelijke instelling Sociale Zorg is bericht ingekomen, dat dhr. Andr. Neele aftredend en herlïiesbaar is. Te genkandidaat is dhr. L. Geluk-de Kok. Na stemniing is eerstgenoemde herko zen. Aangegaan wordt een overeen komst met het Alg, Burger Gasthuis omtrent de verpleging van patiënten, lijdende aan een besmettelijke ziekte, welke regeling tot dusver met de ge meente Bergen op Zoom liep. De heer Beurkens vraagt of hieraan kosten zijn verbonden. De voorzitter antwoord dat het 1 cent per inwoner is als een vaste bijdrage. Een rekening courant overeenkomst wordt aangegaan met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten tot een bedrag van maximaal een ton. De gemeentebegroting 1957 wordt op de volgende cijfers voorlopig vastge steld. Gewone dienst ontv. 470.985.57, uitgaven 458.204.45, batig saldo 12,781.12. Kap. dienst ontv. 980.935.86 uitgaven 1.230.590.52 nadelig slot 249,654.66. De rekening 1958 van So ciale Zorg sluit in ontv. en uitg. met een bedrag van f 8652,11. En de begro ting 1960 van deze instelling met 11.702.76. De heer Beurkens vraagt waarop de begroting belangrijk hoger ligt. De voorzitter antwoord dat het ver band houdt met opname van een kind in een instelling. De gemeentebegroting De voorzitter vraagt wie hierover al gemene beschouwingen wenst te hou den. De heer Beurkens zegt wel enige opmerkingen te willen maken. De voor zitter wijst er op, dat tijdens het on derzoek de begroting post voor post is behandeld, wat verhelderend heeft ge werkt. De heer Beurkens vraagt of er nu enige kans bestaat, dat de bouw van het nieuwe gemeentehuis in 1960 wordt verwezenlijkt. De voorzitter gelooft dat stellig, de plannen en goed_keuringen zijn nu in vergevorderd stadium. Vorige week kwam er nog een ambtenaar om alles op te nemen, ook het oude gemeente huis. Al ligt er een stapel aanvragen op het ministerie te wachten, meende die ambtenaar toch, dat St. Philipsland als rampgemeente wel voorrang zou krijgen, mede omdat het nieuwe ge meentehuis als verenigingsgebouw wordt bestemd. De heer Beurkens vindt voorts de reiskostenpost voor b en w te laag ge raamd. Men moet dikwijls op de deur kloppen, inzonderheid ook met het oog op het industrieterrein en reizen kost nog altijd geld. De voorzitter antwoord, dat het punt industrieterrein behoorlijk warm wordt gehouden. Deze week is er nog een be spreking over gevoerd. Wel vindt dhr. Beurkens, dat er te veel gemeentewerklieden zijn. Dat gaat te veel kosten met 8,per inwoner. Ook is de bezetting van de secretarie te zwaar en de bureaukosten te hoog. Spreker weet van een gemeente waar dit alles veel goedkoper ligt. De voorzitter ontkent, dat het hier in dat opzicht een dure gemeente zou zijn. Vergeet niet, dat men zonder werkmensen de straten er niet bij kan laten liggen zoals ze nu doen. Alles, behalve in de Stationsstraat, gebeurt door eigen krachten en op de secretarie is geen te grote personeelsbezetting in vergelijking met andere soortgelijke gemeenten. Weth. Mol erkent dat er wel gemeen ten zijn met minder gemeentewerklie den, maar daar moet dan ook al het werk worden uitbesteed, schakelen Heide Mij in. Wij hebben zelf het on- derhoudj ook van de plantsoenen. Ook deze spreker stelt dat de bezetting ter secretarie niet te hoog gegrepen is. Weth. Mol begrijpt wel, op welke ge meente dhr. Beurkens doelt. Daarover heeft hij pas nog een artikel gelezen. Vroeger kon er in die gemeente niets, nu alles, omdat er 2 departementen achter staan, die dat mogelijk maken. Dhr. Beurkens zegt er anders wel voor te voelen een bureau in te scha kelen, die nagaat op welke wijze het goedkoper kan. De heer Verwijs merkt op, dat de Stationsstraat er keurig bij ligt, maar dat in de raad was besloten het trot toir door de gemeentedienst te verleg gen. Het schijnt evenwel dat zelfs de trottoirbanden nog niet zijn aangekocht. Daarover is deze spreker ontstemd en stelt vast dat de opzichter hierin te kort is geschoten. Wij hadden het beter kun nen aanbesteden, dan was het al klaar geweest. De heer Beurkens meent, dat dhr. de Korte een besluit van b en w niet moet kunnen negeren. De „Centra le Dienst Noord-Zeeland" zit spreker dwars. Hij zou veel liever een eigen op zichter hebben, maar verzucht de heer Beurkens: hoe komen we daar af. Weth. Reijngoudt meent dat de oplossing is een bijeenkomst van alle gemeenten te beleggen: met Vs meerderheid kan de Centrale Dienst worden ontbonden. De voorzitter: maar dan zijn we er niet af. Dan gaan de ambtenaren op wachtgeld en mogen de gemeenten er aan betalen. Hij wijst voorts op de moeilijkheden, waarom het door de heer Verwijs bedoelde trottoir er nog niet ligt. Weth. Mol stelt, dat het niet aan dhr. de oKrte ligt, die hen straatherstel had opgedragen. De burgemeester was echter van mening, dat werk op de ha ven harder nodig was. Dat heeft meer dere weken in beslag genomen. Daar over was dhr. de Korte niet weinig ont stemd, aldus weth. Mol. En daarmee zijn de opmerkingen over de begroting 1960 gemaakt, die als volgt voorlopig wordt vastgesteld op in de gewone Binnenkort begint de opleiding tot te Rotterdam. Aanstellingseisen: Leeftijd 21 t/m 28 jaar. Minimum-lengte 1.73 m. Leeftijd 21 t/m 28 jaar. Ongehuwd. Minimum-lengte 1.70 m. Afwisselend, sportief werk. Behoorlijk aanvangssalaris. Goede sociale verzorging. i Opleiding voor rijbewijs. Sollicitaties te ricliten aan de Hoofdcommis saris van Politie, Haagseveer 23 te Rotterdam. zowel Ie als 2e en aanvullende hypotheek. VEIE-FINANCIERING. Vrije aankoop, elk bedrag FINANCIERING VAN LANDBOUWWERKTUI- GEN, tractoren en automobielen. NIEUWE TRACTOREN; vrachtauto's en grote landb. werkt. Terugbetaling in 3 jaar. Rente vanaf 4V2''/o. Steeds laagste rentevoet. Discretie verzekerd. Het vertrouwdste adres ook op het gebied van alle verzekeringen. ASSURANTIEKANTOOR KLEIJNSTRAAT 19a TELEF. 57115 Speciaalhuis voor het vakkuaclig leggen van alle soorten linoleums, plastic-tegels, rubber en onder- vioeren In woningen, kantoren, sanatoria, ziekenhuizen, winkels, ateliers enz. enz. Zandpad 86 Telef. 2784 SODDELELARNIS ROTTERDAM-W. 178133 - 37076 dienst aan ontvangsten 478.042,62, uitgaven 475.807,25, batig slot en on voorzien 2235,37. Kap. dienst ontvang sten f 706.680,99, uitg. 915.005,31, nad. slot 208.324,32. Het bedrag per leerling volgens de L.O.-wet 1920 wordt voor 1960 bepaald op 43,48. Het verheugt de voorzitter, dat de begroting 1960 sluitend kon wor- j den gemaakt. Hij dankt de gemeente- ontvanger voor het vele werk, dat hij daaraan heeft gedaan, evenals mej. Kapelle. De kindertoelage-verordening wordt zodanig gewijzigd, dat een ver hoging van 1.53 per kwartaal tot uit drukking komt. Een verzoek van de Matigheidscommissie om een subsidie wordt afgewezen. Aangeboden wordt ter onderzoek de gemeenterekening 1958. De heren T. A. Vaders, A. I. Cla- risse, D. Tichem en L. Abrahamse aan vaardden hun benoeming als lid van de woningadviescommissie. Ontslag gemeente werkman Hierna volgt ontslag van de heer Joh. Quist als gemeentewerkman en grafdelver in de Polder. De voorzitter merkt op, dat dhr. Quist weliswaar geen ontslagaanvrage indiende, maar dat hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftiijd op 1 fe bruari a.s. niet langer kan aanblijven, ook al wil hij dat zelf wel doen. Voor gesteld wordt het ontslag op eervolle wijze te verlenen, waarmee de gehele raad zich kan verenigen. De voorzitter wijst er op, dat deze vakature door de benoeming van een 3e gemeentewerk man, niet meer mag worden vervuld, hetgeen door G.S. is voorgeschreven. Te hoge huur. De heer Verwaal, hoofdonderwijzer van de o.l. school verzoekt verlaging van huur van het door hem bewoond huis. Het is maar een kleine woning, die z.i. met 56,55 per maand veel te hoog ligt. In zijn vorige standplaats was de woning groter met minder huur. De voorzitter wijst er op, dat deze huur is berekend naar de kostprijs door de Centrale Dienst. B en w stellen nu voor deze met in gang van maart 1959 belangrijk te ver lagen. Dhr. Quist vraagt zich af of daarop goedkeuring zal worden ver kregen indien de huur beneden de kost- j prijs komt te liggen. De heren Mol en Quist wijzen er vervolgens op, dat men deze goede onderwijzer graag wil hou- den en daar maar wat tegenover moet stellen. Het is dan toch een zekere bin ding aan de gemeente. Weth. Reijngoudt is ook voor verla ging, al stelt hij vast, dat het niet di rect aan de gemeente lag, dat deze ho ge huur is berekend, omdat het door de Centrale Dienst naar kostprijs is vastgesteld. De woning, die aan de chr. school behoort is ook niet rendabel. De heer Beurkens zou v/illen v-relen hoe de huur door genoemde Dienst tot stand is gekomen. Een verlaging moet ver antwoord zijn. De voorzitter wijst er pp, dat de ge meente deze woning in 5 jaar afschrijft, waarop dhr. Beurkens opmerkt er dan maar een nulletje achter te zetten. Na enige berekening blijkt, dat de woning op 42,50 per maand kan worden ge zet, zulks met ingang van maart 1959. De raad kan zich hiermee verenigen. Subsidieverzoeken van het Hum. thuis front en van de Federatie Nazorg wor den afgewezen. Vergoeding brandweerlieden Hierna wordt een verzoek behandeld van de commandant van de brandweer inzake de schadeloosstelling van zijn j korps. Gevraagd wordt de bestaande uitkering te verhogen, vanwege het i volgen van cursussen. Nu loopt er Vi^eer een langdurige cursus in Noord-Brabant Daarvoor moet men vrij veel avonden i opofferen, t.w. de commandant Stou- ten, de ondercommandant W. Vermeu- I len en de bevelvoerders C. van Schel- 1 ven en M. van Duren. Gezien de liier- voor elders verstrekte vergoedingen is het hier maar heel sobertjes. En daar- mee is de voorzitter het eens. Voorge steld wordt dan ook dit verzoek in te willigen, mede omdat de brandweer bij i wedstrijden in BB-verband toch heel wat blijkt te presteren. De commandant blijft op 300,de ondercommandant op 100,en de bevelvoerders elk 75,per jaar. - Het controlerapport door het verifi catiebureau gaf geen aanleiding tot enige opmerking. Vernieuwing riolering Dertien bewoners van liet Stoofhof en de drie daarachterstaande woningen vragen de riolering te vernieuwen, daar de oude niet meer voldoet. De voorzitter stelt voor om een nieuwe riolering aan te leggen met buizen van 25 cm. Ook de wethouders achten het dringend nodig, al ligt het op particu lier terrein. Het is hier echter zo, dat behoudens 2 alle bewoners daar of v/e- duwe zijn of op AOW zijn aangewezen. De bewoners moeten dan echter 1 a 2 meter van het riool een verlaatput maken en onderhouden. Het gaat om ongeveer 60 meter vernieuwing. De raad verklaart zich met het voorstel akkoord. De heer J. Neele verzoekt om de grond, waarop zijn droogschuur voor gladiolen is gebouwd in erfpacht te mogen nemen. De voorzitter merkt op, dat dhr. Neele eerst aan de gestelde voorwaarden moet voldoen. Daarmee gaat de raad. akkoord. Hierna wordt in besloten zitting over gegaan. Na heropening wordt het ver zoek van de bouwcommissie der Geref. Kerk in de Polder om een bijdrage in de klok en luidinstallatie gedeeltelijk toegestaan omdat de aanvrage voor een verlicht uurwerk, slagapparaat en luid- installatie gedeeltelijk ook gemeente belang is. De raad besluit waarbij dat de bouwcommissie of architect de kos tenberekening moet overleggen. Liggen de kosten 7000,of hoger, dan zal een maximum bijdrage van 3500, worden verleend. Liggen ze lager dan deze 7000,— dan zal de bijdrage SOVo van de kosten zijn. Rondvraag De heer L. Quist informeert naar de uitkering der kolenbijslag door de stichting Sociale Zorg aan bejaarden enz. Is het juist, aldus spreker, dat er minder kolenbijslag is uitgekeerd dan vorig jaar en zijn er ook meer afwij zingen? De voorzitter zegt hiervan niet veel te weten, maar de norm is dezelf de als vorig jaar, n.l. een inkomen van 23000,voor echtpaar of alleenwo- nenden en 1500,voor inwonenden. Er waren 72 aanvragen, 5 zijn er nog nagekomen, in totaal dus 77. De uit kering is hetzelfde gebleven. Dhr. Quist meent dat het niet goed is gebeurd. Er zijn mensen afgewezen, die één of meer inwonende zoons heb ben, die f 15,per week kostgeld be talen aan hun ouders. Die 15,is geen inkomen, aldus dhr. Quist. Spre ker vindt dat er meer gestreefd is om af te wijzen dan om uit te keren, het is niet soepel toegepast. Dhr. Beurkens acht 15,een te laag kostgeld, dan geven de ouders nog een wekelijkse premie aan hun zoons. Dat moeten ze zelf weten, maar een onderwijzer b.v. moet belangrijk meer kostgeld betalen. Dhr. Quist vraagt oi er een onderzoek werd ingesteld, wan neer aan een aanvrage werd getwijfeld. Hij is er niet over te spreken. Toen de raad het in handen had, ging het veel beter en soepeler. De heer Verwijs heeft hierop als lid van Soc. Zorg een uit voerig antwoord. De norm van het jaar lijks inkomen is volgens hem niet l£ laag in tegenstelling met vele ander gemeenten. Hij ziet in het toewijzen geen andere weg, dan die is bewandeld Weth. Mol geeft de commissie in over weging, gezien de moeilijkheden, ook met de bejaarden de inkomen norm, al of niet met medewerking van b en w te herzien. Slot De voorzitter zegt, wanneer er nie mand meer iets voor de rondvraag heeft het de laatste raadszitting van het jaar zal zijn. Met voortvarendheid en in goede verstandhouding zijn de gemeentebe langen in 1959 behartigd. Spr. wenst de raadsleden met hun gezinnen goede kerstdagen toe en een zalig uiteinde van het oude en gelukkig nieuwjaar. Hij hoopt allen in 1960 weer in gezond heid te mogen ontmoeten. Weth. Mol is de spreekbuis van de le den, wanneer hij de voorzitter weder kerig goede wensen doet toekomeH' Daarna sluiting met dankzegging. THOLEN Hoogwater in de week van 10 t^- 16 januari 1960. Z. v.m. 1.50 uur en nam. 2.15 uur; M. v.m. 2.40 uur en nam. 2.50 uui, D. v.m. 3.15 uur en nam. 3.30 uur, W. v.m. 3.55 uur en nam. 4,05 uur, D. v.m. 4.30 uur en nam. 4.40 uur, V. v.m. 5.05 uur en nam. 5,10 uur, Z. v.m. 5.35 uur en nam. 5.45 uui, Volle Maan te O.oi donderdag 14 jan. uur. Sommetsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 6