Kerkgang in Amerika k GÊmr de lekkere ITALIA De laaisie voorlezer op he eiland Tholen r---------"N y Boekbespreking V.. Uitï Uit de kerkelijke pers N.V. Slavenburg's Bank Sommelsdijk gaat een tweede diepvrieskluis bouwen Kinderboekj e I. LUIPAARD JOHANNES DAMASCUS SALPETER PALMSTAD I SBOSETH BETHES DA REHABEAM potplanten 19 cent per rol. Schmmme^E. American Field Service zoeki onderdak voor 60 jonge Amerikanen Bladz. 2 „EILANDEN-NIBUWS" Vrijdag 8 januari 19| Ds. J. T. Doornebal vertelt in zijn brieven over zijn reis door Amerilia het volgende over een zondagse kericgang: Zondag driemaal naar de kerk ge weest, vi^aar ds. Hegeman 7 jaar dienst gedaan heeft. Hij is zelf ook in Ame rika, maar op reis naar het Westen, zo dat ik hem nog niet ontmoet heb. Zijn vrouw is wel hier en wordt door haar oude gemeente zo verwend, dat ze groeit en groeit en niemand haar straks meer herkennen zal. Ik kreeg van mijn gastheer geen toe stemming naar de enige andere kerk te gaan, zodat ik driemaal een leesdienst heb moeten meemaken. Het was de tweedekeer in mijn leven, dat ik een leesdienst heb bijgewoond, maar het was voor mij allerminst een beproeving, want ik hoor liever een goeie preek le zen dan een slechte uitspreken en het zitten in de kerk is mij altijd een vreugde geweest, als de dienst werke lijk goed is. En deze diensten waren dat! Het is een eenvoudige, keurig ver zorgde kerk, dit bedehuis van de Ne therlands Reformed Congregation van Sioux Center. In de morgendienst was ze vrijwel vol. JVIeer dan in enige kerk die ik ooit gezien heb kwam de ge meente op in de geslachten, de ouders met de kinderen, zelfs met de kleinsten. Al bij het binnengaan van de kerk kon je ze horen. Ze praatten en lachten of schreeuwden wat en er ging een dei ning van kinderkopjes door de overi gens zo stille kerk, want de rest van de gemeente zat ook hier rustig en eer biedig. Als een van de kinderen tijdens de dienst al te luidruchtig werd, stond de vader of de moeder, die 't op de schoot had, kalm op en ging ermee de kerk uit en niemand schonk er enige aandacht aan. IVlaar de meeste kinde ren bleken 't kerkgaan wel gewend. Ze zaten wel onder de bank of stonden er bovenop, maar 't ging er allemaal best om door. Eén vader vlak voor me had 't druk met zijn beide dochtertjes duch tig klappen te geven, maar huilen de den ze niet. Ik had 't soms druk met naar ze te kijken, want ze zaten door gaans achterste voren in de bank en deden al hun best mijn aandacht te trekken. Ook de opgroeiende jeugd was goed vertegenwoordigd. Hoewel ze allemaal van Hollandse oorsprong zijn en som migen van hen zomaar uit een dorp op de Veluwe weggelopen konden zijn, was er toch bij de meesten al een op merkelijk verschil met de vaderlandse jeugd. Ze zijn anders gekleed, zwaar der gebouwd en in heel hun doen en laten toch iets anders dan bij ons. Van de drie diensten waren die van de morgen en de av^ind Engels, de mid- dagdienst Hollands. Ze duurden maar kort, maar het waren, in al hun sober heid, goede diensten. De ouderlingen lazen ernstig en eenvoudig en er ging echt wat van uit. De morgenpredil^atie werd gelezen door ouderling v. Voorst, die voor het eerst weer dienst deed na langdurige en ernstige ziekte. Het gaf aan deze morgen een bizonder karakter, maar ook de anderen waren goed. Na de middagdienst was er een groot gezelschap in het huis waar ik thee dronk, een echt Hollands gezelschap, zoals de vromen dat vroeger plachten te houden, en zoals ik 't ken uit mijn jeugd. De zaken van het geestelijk le ven werden er besproken en ik was blij het nog weer eens op deze manier mee gemaakt te hebben, al was het jammer, dat ook hier het gesprek meer dan eens in een discussie dreigde te ontaarden. En beoordelen van anderer geestelijke staat kunnen ze hier niet zo zuinig. Een glazen kerk In zijn kerkbode vertelt ds. J. T. Doornelsal van Oene ook over een gla zen kerk, die hij in Amerika bezocht: Deze kerk van San Pedro is alom bekend en ik had er meerdere afbeel dingen van gezien, mij van verschillen de kanten toegestuurd. Ze staat op de helling van een berg, vlak bij de oce aan, en ze is geheel van glas gebouwd. Van binnenuit zie je regelrecht in de hemel en in de zee. Het is niet te zeg gen welk een rust er van uitgaat, je komt er geheel tot jezelf, en dat is ook de bedoeling. Ze staat er, even terzijde van de autoweg, nodigend tot een ogen blik van stilte en inkeer. Natuurlijk zijn er zondags diensten en in de week trouwerijen, maar het voornaamste doel is toch de voorbijgangers gelegenheid te geven zich een ogenblik af te zon deren uit het drukke wereldleven in gebed en meditatie en daarvoor is het wel een bizonder geschikte plek. Er gaat een wonderlijke rust van uit. je voelt je in een Godshuis en hebt tege lijk de blik in de oneindigheid van he mel en zee, gemoed en zenuwen kalme ren en er komt iets van vrede in het hart. Deze kerk is bepaald enig ter wereld en ik ben blij haar gezien te hebben. Sodom en Gomorra grevonden Uit Jordanië wordt gemeld, dat men resten van ruïnes heeft gevonden onge veer twaalf meter onder de spiegel van de Dode Zee. Men meent op goede gronden, dat men hier de bijbelse „zwa- velsteden" Sodom en Gomorra heeft ge vonden. Vliegtuigpiloten ontdekten het eerst de ruïnes aan de zuidzijde van de zee; men is thans begonnen deze ruïnes te fotograferen. Wanneer bewezen kan worden, dat het Sodom en Gomorra zijn, die men heeft gevonden, zal de omgeving worden drooggelegd en zul len nieuwe opgravingen gedaan wor den. (C. W.) Kantoor Middelharnis Kade 5 Telef. 2268 Zitdagen te: Sommelsdijk Dirksland Oude Tonge Giro's en deposito's Credieten Effectenzaken Handelsbemiddeling Alle financieringen. De Coöperatieve vereniging tot ex ploitatie van diepvrieskluizen „Som melsdijk" G.A. te Sommelsdijk, houdt op maandag 11 januari 1960 haar jaar vergadering in Hotel Spee te Sommels dijk. Aanvang half acht. Nadat de huishoudelijke zaken, o.m. de rekening en kasverantwoording en verkiezing bestuursleden zullen zijn af gedaan, volgt een bespreking voor uit breiding van de diepvrieskluis. Er zijn n.l. bij het bestuur de laatste tijd meerdere aanvragen binnengeko men om laden te kunnen huren, zodat het in het voornemen ligt tot uitbrei ding over te gaan en wel met een twee de zeer moderne diepvrieskluis. Wanneer er gegadigden zijn, die in deze nieuwe kluis één of meer laden willen huren, doen zij het beste maan dag a.s. op genoemde vergadering te komen en zich daarvoor op te geven. Doet men dit niet, loopt men de kans, dat men weer achter het net vist. Wie eenmaal gebruiker is van diep vries heeft daarover alle lof en wil geen andere methode meer voor het conserveren van groenten, vlees, wild en vele andere produkten. Het biedt n.l. vele voordelen en is bovendien te pre fereren t.o. inmaak in glas, omdat vrij wel alle vitaminen in de bevroren pro dukten worden bewaard. Op de vergadering van maandagavond a.s. kunnen belanghebbenden alle ge wenste inlichtingen verkrijgen. Ds. J. van Dijk: „Met eeuwige liefde. Uitgave J. v. d. Tol te Dordrecht. Geb. 3,50. Dit boekje bevat enige radiotoespra ken in 1958 en 1959 gehouden voor de N.C.R.V.; een meditatie over „De na volging van Christus" uit Lucas 9 57 en 58 en een preek over Genesis 39 7-9 over Jozef, gehouden te Garderen 27 sept. 1959, door de echtgenote van de schrijver van de bandrecorder overge nomen. Het slot bevat een causerie voor de jeugdverenigingen, met de ti tel: „Zingt U gezangen?" Waarom dan niet in de kerk? We hebben dit boek waaruit ds. J. van Dijk wel te herkennen valt, met aandacht gelezen. Ds. van Dijk is geen naprater, maar iemand met eigen taal, stijl en woordkeus. In zijn preken en toespraken werkt hij veel met „gelijke nissen"; gebeurtenissen uit het leven van alle dag past hij aan het door hem behandelde Schriftwoord toe. Hij heeft ze blijkbaar maar voor het grijpen en met het citeren van allerlei uitspraken (ook van moderne) is hij niet karig. Daaruit blijkt zijn grote belezenheid en is dit geschrift uitermate boeiend. De preek over Jozef: zou ik zulk een groot kwaad doen en zondigen tegen God? is wel een appèl voor jonge mensen. In het hoofdstuk over de ge-, zangen worden rake dingen gezegd. Naast de Psalmbundel ziet ds. J. van Dijk geen bezwaar tegen een apart bundeltje Bijbelse liederen, die ook in de kerken gezongen kunnen worden. Maar dan moeten het er zijn, die aan de woorden der H. Schrift kunnen ge toetst, want hij kraakt er veel af! We bevelen deze meditaties gaarne ter lezing aan; er valt wel wat uit te leren. Al missen wij er een beetje die per doortasten bij de behandelde Schriftwoorden. Dat moet toch domine ren; het inlassen van allerlei flitsen uit het dagelijks leven kan in een zekere mate verhelderend werken, maar men kan ten deze ook „des guten zu viel ha- ben". Desalniettemin: aanbevolen. Bij de uitgeverij Van den Tol te Dordrecht zijn weer een paar mooie boekjes voor jonge mensen verschenen, van B. J. W. de Graaff: het eer ste „Houd mijne geboden" en het twee de „Helden des Geloofs", beide tweede druk. Het eerstgenoemde boekje handelt over een arme wees van twaalf jaar, van wie de moeder in de grootste ar moede in een plaggenhut bij het kasteel van een rijke baron overleed. De laat ste woorden tot haar dochter waren: „Houd mijne geboden", wat ze zich wel ernstig voornam te doen, maar welke vermaning ze niet in staat bleek te hou den. Dit bracht haar in moeilijke om standigheden omdat ze voor een die vegge werd uitgemaakt en in de ge vangenis terecht kwam. Haar ijdelheid moest ze duur betalen, al was ze aan de diefstal zelf onschuldig. Een mooi boek, op historische gegevens gegrond met een zeer goede christelijke moraal. In het tweede boek Helden des Ge- Beste jongens en meisjes! Als ik me nu tot schrijven zet voor het eerste „hoekje" in het jaar, dan wens ik jullie allen wat we nodig heb ben om weer voort te kunnen gaan. Want wij moeten weer verder; we kunnen niet blijven staan op de plaats waar we zijn en waar we het oude jaar hebben verlaten. Dat jaar is voor ons weggegleden om nooit meer terug te komen en nu ligt er weer nieuwe tijd voor ons klaar. Gelukkig, dat we niet weten hoeveel tijd. Het zal voor de een een hele korte tijd zijn en voor de mees ten zal er een heel jaar gereed liggen. De tijd, die we ontvangen, is een gift van de Heere God, want in Diens Hand is ons leven. De Heere bestuurt onze gangen en wegen en heeft ook onze levensduur bepaald. Hij is de Heere, Die overal boven staat. Zonder Zijn wil kunnen we ons niet bewegen. Hij geeft ons het leven en de adem. Zouden we Hem dan niet nodig heb ben? Zouden we Hem dan bij al onze verrichtingen niet vragen of Hij ons wil bijstaan? Maar dan zullen we ook moeten leven zoals Hij dat van ons eist. Dan moeten we de zonde leren haten en met heel ons hart trachten in Zijn wegen te wandelen. Die wegen heeft de Heere bekend gemaakt in Zijn Woord. Daarom zal dat Woord voor ons een Gids moeten zijn op de levensweg. Dan leren we bidden: „Heere, maak mij Uwe wegen, door Uw Woord en Geest be kend." En nu komt het nieuwe raadsel, JANUARI-RAADSEL 1 Het geheel bestaat uit 23 letters en vormt een uitspraak, die bij het begin van het jaar past. A. 21, 7, 23, 3 roest, zegt het spreek woord; B. We moeten ons werk ge trouw en g, 6, 18, 5, 10, 10, 5, g doen; C. Uren, dagen, 1, 19, 20, 4, d, 9, 4, jaren; D. Leer ons alzo onze dagen 13, 2, 10, 10, 9, 4, dat wij een wijs hart bekomen; E. Zo ver het 15, 16, 12, 22, 6, 4 is van het 8, 2, 23, 22, 9, 4, zo ver doet Hij onze overtredingen van ons (Ps. 103); F. „Eilanden-4, 5, 2, 11, 18, 23" is een blad 14, 15, 16, 17 jong en oud. Oplossingen 11. Obadja, knecht, indien, Numeri, scherp, Elifaz, verlos, Simeon, bekend, sterft, dragen, Petrus, Jesaja, bracht, klacht, Farpar, Gallio, liefde, Dathan, Gehazi, Nathan. Onderzoekt de Schriften. III. Anna, David, vreest, elkander ne- derigen, troon Davids, Sterke God, tronk, ijver, dage. Adventstijd. IV. W ZON EINDE K I N D E K E WONDERLIJK HEERSER DALEN RIJK K CORRESPONDENTIE Kees S. Berkel. Het rapport is best: één zes en de andere cijfers hoger, dan mag je niet mopperen. Helpen de ta bletten een beetje? Het is zo moeilijk te zeggen, nietwaar? Het gaat zo op en neer. Bedankt voor de wensen inzon derheid van opa en opoe. Leneke v. d. S. Oudei-Tonge. Hoeveel kinderen gaan er op het Kinderkoor? Zingen jullie ook Psalmen? Je hebt niet slecht geraden. Je moet er één maan en twaalf dagen bijtellen. Kun je h( nu te weten komen? Leuk, zeg, Corrie op de trouw te ontmoeten en heb je een mooie herinnering ook, f foto! Nellie P. Ouddorp. Als er pas ra; porten zijn uitgereikt, dan is er ot weer wat om over te schrijven, nie waar? Je cijfers zijn goed, hoor, mai het cijfer voor handwerken kan ^Vj wat hoger komen. Wat heb je vei werk aan de brief besteed met al tekeningen. Leuk, hoor! Ria D. Nieuwe Tonge. Hartelijk bs dankt voor het mooie fotootje, hooi Nu weet ik hoe je er uit ziet en oo wie Gerrie is. Jullie zitten daar ei leuk. Ik heb al een hele verzamelit foto's in de loop van de jaren. Hesje P. Ouddorp. Ook al zo'n nioi versierde brief! Niet één onvoldoend! alleen dat vijfje, maar daar heb je ni( veel verstand voor nodig. Dat vak ku je beter maken door goed te oef ene en niet te knoeien. Als je een beetje best er op doet, dan is het straks eé zes. We zullen eens zien. Corrie W. Ouddorp. Wel, wel, wat he je toch veel geschreven! Ik denk, ds je op z'n minst een paar uren bezig ge weest bent. Is dat zo niet? Nog gefe liciteerd met je moeders verjaarda> hoor! Fijn dat het nog vakantie wa' Heeft je broertje zich niet verveeld tante? Je bedoelde toen de jurk voo de pop, maar ik merk v/el, dat je m heel wat te doen hebt. Als alles nas wens is verlopen, moet de sprei c klaar zijn. Is dat zo? Je rapport is got hoor! Houd zo maar vol. Wat vind j van de naam Herta? Aria van K. Ouddorp. Ook al ee: rapport met goede cijfers! Velen zie naar een prijs uit en velen worden tel kens teleurgesteld, maar op het onver wachts komt er iets los, waar ze nie: op hadden gerekend. Misschien ben er dichter bij dan je denkt. Allemaal de hartelijke groeten en to volgende week, van Oom Ko Grote sortering in de kas voorradig. Bloemenmagazijn B. VISKIL Telef. 2438 Middelharnis loofs wordt het leven van Ambrosius en Augustinus beschreven. De oude geschiedenissen van deze twee kerk vaders hoe dikwijls ook verteld, zijn altijd weer nieuw, omdat de grote da den Gods, aan Zijn Kerk bewezen er zo duidelijk uit naar voren treden. En de Graaff weet keurig te vertellen en het kinderhart te raken. Dat van deze boekjes een herdruk nodig was, daaruit blijkt wel, dat ze erg gewild zijn. Zeer aanbevolen. Ze kosten resp. 2,en 1,50, fraai gebonden; bij getallen voor verenigingen reduktie. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Het jaar 1959 is weer aan de rij der vervlogen eeuwen toegevoegd. De tijd staat geen enkel ogenblik stil. Wan neer in de Oudejaarsnacht de laatste^ der twaalf slagen verklonken is en we elkaar alle goeds voor het nieuwe jaar toewensen, tikt de klok alweer voort en eer we er erg in hebben is het eerste uur van het pasbegonnen jaar alweer verstreken. Dat gaat zo al maar sneller en sneller voort tot we straks als we het beleven mogen tegen elkaar zeggen: wat is dat jaar weer gauw om! In onze gejaagde tijd zijn er maar weinige ogenblikken van bezinning. Men schijnt de oudejaarsavond daaraan speciaal te wijden, want dan zijn over 't algemeen de kerken vol. Het is net of ieder dan nog iets goed te maken heeft en men het jaar toch vooral met een kerkgang moet besluiten. Maar kom er eens op Nieuwjaarsmorgen! Dan is er blijkbaar nergens veel behoefte om het jaar met een kerkgang te beginnen. Hier klopt iets niet, maar een feit is, dat men bij alle kerkgenootschappen met hetzelfde euvel te kampen heeft. Voor een predi kant of voorganger is het ook niet aan genaam om voor stoelen en banken een Nieuwjaarspreek te houden of even tueel voor te lezen wanneer ro.en geen predikant heeft. Worden we op oude jaarsavond bij de kortstondiglieid van het leven bepaald, dan m.ag men er op Nieuwjaarsmorgen wel bij zijn, wan neer een zegen over het zo juist inge treden tijdperk wordt gevraagd. De ge meenteleden zullen er goed aan doen daarover eens na te denken en hun standpunt in deze te herzien! Bij de vele wensen de die krant op oudejaarsdag bevatte, wil ook Schram de zijne nog voegen. Hij hoopt dat het de lezers van de krant in 1960 wel mag gaan, zowel voor het geestelijke als het tijdelijke. Voor elk jaar hangt weer opnieuw een gordijn, waarvan we met z'n allen nog geen tipje kunnen oplich ten. Gelukkig maar, dat we nooit van te voren weten wat ons ieder persoon lijk geworden zal. Elke dag heeft ge noeg aan zijn eigen kwaad, zei de. wijze Prediker. Over het jaar dat achter ligt mogen we niet klagen. Ondanks de droge zo mer heeft de landbouwer gemiddeld nog een goed jaar gemaakt en handel, in dustrie en ambacht hebben reden tot tevredenheid. Hoewel de nieuwbouw nog niet erg vlot, mag men ook in de sector van Schram op een redelijk jaar terugzien. Er was voor allen nog werk en ondanks de hoge uurlonen lieten de klanten toch nog diverse werken uit voeren. Wat het aannemen betreft moeten de snaren wel gespannen staan want als er een aanbesteding is gaat het er tegenover elkaar weer scherp naar toe. De lezer die de cijfers van aanbesteding wel eens nagaat zal het opvallen dat er bij een werk van enig aanbelang grote calculatie-verschillen in hetgeding zijn. Ieder wil het karwei graag hebben, dus wordt alles tot-en- met overwogen, of er nog niet wat af kan. Bij een ruimer aanbod van werk gelegenheid ligt dit toch altijd weer anders, al mag men dan de klanten het vel niet over de oren halen. We zullen hopen dat 1960 wat meer ruimte biedt voor de woningbouw, want nog vele duizenden zitten te springen om een dak boven het hoofd te krijgen. Dat is nu al jaren zo en er schijnt maar geen eind aan de woningnood te komen. Particulier is er ook geen beginnen aan, want wie kan er dertig gulden huur per week verwonen? Toch heeft Schram al gehoord van mensen, die aan de „overkant" honderd en twintig gul den huur per maand moeten betalen. Dan moet het inkomen ook navenant zijn, anders zou men door de huur ge heel aan lager wal komen. Zo ziet men dat bij de jaarwisseling de problemen blijven. Een lezer van de krant, die ook aan de overkant woont en met de feestda gen zijn Flakkeese familie bezocht, deed me zijn beklag over de reis Helle- voetsluis-Middelharnis. Hij werd met de auto aan de boot gebracht, doch de ruime passagiersruimte van de Ha ringvliet was bij zijn aankomst al tjokvol. Toen kwam er eerst nog een voortrein met mensen uit Rotterdam binnen, daarna nog een tram met 3 wa gons vol en nog een bus met pende laars, die allemaal nog maar weer in die kajuit geperst werden. Een onhoud bare toestand. Ieder was blij dat de overtocht ten einde was; men stond er te happen naar adem wegens zuurstof gebrek. Protesten klonken op, maar wat helpt dat? Waarom zorgt de R.T.M, op zulke topdagen niet dat er een extra boot beschikbaar is en men de passa giers een redelijke overtocht kan ga randeren? Ik las in de krant dat de R.T.M, een goed jaar heeft gemaakt; laat inen dan ook aan de klanten wat service geven, zodat zij niet nog erger dan de beesten in een hok gestouwd worden! Zulke dingen doen de R.T.M, geen eer aan en de verbittering tegen zo'n vervoersmaatschappij wordt er steeds grote door. Niet, dat het perso neel hieraan iets kan doen, maar de leiding behoorde voor een goede acco- modatie te zorgen. Geen wonder dat de roep om een vaste verbinding steeds groter wordt. Aan die vaste verbinding wordt steeds met man en macht gewerkt, al bemerkt men daar op 't eiland niet zo veel van. Het gigantische karwei daar midden in 't Haringvliet gaat gestaag voort. U moet bij leven en welzijn van 't voorjaar of a.s. zomer maar eens een kijkje gaan nemen op de bouwput. Naar ik hoor heeft wethouder Visser te Stel- lendam zijn „Lodewijk" naar de werf gestuurd om er een zwaardere miotor in te doen zetten en het interieur te vernieuwen. Dat zal de reis naar de bouwput sterk bekorten. Hij is dan ook voornemens dagelijks een vaart méér te gaan doen, zodat nog meer belang stellenden verwerkt kunnen worden. Het afgelopen jaar zijn er heel wat be zoekers naar de bouwput gevaren en het ziet er naar uit, dat met de vorde ring van het werk de belangstelling nog groter zal worden, 't Is ook de moeite waard om eens te kijken hoe het er daar toeeaat en wie er al eens geweest is, zal graag de vorderingen die ge maakt zijn eens in ogenschouw nemen! Tenslotte wil Schram de lezers nog danken die hem hun kritiek en óok hun instemming met zijn sclrrijverij betoon den in het afgelopen jaar; in het bijzon der diegenen, die hem eens een tip gaven om een bepaald onderwerp aan te snijden. Het is ook altijd nog niet zonder resultaat geweest. Voor verdere tips houdt hij zich ook dit jaar weer aanbevolen. Wie iets op het hart heeft dat nadere publikatie behoeft, schrijve dat gerust aan Schrammetje. Het instituut „voorlezer", dat bijna overal verdwenen is of bezig is te ver-j dwijnen, bestaat thans ook'niet meer op het eiland Tholen, althans voorzo ver het de Herv. kerk betreft. De heer L. van As te St. Maartensdijk de enige voorlezer die nog in funktie was in de ring Tholen, heeft deze taak op Oude jaarsavond 1959 voor het laatst vervuld en de prediljant ds. J. van der Haar, heeft op Nieuwjaarsmorgen voorlopig deze taak overgenomen. Hoewel de kerkeraad officieel nog een beslissing moet nemen of de predikant dan wel een der ouderlingen de Schriftlezing voortaan zal verzorgen, ziet het er naai uit dat ook op het eiland Tholen ditstukje kerkelijke traditie is verloren gegaan. rij dag 8 De gem eer N. H ij werd )e heer B ■oor de b( huis als i: aarsspeec iet de 16' ,oor het lankte de )rettige f (lijven. D 'ragen vs ierheid oi ;eer were Een kwarteeuw De heer van As heeft het voorlezers ambt bekleed vanaf januari 1935, dus bijna 25 jaar. Ook toen werd er een traditie doorbroken, want vóór die tijd behoorde het voorlezen tot de taak van het schoolpersoneel, zoals dat op de meeste plaatsen gebruikelijk was. De heer van As volgde toentertijd de heer Joh. Hage op („Meester Hage") die deze funktie niet minder dan 40 jaar lang had waargenomen, In al die tijd dat de heer van As voorlezer is geweest, is het maar een enkele keer gebeurd, dat hij wegens ongesteldheid verstek moest laten gaan. In het begin las van As ook een predi katie, wanneer de predikant een vaka- ture-beurt had te vervullen. Dikwijls viel dan de keuze op „vader" Smijte- gelt, menigmaal ook las hij een preek van Carolus Tuinman, een „oude schrij ver" die van 1687 tot 1691 te St. Maar tensdijk heeft gestaan. Later, vanaf de oorlog, berustte de leiding van de lees- diensten bij de ouderlingen. De heer van As, die in de gemeente een grote populariteit geniet, staat be kend om zijn goede kwaliteiten als voorlezer. Zijn heldere en welluidende stem was tot in alle uithoeken van de kerk te verstaan en had zelfs nu (de heer van As is thans 75 jaar) nog niets aan volume verloren. Hoewel nog geen lichaamsgebreken hem tot aftreden dwongen, heeft hij toch gemeend dat hij, nu de kwarteeuw vol was, zijn ont slag moest aanvragen, wat hem op de meest eervolle wijze is verleend. Zichtbaar en hoorbaar bewogen deel de de heer van As op donderdagavond 31 dec. j.l. mede, dat hij voor de laatste maal in funktie was. Hij las toen de oudejaarsavondpslam, psalm 90 voor. Aan het einde van de dienst werd hij door ds. van der Haar op hartelijke wijze toegesproken. De gemeente zong hem daarna de bekende zegenbede uit Psalm 134 vers 3 toe. Uit de historie van de voorlezer De „voorlezer" is eigenlijk een figuur uit de kerk van de 17de eeuw, waarmee we in onze tijd niet goed raad weten, omdat de liturgie sinsdien nogal ingrij pend is gewijzigd. In die tijd konden velen niet lezen en kwam de gemeente ongeveer een kwarteeuw voor de aan vang van de kerkdienst bijeen; de voor lezer (meestal de „schoolmeester") las dan een Schriftgedeelte voor, dikwijls bestaande uit „eenighe kapittelen". Dit gedeelte behoorde niet tot de officiële liturgie, want het voorlezen had plaats vóórdat de predikant „op den stoel" was. Daar kwam nog bij dat er in die tijd geen kranten waren, zodat al het nieuws van de plaats of de streek op een openbare plaats publiek gemaakt moest worden. De voorlezer verzorgde dus ook de zogenaamde „kerkespraak" en kondigde na de kerkdienst allerlei nieuws, b.v. over koop en verkoop af. Aan deze stijlloze vertoning is in de vorige eeuw een einde gekomen. De voorlezerstaak werd toen ingelast in de kerkdienst. De laatste tientallen jaren heeft op de meeste plaatsen de predikant zich met de Schriftlezing belast, dikwijls omdat de voorlezer niet overal kon worden verstaan. Hoewel dat laatste voor de heer van As niet geldt, zal ook in St. Maartensdijk de Bijbel op de lessenaar vóór de kansel voortaan ge sloten blijven. De tijden veranderen nu eenmaal en wij met hen. W. V. G. Walk together, talk together, o, ye people of the earth; then and only then shall ye have peace Er worden Nederlandse families ge^ zocht om aan 60 Amerikaanse jongeni en meisjes van 16 tot 18 jaar gedurende de komende zomer voor een periode van 4 tot 8 weken onderdak en huiselijlie sfeer te schenken. De jonge Amerikanen komen naar Nederland onder auspiciën van de American Field Service, welke gedu rende reeds meer dan- tien jaar, elli jaar honderden Amerikaanse middel bare scholieren over de wereld laat uitzwermen om hen kennis te laten maken met leeftijdgenoten en hun fa milies, in voor hen onbekende landen. De American Field Service zorgt er tevens voor, dat ieder jaar honderden kinderen uit Europa, Azië, Australië en Zuid Amerika naar de Verenigde Sta ten kunnen gaan, om daar een jaar „highschool" of „preparatory school" te kunnen bijwonen. Het is de American Field Service er bepaald niet alleen om te doen, de jeugd een plezierreisje te schenken. De AFS heeft, toen zij gedurende de laatste twee wereldoorlogen als vrij willige ambulance op de slagvelden op trad, gezien tot welke rampen gebrelt aan wederzijds begrip kan leiden. Door nu de jeugd van de wereld de kans te geven elkaar in het familiele ven te ontmoeten hoopt de AFS ertoe bij te dragen dat de „volwassenen van morgen" eeri open geest bezitten voor de opvattingen en gewoonten van an dere volkeren. In de dertien jaar dat de American Field Service dit uitwisselingsprograni- ma heeft uitgevoerd zijn 172 Ameri kaanse jongeren naar Nederland geko men (vorig jaar 53) en hebben 218 Ne derlandse scholieren de Verenigde Sta ten bezocht (vorig jaar 40). Eén van de voorwaarden vooi het succes van het AFS programma is echter, dat overal families bereid zijn de kinderen op te nemen. De jeugdige Amerikanen komen op 19 juni in Nederland aan en zullen hier blijven tot 15 augustus. Het is de bedoeling dat iedere Amen- kaan ca. vier weken bij twee families wanneer mogelijk in verschillende de len van het land, vertoeft. Nederlandse gezinnen (bij voorkeur die, welke kinderen hebben tussen de 15 en 21 jaar) die hun huis willen open stellen of het programma op een an dere wijze willen steunen, worden ver zocht voor 1 februari 1960 zich te wen den tot AMERICAN FIELD SEBVICi; IN NEDERLAND, MOREELSESTRAAI 10, AMSTERDAM-Z., TELEF. rmü: TELEGRAM-ADRES: AMERIFIELD. Die families, die het plan koesteren om een Amerikaan in hun midden P te nemen, behoeven zich geen zorgen te maken, dat van hen het organiseren van kostbare uitstapjes verwacni wordt. Het is hun toekomstige gast ei voornamelijk om te doen de Neder lander in zijn dagelijkse doen en laten te leren kennen. Bovendien heeft nU zijn eigen zakgeld, dat voldoende is om zelf zijn extraatjes te betalen. De inge ;onderhec deine grc ^n dhr. V gevonden aangenonr Dan vo: 'an een c een nieu voor wei d. Wa heren Tie krijgt 2 1 De hee commissi' derzoek, dat m lijk uit d( komen. "V keren da neemt, al wenst, al De voo ivan de c gingen U De he( vreemd, een verz verenigir De voorz man bed hoefte V ken. „Dus I besluit", „Beslis Het is lijk beel of wens De missie de ex waarop Dienst De plaats voorz. z was, m£ De aa de comi Onder besluite) vaststell ling VOO en buit wekelij 1 verhogii 1959 bij ning va voorsch Aan een per( bouw v gen. Bij d over 19 vraag i waren paaltjes ste voo De v( daad m zal in ken zeg Aan grond tenburi een pac jaar. De 2e 1959 va Sociale he :pl he Van telijke bespre Somm( De hee slag g( harnis werkir lossing Vroeg kwam, weest kwesti in beli ding lichtte handel minab mand het he Aan gegev behan gespre persv€ van il. tebest sprekii leges, hele H een kd mee h koord brug nog ee schie; Verse aldus „Wa dan z heer 1 steld Dhr grepei maar De :n| ?1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 4