r------------- „Schuttevaer" Bruinisse kwam bijeen Boekbespreking Portretwerk Inbraak te Achthuizen Kees Deenilc komt zingen Nieuws uit Zeeland Zoutschade- formulieren tot 19 jan. a.s. In memoriam de heer Jan Buth reportages FOTO ROTSMA VJ GOEDEREEDE Centrale Veiling Middelharnis Kinderfoto's J. ZANDSTRA Zaken die adverteren, hebben meer klandizie Land- en Tuinbouw Bladz. 2 „EILANDEN -NIEUWS' Dinsdag 5 januari 1960 In hotel Storm te Bruinisse liield de afd. Schouwen-Duiveland van de Kon. Ned. Vereen. Schiuttevaer woensdag 30 december haar 62e jaarvergadering on der leiding van de heer Jac. de Rijke uit Zonnemaire. Deze constateerde in zijn openings woord, dat het jaar 1959 voor de bin nenscheepvaart niet ongunstig was ge weest. De enorme graanaanvoeren te Rot terdam in de laatste maanden zorgden er voor, dat er vracht te over was en ook kon men omdat pakhuizen en veemen vol lagen zijn schip voordelig verhuren als graanopslagschip. De lage waterstanden als gevolg van de droogte deed de vrachtprijzen stij gen, terwijl in tegenstelling met de zee vaart, de stormen van de laatste weken gelukkig weinig slachtoffers hadden ge- eist. De visserij was voor de mosselkwe kers met percelen op de Ooster-Schelde beter dan voor hen wier percelen op de Grevelingen lagen, over het alge meen was men ook hier tevreden. De opening van de nieuwe schippers- school te Terneuzen zag spreker als van groot belang voor de binnenvaart, ook verheugde hij zich over de binnenvaart cursus voor Schouwen-Duiveland te Bruinisse. Zonder diploma kan men in de binnenvaart eigenlijk niet meer terecht. De nieuwe haven te Bruinisse zag hij als een grote vooruitgang voor deze plaats, in dezen verwees hij naar het bietenvervoer. Waar de mosselkwekers die met hun schepen in deze haven moeten liggen nog niet alle tevreden waren, hoopte hij op een spoedig herstel van de gecon stateerde gebreken. Het ledental van de afdeling Schou wen-Duiveland bleef constant, enkele oude leden bedankten, enkele nieuwe traden toe. Werd vorig jaar gevraagd naar lan gere openstellingen van de Muiderbrug, dit verzoek kon niet worden ingewil ligd, terwijl een belboei voor de Kur- De kerkgeschiedenis verteld aan jong en oud, door Johan Vreugdenhil. Uitgave W. M. den Hertog te Utrecht. Prijs 8,25. Te lang reeds heeft dit derde deel van de kerkgeschiedenis verteld aan de jeugd, op een bespreking moeten wach ten. Dit derde deel staat in het teken van de reformatie, wat reeds aan de buitenkant te zien is, want op het plat van de band zijn de beeltenissen van de reformatoren Luther en Calvijn aangebracht. Eerst wordt de toestand vóór de hervorming geschetst, waarna de schrijver Maarten Luther zijn leven en zijn werk in zes hoofdstukken uiteenzet. Daarna komt Ulrich Zwingli aan de beurt, de hervormer van Zwit serland die de dood vond op 't schavot te Kappel bij Zurich. Aan Calvijn zijn vervolgens vier hoofdstukken gewijd; o.i. had de schrijver hier wel wat uit voeriger kunnen zijn, vooral met het ook op het „Calvijnjaar" 1959, bij de herdenking van diens 500ste geboorte dag (10 juli 1509) Calvijn heeft echter niet zoveel over zichzelf geschreven dan b.v. Luther, zij het dan in zijn kommentaar op de Psalmen, waar hij meer dan elders eigen geloofsleven blootlegt. In de volgende hoofdstukken wordt de contra-reformatie behandeld; de verbitterde worsteling tussen Rome en de Protestanten, waarbij een strijd is gevoerd op leven en dood; de dertigja rige oorlog; strijd tegen de Hugenoten in Frankrijk en het schandelijke ver raad „De Bartholomeusnacht"; verder hoe de Heere Zijn Kerk heeft gebouwd in Engeland en Schotland en tenslotte de reformatie in Nederland. Er wordt in dit werk een goede lijn getrokken om onze jeugd de weg, waar in God Zijn Kerk al de eeuwen door geleid heeft bij te brengen. Bij beoor deling van de vorige delen hebben wij gezegd, dat deze boeken ook kunnen worden gebruikt als handleiding voor het maken van onderwerpen over de kerkgeschiedenis op onze jongelings- en knapenverenigingen. „De Kerkge schiedenis aan jong en oud verteld" luidt de titel; de ouderen zullen er ook gaarne in lezen. De roemruchte daden Gods, die Hij met Zijn kerk op aarde gehouden heeft, door bloed en tranen heen, mochten wel meer worden nage- speurd. Daarin ligt ook begrepen de troost, dat de Heere Zijn kerk, ondanks het woeden der vijanden zal in stand houden tot aan de voleinding der eeu wen. Van harte aanbevolen. 6. „Maar wil ik je eens zeggen, hoe ik over die zaak denk? Onze toekomst is in Gods hand en met zekerheid kunnen wij, nietige stervelingen, geen dag voor uitzien. Dat sluit echter niet uit, dat we niet zouden mogen denken aan de toekomst van hen, die ons lief zijn, en aan hetgeen die toekomst zal opleveren nu er hier op de Oldenborn geen Olde- born meer is, maar iemand met gelieel andere ideeën over boswachters en ja gers." De boswachter maakte een driftige handbeweging en viel daarmede zijn vrouw in de rede. „Zwijg er maar ver der over. Marie", sprak hij, „gijlieden kenol bij de haveningang van Zierik- zee eveneens tot de vrome wensen van de Zierikzeese vissers zal blijven be horen. Het Loodswezen adviseerde afwijzend. Uit de rekening van de penningmees ter de heer P. J. van der Doe, bleek, dat de kas sloot met een voordelig sal do van 76,74. Uitvoerig werd gesproken over de misthoorn van Marken, die niet altijd duidelijk te horen is. Opnieuw zal wor den aangevraagd, dit mistsein te ver sterken. Vooral de mosselkwekers die de route Marken-Enkhuizen, druk be varen dringen hierop aan. Enkele schriftelijke vragen van de heer van der Klippe, die als bestuurs lid van de afdeling, tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, zullen worden in gewilligd, zonder dat ze de lange weg via het hoofdbestuur en de algemene vergadering behoeven te passeren. Het betreft hier versterking van de rode lichtboei H.D. 22 (Hollands Diep bij Strijen) en van spotliglit voorzien van zwarte ton met topteken M.H. 1 (in gang Midden Hellegat). Een andere vraag van de heer van der Klippe om meer meerpalen aan de fabriek Din- teloord te Stampersgat zal wordein doorgezonden naar het hoofdbestuur. Een vraag van de heer J. de Jonge uit Scharendijke om meer tonnen op de Grevelingen van spotlight te voorzien kan wellicht intern worden geregeld. Spotlight is het voorzien van rode lichtgevende bandjes op de tonnen, die terugkaatsen als men er met een schijn- schijnwerper op schijnt. Een teleurstellende mededeling had de voorzitter de heer Jac. de Rijke, se dert 1931 voorzitter van de afdeling en 48 jaar bestuurslid. Hij wenste ge zien zijn 76 jaren, niet meer herkozen te worden al werd aandrang op hem uitgeoefend de halve eeuw vol te ma ken. Bij acclamatie werd daarop de pen ningmeester de heer P. J. van Doe als voorzitter gekozen, als nieuw bestuurs lid werd gekozen de heer J. de Jonge uit Scharendijke. De heren W. van der Klippe en P. J. van der Doe werden gekozen als afge vaardigden naar de vergadering van de landelijke vereniging te Sneek. De heer de Rijke werd bij acclama tie tot ere-voorzitter benoemd, hij werd dank gebracht door de heer W. N. Hoogerheijde uit Bruinisse voor alles wat hij als lid en als hoofdbestuurslid van Schuttevaer voor de binnenschip- perij had gedaan. Persoonlijk zei de heer de Rijke vele aangename herinneringen aan Schutte vaer te bewaren, terwijl de vergaderin gen altijd prettig en zonder moeite kon den worden geleid. Prima en niet te evenaren In tegenstelling met het bericht, dat wij in ons Oudejaarsnummer hebben geplaatst, is er tot dinsdag 19 januari a.s. gelegenheid tot het inzenden van> formulieren voor een aanvrage afkoop vergoeding zoutschade. Belanghebben den hebben dus nog 14 dagen gelegen heid om een formulier in te zenden; na deze datum is er absoluut geen moge lijkheid meer. Wij vernamen, dat er bij de betrok ken instanties veel minder aangiften zijn ingezonden, dan oorspronkelijk verwacht. Wij herhalen nogmaals, dat ieder die door de ramp zoutschade ge had heeft, ook al zijn de gevolgen daarvan hersteld, volgens de betreffen de wet recht op vergoeding heeft. Een formulier voor aangifte kan worden afgehaald ten gemeentehuize. VAN DE REDACTIE Door plaatsgebrek moesten enige verslagen, o.m. het raadsverslag van St. Philipsland blijven overstaan tot een volgend nummer. zijt wijzer dan ik, de jongen gaat naar Beverman en zal daar klerk worden als hij tijd van leven heeft. Herbert Wen- dels is de laatste boswachter van die naam op de Oldenborn!" Zo was Jos Wendels bij de heer Be- verman op diens kantoor gekomen en tevens opgenomen in diens huiselijke kring, bestaande uit man, vrouw en een elfjarig kleindochtertje. Ruim vier jaar zijn al weer voorbij gegaan sinds de dag, dat Jos Wendels voor het eerst de voet zette in het huis van de rentmeester op Lindenlust, en die vier jaar zijn voor hem als een ge lukkige droom voorbijgegaan. Ten huize van mijnheer Beverman werd de jonge Wendels niet beschouwd als een betaalde klerk, doch geheel en al als een geliefde huisgenoot behan deld, die zich schier onmisbaar had ge maakt, eigenlijk zonder dat iemand het merkte. Met hart en ziel had hij zich toegelegd op het aanvankelijk zeer een voudige werk, dat de rentmeester hem opdroeg. Doch spoedig maakte zijn vlugge, scherpe geest zulke vorderingen, dat hem belangrijker werk kon worden toe vertrouwd, en nu, na vier jaar, kon de oude heer de jongeling niet meer mis sen. „Goeden avond,' moeder!" riep Jos Wendels en zijn tas door het opgescho ven raam naar binnen werpend, ging hij op de bank naast zijn moeder zitten MIDDELHARNIS Op 2 januari overleed de heer Jan Buth, in leven Plaatselijk Bureauhou der te Middelharnis. De heer Buth is 15 februari 1890 geboren en heeft dus de leeftijd van 69 jaren bereikt. De heer Buth heeft ons agrarische eiland in belangrijke funkties gediend; vóór de tweede wereldoorlog was hij secretaris van de Tarwe-organisatie, na de oorlog Plaatselijk Bureauhouder van het Provinciaal Voedselcommissariaat. Driemaal heeft hij de Flakkeese boeren slechte tijden en geweldige tegenslagen helpen verdragen en te boven komen. Ten tijde toen hij secretaris was van de Tarwe-organisatie was er de econo mische crisis in de dertiger jaren; daarna volgde de oorlog met nadien wederopbouw en, herstel van de oor logsschaden en juist toen men we'èr tot normale toestanden was gekomen, volg de de ramp in 1953, waarbij elke land bouwer op het kantoor van de heer Buth moest tereclit komen voor herstel en schadevergoedingen. Alleen voor rampherstel is er toen op het kantoor van de heer Buth voor een bedrag van 28 miljoen gulden door de P.B.H, be rekend en uitgekeerd. Op 1 juni 1956 toen de heer Buth de pensioengerechtigde leeftijd had be reikt, en hij zijn werkzaamheden moest neerleggen, heeft de Flakkeese land bouw hem een groots afscheid bereid en hulde gebracht voor het vele werlc, dat hij voor ons agrarisch eiland een kwart eeuw lang had gedaan. De Pro vinciale Voedselcommissaris de heer A. V. d. Hoek, bracht hem toen namens de overheid alle lof evenals vele andere sprekers voor het vele goede dat hij in moeilijke jaren voor de Flakkeese land bouw had verricht. Zijn opvolger als P.B.H, werd de heer K. H. Kieviet. Met de heer Buth is een nobele fi guur en een strikt eerlijk mens van ons heengegaan. Zijn stoffelijk over schot zal op woensdag 6 januari a.s. des middags 2 uur op de Algemene Be graafplaats te Middelharnis worden ter ruste gelegd. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Drukbezochte recepties. Naar gewoonte is door burgemeester Hordijk weer een Nieuwjaars-receptif belegd zowel in het raadhuis te Mid delharnis als te Sommelsdijk welke beide druk bezocht waren. We bemerk ten er de raadsleden, het volledige se cretarie- en gemeentepersoneel, hoof den van scholen, directeiiren van de nutsbedrijven en vertegenwoordigers van diverse instanties. Te Sommelsdijk werd de receptie o.m. bezocht door twee vertegenwoordigers van de firma van Hessen, die er speciaal voor uit Rotter dam waren overgekomen. Burgemees ter en mevr. Hordijk kregen vele han den te drukken en er was een echte Nieuwj aarsstemming. De burgemeester hield zowel te Som melsdijk als te Middelharnis een har telijke toespraak, waarin hij verschil lende zaken de revue liet passeren en bij zijn gelukwensen voor 1960 weer hoopte op een goede onderlinge ver standhouding en prettige samenwerking om de belangen van de beide centrum gemeenten te behartigen. MIDDELHARNIS Gevonden. Een paar grijze dames handschoenen van textiel. Terug te ha len bij Drog. Hisschemöller. DIRKSLAND Studievereniging S.G.P. A.s. woens dagavond 6 januari hoopt de studiever eniging der S.G.P. te vergaderen. De heer A. Mans zal dan een onderwerp houden over de Burgerlijke wetten on der Oud-Israël. Aanvang 7.30 uur. Be langstellenden zijn hartelijk welkom. Burgerlijke stand. Geboren: Jan Thijs z. V. A. T. Jonkman en P. Ver- olme; Arie Johannes Gerrit z. v. A. H. Noordijk en K. Troost. MELISSANT Rectificatie. In de zittingsuren van de gemeente-opzichter (of diens assis tent) bekend gemaakt in ons vorig nummer is een fout geslopen. Dit moet zijn: Melissant, op woensdag van 15.30 tot 16.30 uur. en keek haar met bezorgde blik in het bleke gelaat, dat nog valer scheen door het schemeravondlicht. „Is het wel goed, moeder, dat U zo laat nog hier op de bank zit? U ziet weer zo bleek, en toen ik om de hoek kwam, hoorde ik U weer kuchen ook, of heb ik me vergist?" sprak Jos. „Dat kan best zijn," gaf de boswach tersvrouw ten antwoord, „maar ik vond het binnen benauwd warm, hier op de bank is het zo heerlijk fris; hier geuren mijn bloemen en dringt de dennelucht van het bos tot mij door; hier hoor ik het gezang van de nachtegaal en heb ik een ogenblik zitten peinzen over het verleden en over de toekomst; hier ver heft zich mijn bekommerde ziel tot Hem, die eenmaal gezegd heeft: „Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt en Ik zal U rust geven." „Maar moeder, waar bent U dan be zorgd of bekommerd over? Hebt U mis schien weer meer pijn in de borst?" Er lag zulk een angst in die vraag en nog veel meer in de blik zijner don- lierblauwe ogen, dat de moeder haastig antwoordde: „Wel nee, jongen, ik ge voel niets meer pijn in de borst dan an ders, doch ik kan niet ontkennen, dat ik bezorgd ben voor vader; ik vrees, dat hij vandaag of morgen in botsing l<omt met onze nieuwe landfieer, en dat kon voor hem wel eens kwade gevolgen hebben." Dadelijk fronste zich het voorhoofd HERKINGEN Uienprijs. Voor de uien besteedt men thans in onze gemeente 19 et. per kg. De Herv. Vrouwenvereniging „Niet in eigen kracht" hoopt a.s. donderdag 7 januari des avonds half acht te ver gaderen in het jeugdgebouw. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Kerkdienst. Woensdag 13 januari des avonds 7 uur hoopt in de Geref. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok te Dirksland. Opbrengst collecte. De collecte voor de Chr. school Iieeft in de Geref. Ge meente ruim 60,opgebracht. STELLEND AM Schaakuitslag. Op donderdag 24 dec. organiseerde de Stellendam.se schaak vereniging een simultaan-wedstrijd, welke open stond voor deelnemers van het hele eiland. Voorzitter van Seters opende de avond met allen een hartelijk welkom toe te roepen in het bizonder zij, die van andere plaatsen hierheen waren gekomen. Voorts dankte de voorzitter de heer Woudstra die telkenjare zo be reidwillig was geweest deze simultaan wedstrijd te spelen. Niet minder dan dertig deelnemers waren deze avond aanwezig, wat wel een bizonder zware opgave was. Doch van de negenentwin tig partijen wist hij er 21 te winnen. W. Kardux, H. de Zout, M. Bestman, J. V. Seters, A. Jansen en Woudstra Sr. behaalden remise. Mevr. Woudstra en A. van 't Geloof wisten te winnen. Een goede prestatie leverden wel de Dirks- landse schakers, die ondanks hun wei nige contact met andere dorpen \.9ch goed voor de dag kwamen. Hemava-busjes. Zr. Baart N.Z. Ha ven 15 alhier, treedt op als correspon dent voor de Heldring gestichten, kort weg genoemd Hemava. Wanneer hier voor gecollecteerd wordt, weet dan, dat U met uw gift het werk van de Prote- standse kinderbescherming steunt. Ongeval. Ter voldoening aan de traditie met Kerstmis bout te eten, zou J. v. S. een kip slachten. En of nu de kip de slag, die het hoofd van de romp zou scheiden wilde ontwijken, zal wel een duistere zaak blijven, maar de bijl kwam precies op zijn duim over de lengte terecht. Hulpvaardige buren die direct inzagen, dat hier noch j odium noch een verbandje zouden helpen, ont boden telefonisch dr. Bulthuis, die ijlings ter plaatse kwam. Deze heeft de wond gehecht en verbonden. De kip, die in de verwarring weer zijn vrijheid had herkregen, is toch nog gebraden op tafel verschenen. Bromfiets misère. Uiting gevende aan zijn goede bedoelingen, bij het be gin van het nieuwe jaar zou Abr. R. een zijner kennissen achterop de bromfiets huiswaarts brengen. Halver wege de reis kwamen zij door onbe kende reden te slippen, wat een val partij tot gevolg had. Met ernstige schaafwonden aan gezidit en handen, moesten beidende reis te voet vervol gen. Ook de bromfiets bekwam aan merkelijke schade. A. M. kwam met zijn bromfiets op de provinciale weg dusdanig met de witte paaltjes langs de berm in aanra king, met gevolg dat aan beide zijde de trappers en pedalen afgebroken wa ren zij lagen her en der over de weg verspreid. Niettemin kon hij toch zijn reis vervolgen. Burgerlijke stand over dec. 1959. Geboren: Adrianus Hendrik z. v. A. C. Groenendijk en M. Boelaars. Overleden: Frans van der Schenk 81 jaar; Aagje Moerkerk echtg. van M. Everaers 33 jaar. Gehuwd: A. Klink 25 jaar en K. Hoek 20 jaar; J. Breen 26 jaar en M. M. Meijer 21 jaar. Ingekonven: M. M. Meijer uit Oud- dorp. Vertrokken: J. H. v. d. Bult en ge zin naar Vlissingen; C. Witte en echtg. naar Rotterdam; K. Hoek naar Rotter dam. Aantal geboorten 10 jongens en 9 meis jes. Aantal overledenen: 9 mannen en 7 vrouwen. Aantal ingekomen personen: 10 man nen en 21 vrouwen. Aantal vertrokken personen: 16 man nen en 15 vrouwen. Aantal huwelijken: 6. Totaal der bevolking op 31 december 1959: 611 mannen en 593 vrouwen. To taal 1204 personen. OUDDORP Raadsvergadering Ouddorp. Voorstel van de raadsleden T. Koek, T. Grinwis en J. Tanis tot intrekking van het raadsbesluit van 21 dec. 1959 no. 2g, strekkende tot verkoop van 3 percelen bouwgrond aan J. de Blok en P. L. A. Tieleman. van de knaap en een toornige blik kwam in zijn ogen. „Die nieuwe landheer is een ellen dige tiran," stiet hij heftig uit, en Jos Wendels geleek met die uitdrukking op zijn gelaat opmerkelijli veel op zijn va der als deze boos werd. „Stil Jos, je hebt niet het minste recht, mijnheer van Riekum zo te noe men, hij heeft tot nu toe nog niemand onzer iets in de weg gelegd, waardoor jij het recht zoudt hebben, om op een dergelijke wijze te spreken over iemand in wiens dienst wij zijn." „Ach moeder," sprak de jongen on willig, „waarom wil die vreemdeling hier alles veranderen en bederven; was het niet goed zoals de vroegere land heer het hem heeft nagelaten? U moe.st eens weten, moeder, hoe lastig hij het mijnheer Beverman maakt, die waarlijk toch wel verstand heeft, om een land goed als de Oldenborn te besturen." „Doch ik weet zeker, Jos, dat de rentmeester niet op zulk een toon over de heer van Riekum zal spreken zoals jij je dat veroorlooft," viel ze hem in de rede. „Neen, dat doet hij ools niet, moeder, maar als ili zie, lioe zwaar liet de oude heer valt om de hatelijke bevelen van die gewezen rechter uit te voeren, dan begint mijn bloed te koken en ilï zou hem wel. „Een kogel door het hoofd willen ja gen," zo klonk een zware stem en als NIEUWE TONGE Vreugdevuur met een lelijke na smaak. Oudejaarsavond had men op de hoogte alhier een vretigdevuur ontsto ken. Men had hiervoor gebruilc ge maakt van oude autobanden. Het vuur vond hierin gretig voedsel zodat blus sen bijna hopeloos bleek. De omwonen- nen hadden er het meest plezier van, want de geweldige roolizuilen die zich ontwikkelden drongen de woningen binnen, waardoor veel schade werd aangericht. De politie stelt een onder zoek in naar de daders. Zondagsschool uitgesteld. Wegens verbouwing aan het oudeliedenhuis zal de zondagsschool niet beginnen voor 17 januari a.s. Zondagavond is ingebroken in het huis van de slager Roinmelse te Acht huizen. De dieven waren er blijltbaar mee op de lioogte dat de heer en mevr. Rommelse iedere zondagavond een fa miliebezoek aflegt. Tussen 8 en 9 uur hebben zij zich toegang tot de woning versohaft, door in een achterraam een ruit uit te snijden. Zij zijn ooli naar bo ven gegaan maar vonden alle kamer deuren gesloten, die niet waren gefor ceerd, waarscliijnlijk om door rumoer niet te worden ontdekt. De daders heb ben geen geld kunnen vinden en zijn zonder iets mee te nemen in de duis ternis verdwenen. Dezelfde avond nog is door de politie uit Achthuizen, de groepscommandant en zijn manschappen uit Oude Tonge een onderzoek ingesteld. Maandag is ook met een politie-speurhond gewerkt. Ons eiland wordt de laatste tijd wol onveilig gemaakt door allerlei inbra ken. Al heeft men de daders niet direct te pakken de liruik gaat zo lang te water, totdat ze breekt. OOLTGENSPLAAT Met de feestdagen in Holland. Het echtpaar W. Brandes-Braber met hun 10-jarige dochter maakten een z.g.n. Kerstvlucht naar Holland om te mid den van familie de feestdagen door te brengen. Voor negen jaar emigreerde het gezin naar Canada en zij maken het daar uitstekend. Volgende week zater dag gaat men weer terug. De vakantie tijd van 4V2 week is dan weer om. In oudejaarsnacht nam de jeugd veel van zijn plaats. In de oudejaarsnacht lieeft de jeugd zich danig geweerd. Men had liet wer ken in 't zin. Met een wielslede maakte men een rondje door de straten. Naar men zegt spande men er enkele brom fietsen voor en zo ging het door het dorp; het voertuig was afgeladen met „passagiers". In het Kuipersslop werd een aan hanger van een vrachtwagen neer ge reden. Enkele boomstammen van de klompenmaker verhuisden naar de werf van een rijwielhersteller en van zijn werf verdween een fietsenrek naar het dak van de O.L. school. Een fiet senrek van hotel „Hobbel" kwam te recht aan boord van het m.s. „Dank baarheid". Eén van de poorten van de speelplaats van de zo even genoemde school werd in de vlaggenmast van de kleuterschool „André Marie" gehangen. Voorts werden verschillende poorten en poortjes uit hun hangen gehaald en in de tuin van de buren gezet. Enkele blinden van het gemeentehuis verdwe nen achter de woning van één der wet houders, terwijl enkele tuinbanken voor de woningen werden weggehaald en in de een of andere moestuin wer den geplaatst. Al deze handelingen gingen gepaard met veel geknal van de rotjes en voetzoekers. Even na middernacht was de rust weergekeerd. Van vernielingen etc. hebben we niets vernomen, behalve dan enkele stuk ge gooide bierflesjes. Op 2 januari werden de verhuisde eigendommen weer op zijn plaats ge bracht, hetzij door de eigenaars, hetzij door de „pretmakers". Bejaardenmiddag. Woensdag 6 jan, des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de bejaardenmiddag weer worden geliou- den. In het nieuwe jaar worden vanzelf veel bezoekers verwacht. Uienveiling van dinsdag 5 jan. 1960. Grove 21,12; Middel 18,68 18,50; Drielingen 18,48; Picklers 12,49. Aanvoer 40.000 kg. uit de grond gerezen stond Herbert Wendels voor zijn vrouw en jongen. „O, Herbert, hoe is het toch mogelijk, dat je altijd zo onhoorbaar nadert; je doet me telkens schrikken," sprak de vrouw met zacht verwijt in haar stem. „Een boswachtersvrouw moet nooit schrikken, moeder," lachte Wendels, doch die lach verdween, toen hij Iioorde, hoe een droge, aanhoudende l^uch de tengere gestalte van zijn vrouw deed schudden. De ogen van de boswachter en diens zoon ontmoetten elkander met een onrustige angstige blik; ze wisten beiden wat die kuch betekende. „O, o, wat hoest ge weer", Idonl^ een brommende stem, en Trui, de oude dienstbode, die reeds bij de ouders van Juffrouw Wendels had gediend, stond met de rode armen over de borst ge kruist, bestraffend in de huisdeur. „Waarom ben je toch zo lang op de bank blijven zitten; je weet toch, dat de avondlucht niet goed voor je is," sprak ze. „Och mijn goede Trui," antwoordde de boswachtersvrouw, „brom maar niet, 't is buiten zo zoel en zaclit, dat het mij heus geen kwaad lieeft gedaan; hoesten doe ik immers tocli!" Wendels had inmiddels zijn geweer aan een koperen haak opgehangen, knoopte zijn wambuis los, wierp zijn boswacliterspet op een stoel naast zich en een ogenblili later zaten allen om de tafel in de kamer. Met medewerking van de plaatselij ke koren en organist A. J. Keizer komt Kees Deenilc op Flalikee zingen; zater dag 9 januari a.s. in de Herv. Kerk te Den Bommel; zaterdag 16 januari in de Herv. Kerk te Middelharnis; zaterdag 23 januari in de Geref. Kerk tei Stel- lendam en zaterdag 30 januari in de Herv. kerk te Ooltgensplaat. Kent U onze Zes verschillende opnamen. Com pleet in fraai mapje. ATELIER EN FOTOHANDEI, SOMMELSDIJK ST. PHILIPSLAND Installatie kantoorhouder P.T.T. In zijn huis op de Voorstraat, dat in 1959 verbouwd en ingericht is om gebezigd te worden in verband met zijn bevor dering tot kantoorhouder voor de P.T.T., is de heer W. Kaashoelc per 1 januari als zodanig geïnstalleerd. Automatisering telefoon. De tele foondienst zal tot de automatisering pp IG februari a.s. onderliouden worden door mej. v. d. Dussen ten huize van de heer G. v. d. Dussen die per 1 jan. j.l. met pensioen gegaan is. Over hun schreven we reeds in de zomer van 1959 ter gelegenheid van zijn 40 jarig jubileum in dienst van de P.T.T. Het zij hem toegewenst, dat hij met vrouw en kinderen nog vele jaren van de rust mag genieten. Ook de nieuwe kantoorhouder is een zeer sympatieke figuur en al tientallen jaren als de rechterhand van v. d. Dussen bij de P.T.T. werkzaam. Er komt dus een oude bekende als nieuwe kantoorliouder; alleen aan de plaats van 't kantoor zal men weer moeten wennen. ST. MAARTENSDIJK Kerkdienst. Op donderdag 7 jan. a.s. hoopt D.V. ds. G. V. d. Breevaart in de Oud Geref. Gemeente alhier voor te gaan des avonds om 7 uur. Klopjacht. Evenals vorige jaren wer den ook weer dit jaar in de poldsrs onder onze gemeente drijfjachten ge- liouden op hazen en ander wild. In totaal werden niet minder dan 307 hazen geschoten, behalve enkele snip pen en patrijzen. Waarom klaver in grasland? De laatste tijd wordt er in ons land veel propaganda gemaakt voor klaver rijke kunstweiden. In tegenstelling tot Denemarken is het Nederlandse grasland over het al gemeen arm aan klaver. De hoge stik stofgiften hebben de klaver grotendeels uit de zode verdreven. Hierdoor is het rantsoen aanmerkelijk armer geworden aan kalk en magnesium, twee voor het vee zo belangrijke mineralen, die juist in klaver in behoorlijke hoeveelheden voorkomen. Dat de kopziekte de laatste jaren in sterke mate optreedt, is voornamelijk een gevolg van een tekort aan kalk en magnesium, dus van klaver, in het weide- en hooirantsoen. Om het klaverpercentage van onze graslanden te verhogen, is in de eerste plaats een zorgvuldige keuze van het in te zaaien gras- en klavermengsel van belang. Daarnaast speelt ook de bemesting een rol van betekenis. Te grote hoeveelheden stikstof belemme ren de klavergroei, terwijl een bemes ting met Itali, fosforzuur en kalk daar entegen de ontwikkeling van klaver be vordert. Door een basisbemesting met kalizout en Thomasslakkenmeel kan thans reeds grotendeels een goede bemestingstoe stand voor klaver worden verkregen. Beide meststoffen laten zich goed met elkaar mengen, waardoor men op ar- beidsliosten kan besparen. 't Kon zo recht gezellig zijn in die huiskamer van het oude jachthuis en al nam de boswachter doorgaans niet veel deel aan het gesprek, hij hoorde zo gaarne zijn vrouw en jongen keuve len; die twee waren hem met de Olden born het liefste wat hij op aarde bezat. Herbert Wendels was geen man van veel woorden docli hedenavond was hij al bijzonder stil, en ook Jos, die door gaans nog al wat wist te vertellen, be waarde nu langer dan gewoonlijk het stilzwijgen. Nadat de boswachtersvrouw de thee had ingeschonken, keek ze haar man met vragende blik aan en toen deze nog bleef zwijgen, vroeg ze: „Nu Herbert, vertel ons eens openhartig, welke on- aangenaamlieden je vandaag had; een genoeglijke dag heb je niet achter de rug, dat zie ik maar al te goed aan je sombere blik en je gerimpeld voor hoofd." „Och vrouw, laat ik mijn ergernis m.aar liever voor mij zelf houden; waarom zou ik er jou mee lastig vallen, en Jos heeft precies dezelfde ervaring opgedaan als ik; dat bemerkte ik daar strains toen ik hier kwam, wel aan jullie gesprelc; laat mij er dus maar over zwijgen." (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1960 | | pagina 2