EIÜVriDEn-IIIEUli/S Van Rumpt N.V. leverde honderdste Ferguson tractor van dit jaar af EIIAIIDEII-niEUWS Van Rumpt N.V. leverde Ferguson tractor van Van Rumpt N.V. leverde Ferguson tractor van Gemeenteraad Melissani Gemeenieraad Melissani Evenement in het bedrijf, dat officieel karakter kreeg Evenement in het bedrijf, dat officieel karakter kreeg Sombere vooruitzichten Landbouwjongerenclub hield puzzel- rit in nachtelijk duister Plannen voor afhaaldienst van grof vuil De Achterweg zal worden verbeterd Vele sprekers getuigden van de belangrijkheid van het bedrijf voor Flakkee Deelnemers zwaar op de proef gesteld 3e blad Woensdag 23 december 1959 No. 2855 3e blad Woensdag 23 december 1959 No. 2855 A.N.W.B. tot Minister van Verkeer en Waterstaat Ook voor kleine spaarders N.V. Slavenburg's Bank N^y Kinderfoto's J. ZANDSTRA P. DE VOGEL Tel. 01877-550 - Meiissant BELASTINGCONSULENT ALLE ADMINISTRATIES Voor de laatste maal van dit jaar kwam de gemeenteraad van Melissant bijeen. Er was een tamelijk lang agenda af te werken al viel er op de meeste punten geen bespreking. De voornaam'ste besluiten betroffen de verbetering van de Achterweg, waar o.m. een tegel trottoir zal worden gemaakt. Het voor stel voor een ophaaldienst van grof vuil vond maar matige bijval, waarom eerst een proef zal worden genomen, om te zien of er voldoende behoefte aan bestaat. Hoezeer de Flakkeese landbouwers hun bedrijven mechaniseren is maan dagmiddag overduidelijk gebleken uit een evenement in de geschiedenis van het grootste landbouwmachinebedrijf van de streek, van Rumpt N.V. te Stad aan 't Haringvliet. Daar werd de honderdste tractor van dit jaar afgeleverd, een record, dat nimmer voorheen werd bereikt. Dit feit trok grote belangstel ling. Bij de overdracht waren aanwezig burgemeester van Hofwegen, de wet houders Soldaat en Saarloos, de bestuurders van de drie standsorganisaties in Hoezeer de Flakkeese landbouwers hun bedrijven mechaniseren is maan dagmiddag overduidelijk gebleken uit een evenement in de geschiedenis van het grootste landbouwmachinebedrijf van de streek, van Rumpt N.V. te Stad aan 't Haringvliet. Daar werd de honderdste tractor van dit jaar afgeleverd, een record, dat nimmer voorheen werd bereikt. Dit feit trok grote belangstel ling. Bij de overdracht waren aanwezig burgemeester van Hofwegen, de wet houders Soldaat en Saarloos, de bestuurders van de drie standsorganisaties in de landbouw t.w. van HoU. Mij., C.B.T.B. en L.T.B., het bestuur van de ver eniging voor bedrijfsvoorlichting Flakkee en van de mechanisatieclub van deze vereniging, voorts de heren P. D. Sieling en B. v. Dongen voor de Kamer van Koophandel te Dordrecht, natuurlijk ook een vertegenwoordiging van de directie der importfirma, N.V. Grimag te Leidsendam en vertegenwoordigers van de Bovag, alsmede de familie van Rumpt en het voltallige personeel van het bedrijf. De voorz. burgemeester Bos opende met gebed en deelde mee dat de heer D. Leydens Sr met kennisgeving afwe zig was wegens overlijden van zijn va der. Ook de heer Prins was afwezig wegens ernstige ziekte van zijn moe der. De notulen werden vastgesteld en de ingekomen stukken gingen zonder be spreking onder de hamer door. Aange houden werd de begroting van de kring Z.-Holand B.B., omdat de stukken niet aanwezig waren en er enige vragen in b en w over waren gerezen. Met de toegezonden jaarstukken van de Emgo ging de raad akkoord, evenals met de begroting 1960 van de School- artsendienst en met de begroting 1960 van het „Binnenhof". Onderwijs Voorstel de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen te verzoe ken toe te staan dat het onderwijs aan de openbare lagere school mefer dan 6 achtereenvolgende leerjaren omvat. Krachtens de wet van 4 aug. 1958, staatsblad no. 387, tot wijziging van de L.O.-wet 1920, moeten vanaf 1 januari 1959 de scholen voor gewoon lager on derwijs, in het algemeen, 6 achtereen volgende leerjaren tellen. Aan scholen die ten tijde van het inwerkingtreden van die wet 8 leerjaren telden konden echter tot aan het eind van het school jaar 1959-1960 een zevende en een acht ste leerjaar verbonden blijven. Voorts bestaat de gelegenheia in die gevallen waarin de mogelijkheid ontbreekt om te voorzien in de behoefte aan onder wijs, aansluitend aan het gewoon lager onderwijs, toestemming te verkrijgen het onderwijs ook in het vervolg meer dan 6 leerjaren te do enomvatten. Daar dit geval zich bij het openbaar onderwijs te Melissant voordoet, werd besloten hiervoor toestemming te vra gen ten aanzien van de O.L. school. Verhoging kindertoelage (de z.g. melk- geldtoelage). Bij circulaire van 17 nov. 1959 heeft de minister van binnen landse zaken de gemeentebesturen me degedeeld dat aan het rijkspersoneel, behalve in ander aangeduide gevallen, een verhoging van kindertoelage over het 4e kwartaal 1959, in de vorm van een uitkering-ineens, zal worden uit betaald. De minister nodigt de ge meentebesturen uit ten aanzien van het gemeentepersoneel eenzelfde gedrags lijn te volgen. De uitkering-ineens over het 4e kwartaal zal 1,56 per kind be dragen. Dit werd goedgevonden. Goedgekeurd werd de voorlopige vaststelling van het bedrag der wer kelijke uitgaven ten behoeve van de openbare lagere school over het dienst jaar 1958. Voorbereiding uitbreidingsplan Volgde een voorstel om te bepalen, dat een herziening wordt voorbereid van het uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onderdelen van gronden gelegen nabij de bebouwde kom. In de vergadering van 24 juli 1959 is beslo ten aan het Instituut Stad en Land schap van Z.-Holland opdracht te ver strekken tot het ontwerpen van een herziening van het bestaande plan, met uitbreiding van dat plan tot gronden gelegen aan de Bouwdijk (gedeeltelijk), de Molendijk (gedeeltelijk), de Juliana- weg, de Voorstraat, de Achterweg en in het gebied gelegen ten oosten van de Pieterstraat en het z.g.n. Prinsessen- kwartier, tot aan de NoUedijk. Art. 36, lid 4, der Woningwet opent de mogelijkheid voor de duur van één jaar bebouwing tegen te gaan die de in voorbereiding zijnde plannen zou door kruisen. De raad bepaalde dat een her ziening van het plan wordt voorbereid. Bezoldigring gemeentewerklieden. In vergelijking met andere gemeenten op het eiland ontvangen de beide gemeen tewerklieden thans een wedde welke beneden het gemiddelde ligt. Destijds werden.de jaarwedden der beide werk lieden bepaald naar loonklasse 2 en 3 der regeling, welke gold voor het rijks personeel, terwijl de overige gemeenten voor soortgelijke werklieden, de wed den bepaalden naar loonklasse 4. In overweging nemende, dat de hui dige wedden inderdaad aan de- lage kant zijn stelden b en w voor de wed den der gemeentewerklieden m.i.v. 1 januari 1960 te verhogen, in dier voege dat de wedd enworden berekend naar loonldasse 4 en gesteld worden op 321,43 per maand. De heer v. d. Spaan vond het niet veel maer begreep, dat het niet hoger kon. „Kan het niet met terugwerkende kracht?" vroeg dhr. Molenaar, waarop de voorz. antwoordde, dat het 1 jan. 1960 inging. Om het met terugwerken de kracht te doen daarop waren te vo ren geen verwachtingen gewekt, waar om het geen onbillijkheid betrof om het per 1 jan. te doen ingaan. Het voorstel werd aangenomen. De verordening op de heffing van reinigingsrechten werd op dezelfde voet opnieuw vastgesteld. Het voorstel tot verbetering woning Nieuweweg 23, destijds bewoond door wachtmeester M. A. Ruissen kwam ter tafel, voor de bespreking ging men echter in besloten zitting. Na heropening viel het besluit om voor deze woning een bedrag van 600,beschikbaar te stellen voor on derhoudswerk en f 500,— voor het bou wen van een schuur aan de achterzijde van de woning, die in zeer vervallen staat verkeerde. Het punt om aan de woning door een suite geriefelijker te maken wat door de nieuwe bewoner wachtmeester J. de Waard van Dirks- land was verzocht, kwam te vervallen. Vuilnis-ophaaldienst. Het was 'b en w opgevallen, dat het vrij veel voorkomt dat vuilnis wordt meegegeven anders dan in de voorgeschreven uniforme vuilnisemmers. Eensdeels vindt dit zijn oorzaak in het feit dat het personeel van de reini gingsdienst ook het in andere emmers, dozen, kisten enz. geborgen vuil accep teert. B en w zijn van mening, dat het uit een oogpunt van een aesthetisch aan zien, van een efficiënte werkwijze van de ophaal dienst en ook van het finan cieel belang der gemeente gewenst is, te bepalen dat geen vuilnis wordt me degenomen dat niet is geborgen in de van gemeentewege beschikbaar gestel de vuilnisemmers. Zij zijn dan ook voornemens een dergelijke gedragsre gel aan het personeel van de vuilnisop haaldienst voor te schrijven. Het in de eerste alinea gesignaleerde euvel wordt evenwel anderdeels veroorzaakt door de onmogelijkheid zogenaamd grof vuil (oude matrassen, afgedankte meubels, vloerzeil e.d.) in de vuilnisemmers te brengen. Teneinde aan dit bezwaar te gemoet te komen, stelden b en w voor een ophaal dienst voor dit grove vuil in te stellen. Het ligt in de bedoeling hier voor een plaatselijke vrachtrijder in te schakelen, die, vergezeld van een ge meentewerkman, éénmaal per maand met een open vrachtauto een rondrit maakt. De kosten van deze ophaaldienst worden geraamd op 840,per jaar (niet inbegrepen de bezoldiging en de sociale lasten van de betrokken ge meentewerkman). „Is dat nu werkelijk nodig? vroeg de heer v. d. Spaan. Wie heeft dit gecon stateerd? „B en w", zei de voorzitter. Ook is het gerapporteerd door de gemeente werklieden en door de gemeente-archi tect. De heer v. d. Spaan vond het toch al een dure dienst. Moet er nu een heel jaar een wagen rijden voor dat grove vuil? vroeg spreker. De heer Molenaar wilde het om de 2 maanden doen. „Het wordt een proef" zei de voorz. De praktijk in andere gemeenten is, dat er veel gebruik van gemaakt wordt. De heer v. d. Spaan wilde het aan houden om zich er over te bedenken. De heer P. Leydens meende dat win keliers er de meeste moeite mee had den en ook mensen, die weinig grond bij hun huis hebben. In de schoon- maaktijd komt het grove vuil veel voor; spr. wilde het wel toestaan maar dan beperkt ophalen. „De frequentie van de dienst kunnen we regelen zoals we willen" zei de voorzitter. Dan kost het ook minder. De heer Molenaar wist dat er ook mensen zijn die hun grof vuil zelf naar de vuilstortplaats brengen. De voorz. stelde voor de regeling eerst aan de praktijk te toetsen en te zien hoe dik wijls het nodig was. Hiermee ging de raad akkoord. Voorstel tot het verbeteren van Achterweg. Reeds herhaaldelijk is geklaagd over de toestand waarin de Achterweg en met name het trottoir langs die weg, zich bevindt. B en w hebben de ge meente-architect verzocht na te gaan hoe aan he tverlangen de situatie ter plaatse te verbeteren, kan worden te gemoet gekomen. In zijn rapport dd. 11 november 1959, stelt de gemeente-ar chitect voor het onverharde trottoir te vervangen door een tegeltrottoir dat 20 cm boven het wegdek zal liggen. De kosten hiervan bedragen, met inbegrip van noodzakelijk bijkomende werken aan straatkolken en zinkputdeksels, f 5.000,—. Het rapport waarin is opgenomen een uitvoerige specificatie van de werk zaamheden, de te bezigen materialen en de eenheidsprijzen, ligt met de bijbeho rende werktekening ter secretarie ter inzage. B en w stelden voor te beslui ten tot. uitvoering der werkzaamheden en tot het voteren van het daartoe be nodigde bedrag ad 5.000, Dit punt werd ampel besproken. De voorz. vond het een middeleeuwse toe stand op de Achterweg en dhr. v. d. Spaan verzocht meer toezicht door de politie. „Het is er vrijgevochten land" merkte de heer P. Leydens op, er worden auto's schoon gemaakt enz. Na enige bespreking werd het voor stel aangenomen. Goedgevonden werd een wijziging begroting 1959. In deze wijziging is op genomen o.m.: a. een bedrag van 200,- vooi- herstelwerkzaamheden aan de wo ning Plein 5 wegens reparatie van de goot en deur; b. een bedrag van 200,- voor onderhoudswerken aan de open bare lagere school (algemeen onder houd). Wijziging begroting 1960 betreffende: a. tegemoetkomingen aan de heer J. Tierolf, benoemd onderwijzer aan de openbare lagere school, te weten: 1. een tegemoetkoming in de kosten van over brenging van zijn inboedel, geraamd op 100,2. een tegemoetkoming in de kosten van inrichting van zijn woning, geraamd op 230,— (5"'/o der jaarwed de); 3. een tegemoetkoming in de door hem te maken pensionkosten voor het geval de woning Plein 5 niet tijdig te Het grote gezelschap werd verwel komd in de splinternieuwe hal van van Rumpt N.V. door de heer A. J. van Rumpt, die natuurlijk zeer verheugd was met het dit jaar bereikte verkoop^ cijfer en met het feit, dat er thans plm., 600 tractoren van zijn merk op Flakkee lopen. Deze attendeerde er ook op, dat er een zeer vruchtbaar samenspel is tussen de agrariërs, met als gevolg ver betering van fabrieksapparatuur en ontwikkeling door van Rumpt N.V. zelf van geheel nieuwe werktuigen en ma chines, laatstelijk nog de uienrooier. Hiervoor zegde spreker vooral dank aan de mechanisatieclub, waarmede in nauwe samenwerking naar verbetering en naar nieuwe voorzieningen wordt gestreefd. Veeleisende boeren De andere firmant, de heer P. van Rumpt, getuigde van de veeleisendheid der Flakkeese boeren, die hij niet an ders dan loven kon, omdat daaruit het allerbeste geboren wordt op het gebied van de mechanisatie. Evenals zijn broer gedaan had memoreerde de heer P. van Rumpt met leedwezen het kort geleden door de dood ontvallen van een trouw medewerker, in de verkoopafdeling, de heer W. Diepenhorst, die helaas dit be langrijke moment niet heeft mogen be leven. De heer P. van Rumpt sprak vervol gens, gezeten op de honderdste tractor, het aanwezige en voltallige personeel toe, „de blauwe jongens" zoals hij ze vanwege hun overalls noemde, deze dank zeggend voor hun medewerking en tot de beste prestaties opwekkend. Overdracht Namens de directie van N.V. Grimag sprak de heer Louwman. Deze rele veerde het tot stand komen van de re latie met de heren van Rumpt N.V., die pas enthousiast werden toen de Fer gusons hun deugdelijkheid hadden be wezen en die daarna nieuwe werktui gen zelf hebben ontwikkeld en de Flak keese boeren op volmaakte wijze in kennis hebben gebracht met het be roemde Ferguson-systeem. De heer Louwman droeg daarop de tractor een Ferguson MF 65, die samen met een Ferguson FE 35 op een versierde vrachtauto 's middags over het veer Middelharnis was aangevoerd aan de heren van Rumpt over. Aan de heer P. van Rumpt was de eer om de gelukkige koper van deze honderdste machine bekend te ma ken; dat bleek te zijn de landbouwer C. Mqs, te Ooltgensplaat, die met zijn echtgenote aanwezig was. Nadat de heer P. Louwman, namens de directie van N.V. Grimag, de ma chine had overgedragen aan van Rumpt N.V., geschiedde datzelfde nu aan de heer Müs. De tractor kreeg een prachtige bloemenkrans om de zijner beschikking kan worden gesteld. Geraamd: memorie b. een bedrag van 500,voor de aankoop van 50 vuil nisemmers. Er bestaat geen verplaatsingskosten regeling, waarom b en w meenden deze posten te moeten ramen. Rondvraag De heer van der Spaan informeerde naar het nieuwe verenigingsgebouw waarop de voorz. zei na afloop van de zitting mededelingen te zullen doen. Dhr. V .d. Spaan bracht zijn dank over van vrouw de Vogel, dat de bur gemeester zo vlug voor een nieuwe deur aan haar woning had gezorgd. Dit was al 2 jaar aanhangig bij de Tech nische Dienst. De heer P. Leydens vroeg aandacht van b en w betreffende het opknappen van de gemeentewoningen. Er waren er bij, die er zeer haveloos uitzien; spr. wilde dit meer volgens een vast plan uitgevoerd zien. De voorz. stemde hiermee in. Een be paald werkplan voor het onderhoud achtte hü ook nodig. De heer Molenaar informeerde hoe het stond met schoonmaken van de rio lering, waarvan volgens de voorz. het besluit nog niet was goedgekeurd door G.S. De heer v. d. Spaan stelde voor dat elke schilder een bepaald object van de gemeentegebouwen zou krijgen toege wezen. Spr. had daar al eens meer op geattendeerd. De voorz. antwoordde dat er wel bepaalde bezwaren aan verbonden wa ren, maar hij voelde toch voor dit plan. Het college zou het nader bezien. Dan volgde sluiting. radiateur en mevrouw Mijs, werd met een fraai bouquet vereerd. Na deze plechtigheid ging men voor een verfrissing naar het verenigingsge bouw „Het Trefpunt", waar nog vele sprekers het woord hebben gevoerd. Helft van woningcontingent! Burgemeester C. v. Hofwegen maak te een vergelijking tussen deze hon derdste tractor en het zoveel duizendste schip, waarop men ieder jaar in Rot terdam zit te wachten. Dat keert in de Maasstad telkens terug en spr. ver wachtte,, dat men bij van Rumpt N.V. nu ook telkens tegen Nieuwjaar in spanning zal zitten of men het honderd tal haalt of niet. De burgemeester ver wachtte trouwens meer hoogtepunten in dit bedrijf, waarmede het gemeen tebestuur van Stad zeer ingenomen is en dat zelfs een levensbelang voor de gemeente is geworden. Het was spr. zeer prettig om mede te kunnen delen, dat het gemeentebestuur zojuist beslo ten had om de helft van de voor vol gend jaar te verwachten woningtoe wijzing voor van Rumpt N.V. te be stemmen! Hopen moet men nu maar dat Ged. Staten een flink contingent woningen beschikbaar zullen stellen aan Stad. Eensdeels betreurde de burgemees ter het, dat de gemeente geen behoefte heeft aan een ploeg, hoogstens spr. zelf om door een raadsvergadering heen te ploegen evenmin als aan een trac tor. Maar dit verhindert niet, dat b en w en gemeenteraad steeds met grote belangstelling zien naar wat er aan de grens van de gemeente, bij van Rumpt N.V. geschiedt en hierop, aansluitend concludeerde de burgemeester, dat de afnemers van het bedrijf indirect ook Stad een grote dienst bewijzen. Deze woorden gevolgd door een compliment en een felicitatie. Tractor-paard De heer P. van Rumpt haakte direct op de woorden van de burgemeester in en deelde mede, dat Stad heus wel een tractor kan gebruiken; de reinigings dienst werkt er nog met paard en wa gen, terwijl een goede tractor met aanhanger voor de gemeente in het be drijf klaar staan! Later verklaarde de heer van Rumpt zelfs bereid te zijn tot inruil van het paard! (Wij verwachten in de eerstvolgende raadsvergadering hierover 'n ingekomen stuk. Verslagg.) Samenspel met landbouw De heer Joh. Mol voerde het woord namens de standsorganisaties en de vereniging voor bedrijfsvoorlichting. Hij verzekerde dat de Flakkeese land bouwers met intense belangstelling de ontwikkeling van van Rumpt N.V. ga deslaan en dat zij respect hebben voor de resultaten. Hierbij verheelde spr. Waarschuwingstekens op auto's met aanhanger dringend noodzakelgk De A.N.W.B. heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat met klem ver zocht om toch zo spoedig mogelijk een wettelijke verplichting in te stellen tot het voeren van een waarschuwingste ken door auto's waarachter een aan hangwagen is gekoppeld. De Bond schat, dat jaarlijks ongeveer 150 wielrijders en bromfietsers in aanraldng komen met aanhangwa gens van passerende motorvoertuigen De gevolgen van deze ongevallen zyn voor een derde deel van ernstige aard. Reeds in november 1954, nu vijf jaar geleden, wees de ANWB de Minister op het grote risico, dat wielrijders en bromfietsers lopen, wanneer zij niet tijdig kunnen opmerken, dat de hen passerende auto gevolgd wordt door een aanhanger. Inmiddels is op 10 fe bruari 1958 door de Hoofdcommissie voor de Normalisatie een ontwerp voor een waarschuwingsteken gepubliceerd, doch de ANWB acht dit ontwerp te in gewikkeld. De Bond noemt de huidige situatie hoogst onbevredigend en dringt er bij de Minister op aan, een duidelijk waar schuwingsteken verplicht te stellen, dat op gemakkelijke wijze op het rechter- voorspatbord van auto's bevestigd kan worden. niet, dat de heren van Rumpt door de mechanisatie de wind in de zeilen heb ben gekregen en gehouden nadat het bedrijf werd gesticht. De samenwerking tussen landbouw en bedrijf heeft goede vruchten afgeworpen en deze samen werking blijft voor beiden nodig, opdat zowel het bedrijf als de landbouw bij zullen blijven. Ook overwoog de heer Mol, dat van Rumpt N.V. vele arbeiders brood verschaft en dat door de aanwe zigheid van dit bedrijf het aantal pen delaars niet nog groter is. In land- bouwkring wordt dit heus wel ingezien en gewaardeerd en erkent men de be tekenis van het bedrijf als op de land bouw gebaseerde industrie. Nader sprekende over industrialisatie op Flakkee stimuleerde de heer Mol, dat men hier juist dit soort, met de land bouw samenhangende industrie nodig heeft, opdat de streek in agrarisch op zicht selfsupporting blijve en in de oude sfeer van de landbouw, vermoe delijk uitgebreid met tuinbouw, kan voortleven, ook als straks de verbin dingen een feit zijn. Spr. hoopte dat men aan de overkant begrip zal hebben voor de wens der streekbewoners tot behoud van het agrarisch karakter. Tenslotte complimenteerde de heer Mol met het feit van deze dag en ook met de goede verstandhouding, die in het bedrijf tussen directie en personeel te constateren valt. Hulde aan grondleggers Sprekende namens de Kamer van Koophandel ging de heer P. D. Sieling in gedachten een halve eeuw terug en wees deze er op, dat de vader van de beide firmanten van Rumpt eigenlijk de grondlegger van het bedrijf is ge weest jdoor zich uit de zuiver agrari sche sector naar de meer industriële van een dorsbedrijf te wenden, waarin nauw is samengewerkt met een broer van spr., die hetzelfde ondernam. (Deze woorden van de heer Sieling hadden een applaus aan het adres van de heer van Rumpt Sr. tot gevolg). Voorts ver klaarde de heer Sieling zich fel tegen stander van vestiging van industrie op Flakkee, omdat dit eiland de vrucht baarste bodem van de gehele wereld bezit en daar dient men dus uiterst zui nig op te zijn. Met de mechanisatie in de landbouw, aldus voorspelde spr., is men nog lang niet aan het eind en er staan voor de streek grote dingen te gebeuren, voorop de bouw van de brug, waar van Rumpt N.V. ook groot belang bij heeft. Ook de heer Sieling besloot met hartelijke gelukwensen voor het dit jaar in het bedrijf bereikte resultaat. Jongeren bewijzen het. Namens de landbouwjongerenclubs sprak de heer Jac. Vogelaar, Stellen- dam, dè familie van Rumpt toe. Hij verklaarde als gebruiker van de ma chines te kunnen spreken en kon niet anders getuigen dan dat het steeds Zaterdagavond gaf de Landbouw- jongerenclub Flakkee blijk van een bij zondere activiteit door de puzzelritten, welke men sedert enige jaren in de zo mer houdt, nu eens te laten volgen door een rit in de winter en bij avond. Men had beslist geen „beter" weer kunnen verlangen om de rijbekwaamheden der deelnemers te testen dan deze avond; het regende bij stromen, de wind was allesbehalve zwak, de Flakkeese wegen lagen in de diepste duisternis en niet alleen, dat het op vele plaatsen uiterst moeilijk was om uit te puzzelen waar de route he enleidde, op menig kruis punt kwam men voor zeer moeilijk be rijdbare gedeelten te staan. Nochtans meldden zich dertig deelnemers aan de start bij Hotel Meijer te Middelharnis en daar was zelfs ook nog een motor rijder bij, de heer L. A. Struik te Mid delharnis, die aller bewondering kreeg voor zijn moed, maar die de rit niet heeft kunnen volbrengen, mede omdat kaartlezen door de regen een onmoge lijkheid werd. Bij de prijsuitreiking kreeg hij toch een applaus te incasse ren. De route besloeg 40 km, de gemid delde snelheid was gesteld op 22 km en er moesten zes controleposten wor den gepasseerd. Het begin Was het zwaarst, naar het Havenhoofd van Mid delharnis en dan door de van Palland- polder naar Stad aan 't Haringvliet, vervolgens Oude- en Nieuwe Tonge, Sommelsdijk en Middelharnis maar vrij wel steeds door de onbekendste delen van de polders. Men startte te 19.09 uur, de tijdcontrole moest door de eerst vertrokken chauffeur te 20.16 uur ge passeerd worden en de rit kon te 20.58 beëindigd zijn, iets dat aardig met de werkelijkheid bleek te kloppen, althans voor de deelnemers met de beste resul taten. De bestuurders van de jongerenorga nisatie hielden het sein tot starten en de berekening der strafpunten enz. in eigen handen en te ongeveer half elf was de uitslag bekend. De voorzitter van de L.J.C., de heer P. Noordermeer, maakte de namen der gelukkigen be kend en daarbij bleek, de eerste prijs in de wacht gesleept te zijn door de heer Jac .van Eek, Middelharnis, met slechts 4 strafpunten. Hij verdiende er een vette kalkoen mede, die in een geïmproviseerde kooi op het biljart van Hotel Meijer, zijn lot zat af te wachten, evenals de haan, die gewonnen werd door no. 2, de heer A. P. van den Broek te Ouddorp (18 strafpunten). Derde werd de heer L. Nelisse te Nieuwe Ton ge, 19 strafputen hetwelk een vette gans opleverde. Twee deelnemers t.w. H. Breen, Ouddorp en J. de Wit, Dirks- land, hadden ieder 21 strafpunten, met en beleggers doen wij meer Inlichtingen worden gaarne ver strekt door Kantoor Middelharnis Kade 5 Telef. 2268 DEVIEZENBANK ALLE BANKZAKEN BELEGGINGSADVIEZEN plezierig werken is met de produfcten van Van Rumpt N.V. zoals overduide lijk is gebleken tijdens de ploegwed- strijd te Zuidland, waar de zes hoogste prijzen met Ferguson en Rumptstad- ploegen door Flakkeese jongeren werd behaald. Gaarne maakte de heer Vogelaar te vens van de gelegenheid gebruik om de heren van Rumpt dank te zeggen voor de prijzen, die zij steeds beschikbaar stellen voor wedstrijden, die de jonge ren organiseren. De heer P. van. Nieuwenhuyzen, Oude Tonge, complimenteerde namens de mechanisatieclub en getuigde van de mooie samenwerking tussen club en bedrijf, zoals o.a. bij het ontwikkelen van de uienrooier en spr. vulde dit aan met de heren van Rumpt er aan te her inneren, dat men nog weer een nieuwe machine hoopt te ontwikkelen. Namens de personeelsvereniging van van Rumpt N.V. sprak tenslotte de heer A. J. Diepenhorst. Deze complimenteer de zowel de familie van Rumpt als de heer en mgvrouw Mijs en beide fami lies werden door hem, uit naam van het personeel, vereerd met cadeau. Voor de heer Mijs bleek dat te be staan uit een kostbare sigarenaansteker met gasvuUing, voor de directie uit een orderboek waarin honderd tracto ren besteld kunnen worden! De heer A. J. van Rumpt sjftak het dankwoord aan het eind der vergade ring, dat hij in het bijzonder tot de jongeren richtte, omdat die het zijn, welke met de machines omgaan en deze op hun bruikbaarheid toetsen. Men bleef dan nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij de heer Louwman nog met een attentie voor de beide heren van Rumpt uitpakte, aangeboden door de kleinzoon van de pres. directeur van Grimag N.V. en bestaande uit voor ieder een prachtige actentas. Kent U onze Zes verschillende opnamen. Com pleet in fraai mapje. ATELIER EN FOTOHANDEL SOMMELSDIJK als prijzen resp. een kerstkrans en een haas. De 6e prijs ging naar J. van Nieu wenhuyzen te Stad, voor 22 strafpunten. Deze ontving een fles wijn. 7e was de heer A. van Es, Nieuwe Tonge, 24 straf punten en 8e de heer A. Koppenaal te Stad 38 strafpunten. En dan was er nog een troostprijs voor de deelnemers met het grootste aantal strafpunten, de heer E. Joppe, Melissant deze zomer winnaar van de beker die werd blij gemaakt met, zoals na opening van de doos bleek een dode mus!!, dit uiteraard tot grote hilariteit van alle aanwezigen. Er is in de NAVO een gevaarlijke achterstand. Het ziet er voor wat de defensiekracht van de NAVO tegenover de Russische dreiging aangaat niet mooi uit. Er heerst grote achterstand in de afweermiddelen. Er staan 21 NAVO divisies tegenover 130 Sowjet-divisies in Oost-Europa en West-Rusland. De NAVO zal met meer kracht pogen het doel „Dertig divisies tegen 1963", te bereiken. Wordt dit doel tegen 1963 bereikt, ook dan nog is de achterstand tegen over het communistische Rusland ont stellend groot. Van het Russische leger wordt in een rapport gezegd, dat de Sowjetstrijd- krachten geheel zijn gemoderniseerd. Ook op het punt van atoombewapening Dat ze een aanval kunnen ondernemen van elke"^laats van hun grondgebied. Van de Russische oorlogsvloot wordt gezegd dat de dreiging van de Russi sche duikbootvloot groter is dan ooit. Ook met de verdediging in de lucht staat het er bij de NAVO-landen niet gunstig bij. Ook hier moet van een achterstand gesproken worden getuige de waarschuwing van de opperbevel hebber van de strijdkrachten in Europa generaal Lauris Norstad aan de NAVO- leden waarbij hij er bij hen op aan dringt dat ze hun verdediging in de lucht dringend moeten verbeteren door integratie en dat ze hun atoomkracht moeten versterken. ST. MAARTENSDIJK Overplaatsing'. De heer W. v. Vugt, boekhouder bij de Ned. Heide Mij., is in gelijke funktie overgeplaatst naar Almkerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9