Ouddorp heed een vlot sluitende begroting 1960 dagelijks verkiezingen! Pleidooi voor een rondweg om de begraafplaats en aula Onderhoud van gemeente-eigendommen wil men onder eigen beleid uitvoeren Behandeling begroting 1960 Algemene beschouwingen „mihAsmmn-mmuws' U l)elioorfc toclt niet tot lien die tv of radio aanzetten op „huu zuil" - en "dan maar af- waoliteii wat er komt u Mest tocli zélf wat u wilt zieaoflioren...? Doe dan wat meer dan 150.000 anderen uit deze kritische min- üerheid reeds doen raadpleeg bij de dag-elijbse ver- tóezing van uw radio- of tv- programma Vrije Geluiden liet overzichtelijke, volledige en objectieve radio-tv-blad. Vraag een proefnummer aan en u zult begrijpen waarom zulk een hoog percentage jonge men sen Vrije Geluiden de voor keur geeft of nog beter: geeft U direkt op als lid-abonné ad 3.25 per kwartaal. Het adres is: VPRO - postbus 11 - Hilversum. Biz. 2 Woensdag 23 december 1959 De raad van de gemeente Ouddorp Afwezig was dhr. G. Tanis. Het voor gemeentebegroting 1960, die een goed tot nazien kwam een breedvoerig ver fort werd uitgebracht. Er werd een dienst valïmensen aan te trekken om uit te voeren. Ook werd gewezen op de kerkhof en de aanleg van een rondweg ren. De voorz. burgemeester J. Kleijnen- berg opende met gebed. Na vaststelling van de notulen volgden de ingekomen stukken welke grotendeels voor kennis geving werden aangenomen. Er was een verzoek bij van Ged. Staten om het maximum krediet ad 500.000,in rek. crt. aanmerkelijk te verlagen. De heer Koek vroeg naar de reden; die door de voorzitter werd toegelicht, waarbij hij zei, dat het college voor stelde het bedrag te handhaven, wat de raad goedkeurde. Het bestuur Vereniging consultatie bureau voor alcoholisme te Rotterdam verzocht om subsidie, wat b en w op 10,had bepaald. Op voorstel van de heer Koek en van de heer v. d. Bok werd het op 25, gebracht. Behandeld werd een verzoek van J. de Blok en P, L, A, Tieleman, Lange- weg 10 te Stellendam om aankoop van 3 percelen bouwgrond aan de Verlengde Wilhelminaweg, De heer Sandifort vroeg waarom het niet aan mensen uit Ouddorp uitgege ven. Weten de mensen wel dat die grond te koop is? vroeg spreker. Hierop antwoordde de voorz. dat het aan het beleid van de raad lag. Uit een oogpunt van grondpolitiek had hij het liever ook aan eigen inwoners zien toe gewezen. De heer Komtebedde noemde fa. de Blok en Tieleman voortvarende bou wers en zag er geen bezwaar in, omdat toch door het college bepaald werd wie er in de huizen kwam. Weth. Voogd merkte op dat het par ticuliere huizen waren; b en w heeft hier het nakijken. Als voor dezelfde tactiek volgen als de huizen van Snij der zitten we zo op een huur van 7, of hoger. „Er zit wel speculatie in beaamde de heer Sandifort. De heer C. v. d. Bok had zich met alle plaatselijke aannemers in verbin ding gesteld, maar niemand had inte resse voor die grond. Bovendien vond hij het geen juist standpunt dat er een hek voor de gemeente kwam om niet- Ouddorpers te weren. Spr. kon met het voorstel akkoord gaan. De heer Komtebedde merkte t.o.v. het gezegde van weth. Voogd op, dat Tieleman de huizen niet verhuurde, maar verkocht. Weth. Voogd wist dit wel, maar uit eindelijk komt het op 17,a 20, huur, aldus spreker. Er werd over gestemd. Tegen waren de heren de Jong, M. Aleman,, weth. Voogd en weth, Grinwis. Weth, Grinwis merkte nog op dat de raad op de duur wel grond kon onteige nen voor vreemden! „We zullen toch voor bouwgrond moeten zorgen in het vervolg", was het antwoord van de voorzitter. Onderwijs Dan werd een besluit art, 55 quater der L,0,-wet 1920, t,a,v, de 0,L, school goedgekeurd, als ook het bedrag per leerling voor het bijz, lager onderwijs voor 1960, Bepaald moest worden het aantal lesuren voor 1960 aan de 0,L, school voor vakonderwijs. De voorz, deelde mee, dat hierover eerst een on derhoud had moeten plaats hebben met het hoofd der school, waartoe men niet gekomen was. Spreker lichtte toe dat er 24 meisjes waren (uit zes klassen) wat voor één der onderwijzeressen te veel was, „Dat kan nooit tot zijn recht komen in 2 uur", meende de heer T, Koek. „Ze doet er ook langer over", maar voor eigen rekening" antwoordde de voorzitter. De heer T. Grinwis vroeg of dat ook voor de Bijz. school gold als er uitbrei ding kwam voor de o.l.s. wat door de voorz. werd bevestigd. Men keurde goed dat het 4 uur per week werd. Voorstel tot vaststelling van een ge premieerde spaarregeling voor het ge meentepersoneel, Weth, Grinwis vond dat als iemand sparen wilde hij dit voor eigen reke ning lïioest doen. Nu moet de gemeen tekas er aan te pas komen; spr, was er tegen. De heer Komtebedde merkte op, dat het over het gehele eiland is aangeno men, waarom moet men op dit punt onze ambtenaren achter stellen? Bij stemming was alleen weth, Grin wis tegen. Het voorstel werd aanvaard. Bestemming gronden aan weers zijden van de Emmaweg. De heer Komtebedde meende dat daar voldoende grond was om te bou wen, Weth, Voogd zei dat hij het op prijs zou stellen als de raad een besluit kon nemen om daar een plantsoen aan te leggen, We zijn in Ouddorp zeer plant soen-arm, betoogde spreker, „Er is anders natuurschoon genoeg" meende weth. Grinwis. Hij wilde de mensen met inpakken tussen de huizen, maar toch zuinig zijn met de grond. De voorz, voelde wel wat voor het argument Voogd, Als men daar plant- kwam maandagmorgen 21 dec, bijeen, naamste punt van behandeling was de batig slot aantoonde. Van de commissie slag, wat bij monde van de lieer Sandi- pleidooi ingevoerd om in de Techn, het onderhoud gemeentegebouwen zelf harde noodzaak van een aula op het aldaar, om het verkeer niet te stagne- soenen maakt kunnen de ouders daar met hun kinderen verpozen. Het zal zo druk worden te Ouddorp, dat er ner gens geen plaats blijft voor een rustig plekje. De heer C. v. d. Bok was wel voor een groenstrook van een paar meter en aan de andere kant huizen. De heer Komtebedde vond het ter rein wel een beetje ingesloten voor een plantsoen. „We kunnen de gulden middenweg bewandelen" aldus de voorzitter, een behoorlijke strook groen en voor de rest tuingrond, „Ik ben alléén voor uitgifte tuin grond" zei weth. Grinwis anders is het bouwen aldaar uitgesloten. Er werd over gestemd en met de stem van weth. Voogd tegen werd be sloten de grond voor tuinen te bestem men. De groenstrook ging dus van de baan. Vaststelling van de verkoopprijs van de verkochte bouwterreinen aan J, Dorsman en A, Spuij broek. Voorgesteld werd de grondprijs te bepalen op 3,80 per m^. Dhr, C, V. d. Bok stelde de vraag of er alles bij inbegrepen was, wat beves tigend werd beantwoord. Men keurde het goed. Rapporteur namens de commissie was de heer Sandifort, die als eerste het woord verkreeg en het v-olgende verslag uitbracht. De commissie heeft met belangstel ling kennis genomen van de verschil lende begrotingen, doch wil in de eer ste plaats haar oprechte dank uitspre ken aan de gemeente-secretaris en zijn medewerkers voor de accurate samen stelling en verzorging van deze begro tingen. Ook ditmaal moet worden opgemerkt dat deze weer even op zich heeft laten wachten, doch voor een niet ongunstig overzicht is nog wel begrip voor drukte en ziekte bij het gemeentepersoneel. Het Burgerlijk Armbestuur geeft de volgende cijfers te zien: Inkomsten 16.378,29, uitg. 16.378,29, saldo nihil. Wegens subsidie van de gemeente is 11.643,61 geraamd, (vorig j. 9.933,35) geraamd. De commissie heeft hierop geen op- of aanmerkingen derhalve stelt zij de raad voor tot goedkeuring te besluiten,. Voor de Technische Bienst wordt ge raamd totaal der uitgaven: 27,000, de inkomsten totaal 3,799,49, de netto kosten zullen 23,200,51 bedragen, hier van is ten laste van de gemeente Oud dorp geraamd de helft of wel 11,600,26, De commissie hoopt op vruchtbare samenwerking van deze dienst met Goeree en Stellendam, daarom stelt zij de raad voor tot goedkeuring van deze rekening te besluiten. De begroting van het woningbedrijf sluit met de volgende cijfers: Afd, I, Baten 105.848,15 Lasten f 105.848,15 Saldo Afd. II, Kap, ink. Kap, uitg. Saldo nihil 264,076,57 ƒ264,076,57 nihil De commissie heeft ook hier geen op- of aanmerkingen in het algemeen, of schoon zij in het kader van de gemeen tebegroting toch nog een suggestie naar voren wil brengen in verband met deze dienst. Ze stelt derhalve de raad voor tot goedkeuring hiervan te besluiten. De gemeentebegroting dienstjaar 1960 De gemeentebegroting van 1960, waar voor vaak zeer veel belangstelling aan de dag wordt gelegd, getuigt ook weer van een niet ongunstig resultaat, doch biedt overigens weinig perspectief. Het geeft de volgende cijfers te zien: Gewone dienst: Inkomsten (hst. 1 tot en met 13) Uitgaven (hst. 1 tot en met 13) naar algemene reserve: 15.000,— Resp. 478.989,45. Naar onvoorziene uitg. 14.536,21 449.453,24. Voordelig verschil 29.536,21. De uitvoering van het rioleringsplan heeft nog geen vaste vorm aangenomen, omdat dit een aanvullende werkgele genheid is. Enerzijds is het gunstig dat er geen werkloosheid in het vooruitzicht is, doch anderzijds is het bedroevend dat Ouddorp voorlopig niet in de gelegen heid wordt gesteld het rioleringsplan te realiseren. Mogelijk zou er in, Den Haag meer geattendeerd moeten worden door het college van b en w en worden gewezen op de onhoudbare toestanden. De Delta eist al onze werknemers op en nog steeds is daar een groot tekort aan werkkrachten. Wij zouden de toezegging moeten krij gen liet rioleringsplan in eigen beheer te doen uitvoeren, dan waren er ten minste perspectieven, zo niet dan zullen wij het plan naast de bouwplannen van de brug over het Haringvliet moeten leggen, waarvan de Commissie de nut teloosheid gaat inzien, tot verdere deel-, neming aan de N,V, Brugverbinding Goeree en Overflakkee-Hoeksewaard, Geen uitzicht is te verwachten op een brugverbinding op korte termijn, zodat liet aanbeveling zou verdienen deze vennootschap maar te ontbinden, om verdere onnodige uitgaven te voorko men. Overigens kan de commissie het be leid van het college in het algemeen goedkeuren, behoudens enkele opmer kingen, als bovengenoemd, o,a. en enke le wensen, eventueel voorstellen die zij naar voren wil brengen. Ten eerste. In het komende jaar heeft Ouddorp voor zich veel gebouwen te onderhouden, t.w. 130 stuks woningwet woningen, 3 ambtswoningen, 6 openba re gebouwen, 2 huurwoningen. Daarnaast zullen ook verschillende roerende goederen moeten worden on derhouden, o.a. lijkkoets, graflift, graf bekisting, naaimachines, trekl^er met aanhanger, zandstrooier, verkeersbor den en palen, naambordje, hekken, ban ken, te veel om op te noemen. Al deze bovengenoemde goederen zul len tegen vroegtijdig bederf beschermd dienen te worden, door voornamelijk verfwerken aan buitenwerk, aan bin nenzijde van buitenconstructies van hout en staal. Op de lange duur is niet te ontkomen aan binnenverfwerk, waarmee reeds begin moest worden gemaakt, voorna melijk in v/oningwetwoningen ter be scherming van het gemeentelijk bezit. Alle bezit of bezittingen tezamen, ver eisen verfwerk aan 20.500 vierk. m. hout en staal. Een vakbekwaam schilder kan per week ongeveer 60 vierk. meter verf werk geheel gereed maken. Gerekend op 48 volle werkweken per jaar, kan een schilder 48 x 60 is 2880 vierkante meter verfwerk bewerken. Daaruit is af te leiden dat één schil der eenmaal per 7 jaar hetzelfde opper vlak kan bewerken, dit acht men vol doende. Er is nog geen rekening gehouden met behang- en glaswerk. Hieruit blijkt duidelijk dat voor het verrichten van verfwerken aan de gemeente-eigen dommen reeds nu meer werk is, dan voor één vakkundig schilder kan wor den verricht. Thans wordt dit werk verricht door de schilder patroons, doch dit werk is vaak voor hen te groot van omvang naast hun klantenwerk, wat soms on voordelig werkt ten nadele van de ge meente, verwaarlozing zou zelfs niet uitgesloten moeten worden geacht, als niet spoedig andere maatregelen wor den genomen. Bij regelmatig, goed uitgevoerd werk, kan belangrijk op de kosten worden be spaard, terwijl het verfwerk in goede conditie blijft. Het gebruik van zeer goed materiaal en vakmanschap zouden de onderhouds kosten zeer dalen, daarom stelt de commissie voor dit omvangrijke werk in eigen beheer te laten uitvoeren. De kosten van verfwerk in eigen be heer zullen ongeveer bedragen voor een vakbekwaam schilder in bezit van di ploma, behaald aan de technische school en tenminste 5 jaren praktijk ervaring in het schilderwerk, aan salaris alles in begrepen 5.000,aan materiaa.l ge middeld 6000,De totale kosten ko men daardoor op ongeveer 11.000, per jaar, waarvoor ongeveer 20.500 m^ verfwerk wordt onderhouden, dat is 0,44 per vierk. meter per jaar, per om loop van 7 jaar, dat is voldoende. Wordt dit werk verricht door particulier be drijf, dan komen de kosten op 0,87 per vierk. meter ofwel ongeveer het dubbele. In principe dient de voorkeur te wor den het werk in eigen beheer uit te Het kerkhof. De commissie wijst er op dat gebroken dient te worden met het afladen van de overledenen op de openbare weg. Zij acht dit verouderd Beste jongens en meisjes'. Dit zal het laatste kinderhoekje zijn in 1959. Ik weet niet wanneer dit schrij ven geplaatst zal worden, of in de Kerstweek of in de Nieuwjaarsweeli. In elk geval zal ik nog een Kerstraadsel plaatsen. Dit wordt dus het laatste raadsel van december en ook het laat ste van het jaar. DECEMBER-KAADSEL 4 1. X 2. X 3. X 4. X 5, XXXXXXXXX 6, X 7, X 8, X 9. X 1, Letter; 2, Christus wordt genoem.d: deder gerechtigheid; 3, Der groot heid dezer heerschappij en des vredes zal geen..,, zijn op de troon Davids (Jes. 9,); 4, Gij zult hetvinden in doeken gewonden en liggende in de kribbe; 5. Een naam van de Heere Jezus 6. Uit U zal Ivïij voortkomen, die een zal zijn in Israël (Micha 5); 7. Alle.... zullen verhoogd worden en alle bergen en heuvelen zullen vernederd worden. (eJs. 40); 8. Zijn.,., is een eeuwig.... en zijn heerschappij is van geslacht tot geslacht (Daniël 4); 9. Letter. BRIEVEN Hans D. Herkingen. Hoe is het met het opzeggen gegaan? Of sta je er nog voor? Zenuwachtig zijn de m.eeste kin deren wel een beetje. Drukke Kerstda gen dus, maar toch wel gezellig, als ze allen weer samen zijn. En liet is een groot voorrecht als we elkander in ge zondheid mogen ontmoeten. NeUie en Hesje P. Ouddorp, Van bei den al de oplossingen. Dat is flink. Want daar gaat het eigenlijk om, en als er geen nieuws te vertellen is, daar kunnen jullie ook niets aan doen, Emmie D. lierkingen. Dus Bep heeft het meest te lopen. Zij zal dan ook de meeste centen ontvangen. Borduren is een mooi werk en ik geloof, dat de meisjes het liever doen dan l^noopsga- ten maken of een stukje inzetten in een naailap. Of doen ze dat niet meer? Corrie W. Ouddorp. De vier kantjes zijn weer boordevol. Het raadsel zal ik wel kunnen gebruiken, denk ik. Maar nu moesten andere raadsels een plaats hebben. Ook heb ik nog raadsels van andere kinderen in mijn bezit. Ik kan dus nog niet zeggen wie eerst aan de beurt zal zijn. Is het truitje al klaar? Dan zal je nu aan het jasje bezig zijn. Dat was een hele geschiedenis znet liet geitje. Gelukkig dat de koeien het beestje niet gescliaad hebben. EUy B. Den Bommel. Ik hoop dat je nu helemaal beter bent. Het valt niet mee als we ziels: zijn en'bij keelontste king hebben we meestal flink koorts. Heeft je moeder nu nog een prijs van de raadsels? Het is haast niet te gelo ven. Wat een zuinige moeder heb jij toch en wat heeft ze lang een herinne ring aan mij. Jaap V. d. B. Den Bommel. Heb je de auto van een halve meter nog gekre gen? En die elektro, is dat ook nog doorgegaan? En dan zou ik ook nog kunnen vragen naar de prijzen van de konijnen tegen Kerstdag, maar ik kan wel zo veel vv'illen weten en je behoeft me alles niet aan mijn neus te hangen, nietwaar? Paulien B. St. Philipsland. In de re gel zijn dat onschuldige kinderziekten, maar er moet toch voor opgepast wor den, want in de wintertijd kunn enwe zo gauw invallen en dan is het erger. Er bleef op school zodoende niet veel meer over. Dan kunnen de lessen ook moeilijk doorgang vinden. Betsie K. eMlissant. En was het een verrassing? Viel het mee of tegen? En bij Lauwersje? Dat was een mooi be drag dat jullie opgeliaald hebben voor dat mooie doel. Ik kan het niet horen, want dan ben ik altijd verbonden aan iets anders, waardoor ik niet thuis ben. Slien G. Den Helder. Vond je dat Engelse stukje leuk? Wie heeft het dan vertaald? Jij toch niet, want jij leert pas Frans, Atie zal het nog wel niet kunnen, v/ant zij is toch nog maar pas bezig aan die taal. Leuk dat Bep weer thuis was, ïtia M. St. Philipsland. Was het post papier zo naar je zin? Daar ben ik blij om. Van die vele zieken heb ik al ge hoord, maar bij jou waren het tocli geen waterpokken. Ben jij ook altijd van de partij als er iets gebeurt? Sjaan T. Ouddorp. Maar kind, je moet niet met de handen in het haar zitten als je naar mij schrijven moet. Ging het met de brief naar Lieske be ter? Dan klets je maar door, denk ik. Nou, dat iiun je naar mij ook wel doen, hoor! Adri V. d. B. Ben Bommel. Heb je het gewenste gekregen? Ik denk van wel. Jij verjaart op een bekende datum. Nog wel gefeliciteerd. Op die datum Vï'as ook mijn moeder jarig, Suus N. St. Philipsland. Hoe is het nu met de linieschijf? Dat kan gevaar- lijlï zijn. Gelukkig dat die maar be schadigd is. Misschien is alles nu v/eer helemaal goed. Ik hoop het. Jaap T. Ouddorp. Ik denk dat die dieren je niet zullen begrijpen, als je de duiven mijn groeten terug brengt. Was 2 december een mooie dag voor je? Hebben ze goed om je gedacht? Ik kan me het haast niet indenken, dat het al sinds juli was, dat je me voor het laatst schreef. Rietje v. d. M. Middelharnis. Je broertje kan wel eens proberen, maar het zal voor hem een liele toer zijn. Het beste is, dat hij nog eventjes wacht. Zou je graag willen doorleren? Dat is mooi en als je lust in leren liebt, dan kan er wel iets van terecht komen. Ik zou het maar proberen. Annie van D. Zoetermeer. Dat zijn hoge cijfers voor sclirijven, hoor! Zou je een negen ook op je rapport krijgen? Flink van Adriaan, zeg! Zó mag ik het wel horen. Is het rapport meegevallen? Ria D. N.-Tonge. Niet veel nieuws? Daar kan je ook niets aan doen. Je mag het mooie postpapier best bewaren, hoor! Ik Iieb het niet gegeven om alles aan mij op te maken .Er is een moeder van een raadselnichtje, dat nu nog postpapier heetf van de tijd toen ze als kind meeraadselde! Ellie van D. Zoetermeer. Ja, zo'n blaadje van kinderpost is gauw vol; vooral als je zulke grote letters zet. Mag het op school ook zo groot? Krijg je ook zo'n hoog cijfer als Annie? Alie S. Ouddorp. Is het al bekend wie de mooiste kaart gemaakt lieeft? Ja, ik denk, dat de meester je naam wel eens ziet sta.n in de Icrant. Is het kussen nog klaar gekomen voor Kerstdag? Mia V. Herkingen. Het valt wel niet mee om door wind en weer te moeten fietsen, m.aar toch word je er geliard door. Ik kan begrijpen dat je met dat ene woord een beetje zat. Dat komt omdat elke Bijbel niet dezelfde spelling iieeft: er wordt wel eens een letter weggelaten en dan kan het niet kloppen. Allemaal. Ik merk, dat ik mijn ruim te weer heb benut, dus kan ik niet ver der. Enkele brieven krijgen op een an dere plaats nog antwoord. Ik wil ze al lemaal een beurt geen eer het jaar om is. De hartelijke groeten en inzenden, inzenden, inzenden, aan Oom Ko. en wijst op stagnatie van het verkeer, vooral in de drulïke zomermaanden. Zij ziet in een rondweg op het kerk hof een grote verbetering, waar tevens het afladen van de overledenen zou kunnen plaats vinden. Verder wijst zij op de harde nood zaak van een aula, waar tenminste fat soenlijk een eredienst in zou kunnen worden gehouden. Een gemeente van ruim 4000 zielen behoort toch tenminste een aula op zijn kerkhof te bezitten. Zij wil gaarne deze onderwerpen in discussie brengen en daarover de ge dachten van de raad horen Door de commissie wordt het nodig geoordeeld dat verbetering wordt ge bracht van de strook tussen de meer palen en de kademuur aan de Westzijde van de haven. Deze strook vertoont gebreken, zoals ongelijkheid en putten die ook vaak met modder gevuld zijn, waardoor veelal kostbade produkten die van de wagens gevallen zijn, verloren gaan. Dit zou met een laag betum te ver helpen zijn en bij Suppletoire begroting zou dat niet zoveel uitgaven vergen. De commissie stelt voor daar niet te •lang mee te wachten. Als vierde punt ziet de commissie de harde noodzaak tot verbreding van de Oosterweg, welke op de duur te smal wordt geaclit om zonder levensgevaar te bewandelen, vooral in de zomer maanden wanneer het verkeer toe neemt, in het bijzonder wanneer de busdiensten doorgetrokken zijn tot het strand. De commissie vreest voor ongelukken wanneer dit verbreden lang op zich laat wachten, evenals de Visserstraat die zeer dringend verbetering belioeft. Zij hoopt dat binnen korte tijd in deze richting sugesties zullen uitgaan van het college van b en w. Door de commissie wordt voorgesteld de subsidie van 10,toegekent aan de Bond tegen het schenden van Gods Heiligen Naam door het vloeken, te verhogen tot 25, Daardoor wil zij met behulp van bo vengenoemde Bond ook in Ouddorp ak- tie voeren tegen de Gods- en mens onterende uitdrukkingen, die in vaak hevige mate in het openbaar tot uit drukking worden gebracht. Zij wil daarnaast de hulp van de politie inroe pen dit euvel te bestrijden, ondanks de politie vaak onder bezet is. Verder wil de commissie uiting ge ven aan haar dankbaarheid jegens de mannen van de brandweer, die vaak knap werk hebben verricht en alle energie heeft aangewend om verder on heil te voorkomen. Ook de gemeen schap draagt de brandweer een warm hart toe. Overigens heeft de commissie geen bepaalde op- of aanmerkingen en stelt zij de raad voor de begroting zoals die aan de raad is aangeboden goed te keu ren. Daarmede sluit zij haar zienswijze en wenst Gods onmisbare zegen op het werk voor het komende jaar. Bespreking De heer T, Koek stelde de vraag, als er mensen waren die van het B.A, geld trokken, of hun inkomen ook nauwkeu rig werd nagegaan. Hierop antwoordde de voorzitter dat dit gebeurde. De heer Koek doelde er op, of de mensen het ook terug betaald werd als het kon en of de inkomens daarop nagegaan wer den. Weth. Grinwis was het met Koek eens: het college ging het echter nauw keurig na. Als de opgaven oneerlijk zijn ligt het aan die mensen zelf. De begroting Burgerlijk Armbestuur werd daarna goedgekeurd. Op de begroting technische dienst en op die van het woningbedrijf waren geen vragen, zodat deze beide werden vastgesteld. De heer Sandifort (P.v.d.A.) hield daarna de volgende algemene beschou wing. De raad van Ouddorp heeft in het afgelopen jaar weer enige besluiten genomen die, enerzijds stimulerend en nuttig werken op de goede gang van zaken in het algemeen belang, ander zijds is zij in het teken van de belang stelling komen te staan, door besluiten te nemen die niet direct de volle in stemming gekregen heeft, gezien de ve le minder 'mooie reacties die er op zijn zijn gevolgd, niet alleen in de gemeente zelf, doch eveneens in de Ned. Pers en de radio. Het is overigens weinig verheffend als pers en radio in afl^eurende zin spreekt over een gemeente, welke op weg is een van de mooiste badplaat sen te worden. Wij hebben de brandweermannen een warm hart toegedragen, voor hun kra nig werk wat zij hebben geleverd in het afgelopen jaar, door in hoofdzaak de materiele zaken te redden en waar voor de begroting zijn eigen taal spreekt. Natuurlij!^, hetraali:t ons eigen bezit. Maar verdient het geen aanbe veling in gelijke mate die mensen te gedenken om hun prestaties, diegene die hun leven waagden om mensen te redden, mensen die in nood zaten. Tien jaar lang hebben deze mensen van de Reddingsbrigade hun plicht verstaan, verscheidenen van de dood te redden. Deze moedige mensen werden met een kluitje in het riet gestuurd. lit acht het zeer cn-cliristelijk, om zicli aan zijn medemensen te onttrekken, wanneer liij of zij eventueel in nood verkeert en zou- dreigen te verdrinken, ook al is dit op zondag. Wij prijzen ons gelukkig, dat deze onmenslievende daden weerklank ge vonden heeft bij echte ciiristelijke mensen, die begrepen hebben die ene zinvolle zin: „Het minste wat ge mijner doet, doet ge aan Mij." De Reddingsbrigade is gelukkig, voor lopig zelf gered en wel door de mooiste propaganda die de meerderheid van de Ouddorpse raad heeft gebraciit, door de steun te onthouden, die deze men senredders dringend nodig hadden. Alle lof en dank voor die mensen die de Reddingsbrigade met geld en goederen gesteund hebben, waardoor zij in staat werden gesteld, datgene te doen, vi?at zij als christen wilden doen, n.l. geheel belangeloos hun vrije tijd opofferen, om op kinderen en oudere mensen, ool< die van Ouddorp, te letten en desnoods met inzet van eigen leven, te redden van de verdrinkingsdood die dreigt aan onze stranden met zijn gevaarlijke stromen, waar niet ieder op bedacht is. Het- is te hopen dat diegene die deze daden, ook op zondag, veroordeeld hebben, hun zienswijze zullen veran deren en ook de Reddingsbrigade hun sympathie en steun niet zullen onthou den. Verder de jeugd van Ouddorp vraagt onze speciale aandacht. Zij wordt aan haar lot overgelaten, ondanks reeds eerder stemmen in deze raad naar vo- ren werden gebracht, wordt dit urgente probleem over het hoofd gezien. Er werd geattendeerd op de losbandigheid, de oneerbaarheid, de onbesciiaafdheid, maar wat wordt er door de gemeente Ouddorp gedaan om deze uitwassen op te vangen of te voorkomen, door hen op een of andere wijze ontspanning te bieden. Dringend is nodig een ontspan ningslokaliteit waar de jonge mensen zich op gepaste wijze kunn envermaken en ontspannen. De jeugd heeft dat no dig, omdat ledigheid ongepast vermaak schept, 150.000,voor een vereni gingsgebouw met zijn vele beperlïin- gen wordt door de meerderheid geac cepteerd. Zou het niet veel nuttiger zijn de jonge m.ens enmede een kans te ge ven, door hen in de gelegenlieid te stel len zich te ontspannen met een be schaafde film, een stulcje toneel of wat muziek. Zulke soort ontspanningen werken cultureel en men trekt hen van de straat. Een goede film met christelijke tendenz is de jeugd nog wel gevoelig voor. Ik hoop, dat het college ook hiervoor een open oog zal hebben, en de harde noodzaak hiervan gaat inzien, mede in verband met de ontwikkeling van Ouddorp. We zullen niet alleen aan de eigen bewoners, doch ook in dit verband aan de badgasten moeten denken, die hun ontspanng in deze gemeente komen zoe ken. Het is nog m^aar een begin. Oud dorp is ontdekt, zowel in binnen als buitenland en als ik dan lees dat er plannen beraamd worden orn de veer diensten over het Haringvliet intensie ver te laten werken, dan ben ik bang dat de raad van Ouddorp te laat zal komen met plannen op het gebied van recreatie. Het zou voor de hand liggen dat het initiatief in dit verband, ons uit de hand zou worden genomen, omdat men hier te stroef werkt. Als ik lees dat verscheidene leden van de Prov. Staten van Z.-Hol!and van mening zijn dat het bezoek van vreemdelingen aan de Z.-Holandse stranden een deviezenbron is die, naar hun mening met alle middelen dient te worden versterkt, dan zullen we gelijke tred moeten houden met de Delta-ont- wikl-vcling, anders zijn wij niet voor on ze taak berekend. Helevoetsluis heeft deze zomer luim 200.000 bezoekers verwerkt, waar zal Ouddorp miOeten blijven als „de dam" klaar is, het zullen er meer zijn orndat de afstand Ouddorp-Rotterdam even ver is als Rotterdam-Scheveningen of Rotterdam-Hoek van Holland. In verband met vele problemen die voor ons liggen zou het misschien aan- dige raadsvergaderingen te beleggen, beveling verdienen, niet alleen de no- doch ook van tijd tot tijd met elkaar bespreken, die toch ook vaak van ac- de verschillende on-off.iciële zaken te tueel belang kunnen zijn, ik zou dit graag willen suggereren. Tenslotte wil ik de hoop uitspreken dat, in nauwe samenwerking van alle partijen, geen moeilijkheden zullen lig gen op de weg van 1960 en wil dan besluiten met allen een goede gezond heid en Gods zegen toe te wensen voor het komende jaar. Dhr. Komtebedde (V,V,D,) hield even eens algemene beschouwingen en noem de het prettig dat de begroting goed sluitend was. Tocli meende hij dat liet verzorgingspeil in de gemeente ach ter bleef, wat betreft riolering, scho lenbouw, verbetering wegen enz. De nieuwe wet op de finantiële verhou ding, zal hopelijk hierop uitkomst bren gen aldus uitte zich spreker, die voorts nog enige opmerkingen maakte en b en w prees om zijn zuinig beheer. Over het gebruik van de „Eendracht" vroeg spreker inlichtingen. Dan sneed hij het punt recreatie aan, dat te Ouddorp een steeds grotere plaats gaat innemen. Er liggen nog grote mo gelijkheden en hij verheugde zich, dat er meer begrip voor kwam in de raad, Het komende uitbreidingsplan zou ook in het teken van recreatie moeten staan was spr.'s wens. (Vervolg pag. 3, onderaan)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6