Vormingsbijeenkomst van Rijkspolitie op Fiakkee FaTKAPTEihT De Mammoetwet Zal het een witte Kerst worden? Weer twee inbraken Reservisten ontvingen insignes voor tien jaar trouwe dienst BRUIDSWERK V jaargang Woensdag 23 december 1959 ko. 2855 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijra tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De geboren Koning BINNENVERIN6BED SCHUIMRUBBERBED Nienwjaarsnummer komt a.s. woensdag uit! Voor uw VERZEKERINGEN: Fa. C. Korteweg Zn. Betaling abonnementsgeld per giro TELEFOON 01870-2004 .N^"' PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel De struktttur. pe laatste tijd leest men weer in de ,aden over de „Mammoetwet", omdat ,te onlangs eigenlijk terloops in de leede Kamer ter sprake kwam. Me nigeen zal zich hebben afgevraagd, hoe en wet aan zulk ,een zonderlinge naam ^onit. Iedereen weet, dat een mammoet uitgestorven olifant is, die in vóór- historische tijden in Azië en Europa, Ijok in Nederland, heeft geleefd, veel jroter was dan de tegenwoordige oli- latiten en tweemaal zo zwaar, met een rossig wollen haarkleed en kromme igtanden. Naar deze reus nu heeft en het ontwerp van wet genoemd, dat leeds op 29 oktober 1958 bij de Tweede amer werd ingediend, maar waarover ,g steeds geen Voorlopig Verslag is tgebracht, zodat de behandeling er- an nog heel lang zal uitblijven. Dit fetsontwerp regelt alle takken van jnderwijs, die liggen tussen de lagere school en de universiteit, in één wet en moet dus in de plaats komen van een aantal bestaande wetten. Omdat Minister Cals in deze wet allerlei soor ten scholen wil samenbrengen en het gehele voortgezet onderwijs wil rege len, zodat de materie enorm omvangrijk is, heeft ze in de wandeling de naam gekregen van de „mammoetwet". Officieel heet ze „Ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onder- mjs". Het is natuurlijk ondoenlijk om uitvoerig overzicht en een uitge breid oordeel erover te geven in een krantenartikels, maar omdat deze wet van zeer ingrijpende aard is en bij de behandeling in het parlement heel lïat stof zal opwerpen, waarbij het niet onmogelijk is, dat minister Cals in po litieke moeilijkheden komt, willen we er in ons blad ook het één en ander over naar voren brengen. In de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp stelt de minister, dat de wettelijke regeling van de organi satie van ons onderwijs ingrijpend moet worden herzien en dat de wetgeving moet worden aangepast aan de feitelij ke veranderingen in het scholenstelsel. Hij meent, dat ons gehele onderwijs in vier grote wetten kan worden geregeld: kleuteronderwijswet van 1955, de la- '-onderwijswet van 1920, deze nieuwe ivet op het voortgezet onderwijs en ten slotte de hoger-onderwijswet. Wat nu' M voortgezet onderwijs betreft, dit omvat de materie, die thans geregeld i in de Middelbaar-onderwijswet, de ijverheidsonderwijswet, de kweek- schoolwet, de hoger-onderwijswet, de kleuteronderwijswet (alleen de oplei- g tot leidster) en de lager-onderwijs wet (voor wat betreft het v.g.l.o. en het u,l.o.) En verder worden diverse vor men van beroepsonderwijs w.o. ook het landbouwonderwijs, erin geregeld. Het is dus nogal wat. De minister wenst in deze nieuwe wet de financiële gelijkstelling en de paci ficatie door te trekken tot alle school typen. Ze is er nu bij hetvoortgezet on derwijs alleen bij het v.g.l.o. en het u.l.o., maar ze wordt dan gerealiseerd ook voor gymnasia, lycea, middelbare scholen, technische scholen, enz. Zowel openbare als bijzondere schoolstichting en exploitatie zijn dan aan dezelfde wettelijke regeling gebonden. De nieuwe scholenorganisatie zal er na invoering van deze wet als volgt uit zien, van boven naar beneden: A. Voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (v.w.O'.) Dit wordt gegeven aan: 1. gymnasia (cursusduur 6 jaar) 2. athenea (idem) 3. lycea (idem) Het gymnasium blijft, wat het is en M lyceum ook. Dit laatste schooltype, dat na 40 jaar van steeds toenemende bloei nog altijd niet wettelijk geregeld was, Icrijgt hier dus zijn wettelijke ba sis. IWet de H.B.S. echter wordt het in de nieuwe wet een wonderlijk geval. De naam verdwijnt geheel. Voor dit schooltype komen twee soorten in de plaats: het atheneum en de h.a,.v.o.- school. Het atheneum (de naam is ont leend aan de Griekse oudheid: het was liet iieiligdom van de godin Athena) hereidt de leerlingen voor op de univer siteit. Het verschil met het gymnasium dat dit laatste de klassieke richting ■olgt en het eerste de moderne. Bij bei de blijf men een A- en B-afdeling on-_ derscheiden. In de athenea wordt ook Wat Latijn gegeven. Het lyceum heeft een gemeenschappelijke onderbouw van tenminste één leerjaar en splitst zich dan in een afdeling gymnasium en een afdeling atheneum. B. Hoger algemeen voortgezet onder- ifijs (h.a.v.o.). Hiertoe behoort de reeds genoemde Splitsing van de h.b.s., n.l. de h.a.v.o.- school. Deze bereidt voor op funkties, Waardoor meer ontwikkelden worden Sesteld, doch waarvoor geen universi taire opleiding nodig is. Ze dient dus 'Is basis voor hogere beroepsopleidin- "m. De cursusduur is vijf jaar. De hui- -ige middelbare school voor meisjes tam.s.) kan als zulk een school wor den beschouwd. C. Middelbaar algemeen voortgezet Onderwijs (m.a.v.o.) Deze vorm van onderwijs komt in de Maats van het huidige u.l.o. en wordt Segeven in scholen met een cursusduur ^an drie of vier jaar. Het u.l.o. heeft *n enorme vlucht genomen (thans ""lO.OOO leerlingen) en doet dienst voor gemene vorming teneinde toegang te Sfijgen tot een sc'iool voor beroepson derwijs (b.v. zeevaart- of kweekschool). KERSTMEDITATIE „Laat ons dan heengaan naar Bethlehem". Lucas 2 15 Toen de Engelen van hen weggeva- ren waren naar de hemel, zeiden zij tot elkander: laat ons dan heengaan. Dan heengaan, dan! Dit ene woordje doet alles af. Dit geeft aan deze tocht naar Bethlehem de ware betekenis. Als het dan zo is, gelijk die Engelen hebben verkondigd, en is dit gepermitteerd voor ons, wel laat ons dan heengaan dan. Dit is gevolgtrekking, conclusie tot de daad. De enig juiste, welke hierop paste. Dit is het „dan" des geloofs. Dit is een gaan óp het Woord des Heeren; de enig ware en juiste manier om in Bethlehem binnengelaten en welkom ontvangen te worden; en er met al de schat des heils in het hart straks uit weder te keren. Zij beantwoordden deze heerlijke boodschap niet met „ja maars". Zij gingen niet eerst delibere ren, of allerlei kwesties opwerpen, of elkaar afvragen, of ze wel geschikt wa ren, of ze wel de juiste kenmerken in zich bevonden om te verwachten, dat zij welkom zouden zijn. Het was ook niet een antwoord van weifeling, dat ze geen vrijmoedigheid hadden, of iets dergelijks. Neen, het was „dan"; laat ons „dan" naar Bethle hem gaan, en zien. Nu de boodschap des hemels zo ruim en ondubbelzinnig klaar, welgemeend eii vol van evange lie tot hen was gekomen, was daar maar één juiste beantwoording, en dat was de betrachting. De Heere wil ge loofd worden; op de volheerlijke wel gemeende toezegging mogen wij niet anders antwoorden, dan met te zeggen: als dit dan zo is, laat ons „dan" opgaan. Het geloof is een daad Gods in ons, tot een daad door ons, óf het is geen geloof. De vrijmoedigheid ligt in de boodschap, in de belofte zelf, en alle andere beantwoording dan de daad van het naar Bethlehem gaan is in het we zen der zaak een belediging, een ont ering van God en Zijn belofte. Een vanzelf, nu is zulk een daad des geloofs een gave Gods, maar dat houdt niet in, dat we daarom gerechtigd zou den zijn, om in plaats van de geloofs daad een andere weg in te slaan. Het is omkomen, of gaan naar Bethlehem. Terecht zegt een reeds ontslapen godge leerde, dat alle klacht over ellende enz, óf inbeelding en namaak is, óf het zal waarheid blijken te zijn, ook daarin dat de ziel bij het horen van de heils belofte er de handen naar uitsteken zal. Is de nood maar nood, en wórdt eveneens de boodschap voor ons maar boodschap, dan is er maar één oplossing laat ons dan gaan naar Bethlehem, en zien het woord dat van de Engel ons is kond gedaan. Om de geloofskracht van dit woord der herders recht te peilen, dient men te weten, dat in de oorspronkelijke taal (Grieks) hier een woord staat (réma), hetwelk betekent: een woord dat zo waarachtig is, dat het een daad is, een woord hetwelk dus gestalte heeft ge kregen, en niet slechts als een, zij het liefelijke, klank bij voorbij snelt. Laat ons zien het woord; dat is dus: we willen aanschouwers der vervulde, belofte zijn, wij willen dat vervulde woord zien, dat is (ook weer naar het grondwoord) wij willen er ons hart aan ophalen; het is een zien des geloofs; zodat er met dat geziene woord vereni ging ontstaat. Het zou in hen als opge nomen worden; dat Kind zou voor hen worden wat het reeds, zoals het daar lag, voor hen was Het was de uit gaande geloofsdaad, waar het altijd mee beginnen moet, zal het tot de toe- eigening komen, waardoor zij zullen wederkeren, lovende en prijzende God. Laat dit voor U, arme tobbers en zuchters, die zo gaarne zoudt willen meezingen met Gods Engelen, laat dit voor U een heerlijke handwijzer zijn. Als deze welgemeende boodschap des heils tot U komt, och wijst ze dan niet af, maakt geen tiezwaren er tegen. God meent het, dusgij moogt het doen; gaat met haast, dat is regelrecht op de kribbe aan. Zij kwamen met haast; er was nood, er was belang bij, bovenal (dit is wel de bedoeling van dit woord): er ging een aantrekking van die boodschap uit; de zaak was zo „groot", zo zalig, zo be geerlijk, en zo hun gegund,- dat ze geen minuut verliezen wilden. Het was nu te zien, dus dan ook voort naar Bethle hem heen. Als de nood nood wordt, maar ook de boodschap voor ons maar boodschap wordt, dan worden al de bezwaren op gelost, dan wordt de kudde „onbe waakt" achtergelaten, dan houdt niets meer tegen, dan rust de ziel niet, aleer zij gevonden heeft. En zij vonden. Ja dat is altijd zo; dan is vinden het einde van de reis. Zij von den, zoals de Engel het had gezegd, Jozef, Maria en het Kindeke. (wijlen) Prof. G. Wisse Uit: De Heilsfeiten. HAZETlFABRIEKEN ZEVENBERGEN doch ook om met het m.u.l.o.-diploma in administratieve funkties te komen. D. Lager algemeen voortgezet onder wijs (l.a.v.o.) Dit omvat in de eerste plaats de reeds bestaande scholen voor v.g.l.o. met een cursusduur van twee jaar. De afzonderlijke lavo-scholen komen dus in de plaats van de huidige v.g.l.o.- scholen. Er kan echter ook l.a.v.o. ge geven worden in het eerste of in het eerste en tweede jaar van scholen voor lager beroepsonderwijs, dus aan tech nische huishoud- en landbouwscholen. In art. 10 van de wet staat, dat aan deze l.a.v.o.-scholen ook Engels en wis kunde gegeven wordt, maar volgens de toelichting behoeven niet alle leerlin gen dit te volgen. E. Beroepsonderwgs. Dit wordt gegeven aan scholen voor technisch, huishoud-, landbouwhuis- houd-, landbouw-, middenstands-, eco nomisch, administratief, sociaal-peada- gogisch en kunstonderwijs benevens aan scholen voor de opleiding van on derwijzend personeel (kweekscholen). Het beroepsonderwijs wordt onderver deeld in hoger, middelbaar en lager. Ziehier de nieuwe struktuur van ons onderwijsstelsel. Opgemerkt moet nog worden, dat aan alle scholen een brug- jaar kan worden verbonden (het eerste leerjaar), dus aan gymnasia, athenea, lycea, havo-scholen en mavo-scholen, terwijl dit eveneens kan geschieden bij het lager beroepsonderwijs, dus aan la gere technische, huishoud- en land bouwscholen. De gewone lagere school geeft in zes leerjaren het z.g. basisonderwijs. De nog steeds ten plattelande bestaande lagere scholen met acht leerjaren zullen dus hun twee kopklassen, die eigenlijk er niet meer bijbehoren, moeten afkappen en daarvan op één of andere manier lavo moeten maken. Dit is dan in het kort het systeem, dat minister Cals in de mammoetwet heeft geprojecteerd. Men ziet, dat hij alle schooltypen in deze wet heeft op genomen, die liggen tussen de lagere school en het hoger onderwijs. Hij vindt de huidige situatie chaotisch en meent op deze manier coördinerend te kunnen werken. In een volgend artikel hopen we en kele speciale aspecten uit het wetsvoor stel te behandelen. Het Nieuwjaarsnummer komt D.V. a.s. woensdag 30 december uit^ al zal de krant op sommige plaatsen mogelijk eerst donderdag worden bezorgd. De postabonnees kunnen, force' majeure voorbehouden, er op rekenen, dat Ei- landen-Nieuws donderdagmorgen in hun brievenbus ligt. Zij, die nog ver zuimd hebben een nieuwjaarsadverten tie op te geven kunnen dat alsnog doen, hetzij rechtstreeks of via onze plaatse lijke agenten. Wij wensen onze lezers een gezegend Kerstfeest toe. Redactie en Administratie. SOMMELSDIJK Vrijdagavond hebben onverlaten te Sommelsdijk weer twee inbraken ge pleegd en wel in de woning van de heer G. den Eerzamen, directeur van de Landbouwschool en daarnaast in de woning van de landbouwer W. Ras aan de Langeweg. De bewoners waren niet thuis. Er is veel overhoop gehaald, maar er was weinig buit te vinden. Van de landbouwer Ras is een geldkistje meegenomen, waarin slechts enkele centen zaten. Onze streek wordt de laatste tijd wel onveilig gemaakt door inbrekers. Vrijdagavond is in het verenigingsgebouw te Oude Tonge een druk bezochte contact- en vormingsbijeenkomst gehouden door de reserve Rijkspolitie op Goeree-Overflakkee. Vrijwel alle reservisten met hun dames waren aanwezig, als ook hun instructeurs, leden van het corps van de Rijkspolitie. Ook was aanwezig de districtscommandant, Overste A. van Gorcum te Dordrecht, de districtsadjudant, dhr. Vlaskamp en meerdere hoge politie-autoriteiten, die met een boot van de rivierpolitie naar het eiland waren gekomen. In de zaal merkten we voorts op de adjudanten de Heer, Blom en Benidick, alsmede de reserve-adjudant Wolfert. Bijna alle burgemeesters van het eiland gaven blijk van belangstelling voor het werk van de reservisten. Acht van hen ont vingen het insigne voor tien jaar trouwe dienstbetrachting. De zaal was feestelijk versierd en op iedere tafel was voor bloemen gezorgd door de plaatselijke bloemist Auperlé. De opening van-de bijeenkomst was toebetrouwd aan overste van Gorcum, die de aanwezigen een welkom toeriep, inzonderheid de burgemeesters en de burgemeesterse, mevr. Kleynenberg van Ouddorp. Burgemeester W. M. v .d. Harst sprak het openingswoord en bezong eerst de Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108, tèlef. 2709(0-1870) lof van Oude Tonge met zijn mooie verenigingslokaal, waarin de Rijkspoli tie van Fiakkee nu voor het eerst hun vormingsavond hielden, wat hij hoopte dat zal worden herhaald. Burgemeester v. d. Harst had plei- zierige ervaringen met de Rijkspolitie en prees de goede samenwerking, die er met de hoofden van de gemeente be stond. Spreker wees er op, dat 11 jaar geleden het corps reserve-rijkspolitie was in 't leven geroepen, die daarmee dragers van het gezag waren geworden. Ook al zijn ze in burger en hangt het uniform in de kast het politiewezen is toch hun tweede natuur geworden. De burgemeester gewaagde voorts van de toekomstige ontsluiting van Het moment, waarop door overste van Gorcum de insignes worden uitgereikt. Fiakkee, waarbij hij de hoop uitdrukte dat de van elders gekomen politieman nen niet meer de gedachte zouden heb ben, dat ze op Fiakkee als eens Napo leon op St. Helena gevangen zaten! Spr. zag in de toekomst dat de Rijks politie elkaar zod verdringen om een plaats op Fiakkee te krijgen. Met de wens dat de band tussen beroeps- en reservepolitie steeds meer zou worden verstevigd besloot burgemeester v. d. Harst zijn betoog. Uitreiken Insignes Overste van Gorcum zag zich dan voor de taak geplaatst aan een aantal reservisten insignes en diploma's uit te reiken voor tienjarige trouwe dienst. Netjes in het gelid stonden op het po dium de reservisten: J. de Jong, Oude Tonge; J. Bakker, C. v. Es en W. van Lenten van Dirksland; IJ. v. d. Vliet, Oude Tonge; G. H. B. Henrion Ver poorten van Middelharnis en G. Hob bel van Ooltgensplaat (De reservist L. v. Oudenaarden van Melissant, die ook voor een insigne in aanmerking kwam, was wegens ziekte afwezig). Met een hartelijke toespraak spelde overste van Gorcum de insignes op de revers en complimenteerde hen met een hand druk, mede namens de Inspecteur-Ge neraal. De overste had grote waarde ring voor hun werk en bracht hun dank voor hetgeen zij in de afgelopen tien jaar voor hetpolitiewerk hadden gedaan. Feesteiyke avond Adjudant Benedick en zijn manschap pen bleken de contact-avond prima ge organiseerd te hebben, want het werd een zeer gezellige bijeenkomst. Niet al leen door de nodige verversingen, die ruimschoots werden geserveerd, maar vooral ook door het optreden van de bekende artiest Nico Schoolenberg van Dordt in een één-manshow. Hij wist de aanwezigen te boeien door kunstvol spel op zijn elektrisch Hammondorgel en verder door het bespelen van diver se accordeons. De vrolijke noot kwam er bij door komisch rekenen waarbij hij verbluffende staaltjes gaf van zijn bijzonder sterk geheugen. Zijn verras sende kunststukjes brachten hem tel kens een geweldig applaus. Aan het slot hield burgemeester Chr. van Hofwegen een bijzonder vlotte speech, waarin hij de taak van de poli tie omschreef niet alleen om de misdaad te bestrijden, maar ook om door pre ventief werk te voorkomen. Spreker zinspeelde op voorkomende diefstallen waarbij men bij voortduur rekent op de aktiviteit van de politie en deed een beroep op allen om uit te kijken en te signaleren. Er zijn echter aldus spreker, ook internationale dieven die er op uit Zal het een witte Kerst worden? Het ziet er op dit ogenblik niet naar uit. Bovenstaande foto geeft een fraai stemmingsbeeld van enige jaren terug, toen er met de Kerstdagen volop sneeuw lag. Het besneeuwde huis met de mooie boom voor de ramen, moet U in Sommelsdijk zoeken. Weet U waar het is? Voor beter naar de Middelharnis, Tel. 2328 zijn onze geestelijke vrijheid te bero ven, waarom hij opwekte steeds paraat te zijn. Een bijzonder woord richtte burgemeester van Hofwegen tot adju dant de Heer, die volgende maand Fiakkee gaat verlaten en naar Valburg vertrekt. De organisator adjudant Benedick bracht dank aan allen die tot het wel slagen van deze contactavond hadden medegewerkt, niet het minst aan Nico Schoonenberg, die er op kon rekenen een volgende keer nog wel eens te zul len worden verzocht. De avond werd besloten met het zin gen van twee coupletten van het Wil helmus. Het vierde kwartaal van dit jaar is bijna afgelopen, waarom wij onze post- abonné's, die gewoon zijn per giro te betalen, vriendelijk verzoeken voor het Ie kwartaal 1960 het abonnementsgeld over te maken. U bespaart daarmee minstens 30 cent aan incassokosten en U bewijst tevens onze administratie een grote dienst. Neem even de moeite om een giro-biljet in te vullen, ten name van N.V. Eilanden-Nieuws, Middelhar nis, giro 167930, ten bedrag van f 1,90. Bij voorbaat vriendelijk dank. De administratie N.V. EILANDEN-NIEUWS ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WIJNEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1