Raadsverslag Si. Annaland DUJARDIN I Merl over I Grondpolitiek als onderdeel van het Landbouwbeleid Een en ander emigratie Nog witter... Plaatselijk Nieuws PIAI Begroting 1960 vastgesteld Doortrekking van Schoolstraat in voorbereiding - De ,,Kerkeblokstraat" Benoeming concierge Dorpshuis Wijziging uitbreidingsplan vanwege bestemming oude haven VICTORYi5|\t99 Camerakeuze m. een ilchte sigaar; Yoor'fc>4act. FOTO - ROTSMA „Zekerheid een Nationale traditie" -vrrijdag 18 de iff iRAiWÖ tllA WESTDUK<5i NIDDELI- :alles op enorme M in alle mod Merkes' rit. brengen; Sinds i\ Nw BinnenW' Rotterd DINKY TOy, Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 18 december 1959 1,1 De gemeenteraad te St. Annaland kwam woensdag 9 dec. des v.m. om 10 uur voltallig in openbare vergadering bijeen onder leiding van burg. J. van den Bos met dhr. J. Leune als notulist. Voor noodverlichting op de haven was een post van 1000,— goedgelieurd. Af gewezen werden de volgende subsidie- verzoelicn: van het Zeeuwsche „Wit- Gele-Kruis, van het Nederlandse con gres voor openbare gezondheidsregeling te Oegstgeest. Van de Chr. Stichting voor school- en beroepskeuze in Zee land te Goes, van de Matigheids-Missie onder militairen, van de Federatie Na zorg b.l.o. te 's-Gravenhage, van het Humanistisch Thuisfront te Amsterdam van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht en van de Intenationale Tuin bouwtentoonstelling „Floriade" te Rot terdam. Herbenoeming Bij de ingekomen stukken was ook een uittreksel uit het Kon. Besluit dd. 13 oktober 1959, waarbij de heer J. van den Bos met ingang van 16 november 1959 opnieuw benoemd is tot burge meester dezer gemeente. Namens de raad feliciteerde de nestor G. Goedegebuure de voorzitter met deze herbenoeming. Hij wees er op, dat God almachtig hem tot deze nieuwe ambts periode had gebracht en hoopte dat Hij hem zegen en kracht zou schenken ook deze weer te volbrengen. Er is zeer om vangrijk werk verricht er is veel tot stand gebracht in deze 6 jaren, aldus wethouder Goedegebuure. Bij uw in stallatie heb ik opgemerkt, dat de vol gende wensen bestonden: realisering uitbreidingsplan, opheffing woningte kort, bouw Dorpshuis, krotopruiming flink aanpakken, aanleg nieuwe haven, aanleg nieuwe riolering enz. Heel veel hiervan is verwezenlijkt, veel wonin gen zijn gebouwd, verschillende krot ten gesloopt, een nieuwe haven in aan leg, een Dorpshuis vrijdag in gebruik en had de bestedingsbeperking geen roet in het eten gegooid, dan waren we ook van een rioolzuiverihg voorzien. Voor dit alles zijn we U zeer dankbaar, aldus de wethouder, die zijn toespraak be sloot met de wens, dat de voorzitter ook de komende 6 jaar met zijn gezin in gezondheid mocht werken aan de bloei van zijn gemeente. De voorzitter dankte de heer Goede gebuure en in hem de gehele raad voor de felicitatie. Het is nauwelijks te gelo ven, dat ik hier weer al 6 jaar ben. De tijd vliegt en het is moeilijk te geloven dat ik al 6 jaar onder U heb gewoond en gewerkt. Dat is dan met veel genoe gen gebeurd. Het is prettig dat de wet houder mij mocht installeren en op zijn hoge leeftijd mij 6 jaar later nog mag toespreken. Dat er veel gebeurd is, was niet geschied indien de wethouders en raadsleden geen vooruitstrevend beleid hadden gevoerd. Dan waren onze po gingen volkomen mislukt. In tegenstel ling met wat zo dikwijls van het plat teland wordt beweerd kan van St. An naland niet worden gezegd, dat er een conservatieve raad zitting heeft. Trou wens, gaat men niet met de tijd mee, dan komt men achter en op losse schroeven te staan. Alle wensen worden in het leven nooit vervuld. Dat moet ook niet, al willen we het zelf graag. Wanneer ik naga, dat er in 1953 al over een Dorpshuis is gesproken en nu pas wordt geopend, kan men niet zeggen dat het vlot is gegaan. En toch lag dat noch aan b en w, noch aan de raad, maar aan velerlei omstandigheden. Het is ook voor ons prettig, dat in St. An naland veel bereikt is met de dorps vernieuwing. Een zeer belangrijke zaak voor haar is de nieuwe haven. De ri oolinstallatie kon tot mijn spijt nog niet worden verwezenlijkt. We waren mede gedupeerd door de bestedingsbeperking. Veel, zo niet alles wordt tegenwoor dig centraal geregeld. Het zijn de eco nomen die de richting aangeven en wanneer we zien, dat het haar te doen is om de werkloosheid te beperken, zo niet te voorkomen, dan kan men niet anders zeggen, dan dat het wel cen traal bestuurd moet worden. Dit dienen we althans te billijken. In het algemeen kan ik zeggen deze 6 jaar met genoegen in St. Annaland te hebben gewerkt, al is er ook wel eens wat voorgekomen, dat niet prettig was. Hoe kon het anders, als men plannen wil verwezenlijken als zijn geschied. Hoe kan men verwachten, dat dit naar ieders zin kan worden uitgewerkt. Tot scherpe botsingen is het echter nooit gekomen. Ik verheel me niet, dat ik evenmin zonder fouten heb kunnen doen, maar in het algemeen is er wel een zodanige ontwikkeling ontstaan, dat we met dankbaarheid op deze 6 jaar arbeid in uw midden mogen terugzien, dankbaar ook voor de prettige samen werking en de ontvangen gezondheid. Mogen we de nieuwe periode op dezelf de weg voortgaan, aldus burgemeester van den Bos in zijn antwoord op de felicitatie van de raad. De rekeniirg van het Groene Kruis over 1958 werd vervolgens volgens ont vangen cijfers goedgekeurd met een to taal nadelig saldo van 4960,23, waar van 4610,23 ten laste van de gemeen te. Ook de begroting 1960 met uitvoe rige cijfers aan de raad voorgelegd van dezelfde vereniging ontmoet geen be zwaar. De heer Eidderhof dankt de voorzitter voor zijn uitgebreide voor lichting. Er wordt hierop een nadelig slot van 4543,04 geraamd, waarbij voor de gemeente een bedrag van 4193,04. Met de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten wordt een krediet in rekening-courant voor 1960 aange gaan tot 150.000,—. Een wijziging in het ambtenarenre glement gaat onder de hamer door. Klacht van kerkeraad In een aan het gemeentebestuur ge richt schrijven klaagt de kerlceraad der Geref. Gemeente alhier over de situatie op het terrein van de heer C. P. Hage, waar gekuilde bietenbladeren een on dragelijke stank verspreiden en het rommelige terrein het er zich naast be vindende kerkgebouw ontsiert. Het spijt de kerkeraad, zo wordt mee gedeeld, zijn bezwaren naar voren te moeten brengen, maar het verwachtte resultaat op een gunstige wending in deze is reeds al te lang uitgebleven. Het vraagt tenslotte het college stap pen te doen om aan deze ongewenste si tuatie een einde te maken. B en w stellen daarop voor aan de kerkeraad te berichten, dat het volgens artikel 70 van de algemene politiever ordening verboden is „secreetmest", af val of andere onreinheden of stank ver wekkende stoffen te laten lopen of te werpen in vaarten, waterleidingen, slo ten, goten of zinkputten of te werpen of geborgen te houden op of aan wegen, straten of openbare plaatsen. Voornoemde aangelegenheid valt on der dit artikel, waarom de kerkeraad dan ook wordt geadviseerd zich tot de politie te wenden. De heer M. Moerland is ook van me ning dat het bepaald geen versiering voor het dorp is en het als een wonder moet worden beschouwd, dat deze klacht niet reeds 2 jaar geleden is ge komen. Alle leden zijn het er over eens dat de klacht niet ongegrond is, maar kunnen zich volkomen met de suggestie van b en w verenigen. Herziening uitbreidingsplan In verband met de ontwikkeling rond de oude haven en de nieuwe haven is het noodzakelijk, dat het uitbreidings plan wordt herzien. Daartoe wordt een besluit genomen. Dhr. A. Kurvink vraagt welke richt lijnen er in deze worden aangegeven. De voorz. geeft hierop een toelichting. Het blijkt niet eenvoudig een plan als het onderhavige te projecteren. Daar toe is uitgebreide studie noodzakelijk en dan nog komt men telkens voor moeilijkheden. Nochtans zal aan de oude haven een nadere bestemming ge geven dienen te worden, waarom dan ook herziening van het uitbreidingsplan nodig is. En daarmee gaat de raad una niem akkoord. Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs voor 1960 wordt bepaald op 39,25. Voor de bij zondere school wordt zulks in ver band met onderhoud gebouw op 29,34 per leerling gesteld. De gemeenterekening 1958 wordt voorlopig vastgesteld op voor wat de gewone dienst betreft, in ontvangsten 501.336,48, uitgaven 509.314,87, na delig saldo 7.988,39. Kap. dienst ontv. 1.339.959,95, uitg. 1.603.340,— nade lig slot 263.380.05. Na aftrek van de bijzondere stortingen in de reserve voor uitbreidingsplan, brandweergarage, ha ven- en kadewerken, rioolgemaal en dorpshuis bedraagt het werkelijk batig saldo van deze gewone dienst 1958 nog 7.416,82. Geen bezwaar is er tegen een voorstel uitkering verhoging kin dertoelage, wat op een uitkering in-eens neerkomt van 1,56 per kwartaal. Voor kennisgeving wordt aangenomen de be groting 1960 van de stichting „Ten An ker" met een onvoorziene post van 2620,93 en een sluitend geheel tot een bedrag van 94.039. Ook de rekening 1958 van het wezen armbestuur ontmoet geen bezwaar. Op de gewone dienst heeft deze instelling nog een batig slot van 3.694,86 en op de kapitaaldienst van 16.427,11. Een hamerstuk is ook het voorstel om toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling betreffende de behandeling van gemeentelijke per- soneelsaangelegenheden. Benoeming concierge Aan de orde is vervolgens de tijde lijke benoeming van een concierge- schoonhouder voor het dorpshuis. Er zijn hiervoor een 8 tal gegadigden. Bij gehouden stemming verljrijgt de heer J. Heijboer Wzn. 4 en de heer L. A. van Poortvliet 3 stemmen, zodat eerstge noemde is gekozen. De heer M. Moerland vraagt of er door sollicitanten nog inlichtingen zijn gevraagd met betrekking tot de omvang van deze taak. De voorz. antwoordt be vestigend. Enkelen waren van mening, dat er ook bediening aan verbonden' was. Maar zoals bekend mag worden geacht, zijn de mensen volkomen vrij, wie ze voor bediening in het Dorpshuis willen nemen. Dat mag de concierge- schoonhouder zijn, maar evengoed een ander naar eigen wil. De heer Kurvink vraagt of de con cierge de geliele avond toezicht moet houden. De voorzitter vindt dat niet nodig en wil dat zeker niet allemaal regelen van bovenaf. Dan worden er maar brokken gemaakt. Laten we zien, hoe zich dit ontwikkelt en hoe dit groeit. Later kun nen we hierop altijd nog terugkomen. Daarmee is de raad het volkomen eens. Geen bezwaar is er tegen het voorstel tot wijziging der bebouwingsvoorschrif ten. Aan verzoeker L. G. van Vossen wordt een perceeltje grond van de af gebroken krotwoning Klippelstraat 27 verhuurd voor 10,^per jaar. De heer M. Moerland vindt het spijtig dat de wethouder van openbare werken er niet meteen voor heeft gezorgd, dat er grond op dat terrein kwam, nu die toch be schikbaar was. Weth. Moerland ant woordt niet tevoren te weten, dat de raad dit zal verhuren. Kerkeblokstraat Een voorstel (in meerderheid) van b en w om de nieuwe dwarsstraat aan de Zuidstraat te noemen: Smalstraat kan noch bij de toekomstige (vrouwelijke) bewoners noch bij de gehele raad in stemming vinden. Geopperd wordt: Zuidweststraat, Dwarsstraat, Premie straat, Stoof- en Kerkeblokstraat. Bij nadere beschouwing meent men in de laatste de meeste historische achter grond te ontdekken, waarna deze naam algemene goedkeuring krijgt. Het lichtpunt aan de Javadijk Sedert 1956 sukkelt men al over de vraag hoe het eind Javadijk aan een belioorlijke verlichting te helpen. In de vorige vergadering was besloten dat er één lichtpunt bij te plaatsen. Dit gaat, zo blijkt uit een raming 793,kosten. De heer den Engelsman zegt dat het geen nut heeft, zoals is voorgesteld om deze paal voor het pand Javadijk 50 te plaatsen. Dat is maar twee huizen ver der dan het al bestaande lichtpunt. Het dient te komen voor de Wed. Rijnberg op het eind van de Javadijk-dorpskom. Dan heeft ook Mosselman, de Wilde en Vroegop er wat aan. Het blijkt ech ter dat hiervoor kabelverlenging nodig is, waardoor het totaal op 1100,zal komen. Daarover moet de raad nog eens prakkizeren. Dat is toch wel erg veel voor één lichtpuntje. Stelt men hier tegenover hoe de Julianastraat er bij ligt, dan vraagt men zich af of dit wel verantwoord is. De voorzitter wijst er op, dat dit wel een andere zaait en andere financiering is, maar de raad vindt het toch erg gortig voor deze verlichting. Goedgekeurd wordt de begroting 1960 van het wezen-armbestuur on een kasgeldlening van 100.000 aangegaan met de Bank voor Nederlandse gemeen ten. Een wijziging in de regeling be smettelijke ziekenbarak ontmoet geen bezwaar. Het Algemeen Burger Gastlruis heeft dit van het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom overgenomen. Voor „Ten Anker" wordt een geldlening gegaran-, deerd van in totaal 50.000,en voor deze gemeente dan 7682, Gemeentebegroting 1960 De commissie heeft deze begroting onderzocht (waarvan we reeds eerder een begrotingsbrief publiceerden met cijfers) en is tot weinig opmerkingen gekomen. Alleen de uitgaaf van de schoolartsendienst vindt ze weinig nut afwerpend. De commissie zou deze post liever afgevoerd zien. B en w daarentegen willen deze in het belang van de volksgezondlieid handhaven. Bovendien is men toegetre den tot de gemeenschappelijke regeling en kan men wel deze opzeggen (bij een jaar vooruit), maar niet aan de uitgaaf- post tornen, zolang men is aangesloten. De heer Ridderhof blijft er bij er het nut niet van in te zien. Men moet toch betalen en wordt nog naar de tandarts verwezen. De andere leden willen zich er bij neerleggen, waarna ook de heer Ridderhof zich niet langer verzet. De begroting wordt daarna vastgesteld voor wat de gewone dienst betreft in ontv. en uitg. op 551.261,19, de kapi taaldienst aan ontv. 1.013.759,90 en in uitgaaf op 1.547.772,93 met een nade lig slot van 534.013,03. Rondvraag De heer C. Ridderhof informeert of er watervoorziening aan de nieuwe ha ven is, wanneer straks de schippers thuisvaren. De voorzitter meent dat dit eenvoudig aan te leggen zal zijn. Er ligt nog een leiding in de Zeedijk. Ook voor de gewenste trappen zal tegen Kerstmis worden gezorgd. De heer C. Ridderhof zou bij de uit gang Tienhoven een zodanige voorzie ning willen treffen, dat de trekkers enz. niet meer tegen de oprit kunnen rijden omdat ze kapot wordt gemaakt. Dit zal gebeuren. De heer M. Moerland zag dat de om geving van het Dorpshuis in handwerk wordt opgeknapt en vindt het wel jammer, dat het niet met de dragline kon, toen die er stond. De voorzitter zegt dat de gemeente werklieden hierop hun best doen en daarvoor alle hulde verdienen. De heer J. A. den Engelsman vraagt of de oude meerpalen al zijn verkocht. Het blijkt dat ze aan een firma buiten het eiland zijn overgedragen voor 1053,Met de oude havenzerken kon nog geen bevredigende handel worden gedaan. De heer A. Kurvink vraagt of de Kerkeblokstraat nu ook wordt bestraal. De voorzitter antwoordt dat er klinkers voor zijn besteld en een voorlopige be strating zal worden gelegd. Tenslotte komt dan nog ter tafel om de School straat door te trekken naar de richting Hoenderweg to ongeveer de loods van dhr. V. d. Repe. Daartoe zullen de no dige stappen worden gedaan, omdat weer bouwgrond nodig is. Daarna sluiting. uit meer dan 100 stuks. Vanaf f 14.— tot 1000.—. Alleenverkoop WENNEKER Schiedam De bevolking van ons land breidt zich snel uit. Emigratie kan niet wor den gemist. Daar werd de nadruk op gelegd ter vergadering van de Christe lijke Emigratie Centrale in najaarsver gadering bijeen te Utrecht door de voorzitter A. Warnaar. Volgens de re geringscommissaris voor het emigratie wezen ir. B. W. Haveman, die een cau serie over de emigratie hield dienen er jaarlijks 26.000 mensen te emigreren zal de eNderlandse emigratie nationale betekenis houden. De lust om te emigreren neemt af. Werden vorig jaar in de periode janua ri tot december 32.000 personen voor emigratie ingeschreven, dit jaar be droeg dat aantal over dezelfde periode slechts 27.000, dus 5000 minder. De voornaamste emigratielanden zijn Canada, Amerika, Australië en Zuid- Afrika. Voor Canada en Zuid-Afrika loopt de belangstelling terug, voor Australië stijgt het cijfer enigszins. In het tijdvak januari tot december gaven zich in 1959 voor emigratie naar Canada op 7500 mensen tegen rond 9500 in dezelfde periode van 1958. Voor Zuid Afrika is de vermindering veel groter. Daarvoor zijn de cijfers in 1959 slechts 1381 tegenover 4160 in 1958. Een aan zienlijke vermindering van bijna 2800 personen. Voor Australië vertonen de cijfers een geringe toename. Ze zijn respectievelijk voor 1958 13769 en voor 1959 14218 personen. Volgens de regeringscommissaris zovi- den er jaarlijks in ronde cijfers naar Canada en Australië 10000 personen moeten emigreren en 6000 naar de klei nere emigratielanden. Ir. Haveman leg de ook sterk de nadruk op de economi sche nazorg van hen, die reeds geëmi greerd zijn in verband met kredietver lening voor woningbouw en de vesti ging van een eigen zaak. In dit verband werden door de voor zitter Warnaar interessante cijfers ge noemd. 3400 Nederlandse emigranten kochten sedert 1950 in Canada een eigen boerderij. Het aantal Nederlandse emi granten bedraagt slechts 7 procent van het totaal aantal emigranten. Van het totaal aantal agrarisclie vestigingen van immigranten in Canada komt 67,3 pro cent voor rekening van Nederlandse emigranten. Daaruit blijkt dat in de agrarische sector de 7 procent Neder landse emigranten meer deed dan de 93 procent emigranten uit de 30 natio naliteiten die naar Canada emigreerden. De ondernemingslust van de Neder landse immigranten in Canada slaat ook een goed figuur in de vestiging van niet agrarische bedrijven zoals winkels, ambachtsondernemingen etc. In deze sectoren maakt het Nederlandse per centage van 23,3 procent van het to taal ook een goed figuur. Daaruit con cludeerde mr. Haveman, de regerings commissaris dat de helft van alle zelf standige bedrijven die sedert 1950 door immigranten in Canada werden opge richt voor rekening komt van de Ne derlandse immigranten. Een mooi be wijs van Nederlandse ondernemings lust wanneer we in aanmerking nemen dat slechts 7 procent van het totaal aantal immigranten Nederlanders zijn. De 7 procent Nederlandse immigran ten stichtten dus evenveel zelfstandige bedrijven als de 93 procent immigran ten van de andere nationaliteiten. Een mooie prestatie van de Nederlandse imigranten in Canada. Het is begrijpe lijk, dat men in Canada een zekere voorkeur heeft voor emigranten uit Nederland. Voor ons land is het van belang dat op die wijze sterke Neder lands geaarde economische groeperin gen ontstaan. Over het algemeen kan gezegd wor den dat de Nederlandse emigranten het goed maken in Canada. Daarvan ver telden twee emigratiesecretarissen van de Canadese kerken, die het uit eigen ervaring konden waar maken daar ze al jaren in Canada wonen. Ook in Brazilië zijn nog goede emi gratiekansen aanwezig. Daarvan vertel de een veregenwoordigster van het Braziliaanse consulaat in ons land. De christelijke centrale is daar juist be gonnen aan de vorming van een nieu we boerenkolonie van Nederlanders. Dit vormt de derde boerenkolonie van Nederlanders in dit land. De eerste is die van Carambel, die reeds in 1911 is gesticht. Wij laten hieronder verslag volgen van de gehouden discussie over de op de vergadering van de C.B.T.B. uitge sproken rede door dr. ir. J. C. Hoogh van Leidschendam. Discussie In de discussie die op deze causerie volgde werden vele vragen gesteld. De heer van den Tol (Stad) stelde de vraag, wanneer spr. het continuatierecht in de pachtwet wilde handhaven, hoe dan de koopprijzen zouden moeten losgelaten. Volgens hem klopte ook de waardebe paling van de grond niet meer. Dhr. Vogelaar (Stad) bracht naar vo ren dat voor afvloeiing uit de landbouw naar industrie te weinig nadruk werd gelegd op intensivering van de tuin bouw en hij meende ook dat de eisen daarvoor te veel in de weg stonden. Verder wees hij er op, dat de eigenaar, die te weinig ruimte krijgt t.o.v. de pachtprijs, te weinig kan doen aan ver betering van de grond. Dhr. J. V. Rossum, Dirksland vroeg of de overgangsbepalingen in de pachtwet al waren vervallen, b.v. voorkeursrecht van de pachter. Ten 2e bracht spr. naar voren of de bedrijfsvergroting (b.v. in de zandstreken) niet in strijd kwam met de ruilverkavelingswet, omdat die be oogt, dat de grond bij elkaar komt. Dhr. B. Melissant, Den Bommel meende tegenstrijdiglieden in het be toog te hebben beluisterd. Hij conclu deerde, dat met de bepalingen voor duurdere grond, de kleine man geheel werd uitgeschakeld om aan de grond te komen. De heer v. d. Heuvel, Ooltgensplaat stelde de vraag of er onder de huidige regeling ook mogelijkheid van pacht- verhoging bestond en dhr. Schilper- oord, Ooltgensplaat stelde dat pacht- prijsverhoging met koopprijsverhoging samen hing. Antwoord van dr. Hoogh Dr. Hoogli de vragen in volgorde be antwoordend, zag niet in dat door hand having van het continuatierecht, de vrije koopprijs-vorming in gevaar kwam. Het zal echter wel invloed hebben op de koopprijs. Het voorkeursrecht van de pachter zal ook moeten geregeld. „Dan is het geen vrije koopprijs meer" interrumpeerde dhr. v. d. Tol; Dr Hoogh zei dat zijn argument alleen was, dat het koopprijsbeleid niet goed werkt, de wet wordt toch niet gehandhaafd. Bij verkoop van grond gaat er te veel on der tafel door. Wanneer men de koop prijs vrij laat, zag spr. wel een lang zame stijging van de grond. Spr. wilde de pachten niet vrij laten, al was er reden om de paclitprijzen te verhogen. Over de afvloeiing van werkkrachten naar de industrie, waarbij gesproken is over meer mogelijkheden van intensi vering b.v. in de tuinbouw zei spreker, dat er nu reeds een concentratie op treedt naar kapitaalsintensieve bedrij ven, inplaats van naar arbeids-inten- sieve bedrijven. Het hangt af van de afzet van de intensieve cultures, niet alleen van tuinbouw maar ook op ander gebied b.v. veehouderij, zuivel enz. Ne derland ligt daarvoor wel gunstig, veel; hangt af, wat de gemeenschappelijke markt doen zal. Ook is er in ons land grote vakbekwaamheid aanwezig. In de sector van de fijnere tuinbouw- en zuivelprodukten enz. ligt een kans voor ontplooiing voor de landbouw. Of ech ter het aantal mensen dat nu in de' landbouw zit voldoende emplooi zal vinden betwijfelde spreker, omdat ook in deze bedrijfstakken een streven is naar verdere mechanisatie. In de tuin bouw zullen mogelijk wel meer mensen geplaatst kunnen worden. De tuin- bouwregeling wilde spr. laten bestaan, omdat dit de rentabiliteit van deze be drijfstak regelt. In de industriële sector zag spr. meer ruimte voor werkgele genheid dan in de land- en tuinbouw. Er ontstaat wel een wisselwerking door, omdat in de industriële centra weer meer vraag komt naar tuinbouwpro- dukten. Op een andere vraag of de eigenaars door de lage pachtprijzen na de ruilver kaveling te weinig kunnen doen aan de gronden, belichtte dr. Hoogh, dat de prijsverschillen bij verbetering van de grond te laag waren, waardoor er geen prikkel lag om er gelden in te investe ren. Hetzelfde gold voor de bedrijfsge bouwen. Of de overgangsbepalingen in de wet vervreemding landbouwgronden alle waren vervallen kon spr. niet met ze kerheid zeggen. Of het ingrijpen van de regering in het werk van de Grondkamers oorzaak was dat deze het niet goed deden, daarop antwoordde spr. dat de Grond kamers naar de mening van de Over heid, de pachtprijzen te laag hielden. Daarom is de regering er toe overge gaan om de pachtprijs van z.g. behuisd land te verhogen, wat hij op zichzelf een goed streven noemde. Evenwel is toch onvoldoende een algemene verho ging toegepast. Wat de bewegelijkheid van de grond Voor „NATIONALE" zekerheid naar DE VOOGD'S Assurantiekanfoor Makelaar in assurantiën Telef. 2449 lUiddelharnis THOLEN Hoogwater in de week van 20 t.m. 26 december 1959. Z. v.m. 6.27 uur en nam. 18.50 uur; M. v.m. 7.06 uur en nam. 19.27 uur; D. v.m. 7.45 uur en nam. 20.14 uur; W. v.m. 8.35 uur en nam. 21.10 uur; D. v.m. 9.33 uur en nam. 22.15 uur; V. v.m. 10.46 uur en nam. 23.32 uur; Z. v.m. uur en nam. 12.06 uur; Woensdag 23 dec. Laatste Kwartier te 4.28 uur. betreft, waarop de vraag is gekomej dat dit een versnippering teweeg brenói in strijd met de bedoeling van l, ruilverkaveling, setmde spreker toe. He! is echter niet altijd zo belangrijk voop de boer dat de stukken grond bij ei. kaar liggen, als de afstand maar tame, lijk binnen het bedrijf ligt en er goe^^ wegen zijn. Ontsluiting van bepaalde bedrijven achtte spr. belangrijker. Dan beantwoordde spr; nog de vraaj wie bij vrijstelling van de koopprm nog land koopt? Hij wist dat bij d^ thans geldende regeling toch nog veel zwart land gekocht wordt. Daarom wu. de spr. deze regeling afschaffen, omdat er in feite niet zoveel door verandert. De heer v .d. Heuvel was het niet eens met de stelling, dat de pachtprij. zen maar 2 maal hoogstens drie maal waren verhoogd. Hierop antwoordde dr Hoogh, dat dit landelijk wel zo was. Et ontstond tussen spr. en vraagsteller een discussie over de berekening van de grond en liet gebouwde eigendom. Dp eigenaar-gebruiker zat volgens clt Hoogh altijd duurder dan de pachter en hij meende dat een verhoging van hei gehele niveau nodig was, waarvoor de tijd mee zit, omdat liet EGG dit zeiker zal beïnvloeden. Na een dankwoord van de voorzitter sloot secretaris L. Vogelaar de bijeen komst met dankgebed. OUDDORP „Komt allen te zamen naar Bcthlfr hem heen." Over dit onderwerp lioopt ds. G. van Driel van Ouddorp, te spre- Iten in een bijzondere Kerstavondbij eenkomst op 24 dec. in de Geref. kerk alhier. Evenals de bekende zondagavondver teldiensten wordt ook deze samenkomst belegd door de plaatselijke Evangelisa tiecommissie der Geref. Kerk, welkt deze keer de medewerking heeft ver kregen van de Chr. Gemengde Zaïii vereniging „Hart en Stem". In deze samenkomst zal ook een rui me plaats worden gegeven aan samen zang. Iedereen is hartelijk welkom. Di plaatsen in het kerkgebouw zijn vrij. De aanvang is bepaald op acht uur Oprichtinp afdeling C.N.B. Afdeling van de Chr. Bedrijfsboé voor de Metaalnijverheid en Elec- trotechnische industrie (C.M.B Ouddorp opgericht. Donderdag j.l. 10 dec. werd te Oud dorp opgericht een afdeling van C.N.B. Sinds Aug. 1958 was er reeds een correspondentschap. De uitbreiding vat het ledental maalïte het wenselijk. J' zelf noodzakelijk. Op de gehouden le denvergadering werd tot voorzitter kozen P. A. Grinwis J.z. Als secretarÈ de heer L. Nederveld Marijkeweg 1. D' heer C. Aleman welke tot dusverre al> correspondent optrad, werd benoeoii tot penningmeester. DIRKSLAND Schaken. Uitslag van 8 december. Afd. 1: J. van 't Geloof—J. D. Keo- velaar 1—0; W. Kardux—A. Lugte»; burg 0—1; H. de Zout—A. van 't Gelool 1—0. Afd. 2: D. v. d. Wekke—A. Blok 1—0; G. van 't Geloof—M. Best- man 10. VOOBPCil gereviseerd. Vl franco leveriif Betaling v.a. Nieuwe babyp| radig. W. WEGH Bergweg 76 b, Noord - Tel. Centrum J. F. 'd. 'É:met en zona Tel. 11.22.22 - 150 ORGELS Huurkoop zon ineens. Nieuwe doorl. harp. 61 elektrische v f 475,—. Iets nieuws. elektrisch en spelen, modern keuze, 61 toets ters 475,—. MART. VEKJ ïi'oerden Tel altijd voordelig en... op gravej - worden g U weet Kanaries, primq mannen, v.a. ■woien v.a. 6" Rustwat, Linker 47, Telef. 13.66.3 ---------------------fc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6