et tekort aan onderwijzers Stellendamse drieling wordt zondag één jaar Beihiehem Tweede veerboot op het Haringvliet? Niet aaDgegeven schade met besproeiïngsvliegtuig te Melissant BRUIDSWERK Behandeling in hoger beroep BERNARD ZN. Chi. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Fa. C. Korleweg Zn. Dit nummer bestaat uit 3 bladen (1 2 pagina's) Fréjus dit weekeinde weer per trein te bereiken. MUZIEKHANDEL maak nu eus uit onze eurcoliectie erstplaten De Nederlandse tuinbouw in de toekomst Vrijdag 18 december 1959 No. 2854 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en AdvertenUes uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi] contract speciaal tarief. Bij de behandeling van de rijksbegro- ng voor onderwijs is in de Tweede amer vanzelfsprekend ook weer liet kort aan onderwijzers ter sprake ge- omen. Minister Cals had daaromtrent n overzicht gegeven in de „zevende ota betreffende de behoefte aan onder ijzers bij het gehele lager onderwijs" i. gewoon l.o., v.g.l.o., b.l.o en u.l.o) dit artikel willen we één en ander l deze nota en uit de kamerdebatten aar voren brengen. Allereerst de huidige situatie. Er zijn j het g.l.o. en v.g.l.o. thans in totaal 44.000 verplichte en boventallige leer- rachten nodig. Maar op 16 sept. 1959 aren daarvan 4667 plaatsen niet door n vaste leerkracht vervuld. Bij het ,1.0. met in totaal 3500 leerkrachten aren er 393 niet vervuld. En bij het ,1,0. met 8500 leerkrachten waren het 851Bovendien waren er nog afwezig egens ziekte of militaira dienst. Ge- Itkig kon het grootste deel van deze totaal ongeveer 7500 plaatsen ver- Id worden door 3500 gehuwde vron en, 450 gepensionneerden en 2600 tij- elijk aangestelden. Maar er bleef ten- otte over de gehele linie een aantal an bijna 1000 plaatsen over, die in 't eheel niet vervuld waren, waarvan het 1,0. er alleen 321 had, dus bijna 1/3 -el of anders uitgedrukt ongeveer 4 "/o an het totaal. Bij het g.l.o. en het v.g. 0. samen was dit aantal 512 of 1,2 Vo 3 het totaal. Men ziet hieruit het gro- tekort bij het u.l.o. Beziet men de gegevens over een aan- 1 jaren, dan blijkt het aantal geheel vervulde vacatures nog steeds te stij- n. Om maar enkele cijfers te noemen: 1952 bedroeg dit 234, in 1956: 410 en 1959: 989. We gaan dus nog steeds de verkeerde richting. Alleen het b.l.o aat er tamelijk gunstig bij: op de 00 daarbij werkzame leerkrachten wa- n slechts 32 onvervulde plaatsen. SPAARREKENINGEN rente 3'A NederlandscheHa^pdel-Maatschappij De nota houdt zich uiteraard ook be- 'g met de prognose omtrent het te ver achten aantal leerlingen in de komen- jaren en het daarmee verband hon ende vereiste aantal leerkrachten. Mo- enteel zijn er bij het g.l.o. en het .g.l.o. in totaal 1.520.000 leerlingen. De inister verwacht echter, dat dit aan- 1 tot 1964 zal dalen tot 1.425.000, dus et 100.000. Het b.l.o. zal zich echter estadig uitbreiden en volgens de ver achting stijgen van 50.000 in 1959 tot .000 in 1970. Het u.l.o. zal vanaf 1959 ijgen van 250.000 tot 290.00 in 1963 en aarna tot het laatste jaar de prognose 970) langzaam dalen tot 282.000 leer- ngen. In verband met dit verloop der erlingenaantallen zal het aantal leer- achten bij het g.l.o. en v.g.l.o. van 000 thans in 1964 gedaald zijn tot .300 en tot 1970 weer stijgen tot 42.3000 het b.l.o. zullen de aantallen van 9 op 1970 doorlopend moeten stijgen an 3450 tot 4150 en bij het u.l.o. is de rognose: 1959: 8500; 1963: 10.500 en "0: 10.200. Wat nu de verwachting betreft van erzijds de behoefte aan en anderzijds aanbod van onderwijzers is de de- artementale voorspelling zó, dat de mi- ister voor het g.l.o. en v.g.l.o. volgend ar een evenwicht verwacht. De vol- ende jaren zal er een steeds stijgend otentieël overschot zijn, dat van 1961 t 1969 oploopt van 1150 tot 14.900! aar men behoeft zich geen zorgen te aken voor een groot overcompleet als óór de oorlog, want de minister wil er 1 januari 1953 de eerste fase van e leerlingenschaalverlaging doen in- aan (misschien kan het volgens hem op 1 jan. 1962), op 1 jan. 1964 de eede en op -1 jan. 1967 de laatste. De- verlaging vergt in totaal naar schat- ng bijna 10.000 leerkrachten. Voor het b.l.o. is er geen probleem olgens de minister. Hier _is en blijft e zaak wel in evenwicht. Maar bij het ■I-o. staat het anders. Daar blijft de tuatie voorlopig zorgelijk. Voor 1960 ordt een tekort geschat van 550, voor 61 van 700 en voor 1962 van 350. Maar 1963 komt er een positief getal uit de IS en dat zal cumulatief zo doorgaan. IJ het u.l.o. zal de verlaging der leer- ngenschaal in totaal 1300 leerkrachten rgen, zodat deze hier pas op 1 jan. 64 zal kunnen toeginnen. Men zit bij eze tak van onderwijs met het pro- ieem der aktenbezitters. En het aantal aarvan is lang niet voldoende. In 1953 as het totaal aantal bij akten 24.700 en 1957 was dit gedaald tot 23.000. (dit -Jn de getallen van alle takken van het Het percentage was gedaald van op 25. Er is steeds meer behoefte an aktenbezitters, maar het aantal ijgt niet in verhouding. ^Er moet ook rekening gehouden wor- met de doorstroming van onder- ijzers van het gewoon l.o. naar het •1-0. en vandaar weer naar het m.o. Al- s is dus voortdurend in beweging. Het daarom moeilijk een juiste prognose stellen, omdat niet alleen deze, maar andere variabele factoren een rol «en m de behoefte en het aanbod. regering stimuleert de studie voor nderwijzer en voor diverse bijakten pveel mogelijk door de regeling voor ictieve diensttijd, door bijzondere faci- ADVENTS-MEDITATIE Wanneer wij verstaan, waarom en met welk doel de Zoon van God zo arm is geworden en ontbloot van alle goed en alle gemak, dan dient dat, om ons te meer in het geloof des Evangelies te be vestigen. Want wij gaan in Hem zoeken wat Hij ons heeft aangebracht, wetend dat Hij zich heeft willen uitkleden om ons te bekleden. Maar, wij zouden zo'n hindernis niet te boven komen, het zou ons een hinderpaal zijn die ons zou beletten tot onze Heere Jezus te komen om ons bij Hem te voegen, ware het niet, dat wij zagen, dat Hij toch in Bethlehem geboren is, volgens hetgeen door de profeet wordt aangehaald. Daar staat het: En gij Bethlehem land van Juda, gij zijt wel zo klein dat gij niet waardig geacht kunt woïden als zetel van schout of baljuw of weet-ik-wien in aanmerking te'komen, maar desniet temin zal uit U de Zaligmaker van Mijn volk voortkomen. Ziet dan God, Die de plaats der geboorte van Zijn enige Zoon heeft uitverkoren en tot onderrichting van ons geloof heeft bekend gemaakt, opdat wij te beter verzekerd zouden worden, dat Jezus Christus Degene is. Die beloofd is van alle tijden en ver wacht door de vaderen. Alzo dan, lei- ten wij er op, dat het stedeke Bethle hem en al wat er hier mee samenhangt, ons moet voeren tot onze Heere Jezus Christus, opdat wij niet zouden aarze len Hem aan te nemen als de Verlos ser, Die van alle tijden beloofd is. Ein delijk, laten wij, wanneer het gaat om onze zaligheid, bovenal leren, dat God op een wijze werkt, die helemaal niet gewoon is of ook met ons verstand en rede zal overeenkomen. Want God moet ons behouden tegen de orde der natuur in, aangezien wij verloren en verdoemd zijn; Hij moet hier niet enig natuurlijk geneesmiddel aanwenden, maar zo Zijn arm uitstrekken, dat wij wat ontvangen om ons te verwonderen, en dat alle menselijke middelen buitengesloten zijn, opdat ook alle roem buitengesloten zij en wij leren de kracht van onze God groot te inaken en haar de lof toe te brengen, welke zij waard is. Hetgeen niet kan gedaan worden, tenzij wij door het geloof hemelwaarts klimmen, de wereld verlatend, d.w.z. ons geenszins vermakend in hulpmiddelen, die wij ons in het hoofd zouden kunnen halen. Wij zien dit dan klaarlij k in de per soon van onze Heere Jezus Christus, als verhaald wordt, dat Zijn moeder, de maagd Maria, in Bethlehem gekomen is zonder er bij te denken en dat God haar zo bij de hand heeft geleid en dat het zelfs door dwang zo ver gekomen is. Dan is er ook nog op te letten, dat hoewel Jozef en Maria arm waren en met grote moeite hun levensonderhoud vonden, desniettemin dit koninklijk ge slacht zo gehaat was, dat men hen met groter smaad belaadde dan alle ande ren, zo dat deze arme man zijn vrouw, die na op haar dagen gekomen was, moet meebrengen. De onderwerping was wel algemeen voor voornamen en voor geringen, maar verreweg de groot ste strengheid werd gebruikt jegens Jozef, aangezien hij afstamde van het koninklijk geslacht, al was hij intussen een arme handwerksman. Hierin zien wij, dat onze Heere Jezus Christus van het begin af niet gekomen is met grote praal, maar uit die wortel en uit die tronk gesproten is, waarvan de profeet Jesaja spreekt, als 't ware uit een af gezaagde boom waar men boven over heen liep. Het is dus een rijsje geweest. Zo moest het evenwel, opdat wij leren zouden onze zinnen helemaal omhoog te heffen en altijd te zien op die won derlijke raad Gods, waardoor wij be houden zijn en dat Hij ons uit die af grond van verderf, waarin wij gestort waren, uitgetrokken heeft: niet op een manier die door ons kan begrepen wor den, maar met een kracht die onbe grijpelijk en oneindig is. Wij moeten dan ook aanbidden, wat wij niet in staat zijn te begrijpen en te beoordelen. En evenzo wanneer wij zien, dat de Zoon van God veracht heeft willen worden en in onderworpenheid gesteld, ver staan wij dan, dat het geweest is tot onze bevrijding. Want vanwaar komt die vrijheid om losgemaakt te worden uit de banden der zonde en uit de dienstbaarheid van Satan en van de dood? Het is, omdat de Zoon van God zo vernederd is, dat zelfs de ongelovi gen over Hem geheerst hebben en even zo over Zijn ouders. Dit moeten wij wel in Zijn geboorte opmerken, want anders zull,en wij niet klaar kunnen komen met dit geloofsartikel, dat wij n.l. door middel van Hem zijn een koninlijk priesterdom of een priesterlijk koning schap, om priesters en koningen te zijn, gelijk de Schrift dat aantoont. Onze Heere Jezus Christus moest zich dus vernederen tot die diepte, dat Hij onze staat van dienstbaarheid aannam en dat Hij, zoals de heilige Paulus daar van ook spreekt, dienstknechtsgestalte aangenomen heeft, en dat niet alleen tegenover God maar ook in betrekking tot de mensen, dat Hij onderdanig en meer dan onderdanig geweest is. En waarom? Het was om ons te bevrijden, en niet alleen om ons die vrijheid te ge ven waarvan we reeds het een en ander gezegd hebben, maar ook om ons ko ningen te maken en erfgenamen van het hemels Koninkrijk. Ziet hier dan, wat wij wel hebben te onthouden. CALVIJN Uit het „Gepredikte Woord" Zondag 20 december a.s. wordt de Stellendamse drieling van de familie Brinkman één jaar. Voor deze gele genheid is bovenstaande foto gemaakt. Van links naar rechts ziet U Aren, Lau- ri en Jan. De drieling is flink gegroeid: Aren weegt 20 pond en 2 ons; Lauri 18 pond en 2 ons en Jan 18 pond en 4% ons. Twee er van Aren en Lauri beginnen al een beetje met te leren lopen; Jan taalt er nog niet zo erg naar. De kin deren maken het overigens heel best, al zijn ze af en toe een beetje verkouden. Van het drietal blijken de jongens die ook veel op elkaar lijken het meest op elkaar ingesteld. Ze laten hun zusje Lauri meer haar eigen leventje leven. Mevr. Brinkman heeft enorm veel werk aan het drietal al doet ze het steeds met evenveel pleizier. Het is een echt leuk en lief stel, ze hebben vaak onder elkaar de grootste pret. De bevolking van Stellendam Is niet minder trots op de drieling dan de ouders; ze leven zeer in de welstand van de kinderen mee. Vooral de afge lopen zonnige zomer, toen bijna dage lijks een wandeling werd gemaakt in de mooie, grote drielingwagen hadden ze veel bekijks. We wensen de heer en mevr. Brinkman met hun lieve drieling verdere voorspoed toe. ■O- BINNENVERINGBED liteiten voor aktenstudie en door het verlenen van studietoelagen aan kweek- schooUeerlingen. In het cursusjaar 1959 1960 bedroeg het aantal toekeninngen van de laatste 6413 tot een bedrag van bijna 3 miljoen gulden. Bij de Kamerdebatten vond Mr. Roos- jen, dat de prognose van de Minister nogal optimistisch was. Volgens hem beluistert men van Z.Exc. een geluid als: „De stormen zijn over. De buien zijn heen. Wat ritselt in 't lover. Is zefir alleen." Maar hij was het daarmee niet eens. Hij wees de Minister op een adverten tie in een schoolblad, luidende: „Hebt u de akte Duits L.O.?" Aan de Openbare u.l.o. te Ter- neuzen wachten 220 leerlingen op u. Uit dankbaarheid voor uw komst nemen ze gaarne op zich de tuin van uw nieuwe huis grondig te spit ten. Verder zijn ze bereid u met zachtheid te behandelen. Bestuur Schoolclub. Deze advertentie van de leerlingen zelf tekent wel heel sterk de droevige situatie bij het u.l.o. De.Minister kon intussen mededelen, dat zich inmiddels 4 bevoegde sollicitanten hadden aange meld! De heer De Ruiter wees erop, dat het grote tekort bij het u.l.o. veroorzaakt wordt door de geboortegolf van 1946/47, die nu het u.l.o. bereikt heeft en door de grote belangstelling voor deze tak van onderwijs. Ook vestigde hij de aandacht op het ruimtegebrek, waardoor in 1959 niet minder dan ruim 2800 leerlingen moesten worden afgewezen. En ondanks alle mooie cijfers van de Minister is het zó, dat het bij het l.o. en bij het u.l.o. vooral op het platteland zeer moeilijk is vacatures te vervullen. Het tekort aan sollicitanten voor hoofd ener school is al heel schrijnend. Een chr. school heeft 40 maalgeadverteerd zonder re sultaat. Meermalen moeten onbevoegde worden benoemd. Op menige school wordt de zaak drijvende gehouden door gepensioneerden, soms van boven de 70. Bovendien wordt het tekort sterk gecamoufleerd door de 3500 gehuwde dames, die voor de klas staan. Intussen hopen we met de Minister, dat voor het g.l.o. en v.g.l.o. het tekort over 1 of 2 jaar zal zijn opgeheven en voor het u.l.o. over 3 a 4 jaar. Maar met dit al zitten vele scholen in grote moeilijkheden en past een woord van hulde aan hen, die onder uiterst moei lijke omstandigheden en onder te zware fysieke en psychische belasting hun best doen het onderwijs zo weinig mogelijk onder dit alles te doen lijden. Voor beter naar de Middelharnis, Tel. 2328 MIDDELHARNIS Leesbibliotheek. In verband met kerstmis en nieuwjaar zal de openbare hervormde leesbibliotheek op woensdag 23 en woensdag 30 december a.s. op de gewone tijd voor uitlening geopend zijn inplaats van op de vrijdagen in de be treffende weken. HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED In de dinsdag gehouden vergadering van de zuidhollandse Provinciale Sta ten 'heeft gedeputeerde Deerenberg me degedeeld dat de mogelijkheid onder zocht wordt om voor het Haringvliet een tweede veerboot in te schakelen teneinde de vervoersmoeilijkheden van de eilandbewoners zo gering mogelijk te doen zijn. Of dit onderzoek het ge wenste resultaat zal opleveren moet uiteraard worden afgewacht. De 59-jarige landbouwer K. A. van B. te Melissant heeft hoger beroep aange tekend tegen een vonnis van het kan tongerecht te Sommelsdijk waarbij van B. wegens overtreding van de Lucht vaartwet was veroordeeld tot 100, boete of een maand hechtenis en twee maanden hechtenis waarvan een maand voorwaardelijk met 1500,boete. Voor de rechtbank te Rotterdam moti veerde van B. het beroep. Hij was van mening dat de straf te zwaar was en de feiten in het verwyt van de officier van justitie niet helemaal juist waren. Aldus lazen we in een verslagje in „De Rotterdammer." Bij het verhoor kwam naar voren dat verdachte tot twee keer toe een onge luk met twee van zijn drie besproei ingsvliegtuigen niet aan de rijkslucht vaartdienst zou hebben gemeld. Als der de feit was hem tenlastegelegd zijn luchtvaartterrein, officieel als perma nent daartoe aangewezen, niet in de juiste staat te hebben onderhouden. Van B. erkende dat in 1958, het jaar van de beide ongelukken, het terrein was beplant met tarwe en dat er twee landingsstroken van 300 meter lang en Dit weekeinde zullen de treinen het getroffen Fréjus weer aandoen. Koorts achtig is er door de spoormannen aan het herstel van baanvakken en station gewerkt. Wellicht zullen de kinderen, die binnenkort uit Fréjus naar Ne derland komen van dit station vertrekken: 15 meter breed open werden gehouden voor de vliegtuigen. Een getuige, van beroep vliegtuigmon- teuï-j die bij Van B. in dienst is ge weest, deed het voorkomen als zou ver dachte na het ongeluk op 26 juni van het vorige jaar met opzet niet de rijks luchtvaartdienst van het gebeurde in kennis hebben gesteld omdat hij zou hebben gevreesd dat dan tegelijkertijd de beplanting van het terrein zou wor den ontdekt. Een 27-jarige vlieger, nog heden in dienst van verdachte, verklaarde dat de gebruikelijke breedte van een landings baan 25 tot 30 meter behoort te zijn. Desgevraagd deelde verdachte de pre sident van de rechtbank mede dat het hele terrein thans is gemaaid. De officier van justitie achtte het niet doorgeven van de ongevallen aan de rijksluchtvaartdienst in beide geval len bewezen. Wat de beplanting betreft sprak hij over misplaatste zuinigheid, waardoor het leven van de vliegers in gevaar is gebracht. Hij noemde het laakbaar dat verdach te zijn vliegterrein tegelijkertijd als landbouwterrein heeft willen gebruiken De officier vroeg vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en eiste twee geldboeten achtereenvolgens van 100 en 1500. De raadsman mr. J. Anema, bepleit te een zo laag mogelijke straf. Bij de nieuwe regeling toezicht luchtvaart, ingegaan op 1 oktober 1959, is de eige naar van vliegtuigen verplicht die scha de te rapporteren die belangrijke her stellingen met zich meebrengt. Voor genoemde datum bestond er in dit opzicht naar de mening van de raadsman geen behoorlijke regeling hieromtrent. Niet angst voor de rijks luchtvaartdienst, maar het feit dat het ongeluk midden in het seizoen plaats vond en de vliegtuigen node konden worden gemist, zou Van B. er van heb ben weerhouden aangifte te doen. Ook daarom slechts zou hij zo spoe dig mogelijk een reparateur van Fok ker hebben laten komen. Had hij het ongeluk geheim willen houden dan zou dit toch niet de methode zijn geweest, zo betoogde mr. Anema. Uitspraak 24 december. K De C.J.B.T.B. afdeling „F^akkeef houdt op vrijdag 18 december een alge mene vergadering in Café de Kok te Sommelsdijk. Aanvang 7.30 uur nam. Als spreker zal optreden ir. D. Kers, tuinbouwconsulent te Barendrecht, met als onderwerp: „De Nederlandse tuin bouw in de toekomst". Na de pauze zal er gelegenheid zijn tot discussie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1