.y Hoeder Fa. KAPTEIN De kansen voor Chr. M.O. op Flakkee Buitenland Plumpudding voor het Kerstfeest Boerenleenbank M'harnis-Sommelsdijk bereikte de 5 miljoen aan spaargelden TBABYDERMS^r^AV BRUIDSWERK iA Q\^ y/ V 32e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Voor hel'tere Baby-huidje MEDITATIE „Ik heb gezondigd" BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO Fa. C. Korteweg Zn. TELEFOON 01870-2004 sV Vrijdag 11 december 1959 No. 2852 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet Sedert enkele jaren bestaat er op ons eiland een vereniging, die tot doel lieeft de sticliting van een inrichting voor middelbaar onderwijs op cliristelijk-na- tionale grondslag, m.a.w. een Clir. H.B.S. of Clir. Lyceum. Het spreekt van zelf, dat liet bestuur en de verdere ge ïnteresseerden zich afvragen, welke mo menteel de kansen zijn voor een spoe dige totstandkoming van zulk een school. Deze 'hangen af van verschil lende factoren: het te verwachten aan tal leerlingen, de regeling van de stich tingsprocedure in de „mammoetwet" en voorlopig nog het standpunt van de minister inzake subsidiëring van nieu we scholen. Wat de „mammoetwet" be treft, we hopen daarover binnenkort te schrijven, maar het staat allerminst vast of deze binnen afzienbare tijd, gezien de vele tiezwaren ertegen, wel tot stand zal komen en in elk geval weten we niet hoe ze deze -materie zal regelen na behandeling in het parlement. Op dit punt is dus geen zekerheid. Wat het aantal te verwachten leerlingen betreft, de prognose daaromtrent is gunstig. Maar er is een andere factor, die thans van overwegend belang is en daarbij willen we meer uitvoerig stilstaan. Bij de debatten in de TWeede Kamer heeft Mr. Roos jen ter gelegenheid van de behandeling der onderwij sbegroting- 1960 aan minister Cals deze vraag ge steld: „Ik zou de minister willen vra gen hoe hij staat tegenover het verzoek van de Vereniging voor Chr. Nat. Mid delbaar Onderwijs op Goeree-Overflak- kee." Ook voor andere dergelijke scho len is gepleit. De Staatssecretaris Stu- benrouch, die o.a. deze afdeling van het departement voor zijn rekening heeft, is op. deze aanvragen zonder speciaal de naam steeds te noemen in den brede ingegaan, maar hij heeft dit ge daan in het kader van het enorme te kort aan bevoegde docenten bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs. En daaruit blijkt reeds, waar thans in hoofdzaak de schoen wringt. We zullen daarom in dit artikel een overzicht geven van de stand van za ken, ontleend aan de mededelingen van de Staatssecretaris, de statistische ge gevens en wat we verder uit kringen van het M.O. te weten kwamen. En dan kan ronduit gezegd worden, dat er wat de personeelsvoorziening bij het v.h.m.o. betreft, thans reeds een nood toestand bestaat, die elk jaar ernstiger wordt en in niets minder dan een ramp dreigt te ontaarden. Wat zijn daarvan de oorzaken? De eerste factor is, dat de geboorte golf van 1946/47 nu het M.O. heeft be reikt, zodat de jaarlijkse toelating de eerste jaren groter wordt en gedurende 6 7 jaar de leerlingentotalen sterk ver hoogt. Was de normale stijging per jaar pim. 10.000, de laatste jaren is ze plm. 15.000. Daarbij is dan ook inbegrepen een andere factor, n.l. de sterk stij gende begeerte naar een m.o.-diploma, die ook na de overwinning op de ge boorte aanwas zal blijven doorwerken. Voorts is er de ontwikkeling van het confessioneel onderwijs met als gevolg daarvan een grotere geografische sprei ding van het m.o. over het gehele land. Nu neemt uiteraard het aantal leraren ook wel toe, maar lang niet in dezelfde verhouding als het aantal leerlingen, leder jaar wordt de achterstand groter en dit leidt tot een zeer bedenkelijke situatie op vele scholen. Om deze duidelijk te demonstreren, zullen we een aantal cijfers vermelden, die een goed beeld geven van de toe stand. Allereerst het aantal leerlingen in totaal, dus van de gymnasia, de ly cea, de h.b.'sen en de middelbare meis jesscholen. In 1951 was dit 83.000 en thans bedraagt het 158.000, m.a.w. het is in 8 jaar bijna verdubbeld! Het aantal leraren is echter gestegen in dezelfde periode van plm. 7000 tot plm. 11.000; dus met ruim 60 °/o. Dit percentage ver- Maart al direct de grote achterstand. De zaak wordt draaiende gehouden door een enorm aantal onbevoegde do centen. Het is thans volgens de gegevens van september 1959 zó, dat er 7450 be voegde ieraren zijn en plm. 3200 onbe voegden. Dat zijn dus leraren, die geen Blo. akte hebben of alleen de A-akte of lagere akte. Het percentage onbe voegden over de gehele linie kan dus gesteld worden op 30!! Dit wordt steeds hoger. Van 1958 op 1959 is het aantal leerlingen gestegen met 11 "/o, het aan tel lessen met 8 "/o. Nu geven de onbe voegden over 't algemeen minder les uren dan de bevoegden, zodat, daarmee 'ekening houdende, het lerarentekort op 'iet ogenblik geschat wordt op 2640. Men kan het tekort ook benaderen vanuit het aantal lesuren. Verleden jaar *erd 23,5% daarvan door onbevoegden segeven, nu 24,7 "/o, ondanks het feit, dat fe bevoegde leraren meer lessen gaan Seven (met extra-beloning). De Staats secretaris deelde mede, dat in 37 scho len in de eindexamenklas geen les ge- Seven werd in één of meer verplichte *?kken. Op deze manier komen de ^tadexamen-kandidaten in de verdruk- ^^s, en dreigt op de duur een alge hele uitholling van het diploma en een Job 7 20 VII (slot) We zouden haast zeggen, hier hebt ge de belijdenis van zonde, door een'heili ge. Immers hier worden deze woorden gesproken door Job. Een man, van wie God Zelf getuigt, dat hij vroom, op recht en wijkende van 't kwaad was. Niettegenstaande moet hij van zich zelf klagen: „ik heb gezondigd". De oude vromen zeiden wel eens:^„de weg van Gods kerk is steeds minder zonden doen en steeds groter zondaar worden." Verstaat ge dat? Wanneer het goed is, vallen we ons zelf steeds weer tegen. Dan gaan we steeds meer dingen als zonde zien. Dan is iedere dag vol grote en kleine ongerechtigheden. Dan krijgen we daar erg in en last van en ontstaat de noodzakelijke be hoefte in ons hart,, daarvoor kwijt schelding te ontvangen. Dan kan er immers niets in de weg staan tussen God en onze ziel. Ik heb gezondigd. Ja, wat kan het, helaas, bij Gods kerk soms ver wegzinken, dat leven des ge- loofs, der hoop en der liefde. Hoe worden zij door 't kwade licht verrast. Hoe kunnen Satan en de wereld hen weer in hun strikken gevangen nemen. Hoe schandelijk kunnen zij hun weg bederven. Hoe kleeft hun ziel dikwijls aan het stof. Zie naar David! Het is een man naar Gods hart en toch verzondigt hij zijn weg zo zwaar voor de Heere. Maandenlang is er een scheiding tus sen God en zijn ziel en een schraalheid in zijn hart. Hij zegt er zelf van: „Toen ik zweeg, werden mijn beenderen verouderd." „Toen ik zweeg". En dan wordt met dit zwijgen bedoeld, het zwijgen over de bedreven zonde. O, dan kunnen we daarom wel veel pra ten in die tijd, maar we zwijgen over dat ene. Daar praten we over heen. Dat vermijden we angstvallig aan te roeren. Maar nu wil de Heere van Zijn volk, dat zij een eerlijke belijdenis afleggen over hun zonde en schuld. En dandan wordt het ook weer ervaren, dat de Heere geen zonde in Zijn Jacob en geen overtreding in Zijn Israël ziet. Schuld bekennen, dat is wel het moeilijkste wat bestaat. Maar als de oprechte kennis van zonde in 't hart leeft, laat dan ook gerust de op rechte belijdenis volgen. Het boetekleed ontsiert niemand. Belijdt elkander de misdaden, zo luidt het apostolisch vermaan. En boven en voor dit uit gaat natuurlijk de belijde nis aan de Heere. 'k Verborg geen kwaad, dat in mij werd gevonden Maar ik beleed na ernstig overleg, mijn boze daan. „Ik heb gezondigd", dat zal altijd weer de bekentenis zijn van 't kind des Heeren en dan: Zoals ik ben, schoon vuil en snood Van alle and're grond ontbloot Dan dat G'uw dierbaar bloed vergoot En dat Gij Zelf mij tot U noodt O Lam van God, ik kom! Ja, bij dat Godslam moeten we te recht komen. Kinderkens, indien wij gezondigd hebben, wij hebben een voorspraak bij de Vader, welke is Jezus Christus, de Rechtvaardige. Hij wil het in 't hart der Zijnen fluis teren: Ik heb voor U gebeden. Ik heb voor U betaald. Ik heb voor U verzoend. Ik heb Mijn bloed voor U gestort op Golgotha. Dirksland. C. J. Kesting. devaluatie ervan, hoewel momenteel volgens de Staatssecretaris het examen- peil nog niet gezakt is. Natuurlijk loopt het tekort per school sterk uiteen. Er zijn scholen, waar 50 "/o der lessen door onbevoegden gegeven wordt en er moeten zelfs een paar scho len zijn, waar alleen de directeur en de gymleraar bevoegd zijn! Ook verschilt het percentage voor de diverse richtin gen, de schooltypen, de gemeenteklassen en de vakken. Wat de richtingen be treft, bij het Openbaar M.O. wordt 20 «/o, bij het R.K. 270/0 en bij het Prot. Chr. 30 "/o der lessen door onbevoegden gegeven. Het laatste staat er dus het slechtst voor. Inzake de schooltypen zijn de cijfers als volgt: gymnasium 16»/o, lyceum 24 «/o, h.b.s. 28 Vo en m.m.s. 32 0/0. De gemeenteklassen lopen ook erg uiteen: klasse I (de steden) 23 "/o, klasse II 27 o/o en klasse III (platteland) 33 Flakkee zit dus zowel wat richting als klasse en schooltype betreft in de meest ongunstige hoek. Ter completering van deze gegevens ook nog iets over de vakken. De oude talen komen er het beste af: Grieks 12''/o en Latijn 150/0. Maar Nederlands 33, Frans 43, Engels 31, Duits 36, wis kunde 28, biologie 35, aardrijkskunda 22''/o. Men ziet dus wel, dat het een vrij wel hopeloze situatie is, die nog steeds verergert. Men vergete niet, dat ook de kweekscholen nog m.o.-leraren nodig hebben (daar wordt 40 a 50Vo der les sen door onbevoegden gegeven) en dat de kleine klassen in de hoogste leerja ren van gymnasia en h.b.s.'en ook zeer nadelig werken. Uiteraard poogt de regering al gerui-t me tijd iets te doen tot verbetering van de toestand. Die moet in hoofdzaak ge zocht worden in vermeerdering van het aantal leraren. Nu is het aantal eerste jaarsstudenten in de m.o. vakken de laatste 6 jaar beduidend toegenomen en eveneens het aantal studerenden voor een M.O.B.-akte. De Minister ver strekt beurzen en renteloze voorschot ten, zodat' de studie wordt gestimu leerd. Maar de studietijd is lang. Ook andere maatregelen zijn genomen. De Staatssecretaris was echter van mening dat het onbevoegdenprobleem niet bin nen zeer korte tijd zal zijn opgelost. Volgens hem kan het wel „op grond van opgestelde prognoses binnen een beperkt aantal jaren tot veel minder ernstige proporties worden terugge bracht." Wat is nu de conclusie van dit alles voor de oprichting van nieuwe scholen of afdelingen? De Staatssecretaris heeft dit zeer duidelijk gesteld. Hij is van mening, dat het onder deze omstandig heden van wijs beleid getuigt zo weinig mogelijk nieuwe scholen te gaan sub sidiëren, omdat deze de situatie nog verergeren. Ziehier enkele citaten uit de „Handelingen der Staten Generaal", genomen uit de rede van de Staatsse cretaris: „Ik heb deze cijfers gegeven, omdat m.i. hieruit blijkt, dat er toch wel een bepaalde terughoudendheid moet zijn deze heeft de Regering met name de laatste twee jaar betracht met be trekking tot de stichting en subsidiëring van nieuwe scholen." „Eigenlijk is het van tweeën één: of een nog groter lerarentekort bij meer zelfstandige scholen en afdelingen of minder scholen en minder afdelingen." „Ik acht de bezetting met bevoegde leraren thans aanmerkelijk belangrij ker en noodzakelijker dan uitbreiding met scholen en afdelingen. De lessen- situatie zou aanmerkelijk verslechteren door het subsidiëren van een groot aan tal nieuwe scholen en afdelingen." „Wij moeten met all© middelen, waar- HAZET FARRItKEN /FVL.NBfKGtN over wij beschikken, die ramp voor komen. Mijn conclusie kan slechts zijn: strikte soberheid bij de uitbreiding met scholen. Ik huiver ervoor medewerking te verlenen aan het subsidiëren van scholen, waardoor ik later voor de be slissing kom te staan geen medewer king te verlenen aan de aanwijzing voor het eindexamen, omdat op de school in feite geen m.o. gegeven wordt. Ik voel mij niet verantwoord als ik mijn medewerking eraan zou verlenen, iede re school voor aanwijzing voor te dra gen geheel onafhankelijk van het peil van het onderwijs. De grootste onbe voegdenpercentages vindt men voorna melijk, zij het niet uitsluitend, aan de nieuwe scholen. Al deze overwegingen hebben bij mij een rol gespeeld bij de beoordeling van de vraag, welke nieu we scholen op de begroting-1960 voor eerste subsidiëring zouden worden voorgesteld." Ziehier dus het standpunt van Minis ter en Staatssecretaris. Het is tevens het antwoord op het verzoek van de Flakkeese Chr. m.o. vereniging, naar het zich laat aanzien. Voor uw BANKZAKEN: Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) De reis van Eisenhower De president van de Verenigde Sta ten, Eisenhower, is vorige week vrij dag begonnen aan zijn aangekondigde wereldreis. Op zichzelf is deze reis al een opzienbarende gebeurtenis. Eisenho wer, die bijna 70 jaar oud is, en wiens gezondheid dikwijls te wensen overlaat, zal in 3 weken tijds 11 landen bezoe ken, verdeeld over drie werelddelen. De totaal af te leggen afstand is 36000 kilo meter. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de president een groot aantal offi ciële redevoeringen moet uitspreken, vele officiële bezoeken afleggen en overal besprekingen van politieke en economische aard moet voeren, dan zal men begrijpen, dat deze taak eigenlijk te zwaar is voor iemand, die die leef tijd heeft bereikt. Het is merkwaardig te lezen hoeveel men in de wereld van Eisenhowers reis verwacht. Het is toch al te naïef, te ver onderstellen, dat Eisenhower in al de landen, die hij bezocht, de problemen zal oplossen door zijn gulle lach en zijn vriendelijk gebaar. Hoogstens kan hij hier en daar contacten leggen of nau were betrekkingen aanknopen. Van een werkelijk diepgaande bespreking van de politieke situatie kan in zo'n kort tijdsbestek geen sprake zijn. Voor zijn vertrek heeft Eisenhower voor radio en televisie een rede gehou den, waarin hij verklaarde, dat het niet genoeg is, dat er vrede en vriendschap tussen de volkeren bestaat, als deze niet met vrijheid gepaard gaan. Hij beloof de, dat hij in alle landen die hij zou bezoeken, de mensen zou overtuigen van de bereidheid van Amerika om te streven naar vermindering van de span ningen. De eerste hoofdstad, die de president bezocht, was Rome. Hij werd er on danks de stromende regen met gejuich ontvangen en heeft er besprekingen ge voerd met zijn Italiaanse gastheer pre sident Gronchi. Het gesprek ging voor namelijk over de betrekkingen tussen Oost en West en over de taak van de Noord Atlantische Verdrags-Organisa- tie. Ook met premier Seigni en met minister Pella heeft Eisenhower van gedachten gewisseld. Tot slot van zijn verblijf in Rome heeft Eisenhower in het Vaticaan een onderhoud van een half uur gehad met paus Johannes XXIII. Vervolgens is president Eisenhower naar de hoofdstad van Turkije, Ankara gevlogen, waar de ontvangst nog veel uitbundiger was dan in Rome. Na afloop van de besprekingen tussen de president en de Turkse regering is er een gemeen schappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat vermindering van de internationale spanningen ge paard zal moeten gaan met rechtvaar digheid en gelijkheid. De presidenten hebben samen gesproken over „de on dermijnende activiteit in het Midden Oosten". Daarna heeft Eisenhower zijn reis voortgezet naar de Pakistaanse hoofd stad Karatsji. Naar schatting was er een miljoen mensen op de been om hem te verwelkomen. Hij heeft er geheime besprekingen gevoerd met de president Ajoeb Kahu, waarna hij voor een be zoek van slechts enkele uren is door gevlogen naar Afghanistan. Als vijfde, zeer belangrijke land be zocht Eisenhower India. Vanzelfspre kend zal daarbij het grensgeschil met communistisch China aan de orde ko men. De moeilijkheid is echter dat In dia feitelijk even wantrouwend tegen over het Westen staat als tegenover het Oosten. Neutraliteit wordt er be schouwd als het zich even ver verwij derd houden van Amerika als van Rus land. Nog steeds heerst er de mening dat Amerika het land van kapitalisten en kolonialisten is, hoewel deze mening tengevolge van de twee miljard dollar aan economische hulp minder sterk ge worden is. Het is voor Eisenhower zaak, juist in dit land de sympathie voor de Verenigde Staten aan te kweken. Op het ogenblik dat we dit overzicht schrij ven, voert de president in Nieuw-Delhi Deze week hangt de vlag uit voor het gebouw van de Coöperatieve Boe renleenbank Middelharnis-Sommelsdijk het witte huis aan de Langeweg. Dat wijst op een bijzonder feit, op iets dat speciaal deze bank geldt. Er is ook wel reden om het dundoek te laten wapperen: deze week bereikte men een re cord met de ingelegde spaargelden! Bestuur, raad van toezicht en directeur hebben op het ogenblik niet minder dan VIJF MILJOEN GULDEN aan spaar gelden onder hun beheer. Vorig jaar bereikte men de mijlpaal van vier mil joen en thans, dus nog maar een jaar later, telt men het vijfde. De Engelse vierling Good maakt zich op om het Kerstfeest op waardige en echt Engelse wijze te vieren. De meisjes zijn druk bezig met het bereiden van de plumpudding zonder welke lekkernij geen Engels Kerstfeest geslaagd kan heten V.l.n.r. Elisabeth, Bridget, Jennifer en Frances. Natuurlijk heeft de leiding van de bank zien aankomen, dat genoemd ka pitale bedrag bereikt zou worden en de directeur hield dagelijks de stijging scherp in de gaten. Dinsdag was men er! Mej. J. Kardux, Hoflaan, Middel harnis zorgde er, met een inleg op haar spaarboekje, voor dat men in het kan toor de juichtoon kon aanheffen. Een nieuwe mijlpaal werd bereikt en be stuur en raad van toezicht meenden, dat men daaraan wel enige bijzondere aandacht mocht schenken en er een be paald officieel tintje aan diende te ge ven. Mejuffrouw Kardux werd uitgeno digd om woensdagavond naar het kan toor van de bank te komen en daar werd zij begroet door de voorzitter van het bestuur, de heer J. Doornbos, door de voorzitter van de raad van toezicht, de heer L. Mastenbroek, de secretaris van het bestuur G. van Lente en de di recteur de heer Joh. Tieleman. De voorzitter leidde de verrassing in met een terugblikje op de belangrijkste feiten uit de historie van de bank. In Voor beter naar de Middelharnis, Tel. 2328 besprekingen met Nehroe, zodat we daarover nog niets naders kunnen me dedelen. In Amerika zelf wordt de reis van Eisenhower met spanning gevolgd, niet alleen met het oog op de buitenlandse, maar ook op de binnenlandse politiek. Volgend jaar inuners zullen in de Ver enigde Staten de verkiezingen voor het presidentschap plaats vinden en hoe groter het succes van Eisenhower is, des te meer kans hebben de republikeinen op een overwinning bij de verkiezin gen. De tweemaal verslagen tegenkan didaat der democraten, Stevenson, heeft al zijn afkeuring uitgesproken over Eisenhower's reis. Hij noemde haar een gevaarlijke onderneming. Bezorgdheid ten aanzien van de verkiezingen zal daaraan wel niet vreemd zijn. De ramp van Fréjus De Zuidfranse kustplaats Fréjus is vorige week woensdag door een vloed golf overspoeld, toen een hoge stuw dam bezweek en het water uit een lang stuwmeer naar buiten stroomde. De chaos was onbeschrijfelijk. Over een lengte van 10 kilometer werden boer derijen, huizen, bruggen, rails en bo men totaal vernield. Aanvankelijk wa ren alle verbindingen met het getroffen gebied verbroken, zodat geen goed over zicht van de ramp was te krijgen, maar later bleek, dat het aantal doden de 300 overschrijdt. Dadelijk is van alle kanten materiële en financiële hulp toegestroomd, zowel uit binnen- als binnenland. Nog steeds is er een onderzoek gaan de naar de schuldvraag. De dam bij Fréjus werd beschouwd als een omwen teling in de constructietechniek, maar deskundigen vragen zich af of het sy steem wel juist geweest is. Anderen zijn van mening dat er voor de bouw van de dam minderwaardig materiaal is gebruikt. Hoe het ook zij, de gedach te, dat hier een groot aantal mensen de dood hebben gevonden als gevolg van een experiment in de bouwtechniek, is ontzettend. Stormen De winter heeft thans ook in Europa zijn intrede gedaan. In het buitenland vriest het plaatselijk hard en op vele plaatsen is sneeuw gevallen. Een groot aantal schepen is door stormen langs de Europese westkust in moeilijkheden gekomen. Men vreest dat enkele tiental len zeelieden het leven hebben verlo ren. Mejuffrouw J. Kardux, Middel harnis, wordt gecomplimenteerd en dank gezegd door de voorzit ter van de Boerenleenbank Mid delharnis-Sommelsdijk voor het vol maken van de vijf miljoen jid. „spaargelden. Achter de tafel v.l. ,gL,..ii-r- de neren L .Mastenbroek, J. 7 -'Doornbos, G. van Lente en di recteur Joh. Tieleman. Op tafel de schitterende taart en het bloemstuk met de vijf chrysan ten. 1901 werd die opgericht; men telde 24 leden. De zaken verliepen dat eerste jaar niet bijster florisant, de boeken sloten met een verliespost van 100 gld. en de kassier kon geen hogere beloning worden toegekend dan 50 gld. Maar de oprichters lieten zich niet ontmoedigen, evenmin als hun opvolgers, die met de moeilijke jaren van de eerste wereld oorlog geconfronteerd werden. Het ver trouwen der spaarders groeide, de mo gelijkheden om de leden financieel bij te staan namen toe. In 1927 kwam het evenement van het eerste miljoen aan spaargelden. In 1943 volgde het tweede, in 1954 het derde, vier jaar nadien het vierde en thans: het vijfje met zes nul len! Met trots constateerde de heer Doornbos, dat het steeds crescendo is gegaan met de bank, die voor de beide dorpsgemeenschappen een begrip is ge worden en een instituut van prettig en veilig dienstbetoon. Uit alle lagen der bevolking komen nu degenen, die zaken met de bank doen en die er hun spaargeld veilig en rentegevend opgeborgen weten. De voorzitter meende te mogen stel len, dat de boerenleenbank heeft bijge dragen aan de ontwikkeling en de wel stand van de bevolking. De groei van de laatste jaren is mede te danken aan het uitbreiden der bemoeiingen, op ve lerlei gebieden door de meerdere ser vice van het kantoor. „Het is een vol waardige bank in onze samenleving ge worden!" aldus de heer Doornbos, die mejuffrouw Kardux er vervolgens van in kennis stelde, dat zij de vijf miljoen had vol gemaakt. Hiervoor zegde de voorzitter dank en deze dank liet hij, namens de gehele instelling, vergezeld gaan van huldebetoon in de vorm van een fraai bouquet, bestaande uit vijf prachtige chrysanten, ieder een miljoen gulden symboliserend. Behalve deze bloemen werd mejuffrouw Kardux een indrukwekkende taart aangeboden, met in het midden het getal „5.000.000", om geven door een lauwerkrans en vele rode roosjes, een juweel van een taart. Vanzelfsprekend ging deze aanbie ding vergezeld van complimenten en felicitaties. Waarna men nog enige ogenblikken gezellig bijeen bleef. ANNO 1870 V>^^ lü' Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WIJNEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1