Sommelsdijkse raad besprak reparatie Wilhelminabrug RADi Heftige aantijgingen tegen buurgemeente Middelharnis Buitt TECHNISCH ONDERWIJS Psychologie in dienst van de opleiding Voor beier bruidswerk Kunstwerk bij Hagesteijn G. Vervolg Gemeenteraad Stad aan 't Haringvliet Conflict met Middelharnis? Bloemenmagazijn B. VIS KIL Ettense veemarkt ezamenlijk overleg Middel! Zandpad Tel. OIS-J \.- ^iuy oogartó bezoekt bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht Najaarsstreekvergadering Hervormde zondagsscholen te Goeree en Overflakkee tul Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' Vrijdag 4 december 1959 De gemeenteraad van Sommelsdijk is dinsdagavond in spoedeisende verga dering bijeen geroepen in lioofdzaak om een besluit te nemen inzake krediet verlening van ruim 15000,voor herstel van de Wilhelminabrug. Deze ver gadering werd gepresideerd door wethouder J. H. Dijkers, daar burgemees ter Hordijk wegens ernstige ziekte van zijn vader niet kon aanwezig zijn. De noodzaak van de reparatie van dezebrug werd door de voorz. weth. Dijkers bepleit, wat door de meeste leden wel noodzakelijk werd geacht, maar waarbij sterk werd bekritiseerd, dat de gemeente Middelharnis, die er het meeste be lang bij heeft, niet in de kosten wil bijdragen. Het ging in de bespreking warm toe en het voorstel voor verleningvan een krediet voor deze reparatie werd slechts met één stem meerderheid aangenomen, waarbij dan nog de be paling was gemaakt om nog eens opnieuw met Middelharnis te onderhandelen. Na opening met-gebed door wethou der Dijkers deelde deze mede, dat de notulen van de vorige vergadering nog niet gereed waren en daarom werden aangehouden. Spr. bracht dan het voor stel naar voren om de Wilhelminabrug te herstellen, gezien deze groot gevaar opleverde. Volgens de raming van de Techn. Dienst zou voor herstel ruim 15000,— nodig zijn. De heer van Zielst had de begroting nagezien en zou op prijs stellen dat niet hoger werd gegaan dan 15000,daar deze post z.i. aan de hoge kant was. De post toezicht ad 900,— vond hij al bij zonder hoog. Hij was voorstander van aanbesteding. De heer Knape was niet tegen het bedrag. Wel vond hij het niet juist, dat nu reeds cijfers in de krant worden ge noemd dit kon tot schade voor de ge meente blijken te zijn. De heer ir. J. B. Mijs merkte op dat niet meer gerept wordt over het ge vaar in het voorstel en ook niet over het gesprek gevoerd met Middelharnis, die er het meeste belang bij heeft. Spr. concludeerde dat de redelijkheid ver was te zoeken als Middelharnis niet an ders doet dan het hoofd schudden. Hij was er niet voor het bedrag te veteren. De heer Blok vroeg of er nu met Mid delharnis al overleg is geweest. En als dat zo is, was hij zeer benieuwd te we ten welk standpunt b en w van Som melsdijk ingenomen hebben. Verder sloot hij zich aan bij hetgeen ir. Mijs gezegd had. Middelharnis had er het grootste belang bij, hij was er tegen de kosten alleen te betalen. Dhr. Peekstok vond het bedrag van 15000,— erg hoog, temeer, omdat dit enkel voor reparatie was. Van belang achtte hij, dat een controle op de as- en wieldruk kwam voor hetgeen er over heen ging. Dhr. Hoogzand was van mening dat de brug steeds onder voldoende contro le heeft gestaan; het speet hem dat hij dit de Tecirn. Dienst in de schoenen moest schuiven. Herstel vond hij nood zakelijk en hij had ook vertrouwen dat overheid wel enige belangstelling mag tonen. Als we kans willen maken voor in dustrie van buiten, zal de eerste voor waarde zijn, hoeveel woningen hebben jullie? Laten we daarom eerst en vooral steun verlenen aan eigen indus- strie, door in samenwerking tot vlotte woningbouw te komen. Dus niet straks anderen met open armen ontvangen en eigen industrie voorbijgaan. Het deed de heer Kreeft genoegen, dat het college met zijn ideeën meeging; wat de zelf-financiering van de brug betrof, meende hij dat het eiland de zelfde rechten diende te hebben als mensen van de overkant. We moeten ons eerstgeboorterecht niet verkopen gelijk Ezau meende spreker. Hij bleef tegen tolheffing; als we niet als volwas senen worden aangezien, wilde spr. dan maar afwachten tot de brug er van Rijkswege kwam. Anders is het net als die vrouw, die de kachel verkocht om kolen te kunnen kopen, haalde spreker als voorbeeld aan. De voorz. vond dat deze vergelijking erg mank ging. Om in de beeldspraak te blijven zei spreker dat het een betere „verwarming" wordt, m.a.w. als we over de brug kunnen, is dit een grote vooruitgang. Van Rijkswege denkt men er niet over de brug vóór 1968 te leggen; de enige mogelijkheid is zelf de handen uit de mouwen te steken. Als we nu het veergeld aan tolgeld betalen, dan zijn we stukken beter af.. De hoog te van het tolgeld kan alleen in het ge ding komen, waarover de gemeenten gezamenlijk dienen te beslissen. Wat het voortgezet lager onderwijs betreft, zei spr. dat er een Chr. school voor V.G.L.O. was; te begrijpen is, dat men in de kringen van openbaar on derwijs gaarne een eigen school had, waarover besprekingen gaande zijn. Mogelijk kan er in 1961 mee worden gestart. Wel bekritiseerde spr. dat het ministerie van Onderwijs op bepaalde punten weinig medewerking gaf; in dat verband wees hij op de Handelsavond school, waarbij het onbegrijpelijk is, dat de subsidie voor een 5-jarige cursus nog niet is toegekend. Er diende meer bereidheid te zijn om de streekbevol- king op dit gebied te helpen. Dan bracht de voorz. de begroting zelf aan de orde, waarop de heer Kreeft zei, dat de commissie deze in zijn geheel kon aanvaarden. De begroting werd daarna z.h.s. vastgesteld. Eveneens werd vastgesteld de begro ting voor Maatschappelijke Zorg. Volgens het goedgekeurd uitbrei dingsplan polder Nieuwe Stad was voor de afwerking van de daarop geprojec teerde straten nodig, dat de gemeente beschikking krijgt over plm. 140 m^ van de heer M. van Rossum. Goedgevonden werd dit aan te kopen voor de prijs van 1,50 per m^. Daarna werd de vergadering gesloten. de brug in goede conditie kon worden gebracht, doch meende dat Middelhar nis in de kosten dienden bij te dragen. De heer Edewaard greep terug naar de vergadering van olrtober, toen voor reparatie een bedrag werd genoemd van 35000,Hij vond het een wonderlijke procedure, dat het nu op 15000,was geraamd en noemde dit geen verant woord beleid en in strijd met de stan ding van een bestuurscollege. Ook hij was nieuwsgierig hoe de on derhandeling met Middelharnis is ge weest en verwonderde zich, dat zonder meer dit plan op tafel was geworpen. De haven vervuld nog een behoorlijke funktie, ook al is er 'n tendenz van ver voer suikerbieten per as. Domweg de haven sluiten vond spr. onverantwoord; dan zouden er toch andere maatregelen moeten genomen wat een enorm bedrag zou vragen waarom hij voorstander was van reparatie, waarmee de levens duur van de brug een tiental jaren kan worden verlengd. Het was hem gebleken dat Middel harnis alleen wil meewerken in breder verband; hoewel er een contract be staat anno 1808 dat slechts licht ver voer over deze brug toelaat. Spr. stelde echter de vraag: moeten we ons laten leiden door het oude contract of moet gepoogd worden tot goede samenwer king te komen? Spr. nieende het laatste en bracht de mogelijke samenvoeging gemeenten daarmee in verband, die al leen gediend kan worden door samen werking. Spreker meende dat men zich niet domweg moest beroepen op het oude contract maar meer zien op de verantwoordelijkheden die er voor beide gemeenten liggen. Het vervoer over de Wilhelminabrug is vertienvoudigd, welk vervoer het meest van de zijde van Middelharnis komt, waarom hij het re delijk vond dat Middelharnis ook in de kosten zou bijdragen. Toen ir. Snelle- man indertijd debrug door de T.D. heeft laten repareren, is het max. gewicht op 8000 kg gesteld meende hij, wat met een bord diende aangegeven te zijn. (Volgens dhr. Hoogzand was er zo'n bord). De slotconclusie van de heer Edewaard was dat hij herstel voorstond, ook al weigerde Middelharnis mede werking. Wanneer er met deze brug e.v. ongelukken zouden gebeuren, wilde hij daarvoor geen verantwoording dragen. Eén mensenleven was meer waard, dan duizenden guldens. Antwoord van de voorzitter Weth. Dijkers antwoordend op de vragen zei dat het college wel voelde voor aanbesteding. Of het geraamde bedrag,te hoog was, kon spr. niet be oordelen. De bedragen die een ra ming zijn moeten nu eenmaal wor den genoemd, waarom deze openbaar waren gegeven. Wat betreft de besprekingen van de gezamenlijke college's van b en w las spr. de notulen voor van augustus j.l. toen men is bijeengekomen om de brug- situatie te bespreken. Sommelsdijk ont wikkelde toen het standpunt dat repa ratie door beide gemeenten diende te geschieden. Van een andere bijeenkomst in sep tember j.l. las spr. een gedeelte uit de notulen voor, waaruit kon worden op gemaakt dat Middelharnis er niet veel voor voelde om in de kosten bij te dra gen, omdat de haven van Sommelsdijk nog altijd in funktie was. Dat dit voorstel nu ter tafel is geko men heeft tot reden dat een ambtenaar van de Waterstaat de brug heeft on derzocht en daarbij tot de conclusie kwam dat deze na reparatie nog wel 10 jaar mee kan. De voorz. zei dat het college op het standpunt staat zolang er geen uitlozing is van de riolering en van de afwate ring van de polder in het Haringvliet, de haven niet kan worden gesloten. Al is er veel op de haven gesmaald, toch is er verleden week nog een schip met 170 ton verladen betoogde spreker. Nogmaals met Middelharnis onder handelen om gezamenlijk te betalen daarvoor voelde spr. persoonlijk niets. Het college stelt dan ook voor op eigen kosten te repareren, waardoor de brug nog 10 jaar mee kan. Wel moest er een bepaling komen t.a.v. een bepaalde wieldruk op de brug. Wat de samenwerking betreft tussen beide gemeenten, daarover zei spr. dat dit steeds door Sommelsdijk wordt be tracht, al hokt het op dit punt. De in dustrie die er te Middelharnis is heeft een zware brug nodig, maar men laat het Sommelsdijk betalen. Ir. Mijs frappeerde het, uit de voor gelezen notulen, dat Middelharnis niet de m.inste medewerking wilde verlenen. Desnoods dient de beslissing van Ged. Staten te worden ingeroepen. Als het oude contact gehandhaafd wordt, heeft Middelharnis niets te zeggen, aldus spr. Waar zich over de brug Kooman, de Caago en Shell bevindt, was hij wel be nieuwd, hoe men er dan op zal reage ren. Spr .wilde de ballast uit de brug halen, waarbij alle gevaar is geweken en alleen een minieme belasting toela ten. Spr. wilde liever afwachten met een beetje ruzie, dan voetstoots het ge vraagde krediet veteren. Volgens het raadsverslag speculeert Middelharnis op demping van de haven en spreker betoonde ongerustheid dat het stand punt van Sommelsdijk niet met de no dige verwe was verdedigd, althans vol gens de notulen niet. „De notulen zijn niet door mij ge maakt" antwoordde de voorzitter. De brug kon z.i. niet dicht, maar moest open blijven, omdat er nog scheepvaart is. Dhr. Peekstok vond het geen stand punt, dat de bedrijven in de brug mee betalen. „Als we deze maatregel toepassen, zullen de bedrijven de gemeente wel achter de broek zitten" meende de heer Mijs. De heer Blok had niet het vertrou wen in de wethouders dat zij het stand punt van de raad goed verdedigd had den. Spr. had opgemerkt, dat in de laatste raadszitting de burgemeester zo vreemd opkeek, toen gezegd werd „sa men betalen". Hij zei toen: „nu nemen de wethouders een ander standpunt in! Middelharnis diende volgens hem mee te betalen en doen ze dat niet, was hij het met de heer Mijs eens dan moest het maar op een conflict uitlopen en het Prov. Bestuur moest dan maar uit maken wie de brug moet onderhouden. De heer Edewaard had vertrouwen in het gezonde verstand van Middelhar nis en hij meende dat bereidheid om samen te werken zou meevallen. Een gezamenlijk Havenbedrijf wat in Middelharnis raad was gesuggereerd, zal IV2 miljoen kosten; herstel van de brug was de enige verantwoordelijke oplossing. Spreker wees elke beschul diging van chauvinisme af, omdat het hier een maatregel betrof, die beide ge meenten aan ging. Weth. Dijkers: Nogmaals onderhande len vind ik niet nodig. Onder ir Snel- leman is de brug gerepareerd en zijn er ijzeren balken ondergebracht be lastbaar tot 8000 kg naar hij meende. Nu de bovenbouw mankeert zeggen deskun digen: repareren. Het is nodig we hebben geen tijd meer om met Middel harnis te praten. „Eerst was de brug zó gevaarlijk, dat de burgemeester er zelf niet over durf de! Spr. adviseerde nogmaals de ge wichten er uit te halen en een bord te plaatsen max. gewicht 4 ton. De brug kan nu de bietentijd voorbij is ge sloten blijven. „Dat is in strijd met de waardigheid van het college" concludeerde de voorz. De heer Blok: „Waarom?" „De Waterstaat adviseert dat repara tie nodig is en daar willen we ons aan houden", aldus de voorzitter. „Dat zijn we eens" sprak de heer Blok maar Middelharnis moet in de kosten helpen betalen." De voorz: „Dat doen ze nooit!" „We kunnen het nu wel afdwingen" meende de heer Edewaard, maar we scheppen een sfeer die niet juist is. Praten tegen een stuk hout! De voorz. Laten we het voorstel dan zo redigeren dat we in principe het krediet verlenen en opnieuw onderhan delen met Middelharnis. „Daar teken ik protest tegen aan" al dus uitte zich weth. Ie Comte. Middel harnis wil niets! Je kan net zo goed te gen een stuk hout praten! Ze zeggen: Sommelsdijk moet het betalen! Dhr. Hoogzand: Dat is niet reëel. „De gewichten uit de brug" hield ir. Mijs vol. „Dan kan er geen schip meer uit of in" zei de voorz., die wees op een con tract met een oliemaatschappij. Dhr. Blok: „Daar is geen contract van daar zijn we niet aan gebonden." De voorz. wilde het voorstel in stem ming brengen geamendeerd met de be paling dat met Middelharnis zal wor den onderhandeld. II. Psychotechnisch onderzoek vooraf Reeds vóór verdere studie na lagere school is een z.g. psychotechnisch on derzoek van de leerling gewenst. Dat het nog alleen maar gebeurt op speci aal verzoek van ouders of schooUioof- den is een groot tekort in de huidige samenleving. Goede keus niet te overschatten waarde. Moeilijk is de waarde te overschatten van een goede keus doen uit de vele mogelijkheden: V.G.L.O., U.L.O., Tech nische School (en welke vakrichting?), H.B.S enz. Ouders en kind staan als het ware op een kruispunt van vele wegen. Op een éénmaal ingeslagen weg kan moeilijk of niet meer worden terug gekeerd Menselijk gezien is deze keus bepalend voor de jongen. Zijn slagen in de maatschappij evenals het onder vinden van de arbeidsvoldoening zijn van grote invloed op zijn levensgeluk. Psychotechnisch onderzoek dient gemeengoed te zijn. Hoe zorgeloos en nonchalant wordt vaak aan de beroepskeus voorbijgegaan! Een vak- of studierichting van vader, oom, buurman of broertje wordt geko zen, omdat het gezin er vertrouwd mee is! Maar is in wezen het kind er eigen lijk wel geschikt voor? Zelf weet hij het veelal niet en wordt maar „dit of dat"! Veel geld en moeite worden terecht door ouders en gemeenschap besteed aan lichamelijke zorg (medische verzor ging, schoolmelk, vakantiekampen, sportbeoefening enz.), kleding, voeding, vrijetijdsbesteding. Maar voor een gede gen psychologisch onderzoek van het kind (zeker zo belangrijk!) heeft men geen geld of aandacht. Psychotechnisch onderzoek van de jeugd dient gemeen goed te zijn! Hoog loon alleen voldoet niet Het is nog niet eens zo lang geleden, dat in de strijd om een menswaardiger bestaan alleen als doel werd gezien: hoger loon en kortere werktijd. Hoe nuttig en juist ook, het bereiken van dit doel bleek lang nog geen lOO'/o maat schappelijke tevredenheid te brengen! „De juiste mens op de juiste plaats" Veel voornamer blijkt de noodzaak, om te streven naar „de juiste mens op de juiste plaats." Iemand zal pas vol doening in zijn levenstaak hebben, als hij er voor geschikt is: zijn aanleg en ambities komen dan met zijn beroep overeen. Met zijn volle persoonlijkheid moet hij zich kunnen inzetten voor zijn vak (b.y. technikus), funktie (b.v. amb tenaar, onderwijzer), of roeping (b.v. arts, geestelijke). Ontevreden figuren Indien aan deze voorwaarde niet wordt voldaan, ontstaat de mens die alleen maar werk om het loon, die ver langt naar het einde van elke werkdag en week, die met geen enkele goede ar beidsvoorwaarde volledig tevreden is, die eeuwig kankert op chefs en over heid. Deze opposante figuren kunnen rijp worden voor extreme uitwassen (communisme en fascisme). In het gezin werken zulke ontevredenen remmend en verstoren het geluk van hun naas ten. Toch zijn ze niet zelf geheel schul dig aan deze veel voorkomende toe stand. Veel van de algemene ontevre denheid, de mens zo eigen, vindt in verkeerde beroepen haar oorzaak! Een juiste beroepskeus had voor een groot deel preventief (voorbeiioedend) kun nen werken. Beroepsrichting Hoewel het vaak moeilijk is op jonge leeftijd (12-14 jaar) al een beroep te kiezen, zal het toch nuttig en nodig zijn in ieder geval de beroepsrichting te be palen. Natuurlijk is eveneens van in vloed of het kind de nodige intelligen tie heeft. Ons bij de technische beroepen beper kend, komt de leerling na de lagere school voor de beslissing te staan; naar H.B.S. (daarna M.T.S. of universiteit), U.L.O. (daarna U.T.S., Machinisten- school enz. of M.T.S.) of Technische school (daarna direct in het bedrijfsle ven, U.T.S., Machinistenschool enz. of M.T.S.) Wat te kiezen? Een psychotechnisch rapport kan in twijfelgevallen wellicht een oplossing geven of een verkeerde keus voorko- Voorbereidend jaar Een nieuwe vorm in het technisch onderwijs is het z.g. „voorbereidend jaar". Hiermede wordt de eigenlijke be roepskeus een jaar verschoven. De leer lingen krijgen naast algemeen vormend naai Telefoon 2438 Middelharnis onderwijs (talen, wiskunde, maatschap pijleer) eenvoudig handvaardigheidson- derwijs in alle vakken, die in de ver dere klassen van de school als beroeps opleiding worden gegeven. Afhankelijk van liefhebberij en ge schiktheid kan dan na het voorberei dend jaar het beroep definitief worden gekozen. Dit soort onderwijs is nog in een be ginstadium en is nog lang niet op alle technische scholen doorgevoerd (ont breekt ook nog op de Technische School te Middelharnis). Psychologisch onderzoek tijdens de opleiding Dat de psychologie belangrijk is voor de leraar, is wel duidelijk. Het ont breekt dan ook niet als eksamenvak voor de leraarsakten! Een nader onder zoek van leerlingen op school kan even eens nodig zijn. Hoe vaak blijkt ten slotte een leerling niet geschikt te zijn voor een bepaalde richting of beroep en kan tijdige verandering onlieil voorko men? Bovendien komt het maar al te veel vuldig voor, dat een leerling inzinkt, lusteloos wordt, plotseling onvoldoende wordt. Aansporingen, zelfs vermanin gen helpen niet. Een geestelijke depres sie of defekt kan zijn opgetreden. On bewust wordt zo'n leerling door straf fen onrecht aangedaan. Overleg tussen ouders en leraren is dan nodig. In die gevallen is het soms de meer deskun dige psycholoog die de weg kan wijzen. Schoolpsycholoog In de Rijksbegroting van Onderwijs voor 1960 lezen we dat 96.000,— is uitgetrokken voor 4 paedagogisch-di- daktlsche konsulenten (schoolpsycholo gen). Op zichzelf een verheugend begin, maar toch maar pover in vergelijking van de totale post voor het onderwijs en de gehele Rijksbegroting. Bij de vele vragen uit het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer aan de Minister luidt dan ook vraag 141: „Is het de Minister bekend, dat in de sektor n.o. voor jon gens reeds lang behoefte bestaat aan de tewerkstelling van een moderator, c.q. sociaal-paedagoog, die aandacht zou moeten geven aan de opvoedingsproble men van de jeugd? enz." Hoog boven het vlakke rivierlandschap langs de Lek bij Hagesteijn, torenen 27 meter hoge betonnen bouwsels uit. Het zijn de hef torens, die de schuiven van de in aanbouw zijnde stuw moeten dragen. De torens zijn in de vorm van middeleeuwse vizierkleppen gegoten van honderden kub. meters beton elk. Bovenop komt nog een machinehal van de grootte van een normale woning. Men hoopt in 1961 met de stuw en de bijbehorende schutsluizen gereed te ko- „'t Is niet goed voorbereid" zei dhr. Blok. De voorz. liet stemmen. Weth. Ie Comte kon zich moeilijk verenigen, met bepaling van onderhan delen. Hij zag er niets in. Tegen waren ir. Mijs, Blok, mevr. Muller, van Nimwegen en Hoogzand. Het voorstel van b en w was dus aan genomen met 6 voor en 5 tegen. De heer Blok mopperde en de heer Hoogzand sprak van de „klassieke ver houding". De voorz. hamerde de bespreking af en bracht het voorstel betreffende het opknappen van de hoek St .Sebastiaan- Doelstraat-Oostelijke Achterweg naar voren. Met de heer Mackloet is de vol gende overeenkomst gemaakt: a. de gemeente bouwt een afscheidings muur, zoals is aangegeven op een kaart welke voor de raadsleden ter secretarie ter inzage ligt, hoog 1.80 b., waarvan de kosten geraamd worden op 600,-; b. de heer Mackloet draagt in de kosten van de muur bij een bedrag van 350,-; c. de heer Mackloet draagt om niet aan de gemeente over een driehoekje grond (eveneens aangeduid op de hiervoren bedoelde tekening) ter grootte van 7.2 m2. Kosten van overboeking voor reke ning der gemeente. B en w stelden de raad voor een en ander te accepteren en een krediet te voteren ad f 600,In ontvangst kan te dezer zake worden geraamd een be drag van 350, De heer van Nimwegen had tegen een parkeerterrein bezwaar en dhr. Peek stok wilde er plantsoen van maken. Wat het worden zal, wordt nog nader be paald. Het voorstel werd aangenomen. Nogmaals: de brug Bode de Gans kwam de raadszaal binnen met een knipsel uit de N.R.Crt. over de instorting van de brug te Ber- kel, waarop de voorz. in zijn toelich ting had gewezen. Dit bericht luidde als volgt: Brug te Berkel ingestort Nadat omstreeks twaalf uur een schuit de Klapwijkse brug te Ber kel en Rodenrijs was gepasseerd, is de as van het brugdek afgeknapt, waardoor het brugdek in het water terecht kwam. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, doch het verkeer ter plaatse is gestremd. „U ziet hoe gevaarlijk het is!" zei de voorzitter. „Bij ons kan het niet instorten" zei de heer Blok, die voorts geschrokken was van de stem-uitkomst over dit voorstel. Het is hier geen politiek verschil: het alternatief is gesteld, er kan wat ge beuren. Spr. stelde dat het hem niet ging om de verantwoording af te schui ven, maar om het standpunt dat Mid delharnis innam. De heer Edewaard betoogde ook, dat het hier geen levensbeschouwelijk punt betrof. Hij had met pijn voor gestemd en wel in hoofdzaak op de gezegden dat Middelharnis toch niet te bewegen is. Daar was hij van geschrokken. De sa menwerking werd op deze wijze wel heel moeilijk, als hij ooit een voorstan der was geweest voor de zelfstandigheid der gemeente, dan was hij het wel nu. De voorz. sloot de vergadering. Een nieuw preparaat voorkomt roeten de vlam en vervuiling in oliestook- haard, petroleumkachel en centrale olie verwarming. Dit geeft besparing op olie door betere verbranding, door mindere overmaat aan vertarandingslucht en be tere warmtegelegenheid door minder roetaanslag. Drog. Hisschemöüer Tel. 01870-2441 RIJMEN VAN TIJMEN Op de veemarkt van woensdag 2 dec. 1959 werden aangevoerd 100 stuks, waarvan 72 runderen 1 paard en 40 big gen. Het aanbod van runderen was min der dan vorige week de handel was on veranderd lïalm met iets aantrekkende prijzen. In biggen gering aanbod, han del even rustiger doch prijshoudend. Het aanbod van slachtvee was normaal de handel en prijzen ongeveer stabiel. Prijzen: kalfkoeien 9001100; kalfvaar- zen 800-1000; guste koeien 600-850; pin ken 400-500; graskalveren 250-425; paar den 600-800; biggen 40-60; lopers 60-75; vette koeien 2.90-3.10 per kg geslacht. Brandweercommandanten, Van geheel Flakkee, Eens bijeen te komen, Da's een goed idee d' Ondercommandanten, Waren er ook bij. Het „waarom" van alles. Dat vernamen wij. Voor zeer hete vuren. Hebt ge vaak gestaan. Binnenbranden moest U Telkens blussen gaan. Brandend - hete kwesties. Moesten opgelost. Daarom waart ge allen. Weer eens op uw post. Een der kwesties luidde: Hoe voorkomt men brand? Hoe dient ze bestreden? Opdat naderhand. Niet gezegd zal worden: 't Ging er vreemd naar toe. 't Was me daar en daar toch. Wel een vreemd gedoe! Er zijn moeilijkheden, Dat spreekt wel vanzelf. Maar, als men 't goed aanpakt, Dan verdwijnt spuit elf! TIJMEN Brengt moderne zeker bij Waarom zondagsschoolwerk in onze Geref. Bondsgemeente? Deze week hielden de Herv. zondags scholen op ons eiland hun najaars streekvergadering, zoals gebruikelijk was de plaats van samenkomst het Herv. verenigingsgebouw te Middelhar nis. De meeste zondagsscholen waren ver tegenwoordigd, niet alleen van be stuurszijde maar ook door de helpsters. De leiding berustte bij de waarnemend voorzitter Ph. Kamerling uit Oude Tonge. Na de gebruikelijke opening met Schriftlezing gebed en notulen hield leider A. Verduin uit Middelharnis een vertelling, getiteld „De gedenkwaardi ge nacht." Deze vertelling werd op de zelfde eenvoudige wijze gebracht als bij het werk op de zondagsschool nodig is. Zij is dan ook bedoeld als voorlichting voor de leiders(sters) en als zodani? was zij bijzonder geslaagd. Door enkele aanwezigen werden nog vragen ge steld omtrent vormgeving en inhoud van de vertelling. Na de pauze relefeerde ds. A. Gooyer van Sommelsdijk over het onderwerp: „Is zondagsschoolwerkin onze Geref, Bondsgemeenten noodzakelijk?" Ds. Gooyer gaf allereerst een overzidit van het ontstaan van het zondagsschool werk, wat omstreeks 1780 haar begin vond in Engeland. Een zeker Engels man pakte dit werk aan, omdat naar zijn mening de kinderen, welke in die tijd reeds vroeg naar de fabriek moeS' ten, te weinig in aanraking kwamen met de boodschap van het Evangelie. Door anderen is dit verder uitgebreid en is het zondagsschoolwerk ontstaan, zoals dit thans ook onder ons in al zijn facetten wordt gedaan. Het heeft geen ander doel dan door de vertelling bé kind te brengen bij de Heere Jezus. Ge zien dit feit blijft ook onder ons het werk van de zondagsschool noodzake lijk. Een ieder, die dit in onze krinJ afwijst, is er volkomen naast. Het klemt zelfs te meer, omdat zoveel ouders hun jawoord, bij de doop gegeven, verza^ ken Bovendien is het voor een predi' kant moeilijk om in de prediking vol' doende aandacht te schenken aan df jeugd, waaronder dan te verstaan de kinderen van 5 tot 12 jaar. Hij bindt dan ook allen, die op enigerlei wijze bij het werk betrokken zijn, op het bart met dit werk door te blijven gaan on der biddend opzien tot Hem, Die oot dit geringe werk wil zegenen. Na bespreking van het onderwerpi sloot ds. Gooyer de bijeenkomst me'j dankgebed. mcl bel de wel isj gal Onnoemelijk! geschreven ov^ conferentie op het ziet er bijeenkomst mei) zal plaati De Russisch! heeft verklaar bereid is op conferentie gaan. AanvanU dat Chroestsjo'l conferentie deJ bezoek aan Pari gen. Thans heef gezegd, dat tie ook wel Chroestsjow n^ dus zeggen zijn gesprek m^ schouwen als reiding voor h^ zelf ziet het aanmatigend mer-s de Russis< nen bewerken, over Amerika ferentietafel De behoefte het hoogste niv^ vember weer bekend had geri moest komen aa lijn. Later heef gedaan, eerst dj volgens het dreil slotte zelfs deF Berlijn formeel! gaat om verleng en voor het probleem toegeven. Hoewel in hel een topconferenl hebben de Wesl dat ze alles mo| vermogen was een oplossing. Het schijnt ei belang heeft bi| sing, dan het lijken komen jwaren tegen til terwijl Rusland' ieder uur van linnen. Volgende maaii regeringsleiders schappelijk stanJ ze straks hop tegenover de So treden. Tot nog Westelijken, nóa Van hun eisen la echter zullen be, concessies moete .«>ssing altijd on ."er betrokkenen 1 afwijken. Er IS enige dei^ .^et incident me| Daanse piloten, waren opgestege| Verenigde Stateil "ti-ooibiijetten uit ?62olaans grondr KWam echter tere ™aar de pamflet Pen, Waarna eer Worden gemaakt benzine. J^e vliegers we 'fhgekonigde lan. men van wapei "<it vliegen m geldboetes v

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6