ciiAnDEn-tfiEijys Ka Vee Wee Siad aan 't Har'mgvliei behandelde begroting 1960 VICTORYi S"^ 3. «22 Oranjevereniging ie Middelharnis Stad is nu een gemeentei die kan meepraten!" Kunstwerk in de nieuwe Rijksweg Camerakeuze 2e blad Vrijdag 4 december 1959 No. 2850 een lichte sigaar voor et. Blus dat branden van overtollig maagzuur. Met 'n paar Rennies werk van 'n ogenblik. 99 De heer Kreeft: Antwoord van de voorzitter Kinderhoekje FOTO - ROT^llEA De westelqke provincies zijn vol mensen Kinderwagentjes Arbeid en brood De steden geven de toon aan De nacht- wandelaars. Waar hebben wij nu meer belang bij dan bij de gang van zaken in moreel en materieel opzicht van heel ons volk? Men kan daar vele kolommen aan wij den. De feiten worden gestaafd met cij fers, die elke gemeentesecretarie ver zamelt en die in Den Haag gebundeld worden. Deze heren van de rijksstatistiek we ten naast cijfers nog fraaie gekleurde grafieken te maken; platen met kleine figuurtjes of met lijntjes, die in één op slag een kijk geven van toenemen of afnemen en op de vele honderd- of dui zendtallen over deze of gene zijde van het leven, van handel, verkeer of fi- nantiën. Zo viel ons oog op een grafiek over de levendgeboren kinderen, per provin cie. Op een landkaart van Nederland staan in elke provincie wat kinderwa gens getekend, heel klein (Tekenen is blijkbaar ook een vak). Elk kinderwa gentje stelt 2 kindertjes per 100 echt paren voor. Dat wordt U aldus mede gedeeld: „Elk teken stelt 2 echtelijk le vendgeborenen voor, gemiddeld per jaar in de periode 1955/'57, per 100 met de echtgenoot samenwonende gehuwde vrouwen jonger dan 50 jaar op 30 juni 1956." Van deze zin kan geen woord gemist worden, maar er behoeft ook geen woord bij! Zo moest de Waarnemer het ook kunnen. Dit terloops. Onze bedoeling was alleen maar deze kinderwagencijfertjes per provincie weer te geven. Welnu, in het Westen des lands, Zeeland inbegrepen, is het cijfer 13. Groningen ook 13. Utrecht, Friesland en Drente 15, Overijssel en Gelderland elk 16, Noord-Brabant 18 en Limburg 17 kindertjes „per 100.." enz. (zie boven). Het Westen van het land, dus die Randstad Holand, zo men dat aanduidt loopt boordevol mensen. Algemeen vraagt men zich af of dat zo door kan gaan. De mensen moeten toch wonen en werken. En het verkeer stelt hoge eisen. Uit deze kinderwagentjes blijkt weer dat de grote mensenmassa's nog niet altijd massa's kinderen hebben. Ofschoon van heel het land het ge boortecijfer niet noemenswaard daalt, is het toch in de grote provincies in het westen aan de lage kant. Men kan dit niet geheel verklaren daaruit dat het kind er minder welkom zou zijn. Er werken ook vele factoren op in die met de spanningen van het drukke grote stadsleven en het intensieve gehaaste werken in verband staan. Zoals de le zers nu wel weten deelt ondergetekende de vrees voor teveel mensen volstrekt niet. De kinderen zijn een erfdeel des Heeren, de zonen worden zelfs pijlen in de pijlkoker van het gezin genoemd en de dochters worden in de Bijbel gepre zen. Men moet dus maar niet al te veel redeneren en rekenen. Dat sluit niet uit dat de overheid moet trachten de we gen te openen waarin de arbeid kan vermeerderd worden en het bedrijfsle ven zich kan ontplooien. Tot nu toe is er arbeid en brood voor de duizenden en er schijnt nog steeds meer werk in industrie en scheepvaart te komen. Gelukkig maar. Dat opent ook perspectieven voor het platteland, dat weer zijn eigen zorgen kent, die ook om aandacht vragen. Het is jammer dat wij over de bevol kingsaanwas zelfs uit christelijke kring redeneringen lezen, die weinig Bijbels zijn. En die dus getuigen van weinig geloof en vertrouwen. De Westelijke provincies Friesland en Groningen doen ook al mede ver tonen een beeld dat een aanwijzing geeft hoe het er met ons volk moreel bij staat. Op religieus en politiek gebied gaat dat tevens door. En in die' weste lijke provincies, in de Randstad Holland zijn het weer de grote steden die de toon aangeven. In die steden is veel verleiding, veel vermakelijkheid en Wen leeft er meer los van de medeste deling. Kortom, er werkt o zo veel sa men om de band aan familie en de kerk te doen rekken. Dat is een onderwerp dat U veel in de krant besproken vindt, en waarover wij nu niet zullen spreken. Alle mogelijke situaties waarin een mens kan geraken kunt U in de stad vinden. Bij dag en nacht. Op de dag kunt ge er veel van bemerken en ge leest er 's avonds van in de krant. s Nachts zijn het weer de specialisten die er mede te maken krijgen; de poli tie, geneeskundige dienst, de wacht- verpleegsters in de ziekenhuizen en wie er verder al in betrokken worden. Hier heeft de overheid het oog open te hou den om te helpen en om ook de nach telijke ongerechtigheden in te tomen. Wat wij nu weer uit Amsterdam uit de rechtzaal lezen licht een tipje op Van de sluier die over donker Amster dam ligt, maar de ontucht in zekere buurten tiert en waar dan deze dan ge- ie vrouw wordt vermoord. De politie Weet veel, weet erg veel. Moest men daarom deze holen van ontucht niet sluiten, 'moet maar worden toegelaten dat men zichzelf en ook anderen ten verderve voert? Het zijn toch allen mensen, met een kostbare ziel gescha pen, niet van minder waarde dan de Onze? Dit geldt voor elk van onze zeer Srote steden. Er moet voor gewaakt *orden dat zij niet tot poelen van zon de worden, want wij dragen verant woordelijkheid voor de medemens. En zeker draagt de stedelijke en rijksover heid die verantwoordelijkheid. De stad bij nacht. O zeker, dan wordt het stil. Het geraas verstomt zo om circa één uur of half twee. Tegen vijf uur in de morgen begint het weer. In die nach telijke stilte ligt niet iedereen te bed. Zeker niet de politieagenten, de brand weermannen, de dokters en verpleeg sters in de ziekenhuizen, de havenbe- dienden met de wachtslieden, enfin, er is werk dat dag en nacht doorgaat. Dan zijn er de nachtbrakers op de straat en de ondeugenden, die op roof uit zijn, al zult ge die gelukkig niet in elke straat tegenkomen. Laten wij het niet erger tekenen dan het is, nietwaar? In de ziekenhuizen zegt men dat de wacht- uren in de nacht van één tot drie uur de stilste zijn en voor het gevoel het langst duren. Dat is toch ook van de nacht? Het een wordt beleefd achter de ramen, het andere er voor. Er zijn ook nachtwandelaars met wie men medelijden moet hebben. Wie eigen huis te klein wordt, wie de slaap ont vliedt. Daarover D.V. volgende week iets. Waarnemer. De algemene ledenvergadering van de Oranjevereniging „Ons Vorstenhuis" die maandagavond in Hotel Zaaijer is gehouden, zou figuurlijk in het water gevallen zijn, als niet de heer Gratz, hoofd van de Geref. School, na afloop van de vergadering met een prachtige verzameling kleurendia's was gekomen en deze vertoonde. Dat het met die vergadering niet al te best is uitgepakt is geensinds te wijten aan het bestuur van bovengenoemde vereniging. De agenda vertoonde be langrijke punten, zoals het kiezen van vier nieuwe bestuursleden en algeme ne besprekingen, die meestal inhouden dat er gesproken wordt over aanstaande Koninginnedagen. Het bestuur hoopt dan uit de ledenkring te vernemen hoe men het feest georganiseerd wil zien en wat er allemaal zal gebeuren, om niet later allerlei kritiek te moeten aanhoren wanneer er een feest gaande is, want het bestuur wil graag aan alle wensen gehoor geven en deze in de brede bespreken. Het bestuur huldigt de stelling: ,fees ten organiseren met en voor elkaar." Op deze vergadering is er niets van ge komen. Slechts zeven leden gaven ge hoor aan de oproep en zo was het uiter mate moeilijk bestuursleden te kiezen. De mensen die men op de voordracht gesteld had waren er niet en zo moest men proberen het op een andere wijze te doen, wat ook al moeilijk bleek De heer A. Polder, die de rekeningen over de twee afgelopen jaren had ge controleerd aanvaardde een functie en de heer Joh. de Weert, die steeds pre sent is warmeer de Oranje Vereniging een feest organiseert en graag een handje uitsteekt werd eveneens be noemd, hoewel hij de benoeming maar schoorvoetend aannam, omdat hij zich te jong voelde. De» heer Gratz kwam rnet zijn dia's en deze kon men ook be reid vinden in het bestuur zitting te nemen, maar voor de vierde vakante plaats is er geen ander kunnen worden gekozen. Het bestuur zal zijn best doen hier iemand voor te vinden. De vereniging telt 353 leden. De kas sloot met een batig saldo van 382,06. 't Is nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te nemen zonder water of wat ook. U kunt Rennies kopen bij iedere apotheker of drogist, 't Loopt daar iedere dag storm om Rennies en niet zonder reden. De raad van Stad aan 't Haringvliet vergaderde maandagavond, en behan delde de gemeentebegroting 1960. Op de agenda kwamen voorts nog enige pun ten voor, o.m. verbouw garage gemeente-geneesheer, subsidie voor stichting Centrale Bibliotheek en aankoop van 140 vierk. m grond aan de Oranjelaan. Bij de behandeling van de begroting hield alleen dhr. Kreeft (P.v.d.A.) alge mene beschouwingen, waarbij deze spr. met trots bezag wat was bereikt al, was er nog een achterstand in te halen. „Stad was nu een gemeente die kon meepraten!" concludeerde dhr. Kreeft. Twee van de zeven leden waren met kennisgeving afwezig, n.l. wethouder Soldaat en de heer Hoedemans. De voorz. burgemeester Chr. v. Hof- wegen opende op gebruikelijke wijze met gebed, waarna de notulen werden vastgesteld. De ingekomen stukken be vatten een goedgekeurd raadsbesluit betreffende de kasgeldlening groot f 200.000,— met de Bank van Ned. Ge meenten. Aangeboden werd de begro ting van de B.B. 1960. De heer Kreeft deelde mee, dat de begroting niet is kunnen worden nagezien, omdat deze te kort voor de tijd was ingezonden. De voorz. hield het stuk aan tot een volgende keer. De huurprijs van de verbouwde wo ning van het hoofd der openb. school werd vastgesteld op 750,per jaar. Daar de toestand van de garage van de dokterswoning zeer slecht is, achtte b en w het niet verantwoord langer te wachten met voorzieningen. Voor het bouwen van een nieuwe garage zou 4000,nodig zijn terwijl de kosten van verbouw van de bestaande garage werden geraamd op 2000,waarvoor door b en w tot uitvoering krediet werd gevraagd. De heer van Rossum stemde wel met het voorstel in; al begreep hij uit het rapport van de T.D. niet, dat de nieuwe muren op de grond een bepaalde druk zouden geven. De voorz. lichtte dit enigszins toe en zei dat dit technisch kon word enopgelost. Het voorstel werd daarna aanvaard. Subsidie bibliotheek In overleg met de plaatselijke biblio theek-commissie is door de Centrale Plattelandsbibliotheek voor Zuid-Hol land een regeling getroffen om deze ge meente een verantwoorde bibliotheek voorziening te kunnen garanderen. In een door de gemeente beschikbaar gestelde lokaliteit is thans een wissel- collectie van 420 boeken aanwezig, ge splitst in 265 boeken voor volwassenen, waarvan 70 populair-wetenschappelijk en 155 jeugdboeken. Deze boeken worden aan de bevol king ter lezing beschikbaar gesteld te gen betaling van een bedrag van: Boeken volwassenen 0,10 per week Pop. wetensch. lektuur 0,05 per week Jeugdboeken 0,05 per week Als inleggeld is per jaar een bedrag verschuldigd van 0,50. Gedurende de tijd (vanaf 1 april) dat de bibliotheek in deze vorm funktio- neert is reeds gebleken dat hiervoor grote belangstelling bestaat. Door de Stichting Centrale Platte landsbibliotheek wordt verzocht als bijdrage in de kosten van lektuurvoor- ziening een jaarlijkse subsidie te ver lenen van 0,15 per inwoner, wat b en w, gezien de belangrijkheid, verzochten toe te kennen. De heer van Rossum vond het van groot belang, dat zoveel verscheidenheid in lectuur verkrijgbaar wordt gesteld. „Is er toezicht op?" informeerde de heer van Rumpt. Dit bevestigde de voor zitter. De toezicht houdende organen zijn o.m. de H.M.v.L., de Platt. Vrou wenbond; C.M.V. en N.V.V. en de Pro testants Chr. lectuurvoorziening te Den Haag. „Is de C.B.T.B. er niet bij?" vroeg de heer van Rumpt. Dit wist de voorz. niet. Spr. zei daar navraag naar te zullen doen. Weth. Saarloos lichtte toe, dat het een vreemde zaak was, omdat er geen eige naar van de bestaande bibliotheek was. Later bleek dat de Stichting eigenaar is. De heer Kreeft gaf er ook een toe lichting op. Hij wilde toch wel weten wie nu eigenlijk de eigenaar was van de oude blibliotheek. De voorz. antwoordde dat er de school bibliotheek was, los staande van de commissie. Later is de Stichting Dorps gemeenschap er bij gekomen; wie de eigenlijke eigenaar is, bleek moeilijk te bepalen. Wellicht is het goed een eige naar aan te wijzen en daarover met de commissie te overleggen. Spr. achtte het niet juist dat de gemeente dit zou worden, maar dat b.v. de doprsgemeen- schap in het Trefpunt eigenaar werd van het boekenbezit. De heer Kreeft zei zich daarmee te kunnen verenigen omdat van de vorige beheerscommissie niemand was aan te wijzen. De subsidie werd verleend. Gemeentebegroting 1960 Dan kwam de gemeentebegroting 1960 in behandeling. In ons vorig nummer hebben wij de beschrijvingsbrief, die bij de memorie van toelichting was ge voegd reeds opgenomen. De voorz. gaf gelegenheid tot het houden van alge mene beschouwingen, waarvan alleen de heer Kreeft (P.v.d.A.) gebruik maak te. De heer Kreeft (Arb.) bezag de be groting als een periode van afsluiting en een inhalen van een achterstand t.a.v. zeer dringende zaken. Spr. rele veerde wat er in de gemeente is tot stand gekomen, ging terug tot 1953 na de ramp en wees er op dat er een be hoorlijke haven en weegbrug was ge komen; straten en wegen eigendom van de gemeente zijn geworden; een vrij uitgebreide begraafplaats; een nieuwe brandspuit met garage enz. Verder re leveerde spreker de omzetting Burg. Armbestuur in Stichting Maatsch. Zorg; het creëren van een Verenigingsgebouw zij het met behulp van anderen, wat het culturele leven ten goede komt. Ook haalde spr. aan de bouw van vele nieu we woningen de verbouw van de open bare school, die binnenkort in gebruik kan worden genomen. De begroting beziende meende hij dat men tot belangrijk investeringswerk minder in staat zou zijn dan ooit te vo ren. De door b. en w. genoemde punten zullen volgens spr. zeer moeilijk reali seerbaar zijn. In de eerste plaats de riolering, waar van inderdaad de Achterdijk urgent is. Hij wachtte daar t.z.t. voorstellen over. Het punt Parallelweg Molendijk hing z.i. vast aan de riolering, die hij het liefst zag doorgelegd tot aan de gashou der, maar dan diende er eerst een be hoorlijke overleg met het Polderbestuur te komen, opdat niet een groot be drag voor een onnut watervlak moet worden uitgegeven. De Polder was z.i. verplicht met een symbolische over dracht genoegen te nemen. Spr. maakte een compliment aan b. en w. over het opknappen van de Molen dijk, wat een aardig effect heeft. Mocht het plan riolering niet door gaan tot aan de gashouder, diende er op gelet te worden dat de watering niet verder wordt ontreinigd. Anders is het „van boven bont, van onder str....! Dan kwam spr. op het punt verbouw gemeentehuis. Het heeft hem altijd ge speten, dat dit in 1936 niet doorgegaan is. Hij vond het gebouw een aanfluiting en qua inrichting primitief. Gezien de stand van de finantiën achtte hij het niet spoedig te verwezenlijken. Het hangt er vanaf of de gemeente zelf standig blijft, wat volgens spr. ook niet zeker was. Over de woningbouw zei dhr. Kreeft dat er 'n goede samenwerking diende te zijn bij de bouw met de industrie firma van Rumpt en de gemeente. Het ging z.i. niet aan dat een firma het gehele bouwvolume naar zich toe trekt; er moet ook ruimte blijven voor hen, die niet in de industrie werken. Bij al wat te Stad is tot stand geko men is nu een periode afgesloten te Stad; we zijn „mannelijk" geworden constateerde hij, zodat we nu kunnen meepraten! Wat de struktuurschets be treft, kan gezamenlijk worden beke ken wat er in de toekomst op ons eiland te doen staat. De vaste oeververbinding zag hij vooreerst niet verwezenlijkt, waarom een bij voortduur aankloppen bij de regerings-instanties nodig was, om de brugbouw te vervroegen. Spr. bepleitte verder de noodzaak om industrie aan te trekken, gezien het grote surplus van arbeidskrachten door de mechanisatie in de landbouw. De toestand van pendelen kan niet ten eeuwigen dage gehandhaafd blijven, wil het gezinsleven en het culturele leven niet worden ontwricht. De tijd was z.i. rijp, dat men als gemeente en als eiland in zijn geheel met de commissie van in dustriespreiding werd overlegd om werkverruiming te krijgen en niet dat de gemeenten tegen elkaar opboden. De tuinbouw zal op ons eiland gaan meespreken meende spreker; hij be pleitte dat het tuinbouwonderwüs sterk werd doorgevoerd, waarvoor hij meende dat bij jongeren voldoende belangstel ling zou bestaan. De lagere techn. school diende zich ook op de toekomst te specialiseren. Dan had spr. nog een visie op de toe komst die direct het dorp raakte, n.l. hoe maken we de gemeente goed be woonbaar. Spr. doelde hiermee op de sanering van de oude dorpskern. Spr. begreep dat dit niet binnen enkele ja ren kon, maar hij meende toch dat dit de volle aandacht diende te hebben, op dat niet schuren e.d. afgebroken en weer op dezelfde plaats zouden worden opgebouwd. Het aanzien van het dorp zelf zou daarmee op de duur worden verfraaid. De voorz. antwoordend op het gezeg de over „de volwassenheid der gemeen te" zei, dat b en w steeds gedaan had, wat haar te doen stond. Wel was het verheugend dat zoveel was bereikt. Dat in de toelichting de woningbouw het laatst genoemd was, wilde niet zeggen, dat het niet een der belangrijkste pun ten was. Integendeel: het overkoepelt eigenlijk alles, aldus spreker. De voorgestelde samenwerking tussen Het aquadukt bij Roelofarendsveen, waar de ringvaart Haarlemmermeer over de nieuwe rijksweg Amsterdam-Rotterdam voert, nadert zijn voltooiing. Op deze fotocombinatie zien we boven de Waterweg en onder de autoweg, zoals de situatie op het ogenblik is. gemeente en de fa. van Rumpt bij wo ningbouw staat het college volledig voor. In dit verband zei spreker, dat hij hoop had dat volgend jaar een belang rijke toewijzing zal worden verkregen voor deze gemeente. Over de vrees, dat in verband met de investeringsbeperkingen de voorgeno men plannen niet zo gemakkelijk zullen kunnen worden gerealiseerd, daarmee stemde spreker in, al wa shet zo, dat de riolering het komende jaar beslist zal moeten uitgevoerd. De voorz. had moed, dat Ged. Staten daarin zullen toestemmen. Meer kon hij daarvan mo menteel niet zeggen. Wat de riolering tot aan de gashou der betreft, daarvoor worden plannen gemaakt; wat de symbolische over dracht van de Polder betreft, daarop zei spr. dat het college dezelfde gedachte had, als door de heer Kreeft naar voren gebracht. Tegen de verontreiniging zal worden opgetreden. De verbouw van het gemeentehuis had dhr. Kreeft verbonden aan de zelf standigheid van de gemeente; een goed waarnemer kan constateren dat de ze kerheid van zelfstandigheid thans gro ter is dan ooit tevoren. Spreker meende dat het zaak was dat de plannen voor een nieuw raadhuis daarom dienden klaar te zijn, om, wanneer er moge lijkheid was dit te realiseren. Wat het meepraten in de streekge- dachte betreft, sloot spr. zich aan bij de mening van de heer Kreeft, en wees op de noodzaak van ernstige samenspre- king voor een goede planning. Dat ieder op eigen houtje werkt, achtte spr. niet in belang van de streek. De brttg Over de bespoediging van brugbouw zei spreker, dat de Flakkeese instanties een trouwe gast zijn bij Verkeer en Wa terstaat; volgens de normale plannen wordt het eerst 1968 eer de bouw van de brug gereed is, al is er overleg gaan de met de streek voor vroegere uitvoe ring. Spr. had de idee dat dit overleg in een beslissend stadium is gekomen en hij meende dat eind van dit of begin volgend jaar er meer van bekend zal zijn. Hij had goede hoop dat men deze eigen financiering zal inwilligen. Van uitermate groot belang is dat de ge meenten Schouwen-Duiveland er ook achter staan en zullen toetreden tot de N.V. Brug Flakkee. Spr. meende te mo gen verwachten, dat er ook van andere gemeenten in Z.W. Nederland belang voor was, hij meende zelf, dat de stad Rotterdam er ook bij betrokken kon worden. De eigen financiering is nog wel niet duidelijk uit de verf gekomen, aldus spreker al was het zo, dat uit een e.v. obligatielening de rente zal moeten ge dekt, waarom zo lang een tol zal moeten worden geheven. Zo ergens een gezamenlijke uitspraak van de gemeen ten noodzakelijk is, dan is het wel over dit punt en over de hoogte van het te heffen tolgeld. Zolang de vaste oeververbinding er niet is, kan moeilijk op industrievesti ging worden gewerkt. Het verwonderde spreker iedere dag, dat men van over heidswege zo weinig haast maakt, ge zien de schadelijke gevolgen van de pendelarbeid. Spr. nam dan alles maar het onmogelijke vervoer van en naar het werk wat geweldig deprimerend werkt voor de betrokkenen. Wat het onderwijs aan de Techn. School betreft meende spr., dat deze op de goede weg was; oveï de tuinbouw kan nog moeilijk een uitspraak worden gedaan éér de struktuurschets gereed is. Over de sanering van het dorp zei spr. dat daarover planologisch overleg plaats heeft. Steun aan eigen industrie Komende op de woningvoorziening merkte spreker op, dat gelet diende te worden op ontwikkeling van eigen in dustrieën die nu reeds op het eiland zijn. Met totaal ontbreken van over heidssteun werkt fa. van Rumpt met 70 arbeiders; waarvoor' de plaatselijke (Vervolg pag. 2, 1ste kolom) Beste jongens en meisjes De laatste maand van het jaar is aan gebroken en het laatste viertal raadsels krijgt nu een beurt. Deze week hebben we DECEMBER-RAADSEL 1 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 .X 8 X 1. Zal ook een Moorman zijn huid veranderen of eenzijn vlekken? (Jeremia 13). 2. Bekende apostel van Christus. 3. Hoofdstad van Syrië. 4. Want al wiest gij u meten naamt u veel zeep, zo is toch uw ongerechtig heid voor mijn aangezicht getekend. 5. Andere naam voor Jericho (denk aan een bekende boom in Palestina). 6. Zoon van Saul; werd op zijn bed gedood. 7. Ziekenhuis bij de Schaapspoort (Joh. 5). 8. Opvolger van Salomo. Op de kruisjeslijn, van boven naar beneden, komt de naam te staan van de tijd, waarin we nu leven. OPLOSSINGEN I. HOGEPRIESTER OPENBARING GEZEGEND EERSTE PRIJ S RE IS A ELK ANA SIKKELEN TRO UWELO O S EERSTGEBOREN RECHTVAARDIGEN II Adam, David, Orpa, Paleis, Belsazar, Naomi, Henoch, God nam hem in de he mel, Thomas, Petrus. III C AT EC HIS MV S ATHANASI US TIMOTHEÜS ELKANDER C H E R E T H HEBRON I Z AaK SI ON MAN U R S IV 1—2—3—4—7—9—5—10—6—8. BRIEVEN Suus N; St. Philipsland. Nu zal Rinus zéker wel kruipen; straks gaat hij zijn eerste stapjes doen. Buiten is het nu niet veel meer voor hem. "We zitten in het donkerste van de tijd en in de regel is het dan guur ook. Gelukkig dat je het antwoord nog wist van het eerste raadsel. Je was toch niet boos op je moeder? Ieder kan zich wel eens ver gissen. Janny de V., Nieuwerkerk. Was er deze maand geen nieuws? Dan kun je niets schrijven ook, want je kan toch niet iets verzinnen, nietwaar? Maar je was weer present en op tijd. Volgende keer is er misschien wel meer te ver tellen. Bennie en Jonnie H., Goes. Nu weet ik waarom jullie absent waren, maar daar konden jullie niets aan doen. Het is door een misverstand en dat kan al tijd zo eens voorvallen. Ben je aan f rans begonnen? Een brief zal nog niet mee vallen, hoor! Maar dan doe je maar en kele regels. We zullen wel zien. Neeltje S., Stavenisse. Ik denk, dat nu de bieten wel aan de kant zijn. Is de opbrengst nog al meegevallen? Heb je vaak met de trekker gereden? Wou je nu nog schrijven over de zomerva kantie? Het mag best, hoor! Maar je bent er laat mee. Hoe komt het dat je steeds zo'n haast hebt? Veel werk aan de winkel? Laurina v. d. H., Bruinisse. Heb je al een brief in het engels geschreven? Dan zal je het stukje uit ons „hoekje" van uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. de vorige maand ook wel kunnen ver talen. Ben je er al aan bezig geweest? Trui kan toch nog wel hollands? Schrijft ze ook engels naar jou? Jullie waren die morgen toch niet uitgeslapen, denk ik. Lenie van D., Zoetermeer. Dat is leuk, hoor, dat je me schreef. Was je het al eerder van plan geweest? Het is er dan nu van gekomen. Nu weet ik weer iets meer van je. De zusjes noe men meestal je naam alleen. Ik wist niet, dat die student je vroegere baas was. Ik begrijp dat Sjaak een drukke studie heeft, maar ik geloof, dat hij het wel baas kan. Dat gebouw weet ik niet goed te staan. Ik ben wel eens in Den Haag geweest, maar al de gebouwen weet ik niet. 'Twee weken geleden ben ik nog in Den Haag geweest. Overal in het land ben ik niet bekend, hoor! Nog bedankt voor je gezellige brief! Allemaal de oktober-brieven heb ik. nu beantwoord. Volgende week hoop ik de november-brieven een beurt te ge ven. Gaat nu maar dadelijk aan het nieu we raadsel beginnen, want van uitstel komt afstel en als het op het eind vaot deze maand en dit jaar is, zijn jullie niet klaar. Het beste is om het antwoord op een stukje papier te schrijven en dat goed te bewaren. Pas dan op, dat je dat niet kwijt raakt. Of ik volgende week de prijswinners al bekend kan maken, weet ik nog niet. Ik zal mijn best doen. Hier laat ik het bij deze week. Werkt prettig. Tot volgende week. De hartelijke groeten van OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 5