wn Opening Eleos-school ie Sommelsdijk Het stervend socialisme lage! l gels s op Streek school voor B.L.O. heeft nu een prachtig modern gebouw De veelbesproken Wilhelminabrug n BRUIDSWERK 32e jaargang ezin Chï. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE „Ik heb gezondigd" Voor uw DEPOSITO'S: BINNENVERINGBBP SCHUIMRUBBERBEO Steliendam wil uniforme emmers voor huisvuil Fa. C. Korleweg Zn. Vrijdag 4 december 1959 No. 2850 Ivoor Ikoop 'ig van halen bol IC Is, regen- 99 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en Advertenfdes uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi] contract speciaal tarlel Er is in de socialistische partij in binnen- en buitenland een merkwaar dige ontwikkeling aan de gang. Het gaat met het socialisme niet, zoals zijn aan hangers graag zouden willen. In Frank rijk zijn ze versplinterd, in Engeland lijden ze de éne nederlaag na de andere, in Duitsland'voeren ze een onvrucht bare en uitzichtloze oppositie tegen Adenauer en in Nederland is de situa tie ook niet rooskleurig. De P.v.d.A. groeit niet meer, integendeel ze verliest terrein En dat is iets heel ernstigs voor een partij, die de hele maatschappij wil hervormen, want het betekent, dat haar idealen door de grote meerderheid van ons volk verworpen worden en geen kans hebben ooit in de praktijk omgezet te worden. Zo is het socialisme vastgelopen. Het is begrijpelijk, dat de leidslieden naar middelen zoeken om uit deze im passe te geraken. Men kan daartoe twee lianten uit. De éne methode is de partij principiëler en radicaler te maken, de andere ze aan te passen aan de volks mentaliteit en de doelstellingen zó te formuleren, dat men er het grootst mo gelijke aantal kiezers mee vangt. De eerste methode is ideëel gezien de bes te, maar de laatste verdient vanuit een taktisch oogpunt de voorkeur. Zowel in Duitsland als in Nederland heeft men de laatste gekozen, want tenslotte blijkt in de politiek de machtsbegeerte het meestal te winnen van het principe. En zo kan men dan nu het verschijn sel constateren, dat de socialistische partijen van Duitsland en Nederland vrijwel hun gehele historisch bepaalde beginselensysteem overboord zetten en dat er van het oorspronkelijk socialis me zo ongeveer niets meer overblijft. Natuurlijk ondervindt elke politieke stroming de invloed van maatschappe lijke ontwikkelingen en wordt haar op treden mede bepaald door allerlei bui ten haar liggende factoren. Maar dit kan toch nooit zover gaan, dat de gees- telijk-principiële basis weggeworpen wordt. Gebeurt dit toch, dan heeft zulk een partij haar geboorte, haar historie en haar beginselen verloochend en gaat ze in haar nieuwe vorm toch wel een heel merkwaardig fenomeen worden in de politieke arena. Om aan te tonen, dat dit geen loze beschuldigingen zijn, zullen we heel in het kort de geschiedenis van het socia lisme moeten releveren en speciaal de beginselen en programeisen moeten be zien, zoals die in de loop der jaren naar voren zijn gebracht. Als we het utopisch socialisme, dat geen praktische betekenis had, over slaan, kunnen we beginnen met vast te stellen, dat de beroemde Karl Marx, die van 1818 tot 1883 leefde, de eigenlijke geestelijke vader van het socialisme is. In zijn boek „Das Kapital" heeft hij de grondbeginselen van zijn leer uiteenge zet. Dit boek is lange tijd de „bijbel" van de marxisten geweest. Zijn systeem kan in hoofdzaak in een zestal theorieën worden samengevat. De eerste is de leer van het historisch-materialisme, die in houdt, dat het niet het bewustzijn van de mensen is, dat hun zijn, maar omge keerd hun maatschappelijk zijn, dat hun bewustzijn bepaalt. Anders gezegd: godsdienst, recht, kunst, politiek etc. worden bepaald door de materiële ver houdingen en hebben geen zelfstandig bestaan. Deze leer is wetenschappelijk onhoudbaar gebleken en wordt nog slechts door de communistische nazaten van Marx en een kleine groep socialis ten aangehangen. Voorts is er het dog ma van de Idassenstrüd, die onafschei delijk bij de kapitalistische maatschap pij behoort, een meedogenloze strijd tussen de bourgeoisie en het proleta riaat. Ook deze leer heeft zichzelf over leefd. Het is gebleken, dat de maat schappij veel gecompliceerder is en dat deze oplossing van het sociale vraag stuk in strijd is met humanisme en christendom, zodat ook dit punt uit het program is geschrapt. Dan is er de meerwaardetheorie, welke stelt, dat de werkgever de ar beider uitbuit, omdat deze meer pres teert dan hij ontvangt. Ook dit is eco nomisch onhoudbaar, waarom dit punt eveneens is verdwenen. Hetzelfde is het geval met de concentratietheorie, de Verelendungs- en de crisistheorie, waar bij we in het kader van dit arikel niet verder kunnen stilstaan, maar die alle overboord geworpen zijn Er is daardoor een scheiding geko men tussen socialisten en communisten, ook in ons land. De eerste socialisten in Nederland waren echte Marxisten en wilden geen parlementaire actie voeren, omdat ze revolutionair waren. In 1894 werd door Troelstra, Polak, Schaper, Vliegen e.a. de S.D.A.P. opgericht en deze ging wel aan de verkiezingen meedoen, zodat er in 1897 voor het eerst twee socialisten in de Kamer kwamen. Binnen de S.D.A.P. ontstond later twist tussen marxisten en revisionisten (min der radicalen), hetgeen leidde tot de oprichting van de Commmunistische ï'artij in 1909. Het socialisme werd dus minder revolutionair en ging aktief meedoen aan het parlementaire werk. Toch was de S.D.A.P. toen nog radi caal vergeleken bij de P.v.d.A. van nu. w heeft zich in de loop der jaren een Ontwikkeling voltrokken, waardoor men Jet oorspronkelijk socialisme niet meer herkent. Lange tijd wilde de S.D.A.P. ?iet aan een regering deelnemen (pas m 1939) hoewel ze meer dan 20 zetels had. Men streefde naar een socialis- "sche maatschappij, naar ontwapening, naar een republiek. Men was dus vóór Matth. 27 4 V. Deze uitspraak is thans afkomstig van Judas, één van de discipelen van de Heere Jezus. We zouden het ditmaal de belijdenis van een wanhopige kun nen noemen. U kent de geschiedenis. Judas heeft drie jaar in de onmiddel lijke omgeving van de Heere Jezus ver keert. Zijn woorden gehoord, zijn won deren aanschouwd. Hij had een ver trouwenspositie in de discipelenkring gekregen. Immers droeg hij de beurs, zo lezen we. Hij had het beheer over de giften, die milde handen hen hadden toegestopt, alsmede over het geld, dat hen zelf toebehoord had. Hieruit wer den de noodzakelijke uitgaven betaald, maar Judas kon deze weelde niet ver dragen. Telkens weer nam hij iets voor zichzelf. Iets, wat hem niet toekwam. Judas was geen volgeling van de Heere Jezus in de echte zin van 't woord. Hij diende Hem, om er zelf beter van te worden. Door het één en ander werd hij hoe langer hoe meer gieriger en hebzuchtiger. Geld, was uiteindelijk de enige klank, die zijn hart kon bekoren. Om aan geld te komen, wilde hij alle geoorloofde, maar ook de niet-geoorloofde midder len te baat nemen. Hierdoor komt hij langzamerhand tot het allerergste wat ooit een mens heeft kunnen doen. Zijn geweten wordt langzamerhand helemaal dicht geschroeid. Niets is hem meer te erg. En zo breekt de rampzalige nacht aan dat hij er op uit trekt om voor enkele zilverlingen Zijn Meester over te leve ren in de handen der Overpriesters en Schriftgeleerden. Ontroerend lezen wij van dat mo ment „en het was nacht". Nacht in 't natuurlijke maar ook nacht in 't geestelijke leven van deze mens, die totaal gevallen was in de klauwen van satan. En dannadat het vreselijke geschied is, lezen we dat hij berouw heeft gehad. Hij heeft de dertig zilver lingen die hij als verraderloon had ont vangen voor de voeten van de over priesters geworpen, onder de uitroep: „ik heb gezondigd", verradende onschul dig bloed." En dan lezen we even ver der: „En heengaande verworgde hij zichzelf." O, die ontzettende, afschuwelijke be lijdenis der wanhoop. In de praktijk van 't pastorale leven hebben we zulk's wel meegemaakt. Handenwringend lag daar de stervende. „Ik heb zo gezon digd" klonk het. We zeiden hem, dat Christus juist voor de zondaren en god- delozen gestorven was, maar 't ant woord luidde: „Maar voor mij is er geen hoop. Ik heb God vaarwel gezegd. Ik heb Hem dag aan dag getart. Ik voel het, ik weet het, de dag der genade is voor mij voorbij." Onwillekeurig moes ten we toen denken aan de bezetene, waaruit de duivelen tot Jezus spraken: „Wat hebben wij met U te doen. Gij Jezus van Nazareth? Zijt Gij gekomen om ons te pijnigen vóór de tijd?" Lezers, de Heere beware ons er voor, dat we zulk een sterfbed hebben. Een sterfbed, waar 't ware schuldgevoel ontbreekt, maar waar alleen wordt te- ruggehuiverd voor de straf, die dan a.h.w. reeds een aanvang heeft geno men. O, al bent U 99 jaar, vandaag kan het nog. Heden, zo gij Mijn stem hoort, zo verhardt uw harten niet, zegt de Heere. Laat U leiden en luistert niet naar de satan, die U altijd probeert wijs te ma ken, dat het morgen nog tij ds genoeg is om U te bekeren. Ge weet niet of er ooit een morgen voor U aanbreekt, maar wat ge wél weet, dat is dit: dat het heden de wei- aangename tijd en de dag der zalig heid is. En wat we ook weten dat is dit: Wie ver van Hem de weelde zoekt Vergaat eerlang en wordt vervloekt God roeit hen uit die afhoereren en Hem de trotse nek toekeren. Dirksland. C. J. Resting In een zeer druk bezochte bijeenkomst is dinsdag 1 dec. de nieuwe Eleos-school door burgemeester P. W. Hordijk aan het Stichtingsbestuur overgedragen. Eerst was het de bedoeling dit in de nabijheid van de nieuwe school, n,l. in het Rusthuis „De Goede Ree" te arrangeren, maar er waren zó veel be zoekers, dat men daarvoor het Jeugdgebouw te Middelharnis moest nemen. Mede aanwezig waren de gemeentebesturen van Middelharnis en Sommels dijk, meerdere predikanten en vertegenwoordigers van diverse kerkgroeperin- gen enz. Ook bemerkten we ds. H. Goedhart, de promotor van het B.L.O.- onderwijs op ons eiland, die ondanks de mist met zijn echtgenote was over gekomen, alsook de heer A. v. Eek uit Den Haag, v. h. voorzitter van de Chr. Scholenbond, die nog vroeger een lans voor het B.L.O. gebroken heeft. Voorts was er de heer Goud, Inspecteur op het B.L.O., de Schoolarts dhr. Gestman met zijn echtgenote, architect Stevens uit Haarlem, de aannemers en meerdere genodigden. De voorzitter van de Stichting ds. P. van Wakeren van Stad aan 't Haring vliet opende de samenkomst met het laten zingen van Ps. 33 1, las vervol gens Ps. 126 en ging voor in gebed. A1-' vorens hij het woord gaf aan burge meester Hordijk voor de overdracht, riep ds. van Wakeren de aanwezigen een hartelijk welkom toe en zei dat er in deze feestelijke bijeenkomst terecht blijdschap kon zijn, omdat gelijk Ps. Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) socialisatie van* de produktiemiddelen, zeer anti-militairistisch en anti-Oranje. In en na de oorlog is er ook in dit op zicht veel veranderd. In het gijzelaars kamp Sint Michielsgestel werd de basis gelegd voor een nieuw soort socialis tische partij, die in 1946 tot stand kwam als de Partij van de Arbeid. Deze was een fusie van de oude S.D.A.P. met an dere groepen. Vooral beoogde ze de „doorbraak" n.l. het trekken der con fessionele arbeiders uit de rechtse par tijen naar de P.v.d.A. Dit is slechts voor een klein percentage gelukt en toch had de nieuwe socialistische partij al veel water in de wijn gedaan: geen op zettelijke klassenstrijd meer, erkenning van het bijzonde? onderwijs en van de positie der kerk, vóór een sterke defen sie in NAVO-landen, loyaliteit t.o.v. het Oranjehuis etc. Wel sprak men nog van enige socialisatie, maar het radicale was eraf. En nu is enige weken terug de P.v.d. A. weer gematigder geworden. Er is een nieuw program vastgesteld, waarin over socialisatie vrijwel niet meer gesproken wordt. Men is daar huiverig van ge worden, want in Engeland, waar de Labour Partij zich eraan te buiten ging, werd dit een grandioze mislukking, die bovendien de staat 25 miljard gulden aan schadevergoeding kostte. Prof. Ban ning zei, dat rekening moet worden ge houden met de ontwikkeling der maat schappij sinds 1945. We hebben nu een welvaartsstaat, hoewel dit nog geen so cialisme betekent. De welvaart is nog ongelijk verdeeld. Verandering daarin moet het streven zijn van de P.v.d.A. Maar de oude proletarische levensbe schouwing is zodoende verdwenen. Al le rode idealen van voorheen zijn ge sneuveld. Er is grote onzekerheid. Vele jongeren wenden zich af. Het gaat goed in Nederland, dus waarom zouden we nog socialistische experimenten op touw zetten? Het élan is eruit. De partij is geopereerd en het Marxisme is er nu wel geheel uit. Men moet derhalve nu gaan zoeken naar het socialisme in de P.v.d.A. De tijd zal leren, wat deze re organisatie voor haarzelf en voor de an dere partijen betekent. 126 zegt de Heere grote dingen heeft gedaan nu deze mooie nieuwe school na veel moeite en zorg voor het zwak kere kind kan worden geopend. De overdracht Burgemeester Hordijk sloot er zich bij aan, dat het een blijde dag was, omdat het vorige gebouw, waarin men zich jaren moest huisvesten, geen schoolge bouw kon worden genoemd en spr. had zich altijd verwonderd, over de moed van het onderwijzend personeel, om daar het minder begaafde kind enige kennis bij te brengen. Spr. verheugde zich mede dat deze school, creatie van de heer Stevens, thans gereed was, waar de kinderen zoveel prettiger zul len vertoeven. De school is er gekomen bij besluit van de raad van Middelharnis; bij de start was er wel enig verschil, later grote eenstemmigheid, ook wat betreft dat de school op grondgebied van Som melsdijk kwam, in de directe nabijheid van de autobussen. Spr. gewaagde van goede samenwerking met het bestuur en deelde mee wanneer de Inspectie B.L.O. de plannen goedkeurt dat er ook dan voor de andere groep in de toekomst over een nieuwe school zal kunnen wor den beschikt. De grondtoon van de ijver van bestuur en leerkrachten is de liefde tot Christus voor deze kinderen, die ook tot hen gezegd heeft: Laat ze tot Mij komen en verhindert ze niet! Spreker droeg namens het gemeente bestuur de school over met de wens, dat het mooie gebouw aan alle eisen zal blijken te voldoen en dat er tot ze gen van de gehandicapte kinderen in zal worden gearbeid. Een stuk geschiedenis Ds. van Wakeren dankte de burge meester namens bestuur en ouders voor de medewerking van het gemeentebe stuur ondervonden. Hij hoopte dat alle gem. besturen op het eiland het zo zou den mogen zien, dat zij aan geen ver keerde zaak hebben medegewerkt. Spr. bracht dank aan architect Stevens die trots mag zijn op zijn creatie, aan de Technische Dienst en aan de aanne mers, die, ofschoon de aannemingssom aan de lage kant was, een pracht stuk werk hebben opgeleverd. Dan ging ds. van Wakeren de voor geschiedenis na van de Stichting voor B.L.O. op Flakkee. De Chr. Scholenbond onder presidium van dhr. A. v. Eek was de eerste die hiervoor met plannen naar voren kwam. De uitvoering bleek niet eenvoudig. In 1947 werd het be stuur V. d. Chr. Scholenbond uitgeno digd voor een bespreking om tot een compromis-school te komen; om prin cipiële redenen werd dit afgewezen. In 1948 bleken er te weinig kinderen te zijn; de ouders, die zulk een binding aan deze kinderen hebben, wilden ze niet afstaan. De Scholenbond stond er voor om 68.000,uit particuliere mid delen te verkrijgen voor een gebouw en nog eens 19.000,voor de exploi tatie, omdat een verzoek om ontheffing wegens te weinig leerlingen was afge wezen. Men liep vast. Toen heeft ds. H. Goedhart die des tijds te Middelharnis stond het initia tief genomen die met medewerking van de heren P. v. d. Heuvel, P. G. J. van Leeuwen en A. v. Eek het eiland af reisde om kapitaal te verkrijgen van particulieren en van de diaconiën, welk beroep niet tevergeefs is geweest. HAZET-FABRI6KEN ZtVENBER&EN Op 4 maart 1950 werd de eerste be- stuurvergadering voor de Stichting B.L.O. gehouden; op 29 juli 1950 werd dhr. J. Groeneveld benoemd tot hoofd, die op 5 okt. 1950 met de lessen aanving (af d. imb.) Er waren toen 22 leerlingen ingeschreven, waarmee de Rijkssubsidie in 't zicht kwam, die ook werkelijkheid is geworden. Thans zijn er meer dan 100 leerlingen; de weerstand van de ouders is opgeheven, omdat wordt in gezien, wanneer een kind niet mee kan, het individuele onderwijs moet worden aangegrepen. (Vervolg pag. 2, 1ste kolom) Een doorkijk in de prachtige ruime lokalen van de nieuwe Eleos-school. Vanuit een werklokaal ziet men door de ramen heen de eetgelegenheid voor de kinderen, waar ze zelf de tafel moe ten leren aanzetten en weer afnemen. Er is ook een orgel voor de samenzang. Zoals we in een vorig nummer hebben omschreven, ziet alles in deze school er even verzorgd uit en zullen de kin deren, die toch al zoveel moeten mis sen, zich hier echt thuis voelen. Vóór dat de school officieel werd overgedra gen is er aan de genodigden en 's avonds aan de ouders gelegenheid gegeven de nieuwe school te bezichtigen. Er wer den daarbij vele uitroepen van bewon dering gehoord over de inrichting en ook over de prettige sfeer, waarin voor taan het zeer moeilijk te leren kind de nodige kennis zal worden bijgebracht. Deze foto geeft een beeld van de veel besproken Wilhelminabrug, die hoog nodig aan reparatie toe is. De brug ligt op grondgebied van Sommelsdijk maar de Middelharnisse bedrijven maken er het meest gebruik van. Eerstgenoemde gemeente wil nu, dat Middelharnis in de reparatie-kosten zal mee betalen, waarover in de j.l. raadsvergadering te Sommelsdijk (zie elders in ons blad) een heftige discussie is ontstaan. Het sa menspel dat er tussen deze beide ge,- meenten is, wordt daardoor niet be vorderd. Een zwaargeladen vrachtauto met kunstmest van de firma Kooman Co N.V. te Dirksland trekt juist over de brug heen. Duizenden tonnen kunstmest van deze firma passeren deze brug, om bij de laudboutüers op het eiland te worden afgeleverd, zodat deze wel in een goede conditie mag zijn. Aan de Westhavendijk zijn nog meer bedrijven gevestigd n.l. de Caago, Shell Nederland N.V. en de Zand- en Griwthandel van P. Mackloet die er dagelijks allerlei producten en materiaal over vervoeren. Het bruggetje krijgt dus nogal wat meer te torsen, dan in het oude contract an no 1808 is vastgelegd. De gemeenteraad van Steliendam besloot in zijn vergadering van 19 juni 1,1. tot de invoering van uniforme em mers voor het ophalen van huisvuil en bedrijfsvuil. Deze emmers worden door de gemeente eind december verstrekt. In verband hiermee maken b. en w. bekend: 1ste. dat in het vervolg geen andere vuilnisemmers mogen worden gebruikt (het vuil in niet uitgegeven emmers wordt niet door de ophaaldienst meegenomen), 2e, Een 2de emmer wordt hetzij voor bedrijfsvuil, hetzij voor huisvuil, op aanvraag van gemeente wege verstrekt tegen een vergoeding van 2.per jaar. Deze aanvragen dienen te geschieden op de gemeente secretarie. 3e, De emmers vanwege de gemeente verstrekt blijven eigendom van de gemeente, en moeten bij ver huizing voor de opvolgende gebruiker worden achtergelaten, 4e. Zoekgeraak te, onbruikbaar gemaakte en ernstig beschadigde emmers zullen door de ge bruiker worden vergoed, indien dit te wijten is aan de schuld van de gebrui ker van de emiher. DEN BOMMEL Geslaagd voor eerste stuurman. De heer P. G. Jacobs Johzn, slaagde dezer dagen te 's Gravenhage voor het diplo ma eerste stuurman Grote Handels vaart. Voor beter naar de Middelharnis, Tel, 2328

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1