Ka Vee Wee r Roomboterletters f 2.49 Nachiarbeid ie Middelharnis ter wil Ie van 'f verkeer Komt er een tweede veerboot Sluishaven - Dintelsas Aardappelexport bevredigend victory! SIVOO^ Bestrating van de Waterweg J. BREURE Driekwartuur-dienst in vooruitzicht 19 95 het beste van het beste 32e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREFKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Bi3 contract speciaal tarief. Rotterdamse Droogdok Mij. gaat Engels passagiersschip verbouwen Centrale Veiling aEiddelharnist Oud-Sommelsdijker benoemd tot tijdelijk gem.-secretaris van Hellevoetsluis I f PRESSO STRIP een lichte sigaar; voor imimct. sigaar Gelmok lederenkleding Suède damesjasjes 'AMPFENS ONFECTIE Westdijk 22-24 Middelharnis Tel. 2190 b.g.g. 2174 Spuistraat te Middelharnis afgesloten voor alle verkeer Wilt u voor ST. NICOLAAS Gaat dan naar banketbakkerij De Combinatie-winkeliers .J Elektro-Technisch Installatie Bureau P. Westhoeve Zn. Radio en Televisie f 10.— korting Dinsdag 1 december 1959 No. 2849 Van Flakkeese zijde is men er sinds lange tijd op bezig om een grotere of tweede veerboot op het veer Sluisha- ven-Dintelsas te verkrijgen. Deze zo mer was het zo geweldig druk aan dit veer, dat er vaak vrachtwagens en luxe wagens moesten blijven staan. Vooral in de vakantiemaand augustus en ook bij een topvervoer van landbouwpro- dukten, vlas e.d. kon de toch al niet grote veerboot het grote aantal niet ver werken. Door enige Flakkeese instanties is geprobeerd om een omwisseling tot stand te brengen met de veerboot Prin ses Beatrix, daar deze boot veel groter en de dienst op het veer Den Bommel- Numansdorp niet zo druk is. Mogelijk had de rederij v. d. Schuyt v. d. Boom Stanfries te Rotterdam daarin toege stemd, ware het niet dat deze veerboot te groot bleek om bij allerlei water standen, weer en gelegenheid de kleine Sluishaven uit en in te laveren. Zijn wij goed ingelicht is de Rederij V. d. Schuyt voornemens aanstaand voorjaar 1960 een tweede boot op het veer Sluishaven-Dintelsas in te leggen. Deze boot is afkomstig van het Gor- cumse veer en is iets groter dan de huidige en het ligt dan in de be doeling met deze twee boten een drie- Onder in vloed van de dalende export zijn de aardappelprijzen de laatste 4 tot 6 weken geleidelijk wat gedaald, wat echter niet wegneemt, dat het prijspeil zeker niet ongunstig genoemd mag wor den, schrijft een correspondent van de N.R.Crt. aan zijn blad. In verhouding tot de dit jaar gerin gere oogst kan gesteld worden, dat de export tot nog toe goed is verlopen en dat ook de verdere vooruitzichten niet ongunstig zijn. Niettegenstaande het feit dat de ge middelde consumentenprijs 5 a 6 et per kg hoger ligt dan vorig jaar, werd vol gens een door het N.I.A.M. ingesteld onderzoek in september en oktober door het publiek ca. 17'/2 pet. meer aardap pelen gekocht dan vorig jaar. Deze stij ging moet uitsluitend worden toege schreven aan de grotere aankopen door consumenten voor winteropslag. Hoewel Duitsland het invoerrecht op aardappelen tot 1 april 1960 heeft opge schort, leidde dit niet tot een grotere export. In Duitsland ondergingen na melijk de prijzen een geleidelijke da ling, terwijl ten aanzien van de kwali teit van onze aardappelen door de Duit se importhandel nogal wat aanmerkin gen werden gemaakt. België importeert regelmatig beperk te hoeveelheden klei-Bintjes met daar naast zandaardappelen. Zweden blijft regelmatig importeren tegen een ver laagd invoertarief. De meeste aardap pelen worden uit Denemarken inge voerd, doch aan Nederlandse klei- Bintjes wordt de voorkeur gegeven. Het in 1949 gebouwde 27.955 bruto- registerton metende passagiersschip Hi malaya, toebehorende aan de Peninsu lar and Oriental Steam Navigation Company te Londen, heeft vandaag lig plaats gekozen bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam voor het ondergaan van een belang rijke verbouwing. De gehele passagiers- accomodatie zal worden gemoderniseerd en voor een groot gedeelte van prive- toiletten en douchekamers worden voor zien, terwijl diverse salons zullen wor den uitgebreid. Verder zal het schip worden uitgerust met een complete air-conditioningsinstallatie. Bovendien zullen belangrijke onderhoudswerk zaamheden worden uitgevoerd. Uienveiling van dinsdag 1 dec. 1959. Grove 22,49; Middel 19,— 18,01; Drielingen f 17,79 17,29; Picklers 25/35 25,99; Picklers 20/25 18,30; Stek-uien 6,—. Aanvoer 77.000 kg. Voeraardappelen f 6,—. Aanvoer 5500 kg. De heer C. J. van As, oud gemeen te-secretaris van Gouda is benoemd tot tijdelijk gemeente-secretaris van Helle voetsluis, in afwachting van de benoe ming van een nieuwe secretaris in deze door grenswijziging vergrote gemeente. kwart-uur-dienst in te leggen. Wanneer dit werkelijkheid wordt zal dit een gro te verbetering zijn op dit steeds druk ker wordende veer. Is men dan e.v. een boot mis dat men niet mee kan, be hoeft men althans niet lang te wachten om te worden overgezet. VERLOVINGSRINGEN in alle maten en modellen HOO^-STRAAT 164 y BEIJERLANDSELAAN176 ROTTERDAM KERKNIEUWS Geref. Gemeente. Ds. H. Rijksen van Vlaardingen heeft het beroep naar de Geref. Gemeente te Gouda aangenomen. De vakature in deze gemeente, door het overlijden van ds. A. Verhagen, is dus niet lang onvervuld gebleven. BRUINISSE De binnenvaartcursus alhier gaat door en zij zal vrijdag 4 dec. a.s. star ten. Dat was het resultaat van vrijdag alhier gehouden besprekingen. Leerkrachten uit Dordrecht zijn aan getrokken en êr hebben zich tot heden 45 deelnemers aangemeld, afkomstig uit Bruinisse en Zierikzee. Schenk h-aar die luxe, charme, be- haagÜjkheid en elegancel Peignoirs in een heel rijke sorte ring in tal van modellen en uitvoe ringen. Nog héél lang zal zij die met vreugde dragen en dankbaar aan haar Sint denken. Prachtige peignoir in satin-feutre. Smgakvol, gezellig licht dessin. De fluweelzacht aanvoelende, donzige binnenzijde geeft een zalig warme bescherming op kille ochtenden. Kleuren: rose, aqua, geel en bleu. En als extra attractie een zéér voorde I i ge Wasse n "- pri js ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel. 13 93 75 - Dorpsweg hk. Katendrechtse Lagedijk, tèl.7425 9 DEN HAAG: Spul hk. Kalvermarkt, tel. 182148, MIDDELHARNIS Verloren. Een paar- regenpijpen en enige kleine landbouwgereedschappen. De vinder gelieve zich te melden bureau van dit blad, Langeweg 13, Som- melsdijk. (Adv.) DIRKSLAND Grote St. Nicolaasaktie Vanaf donderdag 19 november hou den een groot aantal winkeliers in Dirksland, een aantrekkelijke St. Nico- laas-aktie met belangrijke prijzen, waaronder als hoofdprijs een televisie toestel. Indien men bij deze winkeliersi. voor 1 gulden besteedt, ontvangt men een bon. Dertig bonnen geven recht op een deelnemerskaart waarop men het gewicht van elke deelnemende winke lier moet invullen. Het gewicht van al deze winkeliers- bij elkaar moet geraden worden orti' winnaar te worden van de hoofdprijs. Bij meerdere goede oplossingen beslist de hoofdprijs. Volgende week dinsdagavond zal St. Nicolaas zijn intree maken te Dirksland. Op zijn rijtoer door het dorp, waarbij de muziekvereniging „Amicitia" hem zal vergezellen zal St. en zijn zwarte Piet aan de kinderen een tractatie uitreiken. Om plm. 7.30 uur zal de Sint worden ontvangen in het verenigingsgebouw „De Schakel" door de voorz. van de Middenstandsvereniging de heer Bert van Es, die de winnaar van de hoofd en van de andere prijzen zal bekend maken en uitreiken. Schaken. Uitslag van 17 nov. afd. I. J. D. Keuvelaar—J. van 't Geloof V2-V2; P. van OostenbruggeW. Kardux O1; W. Markwat—A. van 't Geloof Va-V2; H. de Zout—A. Lugtenburg 0—1; afd. II W. Markwat Sr—S. v. d. Waal 0—1; H. BestmanJ. Koppenaal O1; A. de Blok—G. van 't Geloof 0—1; Uitslag 24 november afd. I. W. MarkwatJ. van 't Geloof 1—0; H. de Zout-^. D. Keu velaar 10; W. KarduxA. van 't Ge loof 0—1; afd. II. W. MarkwatSr—G. v. 't Geloof 0—1; M. Bestman—A. de Blok 1—0; C. Lugtenburg—D. v. d. Wekke 1—0. Schoonmaken van sloten. Het be stuur van de polder „Dirksland" ves tigt de aandacht op art. 20 van de keur waarbij een ieder verplicht is voor 31 december a.s. de „andere sloten" te krozen en schoon te maken. Dit voor schrift geldt voor alle polderdelen n.l. Dirksland, Oud-Melissant, Roxenisse en Alteklein. Burgert, stand. Geboren: Hendricus z. V. A. P. van Hooff en M. Wagemans. Overleden: M. T. van Reest 71 jaar echtg. van C. J. Geluk. Het ideale zelfklevend tochtband ATRIX handbeschermende crème. Vraagt 't eens in WED. KURVINK'S DROGISTERIJ HERKINGEN Opbrengst oogstcoUecte. De oogstcol- lecte in de Geref. Gemeente heeft met dankdag opgebracht 1195,51. Ongeluk. De werkman Joh. de Geus Wz., had het ongeluk tijdens het af stappen van zijn fiets zijn been zoda nig te kneuzen dat doktershulp moest worden ingeroepen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Gevallen. De heer Joh. Tiggelman kwam met zijn verloofde achter op de bromfiets zondagavond in Vrouwtjes weg door de gladheid van de weg te slippen en te vallen. Het liep uit op be schadigde leren jassen en veel schade aan de bromfiets. Opening Openbare Lagere School. Maandag 7 dec. wordt de totaal ver nieuwde openbare lagere school offi cieel in gebruik genomen. De Inspec teur van het L.O. de heer S. J. Mat- thijsse, zal de plechtigheid verrichten. Bekroning gevogelte. Op de tentoon stelling Plukovero te Rotterdam van de 2e Europoortshow 1959 in de Ahoy-hal- len behaalde P. C. Bakelaar met zijn sierduiven 3 x 1ste Z.Z.G. en 7 x 1ste Z.G. en F Osseweijer Jr met een haan 2 - G; kippen 2e 2 - G, 1ste ZG, 3e GG. Geslaagd. Dhr. Jac. Driesprong is ge slaagd voor het examen scheepswerk- tuigkundige op de grote vaart. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Woensdag 2 dec. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de bejaardenmiddag weer worden gehou den. Men verwacht nu een grote op komst. Waterschouw. Op 16 dec. a.s. zal in de polders Het Oudeland, Weipolder, Alteklein, Galathee, Mariapolder, Het Rietveld, Krammerse polders onder Ooltgensplaat, Oude Tonge en Den Bommel waterschouw worden gehou den over alle dijlc, weg en kavelsloten. Doeltje aan het Weespad, bewoond ge- De Heer A. den Braber overleden. Op de leeftijd van 84 jaar is van za terdag op zondagnacht overleden de heer Arend den Braber, wonende Mo lendijk 9c. De heer Braber die een be paalde plaats in de dorpsgemeenschap innam is slechts een week ziek geweest. Een attaque maakte een einde aan dit werkzame leven. Zijn gehele leven heeft de overlede ne in en bij de natuur geleefd. Als ge woon landarbeider was hij hiermede samengegroeid. Van de weersgesteldhe den maakte hij een speciale studie en in zijn dagboek schreef hij dagelijks op wat voor weer het was geweest. Aan bet- eind van het jaar maakte hij hier van dan een samenvatting. Ook schreef hij in zijn dagboek vele bijzondere ge beurtenissen die in en rondom het dorp hadden plaats gevonden. Van tientallen jaren terug is alles nog na te zien. Met de ramp is evenwel een gedeelte verlo ren gegaan, maar de heer den Braber had het toch in zijn geheugen. Hij kon nog heel veel vertellen. Toen hij niet meer naar de akker ging werd hij in 1947 tuinman in de pastorie- tuin van de Herv. kerk. Dit bleef hij tot 1958. De heer den Braber was ook een die renvriend. De ganzen en de eenden in de Spui verzorgde/hij dagelijks en voor de winter had hij voor deze dieren nog een hok aan de waterkant gemaakt. Hij bewoog zich veelzijdig en buren hulp was hem niet vreemd. Het water trok hem ook van jongsaf en bijna dagelijks verbleef hij een poos aan de oever van het Volkerak. Hoewel oud, maakte hij zich toch nog verdienstelijk voor de gemeenschap. Met dit verscheiden is er weer een echt dorpstype heengegaan, die in het eenvoudige zich inzette en daarom veel waardering genoot bij hoog en laag. Twee maanden geleden overleed op 82 jarige leeftijd zijn enige broer dhr. Andries den Braber. Woensdag 2 dec. a.s. om 2 uur nam. zal ook hij op de Algemene Begraafplaats worden bijge zet. Toegewezen. Een woning in het z.g.n. weest door dhr. W. M. de Vos, is toe gewezen aan de wed. E. van Es-van Nieuwaal. De nacht is er nu niet bepaald om te werken maar meer om te rusten, al Is nachtarbeid wel eens dringend noodza kelijk. Zo moesten de mannen van de Technische Dienst te Middelharnis in de nacht van j.l. vrijdag op zaterdag een haast-karwei verrichten, om het ver keer niet al te veel af te remmen. Als laatste fase in de verkeersverbetering, die is tot stand gekomen door de open stelling van de nieuwe weg rond Mid delharnis, moest een flink stuk straat worden vernieuwd aan de Waterweg, die op deze rondweg aansluiting geeft naar de veerboten. Voor dit laatste stuk je kon moeilijk de weg worden omge legd, waarom de enige oplossing was dit 's nachts te doen. De straatmakers, versterkt door vele helpers van de technische dienst, wer den opgeroepen om dit nachtelijke kar wei te verrichten. Vooraf was een plan de campagne gemaakt en vrijdagavond stond alles gereed om, wanneer even na elf uur de laatste auto's en autobus sen van het veer zouden zijn gepas seerd, direct met het werk aan te pak ken. Bij het licht van enige schijnwerpers is hard gewerkt om eerst een stevige onderlaag aangebracht, met daarop de nodige klinkers en trottoirbanden. Dank zij de goede planning en het enthousiasme van alle bij het werk be trokkenen, kreeg men het karwei tijdig voor ellïaar. Nog voordat het licht werd en de eerste auto's zich naar de veer- haven begaven konden de materialen worden opgeruimd en de wegafsluiting worden opgeheven. Het verkeer heeft niets van dit nachtelijk werk bemerkt. Nu alle weggebruikers van het nieu we verkeerstracé gebruik kunnen ma ken, krijgt men gelegenheid om de restauratie ter hand te nemen van de straat rond de Kaai van Middelharnis; deze kan nu worden afgesloten en dat zal vermoedelijk reeds a.s. week gebeu ren. Waren de nieuwe rondweg enz. er niet, dan zou het onmogelijk zijn het verkeer van de Kaai weg te houden, daar hier tot voor kort de enige ver binding bestond, althans een verbin ding die ook door het zware verkeer kan worden gebruikt, met het Haven hoofd en het veer. De mannen van de technische dienst van Middelharnis werkten poot-aan om in één nacht een flink stuk straat gelegd te krijgen; 's morgens kon het ver keer er reeds over passeren. Jammer, dat een van de eerste vrachtwagens die er over moest buitengewoon zwaar beladen was, waardoor deze een geul in de straat reed. liet temperde de voldoening over de nachtelijke prestatie wel een beetje. Maar het mag de pet niet drukken de mannen van de Technische Dienst hebben eer van hun werk en dat geultje wordt ook wel weer opgeknapt. BRUINISSE Oude straat of Houtstraat? Op oude gravures van het dorp uit de 17e en 18e eeuw kan men de Oudestraat afgebeeld zien met een rij bomen aan weerszijden en officieel heet deze straat dan ook niet Oudestraat, maar Houtstraat. Trouwens op veel dorpen in Zeeland heeft of had de naar de haven toelo pende Voorstraat haar beplanting. Men overweegt nu, om deze oude traditie weer te herstellen, door een beplanting van lindebomen aan te brengen, wanneer straks ook het weg dek wordt hersteld. Amerikaan bezocht zijn geboortedorp Vorige week bezocht de heer M. de Waal Jaczn. zijn geboortedorp, na te voren zijn moeder te Wassenaar en zijn overige familieleden elders in Neder land te hebben bezocht. De heer de Waal behoort tot degenen die in Amerika fortuin zochten en von den. Op 16-jarige leeftijd verliet hij de bakkerij van de heer A. de Koning al hier waar hij als jong maatje het vak had geleerd en ging varen op de boten van de grote vaart, waar men ook bak kers nodig heeft om de passagiers van het nodige te voorzien. Dat was in 1934, in de oorlog bleef de Waal aan de wal en zo kwam hij te recht in een groot hotel te San Francis co, waar hij nu chef-kok is in een groot hotel. Zijn Amerikaanse vrouw vergezelde hem op zijn reis naar Nederland. Enige dagen logeerde hij bij familieleden hier, via Parijs en Dublin waar zijn vrouw nog familie heeft zal hij dezer dagen weer naar zijn tweede vaderland terugkeren. De Zendingscollecte in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden bracht 437,87 op. In dit bedrag is begrepen f 48,02 bijeen gebracht door de kinderen van de zondagsschool. in alle prijsklassen volledig gegarandeerd, onze sortering is groter dan ooit te voren, ook nieuwe anthracietkleur voor dames en heren. in 5 verschillende kleuren. Ook voor heren suède kleding. KOOPT EEN NUTTIG ST. NICOLAAS GE SCHENK met een aardige verrassing voor de kinderen. T.m. vrijdag tot 's avonds 9 uur geopend. Ziet onze etalages. Bel 2190 b.g.g. 2174 en wij komen U gaarne be zoeken. Ondergetekende maakt bekend dat de wegens herstratingswerkzaamheden gedurende de maand december is De route voor doorgaand verkeer is nu en in de toekomst via Langeweg-Rottenburgerweg-Mo- leuweg enz. De Directeur van de Technische Dienst van Middelharnis en Sommelsdyk. Straatdïjk, Telefoon 01877-313, DIRKSLAND t Het adres voor o.a. Philips en een pracht serie Blaupunkt, Erres en Grundig. Ooit op verlichtingsgebied ruime keuze en steeds de modernste ornamenten aanwezig. Lichtgewicht STRIJKIJZERS in de prijzen van 8,- tot 60,- in voorraad. Ruime keuze Holand Electro, Ruton en Erres stofzuigers in alle modellen in voorraad. MIELE WASMACHINES EN CENTRIFUGES Het mooiste geschenk voor de huisvrouw: een PRESTIGE SNELKOOKPAN of een TOMADO SNELKOOKPAN Tijdelijk aanbod: Tot 31 december 1959 op Tomado en Prestige Snelkookpannen Een pracht St. Nicolaasgeschenk is een PHILISHAVE DROOGSCHEERAPPARAAT Koopt hier uw St. Nicolaas-geschenken! Weststraat 43 Telefoon 246 OUDDORP

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1