KaVeêWI Gunstig jaar voor Rotterdamsche Tram PIAN en zo'n grote fles koffiemelk victory! 36V99 „Doe het 350 a 400 tl Vervolg Gemeenteraad Middelharnis Knorrenburg: een zootje! V2 liter een lichte sigaar» voor'fcifeict. UIT DE KERKEN Sinds 186 ]Siv Binnenweg S^JRottJerdqm 't is 1 FRANS M\ Vraagt catalogue In postzegels. 11^ Pretll Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 27 november 1959 Vrijdag 27 nove Bij de uitbreiding van ons dorp wordt de jeugd wel erg weinig bedacht en zou zijn fraktie gaarne zien dat daarin veel meer aandacht werd besteed. Onderhoud scholen en gebouwen ge ven zeer grote posten schilderwerk te zien, welke in de tienduizenden lopen. Om te vermijden dat de ramingen van de T.D. worden ovei'schreden, adviseer de spr. b en w over te gaan tot aanbe steding hiervan. Hoever zijn de plannen voor een open bare v.g.l.o.? Hoe staat het met de ver bouwing van de o.l. school aan het Zandpad? De chr. b.l.o.-school is gelukkig ge reed en spr. kon de vereniging daar mede van harte feliciteren. Verder vroeg spr. inlichtingen of liet Maat schappelijk werk goed functioneert. Nu de reorganisatie van het gasbe drijf voor de deur staat zag spr. zicli gaarne ingelicht omtrent deze omsclia- keling en de gevolgen daarvan voor het personeel en wat men doet met de grond die vrijkomt. De Bestuursvorm van de Techn. dienst achtte spr. nog steeds niet juist en veel te eenzijdig. De salarissen van de gemeentewerk lieden waren z.i. stukken te laag en hij drong er bij b en w op aan, elke mo gelijkheid tot behoorlijke bezoldiging aan te grijpen. Hoever staan wij met de aankoop van de trambaan van de R.T.M.? Al deze vragen wilde spr. het college ter beantwoording voorleggen. Dan wees spr. het college op het feit dat de vermakelijkheidsbelasting in feite een „doelbelasting" is, die tot doel heeft de culturele uitingen in de ge meente te bevorderen en te subsidiëren, waarover de vraag rijst of dit inder daad gebeurt! De Jeugdhaven geeft b.v. films, waarvan de opvatting „cultureel" zeer zeker discutabel gesteld kan wor den en waarbij entree geheven wordt, in diverse rangen, en waarvoor, deson danks, vrijstelling van belasting gege ven wordt. Spr. achtte dit niet juist en vroeg of dit elders ook gebeuren zal. De B.B.-rekening vermeldt niet min der dan 1600,telefoonkosten, ter wijl de auto van het Krinkhoofd volle dig bekostigd wordt door de B.B. Is dit alles nu wel goed? informeerde spreker. Een onrendabele top op deze rekening t.w. het huis voor het Kringhoofd wordt ineens afgeschreven. Dit feit geeft te denken. De contributie van het Groene Kruis is vrij veel gestegen en spr. vroeg waar om was deze drastische verhoging nood zakelijk? Tenslotte merkte spr. op dat hij bij de beantwoording niet gaarne te horen zal krijgen dat het college alles nader zal bezien, want dat betekent in de meeste gevallen dat het op de lange baan ge schoven wordt. In dit geval zou hij er het komend jaar weer mee moeten ko men en blijft er iets vaags hangen, het geen onbevredigend is. Spreker besloot met de wens dat het college gegeven zal worden, met Gods zegen, alles te doen wat mogelijk is om ons dorp te maken tot een groeiende gemeenschap van mensen, die elkander zullen weten, te dienen, daarin voorgegaan door hun overheid. De heer J. H. Koppelaar (S.G.P.) sprak als volgt: „Wij brengen onze jaren door als een gedachte". Aan die Schriftwoord dacht ik, toen ik in verband met de begroting enkele stukken, uit vroegere jaren raadpleeg de. Lettende op de waardigheid, die er in God ligt, en de ernst van de vergan kelijkheid van dit tijdelijke leven, moe ten wij betuigen, treed niet in het ge richte, O God; want niemand die leeft, zal voor uw aangezicht rechtvaardig zijn In het afgelopen begrotingsjaar zijn wij voor bijzondere rampen en tegen spoeden bewaard gebleven. Ongetwij feld zal deze of gene van onze burgers, ook door de droogte geldelijk getroffen zijn. In vergelijking, met andere stre ken van ons land, moeten wij echter de hand op de mond leggen. Over het geheel genomen, mag onze burgerij, zelfs spreken van een zekere welvaart, die voor een gedeelte, uiterlijk, te zien, en te constateren valt. Gods Woord beschrijft ons echter dat uiterlijke voorspoed in vele gevallen gepaard gaat, met een geestelijke ach teruitgang. De vreze Gods, Die de mens teer doet zijn over de handhaving van de inzettingen en geboden Gods, en be ducht voor de zonde, neemt in tijden van voorspoed af en verwereldlijking en materialisme nemen de overhand. Helaas, wat moet ook hier ten opzichte van het innerlijke geestelijke leven, worden geklaagd over een uiterlijke vorm, waaraan de ziel en het pit ont breekt. Aan de andere zijde mogen wij gelukkig nog erkennen dat ons dorp toch nog enkele goede dingen heeft in vergelijking met andere streken of dor pen van ons land. Wanneer familie of vrienden zondags bij ons logeren, valt het hun altijd op, hoe rustig het op het dorp is, en hoe kerks gezind de bewo ners zijn. Hoewel dit door velen gezien wordt, als een grote achterlijkheid, bid ik toch, dat de Heere God deze erken ning voor Zijn instellingen, onder ons mag bewaren en er Zijn genadige ze gen aan verbinden. Enkele weken geleden hebben de Sta tenleden van Zuid-Holland een bezoek gebracht aan het eiland Rozenburg, in verband met de werken die daar in uit voering zijn. In een onderling samen zijn, kwam ook ter sprake het recrea- tie-oordje dat door een dam met Oost- voorne verbonden is en het drukke ge bruik dat daarvan gemaakt wordt. Er moeten deze zomer, zondagen geweest zijn, dat omstreeks 10.000 bezoekers en meer daar hun dag hebben doorge bracht. Als ik zo'n keerzijde verneem, kan ik het niet uitdrukken hoe hoog ik een opgaan, onder Gods Woord schat en waardeer boven het genieten van de natuur aan strand en bos. Bij het voort schrijden der Delta-werken zal ook de zondagsrust op ons eiland in gedrang komen. Ik hoop echter, dat uw college, voor zover dit op uw terrein ligt, voor dit nog geestelijke goed „zondagsrust" getrouw de wacht zal blijven betrelclien. Financiën. Het beeld dat b en w ons geven v. d. financiële positie is niet be moedigend. Te ernstiger is deze toe stand door het feit, dat b en w geheel in het onzekere verkeren, ja gelijk zij zelfs zeggen: in de mist moeten varen, en dat, volgens mij, zonder radar. Ik zou hier haast de vraag durven stellen, beseft men in Den Haag wel de ernst van de toestand, al voeg ik hier direct aan toe, dat het nu regerende ministerie, daarvan niet alleen de schuld draagt. Het is te hopen dat in 1960, meer duidelijke richtlijnen zullen worden verstrekt. Wanneer ik aan de hand van uw me dedelingen, de posten rente en afschrij vingen alsmede de geïnvesteerde be dragen onder de loupe neem, vrees ik, dat wij van jaar tot jaar moeilijker zullen komen te zitten want het nu aflopende bedrag aan afschrijvingen op werken uit vroeger jaren, staat niet in de zelfde verhouding tot het bedrag der afschrijvingen op kapitaalswerken uit latere jaren. B.v. als er een post van 500,uit het jaar 1920 of 1930 vrij komt, en wij besluiten tot uitvoering van een kapi- taalswerk met 5000,- afschrijving ge durende 30 jaar, wordt het tekort auto matisch met 4500,per jaar ver hoogd. Wanneer ta en w in 1960 een gewij zigde begroting in zouden kunnen die- nfin, zou ik tevens willen vragen, wat ik al meer gedaan heb, of b en w wat betreft de uit te voeren kapitaalswer ken, tevens een rang of urgentie orde zouden willen vaststellen, opdat wij ook daarin meer regelmaat krijgen. Grote bedragen uitgeven, zonder zich de ge volgen te realiseren, en dan bij de be groting maar zien hoe het uitvalt, is m.i. geen verantwoordde houding van een raad die zichzelf respecteert. Woningbouw. In de loop van het jaar hebben b en w bij een bespreking over de geringe toewijzing, beloofd, als het bouwvolume bekend zou zijn, te over wegen of een motie van aandrang of afkeuring wenselijk zou zijn. Hierover hebben wij van b en w geen nadere me dedeling ontvangen. Ook heb ik van b en w nog nimmer 'n afdoend antwoord ontvangen over de volgende kwestie: Onze burgerij telt een zeker aantal personen, waarvoor een „A" woning te „duur" of ook te groot en te onprak tisch is. Mensen zonder kinderen, of wier kinderen de deur uit zijn. Een we duwe met een of twee kinderen, een weduwnaar die wel bij zijn kinderen kan verkeren, b.v. eten, maar er niet bij in „kan", of „wil" wonen. Kleine zelfstandigen, met een gering inkomen enz. Vooral bij onbewoonbaar verklaring, wordt voor menigeen de toestand zeer moeilijk. Ik zou deze mensen willen be titelen, met de benaming „vergeten groep onder de woning zoekenden". Is het nu niet mogelijk, nader te onder zoeken of voor deze mensen een goed kopere en kleinere woning mag worden gebouwd. Een slaapkamer beneden en een logeerkamer op zolder is in de meeste gevallen een uitkomst. Er staan in Middelharnis zeker nog wel een 100 tot 150 woningen of meer, waarover de bewoners tevreden zijn en niet met een „A" woning zouden willen ruilen. Ge let op het feit, dat de huidige minister blijk geeft, het woningbeleid te willen afstemmen naar de behoefte van de verschillende bevolkingsgroepen, zou het niet onmogelijk zijn, dat U ook voor die zijde enig gehoor kreeg. Zouden b en w ook hiervoor moeite willen doen? Ook hebben b en w al eens geïnfor meerd bij de leden der woonruimte commissie, naar het bouwen in de par ticuliere sector. Het voorstel werd toen gedaan, dat b en w zouden beproeven een proef te nemen. Het was bedoeld b.v. vier huizen te bouwen, en hiermede als een poging de particuliere bouw op gang te brengen. Ik ben ervan over tuigd dat aan het oplossen van deze problemen, moeilijkheden verbonden zijn. Daarvoor moeten b en w echter niet op zij gaan, maar trachten deze te overwinnen. Vent en marlitvergunningen. Toen van de zomer, deze aangelegenheid in de raad ter sprake kwam, heeft ze mij niet bevredigd. Ten volle stem ik toe, dat deze kwestie zeer moeilijk is. Het al of niet inwilligen berust bij U, als hoofd der politie. De raad heeft echter de bevoegdheid in zijn politieverorde ning, zekere bepalingen op te nemen. Wanneer U let op de verbouwingen, die ook door onze middenstand plaats heb ben dan mogen wij gerust zeggen, dat Middelharnis niet achter blijft. Wat een zorgen nemen deze mensen op zich. Afschrijvingen en rente ver lies, ze vormen een zware last en bo vendien wat een risico als de exploita tie niet lonend is. Stellen wij daar nu tegenover wat een vent- of marktkoop man betalen moet, is het staanplaatsen geld, niet in evenredigheid, wat onze eigen burgers voor hun winkel moeten betalen. Loont het de moeite niet, dan verdwijnen zulke gasten weer, doch een winkelier kan dat niet doen. Daar om wilde ik vragen, of b en w deze ma terie eens nader willen bezien. Dijkring. Het vorig jaar heeft U me degedeeld, dat over deze aangelegen heid besprekingen werden gevoerd. Zo lang deze besprekingen liepen, werd een protestactie van al de gemeenten op het eiland ontraden. Kunt U m. de V. de raad hieromtrent thans nader in lichten? Onderwijs. Op het gebied van het onderwijs, zijn nog enkele oningewil- ligde wensen, die dringend voorziening behoeven. Uw college is echter momen teel gebonden en kan niet doen, wat ze wil. Waar echter het college in het ver leden steeds actief geweest is, vertrouw ik, dat wanneer de mogelijkheid er is, U niet zult nalaten hiervan gebruik te maken. Havenkom. Op mijn vraag, over demping van de Kade heeft U het vo rige jaar geantwoord, dat de vrees voor wegzakking der kademuren een be zwaar kan opleveren voor de funderin gen der huizen. Te Rotterdam heb ik versclieidene havens zien dempen. Dit bracht mij tot de gedachte en navraag, of een e.v. wegzakken, niet verholpen zou kunnen worden, door de kade mu ren onderling te verankeren en te stut ten. Daardoor houden ze elkander op de huidige plaats en lopen de funderin gen der huizen geen gevaar. Zou on verhoopt, bepaalde voorzieningen ge troffen moeten worden, zou U dan deze suggestie ook uw aandacht willen schenken? Pendel arbeiders. Enkele jaren gele den, werd het college van b en w wel- eens aangevallen alsof het niet genoeg diligent was, omtrent dit moeilijke pro bleem. Deze weg wil ik niet op, omdat ik overtuigd ben van de moeilijkheid. Wel wilde ik uw college vragen, of U soms hierover iets kunt mededelen. Ook over het moeilijke punt, industrie vestiging of het omschakelen van land bouw op tuinbouw. Ik hoop dat 's Heeren zegen ook op uw arbeid moge rusten. Los- en laadplaats buitenhaven De heer van den Berge (V.V.D.): Het is voor een niet ingewijd raadslid zeer moeilijk en haast onmogelijk om een juist inzicht te krijgen in de uit gebreide memorie van toelichting. Is het niet mogelijk, dat naast de memo rie van toelichting een staat van uit gaven en ontvangsten, zowel voor de gewone dienst als voor de kapitaal- dienst wordt overgelegd? Spreker legde een voorbeeld aan het college over. Buitenhaven. Ieder jaar worden bij de algemene beschouwingen door meerde re raadsleden de aandacht van b en w gevraagd voor de los- en laadplaats aan de buitenhaven. Het resultaat is nog steeds nihil. Inplaats van vragen te stellen over deze materie kwam spr. met enkele cijfers. In 1956 werden aan de buitenhaven 30 coasters geladen met een inhoud van 8530 ton. Ontvangst aan havengeld 426,95, kadegeld 757,50, samen f 1184,45. In 1957: 70 coasters met 20872 ton. Havengeld f 1043,60, kadegeld 1433,55, samen 2477,15. In 1958 55 coasters met 14214 ton. Havengeld 710,70, kadegeld f 1285,65, samen 1996,35. In 1959 5 coasters met 1295 ton. Havengeld 64,60, kadegeld 130,80, samen 195,40. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Alles wordt nu geladen en gelost in de tramhaven, omdat er totaal niets wordt gedaan. Vestiging industrie. In het antwoord op de Alg. beschouwingen van 3 dec. 1958 is door de voorz. gezegd, dat vesti ging van industrie zeer moeilijk is. Er zijn te grote bezwaren, als wachttijd bij de boot, diverse verbindingen en geen zekerheid bij mist, enz. enz. Verder is er niet op geantwoord. Deze moeilijkheden waren er volgens spreker ook voor de omliggende plaat sen, dezelfde, waar toch wel industrie isen nog meer wordt gevestigd. Be steden b en w wel voldoende aandacht aan dat vraagstuk? Hij moest consta teren dat b en w zelfs aan de bestaande industrie niet voldoende medewerking verleent, met het gevolg, dat een be staand bedrijf met 11 mannelijke perso neelsleden, uit deze gemeente zal moe ten verdwijnen. Indien de vei'bouwings- vergunning wel was verleend, zou men met 20 personen, misschien meer heb ben kunnen starten. De aanvraag voor uitbreiding had plaats op 1 dec. 1958. De grond was be schikbaar en eigendom van aanvrager. Op 10 dec. 1958 werd de aanvrager me degedeeld, dat hem de vergunning ge weigerd was, omdat het terrein bekend was onder de kadastrale nummers B 5996 en 4155 van de gemeente Mid delharnis. Overwegende, dat volgens bebouwingsregeling bebouwde kom der gemeente Middelharnis, zoals gewijzigd bij raadsbesluit van 6 april 1959, het terrein, waarop de uitbreiding zou wor den gebouwd, is aangewezen alsbe drijf. Dit bedrijf was nota bene al enke le jaren vóór de bedoelde aanvrage op geheven en aan de tegenwoordige eige naar verkocht. Middenstandsproblemen. Blijkens de notulen van de raadsvergadering van 15 februari 1955 is door de voorzitter de toezegging gedaan, de plaatselijke mid denstand bij leveranties aan de ge meente in te schakelen. Die belofte heeft het toenmalige college naast zich neer gelegd. Op de vergadering van 29 juli 1956 in het nauw gebracht door vragen van ondergetekende en de heren Beversluis, Koppelaar en mevr. van Groningen, heeft de voorz. namens het college gezegd, dat de pi. middenstand in het vervolg ingeschakeld zou wor den. Sindsdien zijn er weer jaren voor bijgegaan en er is nog niets veranderd. Herhaalde malen had hij b en w aan die belofte herinnerd, doch zonder re sultaat. De enige oplossing is, dat er bij een volgende verkiezing meer midden standers in de raad en het college van b en w zullen komen, was sprekers me ning. Bouwverordening. Gaarne zag spr. de bouwverordening gewijzigd in ver band met verbouwing op de Westdijk. Aan de Zuidzijde worden verbouwin gen tot woonhuis geweigerd, omdat de Westdijk een winkelstraat is. Aan de Noordzijde wordt een winkelhuis ver anderd in een woonhuis. Parkeerterrein. Nog steeds wordt tot groot ongerief van de bewoners van de Voorstraat, en voetgangers niet te ver geten, de Westzijde van de Voorstraat gebruikt als parkeergelegenheid voor auto's. In de opstelling is geen enkele regelmaat. Alles staat schots en scheef door elkaar. Men moet als voetganger zijn leven wagen om langs de buiten kant over de rijweg te lopen, terwijl een groot deel van het Spuiplein braak ligt. Dit plein zou als parkeerterrein zeer geschikt zijn. Stopplaats bussen R.T.M. De zo lang verwachtte halte aan de Waterweg is er eindelijk gekomen. Nu nog op korte termijn een wachthuisje en de R.T.M, heeft weer eens een goede daad gedaan. Overstroming Spuiplein. Wanneer b en w opdracht geven het water in de kaai 35 a 40 cm te laten zakken, en het op dit peil te houden, is de last van overlopende riolen opgeheven, door de te hoge waterstand, kan het water van de riolen niet weg, aldus besloot de heer van den Berge. Mevr. E. van Groningen-de Bonte (P.v.d.A.) sprak als volgt: Als wij de begeleidende brief van deze en vorige begrotingen overzien, komen we, wat de financiering aangaat, altijd weer tot de conclusie, dat we daarover nog steeds in het onzekere verkeren. Als we dat zo nuchter bekij ken, dan moeten we toch wel het gevoel krijgen, dat we niet voor vol worden aangezien, maar voor een stelletje kin deren, die het befaamde schip met dub beltjes wordt beloofd, maar dat steeds op zich laat wachten. Tocli zijn er ieder jaar weer zaken die naar voren gebracht moeten worden, omdat ze anders, na de bekende toezeg ging dat het bekeken zal worden weer in het vergeetboek geraken. Alhoewel de voorzitter, na mijn praatje dit woord weer wel veelvuldig zal gebruiken en dan gaan we weer op de oude voet voort. Zo kregen we enige maanden geleden een plan voorgelegd voor een zwembad, maar sindsdien is hierover niets meer vernomen. Kunnen b en w hier iets na ders over mededelen. Kan dit zwembad nu nog voor de zomer gerealiseerd worden? Onze woningbouw wordt van over heidswege geremd. Een toewijzing van acht woningen is een aanfluiting in het gezicht van de vele woningzoekenden. En zijn er nog steeds geen plannen tot huisvesting van onze bejaarden? De voorzitter beloofde indertijd een plan voor premiebouw. Ook hierover hebben we niets meer vernomen. Kun nen b en w aangaande het bouwvolume voor 1960 enige hoop in het vooruitzicht stellen? Toen het Deltaplan tot ontwikkeling kwam, leek het, dat Flakkee hierin een voorname rol zou krijgen. Vergaderin gen werden hier en daar belegd met sprekers, die het haarfijn voor ons dui delijk maakten hoe alles zou worden en de vraag werd meerdere malen gesteld, hoe wij dit alles zouden opvangen, mo reel en materieel. Het Deltaplan wordt verwezenlijkt, maar het gelijkt wel of Flakkee ingeslapen is en in dit plan niet meer meetelt. Zo tasten we omtrent de samenvoeging van gemeenten nog steeds in het duister en komt Flakkee ook hierin weer achteraan sukkelen. Er is voor onze gemeente een nieuw rioleringsplan gemaakt. Kunnen de ho ge kosten hiervan in de toekomst lei den tot het heffen van rioleringsbelas ting? Welke maatregelen denken b en w te nemen om tegemoet te komen aan de vele klachten over de huidige vuilnis- plaats? Ik zou b en w willen aanraden eens een bezoek te brengen aan het z.g. Knorrenburg. Het is er 'n uitgesproken zootje. Zijn hieraan geen voorschriften verbonden en kan men die niet beter handhaven? In de vorige begrotingsvergadering is het Spuiplein ter sprake geweest en hiervoor verbetering toegezegd. Er wa ren plannen voor een parkeerterrein met verbinding naar de Westdijk. Weer is een jaar voorbij, maar de toestand is nog steeds dezelfde. Is dit op korte ter mijn niet op te lossen? Bij de Emgo geldt sinds mei van dit jaar het z.g. nachttarief. Moest dit be paald weer aanzienlijk hoger liggen dan overal elders? Het leven op het platte land is duur, veel duurder dan in de stad. Is het niet de taak van onze nuts bedrijven hierin zoveel mogelijk tege moet te komen? Wordt er wel voldoen de overleg gepleegd betreffende de ta rieven? Gaarne wilde ik iets vernemen over onze beschuttende werkplaats. Komen er nog steeds arbeidskrachten bij en is er nog afvloeiing naar het particuliere bedrijf? Wordt het geen tijd dat er nog deze winter overdekte wachtplaatsen komen bij de bushaltes? Kan dit niet in over leg met de R.T.M.? Lag het niet in de bedoeling dat na de verbetering van de Rottenburgerweg alle busverkeer naar het Havenhoofd van en naar het station via de Langeweg zou gaan en niet over het Marietjespad, dat daar niet op be rekend is? Wat denken b en w te doen met nu vrijstaande oude huisjes aan de Oost dijk? Valt dit onder monumentenzorg en wat zijn de kosten voor onze ge meente, als het gerestaureerd zou wor den? Hebben b en w al een bestemming voor de leegkomende noodschool? jg wat gaat er gebeuren met de voorma lige B.L.O.-school aan de Voorstraat? Het verheugt mij dat de werkzaaiu- heden voor de verlichting van onze to renklok begonnen zijn. Het was wel wat eentonig geworden, als hierover weer vragen gesteld hadden moeten worden. In sommige gemeenten op ons eiland zijn de raadsleden in het bezit gesteld van een map met verschillende veror deningen. Verdient het geen aanbeve ling om ook in onze gemeente hiertoe over te gaan, omdat het bij voorkomen de gevallen wij deze kunnen raadple gen? Gaarne zou ik vernemen hoe het Groene Kruis reilt en zeilt. Naar aan leiding van klachten die binnenkomen rijst de vraag of hier niet gereorgani seerd dient te worden. De contributie is aanzienlijk verhoogd, dit zal waar schijnlijk leiden tot ledenverlies, met als resultaat dat men er financieel nief op vooruitgaat. De service laat soms ook te wensen over. Het ware te hopen dat de ledenvergaderingen wat druk ker bezocht werden, zodat klachten en kritiek op de juiste plaats komen. Mijnheer de voorzitter, ik heb weer een en ander onder de loupe genomen. Het officiële vragen stellen in de raads zitting schiet er wel eens bij in. Ge lukkig hebben we een begrotingsver gadering waarin we ons hart kunnen luchten. Ik hoop dat de voorzitter op al mijn vragen een bevredigend antwoord weet te geven. (Vervolg verslag in het 3e blad) Rotterdamsche Tramweg Mij. keert over 1958 uit een voordelig saldo van l,4Vo uit. Het jaar 1958 is voor de mij. zeker gunstig geweest. Het exploita tie-overschot is met meer dan 31,3''/o gestegen. Dit is vooral een gevolg van het feit, dat het mogelijk was de nor male exploitatieuitgaven ongeveer ge lijk te houden. De belangrijkste stijging van de bijzondere opbrengsten is ge heel een gevolg van het in exploitatie komen van meer restauraties. Het ligt in de bedoeling de thans nog in omloop zijnde nominaal 795.000 inkomst-obligaties ad 100 »/o verhoogd met de over de jaren 1944 en 1945 alsmede 1958 en 1959 ver schuldigde rente, in totaal 14''/o, per 2 jan. 1960 af te lossen. Voorts zullen zij aan de op 4 dec. a.s. te houden jaar vergadering voorstellen aan de in om loop zijnde nominaal f 637.942 restant- bewijzen van 1 jan. 1960 af een jaar lijkse rente toe te kennen van 2%*/o. In verband hiermede dienen in de statuten enige wijzigingen te worden aangebracht. De belangrijkste voorge stelde wijzigingen behelzen o.m. een verhoging van het maatschappelijk ka pitaal van 1 miljoen tot 5 miljoen, het openen van de mogelijkheid tot in koop van eigen aandelen door de ven nootschap en wijziging van het vaste statutaire honorarium van commissa rissen in een door de algemene verga dering van aandeelhouders vast te stel len honorarium. Verder zal dezelfde vergadering het aantal commissarissen, dat op maximaal vijf was gesteld, be palen. Een minimum van 3 commissa rissen blijft echter gehandhaafd. Uit de winstverdeling komt het percentage van 20»/o van de overwinst voor het personeel te vervallen, aangezien in overleg met de vakorganisaties een re geling is getroffen, dat het personeel een percentage ontvangt over het ge noten loon of salaris, indien de be drijfsresultaten dit over een bepaald boekjaar toelaten. Hierdoor wordt de dotatie aan het algemeen reservefonds verhoogd van 10 tot 20<i/o totdat een maximum van 50''/o (vroeger 20*'/o) van het maatschappelijk kapitaal is bereikt. Aandeelhouders zullen uit de over winst 65 (voorheen 55) "k ontvangen. NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen J. D. Door nebal te Oene; Bodegraven T. Langerak te Vinkeveen; Wijk bij Heusden A. Breure te Oud-Vossemeer. Bedankt voor Houten T. Langerak te Vinkeveen. Ds. A. J. Jorissen te Oudshoorn (Al phen a. d. Rijn) is door de Synode be roepen als predikant voor buitengewoon werkzaamheden met de opdracht als jeugdpredikant leiding te geven aan het Hervormd Gereformeerde Jeugdwerk. Ds. Jorissen zal thans Utrecht als stand plaats krijgen. Ds. Jorissen is lid van 't H.B. der Jongelingsbond op G.G. en eindredacteur van „De Vaandrager". Hij is 35 jaar oud en was, voordat hij in 1955 naar Oudshoorn kwam, predikant in Wilsum. Zowel „De waarheidsvriend" het off. orgaan van de Geref. Bond, als ook „Het Geref. Weekblad", wijzen weer eens op de ernstige en kritieke si tuatie waarin de Herv. kerk zich mo menteel bevindt. De Redacteur van het G.W. heeft een predikant van Geref. zijde gesproken, die hem mededeelde, dat zijn kerke- raad thans een vrouw op een der dub beltallen voor de vervulling van een der vacatures in de kerkeraad gezet had. Wanneer deze gekozen wordt, zo zei de betreffende predikant, zal ik mijn ambt moeten neerleggen, daar ik geen vrijmoedigheid kan vinden haar te be vestigen. Zo zijn er meerdere gevallen. De redakteur van 't G.W. vraagt zich dan af: „Moeten wij ons er dan bij neer leggen wanneer hier en daar een pre dikant verdwijnt en verschillende men sen zich afkeren van onze kerk? Hier komt de plaats en positie als Her vormd Gereformeerden in het gedrang. Vervolgens poneert de schrijver de gedachte aan een modus-vivendi, wan neer deze mogelijkheid althans gege ven zal worden, al acht hij 't beter, dat de gehele kerk terugkeerde tot de ge hoorzaamheid aan Gods Woord. De kroniekschrijver in „De Waarheids vriend", maakt o.m. de volgende opmer king: „Er kan een tijd komen dat het gereformeerde volk het protesteren moe wordt en daden wil zien. Ook Luther en Calvijn protesteerden met daden." Delft: Ds. v. Rootselaar ontving een gift van 1000 voor het pastoriefonds, dat gesticht is bij de overkomst van ds. Vroegindeweij. Ds. A. C. Enkelaar f. In het zieken huis te Zwolle, waar hij sinds geruime tijd verpleegd werd, overleed ds. A. C. Enkelaar, em. predt. van de Herv. Gem. te Hasselt in de leeftijd van 76 jaar. Hij werd in 1910 cand. tot de H. Dienst en diende de gemeenten van Hedel (1911-1914) Jaarsveld (1914-1918) Langer en Kortelaar (1918-1922) en Has selt (1922-1951). Ds. Doornebal van Oene heeft een reis naar Amerika gemaakt en is o.a. ter kerk geweest bij ds. W. C. Lamain, predt. van de Geref. Gemeente te Grand Rapids. Hij vertelt hierover, dat 't Irem is opgevallen dat de kerlïdiensten zo goed bezocht werden, dat bijna alle kerkgangers per auto arriveerden, dat de kerkgangers er keurig gekleed uitza gen, maar dat niemand van de vrouwen blootshoofds was. Ook viel het me op, aldus de. D., dat niemand voor de dienst zat te praten, zoals ze dat in Oene (vermoedelijk de enigste plaats op de wereld!) zo allerverschrikkelijkst kun nen doen. Grand Rapids is een machti ge stad, voor een groot deel bevolkt met Nederlandse emigranten. Het is ook een zeer godsdienstige stad, overdekt met kerken. De een nog al groter en duurder dan de andere. En al die ker ken hebben weer ziekenhuizen, scholen college's enz. De stad wordt daarom „Jeruzalem" genoemd. Men zou haar ook „Atliene" kunnen noemen, want zij is alleszins gelijk als godsdienstiger. Maar de bewoners zijn er wel bij geva ren. Alles ziet er rijk en welvarend uit. GEREF. KERKEN Beroepen te Bovensmilde J. Nam- mensma te Roodeschool; Brouwersha ven C. de Ruyter te Wemeldinge; Vor- den J. te Winkel te Medemblik; Oegst- geest J. Overduin te Veenendaal; 's- Graveland J. v. Wattum te Midwolda. Aang. naar Terneuzen W. C. v. Hat- tum te Scheemda. Bedankt voor Zwijndrecht N. Koren hof f te Appingedam; 's-Gravenmoer C. M. V. d. Loo te Dordrecht. Dr. H. B. Visser, voorheen predikant te Noordwijk en Spakenburg, die in 1955 overging naar de Roomse Kerk en thans als lei-aar godsdienstonderwijs aan R.K. middelbare scholen te 's-Gra- venhage en Leiden werkzaam is, heeft thans in de R.K. kerk te Emmen de predikatie verzorgd. Hij is thans 53 jaar oud. Zijn gezin is niet met hem mee gegaan, maar behoort nog tot de Geref. kerken. pg chef-stoffee geeft raad bij: yi^ls U de fauteuil; bankstel onder ^ilt nemen, maa gerst de buiten ten en de achter en verwijdert het gr wordt U da duidelijk, hoe al heimzinnige ber sen zijn vastgem Langharige jneubelbekledings streept) zuiver breed, in grijs blauw en beig 27,50 nu/ 9,85 Kunt U niet n zaak komen, zen g graag een sta de gewenste kleu vermelding van Grootste voor meubelstoffen Den Haag FABRIEKSKAI WILLEM DE ZWIJGE TELEFOON: 54203_ DEN HA.^ Waar U altijcj bijzonders gereviseerd. VoU. franco levering I Betaling v.a. 2l Nieuwe babypiar radig. W. WEGMAl Bergweg 76 b, Noord - Tel. 46 Wasmachinefabril enige lichtbescha WASMACI gloednieuw m.l 125,— en 14^ TRIFUGES v.a. Vraagt demonstrl bus 24, Zwijndrel Aangeboden om 1 klaar voor expo| ken: Materiaal aanwe P. SOLLEI Pr. Beatrixsl Maasdijk -- Tel| FEEST, FOP en ABTI Vierambachtslj Xel. S9346 In een stampvolle kerk te 's-Graven- hage had een Hervormingsgedenkdiensl plaats, waarin een tweetal ex R.E;. priesters spraken, n.l. ds. Haase en Evangelist Kuin, welke daar getuigenis aflegden van hun overgang tot het Pro testantisme en een ernstig, waarschu wend geluid lieten horen tegen de voortschrijdende katholisatie in de Pro testantse kerken, als het aanbrengen van kruisen, kaarsen, altaren en kniel banken. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Huizen B. Bijleveld te Noordeloos en D. Slagboom te 's-Gra- venzande. Beroepen te Westzaan F. op den Vel den te Hilversum; Schiedam D. Slag boom te 's-Gravenzande. Amsterdam-W. Woensdag 11 nov. werd kand. M. Rebel bevestigd door ds 1 de Bruyne van Rotterdam met 2 Tim. 2 8a. Ds. Rebel deed intrede met Col. 4 2-4. Zaamslag: Ds. P. Zwier nam afscheid wegens vertrek naar Vianen, spreken de over Ps. 45 4-6. Ds. J. Jongeleen is dezer dagen 40 jaar redacteur geweest van het zen dingsblad „Uw Koninkrijk kome". De 80-jarige redacteur schrijft nog steeds meditaties en recensies. Offerzondag. Zondag 31 januari a.s. is bestemd als offerzondag voor de kerkbouw. Men rekent, dat er op deze dag ten minste 100.000,gecollecteerd zal worden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Veen en Benthuizen C. van Dam te Rotterdam. In ons Ouders: het bed lijks aa nis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6