EiiAnDEn-niEui/s Middelharnis behandelde gemeeniebegroiing 1960 e sluikeR eóavoHi J. ZANDSTRA Goereese scholieren en het Jeugd Rode Kruis )n Goede nachtrust Bietencampagne 1959 vindt vroeg einde Bij algemene beschouwingen werden tal van aspecten aangesneden Wethouders kregen taak bij beantwoording van vragen )S ;n 2e Wad Vrijdag 27 november 1959 No. 2848 door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Laatste schepen op 28novembernaarde fabriek ^«fc/ Kruschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor U wonderen doen. Duizenden werden verlost van bun rheumatische pijnen. 29 Vervolgverhaal 5N en. Id- ze 328 228 De sty ging van de leeftijden Veranderde omstandigheden Een goede toevlucht Het is een verschijnsel van onze tij- >n dat de bevolking een hogere leeftijd ïëreikt dan vroeger het geval was. Ne- jen wij eens de volgende leeftijdsgroe pen: 20-59 jaar; 60-64 jaar en 65 jaar g ouder, dan staat het er zo bij over 20-59 j. 1954 50.3 1958 49.2»/o 60-64 j. 1954 3.9 1958 4.1»/o jj j en ouder 1954 8.3 1958 8.8»/o Zo is de tijd niet meer ver dat een- jende deel van de bevolking ouder dan (5 jaar zal zijn. In 1899 was dit nog jaar aan e'/o der mensen in ons land leschoren. Ofschoon deze levensverlen- ling geenszins in 's mensen hand ligt, liag toch wel enig verband vermoed (orden met de verbeterde economische iKstanden. De mensen voeden zich be- dan vóór 50 of 60 jaar het geval las, men is daartoe door verbeterd in tomen ook in staat gesteld. Evenzo foont men geriefelijker; dit knaagde in tijden ook veel aan de levens- [teugde en fnuikte veler gezondheid, jaarover de oudere mensen ons nog (el iets weten te vertellen. Zelfs de steeds bestaande woningnood heeft ip dit oude? worden geen slechte in- [loed. De algemene gezondheidstoe stand wordt nog wel van vele kanten tedreigd, maar er is al weer meer kun- e hulp dan vroeger, het inzicht in ziekten is verdiept en verruimd. Niet iet minst op het gebied van de zuige- genzorg en de zorg voor de moeders is er bepaald grote verbetering geko- en dat alles mogen wij dankbaar cdnstateren. Wij mopperen allen wel eens over dit tn dat, waaraan onze samenleving k gaat, maar er is ook veel goeds ons in 's Heeren Voorzienigheid tekomt en waarin Nederland zeker niet Hj de landen rondom ons achter staat. Alleen maar, laten wij ons maar op liets beroemen als zijnde resultaat van ms studeren en streven; dus liever niet schrijven dat wij deze of gene ziekte DU „onder de knie" hebben. Want ten serste blijkt zulk een ziekte wel eens inverwacht weer „onder de knie" van- te komen en ten tweede komen er Is weer nieuwe ziekten op, die om ie aandacht roepen. Voorts vallen er in het verkeer 1500 nensen per jaar; zulk een cijfer wegens Bgelukken op de weg was vroeger niet liekend. Desondanks is er voor velen bensverlenging. Er wordt ontegenzeggelijk meer aan- kht aan de mensen geschonken dan wig geslacht ten deel viel. De wetenschap schrijdt ook nog steeds roort en haar nut valt allen ten deel. wordt drukker naar de dokter gelo pen; daar is toch veel goeds in. Weleer kleef veel lijden verborgen en kon dus Diet behandeld worden. De een werkte intensief dat hij heus geen tijd had om bij de dokter op visite te gaan. De r kon het minder goed betalen, fooral wanneer men niet bij een fonds BS aangesloten en weer anderen kon- len zich met allerlei.kwaaltjes niet op- louden: er moest gewerkt worden! Zo er wel eens minder zorgvuldig over ïijen gezondheid gewaakt. Intussen blijft elke tijd haar eigen lorgen kennen, ook op het terrein van Ie volksgezondheid. Nieuwe ongesteld- leden komen op en in onze gejaagde tijden zijn het ook de zenuwen, die te lijden hebben, meer dan vroeger. Bij alle maatschappelijke verbeteringen en sociale voorzorgen zijn velen onrustig. De woningnood drukt altoos nog zeer velen, speciaal in de steden. Wie werkt moet intensief werken; er wordt veel van de mensen gevergd. Kortom, de oorzaken van onze spanningen zijn zeer gecompliceerd. Maar, evenwel, desniettegenstaande gelukkig wie met ziekte en kwale van lichaam en ziel de toevlucht leerde ne men tot de grote Medicijnmeester, Wiens Naam in deze landen nog altijd publiekelijk wordt uitgeroepen en aan geroepen! Bij U schuil ik! Het beste adres. Met een spreekuur, doorlopend, dag en nacht. Dat behoedt ons onze verwachting te stellen op de diverse in entingen, tegen wat ons wellicht zou kunnen overvallen. De Catechismus zegt ons wel iets in zondag 10 over de Voorzienigheid en het geloof daarin dat heel wat beter is. Waarnemer. Op zaterdag 28 november a.s. zullen de laatste bieten voor de suikerfabrie- lïen te Puttershoek en Dinteloord in de schepen geladen moeten zijn. Dit be richt is op alle laadplaatsen op Flakkee ontvangen. Genoemde fabrieken den ken dan tot ongeveer 5 december te zul len draaien om met de verwerking ge reed te zijn. De campagne zal dus 3 a 4 weken vroeger worden beëindigd dan vorig jaar. De campagne 1959 is een moeilijke campagne geweest, aldus bericht de „V.C.S.-Bode" van november. De oor zaak is in hoofdzaak terug te voeren tot de totaal afwijkende kwaliteit van de suikerbieten en van de daaruit ver kregen sappen. Het suikergehalte is we liswaar hoog, maar daarnaast bevatten de bieten veel zouten en andere scha delijke stoffen, die de suikerwinning belemmeren en de melassevorming be vorderen. Het gevolg daarvan is, dat het sui kerrendement verhoudingsgewijze on gunstig wordt beïnvloed en dat de ge middelde dagverwerking waarop men had gehoopt, niet wordt gehaald. Slecht water Er zijn evenwel nog andere omstan digheden, die een ongunstige invloed uitoefenen op de verwerking. Het be drij f swater dat uit de Mark, de Roo- sendaalse Vliet en de Dode Vaart" wordt betrokken (en wel in het bijzon der uit deze twee laatsten) is als gevolg van de uitzonderlijke droogte van slechte kwaliteit geweest, hetgeen uiter aard grote moeilijkheden heeft opgele verd. Ook bleken de bieten in het begin slecht houdbaar te zijn. Bovenstaande gegevens hebben betrekking op de fa- brielien te Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen, die tezamen de V.C.S. vormen. De totale hoeveelheid die door de V.C.S. fabrieken verwerkt zal moe ten worden, wordt geraamd op 950.000 ton. Puttershoek denkt 475.000 ton te verwerken. Om uw Sinterklaaspakjes te vullen hebben wij een enorme sortering camera's vanaf f 18. diverse toebehoren. Moderne fotoalbums vanaf 2.95 Fotolijsten metaal en kunstieder. Kinderprojectoren enz. Atelier en (oiohandel Sommelsdijlc De raad van Middelharnis kwam dinsdagmiddag bijeen ter afhandeling van de begroting 1960, die zoals we reeds gemeld hebben op de gewone dienst een tekort aanwijst van ruim 62.000,Bij dit grote tekort werd bij de bespreking niet zozeer stilgestaan, omdat de becijfering van de begroting op de oude financiële regeling is gebaseerd en men nog niet weet wat de nieuwe regeling die januari 1960 van kracht wordt zal brengen, al zijn de vooruitzichten daar omtrent somber. Er werden door zes leden tamelijk breedvoerige algemene beschouwingen gehouden, waarbij veel zaken de dorpsgemeenschap en al wat daarmee samenhangt naar voren werden gebracht. De behandeling van de begroting geschiedde in een zeer prettige sfeer en wat de beantwoording van de vragen betrof was deze keer niet-alleen het woord aan de voorz., maar werden de beide wethouders daarmee ook voor een deel belast. Deze taak verdeling bleek bij de raadsleden wel in de smaak te vallen. De voorzitter burgemeester Hordijk opende met gebed en deelde mede dat de heren Beversluis en Tieleman we gens ziekte afwezig waren. Spr. wenste hen spoedig herstel toe. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingezon den stukken was een schrijven van Ged. Staten dat het bedrag voor de V.G.L.O. per leerling van 60,— op 79,75 is gebracht. Op een vraag van de heer Koppelaar hierover zei de voor zitter, dat het bedrag per leerling te laag was en daarover bij het ministerie is gerequestreerd. Ze ontvangen nu met 119 leerlingen ongeveer 2500,meer. Op de begroting B.B. 1960 bleek een tekort te zijn van plm. 3500,waar over de heer de Jong een vraag stelde en de voorz. toelichtte dat de kring een te weinig inwonertal had, waarom hierover een extra Rijksbijdrage is ge vraagd. Mej. Reinten vroeg ontslag als handwerkonderwijzeres, wat eervol werd verleend.Goedgekeurd werd de begroting Beschuttende Werkplaats. Aan de heer A. Boogerman, Vissers- dijk 39 werd 83 m^ grond verkocht achter zijn pakhuis a f 7,50 per m^ om een houtloods te bouwen. Van het be stuur v.g.l.o. was een verzoek om me dewerking voor aanschaf van leermid delen in verband met uitbreiding van het aantal leerlingen. Dit betrof de aanschaf van 5 trapnaaimachines en 1 elektrische naaimachine, waartoe werd besloten. Vastgesteld werden de kosten voor het ulo over 1958; idem g.l.o. 1958 en goedgevonden het (reeds gepubliceerde) voorstel tot uitbreiding van de open bare ulo met 2 lokalen. Machtiging werd verleend tot het sluiten van kas geldleningen in I960; Goedkeuring begroting 1960 van de Burgerlijke Instelling Sociale Belangen. De heer Krijgsman had de indruk dat de gestelde normen niet aan de behoef ten voldoen. Spr. vroeg of het bestuur die normen niet te laag vond. Weth. van Eek deelde mee dat de re genten ook op het standpunt stonden dat de landelijke normen aan de lage kant waren. Ze zijn iets verhoogd, wat in de begroting is verwerkt. Als plaatsvervangend hoofd openbare school voor ulo werd bij stemming aan gewezen de heer P. van Zijp. Aankoop percelen. Aan de Oostel. Achterweg staan een aantal perceeltjes die in verval raken deelde de voorzitter mee. Het college stelde voor deze 3 perceeltjes van de heer Numan ter amovering aan te kopen voor de prijs van 900,— totaal. De heer Koppelaar had ze zelf willen kopen voor papier-opslag; hij vond het zeer goedkoop. „Misschien dat de gemeente dan met U zaken kan doen" zei de voorzitter. Het voorstel werd aangenomen. Behandeling begrotiniT 1960 Dan volgde behandeling van de ge meentebegroting 1960 waarover we in een van onze vorige nummers reeds een beschouwing hebben gegeven. De voorzitter gaf gelegenheid tot het houden van Algemene beschouwingen Dhr. P. de Jong sprekende namens de A.R.-fraktie merkte op, dat de begro ting met een tekort van 63.000,wei nig houvast biedt. Dit ongetwijfelde ho ge bedrag heeft namelijk geen- positie ve basis, daar de becijfering daarvan op onjuiste gegevens moest geschieden. Deze dermate onbevredigende gang van zaken verhinderde zijn fraktie om met voldoende ernst deel te nemen aan de gebruikelijke „Algemene beschou wingen", aangezien o.i. met geen moge lijkheid kan worden voorspeld hoe en wanneer zelfs de geen uitstel dogende onderhouds- en kapitaalswerken kun nen en zullen worden gerealiseerd. Het steeds meer door het rijk doen terugdringen van de gemeentelijke fi nanciële zeggenschap en geldelijke mo gelijkheden werkt uitermate destructief op het gemeentelijk bestuursbeleid en maakt in zekere zin het raadslidmaat schap tot een paskwil. Ondanks deze sombere vooruitzichten kan en wilde spreker zich echter niet onttrekken aan het gevoel van dank baarheid over hetgeen het college, ge steund door het administratief- en tech nisch personeel, in dit reeds goeddeels voorbij gegane jaar heeft mogen berei ken. Aan de mede door zijn fraktie bij Waarom zoudt U dan nog langer lijden. Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuive- rende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen Uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pijnen verwekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - ondervindt U die weldadige verlossing al gauw. de begroting 1959 geuite wensen kon in vele opzichten worden voldaan. In het bijzonder verheugde het spr. dat ook het onderwijs dit jaar weer de volle belangstelling had. De bouw van de „Eleos" school, de kleuterscholen en de verbouwing van de chr. ulo school, om maar iets te noemen, zijn of komen binnenkort gereed. Ook het onderhoud aan dienstgebouwen, straten en wegen kon vrij normaal voortgang vinden. Ten aanzien daarvan en wel met na me t.b.v. het onderhoud aan gemeen telijke gebouwen, kleine verbouwingen e.d. zou zijn fraktie gaarne zien dat het college nauwkeurig toeziet, zulks vooral i.v.m. de momenteel vrij geringe be drijvigheid in de bouwwereld, dat even tuele opdrachten zojuist mogelijk over de verschillende ambachtslieden in on ze gemeente worden verdeeld. Wanneer de definitieve regeling tot stand is gekomen, koesterde spr. de re delijke verwachting dat in het belang van deze gemeente mede als streek- centrum tenminste de absoluut ur gente zaken haar beslag zullen kunnen krijgen. In het vertrouwen dat het college al les zal doen wat kan dienen tot bevor dering van de geestelijke waarden en de stoffelijke belangen voor onze dorps gemeenschap besloot spreker met de wens dat de Almachtige God Zijn on misbare zegen zal schenken op al de arbeid. Wisseling college verliep geruis loos. De heer Koese (V.V.D.) wees er op dat het voor b en w nooit zo gemakkelijk is om een begroting op te stellen, maar voor 1960 is dit wel zeer moeilijk ge weest. Andere jaren was de uitkering ook nooit precies bekend, maar nu, met de nieuwe regeling in het vooruitzicht, hangt het wel helemaal in de lucht. Maar er moet nu eenmaal een begro ting komen en die is er dan ook geko men. Er is alweer een tekort, maar dit zegt in deze begroting wel zeer weinig en hij wilde dan ook maar afwachten wat de Kamer beslist en wat dan de begrotingswijzigingen te zien geven. Hoewel deze begroting dan uiteinde lijk weinig houvast geeft had spreker toch wel enkele opmerkingen. Een gro te uitgaafpost b.v. komt op de reke ning van het onderwijs. Hij kon zich niet onttrekken aan de gedachte, dat bij zekere scholen de uitgaven min of meer aan de hoge kant zijn. Waarom dat dit gedaan is, daarvoor had hij een vermoe den, maar wilde die niet uitspreken. Tot zijn spijt had spr. gezien in de toe lichting, dat wij er nog niet zijn met de scholenbouw en dat de opmerking, die verleden jaar in zijn beschouwing gemaakt over bouw in andere gemeen ten, op niets zal uitlopen. Een andere belangrijke uitgave is de volkshuisvesting. Dat dit veel Jiost is te begrijpen; woningen zijn nu eenmaal noodzaak. Spr. meende dat de Woning wetwoningen, die, voor de minderka pitaalkrachtigen gebouwd moeten wor den, niet allemaal op hun plaats terecht zijn gekomen. Er diende gezocht te wor den naar een vorm om tot particuliere bouw te komen. En tevens te streven om de woningwetwoningen zo laag mo gelijk in huur te houden. Deze huren liggen nu reeds voor verschillende per sonen te hoog. Verder bezag spr. de hoge uitgaven in de lonen. Hij had hier in het verle den wel eens een gewaagde uitdrukking gedaan wat veel deining veroorzaakt heeft en zou zich daar nu van onthou den. Spr. had gezien, de huidige samen stelling van het college, wel verwacht, dat er wat zou veranderen, o.a. ook in de zeggenschap van de raad in de Technische Dienst. Deze dienst, die bij iedere beschouwing weer op de voor grond treedt omdat ze zo duur is, had toch ook de volle belangstelling van de fractievoorzitter van de P.v.d.A., waar bij dan nogal eens naar voren kwam, dat de raad er te weinig in te zeggen had. Helaas is er hier nog niets veran derd. De omwisseling in het college is wel zeer geruisloos verlopen, wat voor verschillende raadsleden wel een hele geruststelling zal zijn. Verder wees spr. op de hoge post Plantsoenendienst van rond 20.000, en merkte daarbij op, dat de beplanting niet altijd met evenveel kennis wordt uitgevoerd. Ook attendeerde spr. op de beplanting van het sportveld. Hoge be planting voor de inkijk is niet aanwe zig, wel veel lage beplanting. Deze lage beplanting is zodanig, dat een bal, die daarin verdwijnt, bijna niet meer terug gevonden kan worden. Verder wilde spreker nader worden geïnformeerd over hetgeen er staat te gebeuren met de binnenkort vrijko mende noodschool, nu deze niet meer nodig is voor de gemeentelijke dienst. Ook vroeg hij wat er gedaan is of ge daan wordt aan de enorme Dijkring- lasten en tenslotte of er iets bekend is ten aanzien van de plannen tot dem ping van de Kaai of het herstellen van de zwakke kademuren. Hij meende dat hieraan toch iets gedaan zal moeten worden. Spreker besloot met zijn dank voor het vele werk, dat verricht is moe ten worden voor de totstandkoming van de begroting. Tal van vragen De heer K. J. Kleingeld (P.v.d.A.) be gon met een dankwoord voor de sa menstellers van de begroting die er niets aan kunnen doen dat deze een vrijwel in de lucht hangende zaak is geworden, nu de financiële verhouding Rijk-gemeente geen betrouwbare fak- tor kan zijn, omdat niemand weet wat de veranderingen zullen geven in deze sector. Wij moeten er het beste maar van hopen en afwachten of wij er ar mer of rijker van zullen worden. Het tekort van 62.600,is daarom twijfelachtig en wij hopen dat b en w in het komende jaar een vreugdevoller geluid zal kunnen laten horen als in de afgelopen jaren het geval is geweest. De werkzaamheden van het college worden langzamerhand zo groot, dat hij adviseerde tot een taakverdeling over te gaan. In diverse gemeenten heeft men dit reeds lang en werkt het bij zonder vruchtbaar. Sprekende over de Deltaontwikkeling rees bij hem de vraag hoe het staat met het struktuurplan voor geheel Flakkee. Is dit nu rond en doet iedere gemeente daaraan mee? Als wij goed geïnfor meerd zijn, aldus spr. liggen de grens wijzigingen voor ons eiland bij de mi nister. En hoe komt de positie van dat struktuurplan dan te liggen? De sane ring gaat regelmatig voort en wij ko pen daarvoor diverse krotwoningen aan die weldra voor afbraak bestemd zijn. Daardoor wordt veel verbeterd en het aanzien van de gemeente gaat vooruit. Maar deze vooruitgang werpt even zo vele vragen op: o.a. waar blijven de plannen voor een verenigingsgebouw? Zouden b en w nu eindelijk wiUen be ginnen met een commissie hiervoor sa men te stellen, die dit probleem eens grondig gaat bestuderen? Evenzo ligt er de vraag wat gebeurt er met de Wilhelmina-brug en de haven van Som- melsdijk? Er gaan zoveel geruchten hieromtrent, dat het nodig is de raads leden in te lichten waar de menings verschillen met Sommelsdijk liggen en hoe deze op te lossen. Wij hebben mooie sportterreinen ge kregen aldus spreker, maar op een daar van hebben nog nimmer goalpalen ge staan en worden de kinderen regelma tig weggejaagd. Wil b en w ons inlich ten omtrent een plaats waar de kinde ren dan wel kunnen en mogen spelen? (Vervolg pag. 2, bovenaan) De leerlingen van de openbare lagere school te Goedereede onder leiding van het onderwijzend personeel beijveren zich zeer voor het Jeugd Rode Kruis werk. Het is bekend dat er elk jaar een beurs wordt gehouden van de midden stand en men kwam op het idee om op die beurs een standje te maken en daar wat te verkopen en de opbrengst te be stemmen voor het Henri Dunant Huis te Zeist. Reeds maanden van te voren gingen de kinderen aan het werk. De meisjes begonnen te breien en te haken, de jongens maakten kartonnen dozen van allerlei model. Bovendien werden er papieren bakjes gemaakt en gevuld met schuimpjes. Drie dagen heeft deze beurs geduurd en de kinderen traden zelf op als ver koopsters en verkopers. De handels geest zat er zelfs zo in, dat men, aan gezien toevallig de waterkraan achter het kraampje zat, het water aan de dorstigen verkocht voor 5 et per kom! Dat is nog eens handel! Na afloop smaakten ze het genoegen om een bedrag van 68,58 bijeen te vergaren voor het Henri Dunant huis te Zeist. Op bijgaande foto ziet men de leerlingen bezig in hun stand. door W. Schippers De deur gaat open en in het scheme- 'id avondlicht staren beide mannen fear aan. Reeds bij de eerste blik, die liriaan op Bouke werpt, ziet hij, dat '6 harde strijd om het bestaan op Nit 's hoeve er niet minder op gewor- len is. Sterk en breedgeschouderd, maar met "Ik een zorgelijke trek op het gezicht, hij tien jaar ouder lijkt dan hij in '«rkelijkheid is, staat Bouke voor hem. «Adriaan, ben je daar dan toch ein- 'flijk?" zegt de jonge boer en er komt •1 warme blik in zijn droefgeestige, Een en zijn forse handdruk vertelt de hipper, dat hij in elk geval Bouke harte welkom is. Als Adriaan met *uke de hem zo welbekende huiska- 'tt binnentreedt, is het er reeds ta- Wijk schemerachtig; vlak bij het raam ''at Jauk Nitzema, en het late avond- 4t beschijnt held&r zijn door harde 'beid gebogen gestalte. Nu komt de dochter des huizes uit yHf achterhuis binnen, en als ze de slanke figuur van de jonge schipper bij de deur ziet staan, zet ze ogeriblikke- lijk de houten bak, waarin ze het brood en de boter heeft voor hun eenvoudig maal, op tafel en komt hem op haar be daarde, maar hartelijke manier de hand drukken. „Zo Adriaan, heb je dan eindelijk de weg naar huis nog weten te vinden? In welke vreemde wereld ben je geweest? En wat zie je er goed uit." „Ik ben het vaderland niet uit ge weest, zus Barbel, maar ik zal je straks alles vertellen, dag vader Jauk." Nitzema reikt Adriaan de hand, maar aan de scherpe blik van de jonge schipper ontgaat het niet, dat een vaal- bleek het verweerde gezicht van de boer bedekt. Adriaan vermoedt, wat er omgaat in de ziel van Jauk Nitzema en een gevoel van medelijden met de arme huisvader komt bij hem op. Gastvrij is de Friese boer altijd, al heeft hij het nog zo arm, en Jauk zegt: „Schuif maar bij, Adriaan, het gaat hier slecht genoeg, maar eigen gebak ken brood en goede boter hebben we nog, wel." En daar zat de jonge schipper weer op zijn oude plaatsje. „Vertel mij nu eerst eens, hoe de zaken hier staan, va der Jauk", begon Adriaan, toen de een voudige maaltijd was gebruikt, „daar bij mag een pijp niet ontbreken", voeg de hij er bij. Meteen greep hij naar zijn reiszak, die hij achter zijn stoel op de vloer had gezet en knoopte het koord los. „Als ik vroeger van de reis kwam, bracht ik altijd wat mee en dat heb ik ook nu gedaan. Kijk eens hier, vader Jauk, dat zal je wel lijken, en jou ook, Bouke, of ik zou me heel erg moeten vergissen." Voor ieder een groot pak tabak en voor elk een mooie Duitse pijp, het eni ge voorwerp van weelde, dat in Jauks oog begeerlijk was. „En dit is voor jou, zus Barbel", en uit de grote reiszak kwam een omvang rijk in papier gewikkeld pak te voor schijn. Barbera Nitzema had een kalme natuur, maar toen ze haar pak had opengemaakt en zag, wat het bevatte, steeg haar het bloed naar de wangen en bijna verschrikt keek ze de jonge schipper aan. „Is dat voor mij, Adriaan? Maar jon gen, dat is toch immers veel te kost baar hoe Lachend antwoordde hij„Praat maar door, Barbel, je wilt zeggen, hoe kom je daaraan, en je denkt misschien wel, dat ik zeerover ben geweest, maar ik heb dat goed eerlijk gekocht en be» taald te Rotterdam." Het pak bevatte een groot stuk don kerbruin laken, waarvan de Fries boe rinnen destijds hun zondagse kleren lieten maken, tenminste zij, die zulke dure stoffen konden bekostigen. De garderobe van Barbera Nitzema was, evenals die van Jauk en Bouke, meer dan pover, zodat het bezit van dit kostbare laken haar zo van streek maakte, dat ze geen woorden kon vin den, om de glimlachende Adriaan te bedanken. Ook Jauks gezicht klaarde merkbaar op; een jonkman, die over de middelen beschikte, om zulke geschenken te ge ven, zou niet naar hier gekomen zijn om hem in moeilijkheden te brengen. Tabak en pijp lieten niet na, op de ar me boer een opwekkende invloed uit te oefenen. „Daar ben ik blij mee, Adriaan", zei Jauk thans op zijn bedachtzame manier toen hij zijn pijp aan alle kanten be keken had en hij voegde er aan toe: „We hebben de laatste tijd niet veel pijpjes kunnen roken, nietwaar Bouke? Het kan er niet meer af", en toen de boer voorzichtig zijn papieren zak open maakte, en dan met kennelijk genot de geur van de tabak opsnoof, merkte Adriaan op, hoe zorg en kommer hun stempel hadden gedrukt op het ver weerd gelaat van Jauk Nitzema. Nadat hij zijn pijp gestopt en er de brand ingejaagd had, vertelde hij zo kort mogelijk van zijn wanhopige strijd om het bestaan. Het was de ge wone geschiedenis van een boer wie het kleinste bedrijfskapitaal ontbreekt. Er was geen geld om zijn bouwland be hoorlijk te bemesten; zijn veestapel te klein, om uit eigen stal gedurende de winter mest te vormen, waarvan het gevolg was, dat de grond uitgeput raak te en de oogst steeds schraler werd. De twee paarden werden te oud, om het nodige werk aan te kunnen en toen verleden najaar de beste koe door het miltvuur werd aangetast en stierf, was het Jauk onmogelijk geweest een an dere te kopen. Daarbij kwam nog, dat door de vele regens de aardappeloogst grotendeels mislukte, en toen dan ook enige maan den geleden de pacht moest worden be taald, had de boer moeten verkopen, wat hij eigenlijk helemaal niet missen kon, tot zelfs zijn trouwe hof hond en een gedeelte van het pluimvee toe. Even zweeg de boer, en toen voegde hij er droevig aan toe: „Jouw geld ligt nog in moeders kast, Arj aan en ik zou graag willen, dat je het meenam; je hebt je jaren en er is voor mij geen enkele reden, om het langer hier te houden. Je weet genoeg van onze omstandigheden om te kunnen begrijpen, dat, als God geen uitkomst geeft, wij hier de kop niet lang meer boven water zullen hou den." Jauk Nitzema zweeg en trok een brandende spaander uit het houtvuur, waarboven Barbera het koffiewater had gekookt en stak toen met langzame ha len zijn pijp aan. „En nu jij vertellen, waar je al die tijd geweest bent, Adriaan," zei Barbe ra, die popelde van nieuwsgierigheid. De jonge schipper schudde het hoofd en met enige ontroering in zijn stem zei hij: „Even wachten. Barbel, en gij vader Jauk, luister eens naar mij. Nu kan ik met Gods hulp nog iets goedma ken van wat ik in mijn jongensjaren zo vaak heb verkorven. „Als er nu eens iemand was, die met geld helpen wUde, wat zoudt ge dan nodig hebben, om hier de. boel goed op gang te helpen, maar dan ook zo, dat ge menselijkerwijs gesproken, voor goed uit de brand zou zijn?" Met een veel snellere beweging dan men van hem gewoon was, richtte Jauk Nitzema zich op. Zou die verme tele varensgast soms in de vreemde maar neen, de jongen dacht hem mis schien met een paar honderd gulden te kunnen redden, omdat hij geen begrip had van de omvang van een boerenbe drijf als het zijne. „Ik twijfel niet aan je goede wil, Adriaan," antwoordde hij, „maar een paar honderd gulden kunnen mij thans niet veel meer helpen, daarvoor ben ik teveel achteruitgeraakt." Ongeduldig viel Adriaan hem in de rede: „Beantwoord nu openhartig mijn vraag, vader Jauk, en denk er om, dat ge niets van weet van mijn tegenwoor dige levensomstandigheden." (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 5