Kenvelaar Middelharnis jubileert .y Fa. KAPTEIN 1 Ihanksgivings Day BRUIDSWERK Horlo^erie, zaak in goud, zilver en optiek kwam in kwart-eeuw tot grote bloei Brandweer- en ondercommandanten „Goeree-Overflakkee" bijeen Bestrijden en voorkomen van brand besproken V Explosie in Leerdam Reparatie Wilhelmina- brug Sommelsdijk geraamd op f 15000 jje jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Fa. C. Korteweg Zn. Verhoging lonen in landbouw zit vast op 2 procent MEDITATIE „Ik heb gezondigd" TELEFOON 01870-2004 .V BiNNiriVSKSNGBSD SCHUIMRUBBERBED Voor uw KREDIETEN: Vrijdag 27 november 1959 No. 2848 UW5 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Een van de traditionele feestdagen jie ieder jaar in de Verenigde Staten ii'ordt gevierd is „Thanksgivings day" jie op 26 november wordt gehouden. Op ijjze nationale dankdag, geeft de Pre- qient een proclamatie uit, wat deze [eer Dwight D. Eisenhower ook weer (fdaan heeft, waarvan we hier de [jlist laten volgen. fie tijd van het binnenhalen van de togst voert cnze gedachten weer terug r onze nationale feestdag, de Dank- voor het gewas, terwijl de overvloed de natuur ons schenkt ons opnieuw jerinnert aan onze afhankelijkheid van milde hand der Voorzienigheid. In het jaar waarin wij de geboorte tan Abraham Lincoln, 150 jaar geleden, lierdenken is het passend, dat wij zijn oorden gebruiken uit de historische proclamatie van 1863, waarbij deze jaarlijkse feestdag werd ingesteld, om opnieuw onze dankbaarheid tot uiting Ie brengen voor Amerika's „vruchtbare aklcers", voor onze „nationale kracht" voor al onze „reddingen uit nood en onze zegeningen." Het huidige jaar heeft vooruitgang jebracht en de belofte versterkt voor het handhaven van de levenswijze, wel- wij, het volk en de regering der Verenigde Staten van Amerika voor staan. Wij verheugen ons in het pro- dulitievermbgen van landbouw en in dustrie, maar nog meer in het voor- uitziciit van komende verbetering in de onderlinge betrekkingen tussen mensen en volkeren. Wij hopen innig dat ver draagzaamheid, begrip en verzoenings- jezindheid steeds meer invloed zullen doen gelden, bij ons en tussen de vol- feren. Laten wij, die ons verheugen in een jed leven, niet het geboorterecht ver geten, dat ons in staat stelt de vruch ten van leven en arbeid in dit schone land te oogsten. Laten wij pal staan voor de beginselen van onze republiek, verkondigd met woord en daad door de staatslieden, leermeesters en profeten, aan wie wij ons ontstaan als volk te danlien hebben. Laten wij dankbaar zijn wij bij de uitoefening van macht en het gebruik onzer vrijheid gespaard zijn gebleven voor de gevolgen van menselijke zwakheid en dwaling. Laten wij, ten teken onze dankbaarheid voor God's genadig geschenk der overvloed opbrengst met milde hand delen met minder bedeelden in binnen- en bui tenland. Laten wij in deze tijd van dankzegging milddadig zijn en laten wij het gehele jaar. door, die daden van burgerplicht en menselijkheid volvoe ren, die uit een dankbaar hart opwel- ,en. Daartoe verklaar ik, Dwight D. Ei senhower, President van de Verenigde Staten van Amerika, overeenkomstig de gezamenlijke resolutie van het Congres, aangenomen op 26 december 1941, 55 Stat. 862 (5 U.S.C. 87b), waarbij de vierde donderdag van november van elk jaar wordt aangewezen als Thanksgi ving Day, dat donderdag 26 november 1959 wordt vastgesteld als nationale dankdag. Laten wij op die dag bijeen- Icomen in de gebouwen, die aan de ere dienst zijn gewijd, in familieverband in onze woningen om uiting te geven aan onze dankbaarheid voor de onschatbare zegeningen van God; en laten wij innig bidden dat Hij ons zal blijven leiden en steunen in de verheven onvoltooide taak: vrede tot stand te brengen tussen mensen en volken. Ten getuige waarvan ik hieronder mijn handtekening heb geplaatst en het !l van de Verenigde Staten van Amerika heb doen hechten. Gedaan in de stad Washington op de vijfde dag van november in het jaar on zes Heeren negentienhonderdnegenen vijftig en in het jaar van de onalhan- lielijkheid van de Verenigde Staten van Amerika hondervierentachtig." Er wordt in deze proclamatie een principieel geluid gehoord, waarom we meenden goed te doen deze in zijn ge- tel op te nemen om onze lezers er kennis van te laten nemen. Voor beter naar de Mlddelharnis, Tel. 2328 Op 3 december zullen werkgevers- en Werknemersvertegenwoordigers uitde 'andbouw in de hoofdafdeling sociale ^aken van het landbouwschap nader onderhandelen over de lonen van de landarbeiders. De stand van zaken op dit moment 'S, 20 vernemen wij van de zijde van de *ie landarbeidersorganisaties, dat door Mze organisaties een- loonsverhoging 'an 4 procent is voorgesteld, benevens 'Wwerking in de cao van de huurcom- P^nsatie van 1.7 procent, wat dus zou "eerkomen op een verhoging van de Cao-lonen van 5.7 procent totaal. De iverkgevers zouden niet verder willen Saan dan 2 procen± loonsverhoging plus 'öwerking van de huurcompensatie, rataal dus 3.7 procent. Op het ogenblik TOadt men zich over en weer op de mans gedane voorstellen. Josua 20 Opnieuw klinkt ons dit woord uit de Bijbel tegen. En hier is 't wel uitermate moeilijk een oordeel er over te vellen, of het uit het ware beginsel opkomt. We zouden dit dan oolï de belijdenis van een twijfelachtige kunnen noemen. „Ik heb gezondigd." Dit woord wordt hier uitgesproken door Achan! tr weet, dat Achan, tegen het bevel des Heeren in, hem door Josua mede gedeeld, heeft gestolen van de buit van Jericho. Dit is ontdekt en Achan wordt door het lot, als de dader aangewezen. Daarna is Achan gestenigd geworden in het dal van Achor. Voordien heeft hij echter nog' een openlijke en volledige bekentenis van schuld afgelegd, daarbij betuigend dat hij gezondigd had. Op het eerste gezicht lijkt het, dat het eeuwig lot voor Achan, de buiten ste duisternis geweest is. Josua zegt immers tot hem: „Gij hebt ons beroerd, de Heere zal U beroeren ten deze dage." Deze uitspraak volgt op een welhaast Vaderlijk vermaan, waarin Josua zei: „Mijn zoon, geef toch de Heere, de God van Israël de eer en doe Hem belijde nis." Matthew Henry en andere Schriftver klaarders menen, dat Achan ten verder- ve is overgegeven. Daartegenover staan echter andere meningen. De Mishna, de oude Joodse verklaring van het Oude Testament brengt bij deze tekst de gedachte naar voren dat het woord: „De Heere zal U beroeren ten deze dage", slechts te kennen geeft dat hij op die zelfde dag, wat zijn tijdelijk leven betreft beroerd zou worden. Zijn lichaam zou gestenigd worden, maar God zou zich ontfermen over zijn ziel, daar hij zulk een volle dige belijdenis van zonde gedaan heeft. De bekende Engelse prediker Spurgeon zegt van hem: „Ik hoop Achan, de zon daar, te ontmoeten voor Gods troon." Op die manier wordt Achan dus een twijfelgeval, waar we hoogstens, uit de aard der liefde, van kunnen zeggen: „ik hoop, dat Achan behouden is." Lezers, in de praktijk van het leven komen wij deze twijfelgevallen nogal eens tegen. Wat hebben we al dikwijls aan een sterfbed gestaan of heel oude mensen bezocht, waar we weliswaar een zekere belijdenis van zonde aan troffen en zelfs een zekere belijdenis van de grootheid Gods, maar die nooit verder gekomen zijn. En dan staan we weer voor zo'n twijfelgeval. Dan kun nen we hoogstens tot de achterblijven- den zeggen dan het schrale: „ik hoop, dat hij of zij behouden is." Maar het is dan niet eens een levende hoop, die we daaromtrent kunnen uitspreken. Lezers, laat het er toch niet op aan komen. Beken in deze uw dag, wat tot uw vrede dienende is. Val de Heere te voet met de oprechte belijdenis: „ik heb gezondigd", opdat ge de lof des Heeren nog in dit leven verkondigen mocht en mocht spreken van een schuldverge- vend God. Opdat ge straks sterven m.oogt met de volle bewustheid der verlossing. Het getuigenis achterlatende, in vrede, ont slapen te zijn. Dat is oneindig gelukkiger, dan op zo twijfelachtige wijze te sterven, dat niemand eigenlijk hetzelfde daarover denken kan. Gelukkig daarentegen de mens, die op zijn sterfbed, achter de belijdenis van zijn zonde en schuld getuigen mag: Maar nu ken ik een waarheid, zo groot als gewis Dat Jezus alleen mijn gerechtigheid is Nu reis ik getroost onder 't heiligend kruis Naar 't erfgoed daar bcfven, naar 't Vaderlijk Huis Mijn Jezus geleidt me door deez' aardse woestijn Gestorven voor mij, zal zijn zwanenzang zijn. Dirksland. C. J. Kesting. De horlogerie en zaak in goud, zil ver en optiek van de firma fCeuvelaar Zandpad 32 te Mlddelharnis, bestaat dezer dagen 25 jaar.. Als eenmans zaak begonnen en uitgebreid tot een flink middenstandsbedrijf, willen wij ter gelegenheid van dit jubileum, daar gaarne de aandacht op vestigen en een ogenblik bij stil staan. Inl934 begon de heer J. Keuvelaar te Den Bommel in zijn ouderlijke woning het vak van horlogemaker te beoefenen. Hij ontving daarvoor les van de heer Pruin, leraar aan de Rijksvakschool te Schoonhoven en deed zijn praktische kennis op van de heer A. Bakelaar, die later naar Canada vertrok om daar het zelfde vak voort te zetten. Na twee jaar huurde de jubilaris een winkel op de Oostdijk; later werd een nieuwe winkel beneden aan de Oostdijk voor hem gebouwd. Toen de heer Keuvelaar in 1940 huw de zag hij er toch meer toekomst in, zich in de centrumgemeente Middelhar- nis te vestigen, wat een goede greep is geweest. Hij vestigde zich in een win kelpand met woonhuis op de Westdijk, en kocht ook 2 panden er vlak tegen over aan, die als showroom werden in gericht. Intussen had de heer Keuvelaar het diploma voor optiek behaald en kon hij zich daarop zeer gespecialiseerd toe leggen. Verdere uitbreiding, ook met het óog op de werkplaats voor reparaties werd zeer noodzakelijk, waarom hij de siga renfabriek van de heer van Rijp aan het Zandpad aankocht, wat tot een mo dern pand, winkel, woning en atelier werd omgebouwd. Een prachtzaak, waar in de verkoopruimte veel groter werd en de artikeléïi veel overzichtelijker konden worden uitgestald. In een kwarteeuw tij ds is het met deze middenstandszaak wel in stijgende lijn gegaan;' begonrien als eenmanszaak moesten later vakbekwame mensen worden aangetrokken om het werk af te kunnen. Momenteel werken er 7 man in, één dochter in de winkel, één zoon in het atelier en één zoon studeert voor horloger aan de Chr. Huygenschool te Rotterdam en is tegelijk in de praktijk in een zaak. De derde zoon, thans nog Ulo-leerling, heeft ook idee in het vak, zodat de Keuvelaars op de duur een ge hele horlogemakers-familie zullen gaan vormen. Dat er ondernemingsgeest in deze familie zit, blijkt wel hieruit dat uit het gezin van 7 kinderen waaruit de heer Keuvelaar komt, 5 successievelijk naar Canada en Amerika zijn vertrok ken, om daar hun geluk te beproeven. De heer Keuvelaar heeft twee auto's; dagelijks gaan de vertegenwoordigers de weg op, om de clientèle te bezoeken. We hebben ook een kijkje genomen in het ruime atelier, waar tal van pre- cisie-gereedschappen, machines en mo derne apparaten te zien zijn, waarmee praktisch alles op gebeid van klokken en horloges kan worden gerepareerd en getest, optiek wordt geslepen en de klant de grootst njogelijke service kan woïden geboden. Er zijn weinig zaken die zoveel eta lage-ruimte hebben als de heer Keu velaar; met het nieuwe pand aan het Zandpad en de showroom op de West- dijk beslaat dit ruim 18 meter. Het jubileum wordt niet officieel ge vierd, al laat de heer Keuvelaar dit ook niet onopgemerkt voorbijgaan, daar aan iedere klant, bij aankoop tot een bepaald bedrag een fraai geschenk wordt verstrekt. (Zie de advertentie). De heer Keuvelaar heeft bij de op bouw van zijn zaak grote steun gehad aan zijn echtgenote; beiden mogen na de afgelegde kwarteeuw met dankbaarheid op de resultaten terugzien. We wensen de firma Keuvelaar, die op zakenge- bied met zijn tijd meegaat, voor de toe komst een verder succes. Een hoekje uit de mooie zaak van de jubilerende heer en mevrouw Keuvelaar te Mlddelharnis D.d. 19 november 1959 werd de 5e jaarvergadering gehouden van de Ver eniging van Brandweercommandanten en Ondercommandanten in het Vereni gingsgebouw te Dirksland. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter, waarbij hij o.m. in het bij zonder de nieuwe inspecteur voor het orandweerwezen, dhr. D. J. P. Legro welkom heet las de secretaris de notu len en werd de helaas overleden in- 'r^ecteur Roelofs herdacht. ijaarna kreeg inspecteur Legro het woord, welke getroffen was door de woorden gewijd aan zijn voorganger en vriend en de veelzeggende stilte die daarna gehouden werd. Hij herinnerde ook aan het vriende lijke optreden van dhr. Roelofs en zijn grote bekwaamheid. Vervolgens sprak hij over verschil lende problemen van de brandweer. Over de gang van zaken op het eiland was hij uiteraard nog niet op de hoog te. Na enige frappante staaltjes waarop elders in het land o.a. de brandpreven tie o.m. in bioscopen, grote zalen e.d. werd behandeld en over de grillige wij ze waarop vooral in oude kernen van gemeenten gebouwen in elkaar lopen, gesproken te hebben, wees hij erop, dat het thans anders was dan voor de oor log. Door de industrialisatie zijn in vele kleine plaatsen soms grote industriën gekomen en het is echt niet zo, dat als men een goede spuit met dito bedie ning heeft kan zeggen: „Laat nu de brand maar komen". De branden zullen altijd wel blijven, in dit verband kan men gerust blij zijn met de brandweerwetten, welke uiter mate belangrijk zijn, aangezien het ge meentebestuur dus kunnen regelen: Ie het bestrijden van brand; 2e het voorkomen en beperken van brand; 3e het voorkomen en beperken van ongevallen van brand. De commandanten dienen te beseffen hoe belangrijk deze taak is. De burgemeester is hoofd van politie en brandweer, maar rekent op de com mandant. Hij noemde daarbij voorbeelden van ongevallen tijdens het bestrijden van enige branden, waarbij de commandant in het algemeen genomen wel vrij uit ging, maar strikt genomen niet vrijuit ging. Verder stelde hij o.m., dat een bios coop, die met een bouwvergunning ge bouwd is, krachtens de bouwverorde ning in orde is maar dat er kaartjes verkocht worden en er mensen in ko men, is een andere zaak. Met een speelvergunning kan de bur gemeester wel ^isen stellen als b.v.: geen losse gordijnen voor nooduitgangen, brandblüsapparaten, noodverlichting enz. Op kleinere iplaatsen geeft brand preventie dikwijls aanleiding tot gevoe ligheden. („Ze kennen me allemaal, er is nog nooit een noodverlichting geweest enz.") Ook op tentoonstellingen e.d. heersen dikwijls ongewenste toestanden. Landbouwontsmettingsmiddelen zijn dikwijls ook een groot gevaar. Voor de beoordeling van grote nieuw- bouw-objecten heeft een commandant van de vrijwillige brandweer veelal geen tijd of hij zelg het niet te kunnen beoordelen. Dit jaar is er een 5-daagse cursus Voor technische ambtenaren liefst met middelbaar technische opleiding voor brandpreventie geweest. Deze cursus is op verzoek van ver schillende gemeentebesturen uit de Noordelijke provincies gehouden. Elders heeft dit wel eens scheve ge zichten gegeven van commandanten: „Straks wordt er één bijgehaald, die het beter weet dan ik". Wanneer aan zo'n commandant ge vraagd werd, heeft ,U morgen tijd om dat bouwwerk ofdat plan te gaan be kijken, dan veraa^erde deze wel van mening. Dhr. Legro ging er op aan om het vooral niet kortzichtig te zien, geen chematisme of isolationisme. Preventie-verordening nodig! Uit de discussie kwam o.a. naar vo ren, dat nog niet alle gemeenten een preventieverordening hadden vastge steld. Op een vraag of er een cursus brand preventie op het eiland gegeven kan worden zei dhr. Legro, dat wanneer het mensen zijn die geen bouwconstructies Icennen een 5-daagse cursus niet te vol gen is, daar zij de begrippen op schei kundig of technisch gebied niet ken nen. Een suggestie om enige avonden over de belangrijkste punten van de brand preventie enige nadere toelichting te krijgen werd door dhr. Legro gaarne aanvaard. Na een uitgebreide bespreking ver trok dhr. Legro en werd het huishou delijke gedeelte van de vergadering voortgezet. Daarbij werd o.m. afscheid genomen van dhr. P. L. A. Tieleman oudcomman- dant van Melissant, welke van de op richting af als penningmeester had ge fungeerd. De voorzitter dankte hem hartelijk voor de eerlijke en openhartige wijze waarop op de bestuurs- en ledenverga dering voor zijn mening was uitgekomen en het vele werk dat door hem was ver richt en bood hem daarna een fraai aan denken aan, waarna dhr. Tieleman in hartelijke bewoordingen dank zegde voor het in hem gestelde vertrouwen. Als opvolger werd door de vergade ring dhr. Baart, ondercommandant van Melissant, in het bestuur gekozen. Oud collega Roos uit Stad aan 't Ha ringvliet, welke reeds de vorige verga dering uitgeluid was, bood overeenkom stig een door hem toen gedane belofte, de voorzitter een hamer aan, zodat de ze voortaan geen asbakken of dergelij ke meer stuk behoeft te slaan. Nadat o.m. over een reservespuit voor Flakkee, onder/inge brandwedstrijden, jeugdbrandweer e.d. gesproken was, werd om plm. 24.00 uur deze vergade ring, welke een bijzonder prettig ver loop had, door de voorzitter gesloten. ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WIJNEN In een gasfabriek te Leerdam heeft zich een explosie voorge daan, die aan een employe het leven heeft gekost. Verder zijn er tien gewonden. De ontploffing heeft plaats gehad in een kelder waar een generator stond opge steld, die de schakel vormt tus sen de produktie en de distribu tie van het gas. De fabriek is grotendeels verwoest. HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) De raad van de gemeente Sommels dijk is tegen dinsdag 1 dec. a.s. des sav. 8 uur in spoedeisende vergadering op geroepen om twee voorstellen af te han delen; ten eerste het verlenen van een krediet voor herstel Wilhelminabrug en ten tweede een voorstel betreffende het opknappen van de hoek St. Sebastiaan DoelstraatOostelijke Achterweg. In zake de brug is het volgende prae-ad- vies aan de raadsleden gezonden. Verlening krediet „Naar aanleiding van de verschillen de besprekingen in de laatste vergade ringen van de Gemeenteraad hebben b. en w. de Technische Dienst opdracht gegeven om een raming te maken van de kosten, verbonden aan een zodanige reparatie van de Wilhelminabrug, dat verwacht mag worden, dat deze na de herstelling weer enige jaren dienst kan doen. Bij deze opdracht zijn b. en w. uit gegaan van de gedachte van de Raad, dat enige tijd moet worden gewonnen teneinde de ontwikkeling van de situ atie te kunnen afzien met betrekking tot de Haven der gemeente en alles wat daarbij betrokken is, zulks in verband met de zich wijzigende omstandigheden op dit eiland als gevolg van de uitvoe ring van het Delta-plan. Jmmers, bij de diverse besprekingen kwam tot uiting, dat de Raad het niet mogelijk achtte om momenteel de Haven te sluiten, met het oog op het vervoer der agrarische producten, en dat de Raad het niet mogelijk achtte om te voorzien in hoever sluiting van de Ha ven mogelijk zou zijn na verloop van enige jaren. De Technische Dienst meent, dat voor herstelwekzaamheden aan de Wilhel minabrug een bedrag nodig zal zijn van omtrent 15.000.—. B. en w. stellen de raad voor dit be drag te voteren."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1