niet voor I I <l i Vervolg gemeenteraad Middelharnis alles-etsrs folklore )e las ;int-N Jaard faut Nieuws uit Zeeland antwoord van de voorzitter ^amerakeuze r Wethouders aan het woord Woningprobleem Repliek Dorpsgemeenschap ^ij die J ^pwaar ei I 1 IICO in aai leren s| invent; I'OT© - MOTSMA en TAAL 2 I 11 leclame- aanb ri s_ foor prakt Middelha Altijd iets Zie onze etal; kijk ook even A. Booge Biz. 2 „EILANDEN-NIIUWS'' Vrijdag 27 november 1959 Vr rij dag 27 nov Wij vervolgen hiermede het verslag van de behandeling begroting 19G0 te iVIiddelharnis, waarvan het begin te vinden is op de voorpagina van het tweede blad. Hier volgt het op de algemene beschouwingen. De voorz. zei erlvontelijk te zijn voor de geleverde kritische beschouwingen, waardoor het college niet de neiging krijgt om in te slapen, al moest hij er bij zeggen dat alle vraagstukken, niet in een snel tempo afgehandeld kunnen worden. De opmerkingen op de voet vol gend begon spr. bij het onderwijs en de beschikbaarkoming van gebouwen. Aan gepast moet worden om goed onder wijs te geven, waarbij rekening diende gehouden met de geboortegolf uit vo rige jaren, totdat het aantal leerlingen zich weer gaat consilideren om het ge middelde. Dat men daarbij voor hogere uitgaven komt te staan is begrijpelijk en brengt ook de methodiek mee en vooral het huisvestingsprobleem voor de verschillende takken van onderwijs. Naarmate de tijd hogere eisen stelt moeten we mee, wat zijn stempel drukt op de uitgaven. Wat beti'eft de concen trering van scholen in de centrumge meente is dit met Volksonderwijs en de Onderwijzers verenigingen doorgespro ken; Middelharnis is nu eenmaal cen trumgemeente, middelpunt van aan komst vervoer, waardoor scholen moei lijk in andere dorpen kunnen worden gebouwd. Over de bestemming nood- school zei spreker, dat met het bestuur van de B.L.O.-scholen is besproken er een aanbouw aan te maken en deze school van lokalen een definitieve be stemming te geven. Met deze uitbreiding zal niet zo'n groot bedrag gemoeid zijn en wanneer de plannen doorgaan zal er in 1960 met uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. de bouw kunnen worden begonnen. T.a.v. de Teclinische dienst en de zeg genschap van de raad meende spr. dat men aan dit vraagstuk niet te zwaar moest tillen. Er is een beheerscommis sie, die regelend optreedt t.o.v. het per soneel; overigens nemen de gezamen lijke b. en w.'s besluiten over deze dienst. Wat het structuurplan betreft, daarin kunnen alle instanties van land- en tuinbouw, visserij e.d. zelf meespreken over de toekomstige ontwil5;keling van het eiland. Spr. kwam daarmee op de pendelarbeid en het pogen industrie aan te trekken en omschakeling van land- op tuinbouw. Voorlopig zag spr. dat er een afwaartse stroom zal blijven be staat tot het klimaat gunstig wordt voor klein-industrie. Zolang de vaste oever verbinding er is, zag spr. er niet veel perspectief in. Ten aanzien van de om schakeling op tuinbouw was spreker's mening, dat er gezien de vele kleine landbouwers wel een kans was maar of de bezitters grond beschikbaar zul len stellen trok spr. in twijfel. Over de hoofden van de raad heen zei spre ker dat de landbouwers, om de streek agrarisch te houden, dit in eigen boe zem moesten stimuleren. Het vervoer van de pendelarbeiders met de R.T.M, vond spr. beneden de maat waarin hij tevens het reizigersvervoer begreep. Het inleggen van extra boten diende mo gelijk te worden gemaakt. Wat samen voeging van gemeenten betrof was spr.'s mening dat bestuurlijk gezien, Middel harnis en Sommelsdijk één gemeente diende te worden. Spr. meende dat daarover in 1960 mogelijk iets naders zal worden vernomen. Dat het college industrie vestiging te genwerkte, zoals is gesuggereerd, weer sprak de voorz. ten stelligste. Als dhr. V. d. Berg op een bepaald geval wijst, wees spr. dit van de hand en zei er bij dat men voor een dubbeltje niet eer ste rang kan zitten! Gewezen is op de markt- en ventvergunningen om dit in de politie-verordeningen nader te for muleren, waarvan spr. meende dat dit tot protectie-vorming zal leiden. De achtergrond daarvan was hem niet dui delijk. De middenstand te Middelharnis beperkt zich óók niet tot eigen gemeen te maar is gebaseerd op het gehele eiland. Daarom wilde spr. dit ook niet toepassen voor anderen. Over de vraag of de Beschutte Werk plaats arbeiders afvoert naar het vrije bedrijf moest spr. zeggen, dat dit zeer miniem is, omdat er te weinig indus trie is. De kansen zijn zeer gering. Spr. zei wel dat niet te veel het accent moest gelegd op „beschutte werkplaats", wat doorstroming tegenwerkt. Om tot een behoorlijk zwembad te komen, moeten heel wat barrières wor den overwonnen. De omzetting van ko- lengas op propaan juichte spr. toe, al zullen er enige werklieden vrij komen voor wie een geschikte werkgelegenheid wordt gezocht. Er wordt overleg ge pleegd om aan de vrij komende grond een deugdelijke bestemming te geven. Het maatschappelijk werk marcheert in de gemeente goed, alsoolc het jeugd werk. De Dijkring en de lasten die daaruit voortvloeien is een vraagstuk dat primair in de Verenigde Vergade ring van de Dijkring thuishoort. Er is een adres naar het ministerie gezon den, waarop nog geen definitieve uit spraak is gekomen. Wat de plantsoenen dienst betreft was spr.'s mening, dat hij nieuwbouw groenstroken dienden te zijn om later weer niet in „buurten" te ver vallen. Het onderhoud vraagt wel een grote uitgave maar geeft aan de ge meente een aparte sfeer. Het college heeft de neiging om hierop te be snoeien maar spr. meende dat men daarmee toch voorzichtig moet zijn. Aan de beplanting zal aandacht worden be steedt. Over de opmerking contributie Groene Kruis zei spreker dat dit een zeer nuttige instelling is, die gTote uit gaven vraagt. Spr. gaf daaropde no dige toelicliting ook t.o.v. de subsidie. Nadere gegevens van het bestuur om trent de exploitatie worden afgewacht. Weth. V. Eek belichtte enige andere vragen, o.in. de route die voor liet bus vervoer genomen wordt. Spr. vond het ook bezwaarlijk dat in de winter de bussen over het Marietjespad rijden. Later, als alles bij iiet station is gerea liseerd kan het busvervoer beter over de Langeweg. Wat de waclitgelegenheid betreft en het plaatsen van abri's wil b. en w. eerst afzien hoe groot het ver voer van diverse halte's is. Het college is attent over de los- en laadplaats: de R.T.M, heeft er nog concessie, zodat het Rijk van een gedeelte geen overdracht kan doen. Wat de Vi'^ilhelminabrug en de haven van Sommelsdijk 'oetreft, zei spr. dat dit beide aangelegenheden zijn voor Som melsdijk. Wel zijn er besprekingen gaande met Middelliarnis, omdat die er ook belang bij heeft en omdat de brug in niet te beste conditie is. Als de liaven afgesloten wordt zal de brug wel kun nen vervallen, al moet er dan van S'dijk iets gecrsërd worden, of men moet tot een gezam_enlijk havenbedrijf komen. Over de overstroming op het Spuiplein zijn besprekingen gevoerd om het water op een bepaald peil te houden. Spreker hoopte dat er een afdoende regeling voor komt. Voor een parkeergelegenheid op het Spuiplein heeft b. en w. getracht een doorbraak te krijgen aan het Zandpad, het betreffende pand kon echter niet worden aangekocht. Dat het nachttarief bij de Emgo iets hoger is was spreker bekend, al was dit tarief nog niet defi nitief. Het is een proef die voor het eerste jaar wordt geprobeerd. Weth. V. d. Waal beantwoordde vra gen over het woningprobleem. Vlugger dan dhr. Kleingeld lieeft gedacht is nu de taakverdeling van de wethouders al aan de orde zei spreker, waar hij wel mee vi^as ingenomen. Allereerst ging spreker in op de verdeling van werk aan de aannemers wat het college zo veel mogelijk wilde bevorderen. Dat wil niet zeggen dat het college altijd de Bouwnijverheid de volle vrijheid kan laten wat de prijzen betreft; wij wer ken met gemeenschapsgeld en daarmee moet rekening worden gehouden. De woningbouw is een zorgenkind, in vorige jaren is geprobeerd van de re gelingen die er toen waren, zodat 70 a 75 woningen konden worden gebouwd. Dit valt nu wel erg af. De heer Koppe laar heeft indertijd gevraagd een mo tie aan te nemen daar in 1959 zo weinig bouwvolume is verkregen. Dit geval is breed besproken met ainbtenaren van de Provinciale Griffie, waarbij de woningpositie grondig is be- kel!:en; het college meende dat zij een gewillig oor heeft gevonden bij Gedep. Staten, zodat hij meende dat in 1960 er wel een betere toewijzing zar komen. Wel zei spreker, dat het college een an dere visie heeft op Middelharnis als centrumgemeente en dat de toewijzin gen naar de grootste agglomeraties gaan Over de opmerking van de heer Kop pelaar zei spreker, dat er nog 200 tot 250 woningzoekenden waren en hij was het eens dat de huren te zwaar worden. Hoe dit opgelost moet worden was een moeilijke kwestie. We zijn wat opknap pen van woningen betreft aan bepaal de voorschriften gebonden. De huur van plm. 12.is wel het uiterste; als wo ningen in deze prijs kunnen worden ge bouwd meende spr. dat dit kan. Een andere kwestie is voor ongehuwden, al- leenwonenden enz. kleinere woningen te bouwen, die echter in de kub. meter prijs niet zo gunstig liggen. Voor be jaardenwoningen is de nodige aandacht besteedt; men komt dan echter ook op een huur van 10.a 12.en hij meende dat de belangstelling daarvoor minimaal zou zijn. Wanneer b.v. 40 a 50 woningen gelijk konden gebouwd, zou het voordeliger zijn tevens enige be jaarden, woningen in te lassen. Wat de particuliere bouw betreft, daarover zijn besprekingen geweest met b. en w. Woningbouwvereniging enz. Er waren 15 candidaten, die ech ter een heel andere indeling wensten dan gebruikelijk voor goedkope bouw. Dat de gemeente zelf woningen bouwt en deze verkoopt daarvan meende spr. dat daar wel belangstelling voor zou bestaan. Of dit mogelijk zal worden, hangt af wat er in de Tweede Kamer door Volkshuisvesting uit de bus komt. De Woningbouwvereniging zal, als deze premie regeling doorgaat, zeker zijn maatregelen nemen. „Knorrenburg" v/aar het een „zootje" is, heeft de voortdurende zorg van b. en w. omdat dit terrein weer midden in de bebouwing is geraakt. Als de Landbouwvereniging wat meer op de voorschriften lette, zou het er wel be ter uitzien meende spreker. Over een te stichten Verenigingsge bouw zei de wethouder dat in overleg, mat Sommelsdijk een commissie zal worden gevormd om de behoefte te bestuderen. Of het pandje Oostdijk 2 door mo numentenzorg kan onder handen zal worden genomen wist spreker niet. Wat de -kosten betreffen zei spreker dat dit een vrij groot bedrag zal vragen ook voor de gemeente. Als antwoord aan de heer Koppelaar over de havenkom zei spr. dat deze in hetzelfde vlak ligt als de haven van Sommelsdijk, waar over reeds gezegd is, dat de havens in één hand dienden te komen. Hij hoop- 'm Alles-eters - die maar afwachten, wat radio of tv liun voor zetten - ïiebben geen radio-tv-blad nodig'. Maar u die bewust uw keuze maakt uit het vele dat u wordt geboden - u kunt niet zonder Vrije Geluiden. Want er is geen radio-tv-blad dat u duidelijker en vollediger Inlicht over de beste binnen- en buitenlandse programma's. Er is geen radio-tv-blad dat u onpartijdiger wijst op de goede uitzendingen - van welke om_roep ook! Vrije Geluiden is het blad van de kritische minderheid - kritisch, maarverdraagzaam en open voor al wat ons Nederlanders bindt. Daarom wordt door zo'n hoog percen tage jonge gezinnen aa.n Vrije Geluiden de voorkeur gegeven. Oók door u? Vraag eens een proefnummer aan - of beter nog: abonneer u direkt. De prijs is 3.25 per kwartaal. Het adresVPRO - Postbus 11 - Hilversum. te dat men in de toekomst tot een goe de overeenkomst zal geraken. (De vergadering werd daarna een ogenblik geschorst waarbij koffie en banket werd geserveerd, wat dhr. Krijgsman de vraag ontlokte, of dit uit de kraam aan het Zandpad afkomstig was. Hierop antwoordde de voorzitter laconiek, dat hij deze vraag van de heer v. d. Berge, die voor de middenstand op de bres staat had verwacht. Vrolijk heid.) De heer de Jong kwam terug op het gezegde van dhr. Kleingeld over het V.G.L.O.-onderwijs waar deze eerst af- v/ijzend tegenover stond. Tot zijn blijd schap constateerde hij, dat hij op dit standpunt is teruggekomen. Verder vroeg spr. hoe het stond met de ver bouw van de oude Ulo voor V.G.L.O. De heer Krijgsman bracht naar voren dat men zich moest realiseren dat de kleinere gemeenten in de hoek gedrukt worden. Hij meende dat het roer moet omgegooid, b.v. door grotere gemeen schappen te creëeren onr nog wat te zeggen te hebben. Hij wees op de uit breiding van Rotterdam, die steeds meer naar zich toetrekt. Een aantal gemeen ten onder Rotterdam hebben b.v. het zg. distirctenstelsel, voor woningbouw, hij meende dat er op Flakkee ook zoiets moest gebeuren. Zo waren er meer dingen, Als het getij verloopt moet men, in het belang van de gemeenschap, de bakens verzet ten. Sprekende over verbetering kaai- muren, dat door de heer Koppelaar was aangehaald, vreesde hij, dat dit zou afstuiten op de finantën. Ook kwam hij terug op hetgeen dhr. Koppelaar had genoemd, betreffende het natuurreser vaat waar men zondags heen trekt. De mensenpakhuizen in de stad, worden ontvlucht wat spr. begreep al betreur de hij eveneens, dat dit juist op zon dag gebeurde. Als de dam komt, zullen we ook een stroom van mensen heb ben te verwerken, de plaatselijke Over heid kan de mensen ook niet tegenhou den. Wel lag er z.i. een taak voor de kerken. Spr. wees er op, dat de predi kanten van diverse kerkgroepen zon- dangs naar het strand gaan om de men sen te wijzen op het enige nodige. Zo doet ds. V. Driel dit te Ouddorp in de Geref. Kerk, waarvoor hij zomers apar te diensten belegd. De kerken hebben tot taak deze mensen op te vangen en voor de Overheid ligt de taak in de eerste plaats dat de dorpskern bewaard blijft maar daarnaast andere kernen worden gesticht. Wat de omschakeling van land- op tuinbouw betreft, zei spr. dat er nu reeds enige cursussen zijn geopend in samenwerking met de 3 standsorganisaties. Nu reeds wordt de basis daarvoor gelegd wat spr. toe- juichtte. Andere vragen De heer Koppelaar zei gevraagd te hebben als b. en w. met een begroting kwam van kapitaalswerken een zekere urgentie aan te geven. Wat pendelar beid, industrie en tuinbouw betreft, be greep spr. dat dit in de raad niet kan worden uitgemaakt. Wel vroeg hij of er voldoende samenwerking is tussen de diverse instanties om dit te realiseren. Het stemde hem tot tevredenheid dat weth. V. d. Waal enige ruimte zag in de toekomst voor woningbouw. Over de bepaalde typen van woningen zei spr., wanneer er woningen gebouwd konden worden tussen 8 en 10, gulden, dat daar voor méér animo zouVijn. Als particu liere bouw op gang kon worden ge bracht zou hij daaraan zeker medewer king aan verlenen. Dat spr. de vraag gesteld heeft over de ventvergunningen daar zit „geen achtergrond achter' zo als de voorz. gezegd heeft. Spr. had er met geen enkele middenstander over gesproken. „Met die achtergrond bedoel ik dat Middelharnis niet alleen op eigen ge meente ingesteld is" zei de voorzitter. De heer Koppelaar vroeg toch om enigszins remmend op te treden. De heer v. d. Berge was met het ant woord over de losplaats niet tevreden. De fout van b. en w. is dat ze nooit iets aan die wal gedaan hebben. Dan had het recht getrokken kunnen wor den. Ook is er geen voldoende verlich ting. De middenstand bestaat hoofdzakelijk uit ambachten en winkeliers. Dat er door winkeliers nooit iets aan de ge meente geleverd wordt betreurde hij ten zeerste, daar hij altijd gevraagd heeft om inschakelen nooit over le veranties. Het gemeentebestuur belooft wel, maar doet nooit iets, was zijn conclusie. Mevr. van Groningen vroeg nog een antwoord over het rioleringsplan, de vuilstortplaats en een map voor veror deningen. De heer Kleingeld zei aan het adres van de heer de Jong dat zijn mening over het V.G.L.O. niet veranderd is. Zijn vraag was echter, of het openbare V.G.L.O. op het eiland bewerkstelligd kon worden. Met dhr. Krijgsman was spr. het eens dat de grijparmen van Rotterdam te ver gingen. Zelf Rotterdammer van oorsprong onderschreef hij dat de sfeer in de stad iets verstikkends gaf in de mensenpakhuizen. Spr. zag de uitge strekte arm van Rotterdam al wijzen naar ons eiland. Op Rozenburg werden zelfs nieuv/e hofsteden afgebroken waar nu de werf van Verolme is verrezen! Daarom dienden de gemeenten zich meer aan te sluiten en niet zo chau vinistisch zijn maar meer samenwer king te zoeken. Ook tussen de kerkelijke en burgerlijke Overheid dienden con tacten te Icomen op dit punt. Van de taaliverdeling had hij al iets gemerkt wat hem verheugde. Tenslotte vroeg: hij b. en w. naar een geschikte kinderspeelplaats uit te zien. Over de doelbelasting en salarissen per soneel had hij ook geen antwoord 'ont vangen. Tweede antwoord In de tweede instantie antwoordde de voorzitter dat voor de verbouwing van de oude Uloscholen voor V.G.L.O. de plannen gereed liggen. De verandering van bestuur heeft ook remmend ge werkt omdat er later weer andere vra gen rezen. De eindfaze komt nu echter in 't zicht. Spr. onderstreepte de ge dachte van dhr. Krijgsman tot het cre ëeren van grotere gemeenschappen. T.a.v. de komende ontwikkeling dient men op Flakkee daar wel oog voor te hebben, met behoud van de eigen stijl in eigen doprsgemeenschap. Het dis trictenstelsel heeft destijds prima ge werkt; op Flakkee is het ook becijferd en er was een gezond uitgangspunt. He laas is dit stelsel vervallen, thans is het zo dat plm. 100 vakarbeiders aan de overkant werken. Er is aan Ged. Sta ten gevraagd dit voor Flakkee weer in ere te herstellen. Wat de urgentie van de werken be treft blijkt dat door de hogere organen in verband met de finantiën hierover wel eens moet worden afgeweken. Dat is de handicap. Er moet wel enige sou plesse worden gebruikt om wat moge lijk is te verwezenlijken. Over de huren zei spreker dat een bepaalde bouw niet kan worden ontlo pen. Wanneer we een protectie mogelijk heid in de verordening brengen t.o.v. de ventvergunningen zou G.S. dit niet goedkeuren. Bovendien ligt het volgens spr. aan het publiek; een bindingsele ment tussen cliënt en verkoper wordt er in gemist. Verboden worden kan het niet. Tot dhr. v. d. Berg zei spr. dat het college er naar streeft om de Midden stand niet te negeren. De vuilnisstort plaats was deze zomer door de droogte een lastig geval; er zijn veel vuurtjes gestookt wat met de oostenwind veel hinder gaf. Een map voor verordeningen aan de raadsleden zal nader worden overv>/ogen. De riolering kan in ver band met de precaire finantiële situ atie niet worden uitgevoerd. Wat over de speelgelegenheid is gezegd was spr. eens met de heer Kleingeld, dat daar iets voor zal moeten komen. Weth. van Ecli kwam in verband met de vraag van de heer de Jong nog te rug op de Wilhelminabrug. Zou de ha ven van Sommelsdijk worden afgeslo ten, was de bovenbouw niet meer nodig. Er kon dan bekeken worden om een b.v. bij Hotel Meyer een brug te ma ken naar de los- en laadplaats en de weegbrug. Tot dhr. v. d. Berg zei spr. dat hij een slechte kenner is van de gemeente-eigendommen. Er zijn 3 ge deelten aan het havenplateau; twee van de gemeenten en één van het Rijk (het achterste) Stukken worden niet her steld; het moet in zijn geheel gebeuren en daarom geeft het Rijk geen toestem ming voor overdracht. Weth. V. d. Waal zegde de heer Kop pelaar toe, dat particuliere bouw nader zal worden bekeken. Dat dhr. v. d. Berge niet met zijn antwoord tevreden was en gezegd had dat er dan maar méér middenstanders in de raad moes ten komen, daarvoor adviseerde hij een groep te vormen om hun stem op uit te brengen. Hoofdstuksgewijze behande Dan ging de voorzitter over tot hoofd- stuksgewijze behandeling van de be groting. Er werden verschillende vragen ge steld, o.m. door dhr. Krijgsman bij de post aanschaf brandblusmiddelen. Spr. durfde er bijna niet over te praten maar vroeg toch of er mogelijk een nevelspuit kon worden aangeschaft. Dit voorkomt veel waterschade. De voorz. antwoordde dat dit met de Inspectie be.sproken was. De kosten be dragen ongeveer 24000.Spr. zou het in het college nog eens ter sprak» brengen; mogelijk kon het in het samen werking met Sommelsdijk. Over het exploitatietekort woning bouwvereniging ad 90.179.89 vroeg dhr V. d. Berge of bij de verhoging huren niet een lager bedrag kon worden te gemoet gezien. Hierop antwoordde de voorzitter dat dit een corresponderende post was. Bij de post salarissen personeel vroeg dhr. Kleingeld naar mogelijke verho gingen, waarop de voorz. thans geen annwoord kon geven. De normen wor den van hoger hand geregeld. Bij de post onderhoud graven gesneu- no. 28 2e serie II. Ieder mens is een individu, een op zichzelf staand wezen (het woord bete kent dan ook ondeelbaar), een atoom in de menswereld. Als zodanig heeft hij zijn eigen gewoonten en aanwensels, zijn eigen gedaclitenwereld. Maar daar naast is hij een lid van een gemeen schap en in die gemeenschap heeft hij deel aan de zeden, die hem een richt snoer geven in zijn leven, die hem als het ware dringen in een bepaalde rich ting. De zede zegt: zo doen we dat hier allemaal en dus moet hij ook zo doen als hij in die gemeenschap is opgeno men. Die zeden kunnen in strijd zijn met de godsdienst of met de zedelijk heid, het gebruik heeft ze als norm aanvaard. Men vindt er overblijfselen in van vroegere godsdienstige of hei dense gebruiken en oude rechtsvormen, maar ook nieuwe, want de zeden ver anderen andere tijden, andere zeden, zegt het spreekwoord. Een geïsoleerde gemeenschap houdt de oude vormen vast, maar het verkeer, het onderwijs, de radio en televisie, de krant en de politiek brengen in die gemeenschap nieuwe ideeën, nieuwe vormen, zodat er grote veranderingen tot stand ko men. Ons eiland was en is nog een agra risch gebied landbouw en veeteelt waren naast visserij de middelen van bestaan. In het boerengezin werkten allen mee, inan, vrouw en kinderen. Als kleine jongens moesten we in ons bedrijf de biggen eten geven, de kal- vers laten drinken; we gingen 's win- tersavonds mee de koeien en paarden voeren; we hielden de lantaren vast, als er een koe verlost werd, we moch ten een koe aanjagen als ze naar de stier moest, we moesten water pompen, voerbieten snijden, enfin we deden al lerlei karweitjes, die kleine jongens al kunnen verrichten. Je groeide in 't be drijf in, je raakte er mee bekend. De knechts leefden mee met de baas, de arbeiders evenzeer. De boer besprak met de voorman het werk. Als kleine jongens kwamen de arbeiderskinderen, in het bedrijf, als koeienwachters en als aankomende veldarbeiders. Hele ge slachten hebben bij dezelfde baas ge werkt, al kregen de mensen toen geen koninklijke onderscheidingen voor ja renlange dienst. Het volk vond het pret tig, als de gewassen er goed bij stonden en het land schoon gewied was. On danks de lage lonen en slechte sociale toestanden was er meer band tussen de mensen. Het grote verschil tussen de dorpsgemeenschappen en de stedelijke steekt hierin, dat landbouw en veeteelt voor een groot deel afhankelijk zijn van de natuur, van het weer. Te grote droogte in de zaaitijd, te veel regen in de hooi- en oogsttijd kunnen catasti'o- fes veroorzaken; ziekten in de gewas sen en van het vee werden noodlottig. „De mens kan poten en zaaien, maar de wasdom komt van den Heere." Het ge voel van die afhankelijkheid maakt, dat het platteland over 't geheel gods- dienstiger is dan de stad. In het boerenbedrijf komen tijden van grote drukte de zaai-, hooi- en oogsttijden. Dan is men vaak aangewe zen op onderlinge hulp; vroeger, toen men alleen over man- en paardekracht beschikte, was dat nog veel meer het geval dan nu. De boeren verbouwden tarwe voor „den eigen eet" en ver kochten ze verder aan de bakkers in 't dorp; haver en grote bonen (paarde- bonen) voor de paarden, aardappelen voor zichzelf en de burgerij. Ieder had een hoof je (tuintje) voor eigen behoef ten, de arbeiders kregen een hoekje grond voor aardappelen. Meekrap en la ter de suikerbieten waren handelspro- dukten, ook de uien. Maar door betere voorlichting, door betere bemesting (lïunstmest) en grondverbetering, door de bestrijding van allerlei ziekten, door het oprichten van landbouwverenigin- gen en coöperaties, door de mechani satie, zijn landbouw en, veeteelt radi caal veranderd en geworden tot grote bronnen van welvaart van het hele land, voor handel en export. Ik denk nog wel eens aan vroeger, zestig, zeventig jaar terug. De boeren hielpen elkaar met het aanleggen en onderhouden der wegen ieder die paarden had, mende in de slappe tijd zand, later grint. De lie jen (Flakkees dreven) werden in de zomer in orde gemaakt bij onderlinge afspraak. De melkkoeien weidden 's zomers langs de polderdijken. De „koeienwachter" kwam ze 's morgens om half zes al ze wa ren dan al gemolken overal ophalen en ging er mee op stap. 's Middags om vier uur bracht hij ze bij 't dorp aan de hoofddijk of de Mariadijk en dan zag men de vrouv/en en meisjes met hun melkemmers gaan om ze te mel ken. Als kleine jongens moesten we de staarten van de koeien vasthouden en de vliegen van de buiken der koeien wegjagen, om te voorkomen, dat de m.elksters met de staarten om de oren geslagen werden en de naar de vliegen trappende koeien de poot in de melk emmer zetten. Wat een kwelgeesten waren die duizenden vliegen bij zo'n „school" koeien. De armen hadden het ongeschreven recht om in de oogsttijd te komen „le zen". De vrouwen en kinderen kwamen de tarwe-, haver- en gerst-aren en de erwtenpeulen oprapen, die op 't land achterbleven. Ze kwamen ook aardap- velde militairen ad 35.vroeg dhr. Krijgsman of dit genoeg was. De voorz. antwoordde dat liet Rijk dit betaald. Wel betreurde de voorz. dat meest al leen op de 5e mei (bevrijdingsdag) eni ge en nog zeer minieme belangstelling voor bestond. De heer Krijgsman wilde dit stimu leren door er meer bekendheid aan te geven. De heer Kleingeld informeerde of de bijdrage studiekosten voor iedere in woner geldig was, wat de voorz. beves tigde. De begroting werd daarna z.h.s. vast gesteld en de vergadering gesloten. pelen lezen, als 't veld gerooid was of als het aardappelland geploegd werd. Van ouds hadden de arbeiders hun vaste paden door de polders om bij het stuk land, waarop ze moesten werken, te komen ook een ongeschreven recht, al ging daardoor bouwgrond ver loren. In de boerengemeenschap waren ook de ambachtslui ingeschakeld ze had den hun hoofjes en kochten tarwe en aardappelen voor hun eet van de boer. Toen ging er nog van de slacht naar de meester en den dominee, die een allei- bedroevendst traktement hadden: de harst van 't varken heet nog het „do- mineesstikje". Nu rijden de groenteboeren door de dorpen, ook de melkboeren, terwijl vroeger de mensen zelf bij de boeren hun melk haalden. Over 't algemeen is op 't platteland de begeerte naar eigen bezit groter dan in de stad. De arbeiders proberen een paar moetjes land te huren of in eigen dom te krijgen. Man, vrouw en kindo ren hielpen mee, men was spaarzaam om maar wat weg te kunnen leggen en het eigen bezit te vermeerderen. Zo hebben heel wat mensen, vooral in Ouddorp, het gebracht tot een aardig eigen bedrijfje ze hebben het letter lijk van de grond op opgehaald. De schrale zandgronden van eertijds zijn omgezet of gemijnd. Te duur voor de beurzen werd vaak gehuurd en gekocht voor vier gulden in een jaar kregen ze de beschikking over honderd zo is daar door vlijt en spaarzaamheid veel tot stand gekomen. „Wie een penning niet acht, kan nooit heer van een stui ver worden." Het komt me voor, dat deze mentaliteit over 't geheel, ook op ons eiland, wel sterk veranderd is. Het kenmerk van de plattelandsge meenschap is echter nog steeds, dat de mensen dichter naast elkaar staan dan in de stad. Dit komt ook, doordat zo veel der bewoners familie van elkaar zijn. Men trouwt meestal met iemand uit 't eigen dorp. Jongens en meisjes ontmoeten ellïaar bij allerlei gelegen heden. Vroeger waren de kermis en de „haogdaegen" (feestdagen) vaak het be gin van een „vriejoazje". In ieder ge val kent ieder iedereen. Men let veel meer op elkaar dan in de stad. Je blijft altijd vreemdeling in het dorp, zei me eens iemand, die zich van buiten ge vestigd had. En een stedeling zei, dat hij zijn gevoel van vrijheid verloor, doordat men hem altijd naging. Op den hoek, de volkssociëteit, stond hij afzij dig van de anderen. Een ander gevolg van het zich als één voelen is, dat men zijn geschillen soms tot vechtpartijen toe, zelf beslist en er niet gauw politie in mengt; men zal niet gauw tegen een ander getui gen. Meer dan zestig jaar geleden kwam in Goeree dokter Zijlstra. Hij was de vriend der armen, de minder gegoeden liet hij weinig betalen, maar de rijke boeren kregen hoge rekeningen. Die gingen toen bijna allemaal over naar de dokter van Stellendam, ze hadden immers paard en rijtuig tot hun be schikking. Bovendien hadden de vrouw en dochters van de dokter geen voor haar passende conversatie meer en wilden liefst zo gauw mogelijk het dorp uit. Dus vertrok de volksdokter. Op een zaterdagavond in 't najaar kwam toen het volk in actie. En vormde zich een grote volksoploop, men snelde naar de bietenhopen op 't Bekaf, en met gejoel smeet men met de suikepeen bij de gro te boeren de ruiten in. 't Was een ge weldige uitbarsting, waartegen de veld wachter machteloos stond. De volgen de dag was het stil op 't dorp. Van 't hele eiland werd de rijkspolitie gere- quireerd en ondervroeg de bevolking. Maar men zweeg. Wie had dit op touw gezet? Wie had mee bieten ge gooid? 't Is nooit uitgekomen. Het „volksgericht" had zich voltrokken. Ze kwamen vroeger meer voor. Zo werd in Flakicee een van d'r man weggelo pen vrouw door een joelende menigte naar de man in Nieuwe Tonge in een grote ben weggesleept. Dergelijke „volksgerichten" zijn in vele streken van ons land voorgekomen als uitingen van. de dorpsgemeenschap. F. den Eerzamen. eze zwaar il^en haardfai; erstelbaar in ussens met w( lé, waarop 15 j e. Kleur naar waar eiken haf ig verstelbaar en, kussens ir )inglé, waarop mtie. Kleur na [oderne has reneens rug 4 standen, ki ellen epinglé, lar garantie. ïuze ie. I| Bed-, Tapij Meubeltnag jmmelsdijk uddorp andpad - T* ST. MAARTENSDIJK OogstcoUecte. De oogstcollecte in de Ned. Herv. kerk heeft opgebracht de Biacokorklröl som van 1737,34. HeSCnenKei SCHERPENISSE Kerkdienst. Woensdagavond 2 dec. hoopt voor de Geref. Gemeente ds. Hage uit Middelburg voor te gaan. Aanvang 7 uur. Landbouwschuur in vlammen. Zondagmorgen goed tien uur is er brand uitgebroken in de landbouw schuur van C. de Wilde-Westkerke. De brand moet ontstaan zijn, doordat er een lek wos aan de slang van het gas, waardoor de vlam in de pan met vet sloeg, met gevolg, dat de gasfles uit elkaar sprong en de schuur in vlammen opging. Dhr. de Wilde heeft zijn vee en paarden nog kunnen redden, maar een flinke hoeveelheid gedorsen graan, o.a. erwten, haver, gerst en tarwe, hooi en een gedeelte landbouwwerktuigen ging verloren. Aan gedorsen graan bedraagt de scha de alleen al 2500,Het is voor deze landbouwer een grote schadepost, door hij maar licht verzekerd was. De brand weer van Poortvliet, was spoedig ter plaatse. De woning die aangebouwd was is daardoor gespaard. Er was nog een zieke oom, van de Wilde in de woning, die haast op sterven lag, welke met de Roode Kruis-auto naar een famielid is gebracht. Deze man is inmiddels maan dagmorgen overleden. BRUINISSE Kerkeraadsverkiezing. Bij de in de Geref. kerk alhier gehouden verkiezin gen voor ambtsdragers werd in de va cature L. S. Abrahamse (niet herkies baar) tot ouderling gekozen de heer J. A. van 't Leven. Tot diaken werd her kozen de heer S. Beekman. Voor de verkiezing van ambtsdragers in de Ned. Herv. kerk werden door de leden candidaat gesteld in de vacature S. A. Jumelet (niet herkiesbaar) voor ouderling de heren W. de Korte en J. de Ronde, in de vacature W. Jumelet- Otte (niet herkiesbaar) wegens bedan ken, de heren C. Otte en W.'Kootstra. leuw- en gebJ erhout voor pra forkomende we olfplaten, Boa; akbedekkingen, ozijnen. Deuren schuifdeuren, raadglasruiten idere materiaie it grote voorraï HOUTHAN elef. 2178 - Mil E KOOP: Com] Pers. SpotkoopJ elef. 71279

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 10