EiiAnPEn-niEuws Vijftigjarig bestaan gemengde zangvereniging „Excelsior" KaVeewee Sommelsdijkse raad behandelde gemeentebegroting 1960 e sluikeR Jubileumconcert in „De Schakel" te Dirksland Varkens verzekeriüg Sommelsdijk - Middelharnis Haven en Wilhelminabrug in brandpunt der belangstelling VICTORYiSVOQ Dinsdag 24 november 1959 No. 2847 een lichte sigaar voor Lm bct. Vervolgverhaal 28 23 blad Onder grote belangstelling werd za- I terdagavond j.l. het 50-Jarig bestaan ge vierd van het Gemengd Koor „Excel sior" te Dirksland. Op de receptie wa ren vele ingezetenen en besturen van ïusterverenigingen aanwezig, waarbij talrijke bloemstukken en enveloppen met inhoud werden overhandigd. De 2m1 was gezellig ingericht. Het lid van liet hoofdbestuur der Kon. Bond van Gem. Zangvereen. in Nederland, de heer I Smits, reikte aan de jubilerende ver- 1 eniging de oorkonde van de Bond uit en in een hartelijke speech spelde hy bet insigne voor 50 jaar lidmaatschap I bü de heer W. Polder op de borst. 's Avonds werd een jubileumconcert gegeven voor genodigden, medewerkers aan het concours en besturen van zus- I terverenigingen. Voorz. Melissant opende voor een vol- I Ie zaal deze avond. In het kort memo reerde hij het ontstaan en verloop der [vereniging in de afgelopen 50 jaar. „Excelsior" werd opgericht 26 novem- ber 1909 door de toen in Dirksland werkzaam zijnde onderwijzer W. D. Kaat, gesteund door enige plaatselijke zangminnaars. Meerdere dirigenten hebben „Excelsior" in deze 50 jaar ge leid, respectievelijk Kaat, Vletter, Bui tenhuis, Vlasblom, Bakker en van 1925- 1942 zwaaide de heer M. Brooshoofd, hoofd der o.l. school de dirigeerstafHij werd opgevolgd door de tegenwoordige dirigent Gerrit Zoon. In de afgelopen periode heeft de vereniging vele con coursen bezocht waar dikwijls mooie prijzen werden behaand. Zo werden op de ongeveer 25 jaar geleden gehouden I Flakkeese Bondsconcoursen te Dirks- I land en Ouddorp het hoogst aantal pun- I ten behaald. Het vorig jaar werd te Boskoop met 361 punten een Ie prijs in de ere- aideling behaald en het hoogst aantal punten in de ere-wedstrijd. Een hoog tepunt was ook de' viering van het 40- jarig bestaan toen een Nationaal Zang en Muziekconcours werd georganiseerd met als slot het optreden van de Am- sterdamsche Politiekapel. De voorz. memoreerde verder over een bezocht concours vele jaren gele den te Dinteloord, waar men met een motorschip heenging. Op de terugweg viel een dikke mist, waardoor het schip voor anker ging. Dit duurde tot de vol gende morgen. Intussen werden de le- ^en van belang hongerig daar op mist niei gerekend was. Gelukkig brachten enkele balen koepeen welke in het ruim lagen hier uitkomst. Met gele randen om de monden kwam men de andere morgen om half 7 aan tot blijdschap van de huisgenoten. Niet alleen lagen de successen op con coursen, ook de winterconcerten wor den altijd druk bezoclit. Steeds heeft de vereniging ernaar gestreefd haar cul turele taak in de gemeente zo goed mo gelijk te vervuUen. In 1942 besloot men over te gaan tot oprichting van een Itinderkoor tot op heden mag dit koor zich in een grote belangstelling ver heugen. Uit dit koor werd weer een meisjeskoor geboren voor meisjes, wel ke te groot werden voor het eerstge noemde. Tot slot de jubileumviering van j.l. zomer. Geen betere omstandigheden, medewerking en belangstelling heeft de vereniging zich kunnen voorstellen dan welke zij gedurende 3 dagen heeft ondervonden. Het bestuur heeft zich rijlielijk gesteund gezien door de leden w alle mogelijke medewerking verkre gen van het gemeentebestuur en uit de burgerij, van plaatselijke bedrijven en organisaties en zelfs van de school jeugd, terwijl aan het groot Nationaal concours een record aantal verenigingen heeft deelgenomen en niet het minst Wangrijk, uit geheel Flakkee een bui tengewone belangstelling voor „Excel sior" muziekfestijn aan de dag is ge legd. Het zou te ver voeren alle gebeurte nissen te bespreken. Persoonlijke dank bracht spr. aan de burgemeester die hen steeds met raad en daad heeft bij gestaan. Ook aan het bestuur der Land- bouwvereniging werd dank gebracht voor de geheel belangeloos beschikbaar stellen van haar gebouw. Adjudant de Heer en zijn manschappen die voor treffelijk voor de goede orde hebben gezorgd, bracht hij eveneens dank. Hierna ging men over tot het uitvoe ren van het programma. De jubilerende vereniging opende met „Mijn dorpje" van Fr. Abt, een num mer dat op het allereerste concert in 1910 ook werd uitgevoerd. Hierna werd uitgevoerd „Verbum Garo" met sopraan-solo. Vervolgens trad het jeugdkoor op. Zij voerden een 3-:tal nummers uit met piano-begelei ding van Jaap de Bonte. Hoewel niet op het programma vermeld, mocht de 13-jarige Piet Witvliet een zangnum- mer uitvoeren. De soliste van deze avond mevr. Hermien Emmery zong allereerst een aria uit de opera „La forza del destino" van Verdi gevolgd door „Ave Maria" van Steffani. Tot be sluit van het Ie gedeelte trad de mu ziekvereniging „Amicitia" op. Zij speel de twee nummers „Suite Heroique van Hendrik Altink en het prachtige sym- phonisch gedicht „Finlandia" van J. Si belius. In de pauze was gelegenheid voor e.v.t. sprekers. Burgemeester Bos maak te van deze gelegenheid gebruik met de waardering van het gemeentebe stuur uit te spreken voor deze kunst avond. Hij voegde de wens er aan toe, dat in dit gebouw nog vele culturele bijeenkomsten zouden worden gehou den waaraan het gemeentebestuur haar volle medewerking wil geven. Namens het ere-comité overhandigde hij een enveloppe met inhoud. De heer M. Brooshooft, oud dirigent haalde enkele herinneringen op tijdens zijn leiding. Hoewel hij de uitgevoerde muziek van deze avond heel mooi vond, hoopte hij toch dat in de toekomst meer in de Hollandse taal zal worden gezongen. Hierna riep de voorzitter de heer W. Polder op het toneel. Spr. huldigde dit lid die vanaf de oprichting bijna onaf gebroken deze 50 jaar heeft meege maakt. Hij is een voorbeeld voor de jeugd, verzuimd zelden een repetitie en is altijd op tijd. Spr. hoopte dat het hem gegeven mag zijn dat hij nog lang lid van „Excelsior' mag blijven. Namens de leden bood hij de jubilaris een horloge aan. Mevr. Polder kreeg een plant. Een dochter van Polder dankte namens haar ouders voor deze onvergetelijke dag, welke op zo'n bijzondere wijze gevierd werd. Het tweede gedeelte van dit concert werd weer geopend door „Excelsior" met Guarda che bianca luna van F. Campana gevolgd door het koor der Landslieden uit de opera „Cavalleria Rusticana" van Mascagni. Mevr. Hermien Emmery voerde nog 2 nummers uit: Romanze e scene uit dezelfde opera en „Zonnelied" van Cath. van Rennes. Door het jongste lid der vereniging werden haar na afloop bloemen aangeboden. Nu volgde een tubasolo van de heer L. L. Zwartepoorte „The Beautiful American". Het duo Gebr. de Ruiter zongen So schön wie heut, so müsst es bleiben en Palez mol d'amour. Op veler verzoek trad Piet Witvliet nog eens op. Het slot van deze avond werd verzorgd door het Gem. koor „Excelsior" en „Amicitia", die gezamen lijk de wals Rozen uit het Zuiden van Joh. Strauss uitvoerden. De voorz. sloot deze prachtige avond met een dankwoord aan allen die hier aan hebben medegewerkt. Te 11 uur verlieten de aanwezigen na het zingen van twee coupletten van het volkslied de zaal. Voor 1959 gebeurde het maar al te vaak dat er in grote gezinnen een var ken met moeite en de nodige onkosten was groot gebracht, dat het varken ziek werd en stierf. Dat gebeurt nu nog, maar dan staat er de Onderlinge Var kensverzekering Sommelsdij k-Middel- harnis achter om de geleden schade met bekwame spoed te vergoeden en de ge zinnen in de gelegenheid te stellen weer opnieuw te beginnen. Dat is na tuurlijk niet uit zichzelf gekomen. Eerst hebben de heren KI. Grootenboer en J. Breeman er dikwijls met elkaar over gepraat als er door de dood van een varken, het nodige voedsel voor de win termaanden, een gezin in moeilijkheden verkeerde. De heren schreven voor 25 oktober 1939 een vergadering uit in Hotel de Harmonie te Sommelsdijk, waar de heer Robijn het een en ander vertelde over het lüoe en het waarom van zo'n verze kering. Die dag was het slecht weer. Slechts tien personen gaven gevolg aan de oproep. Ze werden, na de toespraak van de heer Robijn allemaal lid. Het doel was voorlopig bereikt. Natuurlijk zijn er nog moeilijkheden genoeg ge weest. Het gebeurde vaak dat de pen ningmeester zelf het geld moest voor schieten, omdat de kas leeg was. De oorlog heeft de kas ook geen goed ge daan, maar hoe het ook zij, de vereni ging heeft aan zijn verplichtingen kun nen voldoen en thans is er een goed saldo. Men kan tegen een stootje en de varkensbezitters hebben geen onrust over de winter. De voorz. secretaris en penningmees ter, de resp. heren KI. Grootenboer, J. Breeman en J. Grootenboer hebben nog steeds zitting in het bestuur, terwijl de andere bestuursleden later werden ge kozen, de heren L. Arensman, Joh. Buth M. van Antwerpen en A. Vroegindeweij. Donderdagavond kon men het 20- jarig jubileum vieren. De vergadering wordt altijd trouw en druk bezocht. De 116 leden zijn bijna altijd allemaal pre sent en ze brengen bij voorkeur liun echtgenoten mee. In al die twintig ja ren zijn er op de vergaderingen geen moeilijkheden geweest. Bestuursverkie- zingen zijn al heel gemakkelijk, want als er één uit de zaal roept: „Niet stem men, zitten blijven", zijn de anderen het er volkomen mede eens, zodat een ver gadering hoogstens een half uurtje kan duren. Vaststellen van het contributie bedrag is helemaal geen probleem, want men sluit zich zonder meer aan bij hét voorstel van het bestuur. De penningmeester brengt steeds een beknopt en overzichtelijk verslag en is in de twintig jaar heeft niemand een op- of aanmerking gemaakt. De vereniging heeft ieder jaar een big onder de leden verloot en steeds was men met elkaar blij dat de ander het had. Na het officiële gedeelte van de ver gadering blijft men altijd nog een tijdje bij elkaar. Het bestuur zorgt voor een verfrissing en er is altijd wel een ama teur vereniging op het eiland die een toneelstukje of anderszins opvoert. Voor het jubileum had men als attractie het muziekensemble „De Tok- kelaars" van Stellendam uitgenodigd. Een prettig ensemble voor een bloeien de vereniging. SOMMELSDIJK Geslaagd voor kruideniers-examen. De sinds kortgeleden nieuw gevestig de zaak aan de Hobius de Krijgerlaan te Sommelsdijk, zal nu, naast speciali satie in kaas en fijne vleeswaren, wor den uitgebreid met de verkoop van alle verpakte levensmiddelen. Een winkel op dit gebied in deze nieuwe wijk is mogelijk geworden doordat dhr. van der Laan naast het reeds eerder be haalde Zuiveldiploma nu ook slaagde voor het kruideniers-examen dezer da gen afgenomen in „Lommerick" te Rot terdam. HERKINGEN Haven. De vorige week zijn vanuit de haven verzonden 6 schepen met sui kerbieten voor de fabriek te Dinteloord. De raad van Sommelsdijk kwam vrijdagavond voor de behandeling begro ting 1960 bijeen. Afwezig was de heer Peekstok. Er werden breedvoerige al gemene beschouwingen gehouden waarbij vooral de haven en de Wilhelmina brug in het brandpunt van de belangstelling stonden. De voorzitter burge meester Hordijk gaf als zijn mening te kennen, dat de ogen niet moesten ge sloten voor een verdere economische ontwikkeling en het havenplan gekop peld aan de Wilhelminabrug uiteindelijk tach zou leiden tot algehele afslui ting van de haven, te meer, omdat het onderhoud ook grote kosten vraagt. Van de leden kreeg de voorz. hierin weinig bijval; het een zal tegen het ander worden afgewogen en er zal later een uitspraak over vallen. De heer Blok (P.v.d.A.) viel de rechtsen nog eens aan, dat hun fraktieleden buiten instellingen als Burg. Armbestuur e.d. gestoten waren, waarop de heer Ede waard (A.R.) zei, dat het achteraf bezien beter ware geweest dit niet te doen. Hij wilde persoonlijk dit standpunt t.z.t. herzien. Voor zover er ruimte is in dit nummer, geven we de alg. beschouwingen verkort weer. Na opening met gebed werden de notulen vastgesteld en gingen de inge komen stukken onder de hamer door. Er was een schrijven bij van het be stuur van het Streekmuseum, om het pand naast de ingang van het museum op te knappen, om het daarna voor expositie-ruimte te gebruiken. B en w stelden voor dit door de Techn. dienst te laten uitvoeren en daarvoor een be drag van 2000,— uit te trekken. Of dit voldoende zou zijn wist spr, niet, een rapport van de Techn. Dienst hierover was nog niet binnen. De heer Blok stelde het op hoge prijs dat het mooie historische Kerkstraat] e in tact bleef. Wel zou hij hel betreu ren, wanneer het aangevraagde krediet straks de helft hoger zou worden De voorzitter antwoordde dat het een raming bleef, weth. Ie Comte meende dat het er wel voor kon. Het krediet werd verleend. Voor de openb. 1. school werd een be drag van 5.550,beschikbaar gesteld voor aankoop schoolborden en verbete ring vloerbedekking o.l. school. Uit de N.V. Bank van Ned. Gemeenten werd voor 1960een rek. crt. overeenkomst aangegaan, groot 180.000,Een wij ziging in de begroting burgerl. armbe stuur werd goedgevonden nadat rap port uitgebracht was door de heer van Zielst, die het verheugde dat de uitga ven voor maatschappelijk werk belang rijk minder waren. Algemene beschouwingen Dan volgde behandeling van de ge meentebegroting 1960, waarover wij de beschrijvingsbrief reeds hebben gepu bliceerd, alsook het verslag van de com missie en het antwoord van b en w, zo dat we dit hier kunnen voorbijgaan. De voorz. gaf eerst gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen. Na een inleidend woord tot zijn al gemene beschouwingen, merkte de heer J. Blok op, dat z.i. de toelichting van het college op de begroting niet be paald in overeenstemming was met de tijd waarin wij leven. Het is zozeer in Deze foto behoort bij het artikel van vrijdag over het overlijden van de heer D. Poortvliet te Dirksland. Het cliché kwam te laat in ons be zit om de foto er bij te plaatsen. We zien de heer Poortvliet hier in de karakteristieke houding, die hij aan de raadstafel innam. mineur gesteld, dat men zich afvraagt of men nu werkelijk geen perspectief meer ziet en of er geen mogelijkheden meer zijn voor de gemeente. Zitten er dan geen mogelijkheden in de ontwik keling in Botlek- en Waterweggebied? aldus vroeg spr., „en wat kunnen de gevolgen zijn van de voltooiing der Deltawerken voor ons eiland? Na 1953 zijn allerlei commissies ingesteld ter bestudering van de ontwikkeling van Flakkee, maar men heeft nu wel dikke rapporten, doch daarin wordt het eiland slechts zijdelings betrokken, terwijl Flakkee, wat woon- en werkgelegen heid betreft, toch wel een probleemge bied genoemd kan worden. Als de financiële moeilijkheden ver oorzaakt worden door uitgaven, waarop de raad geen invloed heeft, dan mag men de taken, voor welke de raad wel verantwoordelijk is, toch niet verwaar lozen. De door b en w ontwikkelde plannen zullen, zonder verhoogde rijksuitkering niet kunnen worden uitgevoerd en de kans is niet groot, dat we gauw uit de financiële moeilijkheden zullen gera ken. Toch zullen wij voort moeten gaan met voorbereiden van zaken, die wij voor het verzorgingspeil der bevolking noodzakelijk achten. Tot deze taken behoort het plan om de uitmonding van de riolering uit de haven te halen en via een stamriool aan de zuidzijde van de gemeente naar het Haringvliet te voeren. Oorspronke lijk bestond het plan om met Middel harnis een zuiveringsinstallatie te stichten, maar nu waterstaat geen be zwaar maakt tegen lozing in het Ha ringvliet, geloven wij dat overwogen moet worden of het huidige plan niet door een goedkoper vervangen kan worden. Volgens b en w is het probleem ha ven en Wilhelminabrug bijzonder groot geworden, doordat de brug gevaar kan opleveren. Evenals de begrotingscom missie heeft deze plotselinge vrees van het college ons bevreemd. B en w verwijzen naar het onderhoud gedurende acht jaren voor deze brug, totaal 10.597,32, voor een prutsbrugge- tje, en als men dan nu plotseling mede deelt, dat hij onherstelbaar is, dan ver baast de raad zich daar natuurlijk over. Intussen moet men de brug, voorlopig samen met Middelharnis zodanig repa reren, dat hij nog dienst kan doen tot het gehele project van riolen, haven en afvoer polderwater is geregeld. Dat moet echter samen met Middelharnis, omdat het verkeer over de brug meest in Middelharnis gevestigd is. Middel harnis zal kwalijk een beroep kunnen doen op een contract van 150 jaar oud. Het college zal het gehele probleem ha ven en brug uit Sommelsdijk belang moeten bezien. Uit de besprekingen, die er over gevoerd zijn, kunnen we niet altijd die indruk krijgen. Sprekende over plannen van b en w tot verbouw van de oude bewaarschool tot verenigingsgebouw, vond spr. dat men dit eerst van alle kanten dient te bezien. Allereerst of men, vanwege de kosten, niet beter een nieuw gebouw kan zetten, desnoods samen met Mid delharnis. „We hebben al zoveel ge meenschappelijks, dat dit er wel bij kan, ook omdat er in tegenstelling met de andere gemeenten hier nog niets van die aard is. Uitvoering van hét uitbreidingsplan West kan alleen begonnen worden als het bestaande uitbreidingsplan volge bouwd is, zo meende de heer Blok ver der en als de woningtoewijzing niet groter wordt, dan behoeft men West nog niet bouwrijp te maken. Spr. informeerde voorts waarom de kap van het gemeentehuis nog niet verbouwd is en de blusvijver nog niet aangelegd, terwijl b en w niet reppen over sanering van de dorpskom, maar gestadig doorgegaan wordt met ontrui ming en afbreken en het aantal open plaatsen in de gemeente zienderogen stijgt. Ook de open gekomen grond van de schuur Erven v. d. Doel blijft zo liggen, terwijl men die koop wenste ter verkeersverbetering. B en w zullen, initiatief moeten ont- plooiien, anders zal Sommelsdijk met tertijd geen Sommelsdijk, maar Rom- meldijk gaan heten" zo vreesde de heer Blok, die voorts de woningnood en de onvoldoende woongelegenheid besprak en vroeg wat b en w aan de plannen tot verbetering van de Binnenweg wil len doen als de bewoners de stoepen niet willen afstaan, evenals met de van de R.T.M, aangekochte trambaan. Tenslotte wijdde de heer Blok enige woorden aan de positie van zijn fractie in de raad, waarbij hij teruggreep op de algemene beschouwingen van vorig jaar en op wat hij noemde de „onwaar achtigheid" in de A.R.-propaganda bij de raadsverkiezing. Men ageerde tegen de P.v.d.A.-lijst, omdat daarop een vrouw op verkiesbare plaats stond. In verband hiermede wees spr. op wat vorige maand in de Rotterdamse raad is gebeurd: mevr. Diemer van de A.R.- lijst werd verkozen verklaard en deze heeft de benoeming aanvaard. Voorts verweerde spr. zich tegen het verwijt van de heer van Zielst, die aan voerde, dat spr.'s fractie geen zitting wilde nemen in vaste commissies. „In welk opzicht wordt het Christelijk be ginsel van de heer van Zielst gediend door ons te weren uit b.v. Armbestuur en nutsbedrijven en in plaats van de P.v.d.A. er de V.V.D. in te kiezen?" Spr. verweet de heer Edewaard, dat men van A.R.-zijde geen begrip toont voor de positie, die spr.'s fractie in neemt en dat de A.R. elke poging om het klimaat te verbeteren onbenut heeft gelaten. Wanneer men dit werkelijk wil, laat men zich dan herzien en daar aan kan ook de V.V.D. meehelpen door de posten, die zij van de P.v.d.A. bezet, beschikbaar te stellen. Egalisatie speelweide eu zwembad Mevr. MuUer-Pijnenburg (P.v.d.A.) vroeg de aandacht voor egalisatie van de speelweide, waarvan zij wist dat deze vol kuilen en oneffenheden zat. Uit het begeleidend schrijven bij de be groting had zij vernomen, dat er aan het Havenhoofd te Middelharnis een zwembad zal komen. Zij vroeg in we^c stadium die plannen verkeren, en of de kosten de finantiële draagkracht van de gemeente niet te boven gaan. Ook wen- ste mevr. Muller een en ander te ver nemen over de plannen inzake vervan ging kolengas op propaangas. Verder vestigde zij de aandacht op het ontbre ken van een abri aan de bushalte R.T. M. aan de West-Krakeelstraat, waar dit een drukke halte is, verzocht zij het ge meentebestuur hierover met de R.T.M. contact op te nemen. Tenslotte infor meerde zij hoe het verloop van het per soneel van de Beschutte Werkplaats was naar andere (vrije) bedrijven. De heer van Zielst (S.G.P.) vond het tekort op de begroting van 43.000,— teleurstellend, omdat dit be tekent, dat vele plannen niet verwezen lijkt kunnen worden. Gelukkig achtte hij het, dat verleden jaar belangrijke werken zijn uitgevoerd, waarvan hij vooral noemde de verbetering hoek Langeweg en Oost-Krakeelstraat. Ook prees hij het, dat het gemeentebestuur volle medewerking had verleend aan de totstandkoming van het bedrijf Flakkee zaden N.V., wat tot werkverruiming kan leiden. Wat de riolering betrof, daarover zou spr. de plannen en begroting afwachten maar wel wees hij op de noodzakelijk heid om de kop van het gemeentehuis te vernieuwen. Hij gaf een technische uiteenzetting hoe dit zou kunnen (de heer van Zielst is timmerman van be roep. Verslagg.) en raadde b en w dit met de techn. dienst op te nemen. Haven. Dhr. v. Zielst merkte op, dat in de raadszitting van 21 okt. bij de bespreking over haven en Wilhelmina brug, duidelijk is gebleken, dat de raad er niet voor is de haven af te sluiten. Spr. achtte het ook geen gemeentebe lang dit te doen, in verband met riole ring en uitwatering van de polders en vond het beter daarmee te wachten, tot dat de Deltawerken zouden zijn vol tooid. (Vervolg achterzijde van dit blad) door W. Schippers tlaar ik nu weet, dat jullie beiden eer- in hf 'te klas schippers bent, zou ik willen er on Vorstellen, dat ge samen op mijn jacht iderne tot varen. Mijn schipper had het na ilie storm voor het Sloe bij mij niet leer naar de zin en verleden week ''eeft hij zijn betrekking opgezegd. Da- tojk heb ik toen aan jullie gedacht, laar Arjaan had mijn voorstel al eens 'an de hand gewezen omdat hij de Ba- "en zijn eigenaar niet verlaten wilde, "ovendien verkeerde ik in zulk een ge- "oedsstemming, dat mij de lust ont- "ak, om ook maar iets aan te pakken *uit te werken. Sinds gisteren ben ik '1 ander mens, mannen, en naast God "oet ik dat danken aan U, schipper 'iideman. God gebruikte U, om het hart de koppige Fries te buigen, en daar '^1 nioet ge mij het genoegen doen, fc voorstel aan te nemen. Het ligt mijn voornemen, er dikwijls op uit 'rekken met het schip, zodat we heel samen zullen zijn, wat ik zeer op op va ar mas de Ka A) aa Zake' va leid; ).K. e op o start ■en va* "Js zal stellen. En wat jou betreft, Ar- "n, je kunt net zolang bij je oude schipper varen, totdat je de lust be kruipt, zelf een flink schip te laten bou wen om voor eigen rekening te begin nen." De oude Rudeman streek met zijn hand door zijn witte baard en was niet zo dadelijk met zijn antwoord klaar, doch Arjaans ogen glinsterden. Met schipper Rudeman op de Prins Frede- rik varen leek hem een heerlijkheid en hij kon dan ook niet nalaten te zeggen: „Nu, schipper Rudeman, zo'n prachtige kans krijgen we nooit meer; we moeten er maar niet te lang over piekeren." Maar de oude man, die altijd even bedaard en bedachtzaam te werk ging, maakte de ongetwijfeld gezonde opmer king, dat een dergelijk aanbod hem op het ogenblik als het ware overrompel de, en dat hij er graag eerst over wilde nadenken, of een man op zijn leeftijd zulk een verantwoordelijkheid wel op zich mocht nemen. De reder, door Adriaan krachtig ge steund, wist echter alle bezwaren weg te redeneren, en toen moeder Katrien op haar eigenaardige, hartelijke manier bij schipper Rudeman aandrong op het voorstel van haar man aan te nemen, gaf de oude man weldra toe, en reeds enkele dagen daarna voer de Prins Fre- derik met haar nieuwe bemanning van Veere naar Vlissingen. Eerst was de oude schipper wel enigs zins bezorgd geweest, hoe Jette zich zou gevoelen in haar nieuwe omgeving, maar tot zijn verbazing paste ze zich heel gauw bij het nieuwe aan. Het was verwonderlijk, hoe vaak de heer de Gorter gebruik maakte van iedere gelegenheid tot het doen van een reisje met zijn schip. Uren lang kon hij dan de schipper bij het roer gezelschap houden, terwijl zijn oog Arjaan Nitze- ma volgde, die vrolijk en welgemoed zijn werk aan boord verrichtte, terwijl moeder Katrien met Jette de huishou delijke bezigheden beredderde. Zo was de mooie zomer voorbijge gaan en Andries de Gorter had tot zijn vrouw gezegd: „Dit is de heerlijkste zomer geweest, die ik beleefd heb en nu kan ik mij zeer goed indenken, dat Ar jaan Nitzema destijds mijn aanbod om schipper op de Prins Frederik te wor den van de hand wees, want dan had hij de oude Rudeman moeten verlaten en die hangt hij aan met de liefde van een eigen zoon. Nu ik hem persoonlijk goed heb leren kennen, begrijp ik de jongen volkomen; nooit ontmoette ik in mijn leven een man met zulk een trouw hart, zulk een blijmoedige, oprechte Christen." Het leek wel vreemd, maar een feit was het, dat, als de Prins Frederik voor de wal in de haven van Veere lag, en mijnheer de Gorter zich met zijn vrouw op Renata bevonden, ze het geen van beiden erg naar de zin hadden. „Weet je hoe dat komt, moeder?" had de reder op zekere keer gezegd, „omdat we hier onze Juul missen en wat mij betreft komt daar nog iets anders bij. Hier heb ik getobd en geleden onder wroeging en schuld, geworsteld in eigen kracht, totdat God mijn kracht brak en schipper Rudeman mij leerde, niet alleen voor mensen mijn schuld te be lijden en te bekennen, maar bovenal mij te buigen voor Hem, die Zijn eigen Zoon gaf, om ook mijn schuld te dra gen aan het kruis. En mijn schuld was zwaar, moeder, heel zwaar." Een poosje had Andries de Gorter zwijgend en met de oude, strakke blik naar buiten in de reeds half ontblader de tuin van Renata staan kijken. Toen richtte zijn gestalte zich weer op en op geheel andere toon ging hij voort: .,Ik heb met Gods hulp gebroken met mijn schuldig verleden, het oude is voorbij, het is alles, nieuw geworden. Zullen wij Renata verkopen en ons in Vlissingen, of waar je wilt, vestigen?" Moeder Katrien had niet lang geaar zeld; het vrolijke oude Vlissingen, waar zij geboren was, en waar haar gelukki ge jeugd was voorbijgegaan, had haar steeds na aan het hart gelegen en daar wilde zij graag weer wonen. Als Andries de Gorter eenmaal een besluit genomen had, ging hij door gaans onmiddellijk tot de uitvoering daarvan over. Zo ook nu, en al gelukte de verkoop van Renata niet zo gemak kelijk, omdat de tijdsomstandigheden en het steeds meer in verval rakende Veere niet gunstig waren, hij slaagde tenslotte. Reeds vóór de verkoop van het he renhuis had hij een huis gekocht in Vlissingen en ondanks het vergevorder de seizoen, kregen de schippers van de Prins Frederik de opdracht alle goede ren, die niet bij Renata waren ver kocht, van Veere over te brengen naar Vlissingen, bij welke gelegenheid de ge wezen reder telkens meevoer. Het varen zat de oude sluiker in het bloed, want toen, enige dagen daarvoor, Adriaan terloops had gezegd, dat hij toch eindelijk wel eens naar Friesland zou willen, om te zien hoe de Nitze- ma's het maakten, had de heer de Gor ter dadelijk te kennen gegeven, dat ook hij de Friese kust zou willen bezoeken. „Weet je wat we doen zullen, Rudeman, we varen samen naar Stavoren, blijven er een paar dagen, dan kan Arjaan van daar over land zijn stiefvader op zijn gemak gaan bezoeken; wat denk je daarvan, schipper?" Zo kwam het, dat we thans op deze voorjaarsavond Arjaan aantreffen op de kleiweg, waarvan een zijpad naar Jauk Nitzema's hoeve leidt. HOOFDSTUK 19 HULP IN NOOD Het is de jonge schipper warm van binnen, en dankbaar klopt hem het hart als hij er aan denkt, hoe vaak hij deze weg heeft gelopen onder zo geheel an dere levensomstandigheden. Hoe meer hij Nitzema's hoeve nadert, hoe meer plekjes hem plotseling herinneren aan zijn jongensjaren en die als het ware doen herleven in zijn ziel. Nu draait hij de hoek om en als hij het voetpad in slaat, dat regelrecht naar de hoeve voert, dan krijgt de jonge schipper het; even te kwaad. Hier had hij vroeger bij zijn vertrek naar zee telkens om gezien, om met zijn muts te zwaaien naar zijn moeder, die hem dan met de hand boven de ogen nastaarde, zolang ze kon. En nu staat hij voor Nitzema's hoeve en op het erf, waar hij als kind heeft gespeeld. Door de ontluikende blaadjes van de beide oude notebomen, speelt nog even een laatste zonnestraal en het zachte koeltje, dat door het jonge lover suist, schijnt iets te fluisteren van lang vervlogen dagen. Het is stil, wonderstil op Nitzema's hoeve en de jonge schip per verwondert zich, dat geen hofhond door zijn dreigend geblaf de bewoners waarschuwt, dat een vreemde de hoe ve nadert. Maar het hondenhok herbergt geen bewoner, en een paar kalveren, die op de mesthoop achter de schuur rondlo pen, zijn de enige levende wezens, die Adriaan bespeurt. Nu laat hij de ijze ren klopper op de versleten deurplaat vallen en aan de zware voetstappen, die de deur naderen, herkent de schipper,, die van Bouke. eR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 5