Verolme zegt (hr. Schooldag Goeree-Overdakkee Gemeenteraad Bruinisse Portretwerk Toenemende betekenis van de U.T.S. Twéé Klokzegels voor cadeaus op éénpakKLOKWIT Vervolg Forum-avond Goedereede reportages FOTO ROTSMA (Uitgebreid Technische School) Direkteur van de U.T.S. te 's Gravenhage gaf voorlichting Land- en Tuinbouw Nieuw in Ie zaaien grasland „NiemantI is te oud om nog een goed vak ie leren Bsnui die kans! VEROLME VERENIGDE SCHEEPSWERVEN Ook voor de AFWAS is Nieuw Blauw Kloicwit ideaal! NIEUW BLAUW KLOKWIT SLECHTS 47 CENTt jjag 24 november 1959 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 8 Uitgaande van de Chr, scholenbond jje en Overflakkee en de Chr., on- '„vijzersvereniging, afdeling Goeree Overflakkee werd de jaarlijkse Loldag gehouden. Ditmaal niet zoals Loonlijk in Hotel Spee, doch in ge- Lff „Jeugdhaven" te Middelharnis. je morgenvergadering sprak de heer "nI. Gilhuis, leraar aan het Chr. ly- inm te Dordrecht over het onderwerp ■u Chr. School en de doorbraakge- jMe". In de middagvergadering vroeg .(Zendingswerk in zijn algemeenheid [«aandacht. Dit onderwerp werd inge- M door de heer W. Vermolen, werk- um aan het Zendingscentrum en door M met filmstrips toegelicht. In het wnder de morgenvergadering was L goed bezocht, naast onderwyzers ssen) van de diverse scholen van het ijlind waren ook vele leden der school- «tnren en predikanten aanwezig. Ook iet college van b en w was door de bur- reineester en een wethouder vertegen- ioordigd. De vergadering werd gepre- ijeerd door de voorzitter van de Chr. Itholenbond, ds. P. van Wakeren Herv. iredikant te Stad aan 't Haringvliet. peze opende de morgenvergadering jet samenzang van Ps. 23 6 en gebed, jaarna hij enkele verzen las uit Jere- „ia 6 en Mattli. 5. Het welkomstwoord de voorzitter wordt gevolgd door koffiepauze, waarna de heer T. M. jiiuis refereert over „De Chr. school a de doorbraakgedachte". Hij stelt dit liet in de politieke zin van het woord, „aar vanuit de kerk naar de wereld. let is een verdrietige situatie, dat de erwijten tegen de Christelijke school lit eigen kring komen. Men hoort de lacht, dat onze school een gesloten Dr. Hildebrand wees er op, dat de mellopers in de mode gekomen waren, lie lichter en goedkoper waren. Voor garnalenvisserij worden ze steeds neer gebruikt. Dhr. de Boer zei dat de ervaring met M omw. zeer slecht waren, omdat leze motoren waren gebouwd op sta- ionair lopen. De conclusie van een Goereese visser iras, dat het onverstandig was in oude jctieepjes zwaardere motoren te plaat- len. De oplossing is: een goed nieuw ichip; dit stuit echter meest af op de ïnantiën. Rendabel motorvermogen Door de heer Tanis, Goedereede werd levraagd: Is er uit de gegevens van het ÜI ook een conclusie te trekken over iet meest rendabele motorvermogen )m de vaartuigen van de kleine zee- risserij? Dr. Hildebrand antwoordde dat de ichepen met 120 p.k. hun tijd hadden i De kottervisserij vraagt motoren iiet 200 p.k. en hoger. Het hangt alles van de afstand naar de visgronden. Hpe zv?aarder de motor, hoe verder veg. Daar komt bij aldus spr. dat :en zwaardere motor ook aan de zon- Jag knaagt, want met een zware motor s het niet economisch van verre af- itand wekelijks huiswaarts te keren. De heer Bom meende dat de Goe- ■eese vissers voor de haringvisserij wel 100 p.k. nodig hebben, maar de voorz. Jhr. Drost waarschuwde niet aan een ace te begirmen met steeds meer p.k.'s De bioloog Zijlstra merkte op dat èco- aomisch gezien een vaartuig met 150 p.k. (op de scholvisserij) net zoveel fangt als iemand met 200 p.k. Dr. Hildebrand bracht de Euro- markt ter sprake; voor de z.g. verre visserij is thans de grens gesloten; als de Euromarkt open gaat zal dit voor de kotters een druk brengen op de rentabiliteit. De goedkopere vis zal dan meer zijn intrede doen voor ons land. Kleine tong Gevraagd werd door de heer 't Man- fietje of 't aan 't forum bekend was dat de laatste tijd in het visgebied zo veel Üeine tong wordt gevangen (20-23 cm) en wat daar de oorzaak van is. De bioloog vond dit een telkens weer kerend verschijnsel; in 1947 is het ook 'oorgekomen. Sterke broedjaren wa- en 195S en 1957 en mogelijk heeft de warme zomer er ook goed aan gedaan. Maar hij waarschuwde wel hoe meer er weggevangen werden, hoe schade lijker. Visserijbank De laatste vraag die behandeld werd was van de heer Tanis, die het forum voorlegde om een eigen visserijbank te stichten. Dr. Hildebrand gaf op deze vraag een breedvoerige uiteenzetting en bleek met feze materie goed op de hoogte te zijn. ffij achtte de vissers evengoed kleine ondernemers als b.v. boeren en midden standers, welke laatsten van regerings zijde met het Borgstellingsfonds wer den gesteund. De boeren vinden steun de Boerenleenbanken, en voor de vissers diende er ook een instelling te ^omen, wat hij zei te Den Haag met kracht te zullen bepleiten. Wegens het gevorderde uur moest jnen tal van vragen onbeantwoord la ten. De voorzitter dhr. Drost zegde toe ^■t. een dergelijk forum nog wel eens te willen houden, waartoe overleg met oeheer Snijder kon worden opgenomen. Aan elke vraag zitten vele aspecten en Was men niet direct tot een conclusie Sekomen, beide partijen hebben er veel ^3n kunnen opsteken. Trekken van monsters garnalen. De ™er Bom vroeg medewerking voor het 'rekken van monsters garnalen (om de Sarnalenstand te bepalen) de heer Snij- Zal de adressen van de vissers op nemen en doorzenden. Aan het slot zegde de heer Snijder ''ank aan het forum voor hun bereid- *'lUgheid de vissers op deze wijze van '"orlichting te dienen en hoopte nog- i>aals een beroep op hen te mogen doen. vermelden we nog dat de burgemees ter J. baron van Knobelsdorff van Goe- jiereede en Stellendam en burgemees- p J. Kleinenberg van Ouddorp, deze ™rutn-avond hebben bijgewoond, die ,,e besprekingen met grote belangstel- "ig hebben gevolgd. school is en de openbare een open school, dus dat het Evangelie alleen ge bruikt wordt voor eigen gebruik. Dit geluid komt vanuit de P.v.d.A., men stelt daar, dat onze naaste niet alleen uit de eigen kerk komt of met andere woorden, de openbare school is toch eigenlijk normaal en de bijzondere ab normaal. De Christelijke school verhin dert de ontmoeting met de ander. Ook op theologisch terrein zijn er verwijten, is het Karl Barth niet, die zegt, dat de Christelijke school zich schuldig maakt aan afgoderij? Men stelt, dat op deze school opvoeding en evangelie of wel cultuur en genade zo zeer vermengd worden, dat er een bepaald soort Chris tus op zou worden gevormd. Als zou het werk van God omgebogen kunnen wor den tot het werk van mensen om zo een bepaald type Christus te vormen. Zo wil men scheiding tussen opvoeding en evangelie. Het eerste is de taak van de mens, genade komt echter van God, dit kan de mens niet, dus moet de Bijbel maar van de school af. De heer Gilhuis citeert hier weer Karl Barth als hij zegt, dat de school alleen moet beleren en niet be keren. Het gaat naar diens mening al leen om de opvoeding tot ware mens. Barth stelt ook, dat er niet veel verschil is tussen de Christen en de niet-Chris- ten. Christus hing immers met de moor denaars aan het kruis, zij waren soli dair in de schuld, al heeft de ene moor denaar dat gezien en de ander niet. Het verschil tussen die is echter niet groot, want na Golgotha, aldus Barth, delen alle mensen in het heil, is de genade universeel geworden. De consequentie van deze leer is, dat we door alle dis cussies heen samen zouden kunnen gaan met de openbare school. Ook bij de ouders ziet de heer Gilhuis een groot gevaar liggen! Is er nog dank baarheid, dat wij Christelijke scholen hebben. Realiseert men zich nog het grote voorrecht, dat wij hebben in het feit, dat onze hinderen op eenvoudige wijze het Evangelie gebracht kan wor den? Wanneer men vandaag de dag zegt, wij leven niet meer in de dagen van de schoolstrijd, dan is dit ook een doorbraak. Inderdaad is de christelijke school een gesloten school, maar dan geborgen weten in de barmhartigheid van Christus. De Christelijke school is niet alleen voor de eigen kinderen, wij hebben ook wel degelijk een Boodschap voor allen. Maar toen daar geen er kenning voor was is de Christelijke school opgericht. Toen bleek, dat de kruisvlag niet hoger mocht komen dan de vlag van de natie is men apart gaan staan. Christus komt xins nu troosten door thans zoveel buitenkerkelijke kin deren aan ons toe te vertrouwen. Wij leren niet de tegenstelling natuur en genade, maar het is zonde en genade. God wil Zijn oorspronkelijke schepping terug hebben. Wij weten wel, dat we er nog niet zijn, maar ons verlangen is, dat de school wordt de school van Christus. Zo vanuit de geslotenheid doorbreken naar buiten. Wij moeten ons afvragen waar Gód in ons eigen leven is en wat Hij voor ons betekent. Het diepste verlangen moet zijn het jagen naar het Koninkrijk van Christus, want alleen daar vandaan kan de vernieu wing komen. Zo, aldus de heer Gilhuis, moet ons onderwijs zijn en dat moeten de kinderen ook aan ons kunnen mer ken. Zending In de middagvergadering vertelt de heer van der Molen van het Zendings centrum over het werk der zending on der de Mohammedanen. Het is niet zo zeer een onderwerp, maar aan de hand van de filmstrips een vertelling over de voortgang van het Zendingswerk in In donesië. Allereerst over de leer van Mohammed, de verplichtingen en rech ten van zijn volgelingen en de plaats van de vrouw in hun godsdienstig le ven en vervolgens de zegeningen van het Christendom door het onderwijs, de medische zending en het hergeven van de rechte plaats aan de vrouw. De sluiting geschiedt door de voor zitter van de Chr. Onderwijzersvereni ging, de heer B. Gratz. Na een kort dankwoord eindigt deze met dankgebed. In de vrijdagavond 20 november ge houden vergadering van de gemeente raad van Bruinisse waren alle leden aanwezig. De voorzitter burgemeester C. H. van de Linde deelde mede, dat na overleg met het ministerie van wederopbouw vergunning is verkregen tot het van een nieuw wegdek voorzien van de Ou de straat. Hier zullen straks betonkeien, de eeuwenoude „kinderkopjes" vervangen. De raad verheugt zich over deze me dedeling, daar de bestrating van de drukke Oude straat dringend verbete ring behoefde en deze toezegging thans te zien is als de afsluiting van het her- bestratingsplan. Verder deelt de voorzitter mee, dat het Rijk SC/o zal vergoeden in de kos ten die gemaakt zijn, voor het ontwerp op papier van een nieuwe vissershaven in de Stoofpolder. Voordat de nieuwe vissershaven, zo als die thans bijna gereed is, was ont worpen was er steeds sprake van de aanleg van een nieuwe haven voor de mosselvisserschepen, naast de Vlucht- haven. De kosten voor het gemaakte ontwerp bedragen 36169,55. Een verzoek van de heer J. C. Kes- teloo om vergoeding voor een door hem aangelegd tegelplateau voor zijn zaak, nu hij de bedoelde grond voor zijn wo ning en zijn winkel niet kan kopen, wordt afgewezen. B en w zijn van mening dat het be tegelen van die grond uitsluitend een belang van de heer Kesteloo zelf was en dat de bedoelde grond naast het -trottoir niet door voetgangers wordt ge bruikt. Dit is wel het geval op andere plaat sen, die door de heer Kesteloo worden aangewezen als argument, om zijn ver zoek te ondersteunen. de raad confir- meert zich aan de mening van b en w. Met algemene stemmen wordt beslo ten een bijdrage van 5 cent per inwoner te geven ten behoeve van een rapport over Schouwen-Duiveland door het E.T.I. samen te stellen over de moge lijkheden van land- en tuinbouw, in dustrialisatie, visserij en toerisme op ons eiland. Overeenkomstig de wens van Ged. Staten zal de heffing van badgelden in de toekomst in een belastingsverorde ning worden vastgelegd. Tot dusver werd de inning privaat rechtelijk geregeld. In de tarieven komt geen verandering. Garanties op hypothecaire bouwlenin gen worden verstrekt aan J. van Po- pering en A. van den Berge. Enige discussie ontstaat over de ver hoging van de Reinigingsrechten per 1 januari 1960. B en w stellen voor de heffing per die datum vast te stellen op 12,per jaar per emmer. Verschillende leden zijn van mening dat ook in de toekomst nog verdere ver hogingen zullen volgen. Het rayon dat de vuilnisauto thans bestrijkt is te groot het gebruik van deze wagen dus te in tensief, waardoor de slijtage groter wordt dan normaal. Bruinisse moet dus gaan betalen al dus deze leden, voor de bediening van de gemeente die buiten de kring wo nen, zoals die eerst voor het gebruik van de auto was gedacht. De voorzitter is van mening dat het intensief gebruik van de wagen juist de kosten voor de deelnemende ge meenten drukt. Met 4-3 stemmen, wordt onder protest, de gevraagde verhoging goedgekeurd. Weth. van den Berg meent dat het verkeerd is geweest de vuilnisemmers in bruikleen te geven en dat daardoor een exploitatietekort is ontstaan. Men had deze emmers aan de gebruikers moeten verkopen. Bij het voorstel tot toetreding tot de N.V. Brugverbinding Goeree-Overflak- kee, deelt de voorzitter mede, uit goede bron te hebben vernomen, dat de Del tawerken voor 1960 in de Grevlingen, gedeeltelijk zijn uitgesteld. Nadere be studeringen en stroommetingen zijn nog nodig alvorens m endefinitief kan gaan beginnen, met het leggen van damge- deelten over de Krammerplaat. Hij meent dat de bouw van de schutsluis wel zal doorgaan. De leden menen, dat nu de dam daar door in 1965 niet klaar zal zijn het ook weinig zin heeft om toe te treden tot de N.V. Brugverbinding, maar na enige bespreking wordt met algemene stem men tot toetreding besloten. Als ver tegenwoordiger op de vergadering van aandeelhouders wordt benoemd burge meester C. H. van de Linde, op de voor dracht voor een commissaris worden geplaatst burgemeester van de Linde en wethouder D. van den Berg. De voorzitetr brengt verslag uit van de besprekingen met het gemeentebe stuur van Ouddorp over de verkoop van het baggerschip dat enige jaren gele den door de gemeente Bruinisse is aan geschaft en dat overbodig wordt nu de nieuwe haven niet meer een droogval lende getijhaven is. Wel zal in de oude haven nu Maaskant en Padmos als werkhaven voor reparatie schepen in gebruik nog gebaggerd moeten worden en de verkoop is geschied met de uit drukkelijke voorwaarde dat Bruinisse het enige keren per jaar zal kunnen huren. De raad gaat met de verkoop akkoord. Medegedeeld wordt dat van de 72 per sonen die zijn aangeschreven om het onderhoud van hun voortuintjes in het vervolg zelf ter hand te nemen er 64 bereid zijn dit te doen. De heer van Popering noemt dit een grote kosten besparing voor de gemeente, wat door de andere leden wordt beaamd. Bij de nu volgende rondvraag vestigt de heer Hoogerheyde aangevuld door de heer D. de Koning de aandacht op een aantal kleinere gebreken, zoals die zich hebben geopenbaard bij het gebruik van de nieuwe haven door de mossel- vaartuigen. Hij is erkentelijk voor de verbeteringen die naar aanleiding van vorige opmerkingen zijn aangebracht. Verder beveelt hij aan, om het beurs je dat thans op de havendijk staat te la ten staan en op de nieuwe haven een geheel nieuw schuilgebouwtje neer te zetten. Dit is aldus de voorzitter ook de bedoeling. De heer C. Kik vraagt naar de be stemming van het pand van Hooger- werf in de Nieuwstraat, in een volgen de vergadering zullen b en w daarover nadere voorstellen doen. Ook wijst de heer Kik op de desolate toestand op het z.g. slachtveld, het gemeentelijk terrein naast de alg. begraafplaats. Hierbij komt opnieuw ter sprake, het euvel dat er geen officieele vuilstortplaatsen meer zijn. De heer van Popering wijst op de noodzakelijkheid het Buurtpad te be- grinden en doet enige suggesties voor het aanstellen van een persoon om de straten schoon te houden als straks Kortvriend dit niet meer zal doen. De heer de Koning vraagt waarom verzuimd is de woning van Geluk onder de Noorddijk aan te sluiten aan de rio lering. Hij zou verder gaarne zien, dat straks wanneer de zoutschadevergoedingen worden uitbetaald, de huurders van ge meentewoningen die zelf hun woning hebben opgeknapt na de watersnood, daarvoor dan zullen worden schade loos gesteld. De voorzitter zegt dat alle verbeteringen ten opzichte van de zout- schade tot dusver lapmiddelen zijn ge-, weest, wil men zoutschade definitief kwijt raken dan zal afbraak en ver nieuwing en afkapping van alle binnen muren nodig zijn en dan is het te ont vangen bedrag zeker niet te veel. De heer van Popering heeft voor huisvesting van die gezinnen wier wo ningen worden opgeknapt gedacht aan het Werkkamp Stoofpolder. Door de heren Kik en van Popering wordt gevraagd naar de bestemming Prima en niet te evenaren Groeiende belangstelling In verband met de groeiende belang stelling van de jeugd van Goeree en Overflakkee voor verdere dagschool studie, bracht de heer A. L. van Dijke, directeur van de U.T.S. te Schevenin- gen, een bezoek aan de Technische school te Middelharnis op vrijdag j.l. Algemene voorlichting Na in de morgenuren verschillende lessen te hebben bijgewoond en van gedachten te hebben gewisseld met de leraren die betrokken zijn bij de oplei ding van voor de U.T.S. .geschikte leer lingen, gaf de heer van Dijke 's mid dags een algemene voorlichting aan al le 300 leerlingen en leraren in de aula van de school. Eilandbewoners zijn niet minder Zelf afkomstig van het eiland Tholen, wees de spreker op de helaas zo vaak voorkomende maar toch onjuiste min- derwaardigheidsgedachte van eiland bewoners. Hiertegenover stelde hij als voorbeeld grote figuren, eveneens van eilanden afkomstig: Roosevelt (voormalig presi dent van Amerika) Napoleon en om dichter bij huis te blijven: de alom be kende scheepsbouwer Verolme en mr. ir. Goote (direkteur generaal van het onderwijs). U.T.S. ook voor de X.S. leerling De Uitgebreid Technische School is zeker niet alleen bedoeld voor de be zitters van een Ulo of 3 jarig H.B.S. di ploma. Ongeveer SOVo van de U.T.S. leer lingen zijn afkomstig van de Technische Scholen. Overslaan z.g. „schakeljaar" Het voorbereidende z.g. „schakeljaar" aan de U.T.S. kan, naar de mening van de heer van Dijke, voor kandidaten af komstig van Technische Scholen met een speciale 3e klas (zoals in Middel harnis), in de toekomst zelfs vervallen. Kennis genomen hebbende van het resultaat van het onderwijs op de Tech nisch School te Middelharnis gegeven en de resultaten daarvan, was de spre ker ervan overtuigd, dat verschillende leerlingen voor het uitgebreid technisch onderwijs geschikt zijn. Doel van de tJ.T.S. De U.T.S. leidt op voor de steeds maar toenemende vraag van het technische bedrijfsleven naar geschikt leidingge vende employe's bij het middelbare ka der. Dit betreft zowel opzichthoudend personeel in partikuliere- en overheids bedrijven, konstrukteurs-tekenaars, kal- kulators en arbeidsanalisten, als leiders van kleine bedrijven en assistent be drijfsleiders in de grotere industrie. Vakrichtingen U.T.S. Naast de normale vakinrichtingen als bouwkunde, elektrotechniek en werk tuigbouwkunde, bestaan er ook afde lingen voor elektronika (meet- en re geltechniek), weg- en waterbouwkunde en autotechniek. Nieuwe auto afdeling In verband met de laatstgenoemde afdeling, wees de heer van Dijke op de belangrijke plaats die de U.T.S. in dit bedrijf gaat innemen. Deze witgejaste man constateert de te verrichten repa raties, verdeelt het werk, controleert de reparaties en calculeert de kosten. Naast de bestaande opleiding te Apel doorn bezit nu ook de U.T.S. te 's-Gra- venhage zo een afdeling. Duur van een U.T.S. opleiding Na een eventueel schakeljaar, volgen 2 jaren vakgericht schoolonderwijs (vak tekenen, theorie, wiskunde, talen en maatschappijleer). Hierna wordt een voorlopig diploma uitgereikt en gaat de jonge technikus een jaar werken in be drijven tegen salaris maar onder toe zicht van de school. Na volbrengen van deze „proeftijd" wordt het officiële di ploma uitgereikt. Voor de autotechniek is de opleiding een jaar langer, maar er worden dan ook twee diploma's behaald t.w. werk tuigbouwkunde en autotechniek. Verantwoordeiykheidsbesef voornaamste het Nadrukkelijk wees dhr. van Dijke er op dat het bedrijfsleven voor alles eist: verantwoordelijkheidsbesef van hem die leiding wil geven. In deze geest is het onderwijs op een U.T.S. dan ook georganiseerd. Elke normale jongen met plichtsbesef en zelfstandigheid kan z.i. hiervoor in aanmerking komen. De heer J. S. Göbel, directeur van de Technische School te Middelharnis, dankte tenslotte de heer van Dijke voor zijn duidelijke en zo bezielende voor lichting. van de grond die vrij komt nu de schuur in de Dreef wordt afgebroken. De heer van Popering zou daar auto boxen willen bouwen. De heer Jumelet heeft gelezen dat de gemeente Aardenburg in Zeeuws Vlaan deren, zich heeft teruggetrokken uit de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht in dat rayon. De positie van Bruinisse ten opzichte van de Centrale Dienst op Schouwen en Duiveland is reeds dikwijls een onder werp van bespreking geweest en hij ziet een voorstel van b en w met gelijke strekking n.l. om zich aan de Centrale Dienst te onttrekken tegemoet. De voorzitter meent dat bij de her indeling van de gemeenten ook de si tuatie t.o.v. de Centrale Dienst zal ver anderen. Verder wijst de heer Jumelet op een put in de bestrating in de Bergstraat achter de Gereformeerde kerk. Dit heeft reeds de aandacht van b en w, evenals een ander door Jumelet naar voren gebracht punt, n.l. de verbete ring van de Dorpsweg. Als toegangsweg tot de gemeente is deze weg wat zijn bestrating betreft zo slecht dat de indruk die dit op vreem delingen moet maken weggebruikers is deze weg een steeds terugkerende last. De voorz. heeft besprekingen gevoerd waardoor het misschien mogelijk zal zijn dat het wegdek volgend jaar wordt verbeterd. Hierna sluiting. JV^.C.R.V.-kaleT!.der 1960. Vitgave bu reau N.C.R.V. Kalender te Wage- ningen. Prijs f 2.25. De N.C.R.V.-kalender voor 1960 valt weer op door de fraaie uitvoering. De 12 maandbladen worden gesierd met goed gekozen kleurenfoto's van de be kende fotograaf van Agtmaal. Op de achterzijde van de bladen vindt men tal van artikelen over hetgeen in en om de studio's van de I^.C.V. gebeurt en wenken voor de huisvrouw op velerlei gebied. We staan er altijd weer ver baasd over, dat zo'n mooie kalender voor zo weinig geld geleverd kan wor den. Het hele jaar is het een sieraad aan de wand. Wel doet men goed spoe dig te bestellen, desgewenst in de boek handel, want deze smaakvolle kalen der is meestal vlug uitverkocht. Zo op het oog is menig perceel, dat na de droogte helemaal vergaan leek, door de herfstregens weer tamelijk op gefleurd. De vraag blijft: welke gras sen zijn hier opgeleefd? De goede, of die van minder soort? De laatste zijn meestal de taaiste. In zo'n geval lijkt nieuwe inzaai toch geboden. De boer die tot scheuren nu besluit, staat voor het probleem: welk mengsel zaai ik voorjaar 1960 in? Dat is wel even om bij stil te staan. Er zijn twee mogelijkheden. Weer gras-weide. Of nu eens klaverrijke weide. Het eerste is geen probleem, de Ras- senlijst geeft ruim keus. Maar de zuivere gras-weide heeft toch ook enkele nadelen getoond. Een zijdig weidevoeder, waardoor kans op voedingsziekten in voor- en najaar. En meestal een verminderde zomerproduk- tie, in speciaal op droogtegevoelige grond. De klaverrijke weide en met name de klaverrijke kunstweide heeft daarentegen voor het gemengde zand- of zavelbedrijf enkele grote voordelen. Het uitschakelen van de reeds genoem de risico's: droogte-risoco, ziekte-risico. D.w.z. dat de klaverrijke weide een be tere zomerproduktie geeft, ook tijdens abnormale droogte, met sterk vermin derd ziektegevaar door meer gevarieerd weidevoer van betere kwaliteit! Er is nog een voordeel: verhoging van de bodemvruchtbaarheid. En dat bete kent: goedkoper gras. Maar ook zo dra de klaverrijke kunstweide weer op genomen wordt in de vruchtwisseling een hoger rendement van de akker- bouwgevvassen. Drie punten dus van groot belang voor de economie van het gemengde be drijf. Men heeft nu de kans. Scheuren en nieuw inzaaien. Maar wat? Kiest u de klaverrijke weide, laat u dan over de mengsel- keuze goed inlichten. Zaai in op goed bezakte voor, onder een licht graange was als dekvrucht, begin april. Nog een kleine raad: besluit spoedig, er zal meer worden besteld. Zorg dat u het zaad, wat u ook kiest, tijdig in huis hebt. Een probleem dus, wij zeiden het reeds, om wel even bij stil te staan! 'n Goed vak beheersen betekent zekerheid, geborgenheid, toe komst, 'n Vakman behoeft zich geen zorgen te maken voor de dag van morgen. Hij weet wat hij kan. Hij staat voor z'n werk en verdient een goed loon, dat hij tot de laatste cent waard is. 'n Goed vakman heeft zekerheid in zijn leven en is trots op een goed stuk werk dat uit zijn handen komt. Ons bedrijf, gevestigd op de kop van het eiland Rozenburg, wordt nog dit jaar enorm uitgebreid. Daardoor hebben wij ge legenheid een aantal ongeschoolden te plaatsen ter opleiding in één der scheepsbouwvakken. Bent U niet ouder dan ca. 45 jaar, goed gezond en bereid de handen uit de mouwen te steken om Uzelf een toekomst op te bouwen, grijp deze kans dan en kom zo gauw mogelijk eens praten op ons bedrijf te Rozenburg. Vanaf Hoogvliet kunt U er komen vast buslijn 53. Uitvoerige inlichtingen verstrekken wij ook gaarne op: I Woensdag 25 november 's avonds 7.30 uur in het Verenigingsgebouw Oude Tonge Donderdag 26 november 's avonds 7.30 uur in 'l zaaltje van Hotel Spee, Marktveld 2, Sommelsdijk Tevens zal een film vertoond worden over de moderne scheepsbouw. Nu is er nieuw Blauw Klokwit I Blauw voor witter schuim voor de witste was. Maar gebruik Klokwit ook gerust voor een helderblinkende afwas. Ook daar is Klokwit ideaal voorEn u spaart dan sneller Klokzegels. Want op elk pak nieuw Blauw Klokwit zitten er - tijdelijk twéé! Profiteer daarvan! Theedoek Superdroger 20 zegels

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 3