,,Opnnars naar de galg" Afscheid Mej. C. van Okkenburg van de Chr. Kleuterschool fe Dirksland gemeentebestuur en 'ANDELl^ Oefening Dijkleger te Stellendam Nieuwe uitgave van Curagau voor Koningin en Kroonprinses 32e jaargang PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Hulde van School-, van de kleuters Centrale Veiling jffiddelharnis PRESSO STRIP VICTORY Dinsdag 24 november 1959 No. 2847 Onlangs is er een boek verschenen, (Jat naar onze mening bijzondere bete kenis heeft. De inhoud ervan is alles behalve opwekkend, integendeel, er zullen mensen zijn, die zich liever niet in de materie, die dit boek behandelt, zullen verdiepen. We bedoelen het lij vige werk getiteld „Opmars naar de gal^', een vertaling van het Duitse boek „Der Nürnberger Prozess". Men begrijpt nu al waarover het handelt: het grote proces der Duitse oorlogsmis dadigers, dat van november 1945 tot ok tober 1946 in de stad Neurenberg ge voerd werd. Het is vanzelfsprekend, dat dit boek niet iedereen zal interesseren, maar toch zouden wij het in handen van velen wensen, al ware het alleen al om dat het nodig is niet te vergeten, hoe veel ellende een half-waanzinnige dic tator als Hitler, die erin slaagde een groot deel van zijn volk onder hypnose te brengen, over zijn land en de wereld gebracht heeft. Voor degenen, die zich gaarne met historische onderwerpen bezig houden, biedt dit boek zeer veel waardevolle gegevens. De laatste wereldoorlog, waarvan ook Nederland het slachtoffer werd, is nog altijd een studieobject, dat velen aantrekt. De militaire en politie ke aspecten ervan kan men o.a. vinden in de memoires van Churchill, Mont gomery, AUenbrook en Eisenhower (Kruistocht door Europa), maar de Duitse politiek in al haar misdadigheid vindt men systematisch behandeld in dit boek. Het bevat daardoor allerlei lugubere bijzonderheden en tevens een karakteristiek van de personen, die in dit superdrama zulk een sinistere rol hebben gespeeld. Voor de Internationale rechtbank te Neurenberg, die uit 4 rechters bestond met hun plaatsvervangers (2 Amerika nen, 2 Engelsen, 2 Fransen en 2 Russen) en waarvan de Engelsman Lord Law rence voorzitter was, hebben 24 Duitse leiders terechtgestaan. Daarbij waren aietde drie grootste misdadigers Hitler, Himmler en Goebbels. Men zal zich herinneren, dat deze tijdig zelfmoord hadden gepleegd. Hitler schoot zich op 30 april 1945, toen de Russen reeds een deel van Berlijn hadden veroverd, in de bunker onder zijn paleis een kogel door het hoofd. Goebbels, de beruchte propaganda-minister, deed toen hetzelf de, na eerst zijn vrouw en 6 kinderen gedood te hebben. En Himmler, de chef der S.S. en Gestapo, de man van de concentratiekampen, poogde onder te duiken, maar viel in handen van de Engelsen en op 24 mei slaagde hij erin tijdens een medisch onderzoek cyaan kali in te nemen en eveneens zelfmoord te plegen. De andere topfiguren der nazi's vie len vóór en na allen in handen van de geallieerden. Rijksmaarschalk Goering werd in de buurt van Saezburg gear resteerd; in Fleusburg admiraal Dönitz, veldmaarschalk Keitel, generaal Jodl en de minister van oorlogsproduktie Speer; Von Papen, de diplomaat, ergens in het Roergebied; Frank, de terrorist van Po len, in Berchtesgaden; de financiële des kundige van Hitler, Dr. Schacht, die door Hitler in een concentratiekamp was opgesloten, omdat hij in het com plot tegen hem was betrokken van juli 1944, werd daaruit door de Amerikanen opgehaald; Von Neurath, de protector van Bohemen, werd door de Fransen gearresteerd; Kaltenbrunner, de rech terhand van Himmler, in Oostenrijk; Funk, minister van Econ. Zaken, in Berlijn; en Seyss-Inqua-rt, „onze" rijks- commissaris, werd door de Canadezen ergens in de Duitse Bocht op een snel- boot, waarmee hij nota bene naar Ne derland terugwilde, enkele dagen na de capitulatie, gevangen genomen en naar Nederland overgebracht. Zo werden ook Sauckel, de man die miljoenen arbeiders uit de bezette ge bieden naar Duitsland sleepte, Krupp de kanonnenkoning, Rosenberg de filo soof der nazi's, Streicher de Jodenhater bij uitnemendheid, Rudolf Hess, de plaatsvervanger van de Führer, die naar Engeland vloog tijdens de oorlog, Raeder, Von Schirach, en Leij gevangen genomen en voor het tribunaal gedaagd. Bij de aanvang van het Neurenber- ger proces werd aan alle beklaagden gevraagd of ze zich schuldig achtten aan het tenlastegelegde. Allen zonder onderscheid verklaarden zich niet schul dig! In meer dan 400 zittingen werd daarna van elk der beklaagden de akte van beschuldiging behandeld. Deze be schuldigingen hadden betrekking op sa menzwering, misdrijven tegen de vrede, oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Ons zal het meest de zaak van Seyss-Inquart interesseren. De man, die namens Nederland de aan klacht moest toelichten, was wijlen Koos Vorrink en deze heeft op kern achtige wijze een beeld gegeven van de onderdrukking van het Nederlandse Volk gedurende de bezetting. De gehele oorlog met de voorberei ding ervan passeerde bij het proces de fevue. Het begon bij de machtsoverna me van Hitler in 1933, de brand van de Rijksdag, de moord op de Oostenrijkse kanselier Dollfuss, de bezetting van het Rijnland, de Anschlusz van Oostenrijk, lie vernietiging van Tsjecho-Slowakije, fe Spaanse burgeroorlog, waarin de Duitsers ook een grote rol speelden, de aanval op Polen, de wereldoorlog, de overweldiging van Denemarken, Noor- Wegen, Nederland, België en Frankrijk; ^e oorlog met Rusland. Natuurlijk komt ZES EN VEERTIG JAAR HEEFT mej. C. van Okkenburg d© kleuters van Dirksland het eerste schoolonderwijs ge geven;; versjes en spelletjes geleerd en mooie geschiedenissen uit de Bijbel verteld. Eerst als bewaarschooljuf- froaw en later als kleuteronder-wijzeres. Na zij de 65-jarige leeftyd heeft be reikt en daarmee pensioengerechtigd is gevi^orden, moest zij deze arbeid, waar aan zij het grootste deel van haar leven heeft besteedt loslaten, wat haar merk baar zeer aan het hart ging. Op de foto •ziet men juffrouw van Okkenburg voor het laatst tussen de kleuters, die voor deze gelegenheid in feestkledij zijn ge- gestoken, die het afscheid, dat op zich zelf iets weemoedigs heeft, met leuke spelletjes opvrolijkten. De Chr. kleuterschool te Dirksland is een onderdeel van de School met de Bijbel en ressorteert onder hetzelfde bestuur, dat op de afscheidsmiddag in het Herv. Verenigingsgebouw „Onder de Wiek" in zijn geheel vertegenwoor digd was. Burgemeester en mevr. Bos gaven ook blijk van belangstelling als mede de wethouders Zoeteman en van 't Geloof en secretaris Goemaat. Voorts was er de opvolgster mej. A. W. J. Lips en de leidster mej. van Dijk, de oud-helpsters, vele moeders en alle kinderen die hans de school bezoeken. De voorzitter van het schoolbestuur de heer den Baars opende met Schrift lezing en gebed en gaf na een kort in leidend woord de leidsters gelegenheid om met de kinderen op het podium een afscheidsbijdrage te leveren, wat be stond uit leuke spelletjes en een toe passelijk afscheidslied. De kleuters droegen daarna een groot pak aan, waarin zich een fraai tafelkleed voor de scheidende juffrouw bevond, die daarvoor in hartelijke bewoordingen dank zegde. De heer den Baars gaf daarna een resumé van de loopbaan van mej. van Okkenburg die in 1913 als helpster op de (toen nog) bewaarschool werd aan gesteld en tevens als onderwijzeres in nuttige handwerken op de lagere school. Op 1 juni 1935 werd zij benoemd tot hoofd en kreeg daarmee de volle ver antwoording, die zij met ere heeft ge dragen. Bij haar 40 jarig jubileum is dit ook erkend door H.M. de Koningin, die haar de eremedaille in goud in de Orde van Oranje Nassau toekende. Aan S generaties heeft zij les gegeven; vele van haar eerste leerlingen zijn nu reeds grootmoeder. Het mooiste van het werk is wel ge weest dat zij de kinderen heeft ver^ teld niet alleen van Mozes in het biezen kistje, maar ook van de Heiland in de kribbe van Bethlehem, waarvan spr. hoopte dat dit rijke vruchten zal heb ben afgeworpen. Namens het bestuuj- bracht hij de scheidende onderwijzeres hartelijk dank voor al haar arbeid en hoopte dat zij nog vele jaren in goede gezondheid van de welverdiende rust zal mogen genieten. Als blijk van waar dering overhandigde hij haar een enve lop met inhoud en een fraai bloemstuk. Burgemeester Bos bracht namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen over. Hij releveerde de moeilijke jaren bij het kleuteronder wijs vóór de subsidiëring, al had Dirks land een buitenkansje aan het legaat Paulina van Weel. Spr. was er vp^ overtuigd dat mej. van Okkenburg niet alleen „ambtshalve" had gewerkt, om dat zij zich ook al die jaren had inge zet om zondagsschool onderwijs te ge ven. Met de beste wensen voor de toe komst schonk hij als stoffelijk blijk van waardering namens het gemeente bestuur een keurig bloemstuk. Mej. Spek, hoofd kleuterschool te Herkingen, sprak namens de leidsters. Het afscheid had 2 kanten aldus deze spreekster: aan de ene kant rust en aan de andere kant het missen van de ver trouwelijke ogen van de kleuters bij het vertellen van geschiedenissen, voor al van de Heere Jezus, als de reddende Heiland. Spr. wenste haar nog vele goede dagen en bracht eveneens een ge schenk in bloemen. De secretaris van het schoolbestuur dhr. de Bonte las een hartelijke brief voor van de Inspectrice mej. Glas, die door examens niet aanwezig kon zijn. Ook was er een brief van mej. Wilkes, die wegens ziekte was verhinderd. De heer L. Bestman dankte namens alle oud-leerlingen w.o. hijzelf voor het onderwijs in de kinderjaren gegeven. Het werd toen niet beseft wat een enorme opoffering dit eist, aldus spreker; als ouders wordt nu beter in gezien wat een belangrijk stuk christe lijke opvoeding is gegeven. Spr. drukte de wens uit dat God haar nog vele jaren zal sparen en schonk namens de oud-leerlingen een envelop met inhoud. De voorzitter dhr. den Baars zegde namens mej. Okkenburg de sprekers dank voor hun wensen en geschenken en sprak daarna mej. Lips toe, die vanaf 1 september hoofd is geworden van de Chr. Kleuterschool. Met een toepasse lijk woord leidde hij haar tot haar nieuwe funktie in. Het hoofd van de Chr. school, de heer Jansen, sloot daarna de bijeenkomst met dankgebed. ook het vreselijke drama van het Jood se volk uitvoerig aan de orde. Allerlei afschuwelijke bijzonderheden daarvan kan men in dit boek lezen. Geen van de beklaagden wist iets af van deze gruwelen!! Ook de massamoord van Katyn, waar bij 10.000 Poolse officieren in een bos bij Smolensk om het leven kwamen, is ter sprake geweest. Men heeft dit punt echter buiten de beschuldiging gehou den, omdat de westelijke rechters de overtuiging hadden, dat de Russen deze moord gepleegd hadden en deze het liefst de zaak in de doofpot stopten, of schoon ze het altijd ontkend hebben. Ook de slavenarbeid der gedeporteer den (5 miljoen), het doodschieten van gijzelaars (alleen in Frankrijk 30.000), de razzia's, de vernietiging van het get to van Warschau, enz. enz. Zo sleept dit proces, dat uniek is in de wereldhisto rie, een jaar lang zich voort en einde lijk krijgt ieder der beklaagden nog de gelegenheid een slotwoord te spreken. Goering is nog steeds de zelfbewuste nazi, die alles deed voor de grootheid van Duitsland; Hess is half-krankzin nig; alleen Frank, de grootmoordenaar der Polen, toont oprecht berouw. Hij sprak de woorden: „Het is God geweest die het vonnis over Hitler heeft geveld en voltrokken over hem en het systeem, dat wij dienden in een van God afge wende geestesgesteldheid. Op 1 oktober worden de vonnissen uitgesproken: Goering, Bormann (bij verstek). Frank, Frick Jodl, Kaltenbrunner, Keitel, Von Ribbentrop, Rosenberg, Sauckel, Seys- inquart en Strecher worden veroor deeld tot „deadt bij hanging" (dood door de strop); Schacht, Von Papen en Fritzsch worden vrijgesproken (waar mee de Russische rechter het niet eens was) en Dönitz, Funk, Hess, Von Neu rath, Raeder, Von Schirach en Speer tot gevangenisstraffen van levenslang tot 10 jaar. In de nacht van 15 op 16 oktober heeft de terechtstelling plaats. Enkele uren ervoor weet Goering zelfmoord te plegen met cyaankali, hem in handen gespeeld door een S.S.-generaal. Allen gaan moedig de dood in. Stretcher's laatste woorden waren: HeU Hitler! En zo valt het doek over dit grootste dra ma aller tijden. Uienveüing van dinsdag 24 nov. 1959 Grove 26.49, Middel 22.41, Drie- lingen 17.79—17.70, Picklers 25/35 26.94, Picklers 20/25 21.—, Stek 6.—. Totale aanvoer 40.000 kg. MIDDELHARNIS Vergadering chr. b.l.o. Lening voor bouw nieuwe school Donderdag 26 november a.s. verga dert de Stichting voor buitengewoon la ger onderwijs in het hervormd ver. ge bouw aan de Ring om 6.30 uur. De agenda vermeldt behandeling van de begroting voor het jaar 1960, verkie zing voor leden van de raad van toe zicht en van het bestuur, machtiging tot aangaan van een geldlening voor de bouw van een nieuwe school en statu tenwijziging. In het bestuur zijn een aantal va catures door bedanken of vertrek van de heren T. Hoogmoed, H. Minderhoud en J. Verhage. De aftredende leden van het bestuur en de raad van toezicht zijn herkiesbaar, terwijl in de vacatures de volgende dubbeltallen zijn gesteld: A. Gravendeel te Nieuwe 'Tbnge en P. Murré te Herkingen; K. Passchier te Middelharnis en G. Rietveld te Oolt- gensplaat, L. de Waal te Middelharnis en P. Groenendijk te Oude Tonge. Kijkavcmd. Vrijdagavond a.s. zal van 6.30 tot 8.30 uur kijkavond worden ge houden in de Prinses Ireneschool voor individueel onderwijs, in de school Hob- bemastraat naast pand van dokter Wie- ringa. DIEKHUUSNIEUWS Woensdag a.s. is er een handenarbeid- trainingsavond voor de clubleiding. We beginnen om half acht. Op het pro gramma staan kestwerkstukjes die we zullen maken onder leiding van mevr. van Kempen. In verband daarmee zijn de avond- clubs naar een andere tijd of dag ver schoven. Alle clubs krijgen hiervan een briefje thuis. Ruilbeurs. Zaterdag a.s. is er ruil beurs van 23 uur. St. Nicolaas. Komende week vieren we op alle clubs St. Nicolaas. Het werk leggen we voor één week opzij. Om de Sint wat te helpen zorgen we ervoor dat hij op het Diekhuus al geschenken vindt om uit te delen. Ieder clublid zorgt voor een cadeautje van op zijn hoogst 50 cent. De cedaues blijven in de eigen club; ieder weet dan voor wel ke leeftijd hij wat moet uitzoeken. Maak door de verpakking je cadeaus leuk, jongens; je weet, het gaat er niet alleen om wat je geeft of krijgt, maar het gaat erom hoe gezellig we dit geef- feest met elkaar maken. Het Diekhuus zorgt ervoor dat de chocolademelk met wat erbij niet ontbreekt. Jeugdavond Chr. GereiKerk. Vrij dag 27 nov. des avonds half acht, zal voor de Jeugdverenigingen der Chr. Geref. Kerk in het kerkgebouw aan de Hoflaan optreden ds. J. Keuning van Veenendaal, met het onderwerp: „Ezau een onheilige". DIRKSLAND Dammen. Uitslag van 17 november. Afd. 1. P. Bal—KI. de Jong 0—2; KI. Wolfert—J. Stolk 0—2; afd. 2. S. Bal— J. Non 0—2; P. TielemanH. Grooten- boer 2—0; afd. 3: C. Kardux—H. Broos- hooft 0—2; J. Bunk—H. Bestman 2—0. Burg. Stand. Ondertrouwd: Abr. v. d. Groef 22 jaar en J. Aandeweg 19 jaar. Overleden: Dirk Poortvliet 79 jaar, man van M. Robijn; Teunis Wielaard 79 jaar, wedn. van T. Korteweg. Vergadering Chr. Vrouwenbond. He den dinsdagavond 7.30 uur 24 nov. zal de Chr. Vrouwenbond een ledenverga dering houden in het verenigingsge bouw De Schakel. De adj.-secretaris van het Zuiden van het Ned. Bijbelgenoot schap zal in deze vergadering spreken over het werk van het Bijbelgenoot schap. Verjaringsfonds. A.s. dinsdagmiddag 1 december zal door de dames van het Ver jaarfonds nogmaals een verkoopmid dag worden georganiseerd, daar de eer ste maal de gelegenheid tekort is ge bleken. De verkoop zal geschieden in het gebouw „Onder de Wiek" van 2.30 tot 5 uur. HERKINGEN Haven. In de haven is schipper van Oeveren uit St. Annaland gearriveerd om een lading gerst van de fa. Wit vliet en Bestman in te nemen met be stemming België. Werk in de landbouw vroeg afge lopen. In verband met de eindlevering der suikerbieten en de weinige arbeids krachten in de landbouw, kon men de zer dagen de ouden van dagen zien aanrukken om de suikerbieten uit de grond te halen. Als deze werkzaamhe den achter de rug zijn, kan men gerust met een verrekijker in de polder turen om een arbeider aan het werk te zien. MELISSANT Dankdag. Woensdag 2 dec. zal in on ze gemeente de jaarlijkse dankdag wor den gehouden, alsmede de oogstcollecte in alle diensten. In de Herv. Kerk hoopt voor te gaan 10 en 6.30 uur ds. T. Poot te Middelharnis, in de Ger. Kerk des sav. ds. van Driel te Ouddorp, in de Geref. Gemeente 10 en 6 uur ds. P. Blok te Dirksland en in de Gei*. Gem. in Nederland driemaal ds. F. Mallan van Bruinisse. STELLEND AM Geslaagd. De heer L. Melissant kreeg een dezer dagen bericht dat hij ge slaagd was te Amsterdam voor het Be- drijfsdiploma machinezetten. Hij genoot zijn praktische opleiding bij drukkerij Gebr. de Waal. Dr. Mulder overleden. Op 80-jarige leeftijd is ten huize van zijn dochter overleden onze oud dorpsgenoot dr. Pierre Jan Mulder, in leven arts te Stel- lendam. Dr. Mulder is geboren 10 febr. 1879 te Leiden, na zijn Universitele op leiding vestigde hij zich op 5 okt. 1908 alhier waar hij zijn praktijk uitoefen de tot 11 maart 1942. Daarna vertrok hij naar Breda (Ginneken). Ongeluk. Zaterdagmiddag stak het 3y2-jarig dochtertje van de heer A. W. de dorpsdijk plotseling over, waardoor zij door een personenauto werd gegre pen. Met een zeer beentje en enkele schrammen .en een wond aan het hoofd werd zij bij dr. Krellng gebracht die de eerste hulp verleende. Tractor van dijk. De tractorchauf feur van de landbouwer A. K. had za terdagmorgen het ongeluk bij de oprit van de Nieuweweg-Eendrachtsweg met zijn tractor van de dijk te gaan waar door hij in de sloot terecht kwam. 's Middags werd hij door de takel wagen van de fa. de Lignie op het dro ge gebracht. Met materiële schade liep dit ongeluk af, daar de chauffeur er bij tijds kon afspringen. Het ideale zelfklevend tochtband ATEIX handbeschermeude crème. Vraagt 't eens in WED. KURVINK'S DROGISTERIJ OUDDORP Brand. Zaterdagavond brak er brand uit in de nieuw gebouwde woning van de heer P. van Dam, die deze noch slechts twee dagen bewoonde. Gelukkig bleef de brand beperkt tot de keuken. De brandweer die zich met grote spoed naar de brand begaf moest weer on dervinden dat de weg niet wordt vrij gehouden, en dat het publiek zich tot op het terrein van de brand begeeft te gen de wil van de brandweer. Maak de weg vrij of blijft allen thuis! Het brandje was spoedig bedwongen. Dankdag. D.V. donderdag 26 nov. a.s. wordt in de Ger. Gemeente dank dag gehouden, waarin de consulent ds. P. Blok van Dirksland zal voorgaan, n.l. des middags 2.30 en sav. 7 uur. Uitgelote obligaties. B. en w. van Ouddorp Z.H, maken bekend, dat op 26 nov. 1959 zijn uitgeloot de obliga ties nrs. 46 en 58 van de 4"/o geldle ning 1951, oorspronkelijk groot 30.000 De betaling van de uitgelote obligaties zal tegen overgifte van de stukken met alle daarbij behorende niet-verschenen rentecoupons geschieden ten kantore van de gemeente-ontvanger op 1 dec. 1959. Zeldzame worp. De hond van P. Ta- nis wierp verleden week 11 jonge hond jes dat iets zeldzaam is. Kerkdienst. A.s. woensdagavond 7 u. hoopt in de Herv. Kerk voor te gaan ds. Rootselaar van Delft. (Collecte kleu terschool). NIEUWE TONGE Klaprooscollecte. Dezer dagen zal te Nieuwe Tonge vanaf 23 t.m'. 28 novem ber de Klaprooscollecte worden gehou den. Ongeluk. De vrachtrijder M. v. d. V. alhier werd tijdens het bieten laden met een riek in zijn ogen gestoken. De gevolgen v/aren dat hij naar Rotterdam werd vervoerd naar het ooglijdersge- sticht. STAD AAN 'T HARINGVLIET Duivententoonstelling. Op de gehou den postduivententoonstelling j.l. za terdag behaalden een prijs als volgt: Comb, de Gans Ie prijs; Trommel v. d. Boogert 2e prijs; A. C. Koppenaal 3e prijs; Gebr. v. d. Valk 4e prijs. OOLTGENSPLAAT Nog geen restauratie. Volgens het ministerie van O.K. en W. zijn er voor lopig nog geen gelden beschikbaar om het pand Voorstraat 12, dat onder mo numentenzorg staat, te restaureren. VERLOVINGSRINGEN in alle mafen' en modellen HQOGSTRAAT,164 BEIJERLANDSELAAN176 -:: ROTTERDAM Zaterdagmiddag is een oefening ge houden van het Dijkleger te Stellendam. Inclusief de brandweer van de nabu rige gemeenten namen daaraan 400 per sonen deel. Bij deze oefening waren ook de film-akteurs van de N.V. Forum Filmproduktie te Amsterdam aanwe zig om van deze oefening voor de film „Changing Shape of Holland" opnamen te maken. Waren er de vorige keer hier voor te weinig figuranten, thans was het een zeer zonnige middag, zodat het weer voor opname van dit gedeelte voor de film niet bijzonder geschikt was. Dat men deze keer circa 400 mensen bij elkaar heeft gekregen, is wel ge beurd met de stok achter de deur. De Dijkgraaf en Heemraden van de Polders „De Generale Dijkagie" hebben aan al le manspersonen een „bevel" gezonden om voor deze oefening op te komen, waarvoor men niet durfde te weigeren. Ingevolge artikel 159 van het Polder reglement zijn alle inwonenden binnen het gebied van de Polder verplicht aan dit bevel gevolg te geven let wel: by dreigend gevaar we betwijfelen als redaktie of dit ook voor een oefening, geldt. Daarover zou eerst een nadere uitspraak van de rechter moeten ko men. Afgezien daarvan vinden we het geen stijl voor dijkgraaf en heemraden van de „Generale Dijkagie", om deze oefe ning te combineren met de genoemde filmopname, en daarvoor met de wet In de hand de mensen te bevelen op te komen. De conclusie van de mensen is nu zeer terecht: de vorige keer konden ze geen figuranten krijgen en nu pro beren ze het op deze manier. Er mag dan iets nuttigs in gezeten hebben uit organisatorisch oogpunt om op een mo ment een groot aantal mensen in te schrijven en te verwerken met deze dwang is o.i. een spel gespeeld een Waterschap onwaardig. Al hebben de opgeroepenen een rijksdaalder als troostprijs gehad; (door de Filmmaat schappij betaald!) het verwondert ons niet dat er door velen over deze han delwijze gemopperd is. Bij calamiteiten is de eilandbevolking welwillend en zeer in de weer om het water te helpen keren en dergelijke bevelschriften die aan een „Stellingsbevel" van de duit- sers in de bezetting doen denken, be derven de goede sfeer. Een delegatie, bestaande uit de heren Prof. dr. M. O. Ozinga, Hoogleraar in de Beschrijvende Bouwkunde aan de Rijksuniversiteit van Utrecht; M. D. Thijs, Secretaris van de Sticusa, en J. W. Bennebroek Gravenhorst, bestuurs lid Stichting Monumentenzorg Curagao (v.l.n.r.) heeft maandagochtend in het Paleis Soestdijk aan H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix de eerste exemplaren aangeboden van het door Prof. Ozinga geschreven en bij de Staatsdrukkerij gedrukte boek „De monumenten van Curagao in woord en beeld." De foto geeft een beeld van deze plechtigheid.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1