CIIATIDEn-niEUWS De nieuwe rönigeninsiallaiie voor hei Ziekenhuis ie Dirksland DUJARDIN Buitenland De Deltawerken in 1960, volgens begroting Verkeer en Waterstaat Soepeler verhoudingen handen Ds. J. C. R. Langhout 75 jaar Uitvoering loopt in de miljoenen camera's en toebehoren Dr. Jef Last houdt lezing te Oude Tonge 3e bli<i Vrijdag 20 november 1959 No. 2846 HAMEA-GELElUïËü^lü] ^x{u» oogartó bezoekt bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht Alle merken Fotohandel J. Zandstra Plaatselijk Nieuws Ettense veema rkt Vijandschap tegen de godsdienst. De wereldrevolutie het einddoel. pe scherpe kanten in de verhouding tussen het Westen en de Communisten [aken wat afgesleten. Men onderhandelt met elkaar en legt wederkerige bezoeken af. De scheld- fcanonades van Moskou zijn wat ver stomd en wat beschaafder woorden dan il, het verleden gebruikelijk waren ko- j,en nu van de lippen van de macht- liebbers van de communisten, pe koude oorlog tracht men te ver vangen door een zachte dooi. Een geest van verdraagzaamheid is in de plaats iekomen voor de politiek van vasthou dendheid die in de Amerikaanse staats- jian Dulles haar vertegenwoordiger i, Chroestsjew heeft wel succes met ïijn zogenaamde vredespolitiek. Een tijdperk is door hem ingeluid dat er «epraat wordt, dat er onderhandeld wordt. Nu in het praten en onderhan delen zijn de Russen meesters. Op de conferenties behalen zij de successen. Het is steeds weer het Westen dat con cessies doet. Binnenkort zal er een top conferentie worden gehouden. Alles uit vloeiend van de vredespolitiek van Chroestsjew. Een vredespolitiek die vredespolitiek is. Een politiek die niet gevoerd wordt om de vrede te die nen. Maar die gevoerd wordt om Rus- lands belangen te dienen. Rusland heeft de vrede niet ten doel. Wel om de oorlog uit te stellen. De oor- uitstellen totdat de communisten sterk genoeg zullen zijn. Zolang zullen ie praten en meewerken aan conferen ties. De enige doelstelling van het com munisme is de wereldrevolutie. Dat kunnen samensprekingen en conferen ties niet verbergen. En hun bestaan is vijandschap tegen alles wat niet com munistisch is. Inzonderheid tegen de Kerlc, tegenover het Christendom. Hoe vijandig het communisme op treedt tegen het Christendom blijkt wel uit een artikel in het in Zuid-Afrika verschijnende blad „Protestant Reveil le". „De Wekker" het bekende orgaan van de Chr. Geref. Kerk schrijft: „Uit dit artikel blijkt dat de regering de kerk geheel onder controle heeft ook in dit opzicht blijkt gewerkt te worden naar Russisch voorbeeld." Bovenge noemd blad ontleent verder aan dat ar tikel: „Zo zijn 250 kerken van Shanghai samengesmolten tot 20 en in Peking zijn vijftig kerken tot een viertal verenigd. In deze kerken mogen geen preken worden gehouden of liederen worden ngen over „deprimerende" onder werpen als zonde, oordeel, de weder komst van Christus en Zijn komende Koninkrijk (De naam kerk heeft men overgehouden, maar de Christelijke Kerk wordt van het essentionele be roofd en kan in wezen geen kerk meer worden genoemd. Red.) Voordat iemand vergunning krijgt om te preken wordt hij op zijn geloof onderzocht door een egeringsbureau. Dat betekent natuur- Ik dat iemand die het Evangelie wenst te verkondigen naar de Schriften geen ergunning krijgt. 0e lijst van getrouwe predikers die gevangen gezet of althans niet mogen preken wordt gedurig langer. Ze wer den door mede-christenen (onder pres- ie) beschuldigd of - moesten zichzelf eschuldigen - Door de drastische be perking van het aantal kerken is na tuurlijk ook het aantal benodigde pre dikanten belangrijk ingekrompen. Slechts zij die nooit trouw zijn ge- eest aan de Schrift en die bereid zijn et communistische liedje van de don- erheid der zendingsperiode mee te zin- en en de dageraad van het communis me en zijn nieuwe wereldorde te begroe ten, kunnen verwachten een vergunning te krijgen. De leiding der kerken wordt in zulke handen gelegd. Dit is het re sultaat van de „heropvoeding" die in 1958 ter hand werd genomen. Op aller lei organisaties wordt een zware druk uitgeoefend. Christenen werden ge dwongen zich te laten omscholen in de leer van het socialisme. Thans nemen 500 predikanten in Shanghai deel aan een cursus van vijf maanden die duurt tot de Kerst. Intussen wordt hun alle «kerkelijke activiteit praktisch onmoge lijk gemaakt. Zij die „berouw" toneji worden soms genoodzaakt door de stra ten te gaan met banieren waarop ze hun „misdaden" belijden en beterschap beloven. Die dit weigeren worden in „werkbataljons" opgenomen. Het pre ken wordt hun verboden. De overigen „beleden hun geloof in de weg naar het socialisme en hun voornemen om tegen rechtse elementen in de Protestantse kerk te strijden en hun omschakeling te bespoedigen. Aldus zouden zij hun hart onderwerpen aan de partijhun po litieke houding veranderenen de leiding nemen bij het mobiliseren van de Protestantse gelovigen tot het vol gen van de Partij." Tot zover „De Wekker", in het over nemen van het artikel uit de Zuid- Afrikaanse „Protestant Reveille." Uit bovenstaande blijkt wel dat de Christenen onder het communistisch regiem een uiterst zware tijd doorma ken. De communisten hebben geen ander doel dan de Christelijke Kerk te vernie tigen. Onder het rode bestuur is geen plaats voor de Kerk. Van een Kerk, die in het openbare leven treedt kan niet meer gesproken worden. Men belet de Kerk te functioneren. De Christenen worden geheel van hun kerkelijk leven beroofd en voor hen die getrouw mogen zijn is geen andere mogelijkheid dan het houden van huisgodsdienst. Zo gaat het in communistisch China. De Kerk moet uitgeroeid worden. De vijandschap der communisten gedoogt het bestaan van de Christelijke Kerk niet. Ook in Rusland wordt de Kerk meer en meer uit het leven teruggedrongen. Ook daar gaat het stelselmatig om de uitroeiing van de godsdienst. De kinde ren moeten zo spoedig mogelijk aan de invloed van het gezin onttrokken wor den. De oudere bevolking is naar het oordeel van de communistische geweld- hebbers nog te zeer behept met de „bourgeois", (lees godsdienstige. Red.) denkbeelden. Kinderen, die nog te jong zijn voor de lagere school, zullen in de kost worden gedaan in kinderbewaar plaatsen, waardoor de moeders reeds een paar weken nadat de baby's zijn geboren, weer hele dagen kunnen wer ken. In die soort kostscholen wordt ge streefd naar het absolute materialisme, zodat van af de zeer prille jeugd de kinderen volledig aan de godsdienst worden onttrokken. Zo groeit er een geslacht op voor wie God en Zijn Woord ja voor wie alle godsdienst geheel vreemd is. Ook in Oost-Duitsland, de satelliet staat van communistisch Rusland, tracht men de Christelijke godsdienst te verdringen. Daar heeft de communistische over heid een aantal communistische plech tigheden ingevoerd die betrekking heb ben op de naamgeving, de jeugdinwij- ding, het huwelijk en de begrafenis. De protestants-Christelijke leiders waarschuwen tegen deze atheïstische ceremoniën, die geen ander doel heb ben dan de mensen van de kerk af te trekken en op te voeden tot het com munisme. Waar de communisten heer sen komt de Kerk in de verdrukking. Het doel is de Christelijke Kerk uit te roeien om de weg te banen tot puur materialisme en atheïsme en zo te ko men tot de wereldrevolutie. Adenauer naar Engeland Heel het diplomatieke verkeer van deze tijd staat in het teken van bezoe ken van staatshoofden en regeringslei ders aan meer of minder bevriende landen. Vorige week schreven we over de reis die president Eisenhower gaat maken door Europa en Azië; de Gaulle zal binnenkort bezoeken brengen aan Londen en Washington; Chroestsjew gaat begin volgend jaar naar Parijs en Gronchi, de president van Italië, zal zich op zijn beurt naar Moskou bege ven. We kunnen op het ogenblik al deze nog slechts aanstippen; één reis echter geeft misschien reeds enige stof tot overdenking, namelijk het bezoek, dat bondskanselier Adenauer van de West- Duitse Bondsrepubliek momenteel aan Londen brengt. Het feit dat Adenauer thans de gast van Mc. Millan is, is op zichzelf al een gunstig teken. Er was de laatste tijd nogal wat wrijving tussen Engeland en Duitsland. De hoogbejaarde bondskan selier is nu eenmaal geen gemakkelijk heer, en vooral wanneer hij vrees koes tert, dat de Westelijke mogendheden V^.mM UAMEA.r ruw of schraal Duitse belangen zullen opofferen aan een eventuele overeenkomst met Rus land, dan Iaat hij zich van zijn grim mige kant zien. Zijn voorgenomen be zoek aan Engeland werd dan ook her haalde malen uitgesteld. Er moest eerst een hoopvoller sfeer voor de onderhan delingen geschapen worden, vóórdat Adenauer ertoe kon besluiten, de reis naar Londen te ondernemen. Dat wil echter niet zeggen, dat hierdoor meteen de problemen zijn opgelost of zelfs dat de standpunten nader tot elkaar zijn gekomen. Adenauer voelt, evenals zijn Westerse collega's wel veel voor de Europese integratie, maar slechts met een politiek doel, waaraan hij zelfs be paalde economische belangen wil opof feren. Maar hij verdenkt Engeland er van, dat het erop toelegt. Europa poli tiek te versnipperen ten gunste van de Engelse economie. Dat zijn dus twee dingen die lijnrecht tegenover elkaar staan. Daarbij komt nog, dat Adenauer, zelf nogal star in zijn politieke houding ten aanzien van de Sowjet-Unie, de Engel se politiek veel te slap en te toegeeflijk vindt. Hij wil niet eens met de Russen praten over de kwestie-Berlijn of de hereniging van Duitsland, omdat hij daarvan toch geen heil verwacht. Een eventueel gesprek met de Russen zou volgens hem voorlopig slechts moeten gaan over de ontwapening. Hij zou in het feit dat de Russen niet verder op onderhandelingen over Berlijn aandron gen, een bewijs van hun machteloosheid willen zien, en in de bereidheid tot on derhandelen van Westelijke zijde slechts een teken van vrees voor de Russische dreigementen. Tijdens het bezoek van Adenauer aan Londen zullen wellicht al deze kwesties ter sprake komen. De Engelsen zullen hun best moeten doen om het wantrou wen bij Adenauer weg te nemen. Om gekeerd zal de bondskanselier wat meer vertrouwen moeten hebben in de goede bedoeling van Engeland, ook al ver schillen zij van mening wat de methode betreft. Alleen in een sfeer van weder zijds vertrouwen kunnen de problemen onder het oog worden gezien. China-India De regering van communistisch China heeft een nota aan India gezonden, waarin het aanbood, de troepen van beide landen twintig kilometer van de grens terug te trekken. Dit aanbod heeft in India geen gunstig onthaal gevon den. Volgens premier Nehroe komt de uitvoering van een dergelijk voorstel alléén neer op een bevoorrechting van India want daardoor zouden de Chine zen slechts Indische troepen op een ge- Dr. C. H. Jessurun, internist-rönt- Smoloog aan het ziekenhuis te Dirks- lond, zond ons onderstaand artikel, viaarin hij een en amder vertelt over ie nieuwe röntgeninstallatie, waarin fe Fiakfceese bevolking ter gelegen van het zilveren jubileum voor (ie helft in de kosten heeft bijgedra- Sn. Het zeer moderne apparaat is ftans in bestelling, wanneer het is gearriveerd, hopen we er nader op 'erug te komen. Dr. Jessurun- schrijft: Toen bij het 25-jarig jubileum van ff Van Weel en Bethesda ziekenhuis ^Dirksland de bevolking van Flakkee ft de buitengewone 'gift van bijna 42.000,voor de dag kwam, met de ffioeling, dat dit bedrag zou worden sngewend voor een nieuwe röntgenin- '^llatie, was de mogelijkheid gescha- "1 om de oude apparatuur, die al 18 3ar in gebruik was, te vervangen door "1 nieuwe, die zou voldoen aan moder- eisen. Het heeft wat lang geduurd voor er beslissing is genomen voor een "itenstaander wellicht onbegrijpelijk Waar de aanschaf van een dergelijke J'allatie is geen eenvoudige zaak. Wen moet zich allereerst op de hoog- stellen van alle mogelijkheden, die 'verschillende fabrikaten bieden, om ''fna te trachten voor de beschikbare f'den het beste te vinden, daarbij re- 'Wng houdend met de speciale omstan- Jfteden, die voor ons eiland en ons Venhuis gelden. j^3arbij is er contact opgenomen met "ele vooraanstaande röntgenologen in y land, waarmee uitvoerige bespre- "igen hebben plaatsgehad. Wij moch- daarbij niet vergeten, dat het aan schaffen apparaat zeker 10 tot 15 ?f dienst zal moeten doen, zodat ook de verdere ontwikkeling van de röntgenologie rekening moest worden gehouden. Het belangrijkste element bij onze overwegingen is geweest het streven naar een zo sterk mogelijke beperking van de stralendosis, hetgeen van grote betekenis is voor de gehele bevolking. Hiervoor is onder meer nodig een gene rator van groot vermogen, die in staat is stralen van hoge kwaliteit te leve ren. Bovendien moest de installatie de mogelijkheid i)ieden om op één plaats alle mogelijke onderzoekingen te ver richten en gemakkelijk te kunnen om schakelen van de ene naar de andere techniek. Ook aan de stralenbescherming van de onderzoeker en van het bedienings personeel is volle aandacht gegeven, ter wijl de beperkte ruimte in onze rönt- genkamer speciale moeilijkheden en problemen opleverde. Alle in aanmerking komende appara tuur is grondig bestudeerd en bekeken en wij hebben ons daarbij niet beperkt tot een bezoek aan de toonzalen, maar wij hebben ook ziekenhuizen bezocht waar de apparatuur in gebruik is. Ten slotte hebben wij ons in verschillende fabrieken op de hoogte gesteld van de fabricage en controle van verschillende onderdelen en statieven. Dank zij de royale medewerking van het Bestuur kon er onlangs bij de n.v. Nederlandse Röntgen Apparatenfabriek (EVershed-Enraf) te Delft een bestelling worden geplaatst tot een bedrag van bijna 84000.voor een uiterst mo derne installatie met zeer vele moge-r lijkheden en van grote capaciteit. Gekozen werd een zesventiel rönt- gendiagnostiekapparaat Sextilis Super 150/1000, hetgeen wil zeggen, dat de hoogspanningsgenerator een maximale spanning aan de röntgenbuis kan geven van 150.000 volt en een maximale buis- stroom van 1000 milliampères. Een der gelijk vermogen is het grootste, dat te genwoordig op de markt is. De opname tijden kunnen, dank zij een electronisch tijdrelais, worden gevarieerd van 0.003 tot 5 sec, hetgeen de mogelijkheid opent ook van bewegelijke objecten (kinde ren!) foto's van goede kwaliteit te ma ken. De hoogspanningsgenerator is verder voorzien van een modern type ventie len, n.l. seleniumventielen, die storing- vrij zijn en een lange levensduur heb ben, zodat de bedrijfszekerheid is ver hoogd en een belangrijke besparing op de exploitatiekosten is verkregen. Het apparaat is automatisch beveiligd tegen overbelasting, zodat fouten of vergissingen bij de bediening geen ern stige gevolgen kunnen hebben. Naast de generator is er een statief gekozen, dat aan de hoogste eisen vol doet. Het is een Meda 180S statief, vervaardigd door de Belgische firma J. de Vree en Co. te Antwerpen, die zich speciaal op de fabrikatie van statieven heeft gespecialiseerd en volledig sa menwerkt met de n.v. Nederlandse Röntgenapparateirfabriek, die sinds en kele jaren zelf ge,en statieven meer maakt. Dit statief is uitgerust met 2 röntgen- buizen van grote capaciteit, welke tot 150 kilovolt kunnen worden belast; een der buizen maakt het mogelijk de ver grotingstechniek toe te passen, waar door fijne détails kunnen worden zicht baar gemaakt. Een volautomatische seriecassette biedt de mogelijkheid om opnamen van elk gewenst formaat snel achter el kaar te maken, zoals b.v. bij het on derzoek van slokdarm, maag en darm vaak noodzakelijk is. Het statief is volledig motorisch uit gerust, waardoor het gemakkelijk in el ke gewenste stand kan worden gebracht met een minimum aan tijdverlies. Door Alleenverkoop WENNEKER Schiedam bied toelaten, dat feitelijk aan India behoort, zodat er van een Chinese con cessie geen sprake is. Door dit alles is dus het conflict niet opgelost en neemt integendeel de anti- Chinese stemming in het land van Nehroe met de dag toe. Doch niet al leen in de buitenlandse, ook in de bin nenlandse politiek is de controverse merkbaar. De Indische minister Chrisj- na Menon, wordt namelijk niet geheel ten onrechte door velen als een gewil lig instrument in de handen van Mos kou beschouwd. Hij is een z.g.n. voor stander van het neutralisme, maar met een duidelijke voorkeur voor de com munistische regeringsvorm. De geschillen tussen India en China komen voor Rusland misschien niet eens op een ongunstig ogenblik. Chroestsjew immers is maar matig in genomen met de overheersende positie, die China in het Oosten wil gaan in nemen. In dat licht gezien wordt wel licht in Rusland met genoegen gezien, dat China moeilijkheden krijgt met ver schillende landen, waarmee het vroe ger bevriend was, in de hoop, dat deze landen thans hun toevlucht tot Rusland zullen nemen. „Divide et impera" (verdeel en heers) de zinspreuk van de oude Romeinen blijkt nog niet helemaal verouderd te zijn. Ds. J. G. R. Langhout, de hervormde emeritus predikant, die zich gevestigd heeft in Leiderdorp, werd j.l. maandag 75 jaar. Na zijn theologische studie werd hij in Utrecht in 1911 kandidaat. Zijn eerste beroep bracht hem naar Terheij- de waar hij 2 maart 1913 in het ambt werd bevestigd. Achtereenvolgens dien de hij daarna de gemeenten van Den Bommel, Mijdrecht, Lienden, Den Ham. Hoogeveen, Weisrijp, voor de tweede maal Den Bommel, Kamerik, Wester- embden en Sleeuwijk. Na zijn emeritaat op 1 januari 1952 diende hij nog twee jaar de gemeente van Joure als hulp predikant. een speciale constructie is desondanks weinig plaatsruimte nodig. Het is ondoenlijk in een kort kran tenartikel alle mogelijkheden en détails voor niet-ingewijden uiteen te zetten, maar ik kan U verzekeren, dat dit sta tief de modernste ontwikkelingen op dit gebied bezit en niet onderdoet voor de statieven van andere fabrikaten in dezelfde en in hogere prijsklassen. Niet onvermeld mag blijven, dat wij nu ook in staat zullen zijn met een eenvoudige planigraaf zgn. doorsnee foto's te maken, zonder dat aan dit on derdeel onevenredig veel geld is be steed. Voor de toekomst is rekening gehou den met de mogelijkheid later een beeldversterker toe te passen, welke zonder meer op dit statief kan worden aangebracht. Dit onderdeel verkeert momenteel nog in een stadium van ont wikkeling en de aanschaf op dit ogen blik leek met het oog op de grote ex tra-kosten niet verantwoord. Zonder meer kan gezegd worden, dat wij binnenkort in Dirksland zullen kun nen beschikken over een uiterst mo derne apparatuur van de hoogste kwa liteit, zodat wij foto's zullen kunnen ma ken, die aan de hoogste eisen voldoen, terwijl de veiligheid door uiterste stra- lenBeperking zeer is opgevoerd. Nogmaals wil ik hierbij dank bren gen aan de Flakkeese bevolking, die op onnavolgbare wijze het jubileum van zijn eigen ziekenhuis tot een uniek feit heeft weten te maken. Mijn erkentelijkheid gaat"ook uit naar het Bestuur van ons ziekenhuis, dat op zeer prettige en royale wijze tegemoet is gekomen aan mijn wensen ten aan zien van de nieuwe installatie. Met de bestelling van deze apparatuur is er weer een belangrijk moment be reikt in de ontwikkeling van ons zie kenhuis, dat tot heil moge zijn en blij ven voor de bevolking van Flakkee. C. H. JESSURUN Internist - Röntgenoloog Dirksland, 20 november 1959. In „Waterschapsbelangen", het half- maandelij ksorgaan van de Unie van Waterschapsbonden wordt in het num mer van 31 oktober j.l. een opsomming gegeven van de Deltawerken die in '60 zullen plaats hebben. De werken zullen in het vereiste tempo worden voortge zet, aldus is het hoofdthema van de in de begroting aangekondigde werken. Gelijktijdig zullen in uitvoering zijn de bouw- van de spuisluizen en de schut sluis in de Haringvlietdam, benevens het dijkvak tussen dit complex en Goe- ree; de schutsluis in de Grevelingen- dam en een vak van deze dam zelve; de bouwput voor de Veeregat en Zand- kreek voor het Drie-eilandenplan. In het kader van dit Drie-eilandenplan zal de schutsluis in de Zandkreek worden voltooid waarvoor in 1960 f 2.000.000,— is uitgetrokken, terwijl zal worden voortgegaan met het maken van de af- sluitdammen in de Zandkreek (4.000.000 gulden) en in het Veere Gat 8.000.000 gulden). Het maken van een bouwput voor en het vervaardigen van de bij de sluiting van die dammen te gebruiken caissons komt op f 4.000.000, Voorts zijn bedragen van 3.000.000,- en 1.500.000,geraamd voor werken tot aanpassing van de afwatering van Noord- en Zuid-Beveland aan de nieu we waterstaatkundige toestand na de afsluiting van het Veere Gat en de Zdndkreek en voor de aanleg van een vissershaven te Colijnsplaat ter ver vanging van de haven te Veere, die van de zee zal worden afgesloten. Haringvliet Voor de afdamming van het Haring vliet is een bedrag van 22.000.000,— uitgetrokken, dat grotendeels bestemd is voor de voortzetting van de bouw van de uitwateringssluizen en 3.000.000 voor het eerste gedeelte van het bagge ren van toeleidingskanalen naar die sluizen. In het Haringvliet zal tevens begonnen worden met de bouw van de schutsluis (uitgetrokken 3.000.000,—) en met de aanleg van het dijkvak met havencomplex tussen Goeree en de schutsluis 4.000.000,—). Voor de aankoop en opslag van ma terialen, het onderhoud van bouwput ten en havens en de bescherming van de onderzeese oevers is tenslotte een som van 2.000.000,— geraamd. Grevelingen In 1960 zal de schutsluis ter hand worden genomen voor de a-fdamming van de Grevelingen en hiermede is 4.000.000,gemoeid, terwijl tevens zal worden begonnen met de aanleg van een 4 km lang dijkvak op de Plaat van Oude Tonge 6.250.000,—). Bijkomende werken vragen nog een bedrag van 2.750.000,—. Volkerak Voor het maken van de bouwput voor de schutsluizen in het Volkerak is een bedrag opgenomen van 4.000.000,en voor de verhoging van het dijkvak tus sen Dintelsas en Steenbergse Sas, wel ke nodig is met het oog op te verwach ten hogere waterstanden in het Volke- rak zolang de Oosterschelde niet is af gesloten, een bedrag van 1.500.000, Een som van 500.000,wordt voorts geraamd voor grondaankopen en voor de aankoop en opslag van materialen. Ter voltooiing van de aanleg van de delingsdijk door Schouwen wordt 500.000,aangevraagd. Voorts is 300.000,opgenomen voor de werken aan de vooroever en het strand tot ver dediging van de zeewering aan de noordkust van Goeree. In totaal is een bedrag van 11.700.000 aangevraagd voor onderhoud en ver betering van kustverdedigingswerken. Sommelsdijk Van zaterdag 21 november v.m. 12 uur t.m. maandag 23 november v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en v. d. Peppel. Voor spoedgevallen Wieringa, ars, tel. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Elvé en Boot. Voor spoedgevallen Huisman, arts, telefoon 01877—412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Voogd, de Man en Bouman. Voor spoedgevallen Buth, arts, tel. 01871—306, Den Bomel en Kramers, arts, tel. 01873—201, Ooltgensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, tel. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 22 nov. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dr. L. D. A. Looijsen, tel. 49, 'Tholen en dr. R. C. Renes, tel. 19, Oud Vossemeer. VOORLICHTINGSBUREAU «gjgc6f., VOOR DE VOEDING^^ Voor velen is het woord „calorieën" even bekend geworden als „vitamines". Nu veel aandacht besteed wordt aan het lichaamsgewicht, adviseert de dok ter vaak minder calorieën te gebruiken. Voor de meesten is calorieën echter niet meer dan een klank en nogal geheim zinnig, net als „vitamines." Wat zijn calorieën? Verschillende voedingsstoffen zoals zetmeel- en suikerstoffen, vetten en eiwitten worden geheel of gedeeltelijk in het lichaam verbrand. Zij leveren ons warmte en maken lichaamsarbeid mo gelijk. De hoeveelheid warmte en ar beid drukt men uit in calorieën. Vetten geven bij verbranding ongeveer twee maal zoveel calorieën als eenzelfde hoe veelheid zetmeel- en suikerstoffen of eiwitten; zo levert 1 gram vet ruim 9 calorieën, 1 gram suiker ruim 4 calo rieën. Te veel calorieën een gevaar De moderne volwassene eet gemak kelijk te veel calorieën. Hij verricht minder lichamelijk zware arbeid dan vroeger en hij eet niet minder. Vaak zelfs meer, omdat hij meer geld te be steden heeft dan vroeger en het voedsel in een smakelijker vorm wordt aange boden. Zijn lichaamsgewicht wordt dan te hoog, met alle nadelige gevolgen van dien, zoals grotere vatbaarheid voor be paalde ziekten en grotere sterftekans op jongere leeftijd. Vooral uit vet neemt men te veel calorieën op. Zelden of nooit krijgt de moderne mens te veel calorieën uit eiwitten. Te veel vetten en suiker is het zwakke punt in de mo derne voeding. Er zijn veel soorten vermagerings- diëten, vaak met mystiek omgeven. Dit is verklaarbaar want ook de moderne mens is geneigd in de mystiek te vluch ten. Wanneer deze diëten niet tevens arm aan calorieën zijn, zijn echter non sens en van generlei waarde: Het zijn de calorieën die het hem doen HERKINGEN Van de trap. De heer Joh. M. had het ongeluk met een kleine in de armen van de zoldertrap te vallen. Wonder boven wonder bekwam de kleine geen letsel, doch de vader bezeerde zijn schouder zodanig dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Oud-inwoner overleden. Onze vroe gere dorpsgenoot de heer J. Snijder, voorheen politie te Rotterdam is in de ouderdom van 59 jaar te Hendr. Ido Ambacht plotseling overleden. Hij was bezig voorzieningen te treffen in ver band met het binnenkort betrekken van een nieuwe woning. De overledene zal te Hendr. Ido Ambacht teraarde worden besteld. OUDE TONGE Op 23 nov. a.s. zal voor de Stichting tot bevordering van Ontwikkeling en Ontspanning optreden dr. Jef Last met een lezing met kleurenfilm en muziek opnamen over „Het Verre Oosten". Dr. Last, schrijver van talrijke boe ken o.a. „Voor de Mast" „Zuiderzee" en „Elfstedentocht" heeft in de afgelopen zomer in opdracht van de regering ge durende enkele maanden reizen ge maakt door de landen aan het verre oosten. Daar dr. Last de Chinese taal zeer goed machtig is en enkele boeken uit het Chinees heeft vertaald is hij wel bij uitstek in staat ons een beeld te geven van de cultuur en levenswijze van de oosterse volken. Het belooft dus een bijzondere avond te worden. Geslaagd. De heer Abr. Hagens slaag de te Rotterdam voor zijn examen krui- deniersbedrijf. STAD AAN 'T HARINGVLIET Duivententoonstelling. Zaterdag 21 nov. zal de P.D. vereniging haar jaar lijkse Duivententoonstelling houden in het Trefpunt aan de Oranjelaan. Opbrengst oogstcoUecte. De oogst- collecte tijdens de dankstonden hebben in de Herv. Kerk 2180,56 en in de Ger. Kerk 2146,46 opgebracht. Mutaties N.C.L.B. Op de gehouden ledenvergadering van de N.C.L.B. zijn als bestuursleden gekozen F. Saarloos en J. Baas en herkozen A. de Bruijn. Gebonden; Een lijn. Inlichtingen bij C. H. Knape, Oranjelaan te Stad aan 't Haringvliet. Op de veemarkt van woensdag 18 no vember 1959 werden aangevoerd 129 stuks, waarvan 86 runderen en 43 big gen. Het aanbod van runderen was minder dan vorige week, de handel was onver anderd, kalm met iets aantrekkende prijzen. In biggen normaal aanbod, handel slepend doch prijshoudend. Het aanbod van slachtvee was gering, de handel en prijzen vlot - duur. Prijzen: kalfkoeien 900—1100; kalf- vaarzen 800—1000; guste koeien 600 850; pinken 400—500; graskalveren 250 —425; paarden 600—800; biggen 40—60; lopers 6075; vette koeien 2.80—3.00 per kilo geslacht. Men kan alleen op een goed gewicht blijven of weer op een goed gewicht komen door regeling van de hoeveel heid calorieën in het voedsel. Vooral voor degenen, die te zwaar zijn of gemakkelijk te zwaar worden, geldt dat zij calorierijk voedsel wantrouwend mOeten bekijken. Is en blijft het lichaamsgewicht normaal, dan behoeft men er zich geen zorgen over te maken of hetvoedsel te veel, te weinig of juist genoeg calorieën levert.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9