I mËïï geschoold en ongeschoold personeel Hoe gaat het.. 7 Vliegtuigmodellen voorlichtingsavonden met film I Vergadering J. Dogterom vrouwelijke krachten i/ao-t ftw vuitck [Sint Ni colaas geeft graag Nederlands speelgoed Leziüg over Belgische Congo voor Bond Plattelandsvrouwen Dragline stuit op zware bom Verstrekkingen algemene ziekenfondsen DE WAAL ^tSi^:::: Geschonken aan 't Streekmuseum van plastic, die door uw jongens zelf in elkaar worden gezet, koopt u bij Zandpad 118 Middelharnis Stichting v. Chr. Buitengewoon Lager Onderwijs voor Goeree en Overflakkee De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. vraagt Gelegenheid wordt geboden om van on geschoolde tot vakman te worden opgeleid Om U in de gelegenheid te stellen mondeling onze arbeidsvoorwaarden te ver nemen worden over het bedrijf gehouden en wel: i^ heden dinsdag 17 november woensdag 18 november GOEDEREEDE in Hotel „De Gouden Leeuw" STAD AAN 'T HARINGVLIET Café Peekstok 'k donderdag 19 november den bommel Café „De Beurs" Voorllchlingsavonden vangen aan om 8 uur des avonds. Afwezig HET OPLEIDINGSCENTRUM PTT"VOORLINDEN" (intern) drukkerij Gebr. de Waal )la(l I- ge jjinsdag 17 november 1959 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 8 't SPAR-buitenkansje met 10«/a: ))ij een sappige Gelderse rookworst voor 94 et. 500 gr. SPLITERWTEN/gr. ERWTEN voor de halve prijs geldig van 19-26 november Dubbel zegels .II i Dit II uw Dubbel sparen voordeel HOESTMELANGE 200 gr 56- 22 zegels 11 et CHOCOLADEPASTA pot 104- 42 zegels 21 et RIJST droogkokend pak 62- 24 zegels 12 et LEVERTRAAN fles 0,4 Itr. 145- 58 zegels 29 et Levertraancapsules flacon 290-116 zegels 58 et BOIIILLONSOEP inh. voor 4 borden 98- 40 zegels 20 et TOILETZEEP luxe doos, inh. 3 stuks 195- 78 zegels 39 et TOILETPAPIER 6 rollen 110- 44 zegels 22 et GEBR. GEHAKT 150 gr. 63- 26 zegels 130 et tit de wijnkelders van De Spar! BEAUJOLAIS fles 375 et. èn 150 zegels is 75 et voor deel! Het koekje by de koffie FEESTMELANGE 250 gr. 69 - lOVo Vleeswaren met 10»/o korting NIERKAAS 100 gr. 48-10»/o D.V. op donderdag 26 november 1959 's avonds 6.30 uur in het Herv. Ver. gebouw Ring Middel harnis. Aan de orde komen verkiezingen en behande ling begroting 1960 en andere zaken. Toegang voor begunstigers. Plaatst uw familieberichten in EILANDEN-NIEUWS WESTDUKI5 - MIDDElHflRNIS van 20 NOVEMBER tot 27 NOVEMBER arts Sommelsdijk Waarneming door de an dere doktoren vraagt voor huishoudelijk werk en bediening. Gunstige salarisregeling. Twee weken vakantie in de zomer en vrijaf tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Vakantie-uitkering 4% van het jaarloon. Er is een regeling voor vergoeding van reiskosten wegens bezoek aan het ouderlijk huis. Sollicitaties aan het Opleidingscentrum PTT "Voorlinden", Buurtweg 90 te Wassenaar. Cl^X^LJC'^- Langeweg, Sommelsdijk „Schetsplan" van Ned. Herv. Evang. gebouw te HaasireclU. U fvdpt tocPt. o^ mee du te touw-eti Er zijn bij ons verschillende brieven binnengeko men met vragen als: „Hoe gaat het.„Kan het doorgang vinden....?" enz. enz. Graag willen we U er iets van zeggen, want de lezers van dit blad hebben er recht op te veeten hoe het gaat! Welnu, er is een aanvang gemaakt met het optrekken der muren. Er zit gang in het werk, maar.dat betekent óók dat we betalen moeten! We zijn zeer dankbaar voor de reeds ontvangen giften, maar we zijn er nog niet. Ongeveer een 30.000,is er nog nodig! Wij ontvangen geen subsidie, zodat het werkelijk door giften tot stand moet komen. En dat kan toch wel We doen dan nogmaals een ernstig beroep op U: Helpt ons mede dit te bouwen? Mogeiyk dat U door het schenken van een gift, toch niet zelf daardoor in financiële moeilijkheden geraakt.maar XJ moet wel bedenken dat U daarmede helpt aan een belangrijk werk In een Rooms-Vrijzinnige gemeente! Uit liefde tot de dingen in Gods Koninkrijk hebt ge daar wel wat voor over! Welnu, ga dan heden nog' even naar uw postkantoor en wil dan uw bq- drage storten op gironununer: 199123 t.n.v. Bouw commissie van de Ned. Herv. Evang. op G.G., West- vlisterdijk 1, Haastrecht. Wilt U ons echt eens een keer helpen? Als het gebouw klaar is ontvangt U er een foto van met een verslag over één en ander! Laat ons beroep op U niet te vergeefs mogen zqn! Bij voorbaat hartelijk dank, G. DE PATER, Evangelist J. SLINGERLAND, voorzitter M. VERBURG, secretaris. verant- eb niets tij men belang etenen, moet eer uit- voor de materi- meente het uit- gen ge- alsook aanwe- de aan- van de op mü st goede ■n meen niet bö !ze wel' jn op de nen. opname de vos ensplaa* de oB- Thoolse de vos _P. Je- v. Dijkf 0—2; C. Priein- De Nederlandse speelgoedindustrie [heeft dan ook zijn beste beentje voor- I gezet en komt verrassend goed voor de Trouwens ook op de buitenlandse I markt speelt deze industrie een steeds (belangrijker rol. Opvallend populair is [het Nederlandse houten speelgoed in [Duitsland, dat zelf op dit gebied toch jzo'n grote reputatie heeft. Dat is niet jzo verwonderlijk als wij weten, dat al lies wordt gedaan om tot verantwoord I speelgoed te komen. Een van de grote I Nederlandse fabrieken heeft zowel een [kinderpsychologe als een industrieel [ontwerper in dienst. Montage-rage en techniek Deze ontwerper, Van Blokland, is o.a. |de geestelijke vader van de thans door [de jeugd zo veelgevraagde montagedo- [zen. Met de inhoud hiervan houten j latten en balkjes met schroeven en J moeren van zacht plastic kunnen een loneindig aantal modellen worden gecon- Istrueerd. Echt iets voor kleine en gro- |te(re) knutselaars. In deze eeuw van snelheid zijn ook de plastic schaalmodellen van vliegtui gen veelgevraagd. Amerikaanse ontwer pen worden door een Nederlandse fa- wiek in licentie gemaakt, met het grote voordeel dat deze schaalmodellen met een Nederlandse handleiding worden geleverd en goedkoper zijn. Maar ook de auto heeft de algepnene belangstel- l'ng, zowel bij jong als oud. Heel aan trekkelijk zijn de miniatuur-autotjes van Nederlandse makelij. Het spreekt Wel liaast vanzelf, dat deze serie is ge- jrart met een reeks DAF-modellen, van Ihet personen-wagentje tot en met de zwaartransport-trekker. Het zijn de eerste miniatuurtjes ter wereld die in dit kleine formaat echte ruitjes hebben. De prijs, nog géén gulden, is wel de grootste verrassing. En welke jongen die van techniek houdt, wil niet zijn eigen radio bouwen. Ook dat kan met een Philips radiobouwdoos. Houten blokjes voor de kleintjes Kinderen, en heus niet alleen de al lerkleinsten, steken alles in de mond. Met de gele ruwhouten blokken, zoals die veelal uit het buitenland komen, lo pen zij dus gevaar. De gepolijste, zgn. gesioliete Nederlandse blokken steken daarbij wel heel gunstig af. Heerlijk moet het zijn te spelen met een houten wagen met blokken, waarvan de auto kan rijden en die geladen en gelost kan worden, kortom waar meer dan één handeling mee kan worden verricht en waardoor de fantasie van het kind wordt geprikkeld. En nog veel meer Er is te veel om op te noemen. Den ken wij nog aan verschillende gezel schapsspelen, waarvan het Amerikaanse scrabble-spel, dat in Nederland in li centie wordt gemaakt, heel populair is, aan poppen en poppenkleren geheel vol gens de laatste mode, aan ballen, thans vaak van plastic in plaats van rubber, aan turnwerktuigen als schommel, rek- stok en ringen, aan rolschaatsen en nog veel meer. Nederland maakt het allemaal en goed, aangepast aan de ontwikkelings fase van het kind en verantwoord van vorm en uitvoering. W. V. Veen, Melissant, Bijbel met in geperste naam van een Flakkeese inwo ner 1835. D. v. Kempen, Ooltgensplaat 2 ijze ren gewichten. Mevr. de Wilde, Middelharnis 1 mui- zenval. L. V. d. Bos, Dirksland, 1 Duitse pijp. M. Noordijk, Sommelsdijk, 1 ouwel ijzer. Joppe, Sommelsdijk, 1 Bijbel. J. V. d. Sluijs, Den Haag, 1 Zuismerk. Mevr. Costermans, Dirksland, oude muntbiljetten. Not. de Vries, Dirksland, munt stad Utrecht. Vervloet-Mans, Oude Tonge, oud kle dingstuk. Dingemans, Herkingen, mee-spade. Bonenlegger, koperen klink. Tieleman, Sommelsdijk, gereedschaps- bak en gereedschap hoefbeslag. Fam. Struijk, Melissant, 1 hand karn- tje en bule. S. Kasteleijn, Dirksland, 1 smids- blaasbalk, compl. Gezamenlijke avond van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Goeree en Ouddorp en de afdeling West-Flakkee van de HoU. Maatschappij van Landbouw. Op uitnodiging van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Goeree en Ouddorp en van de afdeling West- Flakkee van deHoU. Maatschappij van Landbouw hield de weledele heer Lode van Gent, ontdekkingsreiziger, antro poloog en schrijver, dinsdag 10 novem ber j.l. een lezing over donker Afrika in de oude school te Ouddorp. Na een woord van welkom door de presidente van de Plattelandsvrouwen leidde de heer van Gent zijn causerie getiteld „In de greep van het oerwoud" in met iets te vertellen over zijn jaar lijkse reizen naar de Belgisch Congo, over de moeilijkheden van het zich ver plaatsen in de binnenlanden, vaak dui zenden kilometers per prauw en te voet met proviand, munitie, geschenken en geneesmiddelen, over zijn bezoeken aan en zijn verblijven als enige blanke on der de primitiefste stammen van Cen traal Afrika (Pygmeeën). Na deze algemene inleiding toonde spreker zijn prachtige verzameling kleurendia's, beginnende met natuur- opnamen, het oerwoud met zijn tropi sche plantengroei, de dorre verlaten savannen en de prachtige meren. Daar na kreeg men verschillende negerstam men te zien, waarbij spreker van zijn belevenissen bij deze stammen vertelde. De Bantoe's, die SC/o van de negerbe volking van de Belgische Congo uitma ken, en die men verder verspreid vindt over geheel Afrika, tot in Zuid-Afrika toe. De beschaafde Watoetsi's, afkom stig uit Egypte, gekenmerkt door hun buitengewone lichaamslengte, 2.10-2.25 m., en langgerekte schedel, woonachtig in Roeanda-Oeroendi, waar ze momen teel in gevecht gewikkeld zijn met de Bahoetoe's. De primitieve en schuwe aard-pygmeeën in het Itoeriwoud, waar onder spreker dit jaar ruim 4 maanden verbleef. De gemiddelde lengte van deze pygmeeën is ongeveer 1.25 m., ter wijl hun gewicht ongeveer 60 pond be draagt. Ze leven uitsluitend in het oer woud en zwerven daar in groepen van 50 a 60 rond, voeden zich met gekookte grassen, insecten, vliegende mieren, larven e.d., jagen op olifanten en wor den uitgebuit door de negers. De kindersterfte bij deze pygmeeën bedraagt, momenteel 75*'/o en verwacht wordt dat deze stammen binnen niet al te lange tijd uit zullen sterven. Hierna volgden mooie opnamen van de diersoorten, die de Belgische Congo in grote verscheidenheid rijk is, zoals olifanten, giraffe's, leeuwen, krokodil len, okapi's, gorilla's, luipaarden, neus hoorns, zebra's, slangen enz. Als de ge vaarlijkste diersoorten, die een mens direct aanvallen werden door spreker beschouwd de, neushoorn, het luipaard en de banteng (wilde buffel). Vervolgens vertelde spreker nog het een en ander over de schoonheidsbe grippen van de negers, over, de ver schillende dansen, die nog zo'n grote rol spelen in het leven van de neger, over de medicijnmannen, die zelfs door de beschaafde neger bij ziekte nog het eerst geraadpleegd worden, ook al zijn doktoren of ziekenhuizen aanwezig. Verder kreeg men nog prachtige kunstvoorwerpen te zien, die soms zelfs door de primitiefste inboorlingen wor den vervaardigd. Als tegenstelling ver toonde spreker opnamen van de moder ne steden in de Congo, o.a. van Leo- poldville met zijn wolkenkrabbers, par ken en schitterende wegen. Aan het einde van deze avond dankte de voorzitter van de HoUandsche Maat schappij van Landbouw de spreker voor zijn boeiende en interessante lezing, sprak zijn voldoening uit over het ini tiatief dat ten deze door de Plattelands vrouwen was genomen en hoopte dat in de toekomst meerdere van dergelijke avonden gezamenlijk georganiseerd konden worden en dat de heer van Gent nog eens bereid gevonden zou worden een dergelijke avond te verzorgen. Verleden week is te Zierikzee een bom gevonden van 1.45 meter lengte en een omvang van 50 cm. Het projectiel weegt naar schatting 1000 kg. De bom werd ontdekt door een drag linemachinist die er bij werkzaamhe den plotseling op stootte. Hij deed van zijn vondst aangifte bij de rijkspolitie, die het terrein afzette, een permanente bewaking instelde en het ministerie van binnenlandse zaken op de hoogte stel de. Tweemaal is de ongeveer 600 kg zwa re bak van de dragline waarmee de dragline-machinist A. Bron, aan het werk was, op de bom neergekomen zonder dat het projectiel ontplofte. De eerste maal, raakte de bak de bom, die recht overeind in de bodem stond, bo ven op de staart. De tweede maal werd de bom in de flank geraakt. Bij die ge legenheid werd het ding tevoorschijn gewoeld en kreeg de heer Bron pas door wat het voor een „obstakel" was. Op voorstel van de Ziekenfondsraad heeft de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de voor het jaar 1959 getroffen bijzondere regeling voor de verplicht-verzekerde poliomyelitispa- tiënten, die met een beademingstoestel in een zogenaamd beademingscentrum (ziekenhuis) worden behandeld, met een jaar verlengd. Op billijkheidsgron- den is de regeling tevens uitgebreid tot andere verplicht-verzekerde patiënten,' die ter behandeling met een beade mingstoestel in een beademingscentrum zijn opgenomen. De regeling houdt in, dat bedoelde patiënten na het verstrij ken van de maximum termijn van 70 dagen ziekenhuisverpleging recht be houden op verpleging tegen een bijbe taling hunnerzijds van 25% van de ver- pleegkosten. Voorts heeft de Minister, eveneens op advies van de Ziekenfondsraad, een be schikking uitgevaardigd, waarin het recht van verplicht-verzekerden op vervoer per auto en een vergoeding van reiskosten (per openbaar vervoermid del) wordt geregeld. Door deze be schikking, die op 1 januari 1960 in wer king treedt, worden enkele bezwaren, die aan de huidige regeling voor het vervoer van zieken zijn verbonden, uit de weg geruimd en de rechten van de verzekerden iets verruimd. Het thans bestaande verschil in bijbetaling voor vervoer per personenauto en per zie-'" kenauto vervalt. De bijbetaling is voor beide soorten van vervoer bepaald op 1,80 per rit, met dien verstande, dat bij vervoer van meer dan één patiënt in dezelfde auto ieder verzekerde een evenredig deel van dit bedrag voor zijn rekening neemt. De verzekerde, die in een tijdvak van 30 dagen voor zich en zijn gezin voor vervoer meer dan 10,- heeft bijbetaald, kan het bedrag boven 10,van zijn ziekenfonds terugont vangen, tenzij het minder dan 0,50 be draagt. Deze restitutie is eveneens mo gelijk voor vervoer in verband met een langdurige behandeling voor één en dezelfde aandoening. Vergoeding van reiskosten (trein, bus) wordt mogelijk gemaakt voor nagenoeg dezelfde gevallen als waarin een verze kerde per auto voor rekening van het fonds kan worden vervoerd, zulks in tegenstelling tot de huidige regeling, die de mogelijkheden van vergoeding aan zienlijk beperkt; Het eigen risico van de verzekerde is bepaald op 5.per periode van 30 dagen of per periode van langdurige behandeling voor dezelfde aandoening.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 5